Ein Walzer aus Wien! KIJKEN is K0IPE1 tij CLIECK zegt een Engelschmen THEATER Predikbeurten. Amerika krimpt werkverschaffing in De man, die het echtpaar Windsor trouwde Amerika wil samen werking bevorderen Sevilla gebombardeerd vertoont Zaterdagavond halt negen, Zondag 3 en 8'/« aar, een echte gezellige Weener film: HimillffllilBM met Magda Schneider en een keur ■van bekende spelers. Toegang voor eiken leeftijd. Zaterdagavond en Zondagmiddag entrée Zaal 30 cent. Entrée voor kinderen Zondagmid dag vanaf 15 cent. WONING (e huur, 13.50 p. w. Kanaal straat. Schaften. Te bevr. M. C. TUINMAN, Plantsoen, Schaften. BLOEMBOLLENPELSTERS gevraagd, bij^ J. SAAL, Waardpolder, Kolhorn, Vanaf lieden wederom ver krijgbaar le kwaliteit Schapenvleesch. Beleefd aanbevelend, N. J. PLOEGER. WIER1NCERMEER BEDRIJFSONGEVAL. Tijdens werkzaamheden bij een der graan- schooncrs kwam de heer J. dc V. te Midden- meer zoodanig te vallen dat hij eenigc rib ben brak. De plaatselijke medicus behandelde den getroffene die oenigen tijd rust zal moeten nomen. TWEE TREKKERS RAMMEN ELKAAR. Niet alleen gelden aanrijdingen voor autos ook bij trekkers kan dit euvel voorkomen. Dinsdag .ramden een 2-tal Dieseltrekkers elkaar zoodanig, dat beide machines da nig gehavend uit die botsing te voorschijn tradon. Bij mutcrieele schade bleef dit on geval beperkt. NIEUWE NIEDORP MOERBEEK. Naar ons werd medegedeeld bestaat het café van der Molen alhiei weldra 12Ys jaar, welke dag juist valt op Dinsdag a.s. de 3e kermisdag. Wij vernamen dat het de bedoeling van do ondernemers is, dezen dag niet onge merkt voorbij te laten gaan, maar op luister rijke wijze te herdenken en het geheel zal hiervoor op fecslelijko wijze worden ver sierd. Wij wenschen Jo en Marijtje met dit ju bileum veel geluk en vertrouwen, dat het bun en ook de jubileerende Band van de Fam. Kos niet aan belangstelling zal ont breken dien dag. Het staat naar een reuzen knalavond. Voor verdere bijzonderheden zie men ad vertentie. ZONDAG 4 JUNL Ned. Herv. Gemeente. Schagcn, voorin. 1U uur, Ds. Eikcma. Doop; maandcollecte. Barsingerhorn, geen dienst. Bergen, voorm. 10 uur, Ds. F. W. J. v. d. Kieboom. Heerhugowaard, voorm. 10.30 uur, Ds. v. d. Kam. Onderwerp: Wat doet gij met uw leven? Valkkoog, voorm. 10.30 uur, Ds. Tinholt. Eenigenburg, nam. 8 uur, Ds. v. d. Poel. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, voorm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorst man. Schoorl, zie Groet, 7.30 Zangdicnst. Groet, voorm. 9 uur, Ds. Bocke. Warmenhuizen, geen dienst. Zuidscharwoude, v.rri. 10.30 Ds. Bocke. Kolhorn, voorm. 10.30, Ds. van Beek. Hoogwoud, nam. S uur, Ds. Los. Huisduinen: nam. 7 uur, Ds. v. Wichen. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. van Beek. Oude Niedorp, nam. S uur, Ds. Molenaar. Burgerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Wichen. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Aartswoud, v.tn. 10.30 uur, Ds. Los. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. v. d. Veen. Hippolytushocf, voorm. 10.30 uur, Ds. de Wilde. Geref. Kerk. Scbagen, nam. 5.55 uur, de heer D. Visch. Kolhorn, voorm. 10 en nam. 3 uur, de heer D, Visch. Evangelisatie. Scliagen: voorm. 10.30 uur, de heer v. Ginkcl van Amsterdam. Brcczand, voorm. 10 en nam. 3.30 uur de heer P. Boon. Schagerbrug: Bijeenkomst Chr. Jongeman- nen.vereeniging; iederen Donderdagavond om 8 uur in Evangelisatiegebouw. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 en nam. 7.30 uur, de heer Looij uit Eindhoven. Callantsoog, nam. 7.30 uur, de heer H. J. Kraak, den Helder. E. V. Maranatha (Dr. van Peltlaan 1). Bergen,-voorm. 10-30 u., dc lieer Dun van Alkmaar. Ontevredenheid onder de te werkgestelden. De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten om bezuinigingsredenen geleidelijk een aantal arbeiders van de Work Progress Administration te ontslaan. De W.P.A. kan vergeleken worden met. de nationale werk plaatsen, welke in 1848 in Frankrijk werden opgericht en had ten doel de werkloozen in de groote sleden tc helpen. Het besluit van de regeering heeft aan leiding gegeven tot betoogingen te New York. Verscheidene honderden demonstreer den voor de bureaux van de organisatie en een dertigtal personen trachtte de kantoorlo kalen binnen te dringen. De politie greep in. Drie personen werden gekwetst en 130 ge arresteerd. De betoogers richtten aanzienlijke schade aan. De regeering heeft dit besluit genomen omdat het experiment te kostbaar was en teleurstelling bereidde. Te New York alleen waren 160.000 personen te werk gesteld en sedert Dinsdag j.1. zijn 120.000 ontslagen, het geen aanleiding was tot de bctoogingen en ongeregeldheden. Graaf Covadonga gaat trouwen Graaf Covadonga, dc oudste zoon van Al- fonso, den afgetreden Spaanse ben Koning, zal morgen te Havana op Cuba in het hu welijk treden met Mej. Martha Rocafort. Men verwacht, dat de plechtigheid zal wor den bijgewond door den president der Cu- baansche republiek en den opperbevelheb ber van het Cubaansche leger. Het bericht van dit huwelijk komt «eni germate onverwacht, daar de Graaf aan een erfelijke bloedziekte lijdt en enkele weken geleden levensgevaarlijk ziek was. Of bij thans hersteld is, wordt niet gemeld. STAAL- EN IJZERVOORRADEN IN DUITSCHLAND MOETEN WORDEN AANGEGEVEN. Bij algcmcencn order van generaal Göring, commissaris voor het vierjaren-plan, is vast gesteld, dat allo staal- en ijzervoorraden, grooter dan 10 ton, binnen veertien dagen bij het staal- en ijzerbureau moeten worjen aangegeven. In een verordening van bet ministerie van economische zaken wordt het bouwen van nieuwe benzinepompen of het vergroo- ten van bestaande installaties zonder voor afgaande vergunning verboden. BRITSCHE NIET-INMENGINOS- POLITIEK BECRITISEERD. „Sst, praat niet zoo hard, want dan komt de lawine neer." Lord Cecil of Chehvood hoeft in het Engelsche Iloogerhuis bij een de bat over den Volkenbond zijn leed wezen uitgesproken over de herhaal de betuigingen van ministers en an dere Engelschen, dat het eenige, waar Engeland om geeft, het buiten den oorlog blijven is. Hij acht zulks hoogst gevaarlijk. Het is een recht- streeksche aanmoediging aan wanor delijke mogendheden om steeds agressiever op tc treden en onze ver wijten met gemis aan eerbied te be handelen. In andere woorden en op anderen toon, naar zijn verschil in geaardheid met Lord Cecil, heeft Lloyd Gcorgfc een soortgelijke gedachtengang ontvouwd, schrijft de N. R. Ct. Daarbij merkte hij o.a. aan tegenstan ders op: „Gij zegt, dat er oorlog zal ko men, als wij opstaan tegen de dicta toren, maar ik zeg u dit, als wij ons niet tegen hen verzetten, komt er ze ker oorlog. Het gevaar voor Engeland, aldus Lloyd Georgc, is dat de dictatoren Spanje in hun handen wenschen te krijgen, maar als Fran co zou winnen met behulp van de Duit- schers en de Italianen zou in geval van oorlog de Middollandsche Zee een gesloten zee zijn voor de Engelschen. De dictatoren bekommeren zich niet om de beginselen van den strijd, zij bereiden zich voor op de mogelijkheid van oorlog en verzekeren zich daarvoor een voordeelige positie. Lloyd George, die een tegeneandi- daat verdedigde voor de tusschentijdschc verkiezing te Chcrtscy, merkte op, dat men niet weet. wat Chamberlain wil. „Wij heb ben in het Lagerhuis getracht daarachter te komen. We hebber, gevraagd: „Wat zult gij doen, nu deze dic tatoren blijven voortgaan u tc ncgce- ren en af te snauwen en u rechts en links nopens Spanje te bedrie gen?" Chamberlain antwoordde: „Sssst. Praat niet zoo hard, want dan komt de lawine neer." „Wij dienden te weten, waar wij staan, Geloof mij, op het oogenblik wordt er meer over oorlog gesproken in elk land van Euro pa dan. ooit het. geval is .geweest, sinds iict vredesverdrag vou 191!) is getcckend. Het gcklink van de aambeelden der wapensme den in elk land is ooi vertloovend.'' Fransch-Spaansehe grens geschonden Monarchistenvlag geplant. Dé Spaanschc militaire autoriteiten heb ben grcnspaaltjcs, welke op de grens van het Frnnsche en' Spaansche grondgebied in het Rhunegebied waren geplaatst ten be hoeve van buitènlandsche touristen, verwij derd en in de plaats daarvan de Spaan sche monarchistenvlag geplant. Zij verkla ren, dat de paaltjes op Spaansch grondge bied waren geplaatst en dat zij dus het recht hadden, ze te verwijderen. Rav. Jardine werd niet omge kocht, maar hij verdient nu goed Reverend Jardine, die ex-koning Eduard en mevrouw Wallis Warfield in den echt vereenigde en derhalve zoo veel overlast on dervond, dat hij het geraden achtte naar de Vereenigde Staten te gaan, beeft een cor respondent van de Parijsehc Sóir nog eens bevestigd, dat niemand noch ecnig geldelijk aanbod hem bewogen had het paar zijn diensten aan te bieden, meldt de N.R.Crt., Die gedachto ontkiemde in hem, toen hij in dc radio iemand boorde, zeggen, dat er in Engeland geen geestelijke zou gevonden worden, om het huwelijk van den voorinali- gen monarch in te zegenen. Maar van anderen kant vernam de jour nalist dat Jardine voor dc lezingen, dio hij drie maanden lang aan den overkant van den Oceaan over zijn daad gaat houden, een contract van 100.000 dollar in den zak heeft. Proefvluchten voor Trans- Atlantische luchtverbindingen Vliegbooien ontmoeten elkaar midden op den Oceaan. De groote vliegboot (Caledonia) zal Maan dag van dc vlicghaven Shannon opstijgen voor de 3000 K.M. lange vlucht over den Atlantischen Oceaan. Men verwacht, dat de afstand in 18 uur zal worden afgelegd. Op hetzelfde tijdstip zal de Amerikaan- sche Sikorsky S 42 B Clipper, die reeds gereed is voor de vlucht in omgekeerde rich ting, de basis op New Foundland verlaten, zoodat beide vliegbooten elkaar waarschijn lijk midden op den Atlantischen Oceaan zullen ontmoeten. HALSSNOER VAN ONTHOOFDE FRAN- SCHE KONINGIN GEVEILD. Een diamanten halssnoer, dat heeft toebe hoord aan Marie Antoinette, de ongelukkige koningin van Frankrijk, die als offer viel van de Fransche Revolutie, is gisteren op een veiling bij Sothcby te Londen voor 950.000 francs gekocht voor rekening van den maharadja van Barbhanga. Ook Blum over den Oceaan? Naar de New York Times uit Washington verneemt, heeft dc Amerikaansche minister van Bui- tcnlandsche zaken, Huil, verklaard dat het bezoek van aVn Zeeland, slechts het begin vormt ynn een reeks voorgenomen conferenties tus- sehen do regeering van de Vereenig de Staten en vertegenwoordigers van bnitenlandsche regceringen, met het doel de internationale economi sche samenwerking tc vergemakke lijken en duurzame grondslagen voor den vrede te vormen. Huil gaf te kennen dat de regeering der Vereenigde Staten niet zoo zeer een interna tionale economische conferentie op hot oog heeft, doch veeleer besprekingen met diplo maten en leden van buitenlandsche regee ringen. Weliswaar stond nog omtrent geen enkel bezoek-iets vast, doch de kwestie werd bestudeerd. SPANjE RECHTSCHEN DRINGEN NOG STEEDS VOORWAARTS IN HET NOORDEN. STRIJD AAN ANDERE FRONTEN HER VAT. Naar de nationalistische zender van Saiamanca gisternamiddag me dedeelde, is de stad Seviila door twaalf vliegtuigen van de regeering gebombardeerd. Zes volwassen personen en tal van kinderen werden het slachtolier van de bom-explosies. Bovendien werden vele personen gewond. In verscheide ne stadswijken werden groote ver woestingen aangericht. De aanvallende vliegtuigen wierpen tal van bommen neer. Een kwam er terecht in de Calle de Palma midden in een groep menschcn, aldus Un. Press. Vier vrouwen, twee jonge meisjes en tal van kinderen wer den (laar gedood. De overige bommen kwu- riien neer op dc vooisteden, waar de lucht doelbatterijen in actie waren gekomen. Een jachtvliegtuig, dat de bommenwerpers vergezelde, werd door de witten neergescho ten. De vliegtuigen, die uit de richting van het Cordobafront gekomen waren, hielden zich tijdens den geheelen duur van het bombar dement op groote hoogte. Radio-Bilbao heeft medegedeeld, dat gis termiddag de activiteit aan het front voor Huescu is hervat. Na een aantal aanvallen van de regeeringstroopen te hebben afge slagen, gingen de troepen van Franco tot een tegenaanval over en dwongen zij den tegenstander terug te trekken. Op enkele plaatsen rukten de' rechtschen zelfs even kilometer op. Zij verbeterden hun stellingen aanmerkelijk. Radio-Salamanca heeft liet legcrbcricht van het groote hoofdkwartier van Franco gepubliceerd. Hierin wordt medegedeeld, dat de rechtschen in het Zuiden van het front in Biskaje aanzienlijk zijn op gerukt en dc grens van de provin cies Biskaje en Santander hebben bereikt. Fransche regeering helpt bij evacuatie van Santander. In antwoord op een vraag van Attlee heeft Cranborne, de onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, in het Engelsche Lager huis medegedeeld, van den Fransehen am bassadeur bericht te hebben ontvangen, dat de Fransche regeering maatregelen heeft genomen voor liet overbrengen van vrou wen. kinderen en andere vluchtelingen uit Santander naar de door de regeering be- heerschte Spaansche gebieden via Fran- schen grond. Er zijn verscliiHonde voorzorgs maatregelen genomen om te vermijden, dat mannen, die de wapens kunnen dragen, op deze wijze naar Valcncia zouden kunnen worden gebracht. Dc Fransche regeering heeft zich ten aan zien van dit vraagstuk met de Spaansche regeering in verbinding gesteld. Gevechten aan het centrale front In den sector van den weg naar Estra- niadara hebben de regccringsbatterijen de tweede linie der opstandelingen gebombar deerd om tc verhinderen, dat de voorhoede, die met het oog op de steeds moeilijker wordende positie de- versterkte linie begint te verlaten, versterking krijgt. In den sector Aruvuca werd een vijande lijke aanval spoedig tot staan gebracht. Dc kanonnen der regecringstroepen 'egden het geschut der opstandelingen, die het vuur hadden geopend op de stellingen der loyale troepen, bet zwijgen op Een aanval der opstandelingen op de stellingen bij Argallanes ten zuiden van de Taag is afgeslagen, waarbij dc aanvallers aanzienlijke verliezen loden. De vijandelijke troepenbewegingen ?n do Jarasector werden verlamd door het geschutvuur der regee- ringstroepen. Bij Granada zijn de regeeringstroepen ze ven kilometer opgerukt tot. voorbij de Siër ra de Cogollo ten Oosten van dc stad. De correspondent van de New York Timea acht het niet uitgesloten dat Leon Blum binnenkort een bezoek zal komen brengen, doch naar hij' zegt, is hiervoor nog niets officieel geregeld. PRESIDENT ROOSEVELT'S LEVEN BEDREIGD. Schrijver van dreigbrieven ge arresteerd. De politie te Boston heeft een zekeren Wainwright gearresteerd, die er van beschul digd wordt een brief aan president Roose* velt tc hebben gezonden, waarin hij bedrei gingen tegen diens leven uitspreekt. TUINHOFKJE DE PHALANGIUM. Het aantal bloeiende kamerplanten is enorm groot. De laatste jaren heeft deze groep zich zeker geweldig uitgebreid. In de reeds geruimen tijd bestaande variëteiten zijn groote verbeteringen tot stand gebracht. Neem b.v. de Cyclamen! Wat een bloemen btf enkele jaren geleden, en de winterbloeiende Begonia's met schier elndelooze kleurvaria- ties. Ook de grootbloemige Hortensia in de frappantste tinten. We accepteeren het alles als heel gewoon eigenlijk, alsof het altijd zoo geweest is. We denken er niet aan wat een kosten en wat een ontzaglijke moeite het den kweeker gekost heeft om het zoover te bren gen. Vele mislukkingen; de eene ontgooche ling na de andere, is veelal het loon voor hen, die zich bezig houden met het winnen van nieuwe soorten. En is er dan wat nieuws, dat werkelijk een verbetering is, dan begrijpen we toch ook wel, dat we dat niet voor den gewonen prijs kunnen koopen. Zoo'n plantje of zoo'n pakje zaad moet enkele dubbeltjes duurder zijn dan het gewone zaad; doch dat hebben we er dan wel voor over. We dwalen van ons onderwerp af. We wil den het een en ander vertellen over de Phalangium variegatum. Hoewel deze fraaie plant enkele jaren geleden slechts sporadisch voorkwam, begint ze thans meer op den voorgrond te treden. Dit is iets, dat we hoofdzakelijk toeschrijven aan den modernen bouw, waardoor we over heel wat meer licht in de kamers beschikken. De Phalangium Is een van de kleurblad- planten, die gaarne in het volle licht staat. Ze behoort tot de familie der Ciliaceae en is afkomstig uit Zutd-Afrlka. De oorspronkelijke soort is de groenbladige. Mooier zijn de bonte soorten met de gele of witte strepen, die naast elkaar over de geheele lengte van de frischgroen lancetvormlge bladeren loopen. De Phalangium heeft het groote voordeel, dat ze goed bestand is tegen de droge lucht. Ze verlangt vooral in den zomer een flinke be gieting, terwijl we haar wekelijks wat vloei- mest toedienen. In den winter geven we al naar gelang de temperatuur is, water. De plant groeit het best in een voedzaam grondmengselwe mengen dus wat oude koe mest door de bladaarde. Zoodra de plant flink begint te groeien, verschijnen spoedig de lange gebogen bloemstengels aan de toppen, bezet met kleine onaanzienlijke witte ster vormige bloemetjes. Later verschijnen op deze uitgebloeide bloemstengels een groot aantal jonge plantjes, die men heel gemakkelijk van den stengel af kan nemen om ze afzonderlijk in een potje zandige aarde verder te kwee ken. Daar ze een groot aantal jonge plantjes voortbrengt, kan men al zijn kennissen ge makkelijk van een jong exemplaar voorzien. Heeft men genoeg jonge plantjes en kweekt men haar als potplant op een bloemtafeltje, dan snijden we liever de bloemstengels direct af. daar ze heel wat ruimte In beslag nemen; de planten groeien dan ook beter. We kun nen heeft ook als hangplant gebruiken en dan levert zoo'n bontbladige plant met al de ge bogen bloemstengels rijk bezet met jonge plantjes een verrassend effect. Het is een plant, die door haar elegante vorm en gemakkelijke groei een plaatsje in elke woning verdient. A. v. d. L. DEN HELDER, 1 Juli 1937. Aangevoerd 20846 kipeieren en 364 eond- eieren; 55-57 kg. 3.00—3.40; 58-G0 kg. 3.0O 3.50; 61—63 kg. 3.20—3.60; 64—67 kg. 3.50— 3.70; Eendeieren 2.40—2.80 alles per 100 st» SCHAGEN, 1 Juli 1937. Aangevoerd 55000 kipeieren; 65—58 kg. 3.05—3.20; 5S—60 kg. 3.15—3.35; 60—62 kg. 3.253.35; 6265 kg. 3.40—3.75; Eendëieren 2000 a f 2.60 alles per 100 stuks. HOORN, 1 Juli 1937. 21 stapels kleine Fabriekskaas f 23; 15 stapels kleine Boerenkaas f 24.50; 9 stapels Boeren Conim. Kaas f 28.; samen 15 stapels wegende 19793 kg.. Handel goed. WARMENHUIZEN, 1 Juli 1937. Schotsche muizen f 44.50; id. grove ex port f 2.50—2.70; id. drielingen f '2.40—3.10; Aanvoer 72000 kg. aardappelen. MEDEMBLIK 29 Juni 1937. Schotsche muizen f 2.—; Kleine muizen f 1.1.05; Borgers f 2.25; Ronde f 2.00—2.05 kleine f 1.65—1.85 NOORDSCHARWOUDE, 2 Juli. Schotsche muizen f44.60, grooten f 2.50— 2.70, drielingen f2—3.10, kleine f 1—1.30, zil- vernep f7.90—8.60. Tuinboonen f4.90—5.60, Bloemkool f 10.90. BROEK OP LANGF.NDI.TK, 2 Juli. 420.000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 44.50, bl. eigenheimers f 6.507, drielin gen f 2.40—3.60. kleine f 1—1.90, 5000 Kg. peen f 5.10—6.40, 8000 Kg. roode kool f 5.80 —6.20. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en fruit: Berlijn: Geen verande ring. Alleen de prijzen toonen hier en daar eenige fluctuaties Genoteerd wordt: Holl. Bloemkool 3450 p. 100 stuks, Canarische tomaten 24,50 p. Kuip, Holl. tomaten '27 32 p. 50 kg. Ital. tomaten 1117 p. 50 kg. Holl. komkommers 1425 p. 100 stuks, Holl. aardappelen 7,15—7,75 p. 50 kg. Ital. boonen 1220 p. 50 kg. Hamburg Buitenl. prod. komkommers 25 p. 100 stuks Holl. tomaten 3?—36 p. 50 kg. Frankfort a. M.: Buitenl. prod.: IIoll. komkommers IS—20 p. J00 stuks Bonn: Buitenl. prod.: Bloemkool 40—60, komkommers 20—30 tomaten 20—45 peren 30—35, perziken 30—40. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederl. Zuivelcentrale, 4 Juli t.m. 10 Juli 1937 consumptiemclk regeeringscontract. taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteits afdracht. Overmelk regeeringsminimumpr. 4.80 cent. Afdracht bij levering in consump tie van andere dan taxcmelk 2.50 cent.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3