Vrede - de wensch van millioenen boeren De treinramp bij Woerden Drie zwaar gewonden bij auto ongeluk Was de hellingproef Vermoord of aan hartverlamming gestorven Groofsche Vredesmanifestafie op hef Internationaal Landbouw- congres te 's-Gravenhage Nadat het. eerste gedeelte der openings plechtigheid van het Zeventiende Internati onale Landhouwcongres te 's-Gi"avenhage, waarvan wij in ons blad van gisteren verslag gaven, had plaats gehad in tegenwoordigheid van den vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin Mr. W. J. Baron van Lynden en van Z. K. H. Prins Bernhard. ging de vergadering over tot de op de agenda aangekondigde ma nifestatie voor den vrede. De radio-omroep van verschillende landen en ook die van Nederland, zond deze betoo ging uit. Zij werd ingeleid door den Zwit- serschen hoogleeraar prof. ERNST LAUR, di recteur van den Zwitserschcn Boerenbond. Toespraak van Prof. Laar. Hij verklaarde, dat de Internationale Landbouwcommissie juist hem de eervolle .taak had opgedragen deze manifestatie in te leiden, omdat men dat gaarne overliet aan den vertegenwoordiger van een klein land, dat zelf bestaat uit 25 souvereine sta ten met verschillende taal, politieke opvat ting en economische structuur, maar die toch nauw verbonden zijn door gemeenschap pelijke doeleinden en door de liefde voor het vaderland. Uit de geschiedenis van Zwitserland is gebleken, dat het mogelijk is, ook diepgaan de tegenstellingen tusschen de volkeren te overbruggen en de eenzijdige heerschappij van grooteron en machtigeren te vervangen door besluiten, die gebaseerd zijn op recht vaardigheid en billijkheid, genomen door or ganen, die het algemeen vertrouwen genie ten. Ook de Volkenbond, waarop zoo veel hoop was gebouwd, is in Zwitserland gevestigd. Het huidige uur is aan de vredesgedachte ge wijd. Moge dit woord niet slechts weer klank vinden bij autoriteiten, parlementen en leiders van volkeren als wensch van mil lioenen boeren, doch moge het geloof in de harten der mcnschen doordringen, dat de vrede mogelijk en de oorlog geen noodzake lijkheid is. Spr. schetste de materieele en moreele ver schrikking van den oorlog, vooral voor den boerenstand. De internationale landbouw commissie heeft reeds veel vredeswerk ver richt en is een belangrijk instituut ter bevor dering van den vrede. De boerenstand hoeft in den oorlog overal de grootste offers gebracht en toch leeft ner gens sterker dan hij het landvolk de wil om de volkeren weer tot elkaar te brengen. Op de vroegere slagvelden schrijdt thans de boer weer achter de ploeg. Daarom moe ten in de eerste plaats de boeren den volke ren toeroepen: „De boeren willen een door gerechtigheid en naastenliefde gedragen vrede." Namens allen, die de aarde bewerken, stelt spr. voor de volgende oproep te richten. Manifest voor den vrede. Het 17de Internationaal Land homvcongres te 's Gravenhage ver eenigende afgevaardigden van landbouworganisaties uit veertig staten, vertegenwoordigende vele tientallen millioenen landbouwers constateert, met zorg het wantrou wen, dat het herstel van de goede betrekkingen tusschen de volken bemoeilijkt, herinnerende aan het naamlooze leed, dat de laatste wereldoorlog over de volken en zeer in het bij zonder over den landbouwenden stand heeft gebracht. vreezende, dat een nieuwe oorlog nog veel afschuwelijker gevolgen zal hebben, zooals de vernietiging van de maatschappelijke welvaart op alle gebied van de menschclijke activiteit en in het bijzonder op dat van den landbouw, maar ook van de geestelijke en moreele waarden, welke het fundament van iedere beschaving vormen, noodigt de landbouwers in de geheel wereld uit al hun krachten in te spannen om de regeeringen en Twee auto's vernield te Heeren veen, Gistennorgen is nabij Nieuwebrug (ge meente Ileerenveen) een personenauto uit Leeuwarden, die een vrachtauto wilde pas- - -««n. tegemoetko- ue wagen in utn uci.u >.wR. In de geheel vernielde auto lagen drie personen, de heeren Bontekoe, vader en zoon, uit Huizum en de chauffeur S. Beimer. De bejaarde heer Bontekoe was er ern stig aan toe: hij had de schouders en beide beenon gebroken. De zoon werd ern stig aan het hoofd gewond. Beiden zijn na voorloopig behandeld te zijn door de dokto ren Roeper uit Heeren veen en Niemeijer uit Tjalleberd, met een ziekenauto uit Hce- renveen naar het Diaconesscnhuis te Leeuwarden vervoerd. De chauffeur, die een gebroken been en hoofdwonden had opgeloopen, is naar het ziekenhuis te Ileerenveen overgebracht. Marechaussee en politie hebben een on derzoek ingesteld. Vrij zeker heeft de zoon van den heer Rontekoe aan het stuur gezeten, terwijl de chauffeur achterin zat. De vrachtauto van den heer Broersma uit Heerenveen, die eveneens in den berm te recht kwam. werd grootondeels vernield. De chauffeur van dezen wagen is er geluk kig goed afgekomen. de volken te doordringen van de noodzakelijkheid den vrede te handhaven en een juiste oplossing te zoeken voor de internationale ge schillen langs vreedzame wegen. Het vestigt eens te meer de aan dacht op het gevaar dat de vrede tusschen de volken door den klas senstrijd en den burgeroorlog wordt bedreigd, daar deze de kiem in zicli dragen voor internationale verwik kelingen. Voor de welvaart van het. menschdom is de vrede in eigen land even noodzakelijk als de vre de tusschen de volken. Het congres ziet in de samen werking van de nationale land bouworganisaties in een interna tionale landbouwfederatie en in het, gemeenschappelijke werk ten bate van het welzijn van allen, een krachtig middel om den vrede te bevorderen. Het congres noodigt, de landbou wers uit mede te werken aan het behoud van den vrede. Het voorlezen van dit manifest werd ge volgd door luid applaus. Namens de Nederlandsche landbouworga nisaties betuigde Dr. A. G. A. Ridder van Rappard zijn instemming en zeide o.a. dat men van de medewerking van den Neder- landschen landbouw ter bevordering van den vrede verzekerd kan zijn. (Applaus) Nog een tiental andere sprekers van ver schillende landen betuigden hun instem ming met de denkbeelden, die in het vredes- manifest tot uiting kwamen. Achtereenvol gens spraken de vertegenwoordigers Bch- rens (Duitschland), Maenhaut (België)', Mar- quis (Ver. Staten), Massfi (Frankrijk), I-ïall (Engeland), Angelini Italië), Fjelstad (Noorwegen), Fudakowski (Polen), Alimane- stianu (Roemenië) en Klindera (Tsjecho- SJowakije). Bij handopsteken werd het vredesmanifest met algemccne stemmen goedgekeurd. Na een slotwoord van den markies de Vogüé verzamelden de aanwezige congres deelnemers, onder wie zich tal van hoogc autoriteiten, leden van het diplomatieke corps zich bevonden, zich op het Binnenhof voor de Ridderzaal, waar de gebruikelijke foto van het congres werd gemaakt. Het is gebleken, dat voor deze internationale con ferentie een buitengewoon grooto belang stelling bestaat. NALATIG MACHINIST STAAT IN IIOOGER BEROEP TERECHT. Bevestiging vonnis Rechtbank geëischt. Het gerechtshof van Amsterdam, gepresi deerd door mr. Joh. Jolles, behandelde gis teren in hoogcr beroep de strafzaak tegen den 52-jarigen machinist der Nederland sche Spoorwegen II. J. S. den man, die den stoomsneltrein reed, welke in den laten avond van den Ten October van het vorige jaar in de nabijheid van het station Woer den verongelukte. De ramp in den nacht. Do gevolgen waren verschrikkelijk. Twee reizigers kwamen om het leven en ern aan tal- gewonden moesten naar diverse zieken huizen worden gebracht. Van de andere richting naderde een snelgoederontrein, die met groote snelheid op de wrakstukken inreed. In enkele oogen- blikken van verschrikking, waarin wanden cn daken van compartimenten vaneen sple ten cn wagons als kinderspeelgoed door el kaar werden gesmakt, en op cn over el kaar schoven, ontstond een onbesch rijf lij k- ken clmos. De locomotief van don goederen trein kantelde en kwam in een sloot te recht, machinist en stoker hadden zich op het laatste moment kunnen redden. De spoorwegdeskundigen en de justitie stelden een uitvoerig onderzoek in. Machi nist S. had volgens de .deskundigen don trein met veel te groote snelheid op aftak kend spoor gereden. De seinen hadden dit aftakkingsspoor aangegeven, zoodat de machinist zijn snelheid van 90 k.m. op 45 k.m. had moeten terugbrengen. De spoorwegen straften den man zwaar disciplinair De machinist die jarenlang op de groote lijnen heeft gereden, werd gede gradeerd tot loodsmachinist. ~-.MWriie.tc Utrpcht had hij zich 3^iien overleden." Verder let. de uagvn.w- ding ten laste, dat de ontsporing te wijten zou zijn aan „hoogst roekeloos en onvoor zichtig rijden." De Officier van Justitie was van oordeel, dat de schuld van den machinist onomstoo- feliik vast staat. Waar hij op roekelooze wijze met een dubbele snelheid dan was voorgeschreven reed. Spr. eischte drie maan den gevangenisstraf de rechtbank veroor deelde den verdachte op 5 Januari tot drie weken gevangenisstraf. De officier kwam van dit vonnis in hoogor beroep. Ook verdachte had honger beroep tegen liet vonnis aaneeteekend, aangezien hij van meening was, dat hij onschuldig aan het ongeluk was. Op de vragen van den president zet hij zijn standpunt uiteen: Uit de seinen meende hij op te mogen maken, dat hij met onver minderde snelheid door kon rijden. President: U dacht, dat u over hef gewo ne spoor zou komen, doch uit de signalen bleek, dat u- op spoor B. moest overgaan. Dat was dus een vergissing van u, die nood lottig werd: twee dooden. Verd.: Ik heb geprobeerd de goederentrein op te houden. Pres.: Ja, u hebt gedaan wat u kon. Was u dien dag vermoeid, was uw dienst zwaar geweest. Ja zegt verdachte ik was afgemat... een zware dag. Dan vertelt verdachte, dat hij thans op wachtgeld staat. Hij is onlangs afgekeurd omdat hij glas in het oog heeft gekregen. Zijn pensioen zal c.a. f 1200.- bedragen. De eerste deskundige die door het hof wordt gehoord is ir E. Rodenburg, rijksin specteur bij het spoorwezen. Wel eens kleine slordigheden. Pres.: Hoe staat deze machinist bekend? Het blijkt, dat hij nooit groote ongeluk ken heeft gehad. Wel zijn er kleine onregel matigheden en slordigheden geweest., waar voor disciplinaire straffen zijn opgelegd. Raadsheer mr. Canes: Slordigheden bij zijn dienst? Deskundige: Ja, ln de uitoefening van zijn dienst. Verd.: Ja, wegens te lang rijden. Ik ver speelde wel eens enkele minuten, zoodat ik het traject niet in den vastgestelden tijd reed. Get. Th. van Rhenen, seinhuiswachter te Woerden wordt dan voorgeroepen. Hij was belast met post. C. De sein wachter had op de ontvangen in structies de seinen en wissels bediend. Op de gewone wijze had hij alles gecontroleerd cn in orde gevonden De sneltrein uit Utrecht bad op spoor B. moeten loopen met vermin derde snelheid. Pres.: Dus verd. heeft niet op 'de seinen gelet en met te groote snelheid naar het afgetakte spoor gereden. Ja, daar is de wachter het mee eens. Verd.: Eerst waren, de lichten geel (on veilig), doch direct daarop zag ik twee groene lichten, dus zette ik weer stoom bij en meende, dat ik op het hoofdspoor bleef. Ook het hoofdsignaal stond veilig. Ik weet zeker, dat ze bij 't voorbijrijden van geel groen werden. Vergissing is echter mogelijk, concludeert verdachte. Het getuigenverhoor is ten einde. Ver dachte geeft nog enkele inlichtingen over zijn huiselijke omstandigheden en dan is het woord aan den advocaat-generaal mr. dr. D. Rcilingh. Verd. heeft niet opgemerkt uit de seinen, aldus spr. dat hij over moest gaan op spoor B., zoodat hij snelheid moest verminderen. Ook het inrijsein hoeft hij onjuist waarge nomen. Een dubbele onachtzaamheid, die afschuwelijke gevolgen heeft gehad. Hij derailleerde cn de goederentrein liep op den ontspoorden trein. Verd. heeft toén hij het ongeluk aan zag komen, alles gedaan wat hij kon. Met een rood licht is hij den goederentrein tegemoet- geloopen. We moeten er echter rekening mee houden, dat het ongeluk twee men- schenlevens heeft gekost. Spr. eischte tegen verd. wegens schuld aan het spoorwegongeluk te Woerden be vestiging van het vonnis der rechtbank, doch veroordeeling tot 3 maanden hechte- n i s in plaats van drie weken gevangenis straf. De verdediger mr. II. B. J. Waslander be pleitte clementie in den vorm van een voor waardelijke veroordecling Een vrijheidsstraf is in deze zaak zeer zeker niet noodzakelijk Hij gaat reeds zwaar gebukt onder het ge beurde. Verd. is reeds zwaar getroffen door zijn pensionneering en het vérlies van zijn be trekking. Arrest 29 Juni a.s. van de „Van der Wijck" onvoldoende Voortzetting onderzoek naar de ramp van de „Van der Wijck". De raad van scheepvaart te Batavia hield gisteren zijn zesde zitting voor het onder zoek naar de ramp van de „van der Wijck". Er bestond wederom een vrij groote belang stelling. Het in deze zitting behandelde beweegt zich in hoofdzaak rond een verweerschrift, dat door den getuige-deskundige, tevens technisch raadsman van de beide betrokke nen, den ingenieur bij de K.P.M. den heer J. A. Schepers wordt voorgelezen en toege licht. Nadat de Hollandsch sprekende leerling Ranunsan is gehoord, doet de voorzitter van den Raad, de heer Scalogne, voorlezing van de verklaringen van den loods, den heer D. Prins, die de „Van der Wijck" van de kade van Soerabaja naar de reede had gebracht en die om acht uur des avonds, dus een uur voor het vertrek, een diepgang had ge constateerd van achttien voet, met een gelijk lastig cn tevens hellingloos schip. Getuige Prins heeft niets uitzonderlijks aan het schip opgemerkt. Een andere getuige, een douane-ambte naar, zou op de kade te Soerabaja hebben gezien, dat het rood geverfde gedeelte van de scheepshuid te circa acht uur in den avond reeds onder water stak, hetgeen een aanwij zing voor den diepgang op dat tijdstip zou kunnen zijn. De heer Hermse merkt hier tegenover op, dat het vrijwel onmogelijk is dat getuige dit kan hebben opgemerkt in den donkeren avond en dan onder het ni veau van de kade. Hierna volgt het betoog van ge tuige-deskundige Ir. Schepers, dat voornamelijk gebaseerd is op de vroe-, gcre verklaringen van den deskun dige Ir. van Teuten, als zou de sta- bilitcitsproef, in 1927 met de „Van der Wijck" genomen, kenbaar wei nig nauwkeurig geweest zijn, terwijl de stabiliteit zeer onvoldoende zou zijn geweest, daar anders de „Van der Wijck" met een volgeloopen ruim-2 niet gekenterd zou zijn, doch met nog 35 c.M. vrijboord op de laag ste punt de reis had kunnen ver volgen en het schip zoodoende be houden was gebleven. Getuige-deskundige Schepers nu, bestrijdt de uitspraak van Ir. van Teuten dat de hel lingproef, in 1927 door de K.PM. genomen, ten eencnmale onbruikbaar was om daarop berekeningen te baseeren. De heer Schepers voert aan, dat het feit of de metacenter- hoogte 45, dan wel 47 c.M. is geweest, in dit geval geen rol speelt Lek in een afvoerpijp? Getuige-deskundige becijferde bo vendien, dat hoogstens vijf en een halve ton water door de openstaan de poorten is binnengestroomd van het vertrek te Soerabaja tot één uur des nachts, en niet negentig ton, zoo als de heer van Teuten berekent, welke negentig ton de hoeveelheid is aan binnengestroomd water, wel ke de „van der Wijck" zijn stabiliteit in den aanvang deed verliezen. Dat dit laatste toch het geval is geweest, kan getuige-deskundige slechts ver klaren doordat mogelijk een afvoer pijp of een klepkast even boven het tusschendek is lek geworden. De heer van Teutem weerlegt het uitvoe-' rigc betoog van Ir. Schepers op sommige punten en betwijfelt voorts of zoo maar in eens pijpen gaan afknappen. Hij weigert dit te gelooven. Had het openstaan van de pa trijspoorten niets te beteekenen? Na eenige verdere discussie volgt voorle zing van het „pleidooi" geleverd door den raadsman, Mr. Terhaar, die van oordeel is, dat het causaal verband tusschen de oor zaak van de ramp en openstaande poorten geheel ontbreekt. De raadsman is van oor deel, dat geen tuchtmaatregel tegen betrok kene-gezagvoerder kan worden genomen, wijl volgens hem slechts in enkele kleinig heden tegen goed zeemanschap is gezondigd. De voorzitter van den Raad, de heer Sca- logne, wijst er op, dat de Raad van Scheep vaart een Tuchtraad is, doch geen straf- rechtraad. Hij wil echter gaarne dit pleidooi In ont vangst nemen en bij de stukken voegen. Vervolgens wordt de zitting gesloten. De moord te Opende Medeplichtige tot zes jaar ver oordeeld. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gis teren arrest gewezen in de zaak van P. M., 45 jaar, arbeider te Opende (Grootegast), verdacht van medeplichtigheid aan den roof moord op den 72-jarigen boekhouder van het, armbestuur, R. Zetsma. te Opende. Wegens medeplichtigheid aan het misdrijf werd hij door de Groninger rechtbank ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal eischte wegens het op zettelijk. door het geven van inlichtingen, uitlokken van diefstal, voorafgegaan door geweld tegen personen (het. element dood slag, dal de rechtbank hierbij had laten gel den, liet de procureur-generaal dus vallen) acht jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof veroordeelde P. M. giste ren tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopigc hechtenis. Jeugdige diefjes ontmaskerd Cigaretten ontvreemd tot een waarde van een paar honderd gulden. Sedert geruimen tijd werden op een siga renfabriek te Eindhoven partijtjes cigarillos en cigaretten vermist. Al spoedig kon wor den vastgesteld, dat hieraan ee.nige jongens behoorend tot, het personeel, schuldig moesten zijn. De politie is er thans in ge slaagd de schuldigen te ontmaskeren. Het zijn de 18-jarige C. en diens broer de 15-ja- rige G. van der H., de 15-jarige A. van L., de 17-jarige J. V., en de 16-jarige G. M. Zij hebben bekend de partijtjes, welke een waarde hebben van eenige honderden gul dens, te hebben ontvreemd. Er is proces-ver baal tegen hen opgemaakt. Als kooper van de gestolen rookartikelen wezen zij den 19-jarigcn J. van de M. aan. Deze heeft echter ontkend. Hij is door de po litie op transport gesteld naar 's-Hertogen- bosch, waar hij ter beschikking van de ju stitie zal worden gesteld. VINGERS DOOR CIRKELZAAG AFGESNEDEN. De geneeskundige dienst te 's-Gravenhage vervoerde naar het ziekenhuis aan den Zuid wal den 30-jarigen D. uit de VI ietstraat, die in een fabriek aan de van Limburg Sti- rumstraat met zijn linkerhand in aanraking kwam met een cirkelzaag. Hij verloor de helft van wijs- en middenvinger. Roofoverval te Leek voor het gerecht Dertien, tien en acht jaar tegen de drie moordenaars van den ouden Reijntjes geëischt. Onder groote belangstelling werd gisteren voor de Rechtbank te Groningen behandeld de zaak van den roofmoord te Leek, ge pleegd op den heer C. Reijntjes aldaar, die in den nacht van Woensdag 1 Peccmbcr 1936 na een overval in zijn woning werd gebonden en gedood. In een sombere en koude winter nacht zijn de drie hoofddaders Frouw, de Boer en van Duinen, die hun misdadig plan goed hadden voorbereid, naar «Ie eenzame woning van Reijntjes geslopen, hebben de deur van de stal met een valschen sleutel geopend cn forceerden vervolgens de deur naar de keu ken., waar Reijntjes sliep. De drie onvcrla- hidneloozen ouden den jdde- goed te ovcrciekken, waardoor, volgens de dagvaarding, Reijntjes door opzettelijke ver stikking, in elk geval door hartverlamming kort daarop is overleden. Dit deel van de dagvaarding legt diefstal met geweldpleging ten laste. Verdachten hebben deze gewelddaden gepleegd om den diefstal voor te bereiden cn gemakkelijk te maken, en om, toen zij op hcoterdaad wer den betrapt, de vlucht mogelijk te maken. Tenslotte is hun tevens moord ten laste ge legd, waar de dagvaarding in het slot spreekt van de gewelddaden na kalm be raad en rustig overleg ter uitvoering van hun eenigen tijd te voren beraamd plan en genomen besluit om Reijntjes van het le ven te berooven. Uit een secretaire en uit den winkel werd geld gestolen, tezamen pl.m. f 1000. Bij don aanvang van de behandeling der verschillende zaken, richtte de president der rechtbank, Mr. B. P. Enklaar, namens het college woorden van waardcering tot alle bij het onderzoek betrokken mannen van rijks- en gemeentepolitie en marechaussee, voor het door hen, onder leiding van den rechter-commissaris, Mr. Feitsma en den commissaris van de rijkspolitie, Moolenaar, verrichte werk, waardoor deze geruchtma kende moordzaak volledig tot oplossing is gebracht. In de zaak togen de hoofddaders Frouw en de Boer, beiden van beroep exploitant, van een waschinrichting, en van Duinen, beton werker, heeft vervolgens een zeer uitvoerig getuigen- cn deskundigen verhoor plaats, dat. voornamelijk betrekking heeft, op de situatie op de plaats van hel misdrijf, zoo als de politie-amblenaren deze naderhand hebben gevonden, en op de omstandigheden waaronder het slachtoffer is overleden. Verdachte Frouw beweert, daler geen bedekking van den mond van Reijntjes beeft plaats gehad cn dat er dus van moord geen sprake is geweest. In het bed van het slachtoffer is echter ook een schoteldoek ge vonden. Volgens deze verdachte zou de schoteldoek reeds in het bed hebben gele gen toen hij cn de anderen in de kamer kwamen. Beklaagde de Boer cn van Duinen zeggen, dat zij geen schoteldoek hebben ge zien. Reijntjes leed aan een hartkwaal. Getuige deskundige F. Hogcwind. arts te Leek, die na de ontdekking van het misdrijf was gewaarschuwd, heeft het slachtoffer, dat een van zijn patiënten was, gebonden in zijn bed gevonden. Reijntjes leed aan een hartkwaal, zoodat een plotseling einde getuige niet zoo zeer zou hebben verwonderd Dc toestand van Reijntjes was den laatsten tijd achteruitgaande. Vol gens getuige lagen er kussens op mond en neus. Zij lagen er echter losjes op Getuige heeft de kussens verwijderd. De schoteldoek lag op de borst van Reijntjes. De indruk van dezen getuige is, dat hier eerder van een gcwelddadigen dood moet wor den gesproken dan van een overlij den, tengevolge van de doorstane emoties. Deskundige dr. Micremet, die de lijk schouwing heeft Verricht, zet uiteen, dat het hier, mede door den gezondheidstoe stand van het slachtoffer, een zeer gecom pliceerd geval betreft. Verstikkingsdood is niet vast te stellen. Hoewel eenige ver schijnselen er op wezen, ontbraken er weer andere symptomen. Dr. Mieremet conclu deert tot dood door hartverlamming, waarhij evenwel de vastgestelde omstandigheden, waaronder Revntjes is overleden, van nood lot tigen invloed zullen zijn geweest. De verdachten legden uitvoerige verklarin gen af omtrent den overval. Toen de ver dachten het huis weer verlieten, heeft ver dachte de Boer het beddegoed weer van Revntjes afgetrokken. Deze zou toen vol gens hem nog normaal hebben adem ge haald. Thuis gekomen hebben de verdach ten den buit, ruim f 800.— verdeeld. Circa f 240.heeft verdachte Frouw aanvankelijk, nog achtergehouden. Verschillende klec- dingstukken zijn verbrand. Het woord is daarna aan den Officier. Moordplannen niet bewezen ge acht. De Officier van Justitie, mr. J. N. Mein- dersma, staat in zijn requisitoir, na een woord van deelneming met het slachtoffer en van lof tot politic en deskundigen uit voerig stil bij hetgeen door het onderzoek is komen vast te staan. Zoowel de verzwa rende omstandigheden van inbraak, als die van geweldpleging, staan vast. Niet echter, dat de verdachten van den aanvang af het voornemen hadden, Revntjes van 't leven te berooven, terwijl ook de twijfel, welke er overigens ten aanzien van de doodsoorzaak bestaat, ten voordeele van dc verdachten zal moeten worden uitgelegd. Hiermede vervalt dan ook de ten laste leg ging van moord of opzettelij'ken doodslag. Spr. is echter overtuigd, dat de dood van Reyntjes het gevolg is geweest van do handelingen van de verdachten. De hart kwaal van het slachtoffer kan hen daarbij niet van schuld ontlasten en dat te min der, waar zij daarmede bekend waren. De verdachten worden schuldig geacht aan diefstal met geweldpleging, den dood ten gevolge hebhende. waarbij verdachte Frouw voornamelijk moet worden be schouwd als de man van de daad. Hij. zoo min als de Boer, heeft een blanco straf register. Van Duinen echter is eerst om elf uur in de zaak gehaald en zijn deelne ming daaraan is min of meer een raadsel. Rekening houdende met alle om standigheden en met de persoon van de verdachten, eischte spr. tenslotte tegen Frouw, de Boer en van Dui nen respectievelijk dertien, tien en acht Jaar gevangenisstraf. Het woord is daarna aan de verdedigers, mr. Haverkamp, mr. Wolthuis en mr. Ok- ken, die moord noch doodslag bewezen acht»»n en evenmin het directe verband tusschen den dood van Reyntjes' en de handelingen van de verdachten. Rewezen is alleen de diefstal onder verzwarende om- cfp«-«igheden. Te dien aanzien dringen zij rij op clementie voor de verdachten aan, die alle drie zeker nog te reclasseeren zijn.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6