Wie wordt Amerika'8 volgende president? DE DRIE MUSKETIERS i EIMELIJKE STRIJD DE' Spullebaas voor f 2000 gedupeerd Radioprogramma roosevelt en wallace ge noemd. de man, die de boeren wist te organiseeren. Opvallend vroeg begint men zich in Amerika bezig te houden met de vraag, welke candidaten in het jaar 1940 bij den verkiezingsstrijd om het ambt van president der Verecnigde Staten tegenover elkaar zul len staan. Het is daarbij opmerkelijk, dat men in kringen, welke zeer goede betrek kingen onderhouden met het Witte Huis, uitlatingen kan hooren, waaruit blijkt, dat Roosevelt eventueel voor een derde candi- datuur zou kunnen worden gewonnen. In- tusschcn moet voor een dergelijke candi- datuur eerst grondwettelijk de mogelijkheid geschapen worden. Maar Roosevelt heeft reeds her haaldelijk bewezen, dat hij er de man niet naar is, om zich door dergelijke moeilijkheden uit 't veld te laten slaan. Herinnerd zij hier aan het door de Amerikaansche bladen zoo dikwijls geciteerde woord dat de president eens gebruikte, toen hij over de grondwet sprak: de grondwet stamt nog uit den tijd van de postkoets cn heeft in vele opzichten dringend behoefte aan verbetering. Hieruit zou zich ook laten verklaren, waarom men zich dit keer zoo vroeg met de persoonlijkheid van den nieuwen presi dent bezig houdt. Want wanneer het grond wetsvraagstuk eerst nog in het parlement en eventueel voor het Opperste Gerechtshof moet worden behandeld, zal men tamelijk veel tijdig noodig hebben, wanneer alles op het oogenblik, waarop de candidaten of ficieel gesteld worden, in kannen en krui ken wil zijn. Wie is Henry A. Wallace? Bijna tegelijkertijd met de bovengenoemde berichten over een mogelijke derde candi- datuur van Roosevelt dook en zulks merkwaardig genoeg van republikeinsche zijde het gerucht over de mogelijkheid •van een andere candidatuur op. De man, waarom het in dit geval gaat, is de mi nister van landbouw Henry A. Wallace. Wallace is zeer lang, zelfs nog toen hij reeds cenigon tijd deel uitmaakte van de regeering van-Roosevelt, lid van de repu blikeinsche partij geweest en eerst kort ge leden is hij tot de democraten overgegaan. Achter Wallace staat, het sterke front der Amerikaansche boeren. De plattelandsbe volking van de Verecnigde Staten omvat bijna 32 millioon mcnschen. In het jaar 1036 hadden deze groote en kleine farmers in tolaal een inkomen van niet minder dan 8 milliard dollar. Dat beteekent, dat de landbouw de belangrijkste bedrijfstak der Vereen;"de Staten is. Tn 1035 bedroegen deze inkomsten slechts 7 milliard en toch was dit 60% meer dan in 1932. Men re kent. er nu op, dat dit bedrag reeds in het loopende jaar de grens van 10 milliard zal overschrijden. Ware in den Noord-Ameri- kaanschen landbouw alles bij bet oude ge bleven, dan zoü men slechts van imposante i cijfers kunnen spreken, waaraan echter geenszins een politieke beteekenis zou kun nen worden toegekend. Nog kort geleden bestond het feit, dat de boeren van het noordelijk deel van de Unie in hart. en nieren republikeinsch' waren, terwijl de far mers van het. zuiden met betzelfde enthou siasme bij de leuzen van de democraten zworen. Daarbij was de eenige feitelijke tegenstelling in de opvatting van dc boeren gelegen in het feit, dat de farmers uit het Zuiden wegens hun katoenhandel op dc wereld markt aangewezen waren cn dus vrijhandel wenschten, terwijl dc Noordelijke boeren hooge invoer rechten eischtcn. Het feit, dat dit on derscheid zeer gemakkelijk van on dergeschikt belang kon worden en dat de gemeenschappelijke belangen in ieder geval oneindig veel be langrijker waren, viel niemand op. Wallaoe gelooft aan zijn „zending". Aan Wallace nu is het binnen verbazend korten tijd gelukt aan deze oude illusie der tegenstelling een einde te maken en dc be tekenis der verbindende factoren op den voorgrond te stellen. In een zeer opmerke lijk arlikel geeft de „Saturday Evening Post", een blad, dat bijna geheel afwijzend tegenover Roosevelt cn zijn New Deal staat, uiting aan zijn waardeering voor de presta tie, welke Wallace volbracht beeft door dc Amerikaansche boeren binnen weinige ja ren tot een eensgezinde samenwerking te bewegen. Drie dingen, zoo meent het blad, vormden de voorwaarden voor het gelukken van een dergelijk plan en deze drie voor waarden waren aan Wallace duidelijk. In de eerste plaats moest den boeren een ge meenschappelijke nationale gedachte bijge bracht worden. Daarna moest men een agra risch programma vinden, dat deze eensge zindheid tot uiting bracht en tegelijkertijd een practische basis vormde, waarop zij zich vercenigen konden. De derde noodza kelijkheid was een zich over de geheele Unie uitstrekkende organisatie der boeren. Slechts zoo konden zij tot een politiek en econo misch belangrijk lichaam worden. Geduren de de jaren 1934 en 1935 hebben meer dan 4 millioon boeren verklaard, dit program ma te willen volgen. Het is niet verwonder lijk, dat een man, die op deze idee kwam, ook wist, hoe haar ten uitvoer te brengen. Het feit, dat de president, toen hij kort ge leden van zijn vacanlie aan den Golf van Mexico naar Washington terugkeerde, den journalisten slechts op het gebied van den landbouw nauwkeurige mededeclingen over zijn toekomstige regeeringsplannen kon doen, is veelzeggend. Wallace is een man met een zending, waaraan hij gelooft. Der halve noemt het genoemde blad hem een „mysticus". In ieder geval schijnt Wallace de groote boerenleider te zijn, waarop de Vereenigde Staten zoo lang gewacht heb ben en wanneer hij aan den verkiezings strijd zou deelnemen, zouden zijn kansen zeker niet slecht zijn. Uit hijschtouw gevallen Bij herstellingswerkzaamheden aan het dak van de drukkerij Dijkman en Co. aan het Nassauplein te Amsterdam, waar eeni ge weken geleden brand is geweest* is gis teren een werkman, doordat hij zich bij hel laten zakken van een mand puin met het touw naar boven liet, trekken, op straat ge vallen. Mot een zware hersenschudding is hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Aan den Kamperfoelieweg is een 43-ja- rige man uit het raam van zijn woning op de eerste verdieping gevallen. Hij brak bel de enkels en werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Na gedanen arbeid.... Fransch parlement met vacantie. Zooals te verwachten was, is de gewone zitting van het parlement, die 12 Januari geopend was, gistermorgen om kwart voor zeven in de Kamer en den Senaat geslo ten. Kamerleden en Senatoren hebben een drukken en veelbewogen tijd achter den rug. Enkele dagen geleden waren de oogen der geheele wereld op hun doen en laten gericht in verhand met de monetaire moei lijkheden cn de daaruit voortvloeiende ka binetscrisis. De eene nachtzitting volgde dc andere op; rumoerig en zenuwachtig ver liepen de vergaderingen. Zelden zullen zij, die het lot van Frankrijk in handen hou den, zóó naar een Welverdiende rust heb ben verlangd. door Michael Corvin 54, Esther zat den volgenden morgen juist aan het ontbijt, toen de telefoon ging en referen daris Dongen zich aanmeldde. Hij verzocht l haar. indien het haar mogelijk was, hem e tan dadelijk op het departement te komen be- enkot zoeken; hij zou niet lang beslag op haar tijd E leggen. Zij beloofde te komen, maakte zich zoo snel mogelijk gereed en liet zich tegen dan tienen bij Dongen aanmelden. Hij verzocht isecr» haar plaats te nemen, terwijl hy zelf door de ale vffl kamer op en neer bleef loopen. art°9j ».Wel, juffrouw Raleigh, bent u over dien Tsun reeds iets te weten kunnen komen?" Het kostte Esther moeite haar stem den iseetwt gewonen klank te geven, toen zij antwoordde: ouw „Ik zag hem gisteren toevallig in een café :leii ai aan den Kurfürstendamm. Ray Jeffers was l bij hem." „En niemand anders? Ik kan u mededeelen, wOi* dat wij den heer Tsun gisteravond gevangen- >orzoo' genomen hebben." Esther keek den heen en weer wandelenden niet Dongen na zonder iets te zeggen. met tf:; „Hij was een weinig onvoorzichtig. Ik moet jen, c y verraden, dat wij kort geleden door een het sl: zuiver toeval enkele .Japansche telegramcoden centn in bezit kregen. De heer Tsun heeft een bij- •n dal'- zonder belangrijk draadloos telegram voor Tokio opgegeven. Daar wij ons veroorloofden door d' dlt telegram voor de verzending door ons e (o«r ontcijferingsbureau te laten passeeren, kon- AC dcn wÜ dezen keer onweerlegbaar vaststellen wat dit bericht behelsde. Het bevatte de formules voor de vervaardiging van een aan tal nieuwe afweergassen en dergelyke, die onze professor Berger ontdekt heeft." Terwijl Dr. Dongen sprak, had Esther bliksemsnel overlegd hoe zij zich moest ge dragen. Men had Tsun dus gearresteerd en men wist de bijzonderheden van zijn laatste onderneming. De naam van' Dr. Berger was reeds met deze zaak in verband gebracht. Tsun had zekere openbaringen gedaan, wel ker omvang zij niet vermocht te benaderen. Als zij loochende gisteren ook George bij de beide spionnen gezien te hebben, e.n men deze onwa'arheid ontdekte, kwam zijzelf in het grootste gevaar. Hoe, om 's hemelswil, hoe kon zij het vermijden George prijs te keven zonder zichzelf te vernietigen? De referendaris was ten einde en keek haar nu vragend aan. Zij trok de schouders even op en zeide onmiddellijk: „Ik zag behalve dat tweetal een jongeman, maar had geen gelegenheid nadere bijzonder heden vast te stellen, omdat ik voorzichtig moest zijn niet door mevrouw Jeffers herkend te worden. Gelooft, u, dat die andere jonge man... „Ja, wij wéten reeds, wie hij is. Bij de gevangenneming van Tsun werden er docu menten op hem gevonden, contrólecijfers, aan- teekeningen en dergelijke, die, zooals ik vast stelde, door professor Berger persoonlijk ge schreven werden. Ik heb Berger gisterennacht nog opgebeld en vernomen, dat hij dit mate riaal aan een van zijn bekwaamste jongere medewerkers, een zekeren George Herde- merten, meegegeven had om na te zien. Tsun Kayi heeft bij het verhoor van dezen ochtend reeds toegegeven, dat hij deze stukken van Herdemerten ontvangen had." Esther zat bewegingloos. Tusschen de woorden van Dongen door hoorde zy het luiden van een klok. Het dreunde als het sombere luiden voor een begrafenis in haar ooren en zij zou niet in staat geweest zijn om op dit oogenbhk op te staan. George was verloren, reddeloos verl-ren. Het bewijs was zoo volkomen onloochenbaar, dat elke ont 245. HET MES. „Laai. U," riep Lord Winter, terwijl hij zich nogmaals in de deur omwendde, „door deze kleine mislukking dc eetlust niet be derven Mylady. Probeert U het gebraden kippetje cn dc visch maar eens. Ik geef er U mijn woord op, dat deze Spijzen niet ver giftigd zijn. Ik kan buitengewoon goed met mijn kok overweg en daar hij niet van mij zal erven, geniet hij mijn algeheele vertrouwen. Doe zooals ik en leef geluk kig, beste schoonzuster. We zien elkaar wel weer als U weer het bewustzijn zult wil len verliezen." Dat was toch te veel, voordat ze alleen was, kreeg ze opnieuw een aanval van vertwijfeling. Op tafel lag een mes. Ze sprong op en greep er naar. Maar het lem met was rond cn zoo buigzaam als zilver. Buiten klonk een heldere lach en de deur werd andermaal geopend. „Zie je, beste Fclton", zei de Lord „dit mes was voor jou bestemd. Ik liet liet. echter uit voorzorg apart maken. En kijk nu eens hier hoe of deze vrouw met een mes weet om te gaan." Dc vuist van Mylady opende zich en het mes viel op den grond. 246. Toen de wacht den volgenden morgen de kamer van Mylady betrad lag ze nog in bed. Felton was builen op de gang gebleven. Hij had een vrouw uit de buurt meege bracht, opdat deze Mylady eventueel be hulpzaam zou kunnen zijn. Mylady deed alsof zc zeer veel leed. „Ik heb koorts," zei ze, „en den geheelen nacht geen oog dicht gedaan. Alles wat ik verlang is met rust gelaten te worden." .Wenscht u misschien een dokter?" vroeg de vrouw. Mylady dacht na. Een dokter zou haar kunnen ontmaskeren. „Neen," zei zc,daarom. „Dat zal toch niets helpen. Deze heeren verklaarden gisteren nog, dat, mijn ziekte enkel voorgewend was. Vandaag zullen ze wel niets anders zeggen." Daarop trok de vrouw zich terug. Dief tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Op 23 Augustus van liet, vorige jaar is uit een tent op het kermisterrein te Bever wijk een tasch met, ongeveer tweeduizend gulden gestolen. Het geld behoorde toe aan den 53-jarigen koopman P. C. L. uit Rotter dam, die de tent, exploiteerde. De dader had liet zeil aan de achterzijde van de tent stuk gesneden en de tasch, die onder dc toon bank lag," weggenomen. Op aanwijzing van een juffrouw uit Rot terdam werd de 42-jarige F. B., een berucht figuur uit. de Amsterdamsche onderwereld, gearresteerd. Veertien dagen geleden stond hij voor de rechtbank in Haarlem terecht. Er werden niet minder dan. twintig getui gen gehoord, waarvan er twee ternauwer nood aan een vervolging wegens meineed ontsnapten. De officier van justitie had aan het einde van de zitting, die een geheelen dag duurde, twee-en-een-half jaar gevange nisstraf tegen B. geéischt. De uechtbank deed gisteren uitspraak en veroordeelde hom tot twee jaar gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest. Gcldkisje met f 600 - ontvreemd In een woning aan de Plantage Muider- graclit te Amsterdam, hebben inbrekers uil een schrijftafel een geldkistje ontvreemd, inhoudende ruim zes honderd gulden. Raichenbach speelt simultaan Dc wereldkampioen dammen Raichen bach zal begin volgende week een simul- taan-séancc geven in „dc Galerij" te "s Gra- venhage, op uitnoodiging van het „Residen tie Dam-GcnootschapIn verband met loo pende onderhandelingen is de juiste datum nog niet vastgesteld. Taxegedeelte consumptiemelk Nederlandsch'e Zuivclccntralc, 11 Juli t.m. 17 Juli 1937 consumptiemelk regccringscon- tract, taxegedeelte (5,25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwa liteitsafdracht Ovcrmelk rcgccringsmini- mumprijs 4.90 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxcmclk 2,50 cent. ZATERDAG 10 JULI 1937. VARA-uitzcnding, 7.30—8.00 VPRO. 10.0010.20 v.m. en 8.00 Gramofoonplaten. 10.20 V.xRA-Tooneel; „Fantasia" en orgel. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Melody-Circle en gramofoonplaten. 3.15 „Het programma van de 3de Arbeiders- Olympiade"; causerie. 3.30 „De Flierefluiters" en zang. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramo foonplaten. 5.40 Declamatie. 6 00 Orgelspel. 6.30 De Ramblers. 7.00 „Filmland". 7.3C „Zendingsreizen vai Paulus", causerie. 8.05 Herh. SOS-berchten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 10.45 Orge»spel. 11.10 Berichten. 11.1512.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. KRO-ri tzending. 8.00—9.15 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Gramofoonplate» en Postduivennieuws). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 5.30 Gramofoonplaten. 5,45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6 15 Gramofoonplaten. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Lichamelijke opvoeding en schoolwezen". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Pevue-uitzcnding. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 De KRO-Melodisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.55 De KRO-Boys. 11.3012.00 Gramofoonplaten. kenning van zijn kant de zaak slechts erger voor hem moest malven. Zij voelde, dat zij dicht voor het oogenblik stond, dat zij haar zelfbeheersching moest verliezen en als een kind zou gaan schreien. De referent aris keek haar gelukkig niet aan, toen hij voortging: „Ik heb Herdeme.. ter vanmorgen onder verdenking van industriespionnage laten arresteeren en hem reeds een kort verhoor afgenomen. Hij bekende alles, maar houdt vol argeloos in de val te zijn geloopen, die Tsun hem gesteld had. Mijn indruk Don gen schraapte zch de keel, alsof hij voorne mens was een pleidooi te houden, en bleef voor Esther staan, die zich weder hersteld had, hoewel zij haai oogen gesloten hield „mijn indruk is, dat Herdermerten inderdaad misleid geworden is. Hij is erin geloopen. Jammer voor hem. Hij itond mij, eerlijk ge zegd goed aan maar er valt niets voor hem te doen. Ik zal nu spoedig vernemen, hoe hij zich bij de confrontatie met Tsun ge droeg. Als men zijn verklaringen voor het ge rechtshof gelooft, zal hij er hoewel wjj ons juist tegenover Duitschers, die zich met industrie pionnage afgeven, gedwongen zijn uiterst streng op te treden zal hij er mis schien met vier of vijf jaren afkomen." Esther murmelde slechts: „Tuchthuis...?" „Natuurlijk tuchthuis. Lacht u soms ves ting voor dergelijke misdrijven. Maar nu over d eigenlijke reden van myn opbellen. Me vrouw Ray is ons helaas door de vingers ge glipt. Zij moet op de een of andere manier lont geroken hebben en heeft zich zeker gis teravond reeds uit de voeten gemaakt. Wij moeten te weten komen, of zij op de hoogte was van de aanteckeningcn van Dr. Berger en hoe haar samenwerking met den Japan- nees oorspronkelijk tot stand gekomen is. Als u ons daarbij zou kunnen helpen...?" Esther stond op en kwam dicht voor Don gen staan. Selfride spreken, om iets naders te vernemen over de gebeurtenissen tijdens haar afwezig heid. Zij begaf zich naar zijn hotel, maar trof hem daar niet aan en moest het dus wel zon der informaties zien te stellen. Dongen trad haar stralend tegemoet. „Dit was uw allerschitterendste manoeu vre, juffrouw Raleigh! Waarlijk, ik was aan vankelijk inderdaad verbluft." Esther glimlachte erkentelijk, maar zon der er iets van te begrijpen. De referendaris ging voort, nadat hij een fauteuil voor haar voor zijn schryftafe) geschoven had: „Die vrouw, die Jeffers genoemd wordt, is er door uw tactiek natuurlijk ingevlogen. Ik wil niet vragen met wien u hiervoor samen gewerkt hebt, maar het was bepaald een kranige en vlugge kerel. Maar luister u nu: zoodra u weg was, ah, nauwelijks een uur na uw vertrek lees ik in de middag-éditie, dat er een vrouwelijke detective onderweg is om een Engelsche vrouwelijke industriespion ge- vangen te nemen, die hier gisteren belang rijke documenten in bezit had weten te krij gen. Zelfs de streek was aangegeven, het Boertanger Veen. Ik was eerst sprakeloos. Ik, wel, zulk een indiscretie kon ik eenvou dig niet begrijpen. Maar zij had een volledig succes. De goede Ray, die zich, zooals u dus wist of vermoedde, hier nog verborgen hield, kwam uit haar schuilhoek te voorschijn en tegen twee uur belde uw vertrouwensman mij op met de mededeeling, dat Ray Jeffers ge bonden en waarschynlijk buiten kennis in haar tweede kamer in een klein hotel in de Dorotheënstrasse lag. De sleutel zou bij den hotelportier zijn gebleven, daar mevrouw Jeffers hem niet noodig gehad had om haar kamer binnen te kunnen komen. Nu, tien minuten daarna was ik met twee beambten ter plaatse. Onze vriendin lag zeer vakkun dig op de chalselongue vastgebonden. Zij was bij haar volle bewustzijn, maar ^cn knevel belette haar voorloopig zich te uiten. Op den grond lag een doek. die met aether gedrenkt was. Het onderzoek van haar geachte per soon leverde enkele kleine verrassingen op, die mij voldoende waren, hoewel de gezochte documenten niet gevonden werden. Zij had ongetwijfeld in haar kwartier, dat zij gister avond als in een vlucht moest verlaten, ver schillende zaken vergeten, die zy nu, nu zjj geloofde, dat men haar op een geheel andere plaats zocht, wilde komen halen, wy vonden een étui met benoodigdheden om zich te gri meeren en met behulp var deze middelen zouden we haar een half uur later vermoe delijk nog maar nauwelijks hebben kunnen herkennen. Hier is overgens, wat wy von den..." Dongen spreidde op de schryftafel eenige voorwerpen uit, onder welke Esther een aan tal paspoorten opmerkte, enkele naar het scheen gehectografeerde papieren en Ray Jefefrs' sigarettenkoker. De referendaris nam dezen op en opende hem. Toen drukte Dongen op een tweede veer, de zywand sprong open en hij liet haar zien, dat daar een toestelletje aan bevestigd was, waar mede men kon hectografeeren en van de meeste schrifturen afdrukken kon opnemen. Hij verklaarde, dat mevrouw Jeffers er waar schijnlijk niet meer aan toe gekomen was de stukken van professor Berger te copieeren, maar misschien had zij wel kans gezien om hem uit den weg te ruimen. Esther knikte bevestigend op alles, wat zij hoorde. Zij begreep, dat het met haar tegenstandster afgcloopen was, maar het was haar volkomen duidelyk. dat zyzelf daartoe volstrekt niets, of hoogstens slechts zeer weinig had bijgedragen. Het was Sel- frde's werk en zij kon zich goed voorstellen, hoe het bij de ontmoeting van die beiden in de kleine hotelkamer was toegegaan. Eén ding begreep zij echter niet: hoe wist Sel fride, dat Ray Jeffe.s er een tweede hotel kamer op nahield? Zij vroeg Dongen of hij nog verdere infor maties noodig had, dan wel of zij nu weder een paar uur vacantie mocht nemen. Hij lachte, verzocht haar om verontschuldiging voor de nieuwe moeite, die hy haar voor deze zaak weder veroorzaakt had en geleidde haar naar buiten. In de deur vroeg zy heel ter loops: (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 7