OPEMUIE MIIESIEDIK. Mijnramp in Engeland Kermis OilDESLUIS MAANDAG 12 JULI as., Voor: het bouwen van een Win« keihuis met Bovenwoning aan de Keizerstraat no. 95 hoek Weezenstraat te Den Helder. Koffiehuis „LOTISICO" Schager Roosjes Priesters wegens opstand voor den rechter Amoer-eilanden worden ontruimd Holland-Amerikalijn bestelt drie schepen Koning Leopold spreekt wijze woorden Verkeerskerfstok Mei 1937 Predikbeurten» Namens den heer S, COLT OF zal op dnor de architecten PETERS en BAANDERS worden aanbe steed: A. Beton, Metsel-, Timmer- en Metaalwerk, Bestek no. 1. B. Het schilder-, glas- en behangwerk. Bestek no. 2. G. De Electrische Intallatie. Bestek no. 3. D. Het geheele werk. Bestek no. 1, 2 en 3. Van 5 Juli a.s. af is elk bestek met tcckening a f 1.50 te .verkrijgen aan het bureau van de architecten, Stations straat no. 5 te Den Helder. Bij inlevering der stukken op de aanbesteding wordt fl per bestek en teckening gerestitueerd. Gebr. AANHANGWAGENTJE 200 X 120, met hekken, billijk, voor versch. doeleinden ge schikt. VISSER, Picterstr., Alk maar, Carrosserie en Wagen- makerij. Te koop: LUXE FORD, 1929, in prima staat. Tc bevra gen: C. JONK, Habo-Wachtlo- kaal, Schagcn. 18, 19 en 20 Juli Zaal BUISMAN. Kermis-Maandag komt. „Jong Loven'' met liet. mooie blijspel in drie bedrijven: „Gebr. Kalkoen'* Entrée 75 ct., plus bel. Plaatsbespreking vanaf he den a 10 cent. Schagerbrugger Paardenvcrloting is uitgesteld tot 18 Sept. 1937. Te huur of te koop: met kruidenierswinkel en erf te Eenigenburg. Tc bevragen bij C. DEKKER. MAANDAG A.S. TREKT 5 JULI 5 JULI Sigarenmagazijn C. MOLENAAR, Molenstraat, Schagen. Te koop: Een mooi KINDERLEDIKANT, Een groote Box, een pracht Kinderwagen, een nieuwe Da mesfiets. Adres: II. P. JAC.O- B1E, Lagedijk no. 6, Anna Pau- lowna. Te koop: Een prima VERSCHE KOE, Th. B. VER DUIN, Grootcsloot, lïurgcrbrug. Te koop: EEN DRACHTIGE ZEUG en 7 beste Biggen. Bij M. ROO- ZING, De Stolpen. 4000 kg. BLANK TARWE- STROO te koop, bij L. DOEK ES, Dirks- liorn, Niet op Zondag. Te huur: 2 KAMPEERTENTEN, 4 en 6 pers., waterd.» f0.50 per dag. G. BUTTER Cz., Loet, Schagcn. Net persoon zoekt kennisma king met DITO DAME, leeftijd 30—35 jaar. Brieven no. 77 Bur. van dit blad. Gevraagd: Een flinke nette SLA.GERSHALFWAS of leerling., bij DIRK RAAT, Schagcn. BLOEMBOLLENPELSTERS gevraagd, bij J- SAAL, Waardpolder, Kolhorn. 27 dooden bij brand in steenko lenmijn te Stoke-on-Trent. Gistermorgen is in een steenkolen mijn bij Stoke-on-Trent brand uit gebroken, nadat zich twee ontplof fingen hadden voorgedaan. Door dc tweede ontploffing werden leden van personeel en directie en redders getroffen. Men vreest, dat er tien tallen dooden te betreuren zijn. Nader wordt gemeld: De brand heeft den uitgang van een schacht afgesloten waarin zich een nog onbekend aantal mijnwerkers moet bevinden. Er zijn vijf lijken naar bo ven gebracht en dertien gewonden waarvan er een op weg naar het ziekenhuis overle den is. Directeur onder de slachtoffers. Er waren op het oogenblik der ontplof fing ongeveer 200 mijnwerkers aan den ar beid van welke er definitief '140 de kooien hebben kunnen bereiken. Onder de slacht offers is een der directeuren van de mijn en een inspecteur dien hij juist rondleidde om de veiligheidsmaatregelen Ie demonst.reeren De oorzaak van den brand is nog volkomen onbekend. Toen de brand uitbrak, haastten de mijnwerkers zich naar den uit gang. Door de eersle ontploffing kwamen drie arbeiders om het le ven. Een reddingsbrigade daalde af en terwijl de gewonden geholpen werden, deed zich de tweede, veel heviger ontploffing voor, waardoor vier menschcn op slag gedood wer den. Gisteren te 8 uur zijn de lijken van 17 vermisten gevonden en nog slechts 3 of 4 mijnwerkers worden vermist. De mijnin- spectie heeft last gegeven het gedeelte van de mijn waar dc brand nog woedt, onder water te zetten, omdat er geen mogelijkheid bestaat dat daar nog iemand in leven kan zijn. Officieel werd 's avonds bekend gemaakt dat liet aantal dooden 27 bedraagt. Boven dien bevinden zich nog negen gewonden in de ziekenhuizen. T)e. nationaal-sociaUstische auto riteiten zullen strenge straffen uitdeelen. Kanunnik Bucholz, aartspriester van Heilsberg en drie kapelaans zijn gisteren met -zeven jeugdige parochianen voor dc rechtbank in Koeningsberg verschenen om zich te verantwoorden wegens opstand cn geweldpleging tegen de politie. De beklaagden hebben bp sacramentsdag de politie onder de voet geloopcn, toen de ze do traditionèele processie, welke verbo den was, wilde tegenhouden. Na deze over winning op dc politie werd de jeugd "vanaf den kansel aangespoord naar bet raadhuis te gaan om te protestceren bij den burge meester. Tweeduizend botoogers gaven hier aan gehoor en de burgemeester werd door hen beleedigd. Toen de politie tot arrestaties wilde over gaan werd zij wederom met vuisten cn knuppels mishandeld. Deze katholieke opstand heeft gróót op zien gebaard in geheel Oost-Pruisen en de nationaal-socialistische autoriteiten zijn vast besloten strenge straffen uit te doelen. Het is het eerste proces wegens opstand sedert het begin van het nationaal-socialis- tisch bewind. Twee predikanten vrijgesproken ecu derde en een leek tot boete veroordeeld. De rechtbank te Berlijn heeft, gisteren uit spraak gedaan in het proces tegen drie pre dikanten en een leek, die te Moabit, gevan gen zitten. Jacobi word vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Ehler werd on schuldig bevonden en Nicsel en von Arnin "werden ieder veroordeeld lot- zeshonderd mark boete of dertig dagen hechtenis. Gibraltar Spaansch De correspondent van de „Daily Herald" te Gibraltar meldt, dat onder de Franco- troepen een intensieve propaganda wordt gevoerd om Gibraltar in te nemen. De opstandelingen dragen insignes met het opschrift „Gibraltar Spaansch", terwijl duizenden ophitsendo pamfletten over Gi braltar in Andalusië zijn verspreid. Anti-semietische onlusten in Polen Het uiterst rechtsche blad „Goniec Wars- zawski" meldt, dat het naar aanleiding van een vechtpartij tusschen Joden en Polen, waarbij twee Polen ernstig gewond werden, tot antisemietische incidenten te Bendzin is komen. Een troep van meer dan honderd menschen liep door de straten der stad en vernielde de ruiten van aan Joden toebe- hoorende winkels, terwijl .loodsclie voorbij gangers werden aangevallen. De politie herstelde de orde en verrichtte verscheidene arrestaties. Hevige ontploffing te Wiesbaden Verscheiden gewonden. Tengevolge van een lievige ontploffing is brand ontstaan in en petroleumraffinadcrij te Wiesbaden (Duitscbland). De muren der fabriek zijn ingestort. Van de 25 arbeiders werden 17 gewond, terwijl twee worden vermist. De brandweer is het. vuur nog niet meester. Men vreest, dat zich nieuwe ontploffingen zullen voordoen. ITALIAANSCHE POSTAUTO BEROOFD. Een postauto, uit Milaan, waarmede post- paketten van waarde verzonden werden, is door een auto, die dwars over den weg ging staan, gedwongen, te stoppen. Uit deze auto stapten vier individuen,, die den post ambtenaar en den chauffeur in bedwang hielden en zich eenige postzakken toeeigen den, waarmede zij in allerijl de vlucht na men. De politie heeft hen nog niet gevon den. In een communiqué van het Russische Volkscommissariaat van Buitenlandsche Za- kenwordt medegedeeld, dat het Commissa riaat van Defensie nog vandaag opdracht heeft gegeven tot ontruiming van de eilan den Bolsjoi en Sennoefa, zulks naar aanlei ding van de tusschen Litwinof en Sjigemit- soe gevoerde besprekingen. Amerika's schuldenlast stijgt De positie van de schatkist. De ficit in laagste belastingjaar 2.811.000.000 dollar. De schul denlast gestegen tot 36.425 mil- lioen. Het op 30 Juni geëindigde belastingjaar is afgesloten met een deficit van 2.811 millioen dollar. De ontvangsten bedroegen ongeveer 5.294 millioen, de uitgaven 8.105 mill. doll. De openbare schuld bedraagt 36.425 mil lioen, tegen 33.779 millioen dollar per einde Juni 1936. De goudvoorraden bedroegen 12.318 mil lioen, d.i. 2300 millioen dollar meer dan verleden jaar. Soldaat doodgereden Keek niet goed uit bij overste ken van den weg. Gisterenavond tegen half zeven had op den Leidschestraatwcg bij de Marlotlaan te Den Ilaag een aanrijding plaats tusschen een personenauto, bestuurd door den 47-jari gen L. V. uit Den Haag en een. wielrijder den 19-jarigen uit Amsterdam afkomstigen dienstplichtig-soldaat van de treinafdeeling der lc artilleriebrigade C. J. K. Met een schedelbasisfractuur moest de soldaat door den geneeskundigen dienst naar het militair hospitaal worden vervoerd, waar hij echter korten tijd na aankomst aan de gevolgen is overleden. De vermoedelijke oorzaak van het onge val is het plotseling den rijweg oversteken door den wielrijder. Uit onze omgeving W1ERINGERMEER AANSLAG OP DEN BURGEMEESTER VAN BETHLEHEM. De vrouw cn de beide dochters van den burgemeester van Bcthlehem zijn ernstig gewond door schoten, welke op dc deur en ramen van haar huis werden gelost. De bur gemeester zelf bleef ongedeerd. Bouw in Denemarken. Rotterdam, 3 Juli. De directie van de HollandAmerika-lijn deelt mede, dat ge contracteerd is met de Odense Staalskib- vaerft, Ved A. P. Muller, Odense, Denemar ken, voor den bouw van twee motorvracht schepen van ca. 10.000 ton draagvermogen. Levering najaar 1939. Verder voor een vracht-passagiersschip, duplicaat van het zich bij dc Machinefabriek cn Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam in aanbouw bevindende m.s. „Noordam", met de N.V. WiltonFijenoord (Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf) Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Fijenoord), Schiedam, voor levering December 1,938. In verband hiermede werden onderhands 2 millioen gulden nieuwe andcelcn ge plaatst. tot den koers van 118 pet. netto, recht gevend op het. halve dividend over 1937, de nieuwe aandeelen hebben dezelfde rechten als de oude, doch zijn geblokkeerd tot na de algemecnc vergadering der maat schappij, waarin de balans over 1937 wordt vastgesteld echter uiterlijk tot einde Maart 1938. Met deze uitgifte acht do maatschappij haar kapitaalbehoefte voor haar tegenwoor dig bouw-programma gedekt. Eerbied voor de wet gevraagd In een toespraak tot de leiders der oud-strijdersvereenigingen die in zijn paleis te Brussel werden ontvangen, heeft koning Leopold, volgens Belga, o.m. gezegd: Op 23 Juni heb ik audiëntie ver leend aan burgers, die gebruik heb ben gemaakt van het recht van pe titie, dat de grondwet iederen Belg toestaat, en die zich aanmeldden als woordvoerders van een groep oud strijders. Ik heb beloofd, hun verzoek te zul len bestudeeren. Tot de vragen, die tot mij werden gericht, behoorde er één, welke beoogde een volksstem ming te doen houden over de am nestiewet. Dit verzoek kon niet worden in gewilligd, daar de grondwet het prin cipe van het referendum niet er kent. Wat de andere verzoeken betreft, kan ik, aldus de koning, op voorbeeld van mijn voorgangers, dezen slechts de procedure voorbehouden, welke berust op de beginselen der grondwet. Er kan dus geen sprake van zijn, de ka mers te ontbinden, of het aftreden der regee ring 'te éischen. De constitutioneele souverein moet zich bij KONING LEOPOLD. dc uitoefening van zijn functies er slechts toe bepalen, zich door zijn raadgevingen den tolk tc maken van de heiligste wcnschen cn belangen des lands. Toch mag de thans in het land hccrschende opschudding niet wor den miskend, maar het is van belang dat deze zich openbaart in orde en wettigheid. Bij deze beperkingen denkt niemand er aan den oud-strijders bet recht te ontzeg gen, hun gevoelens tot uitdrukking te bren gen. Wanneer het er op aankomt, de tradities van eer en loyaliteit te verdedigen, kunnen deze gevoelens niet nalaten de ernstige aan dacht te boeien van den koning en de volks ver t egen woord i gi ng. Ik zal er in de mate der volmachten, welke mij door de .grondwet worden toegekend, te- De W.Meersche huisvrouwen maken een uitstapje. Daartoe in de gelegenheid gesteld door dc W.I.C. winkeliers en onder leiding van Mevr. Varkevisscr, de h.h. A. van Oers en R. Kat, maakten Donderdag eei) 80-tal huisvrouwen uit de W.Meer en de Haukes een uitstapje naar de Persil fabrieken tc Amsterdam met een 3-tal Waco bussen. De tocht werd gelukkig begunstigd door heerlijk zomerweer. Te Amsterdam gearri veerd werd een geurige kop koffie geser veerd, waarna een waschdenionstratie werd bijgewoond, waarbij de deugden van het Persil product zeer duidelijk uitkwamen. Een komische film besloot dit programma. Per speciale plezierboot werd daarna een rondvaart gemaakt langs schilderachtige grachten, bruggen cn schoone havens. Na dat ook daarna de winkels in de hoofdstad nog van de belangstelling der dames ge noten, was het intusschen tijd huis toe tc koeren. Te Hoorn werd echter even de reis onderbroken en kochten de dames uit waardeering voor elk der geleidende win keliers een prachtig bloemstuk. Deze at tractie ging al heel vlug over in een huldebetoon. Deze reis is prachtig geslaagd. Te elf uur was men in opgewekte stemming in eigen home terug. W1ERINGEN Hst Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert de volgen de (voorloopige) gegevens over de in de maand Mei plaats ge had hebbende ernstige verkeers ongevallen. In de 7 groote steden werden totaal 9 personen gedood, in de overige gemeenten 52, hetgeen voor Nederland een totaal aan tal dooden geeft van 61. Ernstig gewond werden in de 7 groote steden 245 personen, in do overige gemeenten 201; te za- men 446 zwaar gewonden. De 7 groote sleden zijn die met meer dan 100.000 inwoners, t.w. Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage, Utrecht, Haarlem, Gro ningen cn Eindhoven. Wielerbaan voor het haankampioenschap (individueel) van dc Federatie van Wieler clubs boven het IJ. 10 Juli: Ronde van Alkmaar. 11 Juli: Een 6-tal renners starten op de Asscndelftschc Wielerbaan en 4 nemen deel aan den grusbaanwedstrijd te Hoorn. 17 Juli: Kleine clubwedstrijd op de baan. 18 Juli: 3e wedstrijd tegen Medemblik voor de A-klas 60 K.M., eigen krachtraco voor de B-klas 40 K.M. 25 Juli: Vaardigheidsrit. Het traject zal zijn pl.m. 50 K.M., het inschrijfgeld 60 of 65 cent. ïcderö deelnemer zal een souvenir ont vangen. Bij dc rondvraag dringen verschillende renners op betere prijzen voor de wedstrij den aan. Het bestuur zal stappen in die richting doen Op het gevaar van te veel renners in de baan wordt ook gewezen. Voorts doet Duynker de minder mooie niedcdeeling dat Zondag j.1. van een Wie- ringer renner een wiel ontvreemd is. Spr. verzoekt de directie dit geheel of gedeelte lijk te willen vergoeo'en. Wordt goedgevonden. Nog enkele vragen worden beantwoord. Nadat bet reglement der brokkenpot is vastgesteld, wordt besloten een bus voor gif ten in of aan het restaurant te hangen. 1 Niets meer aan de orde zijnde, sluit, de presidente deze geanimeerde vergadering. SCHAGEN EEN GELUKSVOGEL Door de bekende Robinson-schóenfabrie- ken werd ecnigen tijd geleden een grooten. wedstrijd georganiseerd. Voor 500 gelukki ge winnaars was wel een zeer bijzondéle attractie bedacht: zij mogen n.1. voor reke ning dor Robinson-fabrieken een bezoék brengen aan de Wereld-Jamboree, welke binnenkort te Vogelenzang wordt gehouden Dit buitenkansje nu valt ook ten deel aan onzen plaatsgenoot Cecs Roos. We wenschen hem veel plezier op zijn reis toe! Zonnestraalcollecte. Dc gehouden Zonnestraalcollecte alhier, heeft opgebracht f 129.06. Wielerclub Wieringen. Gisteravond hield bovengenoemde club in het Wielerbaan-restaurant haar maandver gadering. Te ruim 8 uur opende Mevr. De Haan de vergadering en doet dc verheugende mede- deeling dat de brokkenpot thans bedraagt f 56.—. Tot. leden der commissie voor het beheeren van de brokkenpot, worden benoemd: J. W. J. Cornelisse, C. Jongert, C. Korshuize. Voorts complimentert spr. de renners- ploeg, welke naar Hoorn geweest is, met het behaalde succes. Ingekomen stukken. Van de federatie van Midden-Nederland voor clubwedstrij- dcn. De vereeniging zal een instemmend schrijven naar dc federatie zenden. Maandprogramma. Op 4 Juli zullen een tiental renners starten op de Alkmaarsche gen waken, dat overwegingen, welke vreemd zijn aan die van het recht cn de nationale waardigheid, een voorrang zouden kunnen hebben, welke met het geweten des lands in botsing zou komen. Evenzeer is liet naar mijn meening onjuist aldus de koning, indien men door scrupu les, welke te eerbiedigen zijn, maar die zeer zeker het resultaat zijn van misvattin gen, aan de amnestiewet liet karakter van een aanslag op de waardigheid van het land en de eer van de oorlogshelden zou toe kennen. Wat men ook de kwestie der amnestie moge denken, deze waardigheid en die eer blijven, ik bevestig het u categorisch, in tact. Voorts zou ik u willen spreken over wat men administratieve amnestie heeft ge noemd. In deze aangelegenheid zou ik niet kunnen toestaan, dat men na drie jaren terugkomt op beslissingen, welke men op initiatief van mijn vader heeft genomen. Mijn regeering is vastbesloten, nooit van deze gedragslijn af te wijken. Ik twijfel er niet aan, mijne hecren, dat gij u steeds ter hare zult nemen een vrije uiting van dc gevoelens der oud-strijders te leiden in discipline cn met een nauwge zette eerbiediging van het gezag, de wetten cn de verordeningen, waaraan alle burgers des lands zijn onderworpen. De dienst van het vaderland moet hot doel blijven van uw collectieve actie. Meer dan ooit heeft België behoefte aan eenheid en binnenlandschen vrede. Maakt van uw prestige van oud-strijder gebruik om dezen vrede te doen hecrschen en de nationale een beid te bevestigen. Reeds eenmaal hebt gij het land gered, Nu hebt gij opnieuw een rol ten behoeve van het vaderland tc vervullen. Ik verzoek u, om slechts daar uw aandacht op Ie vestigen. Op die manier zult gij be antwoorden aan dc bedoelingen van hem die in den oorlog uw groote leider is ge wecst. ZONDAG 4 JULI: Ned. Herv. Gem.: Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Ds. M. Ai G. Vorstman. Geref. Kerk: Anna Paulowna, v.m. 10 en n.m. 2.30 uur, Cand. J. Verhave. Middenmeer, v.m. 9.30 uur, Leesdienst. Middenmoer, n.m. 2.30 uur, Ds. C. v. d. Vliet Slootdorp, v.m. 9.30 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Voorbei'. H. A. Slootdorp, n.m. 2.30 uur, Leesdienst. Wieringerworf, v.m. 9.30 en n.m. 5 uur, Can- didaat Streefkerk, van Soest. Ned. Herv. Evang.: Middenmeer, v.m. 10 uur, (n.t.) Ev. Kiewiet Slootdorp, n.m. 2.30 uur (n.t.) Leesdienst. Wicringerwerf n.m. 7.30 (n.t.) Ev. Kie wiet, Vrije Evang. Gemeente: Alkmaar (Gccsterweg). v.m. 10.15 en nam. 7 uur, Ds. Ruys, Bed. H. Av. en dank zegging. ALKMAAR, 2 Juli 1937. Op de heden gehouden Graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 34 H.L. voertarwe 67.50; 30 H.L. gerst chev. 9.15 9.35; 88 H.L. haver 6.50—8.20; 6 H.L. bon nen, w.o.: bruine 612; citroen 19—23.50 en duivenboonen 10; 13 H.L. karwijzaad 20.20; 16 H.L. erwten, w.o. kleine groene 8.10 en grauwe erwten 1922. Alles per 100 kg. Totaal aanvoer 187 H.L. Handel goed. WINKEL, 2 Juli 1937. Aalbessen 1521; Kruisbessen 45; Fram bozen 29—30; Aardbeziën 1221;Kersen 24 25; Peulen 2526; Aardappelen 3.50—4.30; Kropsla 12; Komkommers 35; Wortelen f 4.-5. NOORDSCIÏARWOUDE, 3 Juli 1937. Scholsche muizen 4—4.50 Grooten 2.50 2.80; Blanke Eigenheimers 6.30; Drielingen. 2.20—3; kleine 1—1.20 Zilvcmep 6.70—8.90 Snijboonen 5.80—590; Bloemkool 10.60 DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. BERLIJN, 2 Juli 1937. Groenten en fruit: Berlijn: Iïoll. bloem kool 50, Holl. komkommers 1-426, p. 100 stuks. Holl. tomaten 28—32 p. 50 kg., Holl. aardappelen 7.15—7.75 p. 50 kg. Leipzig: Holl. komkommers I 25—26, II 22—24, III 16—20, p. 100 stuks, Holl. tomaten 24—45, Holl. aardappelen 7.50—8.00 p. 50 kg. Es sen: Buitenl. producten: bloemkool 45 p. 100 krop, tomaten 18—35 p. 50 kg.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3