Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier In overtreding Radioprogramma EIMELIJKE STRIJD In memoriam Hoofdingeland plaatsvervanger A. Commandeur. Eigendomsverwerving van dij ken. Verbetering van wegen. De pensioenregeling voor de Hoogheemraden. Rekening 1936. Geldleening. Algemeene vergadering van het Bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier op Woensdag 30 Juni 1937, des voormiddags half elf uur, in het Ge- meenlandshuis te Alkmaar. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, Dijkgraaf, secretaris de heer J. W. Boersma, penningmeester de heer P. W. Groot, inge nieur de heer P. Tj. Poppens. In zijn openingswoord heet de Voorzitter ln het bijzonder welkom den heer Bingers, die van een ernstige ziekte hersteld is. Spr. deelt dan mede, dat bericht van over lijden van den Hoofdingelandplaatsvervanger den heer Commandeur is ontvangen, welk bericht is beantwoord met een brief van rouwbeklag. Spr. brengt in herinnering hoe de heer Commandeur iemand was, met wien het Hoogheemraadschap zeer lang in con nectie stond, dat hij vanaf de oprichting op getreden is als schatter en hij steeds hoofd ingeland-plaatsvervanger was en de eenige van de 12 Hoofdingeland-plaatsvervangers was die dat steeds was gebleven. Spr. schetst den overledene als iemand die voor het Hoogheemraadschap voelde, de goede ge dachte aan dit waterschap verbonden, uit droeg en die voor liet Hoogheemraadschap veel heeft gedaan. Wij blijven, zegt spr., den heer Commandeur dankbaar en zullen hem steeds als mcnsch en als vriend blijven waardeeren. De notulen worden goedgekeurd, waarna mededeeling wordt gedaan van de ingeko men stukken. Overname dijken Zijpe en Haze- polder. Aan de orde komt het voorstel tot ver werving van den eigendom van de dijken, toebehoorende aan het waterschap de Zijpe en Hazepoldcr, voor een bedrag van f48.009,72, ingaande 1 Januari 1938. Zonder discussie goedgevonden. Een zelfde voorstel wordt gedaan t.a.v. den Zuider- en Noorder Rekcrdijk, toebehoo rende aan de gemeente Koedijk. Algemeen goedgevonden. Alle wegen der banne Nieuwe Niedorp. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor om ten laste van het Hoogheemraadschap te brengen het onderhoud van alle wegen der banne Nieuwe Niedorp, welke, met uitzonde ring van het weggedeelte op den Leijerdijk, gelegen in de gemeente Oude Niedorp, zijn gelegen in de gemeente Nieuwe Niedorp, ais- mede tot verkrijging van den eigendom dier wegen. Na storting van f 11000 in eens, zal de Jaarlijksehe bijdrage van de Banne bedra gen f 6094.60 in het jaar 1964 f 5761.27. Do wegwerker S. v. d. Oord zal in amb telijk dienstverhand door het Hoogheem raadschap worden overgenomen, tegen een bezoldiging van f24.44. Zonder bespreking wordt conform het voorstel van D. en H. besloten. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor om ten laste van het waterschap te bren gen het onderhoud van den Dorpsweg in de gemeente Callantsoog en tot verkrijging ,van den eigendom van dien weg. Wordt goedgevonden. Voorgesteld wordt tot verbetering van een bocht in don Bovenweg te St. Pancras te besluiten en daarvoor tot aankoop van de benoodigde gronden over te gaan. De totale kosten zullen bedragen f2908. De Voorzitter deelt, mede, dat waarschijn lijk in de volgende vergadering een voorstel aan de orde zal komen om ook een gedeelte van ïïet perceel, behoorende aan de Kerk te St. Pancras, tot den weg te trekken. De heer Ringers zou getracht willen zien nog meer ruimte in de bocht te verkrijgen en waar de vergadering het Dag. Bestuur mach tiging verleent, hiertoe stappen te doen, zegt de Voorzitter toe dat het Dag. Bestuur moeite zal doen de voorgestelde verbetering nog verder te doen strekken. Conform het voorstel van D. en H., ge amendeerd door den heer Ringers, wordt be sloten. Voorstellen worden gedaan tot verbetering van den weg op den Schoorlschen zeedijk van den Slapersluis tot de Groetcrbrug; tot aankoop van een strook grond van K. Kwa- dijk te Jisp, ten behoeve van de verbetering van de Dorpsstraat aldaar; tot aankoop van pérceelsgcdeelten te Egmond aan don Hoef voor aanleg van een rijwielpad en verbete ring der aansluiting van den nieuwen weg naar Egmond aan Zee aan den Ileerenweg; tot verkoop van een strook grond gelegen langs den Langereisdijk in de gemeente Nieuwe Niedorp, aan T. van Essen te Lan- gereis; enz. Wordt goedgevonden. Besloten wordt tot verkoop van den me de-eigendom in enkele perceelen grond langs de Voorstraat te Egmond aan Zee aan de gemeente Egmond aan Zee en aan de Prins Hendrikstichting te Amsterdam. Pensioenregeling voor de Hoog heemraden. Door de Hoofdingelanden C. P. Hartog en C. Kramer Glijnis en de Hoofdingelanden plaatsvervangers P. Blaauboer en Joh. de Veer, werd in de vergadering van 18 No vember 1936 een voorstel ingediend, waarbij Dijkgraaf en Hoogheemraden werden uitge- noodigd in de. e.v. vergadering van advies te dienen omtrent een herziening van de pen sioenregeling voor de Hoogheemraden, hun ne weduwen en weezen, in dier voege, dat voortaan aan de Hoogheemraden, die na 1 Januari 1937 voor de eerste maal worden benoemd, eventueel aan hunne weduwen en weezen, alleen pensioen zal worden verleend, wanneer- het ontslag of overlijden van den Hoogheemraad het rcchtstreeksch gevolg is van de uitoefening van den dienst en niet aan zijn schuld of onvoorzichtigheid is te wijten. Dijkgraaf en Hoogheemraden wijzen er al lereerst op dat bij de vaststelling der pen sioenverordening in 1921 wel duidelijk in het licht is gesteld, dat de Algemeene Vergade ring niet alleen bevoegd, doch ook ver plicht is o.m. voor de Hoogheemraden een pensioenregeling vast te stellen. Waar het ambt echter ruimschoots gele genheid openlaat, voor het blijven waarne men van particuliere zaken of het bekleeden van andere openbare functies van soortge lijken of grooteren omvang, is er voor Dijk graaf en Hoogheemraden voldoende aan leiding voor tc stellen de desbetreffende verordening zoodanig te herzien, dat de aanspraken der Hoogheemraden en hunne weduwen en weezen bij overigens normale beëindiging van den dienst komen te ver vallen. Voor bijzondere gevallen, wanneer een eigen- of weduwen- en wcezenpensiocn ge handhaafd dient te worden, willen D. en H. het maximum in plaats van op fJOOO, zoo als thans liet geval is, bepalen op f800.—. De nieuwe regeling tc doen ingaan op 1 Juli 1937 en haar niet tc doen gelden voor de thans zittende en voor de reeds gepension- neerde Hoogheemraden, wè.1 echter voor Hoogheemraden die na 1 Juli 1937, na een zekere onderbreking, opnieuw als zoodanig zouden worden benoemd. De heer Van der Sluijs kan zich niet met liet voorstel vereenigen. Spr. heeft het gevoel, dat de Hoogheemraden zijn meegegaan, om dat het hunzelf betrof. Spr. vindt bet een gepeuter. Na een ongeval moet eerst nog worden uitgemaakt of de dood ontstaan is in en door den dienst. Spr. wil de tegen woordige toestand handhaven. De heer Kramer Glijnis spreekt er zijn ge noegen over uit dat de in de vorige verga dering uitgesproken wcnsch aanleiding tot dit. voorstel is geweest. Spr. meent dat vol doende is uit te maken of een ongeval in en door den dienst is voorgevallen. Het voorstel van D. en H. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen; tegen is de heer Van der Sluijs. Een geldleening. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor tol het aangaan van een geldleening van f400.000.tot dekking van de, in verband met. de eigendomsverwerving van verschil lende dijken betaalde koopsommen cn van de kosten van verbetering van verschillende, van andere lichamen in eigendom en onder houd overgenomen wegen. Goedgevonden. Besloten wordt tot, wijziging en aanvul ling van de begrooting, dienst. 1936. De rekening over 1936. De gewone dienst van deze rekening sluit met een batig slot van f 146.712,15 en de bui tengewone dienst met een batig slot van f216.359—, terwijl de dienst van de Wegen cn daarbij behoorende kunstwerken overge nomen van andere lichamen, zoowel gewoon als buitengewoon in ontvangsten en uitga ven in evenwicht sluit. In het batig slot van den gewonen dienst is o.m. begrepen een bedrag van f42.736,30, wegens voor 1936 wel geraamde, doch in dat jaar niet uitgevoerde werken. Deze vertra ging van uitvoering vond haar oorzaak in de omstandigheid, dat verschillende onder handelingen, welke met het oog op de uit te voeren werken moesten worden gevoerd, b.v. over grondaankoop en uitvoering in werk verschaffing, langer hebben geduurd, dan aanvankelijk vermoed werd. Het is noodig deze werken alsnog in 1937 uit te voeren. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen dan ook voor een bedrag van f 42.736,30 van het batig slot van den dienst 1936 te verantwoor den op den dienst 1937, het restant van het batig slot, zijnde f 103.975.85, te verantwoor den op den gewonen dienst 1938. De heer Kramer Glijnis rapporteert, dat in 't bijzonder aandacht is geschonken aan de invordering van den omslag. Op 4 Juni was nog achterstallig over den dienst 1935 f37.85, over den dienst 1936 f3918.66 en dat alles zonder het beteckenen van dwang bevel. Alles werd in de beste orde bevonden en de commissie betuigt haar dank voor het gehouden beheer en voor de verstrekte in lichtingen. De heer Ham dringt er op aan de uitvoe ring van werken in werkverschaffing tc doen doorgaan, maar spr. wil toch waarschu wen dit niet te ver door tc drijven, maar productieve werken in 't vrije bedrijf te doen uitvoeren. De Voorzitter heeft nog niet den indruk dat er door het Hoogheemraadschap gespe culeerd is op de werkloosheid cn als de heer Ham meent dat dit in een bepaald geval ge beurt, dan is 't gewenscht het Bestuur daar op tc w'ijzen. De heer Ham noemt dan als voorbeeld de kluft, bij Venhuizen, een werk dat reeds veel eerder uitgevoerd had moeten worden. De Voorzitter wijst er op dat het plan tot uitvoering in werkverschaffing in de begroo ting vermeld is geworden, en hoewel het passeeren op de kluft beter kon zijn, was passeeren wel mogelijk. Door den grooten provincialen weg was de verbetering nog zeer kort noodzakelijk. De heer A. Sluis zegt, dat. de vergadering in 't. algemeen de stelling van den heer Ham zal accepteeren, maar daarnaast acht spr. het, gelukkig dat het Hoogheemraadschap wil meehelpen in dezen tijd van werkloos heid werken te doen uitvoeren, die niet di rect noodzakelijk moeten gebeuren. Spr. noemt als voorbeeld een werk tc Enkhuizen en spr. is het, Bestuur dankbaar voor deze daad Spr. hoopt dat het Dag. Bestuur op deze wijze zal doorgaan. De Voorzitter zegt dat dit in de bedoeling ligt. De rekening 1936 wordt daarna goedge keurd, terwijl de Voorzitter de Commissie dank brengt voor haar gedane onderzoek. Conversie geldleeningen. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor to besluiten tot conversie van de volgende geldleeningen: a. die van f500.000,thans rentende 41/4 b. die van f200.000. c. die van f300.000. d. die van f58.000,allen rentende 4 Na de aflossing op 1 December 1937 zal het restant dezer leeningen bedragen respect. f385.000,—, f 158.600—f256.000 en f49.300,— of in totaal f848.900, De door vervroegde aflossing verschuldig de vergoeding zal f3053,bedragen, doch Dijkgraaf en Hoogheemraden achten dit geen bezwaar, aangezien dit nadeel bij een 1ageren rentevoet spoedig zal zijn teniet ge daan. Nadat nog een paar vragen zijn gesteld, die door den Voorzitter worden beantwoord, wordt overeenkomstig het voorstel van Dijk graaf en Hoogheemraden besloten. Hierna volgt sluiting. Visschen met twee hengels ver boden. Van een hengelaar, een veldwachter en een potje bier Tusschen menschen spelen zich soms leu ke tafereelen af, lezen wij in het. Nwsbl. v. h. N. Zelfs tusschen een veldwachter en een hengelaar (met twee hengels uitgeworpen!) kan iets gebeuren, dat deze oude tegenstan ders nader tot elkander brengt. Zooals dezer dagen gebeurde in het Noor den van ons land... Daar was een hengelaar, die hij het krie ken van den dag zijn huis verliet met twee hengels. Het was een hengelaar zonder akte. Dan mag je niet visschen met twee hen gels. De voorschriften verbieden dat. Ieder hengelaar is, wat dat betreft, uitstekend gc- informeerd, maar een mensch is maar een mcnsch, en wie zonder zonde is werpe den eersten steen De veldwachters weten dat ook en zij zien vaak genoeg wat door de vingera Maar de veldwachter in dit geval had een goede neus. Ook hij ging bij het eerste ha nengekraai op weg en vond in de eenzame waterwereld een visscher, die vischte met twee hengels. En die man had geen akte. Dus was hij in overtreding. De hengelaar in kwestie was aangekomen op die stille plek, waar geen menschelijk leven te zien was. Men hoorde alleen maar de eerste weidevogels en het geloei der koei en, die met haar volle uiers door het land liepen, wachtend op de melkers, klonk al lerwegen. Geen mensch te zien, en evenmin een politiepet. De hengelaar wierp zijn hen gel uit en toen greep hij met een lach zijn tweeden hengelstok. Ook die ging in het wa ter. En urenlang was onze hengelaar daar bezig met visschen en af en toe bracht hij iets naar boven. Later op den morgen kwam er onver wacht bezoek. Het was de dorpsveldwachter gewapend met kijker. Hij tuurde en tuur de en zag tot zijn verbazing, dat de henge laar in kwestie een goede bekende! tweè hengels in het water had uitgeworpen. Dat was te veel voor den plichtsgetrouwen ambtenaar. Hij greep de riemen en roeide naar die stille plek tusschen het riet,, waar de roerdomp zijn jongen grootbrengt, en de visschers de prachtigste karpers uit. het die pe water ophalen. De veldwachter kwam na der, de hengelaar zag hem wel, maar roer de zich niet „Goeie morgen." „Morgen." „Wil het wat vangen?" „Dat gaat nog al." „Maar vader jij hebt daar twee hen gels in het water"zei de veldwachter. „Niet?" „Ja", zei de hengelaar maar verder zei hij niets, want hij ki-eeg op dat oogenblik beet, „En dat mag niet vader, dat weet je zei- lef ook wel". Maar de hengelar had geen ooren meer, hij volgde met zijn oogen de kurk, die plot seling onder ging. De veldwachter had den man op heeter- daad betrapt en wilde het „corpus delicti" nu in eigen handen hebben. Hij stapte naar den hengel, die daar on beheerd op den oever lag. Ilij greep den stok cn zou ophalen. Maar tja, dat ging zoo gemakkelijk niet. Daar zat wat aan, bij had beet. Een snoek? Of een reuze-karper? En de veldwachter vermande zich en haalde met een vervaarlijken zwaai z'n vangst boven water. Wat zag hij daar? Daar bengelde geen visch boven water, maar een... flcschjc bier!! Die verdraaide hengelaar had een fleschjc bier meegenomen cn het ter afkoe ling aan den tweeden hengel gehangen. Ja wie kan dat nou weten! De hengelaar stond lachend het geval aan te zien. Hij lachte zoo hartelijk, dat de veldwachter tenslotte de wijste partij koos cn ook maar ging lachen. Dat werd daar zoo'n verbroedering, dat ze op het laatst naast elkander gingen zitten, met tusschen hen in het flèschje bier. Ze hebben het eer lijk gedeeld! K.L.M. HEROPENT LIJN AMSTERDAM— LIVERPOOL. Heden zal de K.L.M. den dagelijkschen dienst van Amsterdam naar Liverpool en Doncaster hervatten. Wijst dit besluit der K.L.M.-directie er reeds op, dat, de verleden jaar behaalde re sultaten bevredigend zijn geweest, het feit dat op deze lijn thans alleen Douglas D.C.2- toestellen zullen vliegen toont wel dat men voor dit jaar nog betere verwachtingen heeft, waarschijnlijk mede op grond van het toe nemende aantal aansluitingen op andere luchtlijnen, waarover men de beschikking heeft. VRIJDAG 2 JULI. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA» 12.00 AVRO. 4.00 VARA, 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.15 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoon* muziek. 11.15 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoon muziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 „Fantasia" en gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest. 6.30 Politiek radiojouraal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Causerie over. den bouw van den Maas tunnel. 7.20 Gramofoonmuziek, 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 Lezen in den Bijbel. 8.00 Zang en piano. 8.30 Kerk, Volk, Staat, causerie. 9.00 Vroolijke voordracht. 9.30 Zang met twee vleugels. 9.50 VARA-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwyding. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schritflezing, meditatie gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Friesch programma. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble-Van der Horst. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Christ. lectuur. 3.00 Pianovoordracht. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Stichtsch Salon-orkest. 6.30 Causerie over dahlia's.- 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berich- ten. 8.15 Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap", sopraan en orgel. 9.40 Op de fiets door Mooi Nederland, cau serie. 10.10 Berichten ANP. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.45 Causerie over Kampeeren. 11.00—12.00 Gramofoonmuz. Hierqf.: Schrift lezing. door Michael Corvin 47. Het was niet veel. maar toch kon het moge lijk tot een ontdekking leiden, als het hem slechts gelukte het geheele briefhoofd te rc- construeeren. Hij legde alle onbedrukte snip pers in een couvert en stak alles met de rest van het opschrift in zijn portefeuille. Misschien leverde de inspectie der kamer, die hij morgen wilde houden, nog nieuwe aanknoopingspunten op, om na te gaan met wie de vermoorde Hardley omgang had gehad. Synies had zich zelf wel om de ooren kunnen slaan, dat hij, misschien als de eenige van al zijn collega's, die Hardley verdacht, niet reeds langs diens gangen nagegaan was. Nu wist hij niets anders, dan dat zij., man voortdurend met kleine agenten van verschillende staten in verbinding stond om informaties te verkrij gen. Zy'n verzoeken om deze draden verder te volgen, waren door zijn superieuren afgesla gen, daar cr steeds belangrijker werk te doen was geweest. Op dezen zelfden tijd onderhandelde Sel- fride, die in een onopvallende conduite inté- rieure limousine voorgereden was, in een tamelijk solide uitziend huis in Soho met twee Italianen. De kamer kennelijk het woonvertrek van het tweetal lag gelijk vloers en was zoo overmatig warm gestookt, dat men een venster geopend had, waar Selfridc vlak voor zat. Als steeds rookte hij een Braziel-sigaar. De asch wierp hij op straat, waar zy in het langzaam vervloeiende vocht viel. Het gesprek werd van de zijde der Italianen opgewonden gevoerd, terwijl Selfride kort aangebonden antwoorden gaf cn duister voor zich heen dampte. Hij had slechts gevraagd of alles in orde was en op het bevestigende antwoord om een portret verzocht, dat hy ontving en bij zich stak. Toen overhandigde hij het tweetal, dat zich begeerig' tot hem overboog, een gevulde por tefeuille, die een groot aantal Italiaasche bankbiljetten bevatte en door de ontvangers haastig onderzocht werd. Beiden waren zy nezweus en onrustig, zoodat Sclfride's woord een zichtbaren induk op hen maakte. .Jullie moeten dadelijk verdwijnen, ver staan? Het geld hebben jullie nu. Hier" hjj haalde twee plaatsbewijsboekjes uit zijn zak „hiermee varen jullie met de stoom boot Venczia naar Genua. Vergeet deze heele geschiedenis en blijf eerlijke lieden. Dat kun je nu gemakelijk. Jullie moeten weg zijn, voor men er toe overgaat hier een groote razzia te houden en misschien de havens controleert. Neem mijn wagen, die buiten staat, en rijdt naar Harwich, waar je gemak kelijk aan boord kunt gaan, als je wat voort maakt. Je laat hier immers niets achter?" Het tweetal ontkende en wees op een paar koffers en een pak, die in de kamer lagen. „Den wagen zetten jullie in Harwich op mijn naam o, ja, je weet nog niet hoe ik heet op naam van William Snyder dus, in de garage van de Sunbeam, waar ik hem later wel kom afhalen. Kunnen we nu ver trekken?" Alle drie stonden zijn op en betraden zy de donkere straat. De Italianen stapten in den wagen, nadat zij er eerst hun bagage inge worpen hadden. Selfride wees hen er nog op, dat zij geen tijd mochten verliezen en wees daarbjj naar het klokje op het arma- turenbord. De bravos grijnsden slechts: „Si, si, signor!" en gaven gas. Selfride keek hen een oogenblik na voor hij zich omdraaide en langzaam in de tegenovergestelde richting voortschreed. Natuurlijk zouden die knapen er nooit aan denken den wagen te stallen en het was zeker, dat zij nu reeds besloten wa ren hem te Harwich te versjacheren. Maar even zeker was het, dat het met het klokje verbonden contact reeds vroeger zy'n werk doen en hen beiden den last van alle verdere nadenken besparen zou. Voor inspecteur Symes zich den volgenden morgen naar het Savoy Hotel begaf, ging hy eerst naar het bureau, om te hooren, of er soms nieuws was. Hij vloog de gedurende valsche muntersbende, twee menschen dood- gevangennemingen van dieven, een paar overvallen in het East End en de dokken, een valsche muntersbende, twee menschen door gevroren, en toen, hij kreeg even een schokje: „Auti ontploft b(j Chelmsford. Oude wagen op den weg tusrehen Londen en Chelmsford door een explosie verniecigd; twee inzittenden onherkenbaar verminkt. Overblijselen naar Chelmsford gebracht voor later onderzoek en veilig geborgen. Op de dooden gevonden Ita- liaansche passen met de namen Paolo Alfieri en Bertalozzo Campo. Wagennummer 34692 stadsgebied Londen". Symes belde de afdeeling, die hy hiervoor noodig had, op en verzocht hem van deze zaak op de hoogte te houden. Daarna begaf hij zich naar het hotel. De dienzelfden morgen pas aangestelden boy begroette hem en bracht hem naar Hardley's kamer. „Geen nieuws, inspecteur. Er heeft niemand naar hem gevraagd." De politieman knikte slechts en liet den boy voor de kamer wachten, die hy zelf binnen ging. Reeds by den eersten blik bemerkte hy, dat er iets veranderd was. Terwijl hij op de schrijftafel toetrad, woei het gordijn voor het venster even op in den tocht. Het raam was niet geheel dicht. Snuffelend als een speur hond ging Symes voorwaarts. Het raam moest in den loop van den nacht geopend zyn. Er was iemand naar binnen geklommen, die later het schuivende onderstuk niet weder ge heel dicht had kunnen krijgen. Hy opende het venster en boog z.ch naar buiten. Het moest wel een handige kerel geweest zyn, die hier naar boven geklommen was, als hij althans geei ladder tot zyn beschikking gehad had. Hij riep den boy en droeg hem op naar de binnenplaats te gaan en den grond onder Hardley's venster, dat hy aan zou duiden, door er zich te laten zien, nauwkeurig te on derzoeken. Toen keerde hij naar de schrijf tafel terug. De vakken waren geopend. Hoe wel hij nu zeker wist, dat hij niets b zwarends zou vinden, onderzocht hy toch den inhoud, die uit boeken, onbeschreven papier en eenige doozen sigaretten bestond. In de kleerenkast van den gestorvene ontwaarde hy een chaos. Alles was door elkander gewoz-pen en men scheen iederen zak nauwkeurig doorzocht te hebben, want de meeste waren binnenste bui ten gekeerd. Symes stond zich nog midden in de kamer te ergeren, toen hij buiten een hem bekend, zacht fluiten hoorde. Hij trad aan het venster en beduidde den boy, dat »ij moest wachten tot hy zelf zou komen. Toen verliet hij de kamer en snelde naar de binnenplaats. Noch op de tegels van den vloer der binnen plaats, noch op het harde zandsteen van den muur waren sporen te ontdekken en er bleef hem niets anders over dan het personeel door den boy te laten vragen, wie er dien nacht op de binnenplaats gezien was. Hy ging naar het hoofdbureau terug, waar hij omtrent de zaak Chelmsford slechts ver nam, dat een oer automobilisten blykens zyn papieren artist geweest was. Nu verzocht Symes toestemming naar Chelmsford te mo gen gaan en een uur later zat hy reeds in den trein. Toen Esther in haar hotel terugkwam, deelde de portier haar mede, dat er iemand naar haar gevraagd hadie, nu in het kleine café, dat tot het hotel behoorde, op haar zat te wachten. In het eerste oogenblik vreesde Esther, dat het misschien iemand van de Britsche politie, of iemand anders, die ge vaarlijk voor haar kon worden, zou zyn, doch daarbij begreep zij tevens dadelijk, dat het doelloos was zich nog te willen verbergen, wanneer men haar schuilplaats reeds ont dekt had. Zy raapte dus al haar moed te zamen en ging met schreden, di<- zy zoo vast deed schijnen als zy maar kon, naar het in ouderwetschen stijl ingerichte café. De eerste mensch, dien zy daar ontwaarde, was Jury Zagainoff. Zij vertrouwde haar oogen niet. Hoe had Jur;- hier kunnen komen en hoe had hij haar kunnen vinden? Maar hij had haar ook gezien. Hij sprong op en snelde haar tegemoet, om zijn totaal beduus de vriendin naar zijn tafeltje te leiden en haar zijn ervaringen te vertellen. De eerste oogen- blikken was Esther echter volstrekt niet in staat te luisteren of iets te verstaan van het geen hy zeide. Zij kon hem slechts voortdu rend aanstaren en liet daarbij haar handen willoos in haar schoot liggen, terwijl Jury hen zonder ophouden streelde en zoo haastig doorvertelde, alsof hy vreesde anders iets te zullen vergeten. Eerst na enkele minuten be gon zy opmerkzaam te worden en nu vernam zy Hardley's gevangeneming, waar ..ury juist voor zyn vertrek nog van gehoord had. Ver der vernam zij, dat er over haar verdwyning in het Savoy Hotel onzekerheid bestond en dat men aannam, dat de politie zich met dit geval bemoeide, daar ^eze zou vermoeden, dat er een ongeluk gebeurd was en dit nu trachtte op te helderen. „En jij zelf? Hoe ben je hier gekomen? Selfride heeft my slechts doen weten, dat ik aan het postkantoor misschien wel een brief van je zou vinden. Hoe kwam je aan myn adres in dit hotel?" (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6