DE DRIE MUSKETIERS Proifvltictifin met nieuw zweefvliegtuig Inbrekers veroor zaken brand Duitscbe oorlogsschepen op onze rivieren Radioprogramma DE EIMELIJKE STRIJD 250. DE COMEDIANTE. „U behoeft, mij Uw onverschilligheid wat liet. geloof betreft niet meer te vertellen, Mylord. Uw uitspattingen en Uw overtre dingen tegen den godsdienst getuigen hier genoegzaam van." „Wat, praat U van uitspattingen. Of ik heb het verkeerd verstaan of U bent nog brutaler, dan eigenlijk door den beugel kan. „Ach, mijnheer de baron, U spreekt slechts zoo omdat U weet, dat Uw gevan genbewaarders luisteren en om hen tegen mij op te hitsen." „Mijn gevangenbewaarders? Maar mijn beste mevrouw, wordt U toch niet tragisch. Weest U toch kalm. Nog maar acht dagen en dan mag U voor mijn part net. zooveel do Puriteinsche spelen als U wilt, want dan zult U zd-ch op 'n plaats bevinden waar U met al uw slinksche streken toch geen succes meer zult hebben." „Gij Goddelooze, schandelijke „Nero" riep Myladv hem op een toon alsof ze zich zeer opwond, achterna, want zo, wist maar al te goed, dat Fel ton achter de deur stond en ieder woord van het gesprek gehoord had. Toon twee uur later het avondeten bin nengebracht. werd, lag Myladv op haar knieën en bad luid puriteinsche gebeden. Zo scheen hierin zoozeer op te gaan, dat ze heelemaal niet scheen te bemerken, wat er gebeurde. 249. DE PURITEINSCHE. „Ik katholiek!?1' riep ze vertoornd. „Lord Winter, die verwaande katholiek, weet zeer goed, dat ik niet tot zijn geloof behoor. Hij wil mij alleen in een valstrik lokken." ,Welk geloof belijdt U dan?" „Ik wil het U wel verraden," sprak ze met overdreven hartstocht, „maar eerst clan, wanneer ik voldoende voor mijn ge loof geleden heb." Uit Felton's blik kon ze gemakkelijk op maken-dat ze zeer veel bij hem gewonnen) had. Hij nam het boek met tegenzin weer op en verzonk in diepe gedachten, 's Avonds kwam Lord Winter terug. „Het. schijnt, dat wc cenigszins het ge loof hébben laten varen," zei hij lioonend. ,„Hoe bedoelt U dat"? „Nu, ik meen alleen maar, dat we van godsdienst veranderd zijn, sedert we ons voor hot laatst zagen. Is u in die tusschen- tijd misschien nog met een derde, een pro testant, getrouwd? Mij laat dat trouwens koud. De eerste Rhon-Buizerd in Ne derland aangekomen. Dezer dagen is op Schiphol aan gekomen het door het Nationale Luchtvaartfonds ten behoeve van de vliegerij in Nederland aangekochte zweefvliegtuig, een Rhon-Buizerd, die plaats biedt aan één persoon. Het is het eerste zweefvliegtuig van dit type in Nederland. In Duitschland, waar het: bekend is als Rhon-Busschart, is het reeds eenigen tijd in gebruik en heeft men cr dc beste ervaringen mee. De Amsterdamschc zweefvliegclub heeft de primeur gehad van dc nieuwe aanwinst, die gistermiddag op Schiphol de eerste proef vluchten heeft, gemaakt en daarbij gepro beerd is door ïr. Ovens en door van Ncyen- hof. De leden van de Amsterdamschc zweef vliegclub, die met belangstelling de evoluties van de Buizerd volgden, waren de gast van de Amsterdamsche Aero-club en tot dc be langstellenden behoorden o.a. de waarnemen de havenmeester op Schiphol van de ge meente Amsterdam, de heer Van der Beek, dc als lccraar bij cle rijksopleiding voor ver- ke.rsvliegei's aangestelde K.L.M.-piloot. Van der Scyde en cle K.L.M.-gezagvoerder Geys- sendorfei'. Togen vier uur arriveerde op Schiphol onze nieuwe recordhouder Jan Hoekstra met het. motorvliegtuig van het, Nederlandschc Zwccfvlicg-Instituut. Ondanks zijn 24-urige recordvlucht was hij van' Ypenburg geko men om zelf cle nieuwe aanwinst voor dc Nederlandsehe zweefvliegerij de lucht in te sleepen. De eerste proeftocht werd gemaakt door Van Neyenhof. Hoekstra trok hem op tot circa 1000 meter hoogte. Hier werd losgekoppeld en Van Ney enhof voelde zich tei-stond zoo thuis in de Rhon-Buizerd, dat hij er alles uithaalde wat hij maar bedenken kon. Hij draaide looping, maakte im- melmans, overtrok het toestel, en kwam na 20 minuten vlot landen, waarna ix*. Ovens eveneens door Hoekstra werd opgetrokken en een serie stunts ten beste gaf, alsof hij het zweeftoestel al jaren kende. Beiclc 'zweefvliegers waren enthousiast over liet. nieuwe toestel, dat volgens hun zeggen nog zuiverder naar cle ï-ocren luis tert dan de Gxunau-Baby, en ook een gerin gere glijhoek heeft, zoodat het langer in cle Jucht kan blijven, omdat liet minder gauw ltoogtc verliest. Het ligt in cle bedoeling cle Rhon-Buizerd, waarin cle zweefvlieger bijna geheel door een mica-kap beschermd wordt, voorloopig niet bij de opleiding van zweefvliegers te gebruiken, doch liet toestel slechts ter be schikking te stellen van zweefvliegers, die in het bezit zijn van het onlangs door het, Rijk ingestelde zweefvliegbrevet. Ook wordt van rijkswege overwogen, bij de rijksopleiding voor verkeersvliegers van de candidaten een zekere graad van ge oefendheid in het zweefvliegen te eischcn alvorens met hun opleiding voor het motox- vlicgen wordt begonnen. Nieuw record van Jan Hoekstra 24 uur achtereen in de lucht ge zweefd. De zweefvlieger Jan Hoekstra, chef-instructeur van het Neder- lahdsch Instituut voor Zweefvliegen' verbeterde gister het Nederlandsehe record zweefvliegen, door 24 uur en 3 minuten achtereen in de lucht te blijven. Oneveer 2 uur Zaterdagmiddag was dc beer Hoekstra boven bet strand tusschen Schevcningen en Katwijk zijn duurvlucht in cle P.H. 25 een Grunau Baby begon nen en gistermiddag, 24 uur later, streek hij op het strand bij cle Boulevard te Schevc ningen neer. Het oude record stond op naam van v. d. Meer met een vlucht van ruim 7 uur. Het grootste probleem gedurende dc ge- heele vlucht, aldus vertelde de onderne mende zweefvlieger na de landing, \yas cle kurk van het thermosflesch! Deze was af gebroken en naar de koffie in de flesch, waar ik 's nachts nu juist zoo een trek in had, kon ik fluiten. Maar na veel moeite in die kleine ruimte kun je je haast niet hewegen gelukte liet me toch nog de kurk van de flesch te krijgen. Firma in Den Kaag ernstig ge dupeerd. Surveillerende agenten ontdekten gister ochtend een zwaren binnenbrand in cle kan- toren van cle N.V. v. li. Gebr. Geenen, een groothandel in koloniale waren aan cle Pa viljoensgracht te 's-Gravenhage. Tex-wijl een der agenten cle buren ging waarschuwen, alax-meerde de andere onmid dellijk cle brandweer, die enkele minuten later met gxaoot materiaal ter plaatse ver scheen. Hoewel de brand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien en de vlammen fel door dc gespi-ongen ruiten naar buiten sloegen, bleken twee stralen toch voldoende om den brand tot de gelijkvloers gelegen kantoor ruimten te beperken. Een dezer lokalen, waarin het vuur was ontstaan brandde to taal uit, dc andere kregen belangi'ijke wa- tei'schade. Tijdens het onderzoek naar den oorzaak van den- brand, kwam cle politie tot een merkwaardige en ver rassende ontdekking. In het kantoor, waar het vuur was ontstaan en waar zich ook de kluis bevindt, vond zij een compleet snij- apparaat en een zuuistofcylindex1. Een nauwkeurig ondex-zoek wees uit, dat inbrekers zich dezen nacht via een achterdeur en de magazijnen toegang hadden verschaft tot liet kantoor met het doel de kluis open te breken. Zij #waren reeds begonnen cle zware ijze ren deur open te bi-eken en met een meege nomen snijapparaat te bewerken, voordat dat brand ontstond. Een gedeelte van de ijzeren pantserplaat i'ond bet slot was reeds losgebrand. Het vermoeden is gewettigd, dat dc inbi-ekcrs bij hun werkzaamheden niet de nooclige voorzichtigheid hebben betracht, waardoor wegspattende vonken van de niet een steek vlam 'bewerkte kluisdeur brand vex-oox-za'ak- ten. De bx-utale dieven zouden in dat geval uit vi-ees voor ontdekking in allerijl hebben moeten vluchten. De firma was tegen brand verzekerd, ech ter niet tegen bedrijfsschade. Aak gezonken tengevolge van de zuiging. De snelheid was te groot. Een Duitsch mijnenvegerflotticljc dat toe stemming verkregen had van cle Nederland sehe regeei'ing, voer Zaterdag j.1. bij IToek van Holland de Nieuwe Watex-weg op om zich dwars door ons land naar Duitsch ge bied te begeven. Zaterdag omstreeks negeri uur'is de flot tielje op de Waal Nijmegen gepasseerd. De Nijmeegsclie politie had van haar collega te Gorinchem bericht ontvangen, dat onder Papendrecht een aak gezonken was. Deze was losgeslagen als gevolg van cle zui ging van het water, welke werd ver oorzaakt door cle groote snelheid, waarmede cle flottielje zich bewoog. Dc Nijmeegsclie politie verzocht den Duitschen commandant, indien deze aan land mocht kómen, te verzoe ken mot minder snelheid te varen. Tegen dc verwachting in werd te Nijme gen niet aangelegd en voer men onmiddel lijk door naar Emmerik. PUBLICATIE STEUN MARKTTUINDERS EN TELER HANDELAREN. Dc Nederlandsehe Groenten- en Fruilccn- trale maakt bekenef, dat de termijn binnen welken markttuinders of telei-bandelai'en hun aanvragen moeten hebben ingediend om eventueel voor steun over in '36 verhan delde tuinbouwproducten in aanmerking te komen, ingevolge Ministorieele beschikking is verlengd van 1 Juni tot en met 31 Juli 1937. Aanvragen, na dezen datum ingediend, zullen onheiToepelijk ter zijde worden ge legd. (Adv.) 's Gravcnhage, 10 Juli 1937. DINSDAG 13 JULI 1937. Hilversum I. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Jetty Cantor's Ensemble. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11,30 Vervolg concert. 12.30 Gramofooxxmuziek. I.30 Het Omroeporkest. 2.00 Declamatie. 2.15 Het omroeporkest. 3.00 Lyra-trio, zang en declamatie. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor Je kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 AVRO-Dansorkest. 7.00 Orgelspel. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Mededeelïngen. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.15 Zang door Padvinderskoor. 9.45 Vervolg concert. 10.30 Actualiteitsflitsen. 10.45 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest. 11.4012,00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. m KRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Pontificale H. Mis. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 KRO-orkest. 3.50 Gramofoomnuziek. 4.10 Sopraan en piano. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Vervolg zang en piano. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 KRO-Melodisten en solist. (Om 6.15: Waar gaan de oude rijwielplaatjes heen? causerie.) 7.00 Berichten. 7.15 St. Servaas, de eerste Bisschop der Ne derlanden, causerie. 7.35 Reportage Heiligdomsvaart te Maas tricht. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Radiotooneel. 9.45 KRO-Melodisten en solist. 10.15 Voor schaakliefhebbers. 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Kristel en zijn Band. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. door Michael Corvin 56. Esther knikte en ijlde naar beneden om weder naar Dongen terug te lijden. De refe rendaris keek haar weliswaar wat weifelend aan. maar zorgde toch dadelijk voor al het noodige en nauwelijks twee uren later zat Esther in het tot haar speciale beschikking gestelde vliegtuig D,P, 56, dat met een snel heid van tweehonderd dertig kilometer per uur m Noordwestelijke richting Berlijn ver liet. In een der zakken van haar sport- costuum droeg zij een bevel tot gevangen neming en een ambtelijke missive voor de overheid te Meppen, benevens een klein auto matisch pistool. Voor haar vertrek had zij de redactie nog opgebeld en Burg verteld, dat zij voor hoogstens twee dagen de stad uitging, maar zich dadelijk na haar terug komst met hem in verbinding zo.u stellen. „Zaken als deze trachten we tegenwoox-dig steeds zooveel mogelijk te bespoedigen, dus denk ik in den loop del" volgende maand, of uiterlijk binnen een week of acht." Een hernieuwde poging van Esther om ver binding met Selfride te verkrijgen, gelukte en zij kwamen overeen, dat zij hem in het hotel zou ontmoeten, waarom zij zich naar hotel Kaiserhof begaf en dien korten afstand te voet aflegde, daar zij zeer dicht in de buurt van het hotel in de Französischestrasse gete lefoneerd had. Selfride was reeds in de hal en keek haar grinnikend aan. „Wel, is het vliegtochtje u goed bekomen? ■ik heb mg intusschen veroorloofd..." „Ik weet het al en dank u wel." Hij merkte natuurlijk haar sombere stem ming op. „Is er iets net naar uw zin? Wilde u soms Ray Jeffers, die uw vriend... „Neen. Ik dank u werkelijk. Het is slechts het is een beetje beangstigend, hoe u... Hoe wist u eigenlijk, waar mevrouw Jeffers woon de?" „Er zijn niet veel hotels in deze buurt, waar men zonder zich bij de politie aangemeld te hebben een paar dagen kan wonen zonder in het oog te vallen. Ik ben er toevallig drie en zoo was het niet zoo bijzonder moeilijk te ont dekken, waar zij zich ophield. Ik ben hier trouwens niet alleen. Gelukkig kreeg ik het berichtje over uw vliegtocht nog vroeg genoeg in de courant. Toen bewaakte ik die drie ho tels en een half uur later was de zaak in orde." Esther kromp plotseling huiverend ineen; er scheen een koude wind door de hal van het hotel te strijken. Hoe onbarmhartig werkte deze man voor haar, en hoe nuchter ging hij zonder eenig spoor van menschelgk gevoel na het vellen van een vijand weder over tot de orde van den dag. Esther haatte Ray met haar geheele ziel, maar toch smartte het haar, dat deze trotsche en mooie vrouw door Selfride gevangen was als een kip, die men met enkele graankorerls in een donkeren hoek van den stal lokt. Zjj had een leelijken smaak in den mond en zonder overgang zeide zij plotseling: „Dongen heeft de gecopieerde gas-aantee- keningen naturlijk niet kunnen vinden, om dat..." Haar overbuurman ging gelaten wat ge makkelijker zitten en keek Esther met een kouden blik aan. Stel u tevreden, Esther Raleigh, met het geen men u aanbiedt. Ik vraag u naar vele zaken niet. Bent u vergeten, wie de menschen hier op de Jeffers opmerkzaam maakte? Ik heb voor u verstaat u, mijn waarde? voor u heb ik Ray Jeffers onschadelijk ge maakt. En ik pleeg mijn betaling zelf te ne men,, wanneer ik daarvoor in de gelegenheid ben. U begrijpt mij O. ja, zij begreep hem. zij begreep den heer- Selfride volkomen. Zij liet haar rechter elle boog op het tafelblad steunen en glimlachte Selfride tevreden over haar hand heen toe. „Ik begrijp het volkomen en een uitlegging was geheel en al overbodig. Vergeef- mij mijn openhartigheid, mijnheer Selfride, maar ik neem aan, dat u mij ook begrijpt." „U bent nog eerzuchtig, Esther Raleigh. Haha! Heel goed! Maar ik neem het u heusch niet kwalijk, Hebt u al gehoord...?" En nu begon hij van Hardley's dood te vertellen. Hij was een schitterend verteller en bij zijn woorden moest Esther weder aan Burg denken. Dit was nu Sïegfried Burg's broer, de broer, wiens werk het vreeselijkste was, wai men zich maar voor kan stellen, en zie hoe hij vertelde. Hij keuvelde over Hardley, zooals men over een vreemde praat. Hij stipte aan, dat het Hardley geweest was, die op zgn aanwijzingen Esthera -vlucht mogelijk ge maakt had. Ja, ja, hij was een kranige jongen, alleen eerzuchtig, vervloekt eerzuchtig, tè eerzuchtig, begrijpt u, miss Raleigh? Hg wlde meer doen, dan men hem opdroeg. Na tuurlijk, de meeste menschen overschatten hun krachten en houden er teveel zelfvertrouwen op na. Maar eere zij zijn aandenken. Hij kwam dan in een dommen tredmolen men kon begrijpen, xnenschelijkerwgze begrijpen, dat hg bang werd, misschien wilde omkeeren. In dergelijke gevallen is men licht geneigd bij den vroegeren tegenstander bescherming te zoeken. Nu, het werd hem bespaard om in een mogelijk en langdurig en groot gevaar te komen. „U hebt reeds vernomen, dat hij gedood werd. Vermoord, Hij was een goede medewer ker, helaas, zooals x-eeds gezegd, soms al te gverig." Selfride zweeg en staarde Esther aan, die zijn blik zonder ook maar even met de oog leden te knippen, uithield. Daarbij 'kostte het haar moeite hem niet met de vust in het ge zicht te slaan. Wat een schoft! Daarom dus dit heele verhaal. Jawel, mijnheer Selfride hield naar het scheen van didactische proza! Het was een waarschuwing, die hij haar op deze wijze gaf, een ernstige waarschuwing en het was van den heer Selfride nog zeer bemin nelijk, dat hij haar verbloemde op de wijze, die zg zooeven gehoord had. Esther maakte haar blik van den zijnen los en vroeg, of men nu kon vertrekken en welke voorstellen hij voor den eersten tijd te doen had. Hg haalde twee entréebiljetten voor een schouwburg uit zijn zak en vroeg haar of zij tijd had daar met hem heen te gaan. Zij kon den dan in de zaal wel een rustig plaatsje uit kiezen om nog te praten. Hij had informaties, die voor de Russen zeer interessant konden zijn. Esther nam de uitnoodiging aan en zij stonden op om zich naar den schouwburg te begeven. Inspecteur Symes had te Chelmford op ver toon van zijn instructie van Scotland Yard de lijken der beide automobilisten en daarna de overblijfselen van den verwoesten wagen nauwkeurig onderzocht. Het bleek, dat het po. litïetelegram een weinig onjuist geweest was. De auto was niet in den gewonen zin van het langs den weg gereden en in brand gevlogen. Uit de wrakstukken viel op te maken, dat het benzine reservoir dadelijk opengescheurd was, was ontploft, maar tegen een steenen paal zoodat de benzine eruit liep en met een open vlam verbrandde, dus zonder vergassing en zonder knal. De bezittingen der dooden, hun kleeren en lichamen, waren alle zoodanig door het vuur aangetast, dat zij nauwelijks meer eenig aanknoopingspunt aanboden. Men had alle voorwerpen op een tafel gelegd, waar Symes nu alles stuk voor stuk onderzocht. Zijn groote zorgvuldigheid werd beloond, want op de manchet van een met bloed bezoedelde mouw van een hemd vond hij een met aniline- potlood geschreven woord, dat hg ondanks het feit, dat het door het vocht cx-g uitgevloeid was, nog vermocht te ontcijferen Het was de naam Hardley. Iets meer evenwel viel er ook bij het aller- nauwkeux-igste onderzoek niet te ontdekken, maar hetgeen hij gevonden had, beschouwde Symes als een niet onbelangrijke bevestiging van zijn vermoedens. Een nauwkeurig ondex- zoek van de overblijfselen van den wagen werd door den toestand, waarin deze verkeer- den, buitengewoon bemoeilijkt. Als de inspec teur het met zijn vermoedens bij het rechte eind had, moest er óf in den wagen een hel- sche machine aangebracht geweest zgn, óf moest er voor het minste een inrichting zijn geweest, die de oorzaak van het ongeval ge worden was. Zijn zoeken naar iets dergelijks bleef echter vergeefsch. Hee eenige, dat hem opviel, maar hem geen stap verder bracht, was de omstandigheid, dat van de verbrijzelde auto een enkele electrische geleidingsdraad, die van een contact voorzien was, los afhing. Maar zelfs het passen en probeex-en van alle metalen overblijfselen kon hem niet doen vermoeden, welk stuk daarmede wel in verbinding gestaan kon hebben. Hij keerde naar Londen terug en begon daar nasporingen te doen naar de woonplaats en de bezigheden van de beide gedoode Italianen. Een bezoek aan hun ver laten kwartier, leidde tot niets. Het eenige aanknoopingspunt, dat echter erg armzalig was, bestond hierin, dat een oude vrouw, die in dezelfde straat woonde, hem mededeelde, dat de twee Italianen tweemaal bezoek had den gehad van een opvallend dikken en groe ten man, dien. zij evenwel niet nader kon be schrijven. Mismoedig ging Symes v/eder naar het bureau en peinsde er over, op welken firmanaam de letters, die hij op het afge scheurde couvert gevonden had, wel zouden kunnen passen. Het oude middel, om langs den weg van den fabrikant, drukker of ver- kooper van het couvert diens eigenaar te ontdekken, was tamelijk hopeloos, daar zoo wel het papier als de letters van een soort waren, die door tientallen fabrieken en druk kerijen worden geleverd. Als laatste mogelijk heid bleef hem dus nog slechts den weg dei- combinatie over. (Wordt vervolgd

Schager Courant | 1937 | | pagina 3