Verbetering van den economisch toestand in het Geestmerambacht RAAD BERGEN Tweede blad Vooi dracht van Ged. Staten aangenomen Breuklijders D. H. ROODHUYZEN 8. Co. n v MAKELAARS M Woensdag 16 Juni 1937 Vorming van een commissie van vooraanstaande belangstellenden in overweging genomen Dinsdag werd in de vergadering van Provinciale Si aten behandeld het voorstel van Ged. Staten om te komen tot verbetering van den eco nomischen toestand in het Geestnier- Ambacht en daarvoor over te gaan tot het stichten van een tweetal proefpolders. Verschillende Statenleden aan het geheele G.A. De proeven zijn onafschei delijk aan het groote plan verbonden. De plattelandsbevolking moet opgeheven wor den uit haar armoede. Spr. meende, dat de conclusie van het on derzoek ter plaatse heeft uitgewezen, dat de proef onvolledig zou zijn, wanneer de pol ders alleen aan de Westzijde zouden wor den genomen, al zou het natuurlijk mogelijk zijn aan de Zuidzijde van dien polder iets af te nemen en aan de Noordzijde toe te voegen. Ieder wil liever, dat de proef wordt genomen op het land van zijn buurman. Dat is wel begrijpelijk, maar de proef moet zoo breed mogelijk worden opgezet. Als de commissie ad hoe met Ged. Staten en de deskundigen samenwerkt, is spr. zeer ge rust, dat de moeilijkheden zullen worden overwonnen. Medewerking van de belang hebbenden is noodig. het woord. MR. DE JONG SCHOUWENBURG heeft met genoegen kennis genomen van de voor stellen van Ged. Staten en sluit zich gaarne aan bij degenen die het voorstel toejuichen. Spreker had waardeering voor Ged. Staten, de Technologischen Dienst en de Regcering welke f325.000.arbeidsloon voor haar re kening neemt. Wij mogen echter niet uit het oog verliezen, dat op den achtergrond het groote plan staat. Een groote lichtzijde van de voor dracht is dat geen besluit moet wor den genomen, maar dat Ged. Staten gemachtigd worden in deze werk zaam te zijn, zoodat nog wijzigingen kunnen worden aangebracht, wan neer dit noodig mocht zijn. Wanneer van de meer intensieve cultures wordt overgegaan naar meer extensieve en er geen plaats kan worden gevonden voor de vrijkomende arbeidskrachten, zal het een ramp beteckenen voor de streek, wordt in de toelichting van ir. Mesu gezegd. Verschillende zaken uit het rapport wer den door spr. naar voren gebracht; met ver schillende (moeilijkheden en twijfelgevallen zal rekening moeten worden gehouden. Spr. wees er op, dat ir. Fuhri Sncthlagc voor handhaving is van de bestaande cultures. Het belang van het werk als werkverruiming js wel aanwezig. In het rapport van Ir. Mesu wordt méér twijfel uitgesproken dan in het rapport der commissie. Het optimisme in het rapport is niet in alle deelen gerechtvaardigd, meende spr., ook in verband met de voordracht van den heer Ir. Mesu. Spr. wees er op, dat in 'de voordracht van den heer Mesu van één polder wordt gesproken en in de voordracht vah Gedeputeerde Staten vatt twee, waartfoor de redenen van Ged. Staten zijn de verschil len van den bodemgesteldheid. Is dat motief wel geheel juist. De technische uitvoering ig gemakkelijk. Spr. wees op de opzet van de kosten. In de inleiding van den heer Mesu wordt gezegd, dat er slechts dan iets van kan ko men, als krachtige medewerking wordt ver kregen van belanghebbenden. Ged. Staten zijn gelukkig geweest met de keuze van den Westpolder, hetgeen niet kan worden gezegd van den Oostpolder. Spr. memoreerde, dat in de vergadering van 21 Januari verschil lende heeren zich uitgesproken hebben tegen de toen aangewezen plaats. Spr. herinnerde aan het schrijven van de Banne Zuidschar woude met het bezwaar tegen den procfpol- 'der, welke motie spr. voorlas. Deze bezwaren worden door de Banne Broek op Langendijk onder schreven, omdat het land benut wordt voor de fijnere cultures voor de binnenlandsche markt, waardoor het de kurk is, waarop de tuinders drijven. De kleine perceelen maken de bewerking gemakkelijk en door het vele water de communicatie goed koop. Spr. weest op de vrees voor nachtvorsten. Spr. dacht dat de mo gelijkheid bestond dat de Provincie door den slechten financieelen toe stand van de tuinders meerdere stukken land in bezit zou krijgen, doordat de menschen het niet kun nen terug koopen. Deze bezwaren legde spr. aan Ged. Staten yoor. Voorkomen moet worden, dat, de in gelanden inplaats van geholpen benadeeld .worden. De heer RODRIGUES DE MIRANDA her innerde aan vroegere ondernemingen, wel ke eerst groote bezwaren opriepen, doch la ter zegenrijk bleken te zijn, bijv. do water leiding. De kleine bezwaren wilde spr. op den achtergrond stellen en zich tot de hoofd zaak bepalen. In de vroegere besprekingen over den toestand der tuinders is gebleken dat er groote veranderingen moesten wor den aangebracht op het platteland. Spr. her innerde aan de verschillende bemoeiingen ,van Prov. Staten. De klachten bleven echter aanhouden. Twijfel wordt zelfs uitgespro ken of er na beëindiging der crisis nog mo gelijkheden zijn voor het Geestmerambacht. Spr. noemde de bemoeiingen van het over leden Statenlid Zeeman op dit gebied. We staan voor groote dingen, meende spr. en het zou dwaas zijn om, zooals de heer De Jong Schou- wenberg denkt, te volstaan met de proefpolders. Uit de ervaringen van de proefpolders moet toch uiteinde lijk volgen de herverkaveling van het heele Geestmerambacht. Voor en aleer Ged. Staten besluiten ne men, zullen verschillende vragen onder oogen moeten worden gezien. De schade loosstelling van de betrokken tuinders tij dens de werkzaamheden, de mogelijkheden yoor tewerkstelling, enz. Wanneer de proeven niet al te ongunstig Bijn, is spr.'s fractie van meening, dat moet Worden overgegaan tot herverkaveling van Wat de bezwaren betreft, is het plan voor spr. niet primair als werk verschaffingsobject. Primair is de wijziging van de structuur ter ver krijging van een zekerder bestaans mogelijkheid. Spr. komt tot de conclusie dat wanneer Ged. Staten met de commissie samenwer ken en er nog mogelijkheden tot wijziging van de indeeling van den polder bestaan, het met handhaving van de proefpolders kan worden doorgevoerd. De commissie zal zeer zeker met welwillendheid de bezwa ren behandelen. Spr.'s fractie zal voor stem men. De heer STAPEL wees er op, dat de Oos telijke polder pLm. 80 c.M. lager zal komen te liggen dan voorheen. Is dat toelaatbaar? De ruilverkaveling zal niet die verbetering geven welke men zich er van voorstelt, wanneer de prijzen der kool en aardappelen even laag blijven. Spr. las een gedeelte van het rapport van den heer Fuhri Snetihlage voor. Spr. vond 't een groote verandering voor de tuinders, die naar de Wieringermeer zouden moeten gaan in de werkverschaffing. Zij zijn ge wend te werken op hun eigen bedrijf. Als de ruilverkaveling van het geheele Ambacht wordt ondernomen, wordt het nog erger als op dezelfde wijze wordt te werk gegaan als bij den Proefpolder. Het zal van het ant woord van Ged. Staten afhangen, hoe spr. zal stemmen. De heer BEUZEMAKER juichte het voor stel toe. Spr. onderschreef wat De Miranda heeft gezegd over 't Verband 'met' het groo te plan. Voor ordening op het platteland ge voelt spV; maar met verzorging van de be langhebbenden. Voldoende rekening moet worden gehouden met de belangen van degenen die het land bewerken of in eigen dom hebben. Spr. zeide, met de belangheb benden te hebben gesproken. Men is wel Een BREUKBAND, „NIEUW SYSTEEM" zonder veer, is juist wat U moet hebben. Gemakkelijke pasvorm, zachte pelotte en vervangbare onderdeelen. Alléén in TERLEP's Drogisterij APOTHEKERS-ASSISTENTEN, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. Gistermorgen om 9 uur kwam de Raad de zer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: de heer Mr. H. D. A. van Ree- nen, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer E. J. Voiite (B. Bel.) Na een langdurige ziekte is wethouder Miltenburg (R.K. weder op z'n zetel aan de tafel van B. en W. gezeten. De Voorzitter stelt, in verband met den door de Raadsleden te houden schouw, voor, de notulen en de ingekomen stukken aan te houden. Aldus wordt besloten. Presentiegeld leden stembureaux. Voorstel van B. en W. om het Raadsbesluit van 20 April '37, strek kende tot vaststelling van een pre sentiegeld aan de leden van de stembureaux van f 5.voor ieder lid voor elke door hem bijgewoonde zitting, te wijzigen en het presentie geld, met ingang van heden te be palen op f 4.per lid per zitting. (Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten mogen de gemeenten, die een extra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsi- diefonds behoeven, aan leden van stembu reaux, hetzij voor presentiegeld, hetzij voor verteringen, hetzij voor beide tezamen, geen hooger bedrag toekennen dan f 4 per lid en per dag, eventueele vervanging daaronder begrepen. Na gedane toezegging van B. en W. te zullen voorstellen aan het verlangen der Re geering te voldoen, hebben Ged. Staten me degedeeld erin te berusten dat voor de op 26 Mei j.1. gehouden stemming voor de ver kiezing vaij leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, het presentiegeld bleef be paald op f 5. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) begrijpt niet dat de Raad maar alles moet slikken, wat Gedeputeerden voorschrijven. Spr. noemt het een kinderachtig postje en zal tegen stem men. De heer Ellis (R.K.) wijst erop, dat de menschen loon derven en gaat dus met den heer Dingerdis mede. De Voorzitter zegt, dat het voorwaarden DEN HELDER bereid bepaalde offers te brengen. Over de financieele zijde van het plan is men alles zins onvoldoende ingelicht. Daaraan dient meer aandacht te worden besteed. Spr. ging de bezwaren na van de tuinders, waarbij hij wees op de hooge aankoopwaarde van de landerijen en de vrees dat de landerijen ge taxeerd zullen worden naar de tegenwoordi ge waarde. Spr. vindt het nuttig, dat ook thans in openbare zitting wordt verklaard dat bij de taxatie ook rekening zal worden gehouden met de waarde der perceelen en medewerking wordt verleend voor de hypo theken. Spr. besprak de belangen van de pachters, wien spr. schadeloosstelling zou willen zien toegewezen, wanneer zij door de proef hun land zullen moeten verlaten. Ook deze spr. wees op de bezwaren t.a.v. den Oostelijken polder. Overleg met belanghebbenden achtte spr. gewenscht., omdat velen onkundig zijn van de plannen. Spr. zou gaarne zien, dat de commissie ad hoe werd uitgebreid met eenige belang hebbenden, of dat een aparte commissie wordt gevormd van die personen. Spr. vond het plan als werkverschaffings- object niet primair, daarom drong spr. aan op uitbetaling van normale arbeidsloonen. Spi'.'s fractie zal voorstemmen. De heer Jb. GROEN Az. zeide, dat met instemming de voorstellen tot verbetering van den economischen toestand in 't G. A. werden ontvangen. Zelfs in de Banne Zuidscharwoude bestaat daar belangstelling voor. We moeten het plan zien in verband met het groote plan. Ook spr. vroeg zich af of de voordeelen zullen opwegen tegen de nadeelen. Daarop geven Ged. Staten geen afdoend antwoord. Ruilverkaveling geeft niet alleen de oplossing. Daarvoor is meer noodig, uitbreiding van den export enz. Duitschland dreigt na 1940 de invoer van vroege aardappelen ge heel stop te zetten. Waar blijft dan het perspectief, zooals door Fuihri Snethlage wordt betoogd? Met het fruit is het hetzelfde, als niet wordt opgetreden tegen de invasie van buitenlandsdh fruit. Verbetering van den toestand kan komen door invloeden bui ten onze mai^kt. Voordeelig noemt spi\ de herverkaveling, wanneer een beter econo misch ingericht bedrijf wordt verkregen. Het nemen van deze proef verdient toege juicht te worden. De keuze van den polder (besprak de heer Groen hierna. Spr. is van meening dat de West^nider geen juist beeld geeft van het G. A. Er is lang zoo veel water niet in als in den Oostpolder. Spr. is voor verplaat sing van den Oostpólder naar de West zijde, als het maar- aan een dorp ligt. Spr. is tegen het nemen van. proef met alleen jde. Westpolder, Is de proef economisch verant woord? Een productief werk kon spr. het niet noemen, omdat het in noimale omstandigheden niet zou worden uitgevoerd. De loonen wil de spr. wel iets boven de werkver- schaffingsloonen vaststellen voor dit mvare werk. Als men uit den weg wil gaan voor de be zwaren van de txiinders voor de overdi'acht, kan men er wel afstappen. Het bezwaar zal zich ovei-al voordoen. De Banne Zuid scharwoude heeft wel geadresseerd, maar geen enkele tumbouwvereen. heeft bezwa ren gemaakt. Deze laatste vereen, achtte spr. meer bevoegd. Spi\ noemde eenige voordeelen van de inpoldei'ing. De aan sluiting aan het Kerkepad bepleitte spr. Het groote aantal eigenaren noemde spr. zijn, welke de Regeering stelt aan gesteun de gemeenten. Wethouder Mac Donald is van oordeel, dat zij, die als leden van een stembureau geko zen worden en door de toegekende vergoe ding, loon zouden derven, toch bedanken kunnen. De heer Dingerdis: Dat weet ik wel, maar als ik ergens toe geroepen word, dan wil ik er toch ook zijn. Het voorstel van B. en W. wordt dan in stemming gebracht en aangenomen met de stemmen van de heeren Dingerdis, Koning en Ellis (allen R.K.) tegen. Pensioengrondslag G. Witte. Voorstel van B. en W. om in te trekken het raadsbesluit d.d. 17 December 1920, waar bij de pensioengi-ondslag van G. Witte in de betrekking van nachtwacht, tevens die naar van politie, met ingang van 1 Januari 1921 werd vastgesteld op f S00, en den pen sioengrondslag van G. Witte in genoemde beti-ekking met ingang van 1 Juli 1922 vast te stellen op f S00, Aldus wordt besloten. Verkeersregeling op de wegen. Voorstel van B. en W. om in artikel III der Verordening tot wijziging en aanvul ling der Vex*ordening tot regeling van het verkeer op de wegen in de gemeente aan art. 13 der Verkeersveroidening een nieuw 3e lid toe te voegen. Als voren. Reglement autovervoer voor per sonen. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van de Algem. Politieverorde ning in verband met de invoering van het reglement „Autovervoer pei-sonen." Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening, betreffende het beroep, bedoeld in ai-tikelen 13, 15, en 17 van het reglement „Autovervoer personen". Dit luidt o.a. dat het strafbaar zal zijn met een rij- en motorrijtuig standplaats op- of aan den weg in te nemen, met het ken nelijke doel dit aan 't publiek ten gebruike aan te bieden. Het zoogenaamde „snorren" dus. ook een voordeel, doordat het dan over kleine gedeelten van de bedrijven zal gaan. De aansluiting aan het Kerkepad zal ipin-, der kosten verooi-zaken. Van het Zuidein de wilde spi*. dan een stuk afkappen. De bedrijfsschade tijdens het werk en <le hy potheken zijn in de Banne-vergaderiivg niet genoemd. Spr. hoopte en vertrouwde, dat Ged. Staten zouden medewerken om die moeilijkheden te overwinnen. Wanneer de eigenaren en gebruikeis sefhade zouden lijden, wilde spr. liever niet met het plan doorgaan. Over de bezwaren der eigenaren van de betere landerijen dient te worden heenge stapt, omdat men die bezwaren elders weer krijgt. Regelingen als spr. hierboven memoreerde, dienen te worden getroffen. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer W. VAN DER VALL, die zeide, dat de bezwaren van de Banne Zuidscharwoude wel overdreven zijn. Slechts op een derde gedeelte van de op pervlakte van den polder worden aardap pelen vexhouwd. Spi\ is het niet met den heer De Jong Schouwenburg eens. De landprij-zen zijn thans aan den Oostkant van Zuidscharwoude ook lager. Spr. vond de aansluiting aan het Kexkepad een vex*- betering der communicatie van Zuidschar woude. Spr. is voor het voorstel van Ged. Staten, maar wees op de hooge hy- ^^theken, welke op het land rus ten, soms wel tot 80 pet. Het loon wilde spr. niet baseeren op de werkverschaffingsloon. Snr. verwacht dat het in Geestmeram- bracht en omstreken zeer zal worden toe gejuicht als de eerste spade in den grond wordt gestoken. De heer LUDEN bewonderde de samen stelling van het rapport. Spr. was er vooi*, uitsluitend een pixxef te nemen en wilde met 20 H.A. beginnen; bij de Cornelis Bak- kcrsloot en niet bij de Cornelis de Boex*- sloot. Het zal dan ook minder kosten. De belanghebbenden hebben nog een bezwaar, n.1. de geringe hoe veelheid teeltaarde. Wanneer de proef wordt uitgevoerd, zal er wei nig teeltaarde overblijven. Spr. achtte het gewenscht dat behalve 'de commissie de heer ir. Mesu zijn mede werking verleende. Spr. vindt het wel merkwaardig dat van den Westpolder geen bezwaren verno men waren. De heer VLEKKE infonneerde naar de positie van de eigenaren in verband met het veel geringer aantal perceelen, dat zal worden gevormd en het groot aantal eige naren, Hoe zal aan hen een bestaan wor den verschaft? De heer W. VAN DOK wees' er op, dat het ongeveer een jaar geleden is, dat de burgemeesters en wethoudei's uit het G. A. hierover bijeen werden geroepen. Spr. dank te voor do-zo spoedige behandeling. Spr. las een staatje voor van een der grootste exporteurs, die zeer veel minder van de daar inhec-msche producten geëxporteerd heeft. Hierin ziet spr. aanleiding dat ge zocht moet worden naar andere eultuur- mogelijikhedon. De argumenten van de Banne Zuidscharwoude zijn wel eenigs- zins overdreven. Spr. zag het nut van den Oostelijken proefpolder in verband met de noodige verandering van de cultuur. Die andci'e cultuur zal ook daar moeten komen. Spr. wilde de bezwaren van Zuidscharwou de niet wegcijferen. Echter maakt het niet uit, of men de polder aan de Westzijde Hoofdpijn, Kiespijn. "jj pijnen te verdrijven is een Mijnhardt'e Poeder Per stuk 8 ct; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Door B. en W. kunnen eventueel vergun ningen worden verleend voor het innemen van een zoodanige standplaats. Als voren. Rondvraag. Goedkoope arbei derswoningbouw. De heer Hemelrijk (SDAP) vraagt B. en W. of het college bex*eid is met bepaalde voorstellen in den Raad te komen, nu de Minister bericht heeft, dat er van Rijkswege geen medewerking zal worden vei-leend in zake de huurverlaging van de arbeiders woningen in Tuindorp. Zouden B. en W. niet kunnen komen met een voorstel, zelf goed koope arbeiderswoningen te doen bouwen; of zoo dit niet mogelijk is zou dan de medewerking van de huiscigenai-en niet kunnen wor den ingeroepen, om, de thans ver laagde huren der woningen te handhaven? De voorzitter antwoordt, dat deze zaak voor het College niet zoo gemakkelijk is. In de eerste plaats, omdat, dit antwoord van de Regeering niet werd verwacht. Het „neen"' van den Minister had veel eerder dienen te komen en is dus nu wel een dubbele te leurstelling. Pogingen, om te komen tot wat de heer Hemelrijk wil, zijn er al reeds gedaan, doch iets positiefs kunnen B. en W. niet mededeelen. In elk geval komt het College op deze zaak in de e.v. vergadering terug. De heer Hemelrijk dankt, den voorzitter voor zijn antwoord en zal dus maar af wachten. De toestand in de Staatsduinen. De heer Dingerdis wil de aandacht vestigen op den onhoudbaren toe stand in de Staatsduinen. De werk- loozen hebben daar in die moorden de hitte niet meer kunnen verdienen dan f 10-49 tot f 12.25. Spr. meent, dat B. en W. daar toch tegenop die nen te treden. De toestanden, welke SUIKER - RUBBER - KOFFIE CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas NV. SUIKER, RUBBER. KOFFIE. CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN ENZ. TER BEURZJ VAN LONDEN. LIVERPOOL. NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ dam 2» Telefoon No. 30012-31012 amsterdam-c Beurs Nli Z Telef. 30012 Telegramadres: CARLOS-AMSTERDAM zou aanloggen. Bij de huizen heeft het land ook zijn waarde behouden. Midden in den polder is het evenwicht tussdhen koopprijs en p-andwaarde nog veel sterker veibroken dan van de landerijen bij de huizen. Met cijfers bewees spr. dat. de waarde der grond-en in don West-polder ver beneden de hypotheek ligt. De belangen van deze menschen, die niet vrij zijn het op onteigenen te laten aankomen, moeten terdege worden -behartigd. Spr. zou het toe juichen wanneer met de bankin stellingen en hypotheekge-vers in overleg wordt getreden oim de men schen in staat te stellen op de bedrij ven te blijven. De heer K. DE VRIES juichte het voor stel toe. Spr. onderschreef de opmerkingen van verschillende leden die de belangen van de betrokkenen hadden bepleit. DE MEENING VAN GED. STA- TEN. De heer KOOIMAN (Ged. Staten) zeide met genoegen de gedachtenwisseling te heb ben gevolgd. Spr. had dit liever, dan dat zoo zonder meer het voorstel werd aangeno men. Aan al hetgeen is opgemerkt, zou al direct, bij event. aanneming, aandacht kun nen worden besteed. Spr. besprak de nood in het Geestmerambacht. Het lot der tuin ders gaat het college zeer ter harte. Hier moet iets gebeui*en in het G.A., maar de proeven willen de tuinders allen liever bij buurman zien genomen, waaruit spr. ver klaart, dat de heer Luden heeft vernomen, dat het nogal naar wensch gaat met den tuinbouw. Spr. schetste het belang van de herverkaveling in verband met het alge meen belang, wijzende op het vele water en uitbreiding der nu eenzijdige cultuur. Ged. Staten zien niet de vervanging van de bestaande cultures door soja- (booncn en suikermais, doch een uit breiding van het aantal cultures, waardoor de kans grooter wordt op een redelijk bestaan. In verband ook met de bedreiging Van Duitschland, zooals de heer Groen mede deelde, is verscheidenheid van cultures noo dig. Ged. Staten moeten niet. zoo zijn dat, zij maar in eens den heelen polder willen her- verkavelen. Daarom, beeft men zich deze proeven voorgenomeij. Aan den Oostelijken polder met de veel grooter moeilijkheden hechten Ged. Staten veel meer waarde voor de proefneming dan aan den Westelijken 'polder. Als de proeven uitwijzen dat, zij het met belangrijke offers der provincie, verbetering zal zijn aan te brengen zonder de individu* eele belangen te schaden, zal men doorgaan. Als het te veel zal vergen, dan zal men niet kunnen doorgaan. Het rekening houden met alle particulier© belangen, wilde spr. in het algemeen behan delen. De provincie Noord Holland heeft wat be treft de behartiging van de particuliere be langen, tegenover die der provincie, een ver leden Spreker hoopte, dat men dat verle den kan voortzetten. Aan overdreven verlangens zal geen ge- daar heerschen, noemt spr. „Rus sisch." De heer Ellis is van oordeel dat een toeslag moet worden gegeven. Wethouder Mac Donald erkent gaarne de slechte omstandigheden waaronder die men schen daar werken en B. en W. weten dat ook zeer gqed. Eerst heeft, het College zich gewend tot de Heide Maatschappij, welke er echter niets aan kon doen, toen zochten. B. en W. contact met de Arbeidsinspectie. Deze zond een adjunct-inspecteur naar het werk om een en ander te ondei*zoeken. Ook deze poging liep op niets uit. De arbeids inspectie beweerde, dat er alreeds vier ja ren voor dit; loon was gewerkt. B. en W, hebben gemeend tot de betrokken werkloo- zen to moeten zeggen: „Het is de laatste week; noem die er nog maar bij. Dat is vei-standiger dan het werk neer te leggen" zooals zij van plan waren. Immers: in dat geval zouden die menschen 10 weken wor den uitgesloten. De heer Dingerdis: Dan noem Ik het flinke kerels, dat ze die week er nog bij hebben genomen! Wethouder den Das (SDAP) wil erop wij zen, dat het buiten de bevoegdheid van het gemeentebestuur gaat, om deze loonen te verhoogen door het verleenen van een toe slag, indien de bevoegde instanties daartoe niet wenschen over te gaan. Er is eenige verbetering ingetreden, al is die verbete ring dan ook nog bij lange niet bevredi gend. De omstandigheden waaronder In de duinen gewerkt wordt, zijn inder daad zeer zwaar en daarom zijn er arbeiders heengezonden, die dit. soort werk verstaan, maar zelfs deze geselecteerden konden niet meer dan een uurloon van 24 ets. halen. We moeten die menschen nu noodgedwongen tot 9 Juni laten zitten. De fout. zit hier bij den uit voerder van het werk. De heer Ellis is van oordeel, dat de men schen daar als proefkonijn hebben dienst gedaan en daarom dient de gemeente ze tegpmoet te komen. Wethouder Mac Donald: Als U den weg maar aangeeft; wij zien «er geen kans toe. Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5