Plaatselijk Nieuws. Onbeschrijfelijke toestand te „Pygmalion" komt! NANNIS N. HANNIS-Mereboer Concert Zang- en muziek vereenigingen Sigarenfabriek Molenstraat, Schagen TE KOOP: Groote Uitverkoop Marktberichten Duitsch-Engelsche Stakingen in Loting dienstplicht! U/EERBERICHT DE BILT S EINTs Verwachting: Meest matige noor delijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, kans op enkele regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: opkla rend, koel weer. Barometerstand hedenmorgen 8 aar i 77.5 „EEN HUIS VOL HERRIE'1 in Noord Hollandsch Koffiehuis. Stelt ii zich voor een schoonmoeder, die enkele maanden bij u op visite komt en er een behagen in schept te insinueeren en te stoken. En denkt u dan eens even in, dat er ook nog een vergissing in het spel komt, aangezien uw heimelijk getrouwde zwager cn schoonzuster hun kindje verborgen hou den en gij zelf een piano voor uw vrouw. Nu wordt de piano voor het kind gehou den cn omgekeerd. U wilt het geschenk ge ven en uw vrouw komt tot razernij, zonder <lat u begrijpt waarom, schoonmoeder stookt er flink op los en bewerkt onderwijl nog even het arme hoofd van haar man en voor ge het weet, hebt ge „een huis met herrie." Met deze enkele woorden is echter nog niet een tiende verteld van den werkelijken inhoud dezer dwaze geschiedenis, waaruit zonder ophouden de humor borrelt, niet I druppelsgewijs, maar in een niet. te stuiten stroom, die alle bezoekers van het Noord- Hol landsch Koffiehuis doet schateren en gieren en slechts af en toe, en dan heel even, gelegenheid geeft om wat tot, beda ren te komen, wanneer 't tooneelgezels. „De Komedianten" van 't. Centraal Theater te Amsterdam, onder directie van Louis de Bree, dit stuk hier ter gelegenheid van de kermis op Dinsdag 22 Juni a.s. zal komen opvoeren. Een der besten zal weer Johan Kaart zijn als de kwakzalver Dr. Knott, die heel wat lachorganen met zijn gekke streken zal .veroorzaken. Zijn tegenspeler is niemand minder dan Louis de Bree, ook al een bekende van film en tooneel, wien ditmaal het lot is beschoren de geplaagde en onschuldig ver dachte schoonzoon te zijn. Welk een prach tig tweetal vormt hij met Kaart., welk een sfeer en wat een tempo brengen zij in 'dat „Huis vol Herrie". Gusta Chrispijn is een schoonmoeder om te verwensohen, doch dit beteekent, tevens een compliment voor haar magnifieke spel. Het zou te ver voeren de rollen van de anderen tot in details te bespreken, doch .willen toch niet gaarne tekort doen aan de beteekenis van hun optreden, dat niet weinig tot het succes bijdraagt. Elly van Stekelenburg, Pierre Myin, Lizzy Valesco, Annie van Duyn, Louis van Domelen, Mies Versteeg cn Dirk Bwidde mogen met geen genoemd worden. „Een huis vol herrie" verdient volle zalen en wij twijfelen er niet aan of allen, die zich eens terdege willen amuseereni. zullen 't gezelschap van „De Komedianten" wilen zien en hooren om in de echte ker- Xniss temming te geraken. Filmgebeurtenis voor Scha gen. De beste Nederlandsche film tot op heden gemaakt. Onder de vele vreugden, die de kermis ons' zal brengen, is er zeker één, die wel eens speciaal de aandacht van bet publiek verdient en dat is de film „Pygmalion", welke a.s. week in Theater Royal draait. Niemand zal wel durven beweren, dat de Nederlandsche filmindustrie in het alge meen groote successen heeft weten te boeken maar eenstemmig was de roep van lof, die door het land ging toen Bernhard Shaw's meesterlijke stuk „Pygmalion" in .celluloid-gcdaanto verscheen. Het was voor de critici zoo langzaimer- ihand een gewoonte geworden om bij het uitkomen van iedere nieuwe Nederland sche film te verklaren, dat. deze nu toch werkelijk weer een tikje beter was dan de vorige, maar het gebeurde zelden, dat liet publiek deze rneeni.ng deelde, zoodat men tenslotte ontgoocheld thuis bleef. Kort voordat „Pygmalion" verscheen was <3e Nederlandsche filmindustrie zoo langza merhand geheel in elkaar gezakt en de crisis was al ingetreden, zonder dat de filmdoktoren nog eenige hoop haddc.i^ Tot „Pygmalion" zich aandiende. Men stond vérsteld, men wreef zicH de oogen uit, men keek elkaar verbijsterd aan en vroeg zich af: Is het mogelijk? Is het geen droom? Maar neen, het waf werkelijk heid. een blij-makende, heerlijke werkelijkheid: de eerste werkelijk goede Nederlandsche film, die zich volkomen in alle opzichten met het buitcnlandschc product kon meten, was geboren! Aan wie dit succes te danken? Zeker in 'de eerste plaats aan de initiatiefnemers en den knappen regisseur, Dr. Ludwig Berger, die met zulk een feilloozen greep de juiste toon wist te treffen en de goede acteurs en types wist te kiezen. Want moeten wij den iman niet geniaal noemen, die de dia loog van het stuk bijna geheel in tact liet en toch door een vlotte en zakelijke mon tage een rijk afwisselend geheel wist te bereiken, dat van het eerste tot het laat ste beeld veel meer, dan alleen maar ondertioudend is? Lilly Bouwmeester is de „ster". Nooit zou Berger wellicht dit succes hebben behaald, had hij niet zulk .een gelukkige keus gedaan met Lilly Bouwmeester als „Lies- je Doeluttel" (zelfs deze vertaling van „Dolittle" is al e-cn vondst op zichzelf!) Weet U, lezer, deze vrouw werd vroeger eens bij een proefopname afgekeurd, om dat zij niet „fotogeniek" zou zijn. Ai mij, wat een volkomen misrekening der filmi sche talenten van deze actrice. Thans bliikt z« al haar voorganqsters met stukken te slaan en zoo het Neder landsche publiek een nationale filmster wenscht, dan wordt er hier één op een presenteerblaadje aangeboden! Eén, die deze kwalificatie ook werkelijk wééxd zou zijn, ware het niet dat men meer dan één bezwaar tegen het „ster ren-systeem" aan zou kunnen voeren, waar wij het hier verder niet over willen heb ben. Het was lang geen gemakkelijke tank, die Lilly gesteld werd! Om U dit duidelijk te maken zullen wij U even iets van den veimakelijiken inhoud vertellen. Professor Iliggens, de beroemde spraak leeraar gaat met zijn vriend, kolonel Pi- ckering, een weddenschap aan, dat hij kans ziet om van het armoedige bloemen meisje Liesje Doeluttel binnen drie maan den tijd een „dame in grooten stijl" te maken, die in het deftigste milieu geïntro duceerd kan wortlen. Higgents gaat aan het werk en na on eindige inspanning gelukt het hem van „Liesje" een „elegante dame" te maken, aan den buitenkant althans! Maar Hig- gens heeft er geen rekening mee gehouden dat ieder mensch ook een „ziel" heeft en dit komt hem duur te staan, wanneer zijn „schepping" zich van een doode uiterlijk heid, alleen maar in staat om over het weer te praten, ontwikkelt tot 'n werkelijk charmante en fijnzinnige vrouw, die haar „schepper" ontgroeit en., verliefd op hem wordt! Na heel wat geharrewar en misverstand komt echter alles jn kannen en kruiken. Het is meer dan bewonderenswaardig, hoe Lilly Bouwmeester zich door deze uiterst ■moeilijke rol weet heen te slaan. Voortdurend zet zij den toeschouwer voor nieuwe verrassingen door haar raak en aan fijne schakeeringen zoo rijk spel. Van de andere spelers, die haar stuk voor stuk goed partij geven, noemen wij: Johan de Meester als' professor Higgens, natuurlijk en beheersdht, Eduard Vorkade als kolonel Pickering, voornaam en waar dig en Mathieu van Eijsden als Doeluttel, joviaal en moppig; verder werken nog tal van vooraanstaande figuren uit de Ne derlandsche tooneelwereld mee. Werkelijk, wij kunnen de directie van het Thealer Royal haast niet dankbaar genoeg zijn, dat zij Schagen en omgeving nu ook in de gelegenheid stelt om deze zeldzaam knappe Nederlandsche film te zien, die wellicht een omwenteling betee kent, voor het peil van onze nationale productie. Hierbij sluit zich bet variéténummer van Alfred Heller, die als1 kunstwielrijder wer kelijk buitengewone dingen verricht, op voortreffelijke wijze aan. Heller bestaat het om ©en „rit in de doodenciikel" te vol brengen, die U het bloed in de aderen doet stollen: deze „loopings" op een gewone fiets in een elertrisch verlicht toestel, le veren een even fantastischen als spa.nncn- den aanblik op. t DE R.V.S. REVUE 1937. Men maakt met de nieuwe R.V.S. revue welke natuurlijk wederom door Jan Buis man Jr. is geschreven uitstekende vorderin gen. Reeds zijn talrijke decor's gereed en n groot revue-orkest o.l.v. Jo van Stipriaan repeteert ijverig om de verschillende schla gers erin te krijgen; voor velen zal dit orkest een groote verrassing zijn. Bedrie gen de voorteekenen niet dan zal deze re vue al z'n voorgangers verre overtreffen. Een aanwinst is zeker de medewerking van Maaike, het 9-jarige dochtertje van Jasper en Meraike, die U de vorige week nog voor do radio heeft kunnen beluisteren. De kranige troep met de Schagcr Buziau aan het hoofd, zal over een paar maanden met de nieuwe revue „Hoe bestaat het?" weer volle zalen trekken, daar zijn we van overtuigd! VERANDERINGEN BIJ DE WEST-FRIE- SCHE KERKBODE. Naar wij vernemen is de heer v. Ketel Sr. als gevolg van de gewijzigde verhoudin gen in het aandeelenkapitaal heengegaan als directeur van de N.V. West Fricsche Kerkbode. Binnenkort is de benoeming van een nieu wen directeur te venvachten. In dit verband wordt de naam genoemd van den lieer W. Vuijk Jr. te Alkmaar. Ook de heer v. Ketel Jr., in dienst bij ge noemde N.V. gaat heen. Voor eigen reke ning zal hij in de Molenstraat, in het voor malige Velo-filiaal het drukkersvak gaan uitoefenen. ANNA PAULOWNA. Tocht ouden van dagen. Met 51 auto's maakten onze ouden van dagen Dinsdag hun jaarlijkschcn rijtoer. Dank zij een goede voorbereiding kon een mooie tocht gemaakt worden. Over Alkmaar en Velsen ging het door den IJpolder naar Schiphol, waar koffie werd gedronken. Jammer genoeg kon men door den regen niet dat genieten van het bezoek aan Schiphol, wat onze voornaamste luchthaven anders biedt. Verder ging de tocht over Heemstede, Elswoud, Bloemen- daal, 't Kopje, Velsen, Castricum en Bergen naar het kanaal en huiswaarts. In Bergen werd de inwendige mensch nog eens ver sterkt cn bij de thuiskomst wachtte hij den heer Kossen nog een verversching, die on der 't genot van een gezellig stukje muziek van Tlie Heic Boys werd genoten. Daarmee was het eind gekomen van de zen dag. Bij het dankwoord van den heer Harder, gericht aan autobestuurders enz., aan allen, die aan het welslagen hadden meegewerkt, sloot ieder zich dan ook met een luid ap plaus aan. «O OO «O CSO OKD OIO CO Den 19den Juni zijn onze lieve Ouders, en 40 jaar getrouwd. Hun liefhebbende Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Oudesluis, Juni 1937. OO OSO OSO 00 OÈO 00 OJO Voor de vele blijken van be langstelling op 9 Juni onder vonden, zeggen wij hartelijk dank. A. DEKKER. J. DEKKERde Beurs. Lagedijk, Schagen, Juni 1937. Bezoekt het gezamenlijk door de uit Noordscharwoude, op ZATERDAG 19 JUNI, 's avonds 8.15 uur N.T., in de Muziektent, Medewerkenden: Fanfare „Genot door Kunst", Zangkoor „Soli Deo Gloria". Zangkoor „St. Caecilia". Zangkoor „Crescendo". Harmonie „Excelsior". Entree 25 ct., vrij van belasting Zitplaatsen gratis. Houdt U van een goede SIGAAR Loop dan vlug naar MOLENAAR. Vaten, Brandkasten, Persdraad, Tuidraad, voor Rechtmasten en Masten, 2 ijzeren Balken, 9 M., 12 eiken Palen, 2 ijzeren Bal ken ,12 M. Brugleggers, Plan ken, Mestdelen, 28 c.M. breed. Vloerbalken, Dekzeilen, Huur nieuwe en 2e handsch. 85 ct. de M2. Bezichtiging stal J. K. Boontjes, Markt, Schagen. H. SCHRIEKEN. door overplaatsing, van TABAK, SIGAREN EN SIGA RETTEN TOT 27 JUNI. MEJ. HEERSCHAP. Poststation. Kolhorn» Te koop gevraagd: 1 EENJARIGE STIER, door J. JONKER, Bergen. Donderdag Veemarkt Scha gen. ROTTERDAM. 15 Juni. Veemarkt. Aanvoer: 174 paarden, 6 veu lens, 667 magere runderen, 541 vette run deren, 162 vette kalveren, 61 graskalveren, 922 nuchtere kalveren. 55 schapen en laan- tneren, 36 zuiglammeren, 13 varkens, 46 bokken en geiten. Prijzen per Kg.: Vette koeien, le kw. 78 ct., 2e kw. 70 ct., 3e kw. 5462 ct., vette ossen 74—68—56-64 ct., slie ren 706560 ct.. vette kalveren 857048- 53 ct., schapen 524636 ct., nuchtere kaïl- veren 46—42—38 ct., slachtpaarden 60—55— 47 ct. Prijzen per stuk: schapen f 35—28— 23. zuiglammeren f 17—i4_io, nuchtere slachtkalveren f 12—10—7. nuchtere fok- kalveren f 171513, slachtpaarden f 285 220140, werkpaarden f 340290185. hitten f 160—130—80. stieren f 345—295 -200, kalfkoeien f 275235105, melkkoei en f 280—240—ISO, varekoeien f 205—175— 135. vaarzen f 190—145—110, pinken f 160 130—100. graskalveren f 6040—20. bok ken en geiten f 1410—6. Omschrijving: Vette koeien en ossen, aanvoer korter, han del willig, prijzen van gisteren goed te hand haven, pr. koe 84, prima os 80, stieren, aan voer gewoon, handel redelijk, goed prijs houdend, le en 2e kw. als gisteren, 3e kw. lager. Vette kalveren, aanvoer iets kleiner, handel vlot, pr. kalf 95. Schapen en lam meren, aanv. gering, weinig handel, prijzien als gisteren. Zuiglammeren, aanvoer klein, handel kalm, prijzen iets hooger. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer korter, han del tamelijk, prijzen onveranderd. Paarden, aanvoer kleiner, handel stroef, prijzen w. paarden en hitten als vorige week, sl.paar den hooger. Kalf- en melkkoeien, aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen hooger. Varekoeren, aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen beste iets duurder, overigens stabiel. Vaarzen en pin ken, aanvoer matig, handel stil, stijve prij zen. Graskalveren, aanvoer matig, handel kalm, prijzen constant. Bokkien en geiten, aanvoer onveranderd, hautdél' 'vlug, prijzen als vorige week. PURMEREND. 15 'Juni. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 68.000 Kg. Handel goed Hoogste prijs f 20.50. 17 stapels kleine Boe renkaas f 20.50, 1 stapel Goudschc kaas f 20, volvette f 21. 1293 Kg. boter f 1.41— 1.48, weiboter f 1.38—1.41 per kilo. Runderen, totaal 435 stuks. 1G5 vette koeien 62—,80 ct. per kilo, matig; 150 gel- dekoeien f 160—225 per stuk. matig; 85 melkkoeien f 150-275 per stuk, matig; 35 V™eni, 50-^5 ctf- Pcr kilo. id.J li paarden f 120—210 per stuk, vlug; 79 vette kalveren 30-60 ct per kilo, vlug; 396 nuchtere kalveren: voor de slacht f 5—13, voor de fok f 10—15 per stuk, vlug; 168 vette var kens voor de slacht 4S—50 ct. per kilo, vlug op magere varkens f18-26 per stuk, ma li?: 316 biggen f 12—18 per stuk. matig; 327 schapen f 15—29 per stuk. matig; 34 bok ken f 414 per stuk, 817 lammeren f 12 lo per stuk. kipeieren f 2.60—3.05. eend- fn1™1 per stuks, piepkuikens *oi> Per ki,°' °1,de kippen cn hanen 37 ~T '2 ct. per kilo, konijnen f 0.40—1.50 por stuk eenden 30-S0 ct. per stuk. duiven 40 ct. per paar. jonge hanen f 0.05-0.42V0. f 2 70^-320ren A f 205' 1035 kipeieren ~A Coop. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 110.000 eendeieren f 2 452 70 100.000 kipeieren: 05-66 Kg. f 5-3.10, 63-^ 64 Kg. f 2.85-3. 60—62 Kg. f 2.75-200 58 -Si) f 2.66-2.80. 50-57 Kg. I 255-270, 53—.m Kg. f 2.50—2,70. GRONINGEN, 15 Juni. Graanbeurs. Wintergerst f 7.508 40 zomergerst f 7.50-8.50. haver (wit) f 6 75-^ 7.50, zwarte haver f 6.50-7. kanvijzaad i 4—19.75, huitenlandsche gerst f 8.20—8.50. ronde mais f 6.60-6.80. lijnzaad witbloci i i—lijnzaad blauwbloei f 7—9. Aanvoer gering, stemiming kalm. noordscharwoude. io Juni. Aanvoer: 3500 Kg. aardappclrn: Scholsrhe Se1'f!<tL{ 50-6'80' drie,in,!on 3—440, kloi- BROF.K OP LANGENDIJK, 15 Juni. Aanvoer: 1 Si.000 Kg. aardappelen: Sclhot srlie muizen 630-6.no, drielingen 3—1.70 Kleine 1—2.50, 2200 Kg. peen 6.30—7.10. door aardbeien 4.60—5:30. 120 stuks Mnem- '2°soor' 20300 Ke- ,0™' ï- A 1 2t8°, B 94302.5.70, C 2450 2o. CC 19.20. BROEK OP LANGEDTJK 16 Juni 1937. Schotsche muizen 6.30—7.10; Drielingen 3.10—5.40; Kleine 1.10—2.40; Peen 5.40—6,10 Sla 1.80; Groene Kool 1.70; Bloemkool 7—8.60 dito 2de soort 3.10—5.90 3e soort 3.60 —3.90. Aanvoer 135000 kg. aardappelen 1800 kg. peen 200 kg. Sla 50 kg. Groene kool 480 stuks bloemkool. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit. 15 Juni. Berlijn: Ondanks de groote hitte is de aanvoer nog voldoende. De prijzen toonen weinig ver andering. Op de fruitmarkt hebben aard beien een vlotte handel. Holl. bloemkool 2838 ner 100 krop, Holl. tomaten 3845 per 50 Kg., Holl. komkommers 20—30 per 100 stuks. Essen: Buïtonlandsrhe produc ten: bloemkool 3040 ner 100 króp, kom kommers 1828 her 100 stuks, uien S.50 p. 50 Kg., tomaten 20--45 per 50 Kg. SPANJE UITTOCHT VAN VROUWEN, GRIJSAARDS EN KINDEREN. Franco „zeer tevreden." Dc rechtsche troepen hebben zich meester gemaakt van den berg Archanda, welke het centrum van Bilbao beheerscht. De troepen van Franco rukken langzaam op. De lucht macht van de rechtschen bemerkte een groo te drukte op den weg van Bilbao naar San tander. Dag en nacht begeven zich troepen en con- vooien naar Santander. Generaal Franco, die van nabij de opera ties in het Baskenland volgt, heeft verklaard zeer tevreden te zijn over zijn troepen. De rechtsche troepen hebben de oude „IJ zeren Gordel" gezuiverd. De verdedigers ga ven zich een voor een over, ongeveer vijf duizend man werden krijgsgevangen ge maakt en een groote hoeveelheid materiaal viel de rechtschen in handen. Een ooggetuige, die te St. Jean de Luz is aangekomen, heeft den cor respondent van Reuter verklaard, dat een onbeschrijfelijke toestand te Bilbao heerscht, doch gisterochtend hield dc stad nog stand. Den gcheelen dag vliegen toestel len van do rechtschen op geringe hoogte boven de stad, in de breede straten mitrailleurvuur openend en handgranatciiAv.crpexLd.in de nauwe straten, waardoor vele slachtoffers- vallen. De stad staat bloot aan geweer- en mitrailleurvuur van de Archanda- hoogtcn. Dc weg naar Castro Urdiales en Santander wordt onophoudelijk door zware bombardementsvliegtuigen be stookt. Op verscheidene plaatsen is dc weg geheel vernield, zoodat een cvcntueele terugtocht van Bilbao op Santander onmogelijk is. Krijgsdaden der Italianen ver heerlijkt. De Romeinschc pers stelt de rol in het licht, welke de „zwarte pijlen", dat zijn de Italiaanschc vrijwilligers, spelen bij den op- marsch naar Bilbao. Zij hebben Derio bezet. Volgens de Itali aanschc correspondenten zou dit punt een groote strategische waarde hebben. De „zwar te pijlen" zouden 6000 krijgsgevangenen heb ben gemaakt. Bezorgdheid voor verwoesting van Bilbao. Nadat Aguirre. de president van Basken land een beroep op Engeland had gedaan om stappen te doen de algeheclc verwoesting van Bilbao te verhinderen, heeft de Britsche regeering oen afschrift van het op haar door Aguirre gedaan beroep gezonden aan den Britschen ambassadeur te Hendaye, met het verzoek het ter kennis te willen brengen van generaal Franco cn tegelijkertijd tegenover de rechtsche autoriteiten uitdrukking te wil len geven van de verwachting cn de overtui ging der Britsche regeering, dat de bedrei ging Bilbao te verwoesten, niet ten uitvoer zal worden gelegd. Minister Eden heeft gistermiddag in het Lagerhuis verklaard: lo. dat de verdediging van Bilbao door de Baskische regcering nog steeds verzekerd is: 2o. dat de evacuatie der vluchtelingen voortduurt en dat 4400 vluchtelingen Zondag Bilbao onder bescherming van de Britsche marine hebben verlaten met bestemming naar een Franschc haven. 3o. dat van de Baskische regeering een bericht is ontvangen, waarin wordt verzocht, dc bescherming van de Britsche vloot tc doen voortduren en het plan te kennen wordt ge geven, de evacuatie der vluchtelingen en gij zelaars te verhaasten, in verhouding van één gijzelaar tegen twintig vluchtelingen. STAKING IN POOLSCHE TEXTIEL INDUSTRIE GEËINDIGD. De staking in de textiel industrie tc Bialy- stok, in Polen, welke 12 April is begonnen, is geëindigd. De arbeiders hebben een col lectieve arbeidsovereenkomst gekregen en een loonsverhooging van 9 tot 12 procent. SCHIP BIJ RIO OP ROTS GELOOPEN. Het Amerikaansche vrachtschip „Del Al- ba" uit Xew-Orleans is bij het vertrek uit den bocht van Rio op een rots geloopen. Tot dusverre is liet nog niet gelukt het schip, waarin voortdurend groote massa's water binnendringen, weer vlot te brengen. besprekingen over Westelijk pact Von Neurath volgende week naar Londen. De Duitsclie rijksminister van Buiten- landsche zaken, von Neurath, zal zich inge volge een officieele uitnoodiging van Brit- schu Rcgecring op 23 dezer naar Londen begeven. Naar vernomen wordt, zullen de bespre kingen die Von Neurath te Londen zal voe ren, voornamelijk gewijd zijn aan dc moge lijkheid een nieuw westelijk pact te sluiten, ter vervanging van het Locarno-pact, en aan den toestand in Spanje. Men legt er den nadruk op, dat het bezoek van. Von Neurath niet beteekent, dat speci fieke Britsch-Duitsche onderhandelingen van welken aard ook, zullen worden gevoerd. De besprekingen zullen echter ongetwijfeld een uitgebreid gebied betreffen. Ten aanzien van het nieuwe Locar- no verwacht men geenerlei belang rijke ontwikkeling, buiten een we- derzijdsche uiteenzetting van de standpunten van Engeland en Duitsch- land. In het Britsche standpunt is, naar men meent te weten, niets ge wijzigd; de Britsche regeering blijft de totstandkoming van een nieuw Westelijk pact beschouwen als de eerste schrede op den weg naar een algerneene Europeesche regeling. Engeland heeft, naar vernomen wordt, de Fransche regeering van het bezoek van Von Neurath op de hoogte gesteld en in groote trekken aangegeven, waarover de be sprekingen waarschijnlijk zullen loopen. Amerikaansche scheepsbouw Gespannen toestand duurt voort. Vierduizend arbeiders der scheeps werven hebben het werk te Brook- lyn neergelegd, nadat Zaterdag evenveel werklieden in staking wa ren gegaan. Op de zestien werven, die door de beweging getroffen wor den, zijn vierduizend arbeiders on der bescherming van een bijzondere politie aan het werk gebleven. In den stakingstoestand is nog niet veel veranderd. Tegenover journalisten heeft pre sident Roosevelt als zijn meening te ken nen gegeven, dat wanneer de Republic Steel Company bereid is een mondeling col lectief contract aan te gaan zij ook bereid zou moeten zijn een schriftelijk collectief te aanvaarden. Botsing te Johnstoum. Bij een botsing tusschen de politie en pos tere voor de fabriek van de Bethlehem Steel Corporation te Johnstown zijn zeven menschen gewond. Twee hunner verkeeren in ernstigen toestand. Er werden verschei dene schoten gelost: de menigte was gewar pend met knuppels en steenen, terwijl de politie van traangas gebruik maakte. 28 Juni a.s. De loting ter bepaling van den ingeschre vene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienstplichtige te wor den bestemd, geschiedt in het openhaar voor de lichting 1939 op Maandag 28 Juni 1937, des namiddags 2 uur, te 's-Gravenhage, in dc „Rolzaal", Binnenhof 8. Benoemd zijn in de commissie, bedoeld in art. 10, tweede lid, der dienstplichtwet voor het houden van de loting voor de lichting 1939: tot lid, tevens voorzitter, mr, R. W. •T. C. de Menthon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad, te 's-Gravenhage; tot lid, te vens plaatsvervangend voorzitter, M. Bolzer luitenant-generaal, lid van het Hoog Mili tair Gerechtshof, te 's-Gravenhage; tot lid Th. Sanders, lid van de Algerneene Reken kamer, oud-directeur van de Staatsloterij tc 's-Gravenhage. De gevluchte postkantoorhouder aangehouden De man is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Dc sedert Maandagmorgen voortvluchtige kantoorhouder der posterijen. D. L. te Be- dum, (zie elders in ons blad) is gisteren avond door de marechaussee in Emmercom- pascuum aangehouden. Toen I.. de politie mannen zag naderen, sprong hij in het water, doch werd er spoedig uitgehaald. De aangehoudene, die in zeer oversnannen toestand verkeerde, is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3