S<*ll<UUVi%HNNMll Een blijde tijding voor ons volk Fransche regeering vraagt volmachten JUBILEUM Banketbakkerij Roggeveen KIJKEN is KOOPEH tij CLOECK ™™SdaDAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Oranje bloeit weer „Overweldigd door hei vreugdevol medeleven der geheele bevolking WOENSDAG Uitgave der N.V. v.h. Tropmon Co. Schagen. Gisterenavond heeft ons Prinselijk paar vanuit het pa leis Soestdijk dank gebracht aan de burgerij van Amster dam voor de hartelijke ontvangst hun bij hun bezoek aan de hoofdstad gebracht. Daarbij heeft Prinses Juliana tevens in enkele simpele, eenvoudige woorden aan ons geheele volk aankondiging gedaan van een te verwachten blijde gebeurtenis, waar van het gerucht reeds tot de buitenwereld was doorge drongen. Het doet buitengewoon sympathiek aan, dat Hare Ko ninklijke Hoogheid deze blijde tijding met eigen woorden en in eigen persoon aan ons volk heeft willen mededeel en. Hierdoor heeft Zij ongetwijfeld in veler harten diepe ont roering gewekt, daar deze aankondiging niet minder be- teekent dan 'n verderen samengang van Oranje en Neder land, een band, die de eenheid van ons volk slechts kan versterken. Wij laten hieronder de redevoeringen van de Prinses en Prins volgen. TOESPRAAK PRINSES JULIANA. Ingezetenen van Amsterdam, en gij allen, die Wij dezer dagen te Amsterdam ontmoet hebben, Wij beleefden zoo juist in de hoofdstad onvergetelijke dagen, die naar hun aard met Onze bruidsdagen alleen te vergelijken zijn en hiervoor wil Ik u thans Mijn dank komen brengen. Wij voelden ons overstelpt-door de breede stroo men van hartelijkheid, die van alle kanten op Ons toekwa men. Het was te ontroerend, om onder woorden te kunnen brengen, om, te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, U in zoo grooten getale bijeen te zien. Hartelijk dank aan den burgemeester en het overige ge meentebestuur, zoomede aan het Algemeen Feestcomité mr. Trip en aan de politie voor haar werkzaamheden hierbij, voor het tot uitvoering brengen van zulk een pro gramma, als wat Ons in de afgeloopen week iederen dag opnieuw aangeboden werd, en dat steeds weer de feest vreugde in andere, treffend schoone banen wist te leiden. Nooit had iets mij kunnen weerhouden alle dee- Ien van het programma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende gezondheidsre denen geweest, die U zeker wilt verstaan en bil lijken. Grootsch en diep is de indruk, dien Wij van deze dagen medenemen en het is Mij een voorrecht geweest U dit per soonlijk te hebben kunnen zeggen. TOESPRAAK PRINS BERNHARD. Ook ik wilde gaarne Mijn persoonlijke gevoelens monde ling op deze, door de moderne techniek zoo gelukkig mo gelijk geworden wijze tot uitdrukking brengen. Het is niet alleen Mijn dank, dien Ik de hoofdstad wil betuigen, maar ook wil Ik uiting geven aan Mijn diepe ontroering over de groote liefde en hartelijkheid, welke de geheele bevolking, groot en klein, oud en jong, Ons iede ren dag opnieuw bewezen heeft. Bij Onze aankomst sprak de burgemeester, dr. De Vlugt, over den traditioneelen band, welke bestaat tusschen het Huis van Oranje en Amsterdam. Ik moet zeggen, dat deze traditie op de schoonste en voor Mij onvergetelijke wijze in deze laatste week bevestigd en voortgezet is. Het moet Mij nog eens van het hart, hoe overweldigd Ik was, door het vreugdevolle medeleven der geheele bevol king en steeds zal Ik alles doen wat in Mijn macht is, om te bewijzen hoezeer Ik het vertrouwen, dat Ik daarin zie, op prijs stel. Mag Ik tenslotte nog den burgemeester, het gemeentebe stuur, de huldigingscommissie en de politie Mijn buiten gewoon hartelijken dank betuigén voor den velen arbeid en de moeite, welke zij zich hebben getroost, en hen van harte gelukwenschen met het groote succes hunner be moeiingen. Communisten verzetten zich tegen Auriol's plannen Dat de regeering-Blum bij het doorvoeren van haar plannen tot belastingverhooging, op groote bezwaren in het Volksfront zelf zou stuiten, hebben wij reeds gisteren ge meld. Deze voorspelling is in zooverre uitgeko men, dat de radicaal-socialisten zich bij de situatie schijnen te willen neerleggen. De communisten echter bedanken er voor de verantwoordelijkheid mede te dragen en zullen zich van stemming onthouden. Dit kon er natuurlijk wel eens toe leiden, dat ook de wijfelmoedigen onder de radica len hun stem blanco uitbrachten en daarom is alles op haren en snferen gezet om een brcyk in deze fractie te voorkomen. Vannacht is het tenslotte gelukt een be vredigende uitspraak te krijgen. De fractie heeft met 24 tegen 11 stemmen besloten voor het wetsontwerp te stemmen, waarbij de re geering volmacht vraagt bij decreet een aantal besluiten te nemen, binnen volkomen bepaalde grenzen, ter bescherming van den franc en het staatscrediet. Een punt schijnt geheel zeker te zijn: Van een deviezen-controle kan geen sprake zijn, want de regeering is vastbesloten trouw te blijven aan de monetaire overeenkomst met En geland en de Vereenigde Staten, op welk accoord haar geheele buitcn- landschc politiek berust. Bovendien zouden dergelijke maatregelen al leen langs parlementairen weg en niet bij decreet kunnen worden ge nomen. Ter motivccring van het verzoek om vol machten, heeft de regeering een uiteenzet ting opgesteld van hetgeen zij in het afge loopen jaar tot stand heeft gebracht. Zij wijst hierbij op het financieel herstel en de economische ontwikkeling van het land. De sociale wetten hebben kalmte gebracht en de consumptie is gestegen. Verder heeft de aanpassing van de munt het contact tus schen de Fransche markt en de buitenland- schc markten hersteld. De rcgcering zet vervolgens uiteen, dat financieele maatregelen onmiddellijk geno men moeten worden en dat bovendien ge durende vele jaren steun moet worden ge boden. Hierbij mag niets verwaarloosd wor den. Alles doet evenwel hopen op een tijd perk van rust, dat gunstig is voor de pro ductie. In het derde gedeelte van deze uiteenzet ting verklaart do rógeering de wijze, waar op zij de staatsfinanciën wil regelen. Eerst wijst zij op het mishikken van handelwij zen der speculanten en de deserteurs van do franc. De speculatie is gebroken en de ka pitaal vlucht heeft opgehouden. Doch het herstel eischt voortdurende zorg. Sedert vijf Maart heeft de regeering belangrijke bezui nigingen ingevoerd op de openbare uitgaven, terwijl de inkomsten zijn gestegen. Een plan is opgesteld om voor de komen de jaren de uitgaven van de begrooting zoo veel mogelijk aan te passen aan de inkom sten, teneinde zoo weinig mogelijk een be roep te hoeven doen op het volk. Nadat in de Kamer gistermiddag eenig debat was geweest over de plannen der re geering, trokken de fracties zich terug. Om kwart over twaalf vannacht werden de debatten in de Kamer hervat, In de re- geeringsbank hadden plaats genomen Blum, Auriol, Delbos, Cot, Spinasse, Mon- net, d'Ormoy, Lebas, Tasso, de Tessan, Paul Faure, Jules Moch en Jean Zay Ruim 400 afgevaardigden waren aanwezig. De voorzitcr van de Kamer herinnerde er aan, dat de regeering de onmiddellijke behan deling gevraagd had van een wetsontwerp, strekkende tot het verleencn van volmach ten aan de regeering, noorlig voor de ver zekering van het financieel herstel. De rap porteur van de financieele commissie, Jammy Sdhmidt, bracht vervolgens het re sultaat ter kennis van de besprekingen der commissie. Schmidt gaf een uiteenzetting van de gebeurtenissen welke de regeering ertoe gebracht hadden zich tot de Kamer te wenden met een ecnvoudigen tekst om de manoeuvres der speculanten te doen mis lukken cn deelde mede, dat de commissie eenige amendementen had goedgekeurd. De minister van financiën wees op ret gevaarlijke offensief, dat sinds eenige da gen ontketeend is en de regeering noopt zekere onmiddellijke maatregelen te nemen om het openbare crediet te verdedigen. Vervolgens somde de minister op welke resultaten sinds verleden jaar door de «re geering tot stand cebraht zijn en gaf aan op welke wijze hij den strijd wil voeren tegen belastingontduiking. Zijn rede voortzettende zcide de mi nister: „Wij zijn voornemens met vastbe radenheid gebruik te maken van de vol machten. die wij u vragen om te strijden tegen de aanvallen die niet uit het bui tenland. maar uit Parijs komen." Ruim vijftig milliard francs zijn naar het bui tenland gebracht. De regeering wil het open bare crediet verdedigen en vervolgens op bouwen. Er moet een snelle beslissing ge nomen worden en voor dit werk vraagt do regeering het vertrouwen van de Kamer. De linksche onafhankelijke afgevaardig de. de Chappedelaine, acht het ontwerp in strijd met den geest van de grondwet. Het parlement heeft niet het. recht afstand te doen van zijn bevoegdheden. Fransche regeering blijft in de meerderheid. Wetsontwerp door Kamer aangenomen. De Kamer heeft het wetsontwerp tot het verleenen van volmachten aan de regeering met 346 tegen 247 stemmen aangenomen. Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan onzer zaak, geven wij Zaterdag 19 Juni a s., bij aankoop van tenminste f 1 aan koekjes of ander gebak, EEN JUBILEUM-GEBAK CADEAU Daar bij een vorig jubileum is gebleken, dat voor een dergelijk cadeau zooveel animo bestaat, dat het voor ons onmogelijk is het benoodigde aantal te schatten, behouden wij ons het recht voor, de aflevering ervan eventueel den volgenden morgen voort te zetten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1