Het stroovraagstuk in ons Hoarderkwartier Stijgende en dalende prijzen Een nieuw plan Deterding ZIJN STIJVE NEK IN 3 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM Economische beschouwing - DOOR KLOOSTERBALSEM b, Zaterdag 10 Juli 1937 Tweede blaj :n STAAT ONZE BODEMPRODUC- »TIE AAN HET BEGIN EENER KRACHTIGE OPLEVING? Een van de dingen, welke nog al eens uit (het oog worden verloren, wanneer men hoort spreken over economische toestanden in het 'algemeen, is, dat het voor alles de beweging, de verandering is, welke van belang is bij de bcoordeeling van de vraag, of plaats is Koor tevredenheid of niet. Een hooge prijs op zichzelf, iets waarnaar 'de wensch van welhaast, lederen producent uitgaat, behoeft net klinkt wellicht wat .vreemd nog niet veel te beteekenen. Een stijgende prijs, een prijs dus, die zich suc cessievelijk naar omhoog beweegt, wil altijd zeggen, dat de positie voor den ondernemer [beter wordt. Een dalende prijs komt altijd Heer op het tegenovergestelde. Is er sprake van een stijging v&n de prij zen, met het gevolg dus, dat de winsten toe nemen, dan hebben de factoren, die de ex ploitatierekening voor den ondernemer bena- ideelen, als bij voorbeeld de loonen, de renten 'en de huren of de pachten de tendenz om ook te gaan stijgen. Ze volgen echter de prijzen, gelijk ze dat doen bij een prijsda ling. Het resultaat van een en ander is, dat Üe ondernemer zich in tijden van prijsstij ging altijd betrekkelijk ruim kan bewegen. Zijn toestand wordt beter, gemakkelijker. In tijden van prijsdaling is het omgekeerde het geval. De positie van den ondernemer wordt [voortdurend zwakker. Weliswaar brengen op Sden duur verlagingen van onkosten daarin (verlichting, de tijd zal met recht als slecht [worden aangemerkt. Denken we ons nu eens een artikel, waar- van de prijs successievelijk stijgt van 50 op 100. Wanneer de prijs op 75 is aangekomen, behoeft men er niet aan te twijfelen of de 'ondernemers zijn, dooreen genomen, zeer te vreden. De conjunctuur is voor hen gunstig, want de prijzen zijn hoog in verhouding tot 5de loonen, pachten, enz. Die laatsten stijgen ook wel, doch ze zijn op achter bij de prij zen, de winsten zijn betrekkelijk groot. Wanneer de prijs van 100 is bereikt, zet (een daling in en gelcidelijlk loopt de prijs weer terug op 50. Ook dan zal een oogenblik zijn aangebroken, waarop gemiddeld onge veer 75 voor het goed wordt gemaakt. Men kan er echter zeker van zijn, dat dan bet gezicht van den ondernemer heel anders zal staan, dan toen de eerste maal de prijs van .75 werd bereikt. Loonen en pachten zijn zon- Óer eenigen twijfel gebaseerd op de verkrij ging van een hoogeren prijs, laten we zeggen van 85, 90 of 95. De ondernemer bevindt zich in een moeilijke positie. Het gunstigste, wat hij kan verkrijgen, is, dat de voor hem na- 'deelige factoren worden teruggebracht op het niveau, dat mogelijk is bij den prijs van 75. Lukt, dit, geheel of ten deele_het laatste is meestal het geval dan is de prijs mis schien al weer aangekomen op 65 of 70 en <een goed deel van het verkregen voordeel is Jdaardoor weer te niet gedaan. Zoodat we het merkwaardige feit kunnen [vaststellen, dat bij de stijging de prijs van 75 .voordeelig, bij de daling de prijs van 75 on- (voordeelig mocht worden genoemd. Hetgeen *ten duidelijkste in het licht stelt, dat het Onjuist is te spreken van een „hooge prijs" zonder meer. Hoog is nu eenmaal, gelijk alles, betrek kelijk. Van meer belang is de vraag: zijn we in een periode van stijging of in een van idaling? Over het algemeen bewegen de goederen- prijzen zich op het oogenblik in een opgaan de lijn. Voornamelijk zijn het natuurlijk de grondstoffen voor de oorlogsfabricage, die, ten gevolge van de abnormale vraag welke 'daarnaar bestaat, tot groote hoogte zijn ge stegen. Meer en meer echter worden ook, zij het hier en daar nog in bescheiden ma te, de andere artikelen meegenomen en zoo wordt zelfs voor onze levensmiddelen, de •voortbrengselen van onzen bodem, de stem ming in hot algemeen wat gunstiger, al kan ivan een krachtige stijging nog lang niet pveral worden gesproken. De positie voor onze landbouwende be volking moet daardoor gunstiger worden. Dat deze verbetering zich nog zoo weinig doet gevoelen, komt natuurlijk, omdat de achterstanden te groot zijn. Er is ingeteerd en er zijn schulden ontetaan, wat juist het omgekeerde is van het vormen van reser ves. De voordeelen van de prijsvebhoogingen Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben ,lk had den geheelen dag door regen achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'auonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 'a Morgens was ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den B AKKER S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard ais wrfjfmiddel bjj Rheumutiek, spit en pijnlijke spieren jchroetdoos 35 et Potten: 62^ et en f 1.04 moeten in te veel gevallen nog worden aan gewend om deze achterstanden in te loopen en eerst wanneer dit laatste meer en meer heeft plaats gehad, zal de opleving beter bemerkbaar worden. Intusschen moet de prijsstijging onzer landbouwproducten behoorlijk op waarde worden geschat, want, ze moge dan nog ge ring zijn, op den duur moet ze voeren tot verbetering. Ja, ze schijnt belangrijk ge noeg, om hier en daar reeds te voeren tot opdrijving van sommige voor de exploitatie nadeelige factoren. Overigens valt er nauwelijks aan te twij felen of ze zal nog wel eenigen tijd aan houden. Voor een niet gering deel zijn aan- de levensmiddelen die het welstandspeil der bevolking bepalen. Wat niet wegneemt, dat door verschillende regeeringen juist hieraan uitermate weinig aandacht is besteed. In naam ging dat meestal om de eigen bin- nenlandsche boerenstand te bevoordeelen, in werkelijkheid werd de welvaart van het volk opgeofferd aan de begeerte naar grond stoffen en aan den wil om het eigen volk in tijd van oorlog voldoende van levensmid delen te kunnen voorzien. Het gevolg is geweest, dat ver- Schillende volkeren gedurende een aantal jaren hebben geleefd op een betrekkelijk zeer laag welstandspeil en men mag verwachten, dat de drang om daarin verbetering te brengen krachtig begint te leven. Hetgeen onze bodemproductie ten slotte ten goede moet komen. Overigens schijnen we met de oorlogsin dustrie langzamerhand een soort hoogtepunt te hebben bereikt. Overschrijding daarvan beteekent vermindering. En men zou er zich al zeer over mogen verwonderen, indien dit niet met zich meebracht een verdere ver betering in onze exportgoederen. Immers, er zouden meer devisen beschikbaar komen voor andere artikelen, terwijl een verminder de oorlogsproductie tenslotte mede voortkomt uit de onmacht der regeeringen het wel standspeil nog verder te drukken. Zoodat het zou kunnen beteekenen, dat daarin een dieptepunt is bei'eikt. Er schijnt aanleiding te zijn om te mogen hopen, dat de ergste crisis bij ons voorbij Regen van briefjes van tien. Opgepast! Den laatsten tijd duiken zoo hier en daar in de pers berichten op over plannen van Sir Henri Deterding om evenals verléden jaar weer een groot bedrag beschikbaar te stellen voor de uitvoering van een tweede Plan-Deterding. Of hetgeen wij hieronder mededeelen ook oen onderdeel van het Plan-Deterding is weten wij niet. Men vertelde ons echter, dat door de Koninklijke Shell briefjes van tien worden uitgedeeld aan de clien tèle van de garagehouders. Het is dus ditmaal schijnbaar niet te doen om de bevordering van de uitvoer van land- en tuinbouwproducten, maar om de autobezitters te steunen in hun moeilijk bestaan van belas- tingbetalen. Een zeer prijzenswaar dige geste van de Shell al zoo. Vanmorgen werd ons een dergelijk biljet getoond en in ons bijzijn bij een winkelier in betaling gegeven. Deze man nam het biljet opgevouwen in ontvangst, gaf wissel geld terug en zou het biljet zonder meer in de winkellade hebben gedeponeerd, wanneer de aanbieder hem niet had verzocht, het bil jet eens open te vouwen. Wat was het geval? Het opgevouwen biljet was alleen aan de voorzijde voor pl.m. twee derde bedrukt met een afdruk van een bankbiljet van tien gulden, Aan de linkerzijde was een derde gedeelte weggelaten waarop vermeld stond: Van elke f 10.besteed aaln de exploitatie van een personenauto ontvangt de fiscus f 3.35. Invoerrechten op auto f 0.41 Benzinebelasting 1.63 Wegenbelasting 0.89 Diversen 0.42 Totaal f 3.35 Het auto-verkeer betaalde in 1936 64.000.000 aan belastingen. Men stelle zich de gelaatsuitdrukking voor van den winkelier, die dit biljet in betaling had aangenomen, evenals cenige anderen, bij wie dit geprobeerd werd. Er was dan ook niets geen bijzonders aan het biljet te bemerken, wanneer het was opgevouwen. Wel een suggestieve wijze om kenbaar te maken welk gedeelte van het „tientje" voor belastingen was bestemd. Mar bovendien een gevaarlijke manier! Het is wel mogelijk, dat menschen die het met de eerlijkheid niet te nauw nemen van deze gelegenheid gebruik maken zich te be- voordeelon bij het geld wisselen. Het is dan ook zeer aan te bevelen, wan neer een brief je van tien in betaling wordt gegeven, dit uit elkaar te halen om zich te overtuigen van de echtheid. Naar wij vernemen zijn en worden van overheidswege maatregelen genomen het in omloop brengen van deze biljetten tegen te gaan. Uit onze omgeving LANGENDIJK Bladluizen. Hoewel van de diverse koolsoorten kan worden gezegd, dat ze goed groeien, staan de planten bloot aan diverse gevaren. De tuin ders worden thans verontrust door de kans op een luizenplaag. De gevolgen van een dei-gelijke plaag lig gen nog versch in het geheugen van velen, die in 1935 door de luizenplaag werden ge- troffen. Nu worden in het Gcestmerambacht weer heel wat bladluizen gesignaleerd. Op som mige plaatsen is het tamelijk erg. Wanneer het droog weer blijft is de kans niet uitgeslo ten, dat de planten ernstige schade zullen op- loopen. Daarom hoopt men dat er eens flink wat regen zal vallen, waardoor de parasie ten van de kool worden verdreven. RISKEERT NIETS! BLUF FIT! c 0^ PROBEERT U MAAR! Tegen hoofdpijn, griep, rheumotlek, tandpijn, kiespijn en menstruatiepijnen LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE. Bepalingen poot-aardappelen. Door de Groenten- en Fx-uitcentrale zijn de navolgende bepalingen vastgesteld voor de pootaardappelen: Zij moeten geteeld zijn op een tuinbouw teeltvergunning, voorkomende onder de pun ten 5a, 5b, 6a, 6b, betreffende de bekendma king van 8 Juni 1937. Wanneer dienaan gaande onder punt 9 ook plantaardappelen voorkomen, mag geen aanvrage worden in gediend; 2. De poters moeten goedgekeurd zijn door de N.A.K. en de teler moet hiervan een be wijs overleggen, vermeldende de klasse, waax-in zijn poters gerangschikt zijn; 3. De poters moeten voor 15 Aug. 1937 ge rooid zijn en voor zoover niet reeds ver kocht, behoorlijk zijn opgekuild, ter plaatse waar gerooid is of opgeslagen in bergplaat sen, zoodat contx-ole mogelijk is; 4. Alleen voor de door de N.A.K. als poot- goed toegelaten aardappelen van de maat 2855 m.M„ zal onder de punt 5 genoem de pi-ijs worden gegarandeerd. 5. De garantieprijs zal bedragen per 100 Kg. voor de bij aflevering gezonde en in de klassen A, B en C goedgekeurde potei-s x-esp. voor A f 3.70, B f 3.50 en C f 3.30, vermeerderd met f 0.50 bewaarloon, waar tegenover de kweeker voor een goede ver zorging behoort in te staan. De garantie geldt tot uiterlijk 31 October 1937 voor de op die ndatum nog aan de N.A.K.-eischen beantwoordende poters; 6. De opgegeven pootaardappelen moeten over de veiling geveild worden; 7. Formulieren kunnen bij de veiling aangevraagd worden, die uiterlijk voor 20 Aug. moeten worden ingeleverd bij de Groenten- en Fruitcentrale. Bakkerswagen te water. Door onbekende oorzaak geraakte de bak kerswagen met inhoud van J. Weder in de burggracht. Met vereende krachten werd de kar op het droge gebracht, maar het brood was verloren, daar dit doorweekt was van het water. W ARMENHUIZEN VERGADERING RIJWIELCLUB „ST. JOSEF" Onder leiding van den vice-voorzitter, den heer P. Ooijevaar vergaderde bovengenoem de vereeniging Donderdagavond in het Patronaatsgebouw ter bespx-eking van de a.s. Zondag naar Heiloo te houden bede vaart. Ellendig door rheumatische rugpijn Thans nergens meer last van „Ongeveer 3 maanden geleden had ik vree- selijke rheumatische pijnen in mijn rug. Na drie weken van ellende zag ik een adver tentie van Ivruschen Salts en probeerde het. Na viermaal de kleine dagelijksche dosis genomen te hebben, werden de pijnen ge leidelijk minder en nu kan ik zeggen, dat ik nex-gens meer last van heb, dank zij Uw wonderbaar Kruschen Salts". Mevr. M. D. te S. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts zoi'gt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt zoodoende Uw li chaam vrij van alle schadelijke afvalstof fen, waaruit rheumatische pijnen e.d. ont staan. Bovendien zult U zich door de gezon de, geregelde werking van Uw inwendige organen veel flinker en enex-gieker voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo- thekers en ex-kende drogisten a f0.40, f0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het eti ket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. In zake de bedevaart naar Heiloo, werden de navolgende mededeelingen gedaan. Het vertrek voor de bedevaart zal plaats hebben om kwart voor negen uur en wel vanaf het Patronaat. Te 10.45 uur zal de H. Mis worden op gedragen in de Kapel van het bedevaarts oord. Des middags 2 uur zal het lof worden gehouden. (Alles nieuwe tijd.) Vergadering Hanze. De Hanze hield Donderdagavond in het lokaal van den heer Wester een vergadering. Ter kennis wordt gebx-acht, dat een bij eenkomst zal worden gehouden van belang stellenden inzake het Rijksinkoopbureau. In verband met de vestigingswet voor 't Klein bedrijf wordt de wenschelijkheid geuit een spx-eekbeurt te laten houden over deze wet. De heer W. Bakker bepleit het lezen van het tijdschx-ift: „Bouwen en Streven". Door den Voox-zitter wordt aanbevolen deel te nemen aan de bedevaart naar Heiloo. De heer F. Slijkerman brengt vervolgens verslag uit van de gehouden vergadering van den Centralcn Raad te Haarlem. Rondvraag. Door een der leden werd ge wezen op het nut van het steunen van de E.H.B.O.-vereeniging. Bepleit werd zoo mo gelijk door het beschikbaar stellen van een verbandtrommel, de E.H.B.O.'ers in staat te stellen, bij eventueele ongelukken, op de juiste wijze hulp te bieden. Tevens werd er geinformcerd naar de in- koopen vanwege de gemeente ter plaatse. Hierna sluiting. Vergadering Centraal Bestuur C.V.V. Warmenhuizen en O. De heer K. Molenaar opent voor 't eerst als voorzitter de vergadering en vraagt de medewerking van de leden van het be stuur. Vervolgens memoreert spr. het overlijden van den Voorzitter van de Prov. Comm., den heer P. Slot van Broek op Langendijk. Ingekomen stukken. Ingekomen waren verschillende circulaires van de Groenten- en Fruitcentrale. Ook was ingekomen een schrijven van de vereeniging De Koophan del om bij het veilen van uien van iedere pax-tii een zak om te storten in de schuit. Algemeen was men van gedachten, dat dit veel bezwaren, mee zou brengen voor de genen, die meerdere soox-ten in één schuit veilen, vooral voor vrachtvaarders, ■va Bespreking veilen .-goedgekeurd pootaard appelen. De- heer Klant geeft als lid der commissie in grove trekken weer hoe deze commissie zich de regeling denkt. De heer Half ziet moeilijkheden met pok; kige aardappelen. Voorz. meent dat dit bezwaar wordt on- dex-vangen door het z.g. administratief vei len mogelijk te maken voor verkoop. Getracht zal worden de 20 pet., welke de koopman bij het koopen van een partij zal moeten storten direct aan de verkoopers uit te betalen. De regeling zal uitgevoerd moeten worden door de veiling zelf, terwijl de regeering weer een garantieprijs zal vast stellen. De maat wordt door de N.A.K. vastgesteld. Het ligt in de bedoeling tevens een ophoudprijs vast te stellen. Voor leve ring na een bepaalden datum zal één cent per baal en per werkdag moeten worden bijbetaald. Bij de rondvraag wordt verzocht bij de regeering op spoedige uitbetaling van den steun op de kool na 28 Maart geveild, aan te dringen, daar de toestand hier zoo be droevend is. De meeste menschen hebben deze week pas hun eerste aardappelgeld ge vangen, waar de heffing per Are nog af gehouden wordt. De datum van 15 Juli, waarop de minimumprijs van aardappelen zal vervallen, is voor onze veiling te vroeg. Hierna sluiting. WIERINGEN O.KK—A.V.R.O. Op a.s. Zondag 11 Juli zal door de Mandoli ne Muziekvereeniging O.K.K. alhiex-, direc teur de heer P. Jongkind, voor de A.V.R.O. worden opgetreden. Slechts een cartonfabriek kan uitkomst geven Een verkoopkanfoor komt altijd een slag op achter Na de vergadering van de strooproducee- ren-de landbouwers uit de Wieringermeer, waarin de heer U. D. Reinders uit Hooge- zand, voox-deel en werkwijze van het Gro ninger strooverkoopbureau uiteenzette, en aanspoorde tot het stichten van een derge lijke instelling in ons Noorderkwartier, is het mogelijk conclusies te trekken en het in te nemen standpunt van de boeren in ons district nader te bezien. Bij nuchtere beschouwing van het door den heer Reinders medegedeelde, komt men tot de conclusie, dat de Noord-Hollandsche landbouwer op geen directe steun van zijn Groninger collega kan rekenen. Zeker, de heer Reinders stelde federa tief verband tusschen de verschillende districts- of provinciale strooverkoopbureaux in uitzicht, doch wie er zich duidelijk re kenschap van geeft dat de eenige binnen- landsche groot-afnemers in de provincie Groningen zijn te vinden, begrijpt, dat Hoogezand moeilijk zijn eigen leden bij die uit andere provincies kan gaan achterstel len. Als men nu weet, dat meestal de stroo- opbrengst in Groningen ruimer is dan de fabrieken kunnen afnemen, dan is het be grijpelijk, dat dit federatief verband slechts finantieele voordeelen kan afwerpen bij mis oogst. Ook bij export kan samengaan In federa tief verband voordeelen gevent. Immers slechts bij den uitvoer staat Noord-Holland op gelijken voet met Groningen. Voor den binnenland- schen afzet komen wij altijd op het tweede plan, omdat hij, die het dichtst bij het vuur is, zich nu een maal het best warmt. Als conclusie uit het te Middenmeer be sprokene kunnen wij dus trekken het on- omstootelijk vaststaande feit, dat de sterk vergroote stroo-opbrengst in ons' Noorder kwartier in hoofdzaak slechts zal zijn af te zetten tegen exportprijzen. Een te stichten strooverkoopkantoor kan hieraan niets veranderen. Het kan, door het direct aanknoopen van exportrelaties', voor komen, dat de individueele boer geheel is overgeleverd aan de inkoopagenten, maar tenslotte zal het, gezien de toestanden op de internationale markt, meestal tegen be langrijk lagere prijzen moeten verkoopen, dan die welke het Groninger bureau zal kunnen maken. Men zou natuurlijk kunnen trachten met de Groninger cartoafabrikanten in contact te komen, maar dient zich bij dergelijke po gingen goed rekenschap er van te geven, dat die heeren Noord-Holland slechts tij delijk zullen gebruiken om de prijzen dei- Groningers te drukken. Stroo heeft nu eenmaal een gering soorte lijk gewicht en is dus duur in de vracht, zoodat de Groninger landbouwer altijd een bevoorrechte positie zal blijven innemen, daat- hij dicht bij huis kan afleveren. Wij zien dan ook voor de toekomst slechts één enkele mogelijkheid om ons teveel aan stroo weg te werken tegen redelijke prijzen en wel, de stichting van een flinke stroo- cartonfabriek in ons Noorderkwartier. Daardoor, maar ook daardoor alleen zal het mogelijk zijn ons te ontworstelen aan de afbraakprijzen voor het buitenland en te profiteeren van den goeden naam, welke het Nederlandsche carton in het buitenland bezit. DEN HELDER MET EEN „IJZEREN LONG" VAN SJANG HAI NAAR CHICAGO. De zoon van een rijk Chicago'scb industrieel verongelukte tijdens zijn verblijf in China en liep eent zware longontsteking op. De geringste be weging, die hij zou maken, beteekende de dood. Het eenige middel hem in 't leven te houden, bestaat uit een apparaat „ijzeren long" genaamd, dat zich in een ziekenhuis te Sjanghai bevond. Daar de familie den doodzieken jongeman thuis wilde hebben, werd de patiënt, apparaat en al aan boord van het schip gebracht, dat hem naar Amerika zon brengen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5