Salarissen mogen niet afhan kelijk zijn van indexcijfers Chr Boeren enTuindersbond eischt het monopolie ven Bloedige slag ten westen van Madrid G N Fr< Autojacht in Amersfoort Duitsche vluchtelingen via Nederland naar België Dat scheelde niet veel De bandjir bij Martapoera Het schaaktournooi te Kemeri Wilkens naar den Zuidpool Ongeluksdag voor de Italianen Achtervolgde botst tegen een autobus en zakt bi] zijn arres tatie in elkaar. Gistermiddag heeft te Amersfoort een ern stige hotsing plaats gehad tusschen een autobus van den stadsdienst en een perso nenauto, bestuurd door een autoslooper. Laatstgenoemde werd door de po litie achtervolgd, op vermoeden, dat hij niet in het bezit was van een rij bewijs. Met groote snelheid „nam" de vluchteling diverse straten, tot dat op een kruispunt, een aanrijding met een stadsbus, die voorrang had moeten hebben, onvermijdelijk werd: de personen-auto den avond tevo ren op de automarkt gekocht werd met kracht in den flank aan gereden. Het. was voor de politie toen een klein kunstje, den gestranden autobestuurder die in allerijl nog getracht had, de num merborden van den wagen te rukken te arresteeren. Bij zijn overbrenging naar het po litieposthuis zakte de man en elkaar, waarop men hem een garage bin nendroeg. Later is hij naar het po litiebureau overgebracht. Van de vijf inzittenden van de autobus viel er één flauw en liep een ander een hoofdwonde op. In de personen-auto waren, behalve de be stuurder, nog twee personen gezetén, van wie een een bloedenden neuswond opliep. De wagen werd dusdanig beschadigd dat hij moest worden weggesleept. De Minister neemt maatregelen. Van de zijde der Belgische regee ring is er de Nederlandsche regee ring op gewezen, dat nog herhaalde lijk vluchtelingen, uit Duitschland afkomstig, via Nederland in België doordringen. Met het oog hierop heeft de Minister van justitie zich per circulaire tot de procureurs generaal bij de gerechtshoven gewend. Ten aanzien van vluchtelingen is door den Mi nister in de eerste plaats bepaald dat, de politie op geenerlei wijze mag bewerkstelli gen of bevorderen, dat zij, voor zoover zij rechtstreeks of via een derden staat niet België uit Duitschland in Nederland ge komen zijn, naar België vertrekken, zonder dar gebleken is, van de uitdrukkelijke toe stemming van de Belgische autoriteiten om in hun land hinnen te komen. In de tweede plaats zullen vluchtelingen, rechtstreeks of via een derden staat niet Belgic uit Duitschland in ons land ko mend, die daarna naar Relgie zijn vertrek ken en niet een uitdrukkelijke toelating hebben verkregen, zich aldaar te vestigèn, van België moeten worden teruggenomen. Omgekeerd kunnen bij de Belgische auto riteiten aanhangig gemaakt worden de ge vallen, dat in het betreffende ressort Duit- sche vluchtelingen gevonden worden, van wie aannemelijk is, dat zij na 1 Augustus 1936 uit België naar ons land gekomen zijn. Twee baders te Scheveningcn In nood. Gisteravond te ongeveer half acht is bij het baden in zee. ter hoogte van de vuurto ren te Scheveningen, de 24-jarige Sch., wo nende in de Koningstraat, door den stroom zeewaarts getrokken, zoodat hij in levensge vaar kwam te verkeeren. De 20-jarige K. G. uit de Zeilstraat wilde hem met een redlijn gaan helpen, doch geraakte eveneens in den stroom. Verschillende personen deden vervolgens moeite om de beide in nood verkeerende ba ders te helpen, die er echter uiteindelijk in slaagden, zonder hulp het strand weder te bereiken. Hier aangekomen, zakte Sch. evenwel be wusteloos infeen, zoodat hij naar het zieken huis aan den Zuidwal moest worden overge bracht. Sch., die vermoedelijk te veel wa ter had binnengekregen, kwam hier spoe dig bij kennis en venvacht mag worden, dat hij de gevolgen van het ongeval binnenkort geheel te boven zal zijn gekomen. De andere bader kon zich rechtstreeks, nadat hem medische hulp was verleend, huiswaarts begeven. Geven de otficiëele statistieken een juist beeld van den werke- lijken toestand? R.K. Overheidspersoneel twijfelt Onder leiding van haar voorzitter, dr. Sweens, hield te 's-Hertogenbosch de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel haar jaarvergadering. Deze vergadering was vooral gewijd aan de behandeling van het rapport van een uit het bestuur der Centrale gevormde stu die-commissie terzake het vraagstuk „prijs stijging en salarissen." Ernstig werd getwijfeld of de of- ficieele statistische cijfers een juist beeld geven van den werkelijken toestand, vooral zooals deze zich se dert de muntcorrectic ontwikkeld heeft. Het cijferbeeld werd te gun stig geacht. De Zeeuwsche Landbouw Mij. in haar wiek geschoten. Mr. P. Dieleman, A.R., Gedeputeerde van Zeeland en voorzitter van de Zeeuwsche Mij. van Landbouw, besprak op de dezer dagen gehouden ledenvergadering van genoemde organisatie over een in steeds méér provin cies actueel wordende kwestie, in verband met het optreden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond; deze bond zou, aldus het Hsb. de boeren uit de „algemeene" organisaties willen wegroepen en aan zijn eigen organi satie toevoegen. Het bestuur van de Zeeuwsche Landbouw Mij. hoopt over eenige jaren het 100-jarig bestaan te vieren, aldus mr. Dieleman, en in een gedenkboek na te gaan wat de Z. L. M. voor den Zeeuwschen landbouw heeft gedaan, opdat men zien kan, hoe onrecht vaardig en onbillijk men is, om haar den rug toe te keeren of afbreuk te doen door haar moreele rechten in Zeeland te misken- De Z.L.M. is wars van eenige po litiek, zij wil zoo objectief mogelijk, met eerbiediging van ieders kerkelij ke opvattingen, de welvaart der pro vincie en van 't. Zeeuwsche volk die nen en stelt haar poorten open voor ieder. De Mij. stelt zich daarbij, zon der dat in formules uit te drukken, of in uitwendigneden te zoeken, op den wezenlijk positief-Christelijken grondslag, waarop het Nederland sche en in 't bijzonder het Zeeuw sche volksleven zich heeft ontwik keld. Zij heeft de innerlijke en innige overtui ging, dat de scheidslijn daarvoor niet te trekken valt dan in het innerlijk en per soonlijk leven en voorbeeld der onderschei dene personen, over wier consciëntie geen oordeel past. De Z.L.M. wenscht te blijven wat zij schier 100 jaar is, een eigen, zelfstandige, onafhankelijke Zeeuw sche Maatschappij, die wel met an deren in een unie wil samenwerken als b.v. het Kon. Ned. Land. Comité, inaar die positief weigert haar zelf standigheid prijs te geven door een onderdeel, een afdeeling te worden van eenige Nederlandsche maat schappij, welke ook op welken uiter- lijken, confessioneelen of niet-confes- sioneelen-Christelijken of niet-Chris- telijken grondslag ook. Ik constateer echter met kracht, ging spr. voort, dat er niet de minste reden is, om in Zeeland, hoe het ook elders moge zijn, afzonderlijke organisaties te hebben of op te richten, die liefst in concurrentie met de Z.L.M. en haar nadoende, precies hetzelfde werk doen of pogen te doen wat de Z.L.M. al tientallen van jaren en naar hare mee ning op de beste haar mogelijke wijze doet. Gelijk men Nederland een Christelijk land noemt, zoo is dat ook de Z.L.M. Het karak ter van een maatschappij hangt af van haar leden, gelijk in 't land van de burgers, dus niet van een formule in de statuten of een benaming. Ik wijs er op, dat men samen werking niet afwijst en dat men ook als groep lid kan worden der maat schappij. maar waar nu zoo de na druk gelegd wordt van verschillende zijden, dat de afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond (C.B. T.B.) Christelijk is en daarodor als het ware te kennen wordt gegeven, dat de Z.L.M. dat niet is, en op haar propagandistisch het stempel ón christelijk wordt gedrukt, meen ik, dat recht en waarheid eischen, dat het Zeeuwsche volk goed wete, dat dit niet waar is en de Z.L.M. even goed de positief-Christelijke grond slagen van staat en maatschappij wenscht te handhaven en te eerbie digen dan welke andere vereeniging ook, die het recht voor zich alleen - schijnt op te eischen." Bovendien was de vergadering van oordeel dat de salaris-positie niet af hankelijk kan en moet worden ge steld van indexcijfers, wijl deze verstarrend werken, terwijl het le ven zich voortdurend beweegt. Daar naast moeten andere factoren even eens in overweging worden geno men. Venvezen werd naar de opgaande con junctuur. welke een ontwikkeling in dezelf de richting doet verwachten, en die tot ui ting komt, zoowel in een belangrijk ruimer toevloeien van de rijksmiddelen als in een oplevenden bedrijfstoestand. Op deze ovenvegingen was de vergade ring van oordeel dat er aanleiding is de salarisverbetering concreet aan de orde te stellen. .Bij de regeering zal met kracht worden aangedrongen de korting a b%, welke op het rijkspersoneel met ingang van 1 Januari 1936 werd toegepast, met in gang van 1 Januari 1938 ongedaan te ma ken. Kind uit hef water gered De 2^-jarige A. Kievit, woonachtie aan boord van een Rijnschip, dat tijdelijk ge meerd ligt aan pier 1. in de Waalhaven te Rotterdam, is tijdens het spelen aldaar te water geraakt. Een 13-jarig zusje, dat het ongeluk zag gebeuren, maakte alann. waarop twee bur gers zich gekleed te water begaven. Deze slaagden er in het reeds in hewusteloozen toestand verkeerdende kind op het droge te brengen en 'n E.H.B.O.-er heeft 't. kind in het E.H.B.O. huisje behandeld. Na eeni- gen tijd kunstmatige ademhaling te hebben toegepast keerden de levensgeesten terug. Het kind, dat zoo aan een wissen dood ont snapt is, is onder behandeling van dr. L. Muller gesteld. Omtrent den hevigen bandjir, welke in de omgeving van Martapoera heeft plaats ge had, kan nog het volgende worden gemeld: Gebleken is, dat op Martapoera nog twee mannen verdronken zijn. De postweg is over vijfhonderd me ter weggeslagen. In zes kampongs zijn 150 huizen weggespoeld. Ver schillende kampongs zijn nog niet bereikbaar. Te Tambak Anjar is een dijk over 600 meter lengte wegge slagen. Omtrent het verloop van de bandjir in de kampoeng Sei Alang kan nog worden ge meld, dat het water weliswaar 7 meter is gezakt, doch de kampong nog steeds niet watervrij is. Ook op het eiland Poeloe Laoet onder vond men de teisterende werking van de bandjir. De huizen en aanplantirigen van de kam pongs Djolapat en Soengei taip zijn ver nield. Acht personen, waaronder vijf kinde ren, zijn verdronken. Mevrouw Litwinof in ongenade Echtgenoot verloochent haar. Het Poolsche blad, de „Kurjer Warszawski" meldt, dat mevrouw Litwinof wegens haar critiek op het jongste optreden van Stalin naar Swerdlowsk is verbannen. Litwinof heeft nu zijn betrekkingen met zt]n vrouw verbroken en een brief aan Sta lin gezonden, waarin hij het gedrag van zijn vrouw principieel afkeurt en Stalin zijn aanhankelijkheid betuigt. De laatste ronde. Verscheidene partijen der 17e, tevens laatste ronde in het tournooi te Kemeri, zijn gisteren afgebroken en zullen heden wor den afgespeeld. De spanning duurt voort, daar omtrent het resultaat der afgebroken partijen nog niets te voorspellen valt. De stand is: 1. Reshevski 12 pnt. plus 1 afgebroken p. 2. en 3. Petrov .en Flohr ieder 11 A punt plus 1 afgebroken partij. •4. en 5. Aljechin en Iveres, ieder 11 punten plus 1 afgebroken partij. 6. Steiner 11 pnt. 7. Tartakower 10 pnt. plus 1 afgebr. partij. 8. Fine 9 pnt. Stahlberg 8 pnt. pnt. 1 afgebr. partij Mikenas S pnt. en 12. Apschenek en Rellstab ieder 7A Boeoek 6A pnt plus 1 afgebr. partij. Berg 6 pnt. plus 1 afgebr. partij. Feigin 5 pnt. plus 1 afgebr. partij. Landau iA pnt. plus 1 afgebr. partij. Hasenfuss SA pnt. plus 1 afgebr. partij. Osols 3A pnt. Hittegolf in Amerika Record-temperaturen genoteerd. - 22 personen door bliksem gedood. De staten in het midden Westen der Ver- eenigde Staten en die. welke aan het Noor delijk deel van den Atlantischen Oceaan zijn gelegen, worden door een hevige hittegolf ge teisterd. De temperatuur bedraagt 36 a 42,5 gr. Cel sius. Voor zoover bekend zijn 23 personen door den bliksem getroffen en gedood. Te New York heeft men gisteren de voor dit jaar hoogste temperatuur genoteerd. Onderhandeling over expeditie schip. Het Noorsche Telegraafagentschap heeft uit Aalesund (provincie More) bericht ont vangen, dat de bekende Pool-onderzoeker Sir Hubert Wilkins daar is aangekomen om er het stoomschip Wyatt Earp te charteren voor een expeditie naar het Zuidpool-ge- bied. Deze expeditie zou Enderby Land gaan exploreeren. SIR HUBERT WILKINS. De bekende vlieger Eielson zal óf een vliegtocht over het gcheele Zuidpool-gebied tot Walvischbaai maken óf drie kortere vluchten ondernemen. (Enderby land: gedeelte van het Zuidpool- continent op 66 gr. Z. B. en 50 gr. O. L.) Anti-fascist te Dantzig gearresteerd Tegenspraak der nazi's. De „Daily Herald" meldt, dat de vrouw van Karl Plenikowski, een anti-fascistisch lid van den landdag van Dantzig heeft medegedeeld, dat haar man „door nationaal socialisten is ontvoerd, naar een concentratie kamp is overgebracht en misschien vermoord is." Plenikowski is een paar dagen geleden uit Siedlitz, een voorstad van Dantzig, vertrok ken. Sindsdien heeft men hem niet terug gezien. Volgens nationaal-socïalistïsche leiders te Dantzig zou Plenikowski naar Kopenhagen zijn gegaan om er een geheime bijeenkomst der communisten bij te wonen. Zijn vrouw spreekt dit tegen. Oostenrijksche nazi's veroordeeld Kegelclub maakte ook verboden propaganda. Te Salzburg zijn zestien Oostenrijksche na- tionaal-socialisten, die er van verdacht wor den den Oesterreichischen Beobachter te heb ben verspreid, veroordeeld tot gevangenis straffen variecrende van zeven maanden tot een jaar en vier maanden. De beschuldigden zullen zich later nog eens te verantwoorden hebben wegens hun lidmaatschap van een geheime vereeniging. Gisteren zijn 24 leden van een Wecnsche kegelclub gearresteerd onder verdenking van het voeren van nationaal-socialistische propaganda. 25 Nationaal-socialisten, die een geheime vergadering hielden in het hotel „Wien", zijn te Weenen gearresteerd. TWEE DOODEN BIJ VLIEGTUIG- BOTSING. Een Amerikaansch jachtvliegtuig der marine en een waarnemingstoestel zijn te Pensacola in Florida met elkaar in botsing gekomen. Beide machines geraakten in brand en stortten neer. Twee marinevlie gers vonden hierbij den dood. DE TOUR DE FRANCE. Bartali verliest tengevolge van een botsing een goed deel van zijn kost bare voorsprong. De spanning is hierdoor sterk toegenomen. Fraai werk van de Van Schendels. Wederom een nieuwe étappewinnaar en bijna had Bautz de gele leiderstrui her overd: zie daar de twee belangrijkste feiten uit den achtsten rit, welke gister van Gre- noble naar Briancon leidde over 194 K.M. Weekerling bereikte het eerst den top van de Ravard. en wist zijn voorsprong tot Bri ancon te behouden, waardoor voor de twee de maal een Duitscher een étappe der ron de heeft gewonnen. Bartali, die gisteren een oogen- sehijnlijk veiligen voorsprong in den rit over de Galibier had verkre gen. struikelde vandaag bijna, im mers ongeveer 30 K.M. voor Brian con vond een ernstige valpartij plaats, waarbij drie Italianen, n.1. Bartali. Catnusso en Rossi betrok ken waren. Met veel tijdverlies kon Bartali doorgaan en kwam met groote vertraging aan. Met nog slechts 2 minuten verschil op no. 2, Bautz. leidt de Italiaan in het al gemeen klassement. Hoe Bartali zijn voorsprong verloor. Rossi heeft den strijd moeten staken, zoo dat de Italiaansche pioeg nog slechts uit de helft, van het oorspronkelijke aantal be staat. Rossi kwam ruim 30 K.M. voor Bri ancon met. Bartali en Camusso ten val. Bartali reed op kop van een groep ren ners, die den vluchteling Weekerling tracht te in te halen. Bartali botste bij een brug over een beek -tegen Rossi aan, hij viel over hem heen en kwam in het gelukkig niet diepe water terecht. Ook Camusso werd bij deze valpartij betrokken. En ter wijl Rossi met vrij ernstige verwondingen werd opgenomen, trok Camusso. den drager van de" gele trui, op de fiets en tesamen zetten zij de achtervolging in. Door dit on geval had Bartali vanzelfsprekend veel tijd verloren. 9 Minuten na den winnaar kwam hij te Briancon aan. Albert en Anton- van Schendel hebben gisteren een uitstekende course gereden. Albert bevond zich langen tijd bij den win naar Weekerling. doch tengevolge van een inzinking raakte hij op achter. De uitslag der achtste étappe was: 1. Weekerling (Duitschland) 5 uur 55 min. 45 sec.: 2. Amberg (Zwitserland), 5 u. 5G m., 14 sec. 3. Vicini (Italië) individueel zelfden tijd; 4. Braeckeveldt (België), individueel; 5. S. Maes (België), 6. Bautz tDuitschland). 16e. Anton van Schendel, 5 u. 58 min. 30 sec. 29e Albert van Schendel, 6 u. 4 min 9 sec. 33e. Bartali 6 u. 4 min. 14 sec. Algemeen klassement. Het algemeen klassement ziet er volgt uit: 1. Bartali (Italië), 51 uur 49 min. 36 sec.; 2. Bautz (Duitschland), 51uur 51 min. 41 sec.; 3. Amberg (Zwitserland) 51 uur 54 min. 53 sec.; 4. Braeckeveldt (België), individueel 51 uur 57 min. 56 sec.; 5. S. Maes (België) 51 uur 58 min. 28 sec. 35e. Albert van Schen del 52 uur 54 min. 38 sec.; 50e. Anton van Schendel 53 uur 26 min. 23 sec. In het landenklassement heeft Frankrijk de leiding genomen. - SPANJE Groote verliezen en weinig re- gAT sultaat. Regeeringsoffensief j wordt als mislukt beschouwd. Het offensief der regeeringstroe- pen ten Westen van Madrid is voort gezet. Het is het hevigste offensief, dat aan deze zijde van het front tot dusverre is ondernomen. Het front van den aanval is ongeveer 18 K.M. lang. Naar schatting hebben de re- geeringstroepen ruim 20.000 man in dezen sector in het veld gebracht. Het terrein is uitgestrekt, kaal, zon der boomen of plantengroei en ligt in de brandende zon. In den loop van den dag werd niet minder dan zes maal tot den aanval overgegaan, waarbij geringe resultaten bereikt en groote verlie zen geleden werden. Van rechtsche zijde werden slechts eeni ge reservetroepen in don strijd geworpen om tegenaanvallen te doen op de vijandige eenheden, die er in geslaagd waren door te dringen in-de richting van Brunette, 32 km. ten Westen van Madrid, en die pogingen in het werk stelden zich te nestelen op den weg van San Martin Val de Eclosias naar Alcorcon. Aan het einde van den dag werd een lievig geschutvuur geopend. De rechtsche artillerie onderhield daarbij een spervuur op de achterhoede der regeeringstroepen, waardoor zij van luin basis werden afge sneden en onmiddellijk een tërugtrekkende beweging maakten. Men verwacht thans, dat zeer spoedig een stabiliseering op dit front zal intreden. In het begin van den middag is van loyale zijde ook nog een aanval onderno men ten Zuiden van de hoofdstad voor Villafranca del Castillo en Villanueva del Pardillo. Zeer fel werd door hen de strijd ingezet. Spervuur van mitrailleurs en mortieren braken het offensief. U*g< bi in In he ui tui ro, de Ri de Het aantal dooden dor regeerings troepen in deze beide aanvalsdagem wordt geraamd op ruim 2000. De re geering schijnt voor dezen aanval bijna al haar luchtstrijdkrachten te hebben verzameld. Tientallen jacht vliegtuigen en bombardementstoe stellen steunden de actie der in fanterie. Drie dezer vliegtuigen werden neergeschoten. Het is thans wel zeker, dat het. plai het regeeringsleger was den weg Madrid-^ Grar naam tingen den. D bladzij de geb liaansc rechtvt yerre Ronn Irouille doeltre Italië fing v< gendee nmers h Talavera de la Reina te bereiken om alle rechtsche stellingen ten Noorden van Naval Carnero in den flank te kunnen aantasten. Het plan is mislukt. Regeeringsaanval bij Santander. C 20 bel tee Ita ka: gei ge< dei Nam De regeeringstroepen hebben drie aanval len op den berg Castroalen, die de geheele Oostelijke vlakte van Santander beheerscht en door de troepen van Franco genomen werd, gedaan. Zij werden echter tot. staan gebracht door 't vuur van Franco's geschut Men gelooft dat de regeeringstroepen em- tenslot stige verliezen hebben geleden. geheeh De zender te Barcelóna meldt dat natio- door e nalistische vliegers verscheidene schepen in er niet de nabijheid van Mahon hebben achtervolgd in wai De achtervolgde schepen zijn echter vei- regeeri lig de haven van Mahon binnengevaren, gen m Een vliegtuig der nationalisten werd om- cia on< laag geschoten. Gran Aan het front van Aragon zouden de Va- bevoori lencia-troepen belangrijke stellingen in den logvoei sector Sarinema hebben ingenomen. .van h( Waarde Ijzermijnen worden opgeëischt. Itvoordi staten, De minister van financiën en economie schepei te Valencia heeft besloten, dat met het oog sche vl op het nationale belang dc ijzermijnen ia 8en e" de provincie Almerina, waarvan de ontgin- comnn; ning sedert eenigen tijd is stopgezet, gerc- quireerd zullen worden. Treiler maakt visscherschepen buit. Een gewapende treiler van de vloot van Franco, die voor de kust van Santander kruiste, heeft gisterenavond drie visschers- schepen der linkschen buitgemaakt. Een de zer vaartuigen bevatte een groote hoeveel heid visch, terwijl de twee andere mili ciens aan boord hadden, die beweerden naar Frankrijk te willen vluchten. Deze beide schepen vervoerden ook automatische wa pens en munitie. Duitsche vluchten over den Oceaan Amerika geeft toestemming- De Amerikaansche minister van handel Roper heeft de Luft Hansa toestemming verleend voor acht proefrondvluchteu tus schen Frankfurt. a. d. Main en Port Was hington i'Long Island, New York). De plaatsvervanger van den minister, Johnson, heeft verklaard, dat de eerste vlucht op 14 Augustus zal beginnen. Terechtstellingen in Siberië? Opnieuw 64 personen doodge schoten. Te Svoboni in Siberië zouden 64 personen, beschuldigd van spionnage en sabotage in 't spoorwegbedrijf, terechtgesteld zijn. Zij zouden lid zijn geweest van een Trotz- kistische organisatie, die in nauw contact met den Japanschen spionnagedienst zou hebben gestaan. Voor ,te Lom de, dal Itiet-ini De n lijn zij zij bete .van eei De F gebeurt brengei oorlogv h lijk ona late trol goe de bori de ove con Dui ter het geei aan neri coni vaa: die (Po: past gerc rege coni Frai

Schager Courant | 1937 | | pagina 8