Bonnet grijpt in Hitler regeert vanaf een bergtop Het controle systeem wankelt DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Gentleman-dief ontmaskerd Nederland verhoogt eenige i Jeerbericht imt DINSDAG 29 JUNI 1937. 80e Jaargang. No. 10300. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. h»b==r Beurzen in Frankrijk gesloten. - Ook Chautemps wil volmachten. - Heden komf de regeering voor de Kamer De Fransche Staatscourant pu bliceert een decreet, waarbij wordt bepaald, dat de effecten en goederenbeurzen met ingang van Dinsdag 29 Juni gesloten zullen blijven tot een nader door den minister van financiën te bepalen datum. Betaling van wissels en an dere handelsovereenkomsten, betaalbaar in goud of buiten- landsche munt, vervallenden op 29 Juni of later, zullen op schrif telijk verzoek van den debiteur uitgesteld kunnen worden. De datum, waarop de betaling ge- eischt zal kunnen worden, zal nader door den minister van financiën worden vastgesteld. Protest van een wissel kan niet geschieden voor een datum vast gesteld bij de verordening voor zien in de voorgaande paragraaf, betrekking hebbende o.d. wissels waarvan de betaling is uitge steld overeenkomstig de voor waarden, in genoemde paragraaf vastgesteld. Gedurende deze periode zal de rente van de schuld van wissels en andere handelsovereenkom sten, bedoeld in de vorige para grafen, gerekend worden vol gens het disconto van de bank van Frankrijk. Deze ingrijpende maatregel is genomen, nadat de gisteren uit Amerika gearriveerde minister van finantien, George Bonnet met zijn collega's van het nieuwe Kabinet Chau temps gisteravond een langdurige bespre king had gehad. Havas seint hieromtrent, dat Bonnet gis terenmorgen te Cherbourg is aangekomen, waar hij door den onderstaatssecretaris van financiën, Brunet, en den directeur van zijn kabinet werd verwelkomd. De minister ver klaarde bij zijn aankomst o.a.: „Ik wil er op wijzen, dat ik voornemens ben, de spe culatie krachtig te bestrijden en misbrui ken met alle middelen tegen te gaan. Ik zal er naar streven, de begrooting gezond te maken. De financien van Frankrijk moeten even sterk zijn als zijn marine of zijn leger. Ik wil niet Verhelen, dat ik liever in Amerika zon zijn gebleven, waar ik een be langwekkende taak had te vervullen. Ik ben meer dan ooit overtuigd van de noodzake lijkheid 'van Fransch-Amerikaansche samen werking." Togen twaalven kwam de minister te Pa rijs aan. Hij legde geen enkele verklaring ai', doch begaf zich rechtstreeks naar het hotel Matignon, waar hij onmiddellijk tot het kabinet van Chautemps werd toegela ten. Even daarna kwam ook de gouverneur van de Banqtte de France, Labeyrie, de di recteur der Fondsenbeweging, 'de directeur van het Kabinet van Bonnet, de Boisanger, en even later ook de onderstaatssecretaris van financien, Brunet, op het hotel Matig non aan. Onmiddellijk begon daarop de be spreking. tusschcn Chautemps,- Bonnet en de financieele deskundigen. Gisteravond om kwart voor negen verga derde de kabinetsraad, welke te half zes hijeen was gekomen, nog steeds in hotel Matignon. Geen der ministers had het ge bouw verlaten. Men verzekert, dat de finan cieele ontwerpen van de nieuwe regeering aan een langdurige bespreking zijn onder worpen. De drie groepen, welke in het mi nisterie vertegenwoordigd zijn, de radicaal socialisten, socialisten en republikcinsch-so- cialistische Unie, vergaderden afzonderlijk, teneinde een beslissing te nemen ton aan zien van het ontwerp dat hun is voorgelegd. Op een gegeven oogenblik zag men Blum, Chautemps en Bonnet tezamen in den tuin van het gebouw wandelen in druk gesprek. Omtrent de vergadering van den kabinetsraad werd laat in den avond vernomen, dat de nieuwe belastingen welke de regcering in wil voeren, geen directe belastingen zullen zijn, aangezien de socialistische ministers zich hiertegen verzetten. In politieke kringen hecht men veel waarde aan een vergadering van de socialistische kamerfractie, welke op hedenochtend is bijeenge roepen. Men hoopt dat de fractie de steun, welke de socialistische leden GEORGE BONNET. ^an het kabinet aan het financieele wetsontwerp tot het verleenen van „uitgebreide volmachten" in beginsel hebben gegeven, zal goedkeuren. In dien dit het geval is kunnen Kamer en Senaat Donderdag het wetsont werp hebben aangenomen. Het schijnt, dat Chautemps voornemens is onmiddellijk hierna het parlement op reces te laten gaan. In afwachting van de volmachten zullen de beurzen, zooals hierboven reeds gemeld, heden gesloten blijven tot nader order en zal het uitbetalen van overeenkomsten in goud of vreemde munt worden gestaakt. Deze maatregelen zijn bij decreet genomen en werden eerst vannacht bekend gemaakt. Men ziet hierin den wil van den minister van financiën de munt te beschermen tegen de speculatie gedurende de financieele de batten in het parlement. Deze debatten heb ben ten doel den frank meer vrijheid te ge ven ten opzichte van buitenlandsche devie zen, dan welke hem de financieele wet van 1 October 1936 gaf. Nader vernemen wij, dat de regeering het volmachtenontwerp heden aan de Kamer zal voorleggen onmiddellijk na het afleggen van de regeeringsverklaring, zoodat het ontwerp reeds in den avond dooi de Kamer kan wor den besproken en Woensdag of Donderdag door den Senaat kan worden behandeld. Men verwacht een groote meerderheid voor Chautemps in beide huizen. Hij is zoo van allen afgeschei den als slechts een lama in de bergen van de Himalaya kan zijn. In de „Sunday-Express" wordt een nauw keurige schildering gegeven van Hitler's woning in de Berchtesgaden. De volgende bijzonderheden zijn,( door de Msb. aan die beschrijving ontleend: Hoe ziet Hitler's berghuis in Berch tesgaden er eigenlijk uit? Naar de postkaarten te oordeelen, die over al in het land verkocht worden, denken de mcnschen, behalve dan die in Brcchtesga- den, dat het hier ongeveer om een rust plaats gaat, waar Hitler vertoeft als zijn da- gelijksche bezigheden zijn afgeloopcn. Eens was dat zoo, maar nu is Berghof, zooals Hitler zijn woning noemt, een paleis geworden. Er kunnen gemakkelijk meer dan 40 gasten geherbergd worden in de luxe kamers. Natuurlijk heeft iedere kamer tele foon. Op een van de knoppen staat eenvou dig „Führcr". De kleine bergweg, die eens naar het huis voerde, bestaat niet meer, daarvoor heeft men een groote 120 mijl langen weg aange legd, die Berghof onmiddellijk met Mun- chcn verbindt. Voor de rijkskanselarij is hier intusschcn ook een gebouw verrezen. De kamers van den Führer liggen geheel afgezonderd, zoo dat hij zich wanneer hij wil, daar kan te rugtrekken. Theoretisch kan iedere gast ten allen tij de met den Führer spreken, maar in de praktijk is het toch niet zoo gemakkelijk hem te bereiken. Afgezien nog van de luxe, is Berg hof een ware vesting geworden. Kort geleden zijn de barakken voor Hitler's S.S. lijfwacht gereed geko men, evenals de kamers voor zijn secretarissen. Van den weg af is het huis nauwelijks te zien. De geheele zijde van den berg wordt met electrisch geladen draad omzoomd, dan komen er nog 5 rijen prikkeldraad. Hier en daar in de hergen ziet men zeer romantisch uitziende torenties, die aan het -bergachtige Beieren herinneren. Zij zijn echter niets anders dan verdedigingsposten die van machinegeweren voorzien zijn. Rechts van den straatweg ziet men een groot gebouw in Beierschen stijl. Dat is voor de wachten, die iedere kromming van de straat goed kunnen bewaken. Mijlenver in de bergen is het afweergeschut gebouwd om vijandelijke vliegers omlaag te halen. Natuurlijk heeft Berghof ook bom- en gas- vrije kelders. De geheime staatspolitie zorgt er vooral voor, dat Berchtesgaden regelma tig van „ongcwenschte elementen" bevrijd wordt. In ieder hotel ligt een lange vragen lijst, die de gasten moeten beantwoorden. Niemand mag zonder een bijzonder verlof den weg naar Berghof berijden. Geen auto mag onderweg stilhouden. Als de bekende wagencolonne van Berghof een gast naar München brengt, dan wordt het geheele ver keer stilgelegd Meermalen heeft men foto's gezien, waar op Hitler staat afgebeeld, terwijl hij enkele boerenkinderen uit Berchtesgaden met de hand over het hoofd strijkt. Hier gelooft geen menscli meer aan het sprookje, dat Hitler zich in Berchtesgaden onder de ge wone menschen vertoont. De inwoners heb ben genoeg van Berghof gehoord en we ten, dat hun woonplaats de eigenlijke hoofd stad van Duitschland geworden is. Maar zij vermoeden misschien ook, welk lot hun mo gelijk te wachten staat, als Duitschland straks in een nieuwen oorlog gewikkeld wordt. Hitler regeert Duitschland vanaf zijn Bei erschen bergtop. Hij is zoo van allen afge scheiden en onbereikbaar als slechts een lama in de bergen van de Himalaya kan zijn. Omvangrijke oplichterij achter haald. Het eene gat werd met het andere gestopt. Talrijke slachtoffers in gegoede krin gen van Rotterdam, Schiedam en Den Haag. De Centrale recherche te Rotter dam heeft gistermorgen in een ho tel aldaar aangehouden een oplich ter, die sedert het begin van 1935 er zijn werk van maakte om gegoede burgers te Rotterdam, Schiedam en Den Haag onder tal van voorwend sels geld uit den zak te kloppen, waarin hij wonderwel is geslaagd. De man heeft slachtoffers bij tien tallen gemaakt en de bedragen, die hij op deze wijze heeft verzameld loopen in de duizenden. Een deel van dit geld heeft hij in den vorm van winstaandeelcn uitgekeerd, maar desondanks moet he bedrag, dat de man zich heeft toegeëigend, niet worden onder schat. Overigens is dit een oplichterij met romantiek. Maandagmorgen waren rechercheurs in een Rotterdamsch hotel in verband met een andere zaak. Terloops informeerden zij naar den bewusten persoon, in verband met wien den laatsten tijd tal van klachten bij haar waren binnengekomen, en op een vraag of hij wel eens hier kwam, antwoord de een lid van het personeel van het hotel: „Ja, daar staat hij net in de telefooncel". Overbrenging naar het hoofdbureau van politie was thans het werk van eenige mi nuten. De man, de 44-jarige reiziger J. van B., zich noemende en schrijvende J. B., is in 1935 reeds begonnen zich in vrijwel alle groote cafés in Rotterdam, in kegelclubs en dergelijken in te dringen. Hij wist door zijn correcte optreden vertrouwen te wek ken, en vertelde dat hij gedurende twaalf jaar op een seminarium was geweest cn dat hij thans ambtenaar hij de Crisiszuivelcen- trale was. Ook zeide hij wel verbonden te zijn aan het departement van Sociale Za ken. Wanneer hij in den vriendenkring een- Rome en Berlijn teqen Fransch- Britsch toezicht op de Spaan- sche kust. tn de „Giornale d'Italia" verwerpt Virginio Gayda uit naam van Duitschland cn Italië de gedachte aan een uitsluitend Fransch-Britsche controle der Spnansche kusten. Dc Italiaansch—Duitsche houding te dien aanzien laat geen twijfel meer. Dc officieelc commentator stelt duidelijk vast, dat „een controle-mo nopolie van Frankrijk cn Engeland een belangrijke bijdrage zou vormen voor dc poging om te komen tot oen communistisch monopolie in Spanje, juist op 't oogenblik, waar op de tegenstand der rooden wan kelt. Italië en Duitschland, die sinds lang hun politiek van Europeesche waardigheid in Spanje hebben be paald, kunnen dat niet aanvaarden". De schrijver merkt verder op, dat niets gedaan kan worden zonder de goedkeuring van Italië en Duitschland. Na vervolgens herhaald te hebben, dat noch Rome noch Berlijn doelstellingen heb- Nieuwe handelsovereenkomst tusschen België-Luxemburq en Nederland. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat tusschen de BelgischLuxem- burgsche Economische Unie en Ne derland een nieuwe handelsover eenkomst staat getroffen te wor den, welke ter onderteekening gc- •eed ligt. Het nieuwe accoord hervat de algemeene bepalingen van het voorafgaande. Voorts behelst dc overeenkomst nieuwe schikkingen bc oogende te komen tot 'n uitbreiding van den ruilhandel tusschen beide landen. Een aantal contingentecringen van industrieproducten wordt verhoogd, zoowel door België als door Neder land. Bovendien heeft Nederland toe gestemd in zekere vergemakkclij kingen voor de landbouw- en tuin- bouwcontingenten met het doel de toch reeds groote stoornissen op de Belgische markt, welke zeer schade lijk waren voor den Belgischen land- cn tuinbouw in zekere perio den, te vermijden. Tenslotte voorziet het nieuwe ac coord in de instelling van een ge mengde commissie, die tot taak zal hebben te waken over de bevei liging der belangen der beide lan den op het gebied van land- en tuinbouw. inaal goed ingevoerd was, begon hij de hoeren in het vertrouwen te nemen. De na druk werd gelegd op het feit, dat alles wat hij zeide strikt vertrouwelijk was en dat niemand er iets van mocht hooren, maar dat er geld te verdienen was. Het is onbegrijpelijk, maar tal van bekende zakenlieden, die toch niet over een nacht ijs gaan, zijn op die wijze leelijk bij den neus genomen. Want wat was het geval? Van B. wist. heel aannemelijk te maken, dat hij in ver band met zijn hooge functie veel gemakke lijker dan buitenstaanders handelstransac ties tot stand kon brengen. Als crisisambte- naar kon hij bijvoorbeeld invloed uitoefenen op de distributie en den aankoop van crisis- goederen, hetgeen iemand in den vrijen handel niet kon. Het eenige wat noodig was, was geld en wel onmiddellijk. Als ambtenaar kon hij zelf natuurlijk niet handelen, dat was hem verboden maar aan gezien er inderdaad geld te verdienen was, wilde hij blijkbaar op zijn manier ook een steentje bijdragen tot de „actie herlevend Rotterdam" en daarom interesseerde hij er, heel filantropisch, andere menschen voor. Het bedrag van deelneming bedroeg vier honderd gulden, waarop gedurende plus minus een jaar, maandelijks een winstaan deel van tachtig tot honderd gulden zou worden uiteekeerd. Verder moesten do ge gadigden één dag in de week vrij houden, want het zou wel eens voorkomen, dat zij een conferentie moesten bijwonen of groote geldsbedragen moesten halen. Maar verder had men niets anders te doen dan het geld op te strijken. Voor de gestorte deelnemings som kreeg de bij de zaak geïnteresseerde een gezegeld papier, waarop hij later zijn handelsbedrog van vierhonderd gulden zou terugkrijgen, zulks onafhankelijk van de uit betaalde winstaandeelen. Na een paar keer gemaand te zijn, hotgeen niet eens zoo erg veel arg waan wekte, kwamen de eerste winstaandeelen inderdaad los cn zijn er onder de deelnemers, die meer hebben teruggekregen aan winst aandeelen dan hun eigenlijke stor tingsbedrag groot was. Deze zijn er nog wel bij gevaren, de meesten zijn _i DE BILT SEINT. Verwachting: meest matige zuidwestelijke tot noordwes telijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen of onweer, later koeler. Verdere vooruitzichten: onzeker Barometerstand hedenmorgen 8 uur 76.2 STERKER KUIKENS, IDEALE LEGSTERS BERTELS' opfok voeder c.o. volledig voeder voor kippen-, kal koenen- en eendenkuikens van 2-30 dagen oud, gevolgd door de voeding met uitsluitend: BERTELS' „kunstkorrel" Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeeli- ger en betere voeding! Betere be vruchting; lagere productiekosten van het ei. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar, geschiedt de levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG SOKG Bertels' Oplokvoedei CO f. 1.05 1.80 7.45 Bertels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f.0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaord Kunstkorrel (losloopende kippen)f. 5.20 BERTELS' ÏFO^notom A'DAM evenwel bedrogen uitgekomen, want van B. interesseerde telkens nieuwe personen voor zijn affaire om zijn andere slachtoffers voor cenigen tijd tevreden te stellen. Toch kon v. B. blijkbaar niet genoeg geld verzamelen om een gemakkelijk leventje te slijten, waarom hij er nog een extra baantje bij nam. Hij speelde quasi-geneesheer, en dat was een zaakje, dat meer in het laatje bracht. In die functie verkocht hij voor hoo ge bedragen verpakte geneesmiddelen, die zoogenaamd uit Parijs kwanten, doch waar hij in werkelijkheid bij een Rotterdamsche apotheek slechts enkele kwartjes voor be taald had. Tal van personen uit Rotterdam, Schiedam en Don Haag zijn de dupe geworden van de diverse oplichterspractijken van van B. Toen van B. gisteren aan een verhoor werd onderworpen, zeide hij gedupeerde te zijn. De man noemde den naam van een te goeder naam cn faam bekend staand hoofd ambtenaar, dat was zijn opdrachtgever. De zen zond hij rechtstreeks dc gelden die hij incasseerde toe; hij ontving dan later de be dragen, welke hij als winst moest uitbetalen, terug. Alles zou goed geloopen zijn, wan neer bedoelde hoofdambtenaar niet eenige maanden geleden spoorloos was verdwe nen! Hij had de hoop, dat de man binnen af- zienbaren tijd wel zou terugkeeren en de zaken hun gewonen loop zouden krijgen. Aangezien alles omtrent dezen zg. opdracht gever fictief is en van B. bij de politie geen onbekende is, omdat hij eenige maanden geleden voor een soortgelijke zaak heeft moeten verschijnen, is hij op het hoofdbu reau van politie opgesloten. ben welke de souvereine rechten van het Spaansche volk zouden kunnen aantasten cn dat men te Berlijn cn Rome ten doel heeft te verkrijgen ..dat het door buitenlandsche wapenen opgelegde communisme wegge vaagd wordt", legt Gayda den nadruk op dc nauwe gemeenschappelijkheid der Itali- aanseh-Duitsche opvattingen. „Op dit punt, evenals op andere punten, is de function- neering van de as RomeBerlijn categorisch Actieve besprekingen worden op liet oogen blik gevoerd tusschen Rome en Berlijn ter bepaling van een gemeenschappelijke ge dragslijn. Er is een volmaakte synchronisa tie tusschen beide regeeringen. Stem uit Berlijn. D.N.B. zcgtrHet verdere lot der controle in de Spaansche water, wordt natuurlijk ook in Berlijnsche politieke kringen breedvoerig besproken. Het moet, aldus zegt men, in de eerste plaats de taak van de niet-inmengingscom- missie zijn zich bezig te houden met 't voor stel van Engeland en Frankrijk de controle aan de Spaansche kusten alleen ten uitvoer te leggen. Daarbij moet zeer zeker in het oog wor den gehouden, dat dit voorstel in de niet-in- tnengingscommissie op moeilijkheden zou kunnen hotsen, daar men van Duitsche en zeker ook van Italiaansche zijde rekening zal moeten houden met de ondervinding, welke Duitschland en Italië in de zaak van de „Leipzig" met de beide westersche mo- Tondheden hebben opgedaan. Dc kwestie is, welke toestand ontstaat, wanneer geen eenstemmig besluit in de niet- inmcngingscommissie zou tot stand komen. In dit geval zou het wel is waar mogelijk zijn terug te grijpen naar vroegere overeen komsten, zooals b.v. die van December 1936, die voorloopig slechts bepaalden, dat de mo gendheden zich in Spanje van iedere in menging moesten onthouden. Zal Engeland doorzetten? In antwoord op vragen in het lagerhuis heeft Eden gisteren wederom bevestigd, dat Engeland en Frankrijk het voornemen heb ben de opengevallen plaats in de controle ter zee langs de Spaansche kusten in te ne men. Morgen, aldus deelde Eden mede, zal het ondercomité voor de niet-inmenging bijeen komen, teneinde de nauwkeurige voorstellen te bcstiuleeren, die hierover zullen worden ingediend. „Ik hoop morgen in staat te zijn een verklaring over deze zaak te kunnen afleggen." Op de vraag van een labourafgevaardigde, of de houding der Italiaansche en Duitsche regeering niet het geheele niet-inmengings- svsteem in gevaar bracht, herhaalde Eden, dat Groot-Brittannië vastbesloten is, trouw te blijven aan deze politiek. Een ander labourafgevaardigde vroeg: „Heeft de minister van buitenlandsche zaken kennis genomen van het in Italië gepubliceerde bericht, volgens hetwelk met of zonder interventie generaal Franco moet winnen?" „Wanneer dit zoo is", antwoordde Eden, „hoop ik, dat er geen interventie zal zijn'.'!

Schager Courant | 1937 | | pagina 1