Tusken mal en vroed I Tweede blad Het hoofdelijk inkomen in Schagen en omgeving Uit Bergen AKKERTJES ERGENS VROEDE VADEREN AAN DE POFEERTJES Vrijdag 9 Juli 1937 Hoe de koopkracht gedaald is De gisteren door ons gepubliceerde cijfers over den teruggang van het aantal belas tingplichtigen in Schagen en omgeving, de den zien hoezeer het deel van de bevolking, dat een betrekkelijken welstand geniet, se dert 1929 is verminderd. De financiëele ach teruitgang in de groepen, wier inkomen ook thans nog meer of minder ver boven de minimumgrens van den belastingplicht uit steekt, kwam in deze cijfers echter niet tot uitdrukking. Ten deele is deze af te leiden uit de bedragen, die het gemiddeld inkomen van eiken aangeslagene afzonderlijk aange ven, welke bedragen wij hieronder, met hun procentueele daling, laten volgen. Gemiddeld inkomen per aangeslagene bij aanvang v.cL crisis: thans: Daling: 'Gemiddelden: Rijk f. 2308.— f. 2087.9,5 pet. Provincie 2480.2164.12,7 Schagen 1773.— 15,5 Omliggende gemeenten: Aj-Paulowna 1915.1625.15,1 Barsingerhorn 1665.— 1601.— 3,8 Callantsoog 1554— 1381.11,1 St. Maarten 1543.1347— 12,7 .Warmenhuizen 1650.1611— 2,3 De vermindering van het gemiddeld inko men in Schagen en Anna Paulowna is dus iets grooter dan de gemiddelden van rijk en provincie. Farsingerhorn en Warmenhui zen notecren een véél geringere daling. He laas kan dit niet aan een werkelijk gunsti ge ontwikkeling van het volksinkomen ter plaatse worden toegeschreven. Het totale belastbare inkomen daalde n.1. in Barsin gerhorn van f 974.000,tot f 509.000.en in Warmenhuizen van f 965.000.tot f 390.000— Blijkbaar is de geringe daling al leen te danken aan het wegvallen uit de groep belastingplichtigen van eén breede laag van vooi'heen reeds kleine inkomens. Nauwkeuriger inzicht in den plaatselijken teruggang dan uit de reeds geproduceerde cijfers verworven kan worden verkrijgt men daarom door acht te slaan op de daling van het belastbaar inkomen per hoofd der be volking, zooals deze uit het volgende staatje kan blijken. Belastbaar inkomen per hoofd bij aanvang Ver- v.d. crisis: tJhans: mindering: Gemiddelden: Rijk f550.f. 333.39,4 pet. Provincie 769.469.39. Schagen 591— 326— 44.8 Omliggende gemeenten A.-Paulowna 566.213.62,3 Barsingerhorn „466— 238.48.9 Callantsoog 408— 207— 49.2 St. Maarten 373— 143— 61.6 Warmenhuizen 423.166.60.7 Deze cijfers zijn niet erg bemoe digend. De geheele streek blijkt méér van en door de crisis te heb ben geleden dan de rijks- en pro vinciale gemiddelden. Verhoudingsgewijze heeft de Schager be volking de tijdsomstandigheden nog het best weerstaan al blijkt ook hier de koop kracht der bevolking bijna voor 45 procent te zijn ingeboet.' Het overgebleven hoofde lijk inkomen is thans in Schagen beduidend hooger dan in de omliggende gemeenten, hetgeen bij den aanvang van de crisis in veel mindere mate het geval was. Geweldig is de teruggang van het hoof delijk inkomen, en dus ook van de plaat selijke koopkracht, der bevolking in Anna Paulowna, St. Maarten en Warmenhuizen. Dalingen van méér dan zestig procent moe- ten zoowel voor de gemeente-huishouding als voor den neringdoenden middenstand ruineus zijn. En de overweging, dat het nog erger kan, dat er plaatsen in Neder land zijn, waar devermindering van het hoofdelijk inkomen bijna tachtig procent bedraagt, vermag in deze dan ook niet meer dan een héél schrale troost te zijn. VEREENIGING VAN HANDELAREN IN BOUWMATERIALEN IN NEDERLAND. Excursie naar Texel. Zomervergadering in De Rustende Jager. De burgemeester heet de gasten namens het Gemeentebestuur welkom. Woensdag werd alhier in de groote zaal van de Rustende Jager de zomervergadering gehouden van de Vereeniging van Hande laren in Bouwmaterialen in Nederland. De opkomst der leden uit vrijwel alle plaatsen van ons- land was zeer groot, bo vendien waren aanwezig vertegenwoordi gers van de Fachgruppe Baustoffe der Wirtschaftsgruppe Grosz-, Ein- und Aus- fuhrhandel en van de Landelijke Federatie van Vereenigingen van Handelaren in Bouwmaterialen in België. In totaal werd de vergadering door ongeveer 150 personen bijgewoond. Om ruim elf uur opende de voorzitter, de heer J. A. van Wijngaarden uit 's-Gra- venhage de bijeenkomst en gaf onmiddel lijk het woord aan den burgemeester van Bergen, den heer mr. H. D. A. v. Reenen, die de congressisten welkom heette. De burgemeester zeide ervan overtuigd te zijn, dat de vergadering naar wcnsch zou slagen en hoopte, dat allen een prettige herinnering aan Bergen zouden behouden. (Applaus.) De Voorzitter, de heer v. Wijngaarden, bracht den burgemeester dank voor zijn vriendelijke woorden en zeide, dat de ver eeniging hem er dankbaar voor was, dat het hoofd der gemeente Bergen bereid ge vonden was, de vergadering toe te spreken. Spr. hoopte, dat het den burgemeester ge geven mocht zijn Bergen te brengen op de trap van volmaaktheid, waarop het als bad plaats recht had. Nadat nog de Duitsche en Belgische verte genwoordigers het woord hadden gevoerd, werd met de behandeling der agenda, welke slechts punten van huishoudelijken aard bevatte, een aanvang gemaakt. Hierna had een gezamenlijke lunch plaats. Eenige inleidingen. Na deze lunch werd om half drie de ver gadering voortgezet met een inleiding van den Secretaris der Vereeniging, den heer W. G. Tesser uit Bussum, terwijl daarna Mr. Dr. Louis Regout uit Meerssen een in teressante voordracht hield over het stand punt van fabrikanten ten opzichte van de samenwerking met handelaren. Het meer intieme gedeelte. Hierna begaven deelnemers en gasten zih naar hun resp. hotels, om zich te 7 uur weer te vereenigen in Hotel „Nassau-Ber- gen" te Bergen aan Zee, waar een geza menlijke feestmaaltijd plaats had. De tweede dag. Gistermorgen om kwart voor 10 uur kwa men deelnemers en gasten wee.r samen op 't voorplein van hotel „Nassau-Bergen", om een groote excursie te maken., welke onaf scheidelijk aan de Zomervergaderingen van deze Vereeniging is verbonden. Er werd naar Den Helder gereden, waar een extra boot gereed lag om de deelnemers naar Texel over te brengen. Op het eiland Texel ging het via den Burg naar de badplaats de Koog, waar in Hotel „Prinses Juliana" de lunch werd gebruikt. Na afloop werd per touringcar een tocht gemaakt over dit prachtige eiland en langs dennen en duinen ging het via den Hoorn en Oudeschild, waar weer werd ingescheept naar Nieuwediep-Dcn Helder. Daar werden de auto's weer opgezocht, om de terugreis naar Alkmaar te aanvaar den, van waar de deelnemers zich naar hun diverse woonsteden tcrugbegeven. Nerveuze slapeloosheid Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen eu heerlijk in te slapen: Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frisch" Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks20cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52cent. Je kenne wat beleve... Een Vraidaggenmid- deg ha'k een boskip bai Piet, de klokke- smid in de Waard, je wete wel, de teneel- speulder, zelle we zegge. Nou, 't was nagal gnappig weer een staive wind en of en toe regen, dus écht zomerweer dat ik docht, ik gaan op de vielesepee, den ken ik me metien verlustige in de akkers met nuvve eerepele, die nou weer zokke reuze- praize opbrenge. Kaik maar nei men houfd. Afain, ik was den in de Middelweg, bai de herreberg van Wester zewat en deer sting een klain jo'enje. Gien ham-en-bröodeter, za'k wel, maai' zoo ien uit et geslacht van de skóotjes-met-stroup en zuurwaairiffe- lektante. Man, zaidie, hè je een fiese- plaatje? Nou, ik hew een fieseplaatj-e, dat ik zaide van al, vanzelf. O, zaidie, want ze stane te konterleëre. En jewel oor, vaif- honderd meter veerder stinge de wetboeke van strafrecht uit de Blauwe raigerpokler, Visser en Blaiendaal en nag een kemies, nei een zootje vliegmesicnes te kaiken, want oto's en fiese kwamme der niet als te vcul. Nou, zaid ik, want ik ken die klante wel, en ik had een fieseplaatje en ik had goed keken, of ik vrai van zonde was teugen over de are drieduzendvaifhon- derd en ien en zeuventig bepalings van de metorre en raiwielwet, nou, zaid' ik, ben jolle nag al in de vangst vendaag? Nou, meheer Blaiendaal keek eerst nei zen tuf, of die startklaar was en toen haalde ie men ouwe fiesie efkes deur de 3671 artikele voornoemd, en toe liet ie nag de leste vaif Jaargange van et plisieblaadje in zen har- senkronkelinge rondtoere. De are bewaarde ondertussen een aimte- lek stilzwaigen vanzelf. Nou, ik en me fie sie wazze sköon, en der viel niks te dede- seere en te kombeneere voor de Gofferie Gijle van meheer Sntteman Maier, en hai zaide den o'k: Nei, et is niet drok. „Zonde, zai ik, en toe ben 'k nei Piet gaan. En da'k verom kwam, stinge ze der nag, en et jo'en- je sting er ok nag. en de oto's en de me torre die van Verlaat kwamme en niet zui ver wazze, gonge bai Wester et padje op bai de daik om en over de Klaas van der Molenbreg zoo nei stad. Je hew we der zin an. men knecht, zaid'ik teugen dat jo'enje. Denk ok wel, zaidie, ik heb al zeuventien oto s en negen metorre teugenhouwen. En hoeveel fiese weet ik gien meer. Leste Zun- deg van Skaerkeremis hewwe ze main en me zussie ons fiese ofnomen, want we hewwe ien plaatje met een gat er in, en dat most vader hewwe. En we woue net zoo graag nei de lichieskerremis. En me moeder heb gien cente om de boete te be talen. Nou, tóe hewwe ze main nomen, nóu is 't main beurt. Deer komt er weer ien! Nou, as staasburreger ha'k vanzelf dat jon- je nei de plisie brenge moeten, wegens be lemmering van ambtcnare in funksie, maar ja.. We houwe nou icnmaal grooter van David-et-joenje, as van Goliath-de-drie-pli- &i erna n ti e-en-een-Ha rre 1 i e-D a vissonAl begrootte et me voor de aiverige zeune van Hermandad, die meskien ok liever bai moeder an een koppie zitte te kranten, as Engelebertus Fiscus te assisteere.. Dat zaid ik ok teugen Piet. dal van clat koppiedoen en dat kranten. Man, zaid'ie... kranten? Docht jai dat een boeremiddestan- der opheden taid hewwe om te kran ten? Ik lees de Skaerkrant vanzelf, want die moet je leze, nou deer lees ik van wie er dood benne en de affertenties, en den lees ik de Tillegraaf ok nag, maar deer lees ik allien in van Mikkie Muis. Nou, dat. rooit er op docht ik. Deer zitte ze nou op de krant van sochcns tot seivens et geeselek voedsel te koken. Deer suddere nou de mooiste houfdartikele op 'n ienpitspeterolie stelletje om lekker gaar te worren, deer stoke ze nou groote vure onder de potte met heete kertiek, deer knippe en laime ze nou flumpagenas voor bai mekaar, deer leite ze der aigen klisdeurnat regene op voc- balveld, deer bange nou zeuven tonge de heele dag voor op veertien skoene an de Skaerkrant en deer heb de Tillegraaf nou een pertier op elke verdieping voor en moet je eerst vaif briefkes teekene voordat je bai Zaine Kaizerlijke Houghaid de rildak- teur komme maggeMikkie Muis en wie er dood bennePiet, Piet, wat heb jai de heele en de halleve krantewirreld een lessie geven, men knecht... Ik prakkezeer der hard over om an alle krante een bordje te sturen, dat mocte ?,e den hange boven der burios en deer skraif ik den op: Hier schrijft en knipt men bij de meter, Hier weet men alle dingen beter, Hier peinst het brein voor d'abonné, Waar maak ik Hem het lekkerst mee? Als Wij de Pers eens gingen staken, Dan zou de heele wereld kraken... Als Wij de Pers niet meer bestonden, Dan ging de menschheid zoo ten gronde... Want onontbeerlijk in Uw huis Zijn Wij... de Pers... en... MICKIE MUIS! Maar ik zou nag meer lessies in nede- rigaid kraige, die middag'k Ken 't jol le anbevele... Op de vielesepee. Den moet je ders kaike-as je teminste een elektrieke lamp hewwe zoo plat op die nikkelen bol, die an je stuur zit en weer et lampke inzit. Den zien je je aigen een verskrikkelijk groot stuur vasthouwen, met een paar ban de zoo groot as koleskoppe, en je ziene een paar biene zoo groot as olifantepoote, maar op en neer gaan. Ien twei... ien twei... En heel in de veerte zien je een onwais klain kopke, boven op dat rare laif van je. Nou... deer benne we nou weer. Met een paar groote hande houwe we et stuur van de wirreld vast, et is ons aige- Iijk veul te groot en met een paar groote biene wulle we em vooruit skoppe... ien twei, ien tweiMaar ons hersens ben veuls te klaine worren... Afain werk et zelf ok maar ders uit, as je op de fies zitte, den ken je teugen je aigen een preek houwe, krek zoo mooi as Zundes van do- menie oor! Afain je hewwe soms gienien- sen veul preeke noodig om ers efkes over een paar are dinge as je groo.te boone weer de luize anzeten hewwe of de nep die krek duur is. as jai slahoone op je uicnland zet hewwe, te prakkezeeren. Een Zundegenei- vend hew 'k de persessie ders zien in de Roomse kerk... Nou wai benne van d'are kant vanzelf en wat ze deer allegaar doe- ne en vertelle deer begraip je nou niet al les van. Maar dat te die kleine kindertjes, met er witte kleerkes an, der kransies in der heer en der keerskes en blommekorfkcs in der klaine handjes, met lichies in der blaie ougies zoo langs je heen kwamme Je ziene zoo die keerskes hillegaar langzaam opbrandc en vertere, as een scmbool van een groote Liefde, die zen aigen hillegaar wegcaiferf, nou den moet je aigelijk maar niet denke... Spanje, Abessinïë, de dipclema- tekliek,' de sportheksesse, een vliegeniereter, die ze allegaar niet meer bai mekaar heb, alle onwaize onwaizeghede die je leze en on dergane moet je den maar vergeteWant aars zou een mcnsch opstandig worre en den hewwe we weer de vijf en dertig hon derd ien en zeuventig artikele van meheer Blaiendaal. Afain der blaive al taid wind molens en der blaive Don Ouichotte en et is meskien voor je gemoesrust maar et beste dat je maar zoo n beetje mechobbele en net doene of je gek benne Nou de groete ok van Meraik Jasper. Skagen, Woenesdag 7 Juli 1937, Bergen heeft kermis gevierd. Drie dagen lang. En met succes! Op zich zelf eigenlijk niets geen bijzonders, want er zijn meer plaatsen, die kermis vieren en eveneens met succes, al zijn er ook wel, die er min der goed uitspringen. Maar in liet „dorpje klein, daar aan den duinenrand" is dit feest bovenmate geslaagd, en dit krijgt, te meer betcekcnis, wanneer, men bedenkt, dat het sedert jaren weer voor het eerst is, dat in Bergen de kermis opnieuw werd gevierd. Of is het misschien juist daarom, dat talloos vele bewoners en met hen onge twijfeld ook wel de aanwezige gasten zich in dit driedaagschc vermaak hebben ge stort? Doet er ook niet toe! Bergen heeft, getoond kermis te kunnen vieren, ook al waren de vermakelijkheden niet vele en on danks de voorspellingen van hen, die meenden, dat. Bergen geen kermis noodig had. Deze voorspellingen zijn het eerst ge daan op het stadhuis, waar de vroede va deren in menige zitting lange debatten over het kermisvraagstuk hebben gehouden. On ze lezers, die de Berger gemeentepolitiek bijhouden, hebben dit menigmaal kunnen constaleeren. Zij ook zullen zich herinneren, dat tenslotte met 6 tegen 5 stommen de knoop werd doorgehakt en Bergen daarmee zijn kermis herkreeg. En nu de royale houding van de tegen- BERGER SPORTVEREENIGING. Zondag komt het Sneeker L.S.C. op bezoek. Een goede oefe ning voor de finale om het Gou den Kruis. Zondag krijgt Bergen Friesche gasten; de voorzitter van B.S.V., die eenige weken geleden met de adspiranten in Sncek ver toefde, wist het bestuur van L.S.C. dermate voor Bergen te interesseeren, clat hem de toezegging vvercl gedaan, dat L.S.C. binnen kort een bezoek aan Bergen zou brengen. Dit bezoek zal nu Zondag plaats vinden en deze Friesche voetballers zouden geen voet ballers zijn, indien ze aan ciit uitstapje ook niet een wedstrijd verbonden wenschten te zien. Het eerste elftal van B.S.V. zal dus Zondagmiddag om half drie den strijd aan binden tegen een L.S.C. combinatie, Onge twijfeld kan dit een interessant treffen wor den, daar L.S.C., die 2e klasser K.N.V.B. is, met zes spelers van het eerste elftal zal uitkomen. Het bestuur heeft voor den win naar van dezen wedstrijd een medaille be schikbaar gesteld. Bij BS.V. zal de rechtsbuiten Henk Plomp niet van de partij zijn, aangezien hij door z'n mededoen aan de gymnastiekwedstrij- den te Castricum, verhinderd is. De Elftal commissie heeft hem vervangen door Gerrit Visser, dié"vroeger reeds in het eerste uit kwam, doch door een enkelblessure gerui me» tijd buiten gevecht werd gesteld en nadien alleen voor de Veteranenplocg wcnschte te spelen. Laten we hopen, dat Visser z'n zucht tot individueel spel zal thuis laten en dat hij verband zal zoeken met z'n binnenspeler. Lukt hem zulks, clan zal hij ongetwijfeld zijn plaats waard zijn. stemmers! In welk opzicht zult U vragen. Het plaatje hierboven geeft daarop ant woord. Op deze foto ziet U n.1. de vroede vaderen van Bergen vereenigd in de pof fertjeskraam van Van der Zee, in een stemming zooals het vroede vaderen be taamt. Niet uitbundig, maar toch de mees ten met een vroolijke glimlach op het ge laat (de vóórstemmers?) Of het een van deze laatsten geweest is, die op poffertjes gefuifd heeft om zijn tegenstanders van de geneugten van dit oud-Hollandsche ver maak te overtuigen, is ons niet hekend. Een feit is, dat allen present waren en spotten de tongen in Bergen willen beweren, dat als vandaag den dag opnieuw het kermis vraagstuk in den raad aan de orde zou komen, het er met vlag en wimpel door zou gaan. Op de foto zien we aan de linkerzijde van de tafel zitten van links naar rechts de heeren J. W. Macdonald, wethouder; M. C. Dingerdis, Dr. Jb. Hemelrijk, J. Swaag, J. E. Miltenburg, wethouder; staande van links naar rechts de heeren G. Taapken, Secretaris der Gemeente; C. Brak, Mr. Q. Rovers, L. den Das, C. W. Ellis, E. J. Voute, J. N. de Koning; en aan de rechterzijde van de tafel zittend Burgemeester Van Ree nen en de heer P. Vrije. Voor 't overige is' de ploeg gebleven, zoo als ze Zondag j.1. tegen Sporters was opge steld. Jan Peetoom dus weer op de midden voorplae' en Cor Hoogvorst, spil. Ongetwijfeld zal het een mooie wedstrijd worden, als tenminste het weer ook ee« beetje wil medewerken. De gasten zullen tegen 1 uur met een autobus bij het station aankomen en bege ven zich na door het bestuur aldaar te zijn verwelkomd, onmiddellijk naar het ter rein. Drie terechtstellingen te Berlijn Wraak voor een overval van 1931. De persdienst der justitie te Ber lijn deelt mede, dat gisterochtend vroeg drie personen, die door de ju ryrechtbank te Berlijn wegens moord ter dood waren veroordeeld, zijn terechtgesteld. Zij hebben deel gehad aan den overval, welke in October 1931 is gepleegd op het lokaal der S.A. in de Richarclstrasse te Neu- kölln. Twee andere personen, die bij dezelfde aangelegenheden betrokken waren en even eens ter dood waren veroordeeld, hebben van rijkskanselier Hitier gratie gekregen. Hun straf is gewijzigd in tien jaar tucht huisstraf, zulks met het oog op den nog jeugdigen leeftijd, welke zij hadden, toen de misdaad werd gepleegd. Heerlijke zomerdag aan het Berger strand*

Schager Courant | 1937 | | pagina 5