Voor den Zaterdagavond OUDERS Het bijenvolk De Veluwe 't HOEKJE en zijn beheerschert de mensch B Lettergreepraadsel Als grillige wolken voortjagen Wat eten wij vandaag 7 10. 11. 12. 13. 14. Zigeu Ners. Uitde Eling. Inhou D. Veryd Elen. Encep Halitis. Roeke Loos. Uithe Emsch. Wange Drocht. Haarf IJn. Uitke Ering. Inter Laken. Sanda Len. Verdr Ag. Absti Nent. De mensch, de imker, Is als het ware de herder van de byen. Hy heeft zich tot taak gesteld hun leven en hun staatsbedqjf te regelen. Hij bestemt larven van werkbijen, die pas één dag oud zijn, tot koninginnen, ge bruikt hiervoor kunstmatige koninginne cellen, doet er een druppel nectar in, legt daarop voorzichtig de larve, die hij met een uiterst klein lepeltje uit de broedcel haalt. Een heel broed raam vol van zulke cel len hangt hij in de kast van een „pleeg- volk". En zie, het pleegvolk gelooft aan de ze voorspiegelingen, het bouwt de kunst matige tot echte koninginnecellen uit, het voedert de larven verder, zooals het prin sessen toekomt. Eerst maakte de mensch hen een beetje zwermlustig door hen samen te persen in een kleine ruimte en door het geven van honing en hij nam een week, tevoren hun eigen koningin af. Als echter de koninginnecellen dicht ge dekt worden, wacht de mensch niet tot de eerste jonge koningin er uit te voor schijn komt en woedend op de andere ko ninginnen afstormt, maar hij snijdt deze cellen met een warm mes af en steekt ze ieder in een koninginnekooitje en deze kooitjes zet hij in een broedkast. De „uitgebroede" koninginnen worden dan in hun kooi aan een volk zonder ko ningin toegevoegd en zijn hiervan slechts door een wasprop gescheiden. Den volgenden dag hangt het volk mis schien reeds in trossen om het kooitje van de koningin, om haar te huldigen. Nu schaaft de mensch het waspropje af tot er nog slechts een dunne wand over is, die de bijen zelf doorknagen. Vreugdevol ha len zij dan de geëerde vorstin uit haar ge vangenis en in hun midden. Zij vangen on middellijk aan raten te bouwen. Eenige dozijnen van dergelijke volken worden naar buiten gebracht, naar een plaats, die in een omtrek van vijf kilo meter volkomen vrij van vreemde volken is In enkele van deze kasten zijn ook vol ken met een groot aantal darren, dieren van een uitstekend geslacht, edele dieren niet een stamboom, allen nauw verwant aan de koninginnen, die hier vandaan hun huwelijksreis zullen maken. Na de paring gaat de koningin weer druk aan het eieren leggen, doch weder om komt de mensch en haalt de jonge ko ninginnen weg, ieder in een kooitje En zij verzendt deze uitgelezen bijenmoeders door de geheele wereld, slechts een lepel vol dienaressen krijgen zii mee, een druppel verf op hun rug geeft hun geboortejaar aan: als paspoort dient de bijgepakte oor konde van den stamboom. De goede imker hecht namelijk even veel waarde aan gezondheid, ras en aan leg van zijn bijen als de fokker van ande re dieren. Het is bij ieder schepsel steeds weer betzelfde verschijnsel, dat slechts van ge zonde voorouders gezonde nakomelingen te verwachten zijn. Elke fokker zal dan ook met deze natuurwet rekening houden. Zoo heeft de mensch het leven der bijen geheel naar zijn doel omgevormd, geeft hij den bijenvolken woningen, gereed om zoo te betrekken, waarin hij hen beter kan gadeslaan en hij brengt ze tot raat- bouw en honingafscheiding 'n een behui zing, die zoo doelmatig mogelijk is inge richt. Hij fokt de volken zoodanig, dat hij er het meeste nut van heeft, en kweekt een ras, dat volgens de statistieken haast fan tastische honingvoorraden opslaat. Zwermrijpe bijenvolken in de korven. „Zuiver Uw huis van alle hdelheden". De prijs werd toegekend aan: T. RoepBregman, Dorpen, Schagen. HE1DI Thomas Beek is door de 20th Century-Fox- film geëngageerd voor de rol van Schultz en Helen Westley voor die van Blinde Anna, terwijl Mady Christians de figuur van Dete te vtrtolken krijgt in de nieuwe Shirley Temple-film „Heidi". Jean Hersholt en Arthur Treacher vormen tenslotte de verdere hoofd personen in deze film, die onder spelleiding komt te staan van Allar Dwan. De nakomelingen. In Ieder der donkere cellen ontstaat een werkbij. Vale Ouwe gebenedijd oord! Moogt ge de laatste vijftig jaar wel iets van je onge repte schoonheid hebben Verloren, immers je woeste, wilde stuifzanden zijn aan banden gelegd, eenzame karresporen, diep in de wil dernis dringend, werden geasfalteerd, nieuwe buurten worden bij stad en dorp gebouwd toch is er gelukkig nog heel veel van je on bedorven pracht overgebleven. En mocht de cultuur ook daaraan in den loop der eeuwen gaan knagen, één plek zal immer in onaan getaste praal blijven voortbestaan. Ligt daar niet midden op de Veluwe ons Nationaal Park het landgoed „De Hooge Ve luwe", dat ongeschonden voor het nageslacht bewaard zal bljjven, een aaneengesloten ge bied van 6000 hectare, met mooie lanen van hoogstammige sparren, waarachter prachtige stukken hei, die tegen de glooiingen der heuvels opkruipen, met schitterende bosch partijen, waar het zonlicht goud en zilver toovert in het donkere naaldhout. Op den top van den Franschen berg kunt ge genieten van een wijdsch panorama. Aan den grooten vijver verrijst het door Dr. Berlage ontworpen jachtslot St. Huber- tus, dat zijn naam dankt aan den heilige, eens een hartstochtelijk jager, die diep ge troffen bij het zien van een hert, dat in zijn gouden gewei een stralend kruis droeg het jachtvermaak voor altijd vaarwel zei. Tal rijk en veelsoortig is het wild, dat op De Hooge Veluwe leeft. Hebt ge geduld en geluk, dan ziet ge misschien het mooiste wat het landgoed te zien kar. geven: een roedel her ten. dat in zijn schoonsten dos in vollen ren over de heide stuift onder aanvoering van een paar geweidragers. Gelukkig heeft de Veluwe ook buiten het Nationaal Park, talryke plekjes van onge rept natuurschoon. Wie daaraan twyfelt be- zoeke het Kootwyksche, het Harskampsche, het Otterlosche, het Wekeromsche of het Mosselsche Zand om maar een paar te noe men. En liefst ga hy er heen op een herfst dag, als de stormwind het zand voortzwiept, als grillige wolken boven de eenzame wilder nis voortjagen. Hij neme het mooie pad, dat van Terblijt over den Imbosch naar Laag Soeren gaat, en hij zal moeten toegeven, dat de Vale Ouwe nog veel ongerepte schoon heid bezit. De Veluwe heeft veel afwisselend schoon. Stroomt daar niet in 't Zuiden de machtige r vier. die, door de hooge gronden gedwon gen. zyn loop moest wijzigen? Van Brummen tot Wageningen strekt zich de prachtige Voluwezoom langs dezen stroom uit. En liggen daar in het noorden niet de uitge- Het jachtslot St. Hubertus. strekte bosschen, waardoor vroeger langs de breede Hessenwegen de kooplieden van de Hofstad Arnhem naar de Havenstad Har derwijk trokken? Talrijke plekjes, zooals het Solsche Gat in de Putterbosschen, de Hannenschans bij het idyllische Uddelermecr en de Mythstee in de bisschen van Nunspeet, herinneren aan lang vervlogen tijden. Het eerste ligt ten ?uiden van de boschwachterswoning van Drie, eer tijds Tri geheeten. 't Diepste gedeelte van het dal is byna r.ltyd met water gevuld. Grijsblauwe beuken, forsche eiken, en ranke lariksen sieren de steil oploopende randen- Hier hielden reeds de Germanen hun volka- vergaderingen, hitr werd bij de komst van het Christendom een kapel gesticht, waar vrome kloosterlingen in eenza.uen afzonde ring hun leven sleten. Na verloop van tyden maakten matigheid en ingetogenheid plaats voor een leven van losbandigheid en tot straf verzonken kapel en kluis in een storm- achtigen nacht in de diepte. Toen borrelde uit de aarde een bron op, die laafnis schenkt aan hert en ree. Andere tijden kwamen. Het Solsche Gat werd een schuilhoek voor de Zigeuners, de Heidens, als in t e 17e en 18e eeuw klokgelui het sein gaf tot één der woeste drijfjachten op deze v ogelvry verklaarde ongelukkige zwervers. Het Leuvenumsche bosch, met zijn eenig mooie boschdreef de Poolsche weg, is door Natuurmonumenten voor ondergang be hoed. 't Is een der weinige natuurwouden in ons land. 't is het r.loude, dichterlijke bosch in volle schoonheid. De zilveren berk prijkt er tusschen forsche eiken, zware beuken en donkere dennen. De Hierdensche beek, die van het Uddelermeer gekomen de muren van het statige kasteel Staverden omspoelt, zoekt door het fraaie boschcomplex zijn weg naar de Zuiderzee. Daar liggen in het Noorden nog de Wolfs bergen met de ongerepte brokken hei en de mooie bosschen. Daar 'iggen aan den rand t' oude stadjes Hattem, Elburg, Harderwijk en Nijkerk als droomers uit een ver ver leden. En dan Is de Veluwe r.og maar een brok van het Schoone Gelderland, dat bovendien kan roemen op een Achteihoek met zijn vele kasteelen .op een Ryk van Nijmegen met een mooie oude stad en schilderachtige om streken, op een Betuwe, waar de polders met de wijde horizonten een heel ander schoon laten zien. Zo-tldag, Schelpen met garnalen en mayonaise Biefstuk Bloemkool Karnemelkpudding Karnemelkpudding lïlaandag. Cornedbeefsla Spinazie Spiegeleieren Aardappelpurée Vruchten QinlcLaq, Runderrollade Andijvie Aardappelen Ommelet met kersen Ulo-enldag, Koud vleesch met remoulade saus Worteltjes Aardappelen Macaroni met boter en suiker 'Donderdag, Gebakken rauwe ham Tuinboonen Aardappelen Rabarber VAijdaq. Zalm met Sauce tartare Aardappelen Doperwten Vruchtensla Zaterdag, Tomatensoep Kalfslever met rijst Gemengde sla Wenken Nadat aluminium pannen schoongewreven zijn met de bekende sponsjes, wrijft men ze met droog krijt, waarna ze er prachtig uit zullen zien. Mooie, bruine jus krijgt men in den regel het gemakkelijkst door het braden van runder lappen, terwijl de hoeveelheid, die men ervan kan maken ook grooter is dan bij het braden van groot vleesch. Vooral in gezinnen, waar men bezuinigen moet en niet alle dagen vleesch kan geven is een smakelijke jus veel waard. Het vet wordt heet gemaakt, b.v. 1 ons, hierin worden de goed droge, met zout be strooide lapjes gedaan, b.v. 500 gram en aan een kant goed donkerbruin gebraden, daarna omgekeerd en een gesnipperde middelmatig groote ui bijgevoegd, die we met het vleesch in het vet mee laten bakken. Is de andere zijde van het \leesch, en ook de ui mee donker gekleurd, dan strooien we twee flinke lepels bloem over hetv leesch, keeren dit nog even om en gieten er een kopje water bij, laten het even goed bruisen en voegen daarna nog 1. water bij, nemen hét vleesch uit de pan, zeven de jus en laten alles in een andere pan, waarna de lapjes nog ongeveer ander half uur op een kleine pit moeten smoren. Optimist of pessimist Men kan optimisten en pessimisten alb onedrscheiden aan hun veronderstellingen. De pessimist oppert steeds ongunstige, J daarbij nog onwaarschijnlijke eventualiteit^ m.a.w. oppert dat er dingen zullen gebeurt die liefst maar niet moesten gebeuren, g- spreekt dan ook meestal in vragend-ontke nende wijs: „als maar niet dit en als msi niet dat". De optimist daarentegen, bouwt graag luck kasteelen en veronderstelt graag, dat ar, buitengewoon goed en gunstig zal verloopt De optimist gaat De eerste mist alle kleine kansen op geh en dikwijls zelfs groote kansen, daar t zwartgallige levensbeschouwing hem voora' van een ontstellend arsenaal van (meerendee denkbeeldige) bezwaren en ongunstige mof, lijkheden, waardoor hij een kans op iets goe niet meer als zoodanig erkent De optimist ziet de zaken &l te mooi en' gemakkelijk, en heeft daardoor kans op tege vallers, maar zijn natuur brengt mee, dat: zich daarvan snel herstelt en zich onmiddel^ een ander ideaal stelt. Toch moet de ras-echte optimist oppas» voor twee ongewenschte uitersten, die in liggen, n.1. roekeloosheid en oppervlakkighé Laten wy eens een optimist en een pesslmi vergelijken, die beide een zware verkoudhe hebben. De laatste ziet zich al minstens i dreigd door een dubbele longontsteking, c eerste telt het licht, misschien wel te lier zoodat hij onvoorzichtig wordt. Het is b.v. ve standiger, om met een werkelijke zware ve koudheid in huis te blijven zoodra er ti noemenswaardige temperatuursverhooging komt. Wanneer echter een optimist en een pea mist beiden werkelijk ziek zijn zoodat er n opstaan geen sprake is, dan heetf ongetï feld de eerste een veel grootere kans om s en volledig te herstellen, omdat zijn hoopvol zonnige natuur daartoe het hare bijdraag Tegen dat de pessimist pas tot de ontdekkii komt, dat hg er tot zijn groote verwondert blijkbaar toch niet aan stevan zal, zit de op mist zich alweer in het zonneje te koesten eh denkt: „Wat heerlijk om weet beter zijn". In onzen tijd zou, voor de meeste menscfc een beetje méér optimisme werkelijk ge kwaad kunnen. Is dit aan te kweeken Zeker want in i karakter van ieder mensch zijn tegenstrijd heden, en men kan het karakter in de te richting ontwikkelen of in de andere. Hoe moeten wij dat doen, optimisme 21 kweeken. In de eerste plaats door op te houden 1 wat wy gewoonlijk doen, n.1. kleine tegen* Iers breed uitmeten en kleine meevallcrü ons-toekomend aanvaarden. Want dat doen de meesten van ons. Komt b.v. een tram die wij noodig hebte direct aanrijden zoodra wij bij de halte stu dan stappen wij in en denken er verder niet Maar moeten wij vijf minuten wachten, 0 staan wij in onszelf honderd uit te moppen Dat is wat ons vroeg oud en onaantrekkel maakt, die stille wrevel om dingen, die heui niet de moeite waard zijn. Kijkt liever eens met aandacht om U te inplaats van te mopperen, wanneer U bjj e tramhalte moet wachten, er is meestal wel it aardigs of iets grappigs te zien. En tracht verder het idee in practijk brengen, dat iedere kans een poging wal Wanneer er b.v. sollicitanten opgeroej» worden voor een betrekking, die U zou lp doet dan niet als de pessimist die zegt: heb toch nooit geluk"! Doet ook niet als de overdreven optimist,: zich al zeker van de betrekking waant p vóórdat hij zijn sollicitatie-brief gepost hee maar denkt reëel: „er is een kans, en wier waagt die niet wint. Iemand moet de betn king krijgen". Dr. Jos de Cc VOOR DE Kinderlijk vertrouwen Het voorbeeld is de beste opvoeder. Iedereen ontmoet in zijn leven wel eens menschen, waarmede hy tenslotte zóó ver trouwd raakt, dat hy buitengewoon mededeel zaam wordt en zijn persoonlijke omstandig heden en ervaringen vertelt. Vooral jonge, onervaren menschen kunnen zoo vol geestdrift anderen alles toevertrouwen, wat zij beleven en zijn dan gelukkig een verwante ziel ge vonden te hebben, die hen begrypt. Helaas ko men zij later tot de bittere ervaring, dat zy hun hart ontsloten hebben voor iemand, die niet de ware vriend of vriendin blykt te zijn. Wij allen hebben in onze jeugd dan ook wel licht dergelijke teleurstellende ontdekkingen gedaan en door schade en schande moeten leeren aanvoelen, dat het niet alles goud is, dat blinkt. De trouwste vriendin, die het leven geeft, waar steeds op vertrouwd kan worden, is zeker wel een moeder, die zelfs als haar oordeel wel eens hard is, wanneer haar kin deren haar iets toevertrouwen, gedreven door haar liefde, het beste met hen voorheeft. Wanneer het enkel en alleen maar by teleurstellingen blijft, die men soms door an deren ondervindt, dan kan men alleen slechts eer ervaring rijker zijn, en een volgenden keer voorzichtiger zyn, doch de ^evolgen van het verkeerd gestelde vertrouwen zijn meer malen van verstrekkenden aard. Het is de taak der ouders het vertrouwen van hun kinderen te winnen, niet alleen, doch te behouden en het zich waaiKkg te maken. Het is zeker een der moeilijkste problena die het opvoedingsvraagstuk omvat e w* neer de kinderen opgroeien tot jonge roe schen en volwassen zijn, dan meenen zij vaak geen leiding meer noodig te hebben.*' gevoelen zich vaak in hun eer gekrenkt, Mi neer zij meenen, dat de ouders ingrijpen zich willen „bemoeien" met hun gedraginf of handelingen, omdat zij „oud en wijs" noeg zijn om te doen, wet zij meenen, goed is. Gebrek aan inzicht belet hen t volle vertrouwen aan de ouders te schei» en naarmate zy zelfstandige menschen den begrijpen zij, dat de ouders zich nirnr door nieuwsgierigheid gedreven met hun 4 gen bemoeiden. Het goede voorbeeld is van groote op* dende kracht en in een gezin, waar ouders alles met elkaar bespreken, geen 1 heimen voor elkander hebben, zullen de v houdingen tusschen hen en de kinderen c van onderling vertrouwen getuigen. laatsten zullen dan ook niets te verberj hebben omtrent de vrienden en vriendin» waarmede zy omgaan, omdat zij weten, 4 vader en moeder met hen meeleven, hen grijpen en niets alléén uit een critisch punt beschouwen, doch belangstellend leven. Het is noodig. dat de ouders op de hoc^ zijn met wie hun kindereD omgaan in l- vrijen tijd, doch zij moeten nimmer het i voel hebben, dat zij bespied worden. In gevoel van uiterlijke vrijheid en innerlijke? bondenheid ligt de groote kracht, welke tot onderling vertrouwen, en de jonge. groeiende menschen in de moeilyke pi^ teitsjaren zooveel steun biedt.

Schager Courant | 1937 | | pagina 10