Een bres in de controle ter zee KIJKEN is KOOPEN ij CLOECK Spaansche regeering Motorschip gezonken Braddock had niet veel in te brengen Geschil met kerk in Polen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER DuUschland. en Italië treden uit Geruchten over nieuwe Italiaansche troepenzendingen Nog geen breuk met de niet-inmengings-commissie Ministers worden heden beëedigd «lil DONDERDAG 24 JUNI 1937, 80e Jaargang. No. 10296. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Ca. Schagen. Minister Eden heeft gistermiddag onder doodsche stil te in het Lagerhuis een mededeeling verstrekt over het onderhoud, dat baron von Neurath te Berlijn met den Brit- schen gezant Sir Nevile Henderson heeft gehad en waarin de Duitsche minister de opzegging van Duitschland's me dewerking aan de controle in Spaansche wateren heeft aangekondigd. Baron von Neurath heeft gezegd, dat het Duitsche be sluit genomen was met de speciale bedoeling om de moge lijkheid van verscherping van den reeds bestaanden ernsti- gen toestand te ontgaan en de Engelsche regeering had met genoegdoening van deze verzekering kennis genomen. Baron von Neurath had er bijgevoegd dat de Duitsche re geering zich tot deze daad zou beperken, waaruit spr. dus meende te mogen afleiden, dat Duitschland niet van plan was ook de medewerking in de afzijdigheidscommissie te staken. Ook dit stemde voor het oogenblik tot tevreden heid. Duitsche nota aan de controle commissie. Motiveering van het standpunt van Berlijn. Gisteren heeft, de Duitsche ambassadeur te Londen, von Ribbentrop, namens zijn regce- ring, aan de niet-inmengingscommissie een nota overhandigd, waarin het volgende wordt gezegd: 1. Duitschland koestert ten aanzien van Spanje geen territoriale bedoelingen. Het is Duitschlands wensch dat op de puinhoopen yan thans een vrij Spanje zal herrijzen. Beslissend is, dat niet het nationaal-soci- alistische Duitschland van Spanje een pro vincie van het Duitsche rijk of een gouw van de nationaal-socialistische beweging wil maken, doch dat het bolsjewistische Moskou er naar streeft, Spanje te maken tot een sec tie van de Komintern. Het is echter evenzeer in het belang van Europa, ja van de geheele wereld, dit te ver hinderen als het in het belang van Duitsch land is. Alle andere beweringen over speci ale bedoelingen van Duitschland ten aan zien van Spanje, Marokko of zijn andere ko loniale bezittingen, zijn door de handlangers en de helaas vooral in de westelijke staten zittende vrienden der bolsjewisten verzon nen leugens. 2. Duitschland heeft zich, evenals Italië, Van het begin van de Spaansche crisis af, verzet tegen iedere poging tot politieke, fi- nancieele, militaire of andere inmenging. Deze opvatting werd echter juist door de de mocratische en bolsjewistische staten van de hand gewezen. Zij begonnen vrijwilligers te te werven, organiseerden geldinzamelingen en leverden oorlogsmaterialen. 3. Desondanks heeft Duitschland zich be reid verklaard, mede te 'werken aan de ver wezenlijking van de non-interventie en aan de controle, die echter, voor zoover het de voorziening der bolsjewisten met krijgstuig en vrijwilligers betreft, zonder resultaat is gebleven. 4. De bolsjewistische machthebbers te Va- lencia hebben desniettemin getracht, de con trole ter zee in de war te sturen. Venvezen wordt naar de aanvallen op Duitsche, En gelsche en Italiaansche schepen en op het geval met de „Deutschland". Naar aanlei ding van dit geval, zoo wordt dan verder verklaard, heeft de Duitsche regeering den noodzakelijken en voor een groote mogend heid vanzelfsprekenden vergeldingsmaatre gel genomen. 5. Nadat van Duitsche zijde bevel was gegeven, voortaan op alle naderende link sche zee- of luchtstrijdkrachten direct het vuur te openen, besloot Valencia de con- troleschepcn thans met onderzecbooten aan te vallen. Op 15 en 18 Juni, aldus vervolgt het communiqué, zijn toen minstens vier duidelijk en ondubbelzinnig vastgestelde linksche duikbootaanvallep op den kruiser „Leipzig" gedaan. Een bijzonder ongeluk kig schot op de „Leipzig" had niet 31, doch 500 of meer menschen het leven kun nen kosten. 6. Overeenkomstig de op 12 Juni ge troffen overeenkomst heeft de Duitsche re geering de drie andere bij de controle ter zee betrokken mogendheden om een directe beslissing ten aanzien van de gedachte ge meenschappelijke tegenimaat regelen ver zocht. 7 Biï de toen volgende besprekingen venitlaarden de Engelsche en de Fransche vertegenwoordiger, dat eerst een onder zoek moest worden ingesteld, m.a.w., de controlecommissie trekt on.danks alle an dersluidende verklaringen, door het on derzoeken van de juistheid der mededee- ■vertegenwoordigde mogendheid. def-^^n linpen van een in de controlecomm:r*,f' ogendheid. def"'j 'a ringen van deze in twijfel, en roode 'I doorbij voorbaat de argumen-4' aanvallers tot de hare. Want, het plan, alle verdere stappen eerst van een internatio naal onderzoek afhankelijk te maken, staat tot het doel en de overeenkomst van 12 Juni in lijnrechte tegenspraak. Een dergelijk onderzoek zou bovendien- veel te veel tijd in beslag hebben genomen 8. Om het uiterste te doen om tot over eenstemming te geraken, heeft de Duitsche regeering bij de besprekingen te Londen afgezien van iederen 'practisch.cn vergel dingsmaatregel, alsmede van de internee- ring van de linksche Spaansche duikboo- ten en nog slechts de directe gemeenschap pelijke vlootdemonstratic en waarschuwing van de machthebbers te Valencia ge- eischt. 9. Ook deze verzachte voorstellen zijn echter van de hand gewezen. Onder deze omstandigheden heeft de overeenkomst van 12 Juni geen zin, doch is zij integendeel nadeelig. Ook echter is de geheele controle onmogelijk geworden. De Dnitsche regeering heeft daar om besloten, zelf haar belangen te behartigen en haar schepen met alle middelen, die daartoe geschikt zijn, te beschermen. Ten slotte wordt er-op gewezen, dat dc opvattingen der Duitsche regeering volko men door de Italiaansche regeering gedeeld worden. Nieuwe Italiaansche troepenzen dingen? Te Londen zijn gisteravond telegrammen uit Gibraltar ontvangen, volgens welke te Meii 11a, in Spaansch-Marokko, gisteroch tend 7000 man Italiaansche troepen geland zijn. Te Rome is dit gerucht, waarvan de herkomst nog niet te controleeren is, met alle beslistheid tegengesproken. Andere berichten .spreken van een Itali- aanscli troepentransport uit Civita Vecchi van 50.000 man Duitschland en Italië trekken hun schepen om Spanje samen In de Middellandsche Zee vindt op het oogenblik een aanzienlijke concentratie van Duitsche oorlogsschepen plaats, die door Berlijn gemotiveerd wordt met de verkla ring, dat de Duitsche belangen in de Mid dellandsche Zee moeten worden beschermd Dc pantserkruiser „Admiral Scheer", de kruisers „Neurenberg" en „Karlsruhe", drie torpedojagers en een transportschip, die op de Portugeesche Taag lagen, kregen op dracht naar de Middellandsche Zee op te stoomen. Zij zijn in de baai van Lagos aan gekomen. Gisteren heeft eveneens de „Ad miral Graf Spee" Duitschland verlaten, ten einde de Duitsche belangen in de Middel landsche Zee te beschermen. De commandant van iet eskader heeft begroetingen uitgewisseld met de autori teiten van Lagos. Bekenc' gemaakt werd, dat het eskader nog 's avonds naar de Mid dellandsche Zee zal vertrekken met uitzon dering van de Admiral Scheer, die heden ochtend vertrekken zal. Uit Gibraltar verluidde gisteravond, dat eei» groot aantal Duitsche oorlogsschepen, die eergisteren reeds bij Algecirjas waren ge concentreerd, gisteren met on-bekende be stemming zijn vertrokken. Daartoe behoor den de „Leipzig" en de „Kölii", benevens o-ri aantal torpedojagers. Een D u'itsch tank schip deed gisteren Tanger aan.. H.M. de Koningin heeft het be sluit geteekend, waarbij de door den kabinetsformateur Dr. Colijn voorgedragen leden van het kabi net met ingang van heden als zoo danig zijn benoemd. De nieuwe ministers zijn heden ochtend te 10 uur op het Huis Ten Bosch beëedigd. Ook in de Italiaansche vloot is beweging gekomen. Men seint uit Gibraltar, dat een sterk Italiaansch smaldeel voor de klist van Catalonië kruist. Opluchting te Londen. Naar Reuter verneemt, beschouwt men in diplomatieke kringen te Londen het besluit van Duitschland, zich terug te trekken uit het stelsel van de controle ter zee, als een welkome oplossing om uit de ontstane im passe te geraken. Men voelt zich opgelucht, nu er nimmer sprake van represailles ge weest blijkt te zijn. Men spreekt er zijn voldoening over uit, dat zoowel Duitschland als Italië aan het werk van de niet-inmengingscommissie blij ven deelnemen. Uit Duitsche perscommentaren valt op te maken, dat het Derde Rijk weer ten volle achter de Italiaansche politiek zal gaan aanstevenen. De orienleering op Londen schijnt voor- loopig gedaan. De vraag welke men zich in Volken bondskringen stelt is of de gezamenlijke vloten van Duitschland en Italië zich zullen bepalen tot machtsvertoon, dan wel een blokkade van de Spaansche kust zullen be ginnen, waardoor de positie der Spaansche regeering vrijwel hopeloos zou worden. Een dergelijk besluit zou echter vrijwel zeker ernstige gevolgen hebben, daar het door Rusland en mogelijk ook door Frank rijk zou worden uitgelegd alsc en partij kiezen in de Spaansche burgeroorlog. Een der minst ernstige gevolgen zou dan zijn, dat de niet-inmenging zou worden te niet gedaan en de burgerkrijg nog meer dan thans zou ontaarden in een strijd tus- schen aanhangers van verschillende ideo logieën. Dat een dergelijke toestand zeer gemak kelijk zou kunnen ontaarden in een Euro- peesche krijg, behoeft geen nader betoog. niet vijandig tegen vlootdemonstraties Spanje zal nog geen waarbor gen voor controle-schepen geven In een onderhoud met buitenlandsche journalisten over het incident met de „Leip zig" heeft de Spaansche minister van bui tenlandsche zaken, Giral, verklaard van meening te zijn, dat Duitschland en Italië gebruik hebben gemaakt van een bedrie- gelijk voorwendsel om hun volledige vrij heid van optreden te hernemen, na de wei gering van Engeland en Frankrijk mede te werken aan een „vlnotdemonstratie" voor Valencia. Minister Giral deed opmerken, dat wanneer een demonstratie be perkt blijft tot een eenvoudig dcfile van schepen buiten de kust, de Spaansche regeering niets zal doen, dat als een vijandige daad kan wor den uitgelegd, maar ingeval van een agressie zou de Spaansche re geering zich gerechtigd achten haar recht en souvereiniteit te verdedi gen met alle middelen waarover zij beschikt. De minister voegde hieraan toe, dat de Spaansche regeering nog niet antwoordt op de laatste Engelsche nota over de controle ter zee, waarin gevraagd wordt of waarbor gen gegeven kunnen worden aan de sche pen die de controle uitvoeren. Daar Duitsch land en Italië zich terugtrokken uit het controlesysteem, vervalt deze vraag. Het principieele antwoord der Spaansche regeering zal zijn, dat men bijna niet kan spreken van waarborgen voor bij de controle be trokken schepen, zoolang men niets zal hebben gezegd over waarbor gen tegen agressie van den kant van deze zelfde schepen, zooals het recente bombardement van Alme- ria. De Spaansche regcering blijft van mee ning, dat de controle niet ten uitvoer moet worden gelegd door gewapende wachtsche pen, zooals die door talrijke landen gebruikt worden voor onderdrukking van smokke larij. SCHIPPER EN TIENJARIG DOCHTERTJE VERDRON KEN. Vanmorgen omstreeks half zes is het tachtig ton metende motor vrachtschip „Eben Haëzer" in het Merwedekanaal juist op de grens tusschen de gemeenten Vreeswijk en Jutfaas gezonken. De 48-jarige schip per J. van Dam en zijn tienjarig dochtertje Cornelia zijn hierbij om het leven gekomen. De „Ebch Haëzer", thuis behoorende te ■Vreeswijk, voer, diep geladen met een la- Zijn lange -periode vcüi rust werd hem noodlottig. Gisteren meldden wij reeds in het kort, dat Joe Louis in de Dinsdag te Chicago gehouden bokswedstrijd om het wereldkampioenschap, zijn tegen stander Braddock in de achtste ron de knockout sloeg. Wij geven hieronder nog de volgende bij zonderheden: Er waren plm. 55000 toeschou wers en de inkomsten bedroegen ongeveer 750.000 dollar. Tijdens den wedstrijd was het goed weer. Onder de vele toeschouwers bevonden zich de vroegere wereldkampioenen Dempsey en Tunney. Braddock en Louis hadden onge veer hetzelfde gewicht (89Yi k.g.) en wer den bij het fcb.t reden van den ring luide toegejuicht. In de eerste rmde werd de strijd geopend door Bi «doek. Louis nam spoedig de leidin™ ->ver, doch werd plotseling door eei. rechtsche ge troffen en ging even neer. Hij kon eohter onmiddellijk weer opstaan. Deze eerste ronde was voor Braddock Ook in de tweede ronde kwamen de eerste aanvallen van den kant van Braddock, doch daarna ging Louis tot den aanval over en domineerde. Deze ronde was duidelijk voor Louis. Ook in de derde ronde Is Louis overwe gend sterker. Braddock's linker oog is getrof fen. In de vierde ronde valt Braddock op raad van zijn verzorgers weer aan, terwijl Louis er uitsluitend naar schijnt te streven een overwinning door k.o. te veroveren. Deze ronde is wegens de afwachtende houding van Louis voor Braddock. In de volgende ronde weet Braddock eenige correcte stooten te plaatsen. De neus JOE LOUIS van Louis begint te bloeden. Ook deze ronde is voor Braddock. De zesde ronde brengt bijna de beslissing Louis gaat tot den aanval over en Braddock wordt tweemaal rechts en links zwaar van boven getroffen en wankelt. Zijn linkeroog is dichtgeslagen. Hij bloedt en aan het einde van deze ronde wordt hij nogmaals ernstig gesonneerd. Deze ronde is ver voor Louis. In de zevende ronde slaat Braddock wild om zich heen, doch hij ziet geen afstand meer en kan niet meer timen. Louis ont wijkt zijn tegenstander, stoot slechts nu en dan, doch treft dan steeds goed. Aan hot einde van deze ronde blijkt Braddock zeer vermoeid. Hij heeft dan nog een linkschen uppercut to incasseeren. Deze ronde is even eens voor Louis. De achtste ronde brengt de beslis sing. Louis vecht zeer voorzichtig zonder risico te nemen. Een hagel van slagen komt op Braddock neer. die zijn dekking lager brengt; op dat zelfde oogenblik plaatst Louis echter twee zware rechtsche op de kaak. Braddock gaat neer en wordt uitge teld. De laatste ronde duurde slechts een min. en twee seconden. Vl/EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: matige tot zwakke .vind uit noordelijke richtingen, toen. bewolking, waarschijnlijk lroog weer, met eenige kans op onweer in het Zuiden, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: wind uit noordelijke richtingen, koel weer Barometerstand hedenmorgen 8 aar 76.9 ding zand, op het Merwedekanaal in de richting Utrecht. Van tegenovergestelde richting naderde een motormosselvisschers- vaartuig uit Zierikzee. Beide schepen hiel den goed stuurboord. Even voordat de beide motorvaartuigen el kaar waren genaderd, werd de „Eben Haë zer" opgeloopen door het ongeveer 300 ton metende motorvaartuig „De Schelde" uit Vlissingen. Tengevolge van de zuiging liep het kleine motorschip uit zijn roer, bot ste nog even tegen „De Schelde" en stootte toen tegen den wal. Het schip maakte iet of wat slagzij en liep ten gevolge daarvan onmiddellijk vol water. De schipper greep zijn 10-ja- rig dochtertje en sprong met haar te water. Hoewel hij goed kon zwem men, verdwenen hij en het kind in de diepte. Een 18-jarige zoon van den schipper wist op „De Schelde" over te springen. De vrouw van den schipper en een 8- jarig dochtertje waren eveneens te water gesprongen, doch konden gelukkig door den 18-jarigen zoon aan boord van „de Schelde" worden getrokken. Een 16-jarige zoon van den schipper wist eveneens op „de Schelde" te springen. Hij probeerde zijn vader nog te grijpen, doch pakte alleen diens pet. Direct na het ongeval werd de gemeente veldwachter van Vreeswijk, de heer H. Kruythoff, die op ongeveer 500 meter af stand van de plaats van het ongeluk woont, gewaarschuwd. Hij was spoedig ter plaatse. Tegen zes uur zijn dc lijken van den schipper en zijn dochtertje opgehaald Zij zijn naar de woning van den schipper te Vreeswijk vervoerd. Het gezonken motorschip ligt gevaarlijk voor de scheepvaart. De schepen kunnen op de plaats van het ongeval elkaar in het Merwedekanaal niet meer passeeren. Ambtenaren van den rijkswaterstaat rege len ter plaatse het scheepvaartverkeer. Minister-president dient zijn ont slag in. Een ernstig conflict is ontstaan tusschen de Poolsche regeering en den aartsbisschop van Krakau, mgr. Sapicha, hetgeen voor generaal Skladkowski, den minister-president., aanleiding is geweest om zijn ontslag in te dienen. De president van de re publiek, Moscicki, heeft dit ontslag niet aangenomen. v Mgr. Sapieha had gelast, dat het stoffelijk overschot van maarschalk Pilsoedski van de Crypte van Sint Leonard zou worden over gebracht naar de Crypte onder den klokke- toren, doch de president der republiek ver zocht den bisschop hiermede te wachten tot dc werkzaamheden aan den toren beëindigd zouden zijn. De aartsbisschop weigerde. Hierop diende de minister-president zijn ont slag in, omdat hij „niet had kunnen voorko men, dat een onderdaan gehoorzaamheid weigerde aan het staatshoofd op het gebied van den nationalen eeredienst". De bisschop motiveerde zijn beslissing met hierop te wijzen, dat binnenkort de Orthodox-Roomsch-Katholieke Koning Carol van Roemenië naar Krakau zou komen, zoo dat hij hem als roomsch-katholiek bisschop met alle eer zou moeten ontvangen bij zijn bezoek aan het graf van Pilsoedski. De crypte van Sint Leonard bevindt zich binnen dc kathedraal, terwijl de klokketoren hier huiten ligt. Kabinetsraad keurt houding pre mier goed. De Poolsche Kabinetsraad is gisteravond bijeengekomen en heeft, met algemeene stemmen dc houding, die de minister-presi dent had aangenomen in het conflict met den aartsbisschop van Krakau, Mgr. Sapieha, goedgekeurd. In regeeringskringen spreekt men formeel de lezing tegen, volgens welke de houding van den aartsbisschop zou zijn ingegeven door den wensch in de kathedraal geen be zoek te ontvangen van den orthodoxen Ko ning Carol, die op 30 Juni hulde zal komen betuigen aan de nagedachtenis van maar schalk Pilsoedski. Er worden pogingen in het werk gesteld het conflict tusschen de regeering en den aartsbisschop te regelen door tusschen- komst van den Poolschen primaat, mgr. Illond en ook, naar men zegt, door tus- schenkomst van het Vaticaan. Het resultaat van deze demarches is nog niet hekend.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1