Staatsrechterlijke positie der Chineezen Strijd der beschavingen Stemmen vóór bollensaneering Moeilijke arbeid onder water Overschot aan boerenzoons Auto in sloot DE ZOON VAN DR. COLIJN DEED BELANGRIJKE ONDER ZOEKINGEN. Nieuw-Guinea, een eiland, dat lot voor kort weinig belangstel ling had, is door de bekende onder zoekingstochten van den heer Co- lijn, den zoon van onzen minister president veel meer in het brand punt der belangstelling gekomen. Hoewel men wel wist, dat het eiland groote schatten bevat, zag men er toch tegen op het binnen land binnen te dringen, door de talrijke moeilijkheden, die hieraan verbonden zijn. Het vliegtuig bracht echter uitkomst! Niet alleen goud lokt de schatgravers uit alle deelen der wereld naar het nog vrij onbekende binnenland van Nieuw-Guinea, maai- ook platina, zilver, osmium, iridium, petroleum en tal van geneeskrachtige krui den. Niemand kent eigenlijk nauwkeurig de rijkdommen van dit eiland, dat zoo groot is als Duitschland en Engeland sa men. De door de ervaring verstandig ge worden overheden hullen zich in een diep stilzwijgen, daar zij een herhaling van de Californischo of Zuid-Afrikaansche goud- roes op Nieuw-Guinea vreezen. Want ten- opzichte van de voor een deel nog kanni- baalsche stammen bevat een nieuwe goud- roes tal van gevaren. Eén onbedachtzaam schot van een goud zoeker zou een nieuwe oorlog van de inboor lingen tegen de blanken kunnen veroorza ken en daarmee de beschavingspogingen yan vele jaren vernietigen. Aan de andere zijde van de heuvels achter Port Moresby strekken zich goudvelden uit; zij zijn evenwel door honderden kilometers brcede jungle-gebieden en woeste rivieren, waarover slechts kleine bruggen liggen, van de voorposten der beschaving geschei den. Hier heerscht malaria, de gevrees de dengue-koorts, huidziekten, waar voor rn.cn nog geen namen hoeft, en een geweldige, alles verschroeiende hitte. Nieuw Guinea is dan ook rijk aan gevaren. Maar de verhalen, dat er in het binnenland een dal is, waar uit giftige gassen opstijgen, maar waar een groote voorraad dia manten te vinden is, moeten niet ais waarheid beschouwd worden. In een bergspleet. Door ziekte verzwakt, uitgeput en ont moedigd, bevonden zich eenige goudzoe kers, na maanden tevergee'fs naar schatten gezocht te hebben, op den terugweg naar de Noordelijke kust, toen een van hen in een bergspleet een zwarte, poederachtige massa .vond, die zwaar genoeg was om goud te zijn, maar aan den anderen kant in zoo groote voorraden voorkwam, dat hij deze mogelijkheid niet zeer waarschijnlijk acht te. Toch nam hij er een zak vol van mee; zijn kameraden meenden echter ook, dat. het goud was, en toen zij eenige weken later weer in 't gcciviliceerdc gebied terug waren kregen zij voor hun zak goud 423.000 dol lar, Goudkoorts. Het bericht over deze toevallige ontdek king werd natuurlijk over de heele wereld verspreid en uit Australië, Ameiika en Europa kwamen toen honderden dappere mannen, om eveneens hun geluk in de on bekende gebieden van Nieuw Guinea te be proeven. Goudgravers:steden, zooals Sala- inaua schoten in ééri dag uit den grond. De oude gewoonten uit de dagen van Klon- dyke, toen men voor een spiegelei 5 dollar moest neerleggen, kwamen weer in zwang. Een half pond vleesch kostte al gauw 2 dollar en meel, voor zoover de voorraad Strekte, bracht iy2 dollar per kilo op. Alle 'afstanden moesten natuurlijk tc voel afge legd worden, waarbij men de hulp van 20 tot 30 inboorlingen noodig had, die liet struikgewas eerst moesten weghakken, om door de jungle een weg te kunnen hanen. Deze inboorlingen moesten natuurlijk be taald worden. Vermogens in de Jungle. r De hongerlijdende, koortsachtige, ontmoe digende en van alle hulpmiddelen versto ken goudzoekers moesten door do regeering ondersteund en tenslotte terug naar huis gestuurd worden. Heele vermogens werden m die dagen in de jungle gevonden, maar de lange weg van de kust naar de goud- Velden was een pad des doods. locn kwamen evenwel de vliegmachines 'c hulp, Geweldige transportvliegtuigen leg den den afstand van Salamaua naar Edcly Crcek in een uur af, een afstand, waarvoor de goudzoekers veertien dagen noodig had den. Allerlei machinerieën werden naar de jungle gebracht, terwijl de opgerichte Gui- ncesche vlicgdienst wel 40.000 passagiers li aar het binnenland transporteerde. Maar toch is nog meer dan de helft van het bin nenland volkomen onbekend. Ktfnnibaalsehc stammen bewonen de hoogvlakten, en steeds weer worden er blanken door hen „geslacht" en opgegeten. In Wau, een van de grootste vlleghavcns van het binnenland, is een hotel, een club, een bar en een golfterrein, maar een noodlan ding tusschen Wau en de kust be- teekent nog steeds, om velerlei redenen, ©en gruwelijke dood. Twee maal per maand gaat het vliegtuig van Salamana naar Port Moresby. De tocht, over de jungles en ge bergten duurt net een uur, maar steeds ziet men de dood schuilen tusschen de diepe ravijnen, in de gezwollen rivieren en in de oogen van de bloeddorstige koppensnellers. Nieuw-Guinea 'bestaat uit drie territoria: meer dan de helft van dit eiland behoort aan ons lancl, het Noordelijk deel is een mandaat-gebied van Australië, terwijl liet Zuid-Oosten, Papoea gelieeten, Britsch ge bied is, dat door Auslralië bestuurd wordt. Het Nederlandsche gebied is waarschijnlijk wel het best georganiseerd, terwijl wij ook A. H. COLIJN. reeds zeer ver in het binnenland hekend zijn, dank zij de beroemde onderzoekers- tochten van den heer A. II. Colijn, den zoon van onzen minister-president. Deze Hollandscli Blo embollcnkwee kers Genootschap verwerpt met 4S4 tegen 60 de opheffing der sa- neeringsmaatrcgelen. Gisterochtend is te Haarlem een buitengewone algcmcene vergade ring gehouden van het Hollandsche Bloembollenkweekers Genootschap, om de leden gelegenheid te geven, zich uit te spreken over de vraag, of het voor het bloembollcnbcdrijf nuttig geacht moet worden, alle bc- drijfsmaatregelen op te' heffen. In een uitvoerig prae-advies had het hoofdbestuur geadviseerd, deze vraag ont kennend te beantwoorden. In zijn openingsrede refereerde de voorzit ter, dc heer S. Schoneveld uit Ocgstgeest, zich aan het prae-advies en herinnerde aan de uitspraak van de Algcrneene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, die gemeend heeft, tot opheffing van dc sanecringsmaat- regelen te moeten adviseeren. Dit standpunt kan het Hollandsche Bloembol lcnkweekersgenootschap echter niet deelen. De crisismaatre gelen moeten wel geliquideerd wor den, doch dit mag in geen geval overhaast geschieden. Namens de afdeeling Naaldwijk sprak nog de heer Etman. Hij deelde mede, een orde ningsplan voor de bloembollencultuur te hebben samengesteld. Voor dit plan zou een commissie moeten worden samengesteld uit vakgenooten en belanghebbenden, waar in ook de minister van Landbouw zitting zou moeten hebben. Deze commissie zou dan in de plaats van de Sierteeltcentrale moeten komen en o.a. dc bevoegdheid moe ten hebben om aan bonafide kleine kwee kers vergunning te verleenen tot een pro gressieve uitbreiding van hun cultuur. Na eenige discussie werd tot stemming overgegaan. Vertegenwoordigd waren 24 van de 25 afdeelingen met 217 stemmen. Honderd-een-en vijftig stemmen werden tegen opheffing der sance- ringsmaatregclen uitgebracht en zes- en zestig stommen voor, n.l. van de afdeelingen Beverwijk, Bovenkars pel, Leiden, Sassenheim, Texel, War mond, Wassenaar West land cn Win kel. Het afbranden van ijzeren dam- wanden in de Oosterdoksluis te Amsterdam* Een uit technisch oogpunt interessant werk is in uitvoering aan de Oosterdoksluis te Amsterdam:' het onder water afbranden der ijzeren damwanden van den bouwput, welke gediend heeft voor de constructie der kunstwerken van de eerste spoorbascule- brug ter plaatse in het kader van de groote spoorweg-werken. Het werk wordt uitge voerd door de firma J. van don Akker te Botterdam, van welke onderneming de heer van den Akker zelf het zwaarste cn moei lijkste karwei voor zijn rekening neemt: Het in duikerpak, zes meter onder water, bedienen van het snijappa raat, welke arbeid vooral omdat men niet. zien kan wat men doet en derhalve geheel op het gevoel moet werken, een groote mate van ervaring en kunde vereischt. Ook uithoudingsvermogen komt er aan tc lias en ook daaraan ontbreekt liet den on dernemer niet, aangezien hij meermalen zes uren achtereen zijn werk onder water verricht. De damwanden. welke gelijk met den bodem moeten worden afgesneden, heb ben een dikte van ongeveer dertien milli meter en hot tempo, waarmede ter plaatse gewerkt wordt, bedraagt zes tot acht meter per uur. Hoe komt bet, dat de snij vlam otnder water niet uitdooft? Dat de snijvlam, welke een temperatuur heeft van 2800 graden Cclcius, onder water heeft per vliegtuig talrijke gebieden en ge bergten afgezocht en in kaart gebracht, waardoor wij een veel beter overzicht over het eiland gekregen hebben. Op deze wijze kan de beschaving ook veel heter in het gebied doordringen. Een vasteland op zichzelf. Nieuw Guinea is'ook door zijn klimatolo gische tegenstellingen een vasteland op zich zelf. Men kan het zich in Europa ternau wernood voorstellen, wat het.beteekent: 750 centimeter regen per jaar. De regenbuien, die soms week aan week achter elkaar du ren, zijn een kwelling voor de zenuwen. Het komt zeer vaak voor, dat een goudgra ver door een plotselinge stortbui zijn werk vernietigd ziet. Groote hoeveelheden slib cn slijk worden dan over het land uitgebreid. Zijn klcercn verschimmelen door de groo te vochtigheid, zijn meel krijgt een onaan gename reuk, terwijl zijn werktuigen met een dikke laag roest bedekt worden. De toekomstige steden van Nieuw-Guinea zullen daarom hoog op de bergen moeten liggen, waar geen muggen en geen lyphus voorkomt, en waar het slechts gedurende de korte regenperiode regent. In het Neder landsche gebied van Nieuw-Guinea bevindt zich de „hoogste" rivier. Eén smal, blauw lint, dat als het ware uit den hemel schijnt te komen: een rivier, die zich van 3000 me ter hoogte in liet dal stort. Daar op die hoogte zijn ook gletschers en vruchtbare dalen, die, vóór dc komst van het vliegtuig, nog nooit door iemand gezien waren. Iloog in de bergen ligt iict toekomstige Nieuw- Guinea, maar dat moet eerst nog veroverd worden. niet „uitdooft", vindt zijn oorzaak in de bij zondere constructie van het apparaat, in den kop waarvan verschillende kanalen uitmonden: een voor de snij-zuurstof, het andere kanaal voor dc gemengde gassen zuurstof en watergas uit welk kanaal de snijvlam ontstaat, terwijl het derde kanaal dient voor toevoer, onder grooten druk, van lucht, met behulp waarvan het water rondom het werkstuk, dat afgesneden moet worden, wordt weggedrukt, zoodat binnen de daardoor ontstane droge „ruimte" de snijvlam kan doen wat van haar wordt verlangd. Dc balken, welke gebruikt zijn voor het construeeren van de bouwput, bobben een lengte van negentien meter, zoodat na het afbranden nog ruim tien meter damwand in den bodem steekt, welke constructie niet wordt verwijderd, omdat zij tot steun dient van de paal fundeering van pijler cn bruggchoofdcn der nieuwe spoorbrug. Rijn voor Duitschland van vitaal belang Zonder deze verkeersader zou den de groote export-voorraden niet kunnen worden vervoerd. In een vergadering van den Raad van Advies van de Kamer van Koophandel voor den Beneden-Rijn tc DuisburgRuhrort werd o.m. verklaard, dat dc Rijn voor Duitschland als verkeersweg voor den ex port van vilaal belang is, daar zonder dezen waterweg er geen sprake van zou kunnen zijn, dat deze geweldige hoeveel heden hadden kunnen worden vervoerd. Naar hoeveelheid verlaat dc helft, en naar waarde een vierde doel van den uitvoer 't Duilsche industriegebied via den Rijn Amsterdamsch café uitgebrand Bovenbewoners moesten zich via het dak in veiligheid stel len. Gisternacht tegen half vijf is door onbekende oorzaak brand uilgcbro- ken in „The Horse Slioo", een klein cafétje in dc Warmoesstraat ie Am sterdam, clat gedreven wordt door Mej. P. P. L. Klauwers. De eigenaresse, die hoven de zaak op de eerste verdieping woont, word door luid gebons op den deur ge wekt door voorbijgangers, die zagen dat voor in het café brand was viit- gebroken. De bovenbewoners wisten zich langs dc trap en over het dek in veiligheid tc stellen. De brandweer, onder leiding van hoofd- brandmeesfer Doets, die inmiddels gewaar schuwd was cn die zich locgang tot liet ca fé verschafte, was net vuur in korten lijd meester met één straal op een motorspuit Het café brandde wat liet voorste ge deelte betreft geheel uit, ook het achter ste deel cellier liep aanzienlijke brand- cn waterschade op. Dc orand is ontstaan in een kast aan dc voorzijde waarin zich ook de muntmeter van het electrisch licht be vond. Dc politic steil ccn onderzoek in, daarin bijgestaan door don politiedeskundige de heer van Ledden Hulsebosch. De inboedel was verzekerd. Jongen door trein meegesleurd Onder de oogen van zijn zusje gedood. Zondagmiddag had op den onbewaakten overweg aan den Lupincweg tc Apeldoorn ccn ernstig ongeluk plaats. Een jongen van negen jaar, D. W., wilde met zijn vijftien jarig zusje, beiden waren por rijwiel, don overweg passeeren. Zij waren van hun rij wiel gestapt, daar uit de richting Apeldoorn een trein naderde. Toon deze was gepasseerd sprong de jongen op zijn rijwiel. Op hel zelfde oogenblik naderde uit de richting Deventer een trein, die hot knaapje greep en twintig meter meesleurde. Het ventje was op slag gedood. liet meisje bekwam geen letsel. ONZE OOST. Nog meer critiek in den Volks raad. De Volksraad te Batavia zette gisteren de algemecne beschouwingen voort. Deze zijn een aaneenschakeling van critiek. Ten aanzien van de löönkweslie, wijst de heer Wever er op, dat er verband moet be staan, tusschen loonen cn kosten van le vensonderhoud. Bij dc bcoordccling van 't loonpeil dienen aile factoren tor dege in het oog te worden gehouden, Tusschen de regeering en ondernemers zal overleg plaats vinden aan de hand van goede en deugde lijke gegevens, en wel op zakelijke en eer lijke wijze. Naar aanleiding van dc opmer kingen van den heer van Ardcnno, (deze had critiek geoefend op de salarispoli lick der regeering), verklaart spreker'dat de ad ministrateurs die op grond van de wen- schelijkheid daarvan lot loonsverhooging zijn overgegaan, zeker niet zullen worden ontslagen. De los-van-Holland-idée. Ten aanzien van de rede, Maarmede de gouverneur-generaal do huidige zitting van den Volksraad heeft geopend, constateert Mevr. Razoux Schultz, dat deze zeer duide lijk gericht is op verbetering van de volks welvaart. Dc plannen van den heer Soc- lardjo ten aanzien van con grooter zelfstan digheid in Indiö en dc ios-van-IIolland-idec, verwekt onrust ook voor vrouwen en kin deren. Dc heer Soclardjo had j.1. Vrijdag n.l. opgemerkt, dat het. element van vertrouwen in de verhouding tusschen de ambtenaren bij het inlandsch-hinnenlandsch bestuur en de bevolking ontbreekt. De bemoeiienis met de zelfbestuurders strekt zich zelfs uit lot hun particuliere le ven, aldus do heer Soetardjo, hot, aantal inhecmschc zetels in den Raad van Indiö, is tot ccn teruggebracht, etc. Spr. had dan ook instelling gevraagd van oen volwaardi ge bestuursacademic, benoeming van in- heemsche krachten in leidende functies en invoering van een inlicemscl'e militie. Waarom, zoo had spr. zich afgevraagd, is geen rustig en ernstig overleg over do toe komstige positie van Nederlandsch-Indiö mogelijk? Zooals het thans gaat, heeft In- dië over driehonderd jaar nog geen zelfstan digheid. Op gelijkstelling van Chinee- sche met Europeesche onderda nen aangedrongen. De heer Loh Sek TIio wijst er op, dat dc staatsrechterlijke positie- der Chineezen nog steeds onbevredi gend is. Volledige gelijkstelling van Europeanen met Chiuccscheonder danen komt den laatst en toe, doch, ondanks de pertinente toezegging is deze gelijkstelling nog geen feit ge worden. Spr. dringt op meer dili gent ie aan van de zijde der regcc- ring. Indië verkeert in spanning. De heer Mooliali (geen politieke partij), verwacht geen belangrijke koerswijziging van het nieuwe kabinet. Indië moet vóór bereid zijn op de voortzetting der inmen ging door het opperbestuur in inwendige Indische aangelegenheden, tenzij de huidi ge minister van Koloniën, die een schitteren den staat van dienst heeft, zich daarvan uitdrukkelijk zou onthouden. Indiö Verkeert in spanning en wacht af hoe liet optreden van den nieuwen minister van koloniën zal zijn. Spreker ontwikkelt voorts denkbeelden inza ke de economische opvoeding van de be volking. Voorts acht hij maatregelen noo dig waardoor do inheemsclie i producent meer krijgt voor zijn producten. Het interingsproces. Hij wijst cr verder op dat ook in deze begrooting liet intcrings-proces nog steeds doorwerkt. Aan het geheel te-niot-doen van dc bezuinigingsmaatregelen kan niet wor den gedacht, doch liet staat vast dat voor dc komende jaren zeer stellig op stijging van de lands-uitgavcn moet worden gere kend De lieer Mapoetji (geen politieke pat- lij), constateert een groote verbetering in de verhouding tusschen Kuropcesch en in- landsch bestuur, evenals tusschen regeering en zelfbesturen. De vergadering duurt voort. De massavergiftiging op Japan Onderzoek leverde weinig op. Lenigen tijd geleden werd op midden- Java een groot aantal personen door voed- selvergiftigi ng gedood. Van liet laboratorium te Bandocng werd bericht ontvangen, dat de opgezonden mon sters van cassave en goro (boontjes) die bij de massa-vergiftiging in beslag worden ge nomen, blauwzuur bevatten. Een onderzoek der maagdcelen van de slachtoffers' leverde evenwel een negatief resultaat op. Wel staat vast, dat zich bier voedselvergiftiging heeft voorgedaan, doch overigens is hier in weinig aan het licht gekomen. Aardschokken te Koetaradja Gistermorgen te ongeveer halfzeven zijn Ie Koetaradja Mij hevige aardschokken geconstateerd. Er is geen matericele schade van eenige beteeken is. Ook' te Medan is te ongeveer half zeven plaatselijken lijd een vrij flinke aardbeving gevoeld. Schade werd niet aangericht. Nieuw obiect voor crisiscontro leurs. In de 99ste algemeene vergadering van de Geldersch—Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, die Zaterdag te Arnhem ge houden werd, hield prof. dr. G. Minderhoud een causerie over de vraag, hoe het levens peil der stedelijke en plattelandsbevolking nader tot elkaar te brengen. Hij besprak daarbij het rapport, dat de commissie, mei de bestudecring van dit probleem belast, heeft uitgebracht. In dit rapport ivordt. als een van de maatregelen om de welvaart op het platteland Ie bevorderen voorgesteld dat de jonge menschen eerder uit het boerenbe drijf moeten dan thans het geval is. Er is slechts voor drie kinderen per gezin plaats op de boerderij. De anderen moeien elders een beroep trachten le vinden. Overal klinkt het: ordening, stop! Crisiscontrolc, houd, eindelijk op! 't Rijk tast te diep in haar machtige beurs, Tot salarieering van 't. corps controleurs. Doch om de crisis te keeren, Kan men controle niet weren! En 't allernieuwste op dit gebied, Ligt niet zoo ver uit het verschiet. Een inspecteur telt straks op 't land Of 't boerenkroost wel lanterfant. Want werken er, daar meer dan drie, Dat d'ambtenaar het toch niet zie! De vierde overtreedt de wet, En wordt uit stal en hof gezet. De boerenzoons, die mogen werken, Moeten zich allen laten merken. De rest gaat op de crisisbon, Minister vraagt het Rijk een ton. LIE. ZOONTJE VAN NEDERLANDSCHEN SCHIPPER IN DUITSCHLAND VERDRONKEN. Te Eberhausen (Duitschland) is in het havenhassin van het Rijn-Hcrnekanaal het zesjarig zoontje van den Nederlandschen schipper Boer uit Waspik verdronken. De schipper lag hier met zijn sleepschip voor anker en het kind was van den loopplank te water gevallen. Ondanks het feit, dat dc vader onmiddel lijk het kind vermiste, en het spoedig op het droge gebracht, werd, bleven pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, vergeefsch. Spelenderwijs verdronken Gisterenavond omstreeks half acht is de negenjarige T. ten Cate uit de Nassaustraat te Rotterdam, vermoedelijk op de sleepboot „Fulla", bij het spelen tc water geraakt. De jongen moet over het berghout geloopcn hebben, zich daarbij vasthoudende aan dc reeling. Een gedeelte van de reeling is even wel bezweken, waarop de jongen achterover in hel water van de Nassauhavcn is geval len. Hij verdween direct in de diepte. Kort daarna is het lichaam opgehaald, maar hoe wel men zeer langen tijd kunstmatige adem haling heeft toegepast en zuurstof is toege diend, is men cr niet in geslaagd do levens geesten op tc wekken. Het lijk is naar liet ziekenhuis aan de Cootsingel overgebracht. Kind door autobus gegrepen Doodclijk ongeluk Le Hoogkerk. Op den Rijksstraatweg Groningen-Lecuwar den onder de gemeente Hoogkerk is giste renmiddag om vier uur hel zesjarige zoon- fjo van hel gezin G. I-Iuberls, toen liet kind plotseling den weg overstak, door oen auto bus overreden en op slag. gedood. Ernstige aanrijding te Nijmegen Man levensgevaarlijk gewond. Gisteravond om zes uur is op den Teers- dijk le Nijmegen de 50-jarige arbeider Le lie uil. Nijmegen door een personenauto aangereden en levensgevaarlijk gewond. De man, die op de fiets was, wilde bij het over steken van den weg tusschen twee auto's doorglippen, met liet noodlottige gevolg, dat hij door een der wagens werd geraakt en tegen den grond gesmakt. Na door Dr. Klop verbonden te zijn is het slachtoffer in hope- loozen toestand naar het St. Canisius zie kenhuis vervoerd, waar hij voorzien is van dc laatste H.H. sacramenten der sterven den. Vier gewonden. Gistermiddag om half vijf is- een personen auto, waarin behalve de bestuurder, de heer de Fouw uit Heemstede, nog een heer en twee dames zaten, tusschen Roosendaal en Steenbergen nabij het dorp Kruisland* tengevolge vari een breuk van de achleras in een sloot langs den weg gereden en daar over den kop geslagen. De vier inzittenden konden mei moeite uit de auto worden bevrijd. Het bleek, dat een der dames een arm gebroken had, ter wijl dc overige inzittenden lichte verwon dingen aan het hoofd hadden gekregen. Dokter Roelvink uit Kruisland, die spoedig ter plaatse was, vervoerde de gewonden •ïaar zijn woning, waar hij hen behan delde. Later is hot Viertal met. een andere auto naar Heemstede vertrokken. De veron gelukte wagen is grootcndeels vernield.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7