Herhalingsoefeningen van dienstplichtigen Amelia Earhart Zaterdag 10 Juli 1937 5" Interview in de weide Kerfosono-aanvaring voor Engelschen rechter Sylver Maes verovert de leiding! blijft onvindbaar Reshevski, Petrov en Flohr eindigen gelijk Parijsche hotelstaking afgekondigd Poolsch kerkconflicf weer verscherpt SPAN)6 Regeeringstroepen nog in den aanval Kardinaal Pucelli te Parijs Derde blad De uitbreiding. IDe regeeringspersdienst meldt: i Het is niet ongewenscht in herinnering I te brengen, dat de verplichtingen van dienst- plichtigen ten aanzien van de herhalings- i oefeningen zijn uitgebreid. Sinds vele jaren 1 was de regeling aldus: De duur van de herhalingsoefeningen be droeg in totaal ten hoogste 40 dagen; Deze oefeningen werden hij de land- 1 macht in den regel over 2 tijdvakken ver deeld; de eerste herhalingsoefening had ge- woon lijk plaats 2 a 3 jaar na het volbren gen van de eerste oefening en de tweede weer een paar jaar later. Voor de onderofficieren kon elke herha- op lingsoefening worden bepaald op een duur 7 dagen langer dan voor de andere dienst plichtigen. In deze regeling is verandering E gebracht bij de wet van 22 April '37 (staatsblad nr. 500), welke wet in werking is getreden met ingang van 1 Juni 1937. De verandering heeft betrekking op het getal keeren, dat de dienstplichtigen voor herhalings oefeningen kunnen worden opge- roepen. De beperking, welke hieromtrent in de wet gelegen was, is komen te vervallen, zoodat de regeering thans vrij is om naar gelang van de be hoefte een dienstplichtige eenmaal voor 40 of tweemaal voor 20 of drie maal voor 13 dagen te laten opko men. Ook bestaat de vrijheid om de oproeping op nog andere wijze te doen, b.v. 4.5 of 6 keer. en bovendien behoeven de tijdvakken fl ook niet telkens even lang te zijn: den eenen keer mag eên verblijf onder de wa- penen voor herhalingsoefeningen langer .S,, duren dan den anderen keer. Alleen mag het totale getal van 40 dagen niet worden overschreden, Onder deze 40 dagen moet evenwel de verlenging met 7 dagen, die bij elke herha- ,.'j lingsoefening voor de onderofficieren kan worden toegepast, niet worden medegere- kend. Gesteld, dat de 40 dagen worden ver- w deeld over 4 tijdvakken van 10 dagen, dan kan men de onderofficieren telkens voor 17 dagen laten opkomen, in welk geval de- zen in totaal 68 dagen voor herhalingsoefe- hingen moeten dienen. Bij de behandeling van de wetswijziging in de Tweede Kamer is reeds het een en ander gebleken van de plannen, die om trent de wijze van uitvoering van de nieu- m we regeling bij het legerbestuur bestaan. U De bedoeling is om in het algemeen het getal herhalingsoefeningen van 007 2 op 3 te brengen, doch tevens om UV de dienstplichtigen, die meer in het bijzonder voor de grensverdediging V1 zijn aangewezen, vaker te laten op- tö komen. Voor de laat sten zullen de oefeningen dan voor een deel kor ter duren dan voor de anderen. In 1937 zullen de dienstplichtigen, die een bestemming hebben bij de grenstroepen en die behooren tot de lichtingen 19231929. voor een gedeelte tot het vervullen van een derde herhalingsoefening worden opge roepen. Uitstel voor een vol jaar voor deze oefe ning kan niet worden verleend. De opgeroe- penen zullen er op moeten rekenen, dat evenmin kans bestaat om van deze opkomst te worden vrijgesteld. erf. Oud' n 2 erf; aten Jbz, bèta- Kost winnersch ap. Kostwinnersvergoeding zal met betrek king tot deze herhalingsoefeningen worden n, S verleend, voor zoover belanghebbenden daar- J,voor naar de gewone regelen in aanmer king komen. Ten aanzien van dienstplichtigen, die in s* aansluiting met deze herhalingsoefeningen vrijwillig ecnige dagen in werkelijkcn dienst doorbrengen, hetzij voor, hetzij na deze ^oefeningen, wordt de kostwinnersvergoe ding, welke toegekend wordt over den tijd POR-van herhalingsoefeningen, geacht ook te voor den duur van dat vrijwillig verblijf in werk el ij ken dienst. i Zij, die voor deze oproeping in aanmer ken king komen, hebben reeds een voorloopig bericht van de te wachten oproeping ont- kuwvaongen, althans voor zoover zij hun ver bij 8.plichting hebben nageleefd om te zorgen, vaartdat de burgemeester getrouw van zhum adres op de hoogte blijft. De oproeping zal —^eveneens zooveel mogelijk bij persoonlijke kennisgeving geschieden en kan binnen en- 'zaa£ W6^en worden tegemoet gezien. Ook voor de zeemacht is de ge, legenheid geschapen om de dienst- plichtigen twee- of meermalen voor 1 herhalingsoefeningen te doen opko-* men, met inachtneming van de grens 40 dagen, In hoever van deze bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt, is echter nog niet beslist. RIKS, -Rie Mastenbroek geslagen nnen' T3. Weer gesneuveld op de 200 M. Sch&'j *\ie Mo stenbroek kwam gisteravond voor de laatste maal tijdens haar Deensche tour- -nee aan den start en wel op 200 Meter, p waarbij Ragnhild Hveger weer haar voor- Annpmamste tegenstandster was. Rie Masten broek werd op dezen afstand royaal gesla- "gen. Van strijd was geen sprake en in den K?*} Tm" min. 27-5 sec-. een uitstekenden tikte de Deensche zwemster als eerste vwaan. Ri® Mastenbroek werd tweede in den tijd wan 2 min. 39.4 sec. y D,VRACHTWAGEN IN BRAND GEVLOGEN. Koe* In de Hoogkuil te Beek (L.), geraakte ten gevolge van kortsluiting een nog nieuwe Vrachtwagen van den heer P. S. uit Maastricht in brand. De wagen brandde ge- c'e aangekoppelde aanhang- cmiu^ragen, heiaden met ongeveer 2000 kg. por- "elein, bleef gespaard. Verzekering dekt de schade. Het melkwol-probleem uit run deroogpunt bezien. In aanwezigheid van den minister van economische zaken, Mr. M. P. L. Stecnberghe en den directeur-generaal van handel en nij verheid, Br. H. M. Hirschfeld, is dezer da gen een nieuwe afdeelinq van de fabriek der Algemeene Kunstzijde Unie te Arnhem voor de vervaardiging van de z.g. melkwol geopend. De melkwol, die bereid wordt uit casëine, is geschikt om tot allerlei soort iveefsèls te worden verwerkt. Er was een uitgebreide collectie modestoffen, zoowel voor dames als heerenkleeding. Als merkwaardigheid werd geloond, een Jieeren/pak gemaakt van melkwol of „Lani- tal" dat gedurendegeruimen tijd was gedra gen en er nog als nieuw uitzag, benevens een dam.esrok, die vervaardigd is uit melk wol van de allereerste fabrikaticmelhoden en die gedurende zes maanden zeer inten sief is gebruikt. Ëcn schaap liep in dè groene wei. Ik kwam er langs; het keek naar mij, Het wou wat zeggen; 'k was benieuwd En heb het heest geïnterviewd, Want in dezen komkommertijd Zijn alle mènschcn uitgezetd. Het schaap had een gegronde klacht En wèl ter oorzaak van zijn vacht, Die was tot heden zoo begeerd, Nog méér dan huid van koe en peerd, Want 's menschen hemd en wollten. rok Ontstonden in het, schapenhok. „Dit is een sprookje uit 't verleen, Ik gaf mijn wol", zei 't schaap „en géén Beconcurreerde mijn product. Nü ga ik onder zorg gebukt, Want d'uitvinder van „L a n i t a 1" Brengt crisis in mijn schaamTen stal: Voortaan de mensch zijn leden siert Met onderraeik uit 't koegediert! Doch wij berusten lammerzacht Ir de negatie onzer vacht., Mits men, in 't zomersche seizoen Nog déze moeite aan ons wil doen: Ons van dat, nuttelooze haar Bijtijds bevrijden met de schaar.." Ik, als een goede persmuskiet, 't Bij 't ééne interview niet liet! 'k Begaf mij verder in de wei (Al was het maar om wat copij), En hoorde d'andere partij: Een grootc, veile, bonte koe. Na 't klagend „bèh" klonk 't jubelend boeoeoe... En, indien ik mij niet bedroog, Dan las ik waan in haar dom oog. Met één slag 't rund veelzijdig werd. 't Geeft niet slechts kluifjes voor de snert, Of melk-voor-elk en vette kaas, Of schoenen aan den looiersbaas, Maar ook het wollen ondergoed Ontstaat voortaan uit koeicnbloed! De bonte heeft me aangestaard, Ze joeg een vlieg weg met haar staart, En keek den man van onze krant Eenvoudig wég uit 't grazig land! Het potlood viel me uit de hand, Mijn blocnote liet ik na als pandLIE. „Malaya" niet goed op de hoogte van de positie van het Neder- landsche schip; „Kertosono" voer te snel. Het motorschip „Kertosono" van de Rotterdamsche Lloyd is in den avond van 6 Februari dwars voor Oporto in aanvaring gekomen met het En- gelsche slagschip „Malaya", waarbij de „Kertosono" ernstig werd bescha digd. De aanvaring is te Londen voor den Raad van Scheepvaart gekomen, welk college gis teren uitspraak heeft gedaan. Rechter Bucknill is tot de conclusie geko men, dat, totdat de beide schepen elkander in zicht kregen, zij in tegengestelden koers voeren. De machines van de „Kertosono" werden, toen het oorlogsschip in zicht kwam, op volle kracht achteruit gezet en het roer werd naar stuurboord gekeerd. Ook de „Ma laya" voer op volle kracht achteruit, terwijl later, toen de gezagvoerder merkte, dat een aanvaring onvermijdelijk was, bevel gegeven werd op volle kracht vooruit te varen en het roer krachtig naar bakboord te wen den, teneinde den stoot der aanvaring te doen afglijden. Toen beide schepen elkander in zicht kregen, namen zij de meest drasti sche maatregelen, welke mogelijk waren, doch konden een rampspoedige aanvaring niet meer voorkomen. Beide schepen treft een gelijke blaam en aan geen van beide kanten heeft men zich schuldig gemaakt aan grove nalatigheid. Tevens kwam de rechter tot. de conclusie, dat de „Malaya" zich niet. voldoende op de hoogte had gesteld van de positie van de „Kertosono" om een wijziging van den koers der „Malaya" te rechtvaardigen. Naar het bevinden van rechter Bucknill heeft de „Kertosono" met overmatige snel heid onder de bestaande weersomstandighe den gevaren. Ofschoon de getuigen van dit. schip betrouwbare verklaringen hebben afge legd, stelde de rechter toch vast, dat de uit kijk der officieren van dc „Kertosono" on doelmatig is geweest, aangezien zij in ge breke zijn gebleven nota te nemen van de uitgesproken verslechtering van het. zicht. Tevens heeft de „Kertosono" den afstand tus- sche'n de beide schepen bij het in zicht ko men van de „Malaya" overschat. De „Ker tosono" treft b!aam wegens overtreding van de scheepvaartreglementen, aangezien zij in gebreke is gebleven in het varen met matige snelheid. Enkele minuten voor de aanvaring, aldus het oordeel van rechter Bucknill, hadden de beide schepen een gezamenlijke snelheid van ongeveer 17 knoopen. De rechter aan vaardde het door de getuigen van de „Ker tosono" naar voren gebrachte omtrent het niet, vernemen van de mistsignalen van de „Mala> - DE TOUR DE TRANCE. De negende étappe voor Lape- bie (Fr.) Bartali heelt nog hinder van zijn val. De Tour winnaar 1936 aan de spits. De Van Schendels schuiven weer eenige plaatsen op. Deze ronde van Frankrijk schijnt te wor den gereden onder het motto: iedere étappe een anderen winnaar. Gisteren was het La- pébie, die onder groot enthousiasme als eerste en alleen de finish 'te Digne hereik- Ie na een zwaren tocht over de drie pas- hoogten, de Isoard, de Vars en de AI los. En tegelijkertijd heeft de ronde een nieuwen leider gekregen in den persoon van Sylver Maes, den Bel gischen renner, die eindelijk zijn aanval op de eerste plaats in de al gemeene rangschikking niet succes bekroond zag! Bartali, die vanmor gen te Briancon met goeden moed, ondanks zijn verwondingen van zijn val in hét ravijn, vertrokken was, heeft het tempo niet kunnen bijhou den, klom niet meer als een gems de hergen op en boekte aanzienlij ken achterstand, waardoor hij van de eerste naar de zesde plaats in 't klassement terugviel. Maar de voorsprong van Sylver Maes op zijn naaste concurrenten, den Italiaanschen individueel Vicini, op Lapébie en op Vissers is van zoo'n geringe grootte, dat opnieuw het feit kan worden geconstateerd, dat de strijd op dit moment, nu practisch de Fransche Alpen achter den rug zijn, nog volkomen open is. De aanval van de Belgen, Donderdag inge zet na den val van Bartali, gisteren voort gezet en openlijk aangekondigd bij den start te Briancon, mag slechts voor een deel geslaagd genoemd worden. Wat wel succes heeft opgeleverd, dat is de poging van verschillende Belgen in het klassement naar boven te komen. S. Maes, Disseaux en Vervaecke zijn daarin geslaagd. Ook in het landenklassement heeft België thans een flinken voorsprong genomen. Maar zooals reeds gezegd, verscheidene renners liggen Sylver Maes, de fameuze Belgische renner. sléchts met zeer gering verschil achter Sil- vêr Maes tc loeren om bij de eerste de beste gelegenheid zelf de leiding in de al gemeene rangschikking over te nemen. De uitslag der negende etappe was: 1. Lapébie (Frankrijk) 7 uur 27 m. 43 sec. 2. Vervaecke (België) 7 uur 30 min. 30 s, 3. Gallien (Frankrijk) individueel, z. tijd 18e. Albert v. Sohendel, 7 uur 56 m, 16 sec. 52ste Anton v. Schendel, 8 uur 22 m. 9 s. Het algemeen klassement* luidt: 1. S. Maes (Belgic) totaaltijd 59 uur 29 min. 32 sec. 2. Vicini (Italië) individueel 59 uur 30 min. 54 sec. 3. Lapébie (Frankrijk) 59 uur 30 min. 54 sec. 4. Vissers (België) 59 uur 31 min. 15 sec 5. Disseaux (Belgic) 59 uur 3i min. 49 s. 6. Bartali (Italië) 59 uur 39 min. 52 sec. 31e. Albert van Schendel 60 uur 51 min. 20 sec. 49e. Anton van Schendel, 16 uur 4S min. 42 sec. Het landenklassement. ziet er als volgt uit: 1. België 179 uur .1 min. 17 sec. 2. Frankrijk 179 uur IS min. 19 sec. 3. Italië 180 uur 37 min. 31 sec. 4. Duitschland 181 uur 1 min. 54 sec. 5. Zwitserland. PhoeniX'tilanden aan alle kan ten afgezocht. Gisteren was het zeven dagen gele den, dat de Amerikaansche vlicgster A. Earhart en haar navigator Fred Noonan gedwongen waren in den* Stillen Oceaan te dalen. Het uitge breide onderzoek dat is ingesteld naar de plaats van deze daling - het meest uitgebreid in de geschiedenis van de luchtvaart heeft tot op dit oogenblik nog niets opgeleverd. De vliegtuigen, clie gisteren het ge bied waarin Amelia Earhart en haar metgezel zich mógelijk kon den bevinden hebben afgezocht, zijn opnieuw onverrichterzake terugge keerd en de hoop, dat de vlicgster le vend zal worden teruggevonden, is wel ongeveer verdwenen. De vliegers van de drie vliegtuigen van de Colorado, die aan het onderzoek hebben deelgenomen, hebben verklaard, dat het on doenlijk is om met slechts drie vliegtuigen het gebied ten Oosten en Noord-Oosten van Howland af te zoeken. Gisterenmiddag werd het vliegtuigmoederschip Lexington, dat vijftig vliegtuigen aan boord heeft, in dit gebied verwacht, meldt de N.R.Crt. De toe stellen die de Lexington meevoert zouden dan aan het opsporingswerk kunnen gaan deelnemen. Van de resultaten van dit on getwijfeld zeer intensieve onderzoek is nog niets bekend, Veelzeggend is echter het feit dat de radiozender van Honoloeloo gisteren geen enkel bericht dat zelfs maar eenige hoop toeliet heeft uitgezonden en dat mis verstanden omtrent oventueele seinen van de vlicgster niet meer voorkomen. SCHAAKTOURNOOI TE KEMERI. Reshevski verliest van Boeoek. De theoretische mogelijkheid, dat drie spelers in het tournooï tc Ke- ineri gelijk zouden kunnen eindigen, is werkelijkheid geworden. Het on waarschijnlijke is geschied: Boeoek heeft met. wit spelend de afgebro ken partij tegen Reshevski gewon nen. En aangezien Petrov en Flohr in hun laatste partij het punt deel den, eindigden Reshevski, Petrov en Flohr gezamenlijk bovenaan mét ieder 12 punten. Met slechts een half punt verschil volgden Aljechin en Keres. De afgebroken partij tusschen Landau en Hasenfuss werd door onzen landgenoot ge wonnen. De eindstand is: 1, 2 en 3 Reshevski (V. S.), Petrov, (Letland) en Flohr (Tsjecho- slowakïje) ieder 12 punten. 4. en 5. Aljechin (Frankrijk) en Keres (Esth- land) ieder 1114 punt, 6. Steiner (Hongarije) 11 punten. 7 Tar- takower (Polen) 10K punt S Fine (V.S.) 9 punten; 15 Landau (Ne derland) met b'A punt Het werk reeds in een aantal za ken neergelegd. Gisterenavond elf. uur werd mede gedeeld, dat het personeel van de ho tels, café's en restaurants in Parijs in algemeene staking zou gaan. De oproep tot staken van den bond van hotel-personeel luidde als, volgt: „De werkgevers in het hotclbedrijf weige ren de wet op de veèrtigurige werkweek toe te passen in vijf dagen van acht uur en daar om is besloten tot staken. De zaken waar de veertigurige werkweek wordt toegepast, blij ven geopend en door de zorg van het sta kingscomité zullen hier biljetten worden aangeplakt". Reeds te negen uur in den avond had het personeel in een aantal zaken het werk neer gelegd, sommige zaken hieven open en be dienden de klanten met eigen menschen. Bij eenige zaken trachtten stakers tot sluiten te dwingen, doch de eigenaars riepen politie- hulp in. Ernstige incidenten deden zich niet voor. Brief van Mgr. Sapieha schenkt geen voldoening. Het conflict tusschen de Poolschc regeering en den aartsbisschop van Krakau schijnt zich opnieuw te ver scherpen, De aartsbisschop heeft aan het staatshoofd een brief ge zonden met een verklaring, welke den president evenwel geen vol doening heeft geschonken. Het antwoord van de kanselarij van den president aan de afgevaardigden van den aartsbisschop is het onderwerp van een of ficieel commentaar, waarin o.a. gezegd wordt, dat de brief van don metropoliet „zoo zeer verschilt van dc oplossing, die de nun tius en het ministerie van buitenlandsche zaken op het, oog hadden, dat de chef dei- kanselarij zich genoodzaakt heeft gezien, als volgt te antwoorden: in verband met, de weigering van den aartsbisschop van Kra kau, aan de wenschen van don president der republiek te voldoen, is deze zaak in handen van de regeering gegeven. De brief van den metropoliet heeft den president geenerlei aanleiding gegeven, zijn houding te wijzigen, en blijft de zaak in handen der regeering, die de noodige stappen zal doen". De bladen publiceeren het regeeringscom- muniqué betreffende het conflict met mgr. Sapieha onder opschriften als „De koppig heid van den metropoliet maakt, minnelijke schikking onmogelijk", „De houding van den metropoliet heeft de geheele openbare meening in beroering gebracht". Aangezien de laatste brief van den aarts bisschop aan den president van de repu bliek geen aanleiding is geweest voor de Poolsche regeering haar houding te wijzi gen, is den Poolschen zaakgelastigde bij den Heiligen Stoel opgedragen nieuwe stappen te doen bij den staats secretaris. Verder heeft dc minister van buitenland sche zaken Beek een onderhoud gehad met den apostolischen nuntius, mgr. Cortesi, over hetzelfde onderwerp. Dorp zou door hen bezet zijn. Overal elders teruggeslagen. Naar het ministerie van Defensie te Madrid mededeelde, hebben de re gceringst roepen gistermorgen het dorp Quijorna bezet, waar hun een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal in handen viel, terwijl bovendien ruim 200 krijgsgevangenen werden gemaakt. In zijn toespraak heeft generaal Quipo de Llano de mededeclingen van de regeering te gengesproken, waarin melding wordt ge maakt, van het bezetten van Quijorna en Basurero door de regeeringstroepen. Hij voegde hieraan toe, dat geen der verbindin gen met Toledo werd verbroken. In het communiqué van het. rechtsche hoofdkwartier wordt, met betrokking tot het front van Biscaye medegedeeld, dat. de re geeringstroepen een aanval hebben onderno men op de stellingen te ïanavera, doch met, zware verliezen werden teruggeworpen. Aan het front van Aragon werd een aanval in den sector van Albarracin afgeslagen. Aan het. front van Madrid duurt de druk van de regeeringstroepen in den sector van Villafranca del Castillo voort, doch alle aan vallen werden afgeslagen cn de vijand ver loor honderden dooden. De regeeringstroepen hebben tevens ge poogd een Icgenaanval te doen op de stel lingen bij Vaimascda. aan het front hij San tander welke de rechtschcn in de afgeloo- pen dagen hebben bezet. De aanval werd af geslagen cn de regeeringstroepen trokken in wanorde terug, aldus een bericht van rechtsche zijde. De prelaat zal belangrijke be sprekingen houden. Gistermorgen - is de pauselijke staatsse cretaris, mgr. Pacelli, op zijn reis naar Li- sieux, waar hij Zondag de nieuwe kathe draal van de H. Theresia zal openen, aan het station te Parijs afgestapt en daar met groot eerbetoon en veel publieke belang stelling ontvangen. Op het oogenblik dat de pauselijke trein binnenreed, weerklonken de toejuichingen van de op het perron ver zamelde schare, onder wie minister Delbos en een vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur van Parijs en verscheidene hooge 'geestelijken. KARDINAAL PACELLI. De kardinaal onderhield zich eenige oogenblikken met den minister, waarna het muziekcorps van de Republikeinsche Garde het pauselijke lied en de Marseillaisc uit voerde. Voorts werden de aan den souverein toe komende eerbewijzen gebracht. Begeleid door de autoriteiten schreed de kardinaal langs de dubbele rij militairen, achter wel ke een groote menigte, die reeds zeer vroeg in den ochtend zich ter plaatse had ver zameld, hem voortdurend geestdriftig toe juichte. De kardinaal zegende de menigte, en verzekerde, eer hij het station verliet, minister Delbos. zeer ontroerd te zijn door de ontvangst van de regeering en de be volking. Uit Vaticaanstad seint men nog, dat dit bezoek in kerkelijke en in diplomatieke kringen zeer de aandacht bezig houdt, om dat de kardinaal te Parijs conferenties met de hoogs ten in dien lande zal hebben. Men verklaart in de kringen van het Vaticaan echter tevens, dat de kardinaal geen speci ale opdracht heeft om onderhandelingen met Frankrijk te voeren: zijn besprekingen zullen slechts „een bevestiging van de har telijkheid der betrekkingen tusschen Frank rijk en het Vaticaan" zijn. JAPANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Gisterochtend is bij de stad Fnekoespima (in Japan) een militair vliegtuig veronge lukt. Generaal-majoor Kenjiro Nagassawa, de directeur van de militaire vliegschool teKoe maga, die in het toestel had plaats geno men, werd ernstig gewond, evenals de be stuurder. Het vliegtuig is geheel vernield. NEDERLANDSCH TANKSCHIP IN AANVARING. Lloyds meldt, dat hel Nederlandsche mo- tortankschip „Hermes" bij het verlaten van de haven van Saloniki in aanvaring is ge komen met het Grieksche zeilschip „Sophia". Het Grieksche vaartuig zonk, terwijl de „Hermes" naar de haven terugkeerde. De „Hermes", een schip van de Petroleum- maatschappij „La Corona" te 's-Gravenhage, meet 3768 ton.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9