Schagen, de roos van Hollands Noorderkwartier Gemeenteraad Bergen Wesifriesche krachipresiaties Bij zomerkleeding Woensdag 7 Juli 1937 Tweede blad HOE GROOTEWAL, LUTJEWAL, LOET EN NAAM KWAMEN. HALE AAN HUN GLORIE DER EERSTE SCHAGENAREN. Schaqen plaizand In t Noord-Holland Is gelegen Een Dorp zeer oud, Is al gebouwd, Doen men 334 schreven. Ik sta eiken dag voor een raad sel. Hier. in het redactiebureau van de Schager Courant, het 80-jariige lijfblad van iederen Schagenaar, voel je, door een hoogst modern systeem van reportage, den klop van het nationale en internationale leven. Je weet van oogenbldk tot oogenblik welke spanningen er heerschen in binnen- en buitenland; je telt het aantal dooden in den Spaanschen krijg met honderden mee op en het aantal slachtoffers van natuurcatastrophen in China en Japan met duizenden; tegelijk voel je de geringste verwonding mee van een of anderen landgenoot, die een. verkeersongeluk kreeg. Elke manifestatie van mienschelijke ge dachten. gevoelens, meeningen en wenschen vraagt om een snipper van je belangstel ling; iedere beweging in het leven der we reld wordt in je brein geregistreerd en de reëele interesse van normaal kranten lezer dreigt een oogewblik onder te gaan dn de copie-gi engheid van den kranten- ma k e r. Een zeker immuniteit vermindert soms de hevigheid van den nieuwsprikkel, maar wakker blijf je, de oox-en gespitst op 'de geluiden der wereld, waakscih als een Wachthond op een kapitaal erf. En dan zie je Schaften. Sdhaeen In den zomer. De zon heeft de straten ge- Iblankt, het huizenbeeld verluchtigd met gouden schijnsels; dikke groene loof- (boucfuetten hangen over de Laan en ver hullen de torens van het Oude Slot; uit de kleine buurten rondom de Markt mur melt het-leven der bewoners vredig; op, en. even buiten het stadje, besef je, dat je hier ziet een der schoonste en rustigste mede inzettingen van Noord-Holland, een kalme mensdhen-bedoening te midden van welige weiden. En nu is er het raadsel. Levend plaatje uit een Verkade- album. Moet ik mijn oogen of mijn ooren geloo- yen? Mijn oogen zien een levend plaatje uit een Verkade-albuim; mijn ooren van krantenman hooren het getwist uit alle gtreken waar menschen samenzijn. Ik denk dat ik beide gelooven moet; oog jen oor. Maar nu zal ik, met een plotseling op gekomen felle weetgierigheid, peilen wat Schagen is', wat het was. hoe het wérd, .wie er vroeger woonden En ik maak me los van alle vooringeno menheid en begraaf me, dezen zonnigien zomerdag, in een oude kroniek „van de gantsche 6ude Heerlykheydt van het. Dorp Schagen", gddrukt in het jaar 1767. Waar in alles uit Schagon's verleden werd opge tekend door Dirk Burger van Sc'hoorel en waaruit iik putten wil met de gretigheid van iemand, die van een sierlijken stroom rde kleine heldere bron gevonden heeft. De polderjongens uit vroeger tijden. Wat Schagen wés? Toen, nu ruim zestien eeuwen ge leden. in 334, de Zijpe geheel onder water liep, namen de ontstelde Zij- prianen ijlings' de vlucht en trokken Zuidwaarts naar het hooger gelegen land. De plaatsjes Lagerdoes, Sdhulphom, Leeuwenhom en nog wel twintig andere dorpen, wier namen in den loop der tijden ver loren zijn gegaan, werden door de woedende golven opgeslokt. De bewoners bouwden op den veiliger grond terpen of wallen, zetten daar hun hutten op en met dien daad werden zij de eerste Schagenaren. Onder deze „grondleggers" bevond zich een zekere Tjalle, vandaar den naam Tjallewal; zijn zoon bouwde de Loete (nu Loet) en zijn zuster Aaf verbond haar naam yoor altijd aan Avendorp. Weet U wie de peter is van ChrisjesWerf? Vader Kresing; langzamerhand werd de Kresingwerf omgedoopt in Chrisjeswerf. Ook leefde er toen een zekere Greëte of kroot e: dat was de bouwheer van de Grootcwal. Tjalle en Kresing waren goede vrienden. Deze Germanenzonen hadden op hun ouden dag niet den minsten last van Mramheid: zij staken op hoogen leeftijd .nog eens de spade in de klei; hun grijze haren wapperden in den zeewind en een nieuwe dijk ontstond, die door het vol'k de „Oudemans" genoemd werd en welken wij herkennen in de nog steeds dijkachtige Oude Kaag. Aaf. Tjalle's zuster, was niet het eenige „poldermeisje". Zij had een dappere col lega, de weduwe Nes'sa, aan wier noesten arbeid wij de Nes te danken hebben, „Haal. mijn kinderkens, haal! Ik zal 't U wel betalen!" De heer Huypke fundeerde de Hoep; Luytke heeft de Lutjewal opgeworpen. Een grappige geschiedenis is veihonden aan den naam „Hale". Toen één der voor het water vluchtende West.friezen, Jan, met de zijnen een woonheuvel ging houwen, moedigde hij dagelijks zijn werkvolk aan met den kreet; „Haal! mijn kinderkens, haal! Ik zal 't U wel betalen!" En de eeuwen door is men den dam, die nu één van de mooiste landwegen rondom Scha gen vormt, de „Hale" blijven noemen.. Jan van de „Hale" had blijkbaar pleizier in zijn werkverschaffing, want hij bouwde een tweeden dijk er bij. de Keynze (Keins); hij wilde bepaald, ook in letterlijken zin, zijn koetjes op het droge hebben! „Cagen heet ik eerst". Hoe komt dit heuvelgehucht, later dorp en nu stadje, aan zijn naam? De talrijke polders „cagen" genoemd (de term „kaag" is thans nog zeer gebruikelijk) gaven den menschen het woord „Cagen" in den mond. J-.ater is men „Scagen" gaan zeggen (velen doen dit nog!) en tenslotte „Schagen", Een oud versje luidt dan ook: Soo gij van ymand hoord, die na myn naam kwam vragen, Cagen heet ik eerst, maar nu zo heet ik Schagen. Aloud is myn begin, wanneer ik ben geboud. Gantsch zeeker en gewis, ik ben veel jaren oud. Ik ga U echter geen doode geschiedenis vertellen! Liever breng ik U, Schagena ren. opnieuw in contact met den geest en aard van uw voorgeslacht. Ik zou u willen, zeggen, dat ik plotseling den kalmen slui mer van ons stadje in ochtend- en middag uur begrepen heb, en ook zijn wakkere en waaikscihe builen! Want wakker, dat is de oorspron kelijke Westfries, dapper en onder nemend, verstandig en bovenal vrij heidlievend! Hij vocht, in de negende eeuw tegen de brute macht van de Noormannen; hij liet zich later de indringerij der Hollandsche graven niet welgevallen. Veranderingen van de West- friesche mentaliteit. Door de eeuiwen heen zetelden in menigen stads- en staatsraad mannen uit de Zijpe, doch langzamerhand, met het wederkeeren der rust in Schagen's dreven, is zijn menta liteit veranderd. Hij maakte zich niet meer zoo druk voor staats- en gemeenschapsleven en zorgde slechts voor eigen huis en hof. O. hij deed dat op voorbeeldige wijize, doch zoo typeerend zegt het Dirk Burger van Schoorel, die het weten kon: „ja. sommigen zouden nog wel de hand aan de ploeg slaan voor het gemeenebest, was het niet te veel moeite en streed het niet tegen haar eigen intrest". Nóg is het, alsof Schagen, verdiept in de belangen van het eigene, veilig wegschuilt achter den Westfrieschen dijk. duikt in de weelde van zijn warme weien, zich laaft aan de koel ten van zijn welvarend bestaan. Het steekt een blanken water-arm uit, waarmede, het 't groote verkeersnet van Noord-Holland beroert, doch de schuchtere invitatie schijnt bijna vergeefsch. JDe Haven wacht gelaten. Er zijn honderden dingen te vertellen over de Roos van Noordhollands Noorder kwartier, wier geur, in de zestien eeuwen van haar bestaan, nog niet vergaan is. Aan welker bekoring ik mij, voor het oogemblik hoewel noode onttrek, doch waardoor ik mij binnenkort tot een tweede impressie zal laten verleiden. L. W. (Nadruk vertraden). Gistermiddag om twee uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter; Mr. H. D. A. van Reenen, bur gemeester. Aanwezig zijn alle leden. Notulen. 1. Vaststelling van de notulen der open bare vergaderingen van 20 en 27 April en van 15 en 28 Juni. De heer Voüte (B. Bel.) vraagt in de no tulen op te nemen de cijfers welke door hem werden genoemd bij de behandeling der ge- meentebegrooting. De Voorzitter brengt dit verzoek van den heer Voüte in stemming. Het wordt verwor pen met 4 stemmen voor en 7 tegen. Het aantal Wethouders weer op twee. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het Raadsbesluit d.d. 26 Maart 1936, waarbij het aantal wethouders op drie werd be paald. Dc Voorzitter zegt, dat het hem een groo te erkentelijkheid is te kunenn getuigen, dat de Raad hem tijdens zijn ziekte en zijn her stel zoo goed heeft gesteund. Spr. wil voorts den heer Den Das hartelijk dank zeggen voor den steun welke deze hem als tijdelijk wet houder verleende. De samenwerking met de heer Den Das was steeds een zeer aange name, welke spr. nooit zal vergeten. De heer Den Das (S.D.A.P.) dankt den Voorzitter voor zijn hartelijke woorden en de prettige samenwerking en verzocht den burgemeester zijn dank over te brengen aan de ambtenaren die hem terzijde stonden. Het voorstel wordt dan z. h. s. aangeno men. Ingekomen stukken. 2. Van de aan den Raad gerichte stuk ken noemen wij het navolgende: Een harddraverij. Een schrijven van de V.V.V. te Bergen, waarin wordt medegedeeld, dat genoemde Vereeniging het plan heeft opgevat om voor de gasten een harddraverij te doen houden. De V.V.V. verzoekt den Raad deel te nemen in het daarvoor bcnoodigde garantiefonds. B. en W. stellen den Raad thans voor om, behoudens de vereischte goedkeuring van Ged. Staten van den betrekkelijken begroo- tingspost, in een te vormen garantiefonds voor de voorgenomen harddraverij deel te nemen tot gelijk bedrag als door particu lieren daarin wordt deelgenomen, tot een maximum van f 500.met dien verstande dat in een eventueel ontstaan verlies door particulieren en de gemeente gelijkelijk wordt bijgedragen. De heer Voüte vraagt, of het zeker is, dat de heer Swaag zich met de leiding belasten zal. De Voorzitter antwoordt dat dit op te ma ken valt uit het schrijven van de V.V.V. De Raad gaat dan met het voorstel van B. en W. accoord. Ter voorziening in den woning nood. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij binnenkort met een voorstel zullen komen tot aankoop van een tiental woningen van het Tuindorpcomplex, met een optie op nog 5 woningen en wel tegen billijken prijs, om aldus te voorzien in de behoefte, waarop bet aanvankelijk plan gericht was, en om aldus de beschikking te krijgen over self-suppor- ting-woningen tot lageren prijs dan die van nieuw-bouw, alles voor zoover niet alsnog de noodige huurverlaging zonder dit, mocht tot stand komen. Voor kennisgeving aangenomen. De overige ingekomen stukken gaan zon der eenige discussie onder den hamer door. Het Uitbreidingsplan. 4. Voorstel van B. en W.: Tot verhooging van de uitgaafpost der Gemeentebegrooting, dienst 1937 onder volg nummer 196 „Kosten van het ontwerpen van een uitbreidingsplan der gemeente"'en dezen post te 'brengen van f 1000.— op f 1350'. De heer Vrije (B. Bel.) vraagt of B. en W. nu in de naaste toekomst zien, dat het Uit breidingsplan af is en we steeds weer kleine bedragen moeten voteeren. Wethouder Macdonald (B. Bel.) antwoordt, dat de Vaste Commissie eerst heeft gerap porteerd, dat een bepaalde kaart niet noo- dig was. Later werd die kaart geëischt en dat zal een werk zijn van ongeveer zes we ken. Een en ander vraagt f350. De heer Vrije: Is dat dan geen willekeur van de Vaste Commissie? De Wethouder: Het is wettelijk voorge schreven. De heer Vrije: We mogen dus concludeeren dat hierna geen andere uitgaven meer ko men. De Wethouder hoopt van niet. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Waarschuwingsborden en Wegwijzers. 5. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de uitgaafpost der gemeentebegrooting, dienst 1937 onder volg nummer 229 „Kosten van plaatsing en on derhoud van waarschuwingsborden en weg wijzers" en deze post te brengen van f 230 op f 435. Conform besloten. Tweede suppl, begrooting 1936. Voorstel van B. en W. tot. vaststelling der 2e suppl. gemeentebegrooting kapitaaldienst 1936. Als voren. De Kleuterschool van Volksonderwijs Voorstel van B. en W. om aan het bestuur der Afdeeling Bergen (N.H.) van de vereeni ging „Volksonderwijs" tot wederopzegging onderhands te verhuren een lokaal der Openbare lagere school met medegebruik van een gedeelte van bet schoolterrein en den gang en het gebruik van 2 W.C.'s voor dc som van f 150.per jaar, een en ander overeenkomstig nader vast te stellen voor waarden. Wethouder Miltenburg (R.K. als minder heid in het college wil opmerken, dat de Vereen. V.O. in een bijzonder gunstige con ditie wordt geplaatst tegenover andere ver- eenigingen, welke ook een kleuterschool exploiteeren. Voorts kan spr. niet accoord gaan met de vastgestelde tarieven voor do huur van schoollokalen. Als deze verorde ning wordt aangenomen, zullen dc kosten worden afgenomen van de geldon bestemd voor de instandhouding der bijzondere scho len. Spr. wil voor dit doel na afloop van het jaar de meerdere uitgaven, ontstaan door het verhuren van schoollokalen na gaan en daarnaar de vergoedingen bepalen. Dc Voorzitter antwoordt, dat het de be doeling is geweest, de werkelijke kosten te bepalen. We zijn nu beter bij de waarheid dan vroeger. De heer Ellis (R.K.) merkt op, dat voor heen 50 pet. der kosten werd gekort. Dc meerdere kosten zijn alleen voor licht, wa ter en vuur. De Voorziter: En de kosten van schoon maken? Dc heer Ellis: De scholen moeten toch schoongemaakt worden. De Voorzitter: Daar zijn ook nog schoon tnaakartikelen hij; dat vergeet U. DEN HELDER De heer Ellis: Goed, maar i'k constateer toch, dat zoolang deze verordening heeft bestaan, de bijzondere scholen zijn bena deeld. De Voorzitter zegt den heer Ellis niet te begrijpen. Misschien doelt dc heer Elli^op de verleende subsidies, maar die staan hier los van, zegt spr. De Voorzitter wil er voorts op wijzen, dat de onderhoudskosten ook komen voor rekening der gemeente. Immers, als er banken opnieuw moeten worden geverfd of er bijvoorbeeld een nieuwe mat moet zijn in het gymnastiek lokaal, de gemeente die dingen betalen moet Als het blijkt, dat we zoodanige bedragen zouden innen, dan is hét college bereid die kwestie nader onder de oogen te zien. Wethouder Miltenburg: Dus dan zijn we niet aan deze cijfers gebonden. Als dat het geval is, dan wil spr. zijn stem aan dit voorstel geven. De Voorzitter: Dat hebben we toch altijd gedaan De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) zegt, dat twee punten van de agenda door elkaar worden gehaald. Spr. weet niet. dat er een andere vereeniging is geweest die om een lokaal heeft gevraagd voor het. geven van kleivterschoolonderwijs. Bovendien, als er een andere vereeniging zou komen, dan zou deze zich kunnen refereeren aan dit voor stel. De Voorzitter: Dat is al gebeurd. De heer Hemelrijk vraagt, of de bijzonde re scholen de instandhoudingskosten ook mededeelen, bij het verhuren van school lokalen? De Voorzitter antwoordt hierop bevestigend. De heer Hemelrijk: Hier dient dus alleen het principe van de wet. Deze nota voor ziet in de werkelijke kosten, dus hebben we er niet langer over te. pralen. Het ligt ook niet jn de bedoeling van het gemeente bestuur om eraan te verdienen. Heeft de wethouder de overtuiging, dat deze kosten van verhuur te hoog zijn? Wethouder Miltenburg: Dat geloof ik zeker en ik. wil daarom aan het het einde van het jaar de kosten bekijken. De heer Hemelrijk: Maar slijtage aan toestellen, banken enz. kunt u niet na 'n jaar bekijken. Als er verschil van meening is. beslist toch de Raad in laatste instantie De Voorzitter zegt dat B. en-W. hier een basis willen hebben; natuurlijk kunnen de cijfers na een jaar onder de loupe worden genomen. Tot, nu toe heeft de verordening tot geen enkele moeilijkheid geleid. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Vergoeding voor schoollokalen. Gemeentelijke behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportief cn charmant. Uw gelaat, hals en ar men worden snel, écht bruin, indien U deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon, in wrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervel len en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening op het, heffen eener vergoeding voor het gebruik van gemeente lijke schoollokalen buiten den tijd voor het openbaar onderwijs bestemd. Het college stelt voor, de vergoedingen als volgt te regelen: A. Voor de Openbare lagere school: I. Voor een klasselokaal of het zooge naamd „overblijflokaal": a. in de maanden Mei, Juni, Juli, Au gustus en September tien cents per uur of voor een gedeelte daarvan; b. in de overige maanden van het jaar vijf en twintig cents per uur of voor een gedeelte daarvan. II. Voor het lokaal voor handenarbeid: a. in de maanden Mei, Juni, Juli, Au gustus en'September vijftien cents per uur of voor een gedeelte daarvan; b. in de overige maanden van het jaar dertig cents per uur of voor een gedeelte daarvan. B. Voor de Openbare school voor U.L.O.: I. Voor een klein klassclokaal; a. in de maanden Mei, Juni, Juli, Au gustus en September tien cents per uur of voor een gedeelte daarvan; b. in de overige maanden van het jaar vijf en twintig cents per uur of voor een gedeelte daarvan. II. Voor een groot klasselokaal: a. in de maanden Mei, Juni, Juli, Au gustus en September vijftien cents per uur of voor een gedeelte daarvan; b. in de overige maanden van het jaar vijf en dertig cents per uur of voor een ge deelte daarvan. III. Voor het, gymnastieklokaal: a. in de maanden Mei, Juni, Juli, Au gustus cn September: lo. voor het eerste uur per dag of per avond vijf en twintig cents; 2o. voor elk volgend geheel uur per dag of per avond vijftien cents; b. in de overige maanden van het Jaar: lo. voor het eerste uur per dag of per avond vijftig cents; 2o. voor elk volgend geheel uur per of pér avond vijf cn dertig cents. Als voren. Destructie van vleesch te Schagen. Voorstel van B. en W. om gemeenschap pelijk met de gemeenten Alkmaar, Heiloo, Limmen, Castricum, Egmond-Binnen, Eg- mond aan Zee, Akersloot, Zuid- en Noord- Schermer, Ursem, Oterleek, St, Pancras en Oudorp, vormende den vleeschkeuringskring „Alkmaar" met den vleeschkeuringskring „Barsingerhorn" een overeenkomst aan te gaan inzake de destructie van vleesch enz. cn cadavers in den destructor te Schagen. Als voren. Verbreeding Bcrgerweg, hoek v. Borselenlaan. Voorstel van B. en W. tot onderhandschen aankoop van een strook grond van mej. J. J. Bakker te Bergen N.H. ten behoeve van de verbreeding van den hoek Bergerweg- van Borselenlaan voor de som van (c.A.) f l.no of f 1.50.—. Conform besloten. Aankoop van grond. Voorstel van B. en W. tot onderhandschen aankoop van grond ter grootte van 1.20.60 II.A. van den heer C. Schouten, weike grond is gelegen aan den Baakmeerdijk, voor den prijs van f 0.20 per M2 of totaal f 2412.— 1 Als voren. Verbreeding van Borselenlaan. Voorstel van B. en W. tot onderhandschen aankoop van een tweetal strooken grond, resp. groot ca. 40 en 63 M2. van de heeren A. Kroon en W. Schaaper, beiden te Ber gen, ten behoeve van de verbreeding van de Van Borselenlaan voor den prijs van f 0.50 per M2. Als voren. Verbreeding Nesdijk. Voorstel van B. en W. tot onderhand schen aankoop van een strook grond, groot c.a. 36 M2 van den heer W. H. Romijn te Bergen ten behoeve van een plaatselijke ver breeding van den Nesdijk, voor den prijs van f 0.75 per M2. Als voren. Verbreeding Breelaan. Voorstel van B. en W. tot overname in eigendom en onderhoud, om niet, van een strook grond, groot c.a. 75 M2 van den heer .T. P. Kreb ten behoeve van de verbreeding van de Breelaan, onder voorwaarde, dat door en voor rekening der gemeente de aangekochte grond van een klinkerbedek king wordt voorzien. Als voren. Het wonen buiten het woonwa genkamp. Een schrijven van C. Houten alhier, waar in hij verz.oekt uitstel te verleenen inzake het wonen in den woonwagen buiten het woonwagenkamp. B. en W. zijn van meening dat, waar uit stel is verleend van 13 Maart 1936 tot 15 Juli 1937, er geen aanleiding bestaat een verder uitstel te geven. De heer Ellis zegt, dat adressant den raad is gegeven zich tot den Raad te wen den in uiterste instantie en daarom wil spr. uitstel verleenen. De Voorzitter antwoordt, dat Ged. Staten en zelfs de Kroon in deze kwestie uitspraak hebben gedaan en daarom bestaat er geen aanleiding toe nog eens op de zaak terug te komen. De heer Hemelrijk meent, dat het gezin niet qp de juiste wijze is opgetreden, maar toch rust op B. en W. de plicht te zorgen, dat de menschen niet op straat komen. Er zijn twee mogelijkheden: of het gezin gaat over naar het woonwagenkamp, of het kan gebruik maken van de gelegenheid een goed koop huisje van de gemeente te bewonen. Voor een overgaan naar het woonwagen kamp voelt spr. niets, omdat daar men schen staan, die rondtrekken en dit gezin daar niet thuis hoort. Daarom wil spr. een kort uitstel verleenen om dezen ongewensch- ten toestand op de meest pijnlooze wijze tot een einde te brengen. Vroeger heeft adres sant niet van de gelegenheid gebruik ge maakt onrr de--woning te- accepteeren, welke door de gemeente werd aangeboden. Hand haaft het college dit aanbod nog steeds? Wethouder Macdonald zegt, dat de wo ning, welke vroeger disponibel was, er nu niet meer is. De heer Voüte: Die menschen moeten dan naar een woning gaan zoeken. De heer Den Das wijst er op, dat op alle mogelijke manieren is gezocht naar een voor het gezin behoorlijke oplossing. B. en W. hebben er inderdaad alles aan gedaan. Ze hebben een woning aangeboden voor een huur van f 3.50 en een voorschot van f 200 voor meubileering. Dit aanbod is botweg van de hand gewezen. Een beroep op den Raad nu, acht spr. dus wel bijzonder laat. Het wordt nu wel heel moeilijk voor B. en W. een andere houding aan te nemen. De heer Ellis vraagt zich af, aan welke voorwaarden de menschen moeten voldoen, om ontheffing der verordening te krijgen? Die menschen zijn niemand tot last en daarom wil spr. ontheffing verleenen. De Voorzitter antwoordt, dat de Woning wet een en ander nu eenmaal niet toestaat. Het wonen in een dergelijken woonwagen is in strijd met de hygiëne; we kunnen wer kelijk niets anders doen. De heer Hemelrijk verzoekt een maand uitstel. Stelt U bijvoorbeeld den termijn op 1 September. Is daar nu zoon bezwaar te gen? vraagt spr. De heer Voüte: Laten die menschen nu zelf toonen, dat. ze moeite doen. De heer Den Das: Dus dan moeten ze vóór 15 Juli aantoonen, dat ze een woning kun nen krijgen op korten termijn. De Raad gaat hiermede tenslotte accoord. De heer Voüte zegt, dat aan den Buerweg een kampeerauto is neergezet, die min of meer permanent als woning wordt gebruikt. De Voorzitter antwoordt, dat er een von nis is, dat een kampeerauto niet als woon wagen wordt beschouwd. De beer Voüte: Het. is dan kampeeren! De heer Vrije (B. Bel.): Misschien is het wel parkccrcn. Dc heer Voüte: Het is een overtreding van het kampeerverbod. De heer Hemelrijk zegt, dat het. kampeer verbod niet zoover gaat, dat ook die enkele kampeerauto's geweerd moeten worden. Het is een tijdelijke genieting van de natuur en geen mensch heeft er last van. De heer Voüte: Er wordt een ander ge bruik van gemaakt, dan van een gewonen kampeerwagen. De Voorzitter antwoordt, dat dit laatste inderdaad juist is. De bewoner van den kampeerwagen heelt z'n eigen huis ver huurd en woont nu tijdelijk in den kampeer wagen. De heer Swaag (B. Bel.) meent, dat als tenten verboden zijn, ook wagens verboden dienen te worden. De lieer Hemelrijk noemt tenten of kam peerwagens heel iets anders. Gaat u maar eens kijken; zegt spr. De voorzitter wil er toch op wijzen, dat een dergelijke manier van bewoning zich niet moet uitbreiden en B. enW. zullen hier voor waken. De heer Hemelrijk: Dat is wat anders! Rondvraag. Ratten ondermij nen trottoirs. De heer Vrije zegt, dat de trottoirs in de Stationsstraat en in een gedeelte der Bree laan verzakken door het ondergraven door de ratten. De voorzitter antwoordt, dat hem hiervan

Schager Courant | 1937 | | pagina 5