Van gouden page tot roode maarschalk Peter de Groote was zijn lievelingsheld De hervorming van het Hooggerechtshof Crisis in de Rex-partij Grootste binnenvaarthaven ter wereld jubileert Tommy Farr slaat Walter Neusel Ronde van Duitschland De moord op de Gebroeders Rosselli Na Toesjatsjewski's dood Kunstkenner en Historicus TOCH NOG ALS WIT- GARDIST GESTORVEN. Wie had het 25 jaren geleden kunnen denken, dat de page Toesjatjewski, de re slanke, ele gante jongeling en leerling van de meest feodale militaire academie van den Tsarentijd, eens maarschalk van ©en „rood leger" zou worden, om daarna op tragische wijze om het leven te komen. Het begrip „rood leger" kende men inder tijd nog niet en iets dergelijks had men zich in liet keizerlijke Rusland ook uiterst moeilijk kunnen voorstellen. Toe- sjatsjewski was in dien tijd een gaarne geziene gast op alle ontvangsten van de hoogste aristocratische kringen. Jongelin gen van zijn tvpe noemde men gewoonlijk „gouden pages". Zij ontbraken bij geen pre mière in het keizerlijke theater, waren veelbegeerde danspartners op de groote bals en men kon luen iederen Zaterdag in elegante wagens bij het Corso in de Mors- kavastraat bewonderen. Muziekliefhebber. In het huis van mijn oom, don luitenant- generaal van de Keizerlijke Garde Wladi- mir Pansjnclidseff, verkeerden, wijl hij een huwbare dochter had. cadetten, pages en jonge officieren. lederen Woensdag vond er een ontvangst in dit gastvrije. oud-Rus sische huis plaats. Onder de talrijke ver eerders van de schoone dochter des huizes viel dc page Toesjatsjewski hijzonder op, wijl hij zich niet slechts voor paarden en dansen interesseerde, maar ook als een groot liefhebber van muziek ontpopte. In het bijzonder interesseerde Toesjatsjewski zich voor Tsjaikowski's balletmuziek. Zijn lievelingsstuk was, naar ik mij nog goed herinneren kan. Tsjaikowski's ballet „Doornroosje". De jonge page liep weg met eon vioolsolo uit dit ballet, wijl hij zelf viool speelde. Een wel zeer zeldzaam stok paardje bij eon typischen vertegenwoordiger van de „gouden jeugd" van Petersburg. Bovendien onderscheidde Toesjatsjewski zich door een uitstekende kennis op hef gebied der geschiedenis. Ook dat was in zekeren zin een zeldzaamheid, want de pages blonken over het algemeen niet uit door een groote kennis en zij hadden slechts voor zeer weinig dimren ecnige belangstel ling. Indertijd was de jonge Toesjatsjewski een groot vereerder van Peter den Orooten. den genialen hervormer van Rusland. Daaruit moge blijken, dat hij toen zeer vaderlandslievend was. Twee mannen Toen de oorlog uitbrak, was Toesjatsjews ki luitenant, van de Keizerlijke Garde. Ik herinner mij nog een ontvangst in het huis van mijn oom ongeveer twee maanden voor het uitbreken van den oorlog. Aan een kaart tafelt je zat een generaal, die toen nog weinig bekend was, maar later opperbevel hebber van het Galicischc front zou wor den: generaal Broessilow. Aan een andere tafel lachte luitenant Toesjatsjewski. In dezelfde kamer bevonden zich dus twee mannen, die later wereldberoemd zouden worden. Naar niemand van de aanwezige gasten zou dat indertijd geloofd hebben. Toen de revolutie uitbrak en Toesjatsjewski uit Duitsche gevan genschap ontvlucht in Rusland aankwam, bestond het gezelschap niet meer, waarin de vroegere page eens zoo geschitterd had. De zoon van generaal Pansjoelidseff, die eveneens in het corps der pages zijn mili taire opleiding had genoten, gaf er de voorkeur aan, als cabaretzanger op te treden. Hij had een mooie stem en verdien de liever op deze wijze een karig stuk brood, dan door dienst te nemen in hot roode leger, waarin Toesjatsjewski, die steeds een warm vriend van hem was ge weest ,hem toch zeker aan een goede posi tie had kunnen helpen. Reeds een jaar na de revolutie werd de nauwelijks 2.r>-iarige Toesjatsjewski door de nieuwe lieerschers tot opperbevelhebber in den oorlog tegen Polen benoemd. In een vliegtuig begaf Toesjatsjewski zich naar het front. Onderweg moest het toestel echter een noodlanding maken. Een ironie van het toeval: Het vliegtuig was op het feodale goed van de Toesjatsjewski's in de nabij heid van dc stad Tnmhon geland. Toesjat sjewski's ouders behoorden tot de voor naamste grootgrondbezitters van dit gebied. Het landgoeg bevond zich reeds sinds den tijd van Ivan den Verschrikkeliiken, dus sinds de 16de eeuw in het bezit van de familie. De te hulp gesnelde boeren her kenden in den jonge officier den zoon van hun ouden landhoer. Naar oud-Russisch gebruik vielen zij voor hem op de knieën en wilden hem de handen kussen! Zeer zeker was het een pijnlijk oogenblik voor den roo- den generaal, toen hij op deze wijze in het bijzijn van zijn „partijgenoo- ten" als een feodaal landheer be groet werd. Hij trok zich dan ook zoo spoedig moge lijk terug cn vloog verder. Dr. A. Andrewski, een schrijver, die in den wereldoorlog als Russisch diplomaat in de Scandinavische landen werkzaam was, vonden wij bereid in een artikel voor ons blad zijn persoonlijke herinneringen aan maarschalk Toesjatsjewski, die Za- terdag J.l. te Moskou werd gefusil leerd, neer te leggen, „Iedere aarzeling beteekent den dood!" In zijn legerbevelen copicerdc Toesjat sjewski woordelijk de stijl van zijn lieve lingsheld Peter den Grooten. Zoo had hij b-v. een passage uit het bevel van den grooten Tsaar voor den slag bij Poltava, die met een vernietigenden nederlaag der Zwe den eindigde „Iedere aarzeling beteekent den dood!" in zijn bevel voor den slag hij Warschau overgenomen. Ook in andere dagorders van Toesjatsjewski wemelt het van uitdrukkingen van Peter den Grooten. Het is een ironie der geschiedenis, dat deze man, die zich van een gouden page in een rooden maarschalk veranderde, ten slotte toch nog als een soort „wit-gardist" moest sterven. Samenwerking tusschen tweede en derde Internationale Voor hulp aan Spanje. In aansluiting op een telegram van De- brouckere aan Dimitrof omtrent een ont moeting tusschen dc leiders van de tweede en derde internationale, en het antwoord van Dimitrof, heeft de secretaris-generaal van de Fransche communistische partij, Thorcz, aan de Brouckere een mededeeling gezonden, waarin hij o.a. zegt, dat een de legatie, bestaande uit Thorcz, Marcel Ca- chin, Jose Diaz, Franz Dalhem cn Luigi Gallo, is aangewezen om besprekingen te voeren met vertegenwoordigers van de soci alistische arbeiders internationale. .Uit naam van de delegatie der commu nistische internationale stel ik U voor Za terdag 19 dezer te Parijs bijeen te komen, teneinde een accoord tot stand te brengen, zooals verlangd door de arbeidersorganisa ties in Spanje, voor een gemeenschappelijke actie van het internationale proletariaat." Berichten uit Moskou melden dat de tweede en derde internationale hebben be sloten een eerheidsfront te vormen, ten einde de Spannsche reg. te steunen. Af gevaardigden der beide internationales zul len zoo spoedig mogelijk te Gencve bijeenko men, cn een gemengde commissie zal een plan van actie opstellen. Het volk rvenscht zoo snel moge lijk een beslissing. Tijdens een persconferentie verklaarde president Rooseveldt te hopen, dat dc se naat zoo spoedig mogelijk zou stemmen over de voorstellen tot hervorming van het opperste gerechtshof. Hij voegde hieraan nog toe, dat het volk wenschte, dat de wet zonder obstructie zou worden aangenomen. Voorzitter der Rexistische Ka merfractie treedt af. De voorzitter van de Rexistischc Kamerfractie. Pierre Daye, heeft zijn ontslag ingediend. Degrelle heeft dit ontslag aanvaard en Legros aange wezen om hem tc vervangen. In Rexistischc kringen verklaart men, dat Daye zijn ontslag heeft genomen om Degrelle volledige vrijheid te la ten teneinde de Rexistischc parle- inentsfractic te reorganiseeren. In verband met het geschil, dat gerezen is door het aftreden van den hoofdredacteur van „Le Pays Roel", Ydewalle, heeft, de po litieke raad der Rcxistische partij Maandag een langdurige vergadering gehouden. De raad hekelde liet gedrag van Ydewalle en besloot af tc treden met het oog op een mo gelijke reorganisatie. BRUSSELSCHE CAFÉHOUDERS IN STAKING. Dc staking der caféhouders te Brussel is niet algemeen. De restaurants zijn nog open. In de provincie schijnt daarentegen de sta king in de groote steden wel algemeen te zijn. Te Gent en Antwerpen echter is dc sta king op een mislukking uitgeloopcn. 500 jaar Ruhrort. Duisburg-Ruhrort, de grootste binnenvaarthaven ter wereld zal dit jaar 222 jaar bestaan. Tegelijkertijd zal het stadsdeel Ruhrórt zijn 500- jarig bestaan herdenken. Deze plaats heeft zich van een klein vissohers- dorp ontwikkeld tot een stad, welke in 1903 vereenied met Duisburg, meer dan 200.000 inwoners telt. Ruhrort heeft zich sinds 115, toen het haventje in een arm van de rivier nauwelijks een oppervlak van 1 H.A. besloeg, ontwikkeld tot een havencomplex, dat thans een uitge strektheid van 885 H.A. omvat. Verleden jaar hebben -15.351 schepen dc haven van Duisburg-Ruhrort aangedaan. Het geheele scheepvaartverkeer in 1936 be trof 17.366.000 ton, waarvan bijna 12 milli- oen voor Ruhrort. In 1860 werden in de haven 1.400.000 ton verladen. Zonder deze haven zou de vorige eeuw de stecnkolcnin dustrie evenmin als de zware industrie zoo'n vlucht hebben kunnen nemen. üc Duitsche kolenuitvoer liep voor drievijfden over de haven van Duisburg-Ruhrort. Egyptische regeering treedt af Ter gelegenheid van meerder jarigheid van den koning. Naar de bladen melden, werd in den laatsten kabinetsraad van F.gypte besloten op 29 Juli, den dag, waarop koning Faroek meerderjarig zal worden, het collectieve ontslag van het kabinet aan te bieden. De bladen melden voorts, dat het vrij wel zeker is, dat de koning minister-presi dent Nahas Pasja zal belasten met de vor ming van een nieuwe regeering. In geen geval verwacht men belangrijke wijzigingen in de samenstelling der regeering. BRAND OP TURKSCH REGEERINGS- VAARTUIG. Aan boord van het Turksche regeerings- vaartuig „Inexoenoe" is voor de haven van Bodrocm brand uitgebroken. Daar men het vuur niet meester kon worden, heeft de gezagvoerder het schip aan den grond doen loopen om passagiers cn bemanning te red den. De oorzaak van den brand is niet be kend. In de derde ronde knock-out. Engeland schijnt thans in den Brit- schcn kampioen in 't zwaargewicht Tommy Farr weer een bokser van wereldformaat te hebben. In zijn met spanning verbeide gevecht te gen den Duitscher Walter Neusel be hoefde Farr niet eens de volle twaalf ronden uit tc boksen. In de derde ronde reeds beleefden de 12 000 toe schouwers, welke in het Harringay Stadion te Londen aanwezig waren, de knock out van Neusel. Na zijn overwinningen op den vorigen Britschen titelhouder Ben Foord cn den vroegeren wereldkampioen Max Baer heeft Farr zich door deze prestatie in korten tijd in de voorste gelederen van dc zwaarge wichtklasse weten te plaatsen. Neusel, die reeds overwinningen tegen de vorige Brit- sche kampioenen Jack Petersen cn Bon Foord bevocht, heeft hiermede zijn eerste nederlaag tegen een Engelschman geleden. Het verloop van den strijd. In het uitverkocht Harringay Stadion wa ren o.m. aanwezig dc Duitsche ambassadeur te Londen, Von Ribbentrop cn talrijke an dere bekende persoonlijkheden. Ook Schmc- ling, de Duitsche kampioen, woonde het gevecht bij. In de eerste ronde bleek weldra, dat Tommy Farr vastbesloten was. Neusel wil de den eerst 28-jarigen Britschen kampi oen steeds weer dwingen tot lijf aan lijf werk, maar Farr verhinderde dit op rus tige wijze, door uitstekende linkschc stooten, welke zeer zuiver geplaatst waren De Engolsohman bokste uiterst rustig en heheerscht. zoodat Neusel het allerminst gemakkelijk had. Farr plaatste voortdu rend prachtig zuivere stopstootcn cn bijna iedere stoot was raak. In de tweede rondo kwam dc Duitscher er iets beter in, maar hij wilde voortdu rend in de clinch, waarbij hij evenwel verschillende waarschuwingen voor vast houden opliop. Ook nu was do harde Hnksche van Farr zeer gevaarlijk cn Neu sel moest er verscheidene incasseercn. Na bijna twee minuten boksen kwam tenslotte in de derde ronde het onverwachte cn sen- sationeele einde. Neusel sloeg Farr, sloeg echter in de lucht cn onmiddellijk was de tactische kamnioon er bij om een recht- sche directe op do kin van zijn tegen stander te nlaafsen, dadelijk gevolgd door een harde linksche en rechtsche on het hoofd. Farr besloot deze serie met een prachtig hardon rechtsrhen hook op dc kin, waarop Neusel tegen de planken ging. Hij probeerde zich nog op te richten, maar hii was te „groggy" en onder luide toe juichingen verliet de Britsche kampioen als k.o.-overwinnaar don ring. Hoewel Farr mooie aanbiedingen had gekregen om in de Vereenigde .^faten te komen boksen, verklaarde hij na het ge gevecht, dat hij nog niet naar Californië zal gaan. ai neezien hii eerst in Engeland nog belangrijke gevechten z.al leveren. ALS IN OUDE TIJDEN Jaarlijksche wedren met ouderwetsche koetsen op het traject Londen—Richmond. Hierboven de start van een vrouwelijke koetsier in Hydepark te Londen. Ontevreden bevolking schiet vliegtuig omlaag Incident in het Midden Euphraat- gebied. Een militair vliegtuig is in het Middcn-Euphraatgebied omlaag ge schoten, waarbij de bemanning om het leven kwam. Tijdens het red dingswerk bleven de aanvallers vu ren, cn werd een officier gewond. Naar wordt medegedeeld, heeft de offi cier verklaard dat deze aanval veroorzaakt werd door de zuiveringsactie, die voor kort werd ondernomen cn den aanleg van forten in het beneden-Euphraat-gebied, hetgeen omtevredenheid bij de bevolking veroor zaaktc. Geen opzegging der muntovereenkomst Zij fnnctionneert goed, zegt Morgenthau. Naar aanleiding van de verklaring van den Franschen minister Bastid, die wel is uitgelegd als een aankondiging, dat Frankrijk de driezijdige muntovereenkomst zou kunnen opzeggen, heeft Morgenthau gezegd, dat hij van deze verklaring niet in kennis gesteld was. Gezien van het stand punt der Vereenigde Staten functionneert de overeenkomst goed, aldus Morgenthau. Botsing tusschen Mohammedanen en Sikhs Drie dooden. Fenige honderden Mohammedanen hebben hij Ala (Engelseh-Indische provincie Poensjab) met speren, bijlen en messen een aanval gedaan op een groep Sikhs, die een religieuze bijeenkomst hielden. De politie heeft, tot herstel van de orde, van de vuurwapenen moeten gebruik ma ken. Drie personen werden gedood. Er zijn verscheidene gewonden. Dantziger Katholieken- leider veroordeeld Wegens beleediging der natio- naal-socialisten. De leider van den katholieken Windhorst- bond te Dantzig, Ernst Riedel, is gisteren wegens beleediging der N.S.D.A.P. en het belasteren van de crimineelc politie van Dantzig veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Express Weenen-Parijs ontspoord Nog goed afgeloopen. Dc expresslrein WeenenParijs, die Maandagavond van het Westerstation te Weenen was vertrokken, is gisterenmorgen bij het passecren van het station Daalas in Ar 1 berg ontspoord. Negen wagons, waar onder de restauratiewagen, liepen uit de rails. Zeven passagiers werden licht gewond terwijl een achtste ernstiger kwetsuren op liep. Het ongeluk schijnt te moeten worden toegeschreven aan het slechte functioneeren van een wissel. Gelukkig had de trein zijn vaart geminderd. Iïet spoorwegverkeer loopt voorloopig over Beieren. TREIN GRIJPT VRACHTAUTO BIJ BAGDAD. Negentien dooden. Bij Bagdad is een vrachtauto, waarop zich ecu groot aantal Arabische arbeiders bevond tegen een sneltrein opgereden. Negentien personen werden gedood. MUUR INGESTORT. Te Bcrnalda in Italië is een in aanbouw zijnde muur ingestort. Vier metselaars kwa men om liet leven, vijf werden gewond. Londensch autobusper- sonccl weer ontevreden Men dreigt met nieuwe staking. Het personeel van verschil lende garages der Londensrhe autobusonderneming be klaagt er zich over, dat de reglementen strenger dan voor de staking worden toego past. Men heeft reeds gedreigd opnieuw den arbeid te zullen neerleggen. Bautz wint achtste etappe, Na den rustdag tc Frankfort aan den Main is gister de ronde van Duitschland voortgezet met de achtste etappe. Deze etap pe voerde over een afstand van 228 K.M. van Frankfort over Wiesbaden en dan steeds aan den linkeroever van den Rijn naar Keulen. Het verloop van den wedstrijd werd he laas sterk beinvlocd door wolkbreukachtige regens, waardoor de renners tot Koblenz te lijden hadden en... door gesloten spoorweg overgangen. De buitengewoon zware regenval noopte zelfs tot een, zij het slechts korte, neutrali satie van den rit. Ongeveer 40 K.M. voor het eindpunt, toen nog ongeveer 30 renners in een groote groep bijeen lagen, slaagden de Duitschers Bautz en Gerber en de Belg Perikel er in, te ont snappen. Steeds meer liepen deze drie ren ners op hun achtervolgers uit. Ten slotte kwamen zij met een minuuü voorsprong te Keulen binnen, waar Bautz in den eindsprint Gerber en Perikel achten zich liet. Onderweg hadden zioh, mede door da gladheid van de wegen, talrijke valpartij en voorgedaan, zoodat in den loop van! den rit vijf renners, opgaven. Algemeen klassement: 1. Weckerling (Duitschland) 63 uur 23 min. 43 sec. 2. Gever (Duitschland) 63 uur 33 min. 20 sec.; 3. Diederichs (Duitschland) 63 uur 33 min. 34 sec.; 4. Bautz (Duitsch land) 63 uur 36 min. 21 sec.; 5. Roth! (Duitschland) 63 uur 36 min. 40 sec.; 6. Kijewski (Duitschland) 63 uur 38 min. 38 sec.; 7. Thierbach (Duitschland) 63 uur 39 min. 23 sec.; S. de Caluwe (België). De politie heeft alle garages in het gebied van Nancy het signalement gegeven van zes personen, die reizen in een groote Peugeot- auto, waarvan het nummer weggehaald is. Vier dezer personen zijn ongeveer 25 jaar oud, de twee anderen zijn ongeveer 50 jaar. Zij spreken gewoonlijk Italiaansch en als zij Fransch spreken, doen zij dit met een Italiaansch accent. Men vermoedt dat de po litie hen opspoort in verband met den moord op dc gebroeders Rosselli. De Russische Poolexpeditie Gisterenavond om half negen is de expe ditie van prof. Otto Schmidt van het Ru- dolfeiland vertrokken naar Amderma. Het vliegtuig van Masoerock blijft op het Ru- dolfeiland gedurende al den tijd van het verblijf der vier overwin teren den op den' drijvenden ijsschots. Om 23 uur 15 meldde prof. Otto Schmidt, dat hij de hergen van Nova Zcmbla in zicht had gekregen. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN VRACHTAUTO IN IRAK. Tengevolge van een botsing tusschen een trein en een vrachtauto, waarmede werklie den vervoerd werden, zijn 18 personen om het leven gekomen terwijl 3 ernstig ge wond werden. GRAAF VAN COVADONGA UITERST ZWAK. De verpleegster van den graaf van Cova- donga, den zoon van cx-koning Alfons van Spanje, heeft verteld, dat de zieke uiterst zwak is cn dat de dokters voornemens zijn een nieuwe bloedtransfusie toe te passen. D0 graaf lijdt bovendien aan een ernstigen tu mor aan hot linkerdijbeen, die dagelijks iiï omvang toeneemt. HOOFD DER KOPTISCHE KERK DOOR KONING VICTOR EMANUEL ONTVANGEN. De koning van Italië heeft gisteren het hoofd der Koptischc kerk in Abessinië, Aboe- na Kirillos, in particuliere audiëntie ontvan gen. AMELIA EARHART TE KARACHI. Amelia Earhart is, komend van Assab, ta Karachi aangekomen. HET LIJK VAN WICHMAN GEVONDEN? In een bosch bij Dantzig* Uit Dantzig wordt vernomen, dat in een bosch bij de stad een lijk is gevonden. Men vermoedt, dat dit liet stoffelijk overschot is van den socialistische»! afgevaardigde Wich- man, die sedert 25 Mei, den dag dat hij door de politie werd gearresteerd, vermist wordt. Het lijk is evenwel nog niet herkend.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2