DE DRIE MUSKETIERS belastingverlaging voor Indië stelt Om het wereldkampioen schap schaken Radioprogramma EIMELIJKE STRIJD Plan voor vermindering inkom sten- en loonbelasting. Eco nomische band tusschen Neder land en zijn koloniën versterkt. Opheffing crisismaatregelen te verwachten. In de rede, waarmede de gouverneur-gene raal den Volksraad te Batavia heeft geo pend, hield Z. Exc. een beschouwing van den economischen toestand, die in het af- geloopen zittingsjaar aanmerkelijk verber terd is. Toch is er reden voor de vraag zeide hij of van een duurzame wending in de wereldconjunctuur mag worden ge sproken en of NederlandschIndië aan den aanvang staat van een langere periode van wezenlijke bloei. Oogst voedingsgewassen op Java. Voor Java blijft het welslagen van de oogst der voedingsgewassen een belang van de eerste orde. Deze oogst was in het jaar 1936 zeer gunstig, ook de vooruitzichten voor 1937 geven reden tot optimisme. Export landbouw. Spr. behandelde vervolgens de noodzaak tot handhaving der bestaande productie- en uitvoerregelingen ten behoeve van den ex- portlandbouw. De Gouveneur-generaal memoreerde de verbetering in de Scheepvaart, de stijgende vervoercijfers van de staatsspoorwegen, de toename van het luchtverkeer en hij hoopte dat eerlang onze vliegtuigen aan de gere gelde lucht verbinding met Australië zullen kunnen deelnemen. De suikerafname door Nederland. Aangaande de economische samenwerking tusschen Nederlandsch-Indië en het moeder land is sedert de gedachten wisseling in de vorige hoofdzitting de aandacht in hoofd zaak op versteviging en vervolmaking daarvan gericht geweest. Aan de bezwaren, aan de wederzijdsche offers verbonden, kon in verschillende opzichten worden tegemoet gekomen, het voordeel der wederzijdsche prestatie werd vergroot. Als een met erkentelijkheid begroet nieuw element in deze verhouding, verdient de bereidheid genoemd te worden van het moederland om jaarlijks een aanzienlijke hoeveel heid Java-suiker af tc nemen, daar mede werd aan een jarenlang ge- koesterden wensch van Neder landsch-Indië voldaan. Het is waar schijnlijk, datnieuw? uitbreidings; mogelijkheden van veel belang zich voor deze samenwerking niet zullen voordoen. In de komende jaren zal men be dacht moeten zijn op opheffing van wettelijke voorzieningen, die welis waar in de achter ons liggende ia- ren het bedrijfsleven voor volledige ontwrichting hebben behoed, doch tevens de economische ontwikke ling aan banden leggen. De landsfinanciën. Ten aanzien van de landsfinanciën merk te spreker op. dat in 1936 de financiën be antwoord hebben aan gunstiger verwach tingen. Blijkens de voorloopige uitkomsten sluit de geheele dienst-1936 met een over schot. van 26,400.000 gulden. Voor een be oordeeling van den stand van zaken is dit cijfer echter niet zonder meer bruikbaar, aangezien dit cijfer voor een bedrag van 36.400.000 gulden gunstig beïnvloed werd door het. netto-provenu van het per 1 Ja nuari 1037 nagenoeg geheel vervallen bijzon der uitvoerrecht op bevolkingsrubber en voor rond 2.000.000 gulden ongunstig door de defensie- en welvaartsuitgaven, waarvan Nederland de financiering op zich nam. Bij uitschakeling van deze factoren blijkt er dus een tekort te bestaan op den geheelen dienst van rond 8.000.000. Dit te kort wil zeggen, dat het niet alleen mo gelijk was om het jaar 1936 af te sluiten zonder schuldtoeneming, doch dat daaren boven ruim 13.000.000 gulden op de sohuld kon worden ingeloopcn, daar aan aflossing van vaste schuld in den gewonen dienst 21.100.000 gulden begrepen is. Voorts -blijkt, dat de budget ai re positie, waarbij geen schuldvermeerdering oneer plaats vindt, geheel verkregen is binnen het kader van den gewonen dienst. Voorzoover de verwachtingen tlhans reiken, zal het loopende jaar de be vestiging geven van de op de uit komsten van 1936 gegronde gevolg trekkingen, Naar die verwachtingen zal de gewone dienst in evenwicht zijn, zelfs sluiten met een over schot van een half millioen. De buitengewone dienst zal weliswaar sluiten met een tekort van 16.3 millioen gulden, doch hieronder is begrepen 25.5 millioen aan welvaarts- en defensie-uitga ven ten laste van Nederland, zoodat feite lijk een overschot op den buitenge'wonen dienst verwacht wordt van 10.2 millioen gulden. De Banka-tinwinning. Afzonderlijk verdient, vermelding, dat aan winstreserveering op de Banka-tinwinning naar de voorloopige uitkomst over 1936 4.5 millioen gulden en naar venvacht wordt over 1937 14.5 millioen zal worden besteed. De raming voor 1938 is weder belangrijk verbeterd vergeleken met 1937. De verbete ring ligt hierin, dat e»en sluitende begroo ting kon verkregen worden, nadat, onver mijdelijke accressen opgevangen zijn en met nieuwe maatregelen verdere versterking van de Indische defensie was gerekend. Belastingverlaging. Korting op de pensioenen blijft mogelijk. De regeering stelt zich voor, het aantal opcenten op de inkomsten belasting met 20 te verlagen en het heffingspercentage van de loon belastingen terug te brengen van 4 op 3. De Regeering bepaalde haar keus op deze twee heffingen, opdat de vermindering van lasten In zoo wijd mogelijken kring hare werking zal doen gevoelen. Deze voorstellen beteekencn het prijsgeven voor 1938 van rond f 7.500.000. De Regeering acht het gewenscht, de be slaande mogelijkheid om op de toegekende pensioenen een redelijke korting toe te passien. te bestendigen. Enkele maatregelen, die in de crisisjaren voor het onderwijs genomen zijn, zullen ongedaan gemaakt worden. De Gouverneur-Generaal deelde ten slotte nog mede, dat de regeering den inhoud van de petitie, door den Volksraad tot haar ge richt, in studie heeft genomen. De match EuweAljechin. Voorloopig schema van de te spelen partijen. Omtrent de te organiseeren match om het wereldkampioenschap-schaken tusschen dr. Euwe, den titelhouder, en dr. Aljechin kan, als resultaat van de gevoerde bespre kingen, thans het volgende worden medege deeld: In totaal zullen dertig ontmoetingen plaats vinden, welke voorloopig als volgt over verschillende steden van ons land zijn verdeeld: le. In Den Haag zullen acht partijen wor den gespeeld, in Rotterdam acht, in Amster dam acht, in Leiden één, in Haarlem één, in Groningen één. in Zwolle één. in Eind hoven één en in Delft één. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de openingsplechtigheid te Den Haag zal plaats vinden, waarschijnlijk op 4 October a.s. de eerste partij zal dan op 5 205. PLANCHET ONTVANGT INSTRUCTIES „Van de 5000 pond, welke we dan nog overhouden, krijgt ieder van ons dan nog 1000 pond, die hij naar eigen verkiezing mag aanwenden. Er blijft vervolgens nog 1000 pond over, welke Aramis voor onvoor ziene uitgaven kan behouden. Gaan jullie daar mee accoord?" „Beste Athos", antwoordde Aramis, „dat was wijs gesproken. Planchet, werd binnengeroepen en nauw keurig geïnstrueerd. „Je hebt voor de heen-, zoowel als voor de terugreis een week tijd. Ben je 14 dagen na het tijdstip van vertrek, 's avonds om precies 8 uur niet weer terug, dan krijg je geen cent, zelfs niet, wanneer, je ook maar 5 minuien te laat komt. „Ja, maar dan had ik graag een horlo ge mee," zei Planchet. „Je kunt dit krijgen," zei Athos en gaf hem grootmoedig het zijne. 206. EEN GEHEIME OPDRACHT. „Voer je opdracht nu verstandig uit en denk er aan, dat. het je meester het hoofd kan kosten als je je mond voorbij praat of als je te langzaam bent. En hij stelt im mers zooveel prijs op jou." „Jawel, meneer," antwoordde Planchet, „of ik heb geluk of ik word in stukken ge slagen. Maar zelfs in het laatste geval, zal geen stuk, dat van mij overblijft, ook maar het. minste verraden." Er werd besloten, dat Planchet den vol genden morgen om 8 uur vertrekken zou. Hij kon dan in den loop van den nacht den brief van buiten leeren. Hij had n.1. besloten hem in te slikken, wanneer men hem gevangen zou nemen. „Luister eens, Planchet," zei d'Artagnan tenslotte. „Als Lord Winter den brief gele zen heeft., moet je nog het volgende monde ling overbrengen: „Mijnhyr, verliest U den Hertog van Buckingham niet uit het oog. Men staat hem n.1. naar het leven." Je moet echter weten, dat. zelfs mijn vrienden niet weten, dat ik je deze opdracht geef. En schriftelijk kan ik je haar niet. geven, ook niet wanneer ik er voor tot kapitein be noemd zou worden." October, eveneens in de residentie worden gehouden. Verwacht wordt, dat de strijd Euwe Aljechin midden-December besloten zal worden. Botsing op zee Loodsboot op motorschip geloo- pen. Reddingsboot vernield. Gisferenochtend vroeg heeft op de Noord zee, voor de haven van ÏJmuiden, een aan varing plaats gehad tusschen 't motorschip Marnix van St.Aldegonde en loodsboot nr. 4, schipper Bloem, de Marnix van St. Alde gonde lag gestopt en had de loods voor het binnenvaren van de haven reeds aan boord genomen, toen de loodsboot, welke om het motorschip heenvoer, aan de achterzijde te gen de Marnix van St. Aldegonde hotste. Het motorschip liep geen schade op en zette de reis naar ÏJmuiden voort waar het te kwart over tien aankwam. De loodsboot kreeg schade aan stuurboordsbrug terwijl een reddingsboot in elkaar gedrukt werd. De loodsboot is naar Nieuwdiep opgc- stoomd. BAGGERMOLEN HAALT LIJK OP. In de Scheveningsche buitenhaven ver dronk Donderdagavond bij het zwemmen een 16-jarige jongen uit de Ravesteinstraat te Den Haag. Gistermiddag werd zijn lijk dooi* een baggermolen, die in de Oude Sche veningsche haven graafwerk verrichtte, op gehaald. MOEDER EN ZOON VAN PRESIDENT ROOSEVELT NAAR EUROPA. Mevrouw Franklin D. Roosevelt de echt- genoote van den president der Vereenigde Staten, heeft verklaard, dat de moeder van den president en zijn jongste zoon John op 3 Juli naar Europa zullen vertrekken. DONDERDAG 17 JUNI 1937. Hilversum I. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoor luziek. 2.00 Handwerkles. 2.55 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de Vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbelezing. 4.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Orgelspel. 6.15 Gramofoonplaten. 6.45 Enkrateia-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANR. Herh. SOS-berichten. 8.15 Kamerorkest Ars Nova et Antiqua, erj soliste. 9.00 „Voorkomen is beter dan genezen", eau» serie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles, 11.0012.00 Gramofoonpl. Hierna Schrift» lezing. Hilversum II. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Opening 17de Intern. Landbouwcongreg, 12.00 Omroeporkest en solist. 1.00 Gramofoonplaten. I.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 „Frankrijk in de 17de eeuw", causerie. 2,30 Orgelspel, ensemble J. Kroon en gramo» foonplaten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Ensemble J. roon. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Orgelconcert en zang. 7.40 Literaire causerie. 8.00 Berichten ANP. lededeelingen. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.00 Reportage. 9.15 Vervolg concert. 10.00 AVRO-Dansorkest. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Gramo.- foonplaten. door Michael Corvin 34. Na eenigen tijd verflauwde het gesprek en keek men zwijgend naar het in het vale licht voorbij glijdende, vrij eentonige landschap. Nu begon Larker pogingen te doen een voor Esther aangenaam onderhoud aan den gang te brengen. Hy begon over allerlei opper vlakkige en onbeduidende dingen te praten en Esther kwam tot de slotsom, de de heer Larker het intellect der vrouwen niet zeer hoog scheen aan te slaan. Toch gaf hij be halve praatjes uit de groote wereld en mode vraagstukken, ook enkele andere onderwerpen ten beste, van welke men kon aannemen, dat zij een half ontwikkelde vrouw wel konden interesseeren, maar eerst toen hertog Eric zich in het gesprek mengde, werd het belang wekkender en levendiger. Daarmede hadden zich tevens in den wagen twee groepen ge vormd, want de drie Duitschers gaven er de voorkeur aan zich op halfluiden toon met elkander te onderhouden. Esther was niet in staat hun gesprek te volgen. Na ongeveer vijf uren en ondanks de uit stekende voeren van de Hispano Suiza, tame- lUk dooreen geschud en bovendien aardig hongerig geworden, reed men Cardiff binnen. Zonder stoppen reed de wagen de stad door naar de mijn. die even buiten het stadsgebied gelegen was. Esther keek onder het rijden door de stad, naar het hotel uit, waar Selfride haar van geschreven had, maar kon het niet ontdekken. Eindelijk kwam men voor fm groot0, wUd g?öt>enle yzeren pcort. c'le d° eenige onderbreking in een langen, grauwen ringmuur vormde. Men had aan een gevan genis kunnen denken, als niet binnen den muur de reusachtige hijsch- transport-instal laties en de veel minder aanzienlijke omtrek van een cocosfabriekje zichtbaar waren ge weest. De wagen reed een uitgestrekt, door een ry lage gebouwen begrensd terrein op. Uit het meest oogelijke van deze gebouwen verscheen, toen de reizigers reeds op het punt waren uit te stappen, een man. die spoedig door een tweede gevolgd werd. De eerst ver- schenene was een der mijninspecteurs, een betrouwbaar en gehard schijnende man. De hertog scheen het niet noodig te vinden hem voor te stellen. Ook de tweede, een ambtenaar der directie, werd slechts met een algemeene handbeweging aangewezen. Hierop trad het kleine gezelschap het gebouw binnen, dat achter zijn eenvoudigen gevel een aantal fraaie vertrekken bezat, die rond een groote hal gegroepeerd waren. De gasten ontdeden zich van jassen en mantels en verzamelden zich weder in het middelste vertek voor den brandenden open haard, tot er een bediende binnentrad, die het gezelschap verzocht aan tafel te komen. Het zeer krachtige ontbyt werd in een der zijvertrekken geserveerd. Men nam onge dwongen plaats en Esther, als de eenige dame had wel driemaal zooveel moeten eten als zij kon, als zij ook slechts de helft der aanbie dingen, die haar van alle kanten werden gedaan, had aangenomen. Na afloop van het ontbyt, stelde de hertog voor, den namiddag te gebruiken om eerst de bovengrondsche in richtingen te bezichtigen en pas den volgen den morgen in de schacht af te dalen. Hij had zich veroorloofd alle voor het logeeren nood zakelijke voorbereidselen te doen treffen en hoopte, zelfs miss Raleigh alle gemakken te kunnen bieden, waaraan zy gewoon was. Hy schelde een bediende en een kamermeisje en liet den gasten hun kamers toonen. Zy lagen op de eerste étage en het venster der aan Esther toebedeele kamer zag uit op een gras veld. dat met enkele schrale berkeboompjes prijkte. Aan den overkant van het grasveld en op vry grooten afstand zag zy den ring muur, die aan dezen kant slechts manshoogte was. daar de bodem hier blijkbaar was op gehoogd. Zy ontsloeg het kamermeisje, dat haar een overall had overhandigd, die moest dienen om bij de bezichtiging der inrichting haar kleeren te beschermen, en begon zich te verkleeclen. Toen zij zichzelf daarby in den grooten spiegel van een hangkast bekeek, moest zij glimlachen. Ondanks zijn lompheid stond het werkpak haar uitstekend en toen zy de ceintuur van den linnen kiel een weinig aanhaalde en de plooien verdeelde, zag het grove costuum er recht coquet uit. Zy knoopte ook de manchetten dicht en zorgde er slechts voor den pols met het armbandhorloge vrij te houden. Toen ging zy geruischloos op haar van crêpezolen voorziene schoenen naar de deur en vervolgens de trap af naar de hal. Beneden heerschte een vriendelijk schemer licht daar er behalve het vuur in den haard, selchts twee electrische lampen brandden. Zij bevond zich alleen in het vertrek: de heeren hadden blijkbaar meer tijd voor hun toilet noodig. dan een vrouw van den tegenwoor- digen tijd. Zy bekeek de voorwerpen in de hal, liep onbevangen hierheen en daarheen en opende als toevallig of werktuiglijk nu eens de eene, dan weer de andere der rondom in dit centraal gelegen vertrek uitkomende deuren. Zy ontwaarde een als kantoor inge richte ruimte. Een andere kamer scheen haar als conferentiezaal bedoeld te zijn; een derde, met diepe lederen fauteuils en zware meubelen maakte den indruk van een gezellige heeren kamer. Veel kon zij by het heerschende ge dempte licht niet onderscheiden, maar toch was zy met het resultaat van deze eerste in spectie niet ontevreden. Esther had juist een aandachtige houding aangenomen voor. een schilderij, dat een afdaling in een mynschacht voorstelde, toen zy zich omkeerde, den hertog ontwaarde, die naar haar toe kwam. Hertog Eric, die in zyn donkere mynwer- kerspak nog massiever leek dan anders, droeg onder den linker arm een actentasch van varkensleer. Hy begroette Esther uitge laten als een schooljongen, bewonderde haar verschijning en verzocht haar toen hem nog een oogenblik te verontschuldigen. Terwijl Esther wachtend in een der fauteuils voor den haard plaats nam, ging de hertog een der zooeven door Esther geopende deuren door en verdween in de heerenkamer, waaruit hij zeer kort daarop zonder actentasch weder te voor schijn trad. Hij nam tegenover zijn schoone bezoekster plaats en vroeg haar, of zij niet een beetje bang zou zijn als het met de groote lift tot bijna duizend meter beneden de opper vlakte der aarde naar omlaag zou gaan. Es ther verzekerde lachend van niet en vertelde tevens, dat de heer Larker haar reeds op het ongewone gevoel voorbereid had, dat bij een snelle daling voor iederen nieuweling on vermijdelijk is. Larker had haar ook over de verdere inrichtingen van de mijn zoo goed als dat mogelijk was onderricht en zij was nu zeer benieuwd het geheele proces der kolen- winning eens zelf te kunnen zien. Het kleine gezelschap maakte zich nu ge reed de eerste bezichtiging te beginnen. De hertog belastte zich persoonlijk met het rond leiden. Hij ging de groote plaats over en toen een smalle steeg tusschen een paar schuren door en haast plotseling zagen de bezoekers toen het plompe gevaarte van den hijsch- toren voor zich. Bij het naderbij komen hoorden zij een gelijkmatig zoemen, dat na' een belsignaal plotseling afbrak en toen be merkte Esther ook, dat in het geraamte in de hoogte een reusachtig rad was aangebracht, waar een staalkabel overheen liep. Deze kabel verdween aan den eenen kant in een laag ge bouwtje. naast hetwelk zich een hoogen schoorsteen verhief. Het andere einde van den kabel verdween in den grond. Hertog Eric bracht zijn gasten eerst in het gebouwtje achter den hijschtoren. Zij betra den een matig groot vertrek, waar een man voor een soort automobiel-schakelbord zat. Aan den wand tegenover hem bevond zich een electrisch armaturenbord met een aantal lam pei en schellen en daaronder een wijzerplaat met een enkelen wijzer. Op den achtergrocht van het vertrek en de geheele breedte ervan in beslag nemend, lag een reusachtige kabel trommel en van dezen trommel liep de kabel omhoog door een koker in de zoldering naar de kabelschijf en vandaar naar den liftkorf. De as van de trommel was niet te zien, maar liep, zooals de hertog uitlegde, tot in de ma chinekamer door. De man voor het toestel had den groet der binnentredenden slechts kort beantwoord en scheen ingespannen naar het bord met de lampen te staren. Er begon een lampje te gloeien, een schel rinkelde en de man stiet den grooten schachthefboom naast zich naar voren. Op hetzelfde oogenblik begon de trom mel te draaien en die beweging nam zoo vlug en sterk in snelheid toe, dat Esther een se conde de oogen moest sluiten. Toen zij zy- waarts naar de zonderlinge klok keek, be merkte zij, dat de wijzer de diepte aanwees en snel terugliep. Daarby begreep zij ook met een de beteekenis der cijfers, die de diepte in yards aangeven, welke de korf bereikt had. De beweging van de trommel hield eerst op. toen de wijzer op duizend stond en hertog Eric vertelde haar. dat de korf nu de onder ste werkgang bereikt had, beneden welke slechts alleen nog de zinkgroeve van de pomp- instalaltoie gelegen was. Esther herinnerde zich, dat Larker haar over deze diepste plaats van de mijn verteld had. In de zinkgroeve, een met kolen- er aardemodder gedeeltelyk gevulde diepte, ver zamelde zich het uit de mijngangen afvloeien de water, dat dan door een aantal pomper verwijderd werd. Larker had ook niet ver zuimd te vertellen, dat het weliswaar zeer zelden voorkomt, dat een liftkooi door he' breken van den kabel in de diepte stort, maa- dat zulk een ongeval onder alle omstandig heden tot de volledige verwoesting van de koo' moet leiden. Toen zij dit vertrek verlieten, hoorde Es ther juist weder een der schellen rinkelden er zag zij nog, dat de trommel in tegenover gestelde richting begon te draaien (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 8