Nederlands eerste Vijandelijkheden in China duren voort Melkwalfabriek geopend Beroering over Palestina-rapport KIJKEN is KOOPEN tj CLOECK Peiping en Tientsin in staat van beleg Versterkingen van beide partijen rukken aan DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER UJeerbericht Geen teeken van leven meer Zoon van Alfonso koning van Spanje? Srlim VRIJDAG 9 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10309. I Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. De „vredesonderhandelingen" te Peiping tot bijleg ging van het Fengtai-incident zijn, naar het Japansche departement van oorlog verneemt mislukt. De strijd, die herhaaldelijk in den loop van den dag weer oplaaide, is echter gisteravond om 11 uur gestaakt. De onderhandelingen moesten worden afgebroken, wijl China's soldaten in Loekwosjau, waar zich het eigen lijke incident, dat tot dit wapengeweld aanleiding gaf, af speelde, geweigerd hebben, hun wapens uit te leveren, zoo als door de Japansche militaire autoriteiten was geëischt. Nadere berichten uit Tokio bevestigen dat de Chi- neesch-Japansche onderhandelingen afgebroken zijn en dat de gevechten bij Peking weer begonnen zijn. Vrij groote afdeelingen Chineesche troepen, zoo wordt ver klaard, schijnen zich te hebben geconcentreerd in de na bijheid van het gebied van den strijd. Hoewel er hoop op een minnelijke regeling blijft be staan, neemt de Japansche regeering uitgebreide voor zorgsmaatregelen. Er zijn instructies gezonden aan de drie Japansche flottilles op de Yangtse zich gereed te houden om naar het noorden te vertrekken. Bericht is ontvangen, dat alle poorten van den groo- ten muur van Peking gesloten zijn met uitzondering van twee. De spoorweg-verbindingen tusschen Peking en Moek- den zijn verbroken. De lezing der Chineesche regeering. De chef van cle afdeeling Zazie van het Chineesche ministerie van buitenlandsche za ken heeft een bezoek gebracht aan den Ja- panschen zaakgelastigde om hem een protest van zijn regeering inzake het incident van Loe koe Tsjiao te overhandigen. Het inci dent wordt „een weloverwogen uitdaging van Japan" genoemd. De Chineesche regeering vraagt schade loosstelling en zij wijst er op, dat de betrek kingen tusschen China en Japan op eerf punt zijn gekomen, waarop alles moet wor den vermeden, wat deze zou kunnen vererge ren. De Chineesche regeering verklaart ver der te hopen, dat de Japansche militaire autoriteiten hun actie zuilen staken en een vreedzame regeling met den politieken raad van Ilopei en Tsjahar. zullen aanvaarden. De Japansche zaakgelastigde verklaarde dat zijn regeering geenszins poogde het in cident te vergrooten en hij beloofde in con tact te zullen treden met de garnizoenscom mandanten van het Japansche leger in China. De Chineesche minister van buitenland sche zaken, die heeft deelgenomen aan de I conferentie van Koeling, wordt heden in de hoofdstad terugverwacht. De toestand bij Peiping. De Japansche troepen hebben aan den rechteroever van de Yoengting loopgraven aangelegd. Acht stukken Japansche veldge schut, twaalf tanks en een vrij groot aantal vrachtauto's met Japansche soldaten zijn onderweg van Tientsin naar Fcngtai. Twaalf Japansche tanks hebben een demonstratie door de Chineezenstad van Tientsin on- dernomen. Gedurende dien tijd cirkelden twee Japansche vliegtuigen boven de stad. De commandant van de 3Se divisie, gene raal Feng Sji Han en een hoog officier van het 29ste leger hebben de bevelvoering over de verdediging van Peiping op zich geno men. Uit Peiping wordt nog gemeld, dat de spanning verhoogd is door het zenden van 'n extra trein met 1000 Japansche soldaten 16 tanks en 20 stukken geschut van Tientsin naar Fcngtai. De Japanners zijn den op- marsch naar de Marco Polobrug reeds begon nen. Voor de Japansche ambassade in Pei ping en voor andere Japansche gebouwen zijn machinegeweren in stelling gebracht en zandzakken opgestapeld De Chineesche au toriteiten hebben hierop geantwoord met af kondiging van den staat van beleg. Zij heb ben ieder verblijf op straat na het vallen der duisternis verboden. Japansche troepentransporttrein aangehouden. Een Japansche troepentransporttrein is onderweg van Tientsin, ten zuidoosten van Peiping door het 29ste Chineesche leger aan - gehouden. Naar even later bekend werd zijn daarop 1 onmiddellijk nog 20 vrachtauto's met 50 Japansche soldaten uit Tientsin vertrok ken in de richting van Fcngtai. I j- Deelen van het 29ste leger hebben gister- I avond bet. vliegveld van Joean ten zuiden I van Peiping bezet. De gevechten aan de spoorlijn Peiping- J Hankau zijn gisteravond bij het vallen van de duisternis minder geworden. Ordening in de caseinelevering is noodig Er zijn groote mogelijkheden. De verkregen stoffen doen niet onder voor de „natuurproduc ten". In aanwezigheid van den minis ter van economische zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe en den directeur- generaal van handel en nijverheid, Dr. H. M. Hirschfeld, is gistermid dag een nieuwe afdeeling van de fa briek der Algemeene Kunstzijde Unie te Anrhem voor de vervaardi ging van de z.g. melkwol geopend. Een zeer beperkte kring van gasten, die öij de voorbereiding op de een of andere wijze hun medewerking hadden verleend, was mede aanwezig. Ondermelk een belangrijke grond stof. De directeur der A.K.U., prof. Ir. I. P. de Vooys, gaf een uiteenzetting van de rede nen, waarom deze nieuwe fabricage was begonnen. Het procédé is door den grond stof, waaruit het wordt vervaardigd, al di rect nationaal. Nederland is arm aan grond stoffen, doch het bezit in zijn veestapel een groote rijkdom. Ilct was reeds lang bekend, dat de caseïne, welke in de ondermelk over blijft, een interessante stof is. Dat gepoogd is daaruit een garen te maken, dat door ei witsamenstelling op wol zou gelijken., da teert al van 1904 en vroeger. De nieuwe bedrijfstak heeft, met de ccl- wol of stapelvczelindustrie dit gemeen, dat het aan de bestaande industrie een nieuwe grondstof aanbiedt, die, hetzij voor zichzélf, hetzij gemengd, mogelijkheden opent voor nieuwe fabrikaten en nieuwe werkwijzen. Ordening! Om dit te bereiken was voor de techniek van de kunstzijde een terugtocht noodzake lijk, n.1. van het vezelstofproduct garen naai de grondstof-vezel. Dankbaar memoreerde spr. in verband hiermede de hulp van de wolindustrie en van een coöperatieve melk inrichting. Zonder een ordening in de ver strekking der caseïne uit de onder melk zal Nederland niet het beste voordeel kunnen trekken van wat heden begonnen wordt. Wij rekenen aldus spr., op een overeenstemming met de Nederlandsche zuivelindus trie ter bevordering van wederzijd- sche belangen. De minister van Economische Zaken zag in zijn openingsrede zoowel uit industrieel als uit agrarisch oogpunt voor ons land groote perspectieven in de fabricage van melkwol. Hier wordt in eigen land de ver- wcrkingsmogclijkhcid geopend voor een grondstof, waarover Nederland in ruime mate beschikt, n.1. van de ondermelk, welker afzet in de laatste jaren in vele opzichten moeilijkheden heeft opgeleverd. Het industri- eele aspect van de melkwol-fabricage is niet minder belangrijk. Er zullen zich nieuwe toepassingsmogelijk heden voordoen, welke ook voor onze textiel industrie een belangrijke stimulans zullen vormen om op den ingeslagen weg voort te gaan. Hier doet zich bovendien de mogelijk heid voor om de grondstofbasis, welke deze industrie in eigen land bezit, te versterken. Vervolgens werd de minister uitgenoodigd •een bus ondermelk in het daarvoor bestemde reservoir te gieten, waarmede de commer- cieele fabricage een aanvang nam. Fabricage van melkwol. Omtrent de vervaardiging van de melkwol kan het volgende worden medegedeeld: De ondermelk wordt in een groot reservoir gebracht en daarin met zuur vermengd. Hierdoor wordt de in deze ondermelk aan wezige caseïne onoplosbaar en kan uit de melk worden afgefiltreerd. De aldus verkregen caseine wordt eenige malen gewasschcn en vervolgens in een verdunde loog opgelffët. Hierop volgt een zeer zorgvuldige filtratie, waarna de oplos sing. casinose genoemd, gereed is om te worden versponnen. De spin-apparatuur is in wezen dezelfde als dit voor de kunstzijdevervaardiging. Het esscntieele element daarin is de spindop, welke een groot aantal zeer fijne gaatjes heeft, waaruit de casinose gespoten wordt in een zuurbad. De werking van dit bad is zoodanig, dat de casinose stremt en een draad levert. Deze draad is nog niet gereed en moet in verschillende baden gehard, gc- «vasschen en in stukken van de gewenschte vezollencto worden gesneden. Zoowel de samenstelling van het sninhad als de wijze van nabewerking zijn het re sultaat van langdiiv:gejt"n zeer uitgebreide onderzoekingen. Het nrocédé lijkt in het algemeen vrij- eenvoudig, maar is wat de chemie aangaat buitengewoon moeilijk en zeer veel ingewikkelder dan het. normale kunstzijdebedrijf. Na de laatste wasschinn en droging ontstaat een uiterlijk geheel op schananwol qelijkende substantie, welke on normale wolmachines verwerkt kan wor den. Mr. M. P. L. Steenberghe Minister van Econom. Zaken Verkregen producten. In het fabriekslokaal werd een demonstra tie gegeven van het procédé en de verschillende chemicicalicn, terwijl een groote collectie van uit melkwol ver vaardigde producten was tentoongesteld. De minister sloeg een en ander met groote belangstelling gade. De melkwol is geschikt om zoowel alleen als gemengd met schapenwol tot allerlei soort weefsels te worden verwerkl. Er was een uitgebreide collectie modestoffen, zoo wel voor dames als heerenkleeding. Ook voor de vervaardiging van sajets en hand- werkgarens, is de melkwol uitstekend ge schikt. De aanvankelijke moeilijkheden met dc aanwerving zijn zoo volledig opgelost, dat de melkwol thans op precies dezelfde wijze kan worden geverfd 41 ls natuurwol. Er zijn ook verschillende soorten fijnere garens ge fabriceerd, welke tot wollen tricot zijn ver werkt. Dc tentoongestelde collectie bevatte ook ondergoed hiervan vervaardigd. Als merkwaardigheid werd getoond een heerenpak, gemaakt van melk wol, dat gedurende geruimen tijd was gedragen en er nog als nieuw uitzag, benevens een damesrok, die vervaardigd is. uit melkwol van de allereerste fabrikatiemethoden en die gedurende zes maanden zeer in tensief is gebruikt. Beide partijen ontevreden Commentaar van Wladimir Ja- botinsky. Wladimir Jabotinsky, de leider der nieuw zionistische organisatie (dc revisionisten) heeft in een interview aan Reuter verklaard, dat het rap port aangaande Palestina, „feitelijk een einde maakt aan de immigratie en een bedreiging vormt voor het wereldjodendom. Het Joodsche volk wijst unaniem het plan van de hand en het zal zijn uiterste best doen om zijn verwezenlijking te dwars- boomen. Ik ben er zeker van. aldus besloot Jabotinsky, dat het plan over de geheele wereld weinig sym pathie zal verwerven, vooral in Groot-Brittannië. (De revisionisten streven naar een Jood- schen staat aan beide zijden van den Jor- daan, Palestina en Transjordanië beslaan de. Red.) Het einde van een schoone droom. Het algemeen gedeelde standpunt der Jo den ten aanzien van het rapport der Pa lestij nschc commissie is, dat dit het einde beteckent van een schoonen droom en van een grootsche proefneming. De religieuze Joden trokken, na geluisterd te hebben naai de radio-uitzending, in optocht naar de klaagmuur waar zij baden, dat, het. niet tot oen verdeeling van 'iet land zou komen. De eerste reactie der Arabieren kan sa mengevat worden in de woorden van Focad Saba, den secretaris van het opperste Ara bische comité: „De teleurstelling zal aan zienlijk zijn." Nog nimmer zullen zooveel luisteraars de uitzending van Radio Palestina gevolgd hebben ais gisteren. Onder de honderdduizenden toehoorders bevonden zich talrijke Arabische dorpsbe woners, die voor het eerst in hun leven een radio-uitzending beluisterden. Verzet tegen de plannen van het rapport. Bij de „Jewish Agcncv" en de arbeiders organisatie „Histadroeth" is een fel verzet tegen de voorstellen der Koninklijke com missie waar te nemen. Met uitzondering van eenige extremisten tooncn de Arabieren zich niet zeer vijandelijk gezind. Zii schij nen geneigd gehoor te geven aan de aan maning tot gematigdheid en redelijkheid. Het vruchtbaarste deel aan de Joden? Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat. het hooge Arabische comité na een vergadering van twee uur een manifest heeft gepubli ceerd, waarin wordt verklaard, dat het deel van Palestina, dat door het rapport van de Koninklijke commissie wordt, toegewezen aan de Joden, het vruchtbaarste deel van het land is en de gebieden Haifa. Acre, Sa»ad en Tiborias omvat. Het comité zal om zijn politiek vast te stellen de Arabische koningen en prinsen raadplegen, alsmede de leiders van binnen- landsebe organisaties in Palestina, Onder- tusschen wordt do Arabische bevolking verzocht kalm te blijven en geen waarde te hechten aan beloften zonder zin, terwijl wordt aangedrongen op het handhaven van het nationalistische program. Zal geweld noodiq zijn? Anibey Abdoel Hadji, een op den voor grond tredend lid van het Arabische hooge ervmifë heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat tenzij Groot-Brit tannië geweld gebruikte bet onmogelijk zou zijn het plan tot verdeeling van Palestina ten uitvoer te leggen". „Het is geen econo- misehc kwestie maar een eerezaak. Wij Vier nieuwe fabrieken voor tex- tielcaseïne. Binnen een maand draaien deze ie Leeuwarden. De heer Antonio Fereti, uitvinder van de bereiding van kunstwol uit ondermelk heeft met enkele andore hoeren van de directie der Sn ia Visrosa N.V. Himca (Hollandsrhe Industrieoio' Maatschappij voor Caseinebe- roiding) oen bezoek gebracht aan do fabriek van do N.V. Lvornpf, Berlikum (Fr.) waar do textielcascino bereid wordt volgens het patent Fereti, welke casëinc de grondstof is voor de melkwolfabricage, meldt de N. R.Crt. Na deze inspectiereis zal nu de bereiding van textiel-caseine op qroote schaal binnen zeer korten tijd tot stand gebracht worden. Reeds binnen een maand zullen al leen reeds te Leeuwarden in vier fa brieken groote hoeveelheden melk lot textielcaseïne verwerkt worden. In bijna alle provincies zullen bin nenkort belangrijke zuivelbedrijven met de fabricage beginnen. DE BILT SEINTi Verwachting: zwakke tot matige westelijke tot zuidel. wind, aanv. licht tot half bew., later toen. bew., weinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: toene mende kans op regen. barometerstand hedenmorgea 8 nor i 77.1 zullen niet vrijwillig afstand doen van Hai fa, Safad en Tiberias, voor welk bedrag ook. Joodsche immigratie in Libanon? Naar het Arabische blad „Alliwaa" uit Parijs meldt, zou tusschen den voorzitter van de Joodsche wereldorganisatie, Wciz- man, en den Libaneeschen president, Edde, kortgeleden een geheime overeenkomst zijn gesloten, waarbij den Joden uitgebreide im migratierechten in de republiek Libanon zouden zijn verleend, terwijl hun politieke activiteit zou zijn verboden. Het blad ver klaarde, dat de overeenkomst tot stand zou zijn gekomen op aandringen van Engeland, Frankrijk en Turkije, teneinde de ambities van Italië in het Oosten van de Middelland- sche Zee uit te schakelen. Seinen van Amelia Earhart wor den niet meer vernomen. Drie vliegtuigen keerden zonder re sultaat terug. Drie vliegtuigen, die van het Amerikaansche oorlogschip „Colora- do" waren opgestegen, zijn naar het schip teruggekeerd, na vergeefs het gebied van de Phoenix-eilanden te hebben afgezocht. Het zoeken zal worden hervat. Amelia Earhart moet zich daar in de omgeving be vinden. Het pantserschip vervolgt zijn weg naar de Phoenix-eilanden, ten einde het opsporingswerk te verge makkelijken. De zee is kalm en het weer is goed. Duizenden Amerikaansche bezitters van ultra korte golf-toestellen hebben hun in strumenten ingesteld op de golflengte van Earhart's zendapparaat in de hoop een nieuw sein van de vermiste aviatrice op te vangen, meltlt Un. Press. Echter voor zoo ver bekend is geen boodschap van Amelia Earhart meer ontvangen. Men schat, dat alléén langs de Amerikaan sche Westkust 5000 radioluisteraars aan dit opsporingswerk deelnemen. Twee sterkte korte golf stations in Los Angeles, die aan radio-amateurs tocbehoo- ren, hebben een 24-urigen radiodienst inge richt,, om eventueelc nieuwe seinen van het vliegtuig van Amelia Earhart op te van gen en onmiddellijk aan de Amerikaansche kustwacht door te zenden. Intussclien wordt de hoop, de aviatrice nog redding te kunnen bieden, steeds ge ringer, daar dc „Lexington", het vliegtuigen schip, niet vóór Zondag ter plaatse, waar Earhart moet zijn neergekomen, zal kunnen aankomen. Franco telegrafeerde: „Kom zoo spoedig mogelijk!" De secretaris van den graaf van Covadonga heeft verklaard, dat ge neraal Franco herhaalde malen den ex-kroonprins van Spanje getelegra feerd heeft met het verzoek naar zijn land terug te keeren. De secretaris deed geen mededeeling van de juiste termen van deze telegrammen, maar zeide wel, dat generaal Franco den graaf van Covadonga verzocht had „zoo spoedig mogelijk" naar Spanje te komen. De secretaris voegde hier aan toe: „ik acht het zeer moge lijk, zoo niet zeker, dat mijn meester koning zal worden." De graaf en gravin van Covadonga zullen 3 Aug\istus uit Havanna vertrekken naar het zuiden van Frankrijk, vanwaar zij na een kort verblijf naar hét Zuiden van Portugal en vandaar naar Salamanca zullen gaan.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1