Bijzonder sporMitgtuig Hoe wordt een landkaart gemaakt Geeft voorrang! Wreede ooievaars Drie gezinnen door brand gedupeerd De roofoverval te Leek HENGELSEIZOEN De „Seheldemmsch" te Soester- berg. Woensdag is de heer Slot, de bekende .vliegtuigconstructeur van de N.V*. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, met zijn vlieg tuig, „De Scheldemusch" op het vliegterrein je Soesterberg gearriveerd. Na de geslaagde demonstratie in Engeland vaar veel belangstelling voor de „Schelde musch" bestaat, zal de heer Slot ook eenige demonstratie-vluchten houden voor de mi litaire vliegers. Hoewel de „Scheldemusch" uiteraard als vliegtuig voor de militaire luchtvaart van niet veel waarde is, wordt het te Soesterberg niet ondienstig geacht de verschillende vindingen, die bij liet const.ru- eeren van het toestel zijn toegepast, te lee- ren kennen. Wellicht kan men hiermede in de toekomst bij den bouw van militaire Vliegtuigen zijn voordeel doen. Zooals zich laat. hegrijpen, bestond er voor 'de „Scheldemusch" een enorme belangstel ling bij de militaire vliegers, immers iedere vlieger streeft er naar om op de hoogte te blijven van hetgeen er zich op het gebied van den vliegtuigbouw voltrekt. Verschillen de details van het vliegtuigje hadden de bij zondere belangstelling van het deskundige publiek, vooral het driewielige landingsge stel, iets nieuws op het gebied van den Vliegtuigbouw, trok hierbij de aandacht. De „Scheldemusoh" werd door den heer Slot allereerst gedemonstreerd voor den commandant der Luchtvaartafdeeling, luit- •kolonel F. A. van Heyst en zijn staf. De wijze, waarop de heer Slot met het toestel vloog, was werkelijk de moeite waard. De onmogelijkste manoeuvres werden met het. toestel uitgevoerd, waarhij de goede be stuurbaarheid duidelijk tot. zijn recht kwam. Het is uitgesloten, dat de „Scheldemusch" in een vrille ge raakt. terwijl ook het afglijden practisch niet mogelijk is. Deze eigenschappen maken de „Schelde musoh" bijzonder geschikt voor sportvliegtuig. Oolc 'de verschillende Instructeurs van Soesterberg, o.a de commandant van de vliegschool, eerste luit. van Gemeren, heb ben eenige vluchten met de „Schelde musoh" uitgevoerd. Na hun vlucht betuig den de militaire vliegers hun groote tevre denheid over de vliegeigenschappen van het vliegtuigje, waarbij vooral geweien werd op het feit, dat het driewielig lan dingsgestel het landen buitgewoon verge makkelijkt. Als een groot voordeel van de „Scheldemusch" werd voorts nog genoemd het ruime uitzicht, dat men 'heeft in de bestuurdersruimte. Wanneer gaat rechts niet vóór? Blijkens verschillende berichten, die de K.N.A.C. bereikten is het nog niet algemeen bekend, behalve de plicht tot het geven van voorrang aan verkeer op voorrangswegen, welke plicht op de zijwegen door duidelijke borden (de „omgekeerde" driehoek) wordt aangegeven, ook andere gevallen zijn aange wezen waarin men voorrang moet verleenen, zoowel aan van links als van rechts komend verkeer. In de eerste plaats moet het verkeer op onverharde wegen bij een kruising met ver harde wegen aan alle verkeer op dezen laatsten weg voorrang verleenen. Tengevolge van deze bepaling is het niet. noodig, dat. hij een kruising met een voor- rangsweg op den onverharden zijweg waar schuwingsborden worden geplaatst. Deze borden zullen dan ook niet worden aange bracht. In de tweede plaats moet het verkeer ko mende uit uitritten „niet zijnde wegen in den zin van het M. en R.-reglemcnt" voorrang verleenen aan alle verkeer op den weg. Behalve uitritten van garages' en fa brieksterreinen, particuliere uitritten voor villa's enz. enz. hooren hiertoe in het al gemeen ook de uitritten van de terzijde van den weg gelegen benzinestations. Men zij dus uiterst voorzichtig, wanneer men, na brandstof inge nomen te hebben bij een dezer ser vice-stations, weder op den open baren weg wil terugkeeren. De repel „rechts gaat voor" is hier niet geldig. Deze zelfde regel „rechts gaat voor" is overigens een bron van misverstand en daardoor tevens van ongevallen. Nogmaals wijst de K.N.A.C er op, dat deze regel al léén geldt bij de kruising van twee of meer verschillende wegen. Op een en denzelf den weg heeft het doorgaande verkeer dus immer voorrang op het verkeer, dat linksaf slaat dan wel op het verkeer, dat terzijde van den weg heeft stil gestaan en zich weer in den verkeersstroom wil begeven. Ook bij oversteek-punten voor wielrijders (bij eenzijdig van den weg gelegen rijwiel paden) geldt de regel „rechts gaat voor" ni e t. Immers behooren de rijwielpaden tot „den weg" en kan hier dus niet wor den gesproken van de kruising of samen komst van twee wegen. De regeering belet dienst- nemen in Spanje Tn 'de Staatscourant van gisteren is gepu bliceerd een Kon. Besluit van 11 Juni j.1., strekkende om het dienstnemen bij één der strijdende partijen in Spanje te beletten. Dit Kon. Besluit bepaalt, gelet op de wet van 8 April 1937 in art. 2: Het is verboden eenige handeling te ver richten, welke hetzij op dienstneming hij één der strijdmachten in Spanje gericht is, Het zij ten doel heeft het in dienst treden bij één der strijdmachten in Spanje te bevorderen. Art. 3 geeft aan den Minister van Justitie en de door dezen aangewezen autoriteiten de bevoegdheid aan vreemdelingen, ten aanzien van wie in verband met de omstandigheden, waaronder zij in 't rijk in Europa verblijf houden, ernstige verdenking bestaat, dat door hen het strafbare feit, bedoeld in art. 2 zal worden gepleegd, dan wel ten aanzien van wie door een bijzondere overeenkomst de Nederlandsche regeering de verplichting op zich heeft genomen om het. vertrek van deze personen uit het rijk in Europa te be letten,, cn bepaalde verblijfplaats aan te wij zen en hen daarheen te doen overbrengen. Art. 2 geldt eveneens voor Ned. Indië. Slachting in andermans nest. Dat. de groote vogel van de lage weilan den, wien de legende bij het voortbestaan van het menscheiijk geslacht zoo'n voorna me rol toedacht, in den broedtijd ook wel eens „streken" uithaalt cn een zekere wreedheid aan den dag legt, leert, ons, al dus de N.R.Crt. de historie van het ooic- vaarspaar te Augusflnusga cn zijn belagers. Daar, in Achtkarspelen, hoog hoven het. erf van boer Groenland, was het alles pnis en vree. Het traditie-getrouwe ooievaars- paar kwebbelde iederen avond gezellig bo ven de daken van Augustinusga, en het jonge gevleugelte dat uit de groote eieren was gekropen, kreeg binnen weinig dagen tijds ook al veel praats. Het was daar een leuk gesnater boven het ert van boer Groenland. Doch boe spoedig wordt soms het vogelgeluk verstoord. Ook bier werd de vrede voorgoed uitgebannen door twee vreemde ooievaars, die met kwade bedoelin gen in de buurt kwamen. Het ooievaars- paar bond dadelijk den strijd aan met dc in dringers en joeg ben op dc vlucht. De vrede was hersteld, helaas slechts voor korten duur. Toen op een morgen het ouderpaar het nest verlaten bad om voed sel voor de jongen te zoeken, kwamen de vreemde ooievaars weer opdagen en had den nu vrij spel. Zij vielen het nest binnen en gingen de jongen te lijf. Twee jonge ooievaars vielen naar beneden, terwijl de derde in het nest werd gedood. De boer, die op het spektakel kwam toegeloopen, vond een der jonge ooievaars nog in leven. Men heeft het dier weer naar het nest. ge bracht, waar een poosje later het ouder paar het terugvond in wel zeer droevige omstandigheden. Boerderij te Bussem een prooi der vlammen. Kind kon nau welijks gered worden. Gisterenmiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de door de drie ge zinnen Wortel, Post en Kriek bewoonde boerderij, gelegen aan de Prinsenstraat te Bussum. In weinige oogenblikken stonden woon huis en boerderij in lichter laaie. De vlam men vonden in het rieten dak gretig voed sel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte met negen stralen het. vuur aan. Nadat zij met een brandhaak den ge vel bad neergelegd, wat zij tegen vijf uur het vuur meester. Een der bewoners, de landbouwer Past, was bij het uitbreken van den brand op het land aan den arbeid. Zijn vrouw was aan de wasch, toen zij gewaarschuwd werd. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat zij nauwelijks gelegenheid had haar 4-jarig dochtertje buitenshuis te bren gen. Dc hooioogst moest nog worden bin nengehaald, hetgeen een gelukkige omstan digheid was. Geen der drie gezinnen, welke in totaal uit twintig personen beslaan, zijn tegen brandschade verzekerd. Omtrent de oor zaak van den brand is nog niets bekend. Het vuur is in het achterste gedeelte van de boerderij ontstaan. De gedupeerden zijn bij familie onderge bracht. Op gestolen fiets er van door Groningsche jongen te Amster dam aangehouden. Een politieagent van het bureau Adelaars- weg te Amsterdam, heeft Woensdag een vijf tienjarigen Duitschen jongen aangehouden, die zich met een rijwiel in het Florapark ophield. Hij werd naar het bureau geleid, waar bleek, dat de jongen eenigen tijd geleden uit Oldonburg is gevlucht. In de buurt van Gro ningen had hij een fiets gestolen, waarmee hij naar Amsterdam was gefietst. De jongen is gistermorgen naar het hoofdbureau van politie overgebracht cn zal waarschijnlijk op transport naar Groningen worden gesteld, waar de politie den diefstal nader zal onder zoeken. Beleediging Alle verdachten vrijgesproken. Veertien dagen geleden hebben voor de Haarlemscne rechtbank vier Duitschers en twee Nederlanders terecht gestaan, wegens bet in voorraad hebben cn verspreiden van het. „Januari-nummer van „Het. Gouden Tijd perk", waarin een artikel voorkwam, geti teld: „De R.K. Kerk zegent moord", dat vol gens de dagvaarding belccdigcnd werd ge acht voor de R.K. bevolkingsgroep. Tegen vijf hunner had bet O. M. acht da gen gevangenisstraf geëisebt wegens over treding van het nieuwe artikel 137 d. van het wetboek van strafrecht. De eisch togen den verdachte, die de tijdschriften in voor raad had gehad, luidde een maand gevange nisstraf. Dc rechtbank heeft gisteren alle verdach ten vrijgesproken van het ten laste gelegde. Zware straffen tegen medeplich tigen geëischt. Na requisitoir en pleidooi tegen de hoofd daders van den roofoverval te Leek (zie el ders in dit blad), heeft de rechtbank in de middagzitting de zaken tegen de medeplich tigen behandeld. Allereerst tegen den chauffeur Fokke van Oosting te Hoogkerk cn den vroegeren rafé houder, thans kantoorbediende, W. T. Poll te Groningen, wie het verstrekken van aller lei inlichtingen aan de hoofdverdachten en het uitlokken van liet door deze gepleegde misdrijf is ten laste gelegd, terwijl Van Oosting zich tevens wegens heling heeft te verantwoorden. Behalve verschillende reeds in de eerste zaak gehoorde politiemannen, worden thans ook als getuigen gehoord de. drie verdachten uit die zaak. Trouw vertelt daarbij, dat. de overval besproken en in elkaar gezet is in het café van Poll, aan den A-weg. De Officier van Justitie, Mr. J. N. Mein- dersma, meent, dat Van Oosting als de ei genlijke uitlokker van het hier gepleegde misdrijf moet worden beschouwd. De rol van Poll moge geringer zijn geweest, toch heeft ook hij zijn aandeel gehad in dc uitlokking van den overval. Spr. cischt tegen de verdachten v. Oosting en Poll resp. zes cn anderhalf jaar gevan genisstraf.. De beide pleiters vragen vrijspraak. Een vroegere poging. Verd. van Oosting staat, dan andermaal terecht wegens het uitlokken van een po ging tot diefstal met braak in de woning van Reyntjes, gepleegd in het. najaar van 1935. Van Duinen, een broer van dezen, en een zekere Meyer, zouden toen eveneens bij Reyntjes inbreken, nadat verd. hun dc noodige inlichtingen had verstrekt. Het is echler bij een poging gebleven, omdat, toen de drie mannen des nachts bij bet huis van Reyntjes waren. verd. in strijd met de af spraak, niet is komen opdagen. Verd. zegt deze hecle zaak niet ernstig te hebben genomen. Hij is daarom dan ook niet naar Leek gegaan. In deze zaak eischt het O.M. een jaar ge vangenisstraf tegen verd. De verdediger pleit ook hier vrijspraak. De 39-jarige caféhouder F. Vroege, die vervolgens terecht staat, heeft zich eveneens te verantwoorden wegens medeplichtigheid aan den overval met berooving van 1936 en heling. Deze verd. heeft aan Trouw, dc Boer en van Duinen de gereedschappen voor den overval verschaft. Verd. bekent ten deele. Hij beeft aanvan kelijk echter niet anders geweten, dan dat bet ging over een inbraak te Bedum eerst later is hem medegedeeld, dat er sprake was van Leek. Des ochtends na den overval, heeft verd. vijftig gulden ontvangen van de Boer, die eveneens bij hem in de kost was. Tegen dezen verd. eischt het O.M. twee jaar gevangenisstraf. Verd.'s raadsman, mr. Siebers, die ten aanzien van een gedeelte der tc laste legging tot vrijspraak conclu deert, dringt overigens- op de uiterste cle mentie aan. De laatste verd. is F. v. d. Berg, beschul digd van heling. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischt de officier van Justitie tegen dezen verd. een jaar gevangenisstraf. Dc verdediger, concludeert in zijn plei dooi tot vrijspraak. Dc uitspraak in de verschillende zaken is bepaald op Donderdag 24 dezer, des voor middag tc negen uur. Nieuw lid der Eerste Kamer Het Centraal Stembureau heeft gisteren in de vacature, ontstaan door het bedanken van den lieer de Marchant et d' Anscm bourg tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard Ds. G. van Duyl. DE LUCHTFOTOGRAMMETBIE BE WIJST ONSCHATBARE DIENSTEN. Op een persconferentie, door den Regeeringspersdienst georganiseerd heeft te s-Gravenhage gevestigde Topografische Dienst ons nader kennis laten maken met zijn hoogst belangwekkenden arbeid. Wij hoorden nauwkeurig hoe een landkaart tot stand komt en vertellen dit onzen lezers in onder staand artikel. Vooral in deze eeuw van toerisme en reizen behooren landkaarten tot de gebruiksvoorwerpen, die men als vanzelfsprekend ter hand neemt zonder zich af Ie vragen, op \velke wijze een dergelijke kaart, die vaak tot in de kleinste details nauwkeu rig is, tot stand is gekomen en zon der zich te rcaliseeren, hoeveel werk en vernuft er noodig was om het resultaat, dat voor ons ligt, te bereiken. De instelling, die in ons land de fraaist uitgevoerde en nauwkeurigste kaarten ver vaardigt. zooals b.v. de stafkaart, is de te 's-Gravenhage gevestigde Topografische Dienst, die dezer dagen van een door den Regeeringspersdienst georganiseerde pers conferentie gebruik heeft gemaakt om een aantal persvertegenwoordigers nader ken nis te laten maken met het werk van deze rijksinstelling. Moest vroeger het. in kaart brengen van terreinen gebeuren door terreinmet in gen en verkenning van het landschap in het ter rein zelf, een omwenteling is hier de laat ste jaren in gebracht door de toepassing van luchtfotografie voor het karteerings werk. Sterk is de publieke aandacht op de luchtkarteering gevallen, toen eenige jaren geleden de K.N.I.L.M. in samenwerking met. de K.L.M. opdracht kregen van een combinatie van petroleum-ondernemingen om een groot gedeelte van Nicuw-Guinea in kaart te brengen. Maar reeds lang voordien paste dc To pografische Dienst de luchtkarteering toe, en de nieuwe kaart, van Nederland, die momenteel in bewerking is en pas over verscheidene jaren gereed zal zijn, wordt geheel langs fotogrammetischcn weg ver vaardigd. Hoe het euvel der perspectivi sche afwijkingen te voorkomen? De luchtfoto levert een volkomen betrouwbaar beeld van het in kaart te brengen landschap, doch dat beeld is niet zoo maar voor het karteeren te gebruiken, omdat het perspectivische afwijkingen vertoont. Men ondervangt dit euvel door van elke opname slechts een klein ge deelte te gebruiken. De opnamen uit het in rechte lijn over het ter rein vliegende toestel worden n.1. op zoo gerineen afstand van elkaar tre- nomen, dat de in dezelfde lijn naast elkaar gelegde foto's voor ongeveer 60 procent hetzelfde land schapsbeeld bevatten, elkaar dus z.g. „overlappen". In de breedteriehtinc bedraaet de overlappine van de al dus onder elkaar geleede strooken foto's slechts 15 procent. Het z.g. onthoekingsapparaat. Een afwijkine van crooter beteekenis wordt echter veroorzaakt door het feit, dat door de bewegingen van bet vliegtuig de lens van de luchtcamera bijna nooit zuiver loodrecht, gericht staat op het onder liet vliegtuig liggende, gefotografeerde landschap. Dat wordt bijna altijd opgeno men onder een bepaalden hoek. Om de hierdoor ontstane afwijking op te heffen maakt men gebruik van het z.g. „onl- hoekingsapnaraat", dat doet deirken aan een vernuftige proiectiekoker. waarin lief negatief van dc luchtfoto geprojecteerd wordt op een boweeghaar vlak. dat op een bepaald oogenblik t.o.v. het negatief de zelfde hoek inneemt als bij het. vervaardi gen van de foto de lens der luchtcamera t.o.v. de aarde. Men vindt (lezen stand op vernuftige wijze, door tevoren in liet nega- lief op zes punten, waarvan* de ligging nauwkeurig is vastgesteld, bijv, door trian gulatie in het terrein zelf, zeer fijne gaat jes te prikken. Op de projectietafel legt men een z.g. onthoekingsplaatje, waarop de zes bekende punten zeer nauwkeurig zijn ingenrikt. Men wentelt de projectietafel zoolang, tot dat. het licht door de gaatjes in liet nega tief valt, dn zes overeenkomstige punten op het onthoekingsplaat je. Vervangt men dit plaatje dan door een gevoelig diapositief dan krijgt men hierop een nauwkeurige, „onthoekte" reproductie van het. uit liet vliegtuig gefotografeerde landschap. Dit alles is nog maar het begin! Deze reproductie is het ruwe materiaal, waaruit dan verder dc kaart vervaardigd kan worden, en al moet dan het eigenlijke moeizame, ingewikkelde, uiterst fijne werk nog beginnen, met behulp van de luchtfoto heeft men tenslotte een van de allermoei lijkste en meest tijdroovende werkzaamhe den het doen van metingen en verkenningen in het terrein, overbodig gemaakt, waardoor men een tijdbesparing van meer dan 60% heeft verkregen en hovendien een veel nauwkeuriger resultaat dan door ferr^stri- sche karteering mogelijk zou zijn. Men heeft om zoo te zeggen met de luchtopnamen het tertein in huis gebaald en voor zijn werkta fel kan de landmeter rustig alle opmetingen verrichten, die bij anders buiten in hot ter rein moest doen. Uitvoerig Hoeft het hoofd van den opne- mingsdienst van een topografischen dienst, de heer von Freijdag Drabbe. het moeilijke werk van dezen dienst geschetst cn voor zoover mogelijk in het gebouw aan de Prinscsscgracht laten zien. Een uiterst verantwoordelijk, zorgvuldig werkje. Het hoofd van den reproducticdicnst, dc lieer Ottenho/f, kon van liet werk van zijn dienst uiteraard meer laten zien omdat het repro duet ie werk geheel binnenshuis ge schied. Op een vrijwel niet aan krimping of rekking onderhevig doorzichtig cellulose- materiaal, codatrice genaamd, wordt alles, wat op het onthoekte diapositief te zien is door jonge incisies uiterst nauwkeurig na- geleekend, en deze teekeningen worden vervolgens op de gebruikelijke wijze op steen overgebracht cn met behulp van een lithografisch proces op zinkplaten. Geen boom, geen huis mag wor den vergeten. Op de uiteindelijke kaart vinden we zwar te lijnen voor wegen en andere aanduidin gen, donkerblauwe voor rivieren, roodc voor andere wegen, donkergroen gekleurde tinten voor bosschen, licht groene voor wei landen. geel voor zand, bruin voor heide cn allerlei andere kleurennuaneeeringen voor liet aangeven van hoogteverschillen. Al deze kleuren moeten afzonderlijk ge drukt worden, evenals de namen, die in de kaart staan, zoodat voor hot drukken van een enkele kaart meestal tien of twaalf platen noodig zijn. Een gecorrigeerde proef druk, die men ons toonde, illustreerde op overtuigende wijze, van hoe groote nauw keurigheid de aldus vervaardigde kaarten die de Topografische Dienst maakt op schaal 1:25000, 1:50000 en 1 200000. *ijn. peen hoorn geen alleenstaand huis in het landschap wordt vergeten. Op keurige wijze worden de kaarten van een index voorzien, op linnen geplakt en af geleverd. Een statistische voorstelling in de vestibule van den Topografischen Dienst toont aan. dat de belangstelling van par ticulieren in deze kaarten meer en meer toeneemt cn dat men ook ver buiten mili taire kringen het werk, dat door deze i; stelling wordt verricht, op prijs weet tc stellen. .Vu trekt de trouwe hengelaar Weer naar den waterkant, Hij heeft zijn vischtuig kant en klaar. En liever niet het land! Het water, dat is zijn gebied, Op allerhande wijs, Waardoor het snelle vischje schiet, Op onbekende reis! Hem lokt het stille arontuur. Dat onder water wacht, En reeds zoo menig zoet en zuur Xaar boren heeft gebracht,! Want telkens, als het aasje daalt In wiebelenden dans, Biedt hem. zijn haakje onbepaald Een wisselende kans! En of de zon ook hevig schijnt Of blikkert tusschen 't riet, Zijn plan is altijd rast omlijnd, JIcl deert, den heng'laar niet.! 7dobber, ddt is het kompas, W larop hij veilig vaart, Waarop hij langs den stillen plas Als stil betooverd staart! En als die dobber ónder gaat Dan doet het. vischje dom, Volgt dan de ware brug el-daad. Dan staat de hengel krom! Maar och, hoe vaak zwiept door de lucht Een haak. die heeft gefaald. Terwijl de heng jaar hoorbaar zucht: ..De visch wordt duur betaald Ons vaderland, ons waterland Telt menig hengelaar, 7,e zitten aan den waterkant Met wèl-doordacht gebaar! En steeds opnieuw weer is hun hart Van zorte hoop vervuld, O had deez" iiTrrld. zon rerivard, HL'.V HESGELAARS-GEDVLD'! KROES Juni 1037. (Nadruk verboden.) Wereldtitel dammen Veertiende partij eindigt weer in remise. De veertiende partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen tus schen Springer en Raichenbach is gister avond te Ermelo in het gebouw „Christe lijk Volksbelang" gespeeld. De voorzitter van de Ermelosche Damclub, de heer O. Drcimer,- opende de partij, welke met re mise eindigt. Een kalme partij, gespeeld met het ken nelijk doel om even uit te blazen na de en-ervcorende gebeurtenissen in de laatste ontmoofincon. Dc partij ging geheel gelijk op on Springers poginsr om complicaties te vormen, werd door Raichenbach gedeci deerd afgewezen, waardoor de wereldkampi oen zijn voorsprong behoudt met de cijfers: Raichenbach 14 3 9 2 15 Springer 14 2 9 3 13 De vijftiende partij wordt morgen te Slik kerveer gespeeld. Aanvang 4 uur. Schaakfoumooi te Kemeri Landau verliest van Bergs, Dc uitslagen van de in de tweede ronde gespeelde partijen van het schaaktornooi te Kemeri waren: RcllsfabbStahlberg 10. BookOzols VzVz- PctrowTartakower V?Vo. KcresResbevskv afgebroken. HasenfussFlobr 01. FineFcigin afgebroken. BergsLand au 10. SteinerMekenas, afgebroken. ApschenekAljcchin */2Vz- Dc afgebroken partijen uit de eerste ron de tusschen Apschenek cn Rellstabh en van Feigin tegen Ilascnfuss, werden beiden re mise. Eerste nederlaag van F.C. Luzern Door Utrechtsch' elftal geslagen. Tegen de verwachting in is het Utrechtsch eltfal er gisteravond in geslaagd, de door ons land toerende Zwitscrsche club F. C. Luzern een 1—0 nederlaag toe te brengen. In dc eerste helft ging de strijd gelijk op, de verdedigingen waren de baas over de wei nig schotvaardige voorhoeden, maar 5 mi nuten voor de rust benutte de D.O.S.-spe- ler Dumorticr op uitstekende wijze een fraaie pass van Cohen. Na dc pauze waren de Zwitsers iets ster ker, maar hun schot faalde. Bovendien speelden de Utrechtenaren geestdriftiger. De gasten moesten dus op "hun tournee den eer sten nederlaag slikken. Ontheffing goud uitvoerverbod Geen wijziging in onze monetai re politiek. In een deel van onze oplaag konden wij gisteren nog opnemen, dat de Minister van Finanticn dc Nederlandsche Bank heeft ge machtigd, onbeperkt ontheffing te verlee- mn van het verbod van uitvoer van gouden munt cn gouden muntmateriaal, vervat in het Koninklijk Besluit van 26 September '36, nr. 52, waaraan wettelijke grondslag werd verleend hij de wet van 30 September 1936. Staatsblad nr. ïni. Men leidc hieruit niet af, dat de gulden thans weer aan het goud is vastgekoppeld. Hiervan is geen sprake. Dc reden moet gezocht worden In de groote goudvoorraad hier té landen en de daardoor van de wereldmarkt afwijkende prijs, hetgeen een ongezonde toestand is. Dat er veel goud zal afvloeien is plet waarschijnlijk. Reeds eerder wezen wfj er op, dat onze gulden steeds groote neiging tot stijgen vertoont. Ons wissel-egalisatiefonds heeft dan ook tot taak, niet om een te sterke daling van den gulden te voorkomen, maar integendeel om te zorgen dat onze munt niet stijgt. Hier door vloeit echter veel goud naar ons land. Een zonderlinge situatie, welke echter een bewijs is voor de hechtheid van ons muntstelsel en een reclame voor de tot dus ver gevolgde regeeringspolitiek.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7