Internationale spanning Chautemps geslaagd DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Deze week KIIKE M DOPE NE LOECK Hel „Leipzig incident Engeland weigert vlootdemonstratie Georges Bonnet krijgt financiën Ook Blum weer in het kabinet Nu Santander aan de beurt Het conflict tusschen F.I.S. en LO C. Britsche marinetroepen landen op Trinidad Duitsche ballon tot dalen gedwongen EERBERICHT samenstelling kabinet Staalfabrieken niet heropend WOENSDAG 23 JUNI 1937. 80e Jaargang. No. 10293, Uitgave der N.V. v.H. Trapman Co. Schagen. Wat zal Duitschland doen Naar Reuter uit Londen verneemt, zijn de besprekin gen tusschen de vier controle-mogendheden te Londen verbroken. In een communiqué van het foreign Office wordt me degedeeld, dat het in de nieuwe bijeenkomst, die Eden en de ambassadeurs van Frankrijk, Duitschland en Italië in het foreign office hebben gehouden, om het incident met de „Leipzig" te bestudeeren, helaas onmogelijk is gebleken tot overeenstemming te geraken ten aanzien van de in dit geval te nemen maatregelen. Eenerzijds was men van meening, dat een onderzoek naar de omstandigheden van het incident diende vooraf te gaan aan eenigen maatregel tegen de betrokken partij in Spanje. Aan den anderen kant achtte men de feiten dui delijk en vaststaand en was men van oordeel, dat de in cidenten onmiddellijk krachtige maatregelen eischten, ten einde de solidariteit der mogendheden te handhaven en een herhaling dezer incidenten te voorkomen. Het voorstel waaromtrent geen overeenstemming kon worden bereikt, was, dat ter hoogte van de kust voor Va- lencia onmiddellijk een vlootdemonstratie, waarbij de vlag gen der vier mogendheden zouden worden getoond, zou worden gehouden. Duitschland thans volkomen vrij. In welingelichte Duitsche kringen te Londen wijst men er op, dat nu het over leg met betrekking tot het gebeurde met de „Leipzig" niet heeft geleid tot gemeen schappelijke maatregelen, zonder twijfel 'n nieuwe toestand is ontstaan en dat Duitsch land thans volgens de overeenkomst vrij is in zijn beslissingen. Voorts wijst men er op, dat Duitschland gematigde eischen gesteld heeft, n.1. een gemeenschappelijk varen van de vlootstrijdkrachten langs Valencia met hijschen der vlaggen ten teeken van soli dariteit en een waarschuwing der vier mo gendheden aan de machthebbers van Va lencia. Noch de Fransche, noch de Engel- sche regeering hebben de verklaringen van den commandant van de „Leipzig" in twij fel. getrokken, toch wilden Parijs en Lon den nog een onderzoek naar het ge beurde. Alleen een onmiddellijk optreden der vier mogendheden zou in overeenstemming geweest zijn met de beteekenis van het incident en den ernst van den daardoor ontstancn toestand. In afwachting van Duitschland's besluit. Terwijl men zich sedert gistermorgen in officieele kringen geen illusies meer maakte over den uitslag der besprekingen te Lon den, hebben de verklaringen van Eden in de Kamer en van Lord Plymouth in het nietinmengingscomité de ontevredenheid nog verhoogd. Gisteravond laat waren nog geen besluiten bekend geworden. Waarschijnlijk waren zij ook niet gevallen, doch ongetwijfeld zullen besluiten genomen worden in den minis terraad, die hedenochtend bijeenkomt. Duitschland ontevreden. De weigering van Engeland en Frankrijk om deel te nemen aan een gemeenschappe lijke vlootdemonstratie voor Valencia, in toepassing van het verdrag van 11 Juni, heeft In leidende kringen te Berlijn ont stemming gewekt. In politieke kringen geeft men te verstaan, dat Duitschland thans, met in acht nemen van de overeen komst van 11 Juni, zijn vrijheid van handelen zal hernemen en de maat regelen zal nemen, welke het dien stig acht om te antwoorden op den aanval op den kruiser „Leipzig". Men venvacht thans minstens een indruk wekkende demonstratie van de Duitsche vloot in de Middellandsche Zee. Het is evenwel op het oogenblik niet mo gelijk een nadere aanduiding te verkrijgen omtrent den aard van deze demonstratie en het is dus op zijn minst genomen voortijdig om te spreken van een bombardement op Valencia, het nemen van een schip der Spaansche regeering of een krachtige blok kade van de Spaansche Middellandsche Zee kust. Toch deden al deze geruchten gister middag de ronde te Berlijn. Men verwacht in den loop van den nacht een officieele medcdeeling van de Duitsche regeering. Duitsche vlootbewegingen in de Spaansche wateren. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zijn gistermiddag te Algericas de Duitsche oor logsbodems Koeln, Tiger, Fuchs en Leopard aangekomen. Andere Duitsche oorlogssche pen, o.a. de „Leipzig" werden gisteren ter hoogte van Ceuta gesignaleerd. Solidariteit der vier mogendhe den zou niet verbroken zijn. Ofschoon thans in het geval van de „Leip zig" het overleg, voorzien in het accoord van 12 dezer, op niets is uitgcloopcn, wijst men er in bevoegde kringen te Londen op, dat het mechanisme dat door dit accoord is geschapen, blijft bestaan en voor eventu- eele toekomstige incidenten van kracht zal zijn. Men meent te weten, dat Engeland en Frankrijk verlangden, dat ten aanzien van den aanval, die op de „Leipzig" zou zijn gepleegd, een onderzoek werd ingesteld, al vorens zich te verplichten deel te nemen aan eenige demonstratie. Duitschland en Italië wenschten daarentegen een onmid dellijke uiting van solidariteit van vier mo gendheden. De vier mogendheden waren het er ech ter, naar men gelooft, over eens, dat af gezien van dit incident, en een mogelijke actie van Duitschland. solidariteit tusschen hen niet mocht worden verbroken. Men verwacht dan ook niet., dat het mis lukken der besprekingen verstrekkende ge volgen zal hebben. ZWAAR ONWEER BOVEN NEW-YORK. Tijdens een hevig onweer zijn twee per sonen in de luchtspoorweg te New-York om het leven gekomen en werden dertig huizen beschadigd, terwijl hoornen werden ontworteld en telegraafpalen omvergewor pen. Gisterenavond heeft Chautemps de lijst van zijn medewerkers bekend gemaakt. Het nieuwe Kabinet Is als volgt samenge steld: Minister-president: Camille Chautemps, se nator, radicaal socialist. Ministers van Staat: Albert Sarraut en Mau- rice Violette, senatoren van de radicaal socialistische partij en de socialistische unie, Paul Faure, socialist zonder parle mentszetel. Vice-minister-president: Leon Blum, kamer lid, socialist. SPANJE Manifesten manen aan tot over gave. Linksche aanval. De troepen van Franco voltooien thans stelselmatig de bezetting van de provincie Biskaje, zonder ande ren tegenstand te ontmoeten dan dien van geïsoleerde groepen. Het geheele gebied ten Noorden van Orduna is dus zonder verzet in handen der rechtschcn gevallen. Men merkt op, dat juist hier de Basken heftigen tegenstand boden zoolang de- strijd om Bilbao duurde. Vliegtuigen van de luchtmacht van Fran co hebben manifesten boven Santander om laag geworpen, waarin de bevolking wordt aangespoord zich over te geven. In het manifest wordt gewezen op de overwinningen van de rechtschen, niette genstaande de sterke verdediging rond Bilbao. De verdediging van Santander zou dus evenmin succes hebben. Reeds hebben talrijke Basken. zoo gaat het manifest verder, ingezien, dat de strijd nutteloos is, zij hebben zich overgegeven en zij konden naar hun haardsteden te- rugkeeren. De rechtschc autoriteiten beloven de in woners van Santander dat zij, die geen mis drijven op hun geweten hebben, niets te vreezen hebben. Ook zij hebben bijgedra gen tot de grootheid van Spanje en heb ben meegewerkt aan de katholieke bescha ving van allen, die do sociale rechtvaardig heid en de eenheid van het vaderland wil len. Van rechtsche zijde, wordt gemeld: Dertien bataljons Basken, waaronder de gemotoriseerde politie van president Aguir- re en de militaire politie hebben de wapens neergelegd. Naar vernomen wordt hebben vijf batal jons te Portugalete boodschappers gezonden naar de oprukkende troepen van Franco. Olympische winterspelen in ge vaar. De F.I.S., de internationale ski-sportorga nisatie, is van oordeel, dat ski-lceraren amateurs zijn en dus mee mogen doen aan de Olympische spelen. Het Intern. Olymp. Comité nam echter op dc jongste conferentie te Warschau het besluit, dat ski-leeraren geen amateurs zijn en dus ook niet mee mo gen doen. Het bestuur van den Nederlandschen Ski- Bond staat in deze aangelegenheid geheel aan de zijde van de F.I.S. Het standpunt is: het I.O.C. dient zijn amateursbepalingen zoo danig te wijzigen, dat skileeraren aan de Olympische winterspelen kunnen deelne men. De kloof tusschen liet I.O.C. en de F.I.S. zal voorloopig wel niet worden overbrugd. I.O.C. noch F.I.S. zullen tot concessies be reid zijn, gezien het jongste Warschausclie congres van liet Internationaal Olympisch Comité en de stemming welke er op het oogenblik in F.l.S.-kringen heerscht. Bij de Olympische winterspelen in 1940 te Sapporo, of misschien te Hol- menkollen in Noorwegen, zal dan niet worden skigeloopen. Er blijven over do ijswedstrijden, als hard rijden, kunstrijden en ijshockey envoorts het bobben. De Olympische winterspelen hebben dan echter veel van hun waarde verloren. De stakingsbeweging breidt zich uit. Uit Port of Spain (Trinidad) wordt ge meld, dat de sitdownstaking om loonsver- hooging onder de arbeiders der petroleum- velden de oorsprong van een beweging, die zich thans uitbreidt tot Port of Spain, de hoofdstad van het eiland. De bouwvakar beiders zijn in staking gegaan en hebben in optocht door dc stad gemarcheerd. In het dorp Penal heeft de politie zich gedwongen gezien het vuur te openen op betoogers, onder wie vier gewonden vielen. De spoor lijn zou opgebroken cn de telefoonleidin- gen zouden doorgesneden zijn. De ernstigste onregelmatigheden hebben zich voorgedaan in Dan Fernando, waar een duizendtal sta kers gisteren de winkels heeft geplunderd. Bij een botsing tusschen dc politie en sta kers van de pctroleumbron bij het fort Comote zijn vier personen gedood en acht en twintig gewond. Dc gouverneur heeft draadloos een Britsch oorlogsschip ontbo den. 'Britsche kruisers zetten man schapven aan wal. Tijdens botsingen en relletjes tusschen de politie, stakers cn het publiek in den afge- loopen nacht cn in den loop van gisteren zijn 12 dooden gevallen en talrijke gewon den, onder wie 24 ernstige verwondingen bekwamen. De Britsche kruiser „Ajax" heeft 150 manschappen aan wal gezet, waar zij mitrailleurs in stelling hebben ge bracht, teneinde de potrolcuminstallaties te beschermen. Er wordt nog een tweede Britsch oorlogsschip verwacht. Tsjechisch vliegtuig noodzaakt bestuurder te landen. Veront waardiging in Duitschland. Tsjcchoslowaakschc vliegtuigen hebben den Duitschen ballon „Chemnitz", welke deelnam aan den Gordon-Bennett wedstrijd, gedwongen te landen. Een Tsjcchoslowaaksch communiqué zegt, dat het incident op een misverstand berust en de eigen schuld is van de bemanning der „Chemnitz", die verschillende teekens verkeerd heeft begrepen. De Duitsche ballonvaarder Goetze, die met den ballon „Hildcbrand" aan den wedstrijd om den Gordon Bennettbeker heeft deelge nomen, heeft een uitvoerige verklaring af gelegd omtrent de wijze, waarop door een Tsjechoslowaakschen politievlieger gedwon gen is geworden te dalen. Toen de ballon van 2000 M. hoogte gedaald was tot 50 M. boven den grond, verdween de vlieger, waar op onmiddellijk weer ballast uitgeworpen werd. om den tocht voort te zetten. Zooals de vlieger later aan de Duitsche ballonvaarders mededeelde, werd dit hem telefonisch gemeld, waarop hij den ballon opnieuw achtervolgde, zoodat ten slotte dc landing ten uitvoer moest worden gelegd. Een half uur later was de vlieger per auto naar de bollonvaarders gekomen cn had hun medegedeeld, dat hij bevel had gekre gen te beletten, dat de ballon verder vloog en hem in ieder geval tot landing te dwingen. Het Duitsche Nieuwsbureau teekent hier bij aan: ten aanzien van dit ontzettende voorval moet nog het officieele rapport der bevoegde Duitsche autoriteiten afgewacht worden. Men is in Duitschland ten zeerste veront waardigd over deze onsportieve daad van de Tsjechische regeering, die op grond van vermeend en verkeerd begrepen staatsbe lang een deelnemer aan de sportieve Gor- don-Bennett-wedstrijd uitschakelde. Landsverdediging: Daladier, rad. socialist. Buitenlandsche zaken: Delbos, rad. soc. Justitie: Vincent Auriol, socialist. Binnenlandsche zaken: Dormov, socialist. Financiën: Georges Bonnet, rad. socialist. Marine: Campinchi, voorzitter van de rad. soc. kamerfractie. Luchtvaart: Pierre Cot, rad. soc. Onderwijs: Jean Zay, rad. soc. Openbare werken: Qucuillc, rad. soc. senator Handel: Chapsal, rad. soc., senator. Landbouw: Monnet, socialist. Koloniën: Moutet, socialist. Arbeid: Fevrier, socialist. Pensioenen: Riviere, socialist. Posterijen: Lèbas, socialist. Openbare gezondheid: Rucart, rad. soc. Tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaarde Chautemps o.m. het vol gende: „Gij zult opmerken, dat ik het ministerie vóór economische zaken heb afgeschaft. De minister van financiën zal in het vervolg het comité voor nationale economie presi- dceren. Ik heb een ondersecretariaat voor buitenlandsche zaken in het leven geroe pen en eenige wijzigingen aangebracht in de verdeeling van dc andere onderstaats secretariaten. Zeer in het hijzonder wil ik uiting geven aan mijn dank jegens Blum. die mij zijn kostbare medewerking heeft willen geven en jegens Daladier, die spon taan afstand heeft gedaan van het vice- premierschap. Het kabinet zal trouw blijven aan den bij algemeen kiesrecht uitgesproken wil van het volk en zal het program van het Volksfront voortzetten in burgervrede en arbeid. De dringende taak is ongetwijfeld het financieel herstel. Ik heb niet geaar zeld Bonnet hierheen te roepen, die reeds mijn medewerker is geweest in een vroeger ministerie en wiens technische kwaliteiten niet betwijfeld kunnen worden. "Met de ver trouwensvolle medewerking der beide Ka mers hoop ik de zeer zware taak, die de president der republiek mij opgedragen heeft, tot een goed einde te brengen. Nieuwe Kabinet Dinsdag voor de Kamer. Aan het einde van zijn reeds gemelde ver klaring deelt Chautemps mede, dat de nieuwe regeering zich Dinsdag a.s. aan de Kamer zal voorstellen. De minister van Fi nanciën Bonnet, is op het oogenblik onder weg naar Frankrijk en zijn aanwezigheid is vereischt. Opvallend is dat Chautemps bij de vor ming van zijn nieuwe regeering, zoo zeer den nadruk gelegd heeft op financiën. Niet alleen dat een van Frankrijks meest geniale zonen is uitgekozen, maar daarenboven is ook economische zaken op het departement van financiën ondergebracht. Frankrijks financiecle positie baart wel zorg! 1 DE BILT SEINT: Verwachting: matige tot zwak ke, in 't noorden noordwes telijke tot zuidw., in het zui den verander], wind, ged. bewolkt, weinig of geen re gen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: onzeker Barometerstand hedenmorgen 8 nnr 76.9 Algemeen een rechtsch kabinet verwacht Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zal Donderdag of Vrij dag a.s. de definitieve samenstel ling van het nieuwe kabinet be kend worden. In politieke kringen verwacht men thans algemeen, dat een rechtsch kabinet tot stand zal komen. In het nieuwe kabinet zullen, naar verluidt, één of twee neu trale ministers zitting nemen. Voor het dep. van Waterstaat wordt mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren genoemd. Dr. Colijn zal, verwacht men, het Dep. van Buitenlandsche Zaken voorloopig zelf onder zijn beheer nemen. De kabinetsformateur heeft voorts, naar het Hdbld. ter oore is gekomen, aan prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne opnieuw de portefeuille van onderwijs aangeboden. OP VERZOEK VAN ROOSEVELT. CONFLICT KAN NOG LANG DUREN. Een der leiders van de Republic Steel Corporation heeft den federalen bemiddelingsraad medegedeeld, dat de directie der maatschappij niet zal ingaan op eenige overeenkomst met de Cio en dat de staking in de staal industrie langdurig en bitter zal zijn. Hij voegde hieraan toe, dat elke discussie tevergeefsch zal zijn en dat de maatschappij niet bereid is, een nieuwe regeling te treffen, doch den status guo wenscht te handhaven, zoolang de onderhandelingen met den minister van arbeid, mevr. Per- kins, voortduren. Gedurende de 26 dagen, dat de sta king duurt, zijn reeds 12 personen bij onlusten om het leven gekomen. De pogingen der bemiddelaars hebben tot dusverre nog geen resultaat opgeleverd, meldt Un. Press. Door dc ondernemers is aangekondigd, dat morgen sommige fabrie ken in Johnstown zullen worden heropend. De vakvereenigingslciders hebben een tele gram gezonden aan president Roosevclt, waarin zij hem verzoeken deze heropening die zeker bloedvergieten ten gevolge zou hebben, te beletten. Het rijksbemiddelingsburcau te Clevcland deelt in dit verband me de, dat de gehouden besprekingen tot resultaat hebben gehad, dat de directie der Republic Steel niet blijft volharden bij haar plan tot heropening der fabrieken. President Roosevclt had de di rectie een telegram doen toekomen, waarin hij verzocht van heropening af te zien. Gouverneur Davey van Ohio heeft bevel gegeven, dat 4800 man van de nationale garde zich naar het gebied der staalsta- king zullen begeven, teneinde bij eventu- eeleincidenten onmiddellijk te kunnen in grijpen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1