Critieke toestand van Groote Kerk te Alkmaar Postkantoor moet worden ontruimd Naar afschaffing van het extra luchtrecht Boter goedkooper tenge volge v. melkwolfabricage Robinson vestigt 2 wereldrecords Hooibroci veroorzaakt brand Amateur-gidsen helpen touristen Verwerking van agrarische producten Dit wordt waarschijnlijk in de Handelsschool ondergebracht. Loopt het orgel gevaar? In het middenschip komt een schoor- werk. Heden officieel onder zoek. De directenr van Rijksmonumen tenzorg, dr. J. Kalff, heeft gisteren aan den burgemeester van Alkmaar en aan het kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk geadviseerd onmiddel lijk, met het oog op het groote ge vaar dat voor instorting dreigt, ook het parkeerterrein bij het Kerk plein af te zetten. Dr. Kalff adviseerde voorts den burgemeester het postkantoor te ontruimen. Vervolgens adviseerde hij den mi nister te verzoeken het gevaarlijke gedeelte van de kerk af te schutten. Pas daarna zal in het minder ge vaarlijke gedeelte de dienst mogen worden hervat. "Men schrijft ons uit Alkmaar: Opgeschrikt door de mare: „de kerk staat op instorten, het kraakt en buigt en barst daarbinnen, de steenen vallen op de eeuwen oude grafzerken, dé heele zuidelijke muur kan wel naar beneden komen", begaven talrijke burgers zich naar de plaats des on- heils. Zoo erg als het gerucht wilde, was het gelukkig niet en de troepen burgers, die dien avond in de buurt van de kerk ston den. en die verwachtten, dat een deel van het prachtige gebouw direct in zou storten, kwamen bedrogen thuis. Er gebeurde niets meer na het eerste alarmeerende gekraak, dat door de vrouw van den koster was ge hoord. Een diepgaand onderzoek is ingesteld nadat Alkmaar Vrijdag twee telegrammen verzond aan het departement van onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en aan Monumentenzorg. Besprekingen in Den Haag. Inderdaad bleek de toestand zorg wekkend te zijn, Eenige steunen van den Zuidgevel zijn gescheurd of ge broken, Valt die Zuidgevel, dan zal ook de Westgevel, waartegen het prachtige orgel een der fraaiste van ons land staat, het begeven. De geheel restauratie, waarvan de noodzakelijkheid, thans in een acuut stadium is gekomen, zal een half millioen vergen. Onmiddellijk zijn èn door kerkbestuur èn gemeen tebestuur besprekingen gevoerd ten departemente en Jhr. Mr. van Kin schot en de heeren D. Saai, presi dent-kerkvoogd, Mr. ,T. Belonje, se cretaris-kerkvoogd en F. H. Ringers, zijn gisteren naar Den Haag ge weest om met Dr. Kalff, den voorzit ter van monumentenzorg, bespre kingen te voeren. Over een eventueel resultaat der diverse besprekingen wenscht men te Alkmaar nog geen uitvoerige inlichtingen te geven, aan gezien men den tijd daartoe nog niet geko men acht. Vast staat echter wel. dat men ook in de residentie den toestand précair vindt en dat onmiddellijk noodmaatregelen moeten wor den genomen om groot onheil te voorkomen. Voor de onmiddellijk noodige voorzieningen heeft de minister reeds vijftienduizend gul den beschikbaar gesteld om in afwachting van een nader accoord inzake gezamenlijke financiering tusschen kerkvoogdij, rijk, pro vincie, burgerlijke gemeente en werkfonds de meest noodige maatregelen te nemen. O.a. moet het gedeelte van de kerk (waar nu geen diensten meer worden gehouden) en waar gevaar voor instorting niet denk beeldig is, worden afgesloten. Dan geeft dr. Kalff nog aanwijzin gen voor de eerst te nemen maatrege len, doch wat voor de Alkmaarsche burgerij veel belangrijker is, is het advies om het postkantoor te sluiten en elders onder te brengen. Beslissing Oter het postkantoor nog niet genomen. De directeur van het postkantoor, de heer Pabbruwe vertelde ons. dat een beslissing nog niet is genomen, doch wel zeer binnen kort te venvachten is. Den Haag zal ook hierin het laatste woord spreken. Ook staat thans nog niet vast, waar dat tijdelijke post kantoor zal worden ondergebracht, ook daar in heeft de directeur slechts een adviseeren- de stem, doch het gemeentebestuur heeft het oog op de Handelsschool. De dienst zal ab soluut gepn stagnatie ondervinden, zoodat het publiek op geen enkele wijze zal worden gedupeerd. Plantsoen om de Kerk reeds af gezet. Ook met den directeur van gemeentewer ken, den heer D. G. G Margadant, hebben we het gevaar besproken, dat voor instor ting bestaat en dat ook naar zijn meening niet. denkbeeldig is. Het plantsoen om de kerk is daarom reeds afgesloten. Waarschijn lijk zal nog een grooter deel van de directe omgeving bij deze afzetting worden betrok ken. De heer F. H. Ringers, architect, neemt den toestand in de Groote Kerk te Alkmaar in oogenschouwf De Westgevel leverde reeds lang gevaar op. Vandaar de afzetting van het z.g.' Waaigat. In het kerkgebouw aan den zuidelijken gevel was reeds een vangsteiger aangebracht. Naar de meening van den stadsarchitect loopt het prachtige orgel nog geen gevaar. We hopen natuurlijk zoo eindigde de directeur van P. W. zijn inlichtingen dat heel gauw en met kracht de restauratic kan worden voortgezet. Na de St. Bavo is dit de fraaiste kerk in Noord-Nederland, een prach tig voorbeeld van de bouwkunst van de fa milie Keldermans, waarvan een lid ook o.a. het Middelburgsche stadhuis bouwde. Waarom de restauratie indertijd werd uitgesteld. Zooals men zich zal herinneren^ waren dè voor de restauratie benoodigde gelden bij een, indien de gemeente Alkmaar f60.000. fourneerde. Het totaal benoodigde bedrag werd geraamd op circa vier en een halve ton en dit zou groot endeels worden gevon den uit het werkfonds. De Alkmaarsche gemeenteraad verleende geen goedkeuring aan het voorstel f 60.000. disponibel te stellen. Er is indertijd over deze aangelegenheid heel wat te doen geweest. De vakvereenigingen wenschten het werk be schouwd te zien als „normaal" en niet als een object ter bestrijding van de werkloos heid en ze eischten dus ook volle loonen. Dit streven van de zijde .Ier vakbonden was wellicht begrijpelijk. Onjuist echter was het, dat B. en W. zoowel ais Baad zich door deze partijgroepen zoodanig lieten intimidee- ren, dat ze aan de verlangens er van toe gaven en zich de ondergeschikten betoonden der vakvereenigingen. De minister zijnerzijds wenschte de gelden van het Werkfonds alleen te geven, wan neer werkverschaffingsloonen werden betaald en zoo bleef de zaak liggen. Af en toe werd er bij de begrooting nog eens aan herinnerd, maar schot kwam er niet in. De verbouwing bleef rusten, B. en W. wisten nimmer iets bepaalds te zeggen, de zaak was in de doofpot. Maatregelen. Gisteravond laat, na zijn terugkeer uit Den Haag, hebben wij nog een onderhoud gehad met den heer D. Saai, president kerkvoogd, die - ons nog eenige technische bijzonderheden over de in de naaste toe komst te nemen maatregelen mededeelde. Het middenschip van de kerk zal ontruimd worden en hier zal een schoorwerk worden gemaakt, om de werking van den noordelij ken en zuidelijken muur tot staan te brengen. Hiertoe zal waarschijn lijk nog deze week de goedkeuring van Monumentenzorg worden ver kregen en de aanbesteding zal be gin van de volgende week plaats hebben. Dit werk zal worden gefinancierd uit de reeds toegestane vijftienduizend gulden. Over een maand kunnen de kerkdiensten in het gebouw worden hervat. De diensten in het kerkgebouw zijn zooals wij meldden tot nader order ge staakt. Het dwarsschip, dat geen enkel ge vaar oplevert, zal tot kerk worden inge richt. Ook de werkzaamheden voor deze verandering worden de volgende week aan besteed en de president-kerkvoogd wees er op, dat over een maand de dienst weer in het gebouw kan plaats hebben. Over de ontruiming van het postkantoor zal heden door den directeur-generaal van P.T.T. een beslissing worden genomen. Het is wel zeer dringend, aldus de heer Saai, dat met deze tweede restauratie zeer snel wordt begonnen. Verder zal iemand van de rijksgebou* wendienst naar Alkmaar komen, om den toestand ter plaatse in oogen- schouw te nemen. Over een eventueel beroep op het 'Neder- landsche volk kon onze zegsman nog niets vertellen, daar dit afhangt van den steun van Monumentenzorg, Rijk, Provincie en Ge meente. EUROPEESCH LUCHTPOST- VERVOER. Luchtvaart-code van de K.L.M. aanvaard. Het 37ste congres van de International Air Traffic Association. waarbij de voor naamste luchtvaartmaatschappijen ter we reld zijn aangesloten, is Zaterdag te Parijs gesloten. Voor Nederland waren aanwezig de heer A. Plesman, directeur der K.L.M. en de heer D. J. de Vries, hoofd van de afdeeling handel der K.L.M. Besloten werd, internationaal uniforme maatregelen te treffen inzake de wijze van aanleggen, sleepen en aan boord van schepen hijschen van watervliegtuigen. Een Nederlandsch voorstel werd aangenomen om den thans bestaan- den toeslag op het gewone tarief, die betaald moet worden wanneer men een luchtreis op een plaats, waar een tusschenlanding gemaakt wordt, wil onderbreken, af te schaf fen. Eveneens werd besloten een uniforme re geling te aanvaarden voor de juiste aan duiding van het tijdstip van vertrek en aankomst van vliegtuigen. Op het oogenblik beschouwt men in sommige landen als het tijdstip van vertrek het moment, waarop het vliegtuig zich van den grond verheft, in andere landen het oogenblik, waarop het begint te rollen. De I.A.T.A. treft voorbereidingen om te komen tot de afschaffing van paspoorten en visa voor de bemanningen van vlieg tuigen en daarvoor in de plaats te krijgen een enkel document, dat door alle landen erkend zal worden, zoodat de bemanningen van vliegtuigen voortaan bij het aandoen van luchthavens in het buitenland even weinig formaliteiten zal hebben te vervul len als de zeeman bij het aandoen van verschillende havens. Met groote dankbaarheid aanvaardde het congres een N'pderlandsch voorstel om per 1 Januari 1938 internationaal in te voeren een door de K.L.M. voorgestelde en volledig uitgewerkte luchtvaart-code in het inter nationale verkeer tusschen de vliegvelden en de luehtvaartmaatschapnijcn. betreffende boeking, vrachtvervoer, aankomst en vertrek van vliegtuigen enz. Met voldoening vernam Het con gres. dat er belangrijke stappen zijn gedaan, waaruit met zekerheid valt af te leiden dat binnenkort in ge heel Europa het postvervoer zoo veel mogelijk per vliegtuig zal ge schieden, zonder dat de posterijen in de afzonderlijke landen het nor maal geldende posttarief met een speciaal luchtrecht zullen verhoogen. Tot nog toe hebben in Europa alleen Ne derland en Zweden het luchtrecht geheel afgeschaft, terwijl dat in Frankrijk, Enge land en Duitschland gedeeltelijk is ge schied. Teleurstelling bij het coöpera tief bedrijfsleven. In verband met de fabricage van wol uit ondermelk merkt het Hsb. op: Indien óók In Nederland aan een flinke hoeveelheid ondermelk een andere bestemming kan worden gegeven dan magere kaas, magere melkproducten en veevoeder, dan zou dit in ieder geval moeten wor den toegejuicht, want wanneer daardoor de geldelijke opbrengst van het bijproduct zou worden ver- hóógd, zouden de voortbrengings- kosten van het hoofdproduct, de bo ter, relatief dalen. Bovendien zou een vermindering der productie van magere kaas en dito melkproducten wellicht een gunstigen invloed heb ben op den afzet daarvan, Iri de kringen der coöperatieve zuivelin dustrie valt, aldus het blad, een zekere te rughoudendheid waar te nemen, voortsprui tende niet uit gebrek aan vertrouwen in de kansen en mogelijkheden, die de nieuwe vindingen wellicht zullen kunnen openen, doch uit teleurstelling over de omstandig heid, dat het initiatief voor de fabricage van texticl-caseïne en melkwol is genomen door het particuliere bedrijfsleven en niet door het coöperatieve. Men waarschuwt de zuivelfabrieken niet te gauw „toe te happen" en verkondigt, dat ook op dit terrein de boer dus de coö peratieve bedrijfsvorm de teugels in han den moet houden, benevens dat de boer en zijn zuivelfabriek sterk staan, omdat zij de grondstof de ondermelk in handen hebben. flloiwufloAt Dc internat. Motor-Zesdaagsche Zuur valt uit. Sannes krijgt strafpunten. Goed rijden van Nederlandsche ploeg. Onder stroomenden regen zijn gistermor gen om zes uur om de minuut 220 rijders ge start voor de negentiende internationale mo- torzesdaagsche, welke van Llandindrod Wel les (Eng.) uit is aangevangen. Helaas was bij de sterke Nederlandsche K.N.M.V.-ploeg een uitvaller te betreuren. De B.M.W.-rijder Zuur moest door een de fect aan zijn machine den strijd staken, zoodat er thans in totaal nog 18 Nederland sche rijders mededingen. Hiervan moest al leen Sannes, die met bandenpech en een de fect aan de ketting van zijn Eysink te kam pen had, strafpunten noteeren. Onze overige landgenooten kwamen „smetteloos" aan, zoodat ook onze A en B-ploeg voor den wed strijd om de zilveren vaas nog ongehavend is. AifilelLzk Op 800 M. en 880 yards. Tijdens openingswedstrijden van een nieuw stadion op het Randalls- eiland nabij New York is de Ameri- kaansche athleet Elroy Robinson er in geslaagd de wereldrecords over 800 meter en 880 yarts te verbeteren. Hij liep de 880 yards in den tijd van 1 m. 49.6 sec., terwijl het oude wereldrecord se dert 16 Juni 1934 op naam stond van zijn landgenoot Ben Eastman met een tijd van 1 min. 49.8 sec., gevestigd tijdens wedstrij den te Princetown. Op de 800 meter werd voor Robinson even eens 1 min. 49.6 sec. genoteerd. Houders van het oude wereldrecord, zijnde een tijd van 1 min. 49.8 sec., waren Thomas Hainp- son (Engeland) en Ben Eastman (Vereenig- de Staten). U/ietïennen Wegwedstrijd Toulouse-Parijs Vlaeminck wint de eerste étappe Gommers 24sfe, Bronqer 38ste Bunder idste. De eerste étappe van den wegwedstrijd ToulouseParijs is een succes geworden voor twee jonge, Belgische kampioenen, n.1. Vlaeminck en van Simaeys envoor Ar- chambaud, een van de Fransche favorieten in de ronde van Frankrijk, die in de zeven de étappe van de ronde had opgegeven we gens moreele inzinking. De Nederlandsche renners Gommers, Bron- ger en Dunder hebben zich in deze eerste, étappe goed gehouden. Zij reden gedrieën in een groote troep renners op ruim tien minuten afstand van het leidende peleton en zij deden het lang niet slecht. Overigens namen in totaal ruim 100 ren ners deel. De uitslag van de eerste étappe luidde: 1 Vlaeminck, tijd 7 uur 10 min. 49 sec., 2 Van Simaeys op een wiellengte, 3 Archam- baud, 4 Nievergelt, (Zwitserland) 7 Hardiquest (België) 8 Jean Aerts, (id.) 9 de Caluwe (id.) 24. Gommers, 7 uur 21 min. 38 sec, 38. Bronger, zelfde tijd. 49 Dunder, zelfde tijd. Boerenwoning in de asch gelegd Op de boerderij van D. van Egmond, na bij het stoomgemaal „De Voogd", onder de Kwakel, bij Vinkeveen, werd gistermiddag omstreeks één uur de temperatuur van de hooitas te hoog bevonden. Ten einde deze te doen dalen, werd een gat in het hooi ge maakt, waarna men den maaltijd ging ge bruiken. Waarschijnlijk heeft de wind in het gat gestaan en de hitte aange wakkerd, hoe het zij, na enkele oogenblikken stond de hooitas, die met de woning en de schuur onder één dak is gelegen, in vlammen. De brandweer van Vinkeveen was spoe dig ter plaatse en stelde alle pogingen m het werk om het vuur te stuiten, doch zij kon niet verhinderen, dat hooitas en wo ning in de asch werden gelegd. Slechts de schuur wist zij te behouden. Be B B T B B A verricht nuttig werk. Zaterdag j.1. vertrokken uit Den Haag twee Amerikaansche reisauto's en een two- seater in de richting Haarlem. De beman ning bestond uit 17 New Yorksche studenten en den leider mr. Barrv en zijn vrouw, zoomede twee werkende leden van den Ned. Amateur-gidsenbond, B B T B B A De wagens bezochten Amsterdam, Alk maar, de Zuiderzeewerken en Volendam. Het bijzondere was wel het Oranje zegel, dat aan de voorruiten van de auto's beves tigd was en waarop de woorden: Tourist- Service, Nederland en het insigne van de»' B B T B B A het wieltje met nummerbord jc waarop de hondsletters, voorkwamen. Voortaan zullen alle geholpen buitenland sche automobilisten van dit kenteeken voor *ien worden. Ook kunnen de buitenlanders in hun hotel om hulp verzoeken. Daartoe zullen alle hotels in steden, waait zich een afdeeling bevindt, geregeld worden voorzien van alle aanwijzingen om aan de hulpaanvragen te voldoen. Ze ontvangen dan adressen van de consuls en vice-consuls van de B.B.T.B.B.A, die op zijn beurt re kent op de medewerking van de hotels, op dat spoedig „service" verleend kan worden, Vijfde Internationale Congres van landbouwindustrieën geopend. Hedenochtend is in een plechtige vergadering in de groote zaal van het Kurhaus te Scheveningen het Vijfde Internationale Congres van Landbouwindustrieën geopend in aanwezigheid van een vertegenwoor diger van H. M. de Koningin, van vele autoriteiten, genoodigden en congresdeelnemers met hun dames. Na de begroetingsrede van dr. A. A. C. Ruf- gers, sprak minister Steenberghe de ope« ningsrede uit. Wij ontleen'en aan deze rede het volgen* de: Gevolg gevende aan den oproep van hei; Internationaal Comité der Landbouwindu strieën, zijn de mannen der wetenschap uit' zeer vele landen bereid gevonden de resul* taten van hun studie in meer dan 160 rap* porten voor te leggen en hier aanwezig ta zijn om deze in mondelinge discussie toe ta lichten en te verdedigen. Zij leveren het be wijs van de nuttigheid der wetenschap toege* past op de verwerking van agrarische pro* ducten. Nadat voor enkele weken in deze stad het 17de Internationaal Landbouwconbres de be langen der teelt en der telers van landbouw* I producten, in ernstige studie heeft genomen en welgeslaagd is gesloten, komt gij hier j door uw 5de congres daarop een welkome} aanvulling leveren, door vraagstukken te be* spreken, betrekking hebbende op de bewer king dier producten en op de chemische pro- i ducten, die bij de teelt ervan een rol spelen* Dc Nederlandsche regeering, die bijzonder veel belang stelt in de agrarische productie, zoowel in Europa als in de overzeesche ge* biedsdcelcn van ons koninkrijk, verheugt e? zich over, dat gij haar residentiestad hebt gekozen voor uwe bijeenkomst en dat tot uw werk de Nederlandsche wetenschap een bijdrage kon leveren. Weest ervan overtuigd, dat onze regee ring en in het bijzonder de minister van Landbouw en Visscherij uwe werkzaamhe den met volle aandacht volgt en dat zij tert volle overtuigd is, dat op het door u bestre ken terrein voor de meer dan 70 millioen inwoners van het Koninkrijk voor een zeer belangrijk deel direct of indirect uit den landbouw levende groote belangen te behartigen zijn. Ik behoef slechts te Herinneren aan het aandeel, dat wij hebben in de productie van suiker, caoutchouc, tabak, coprah, specerijen, melk, eie ren, aardappelmeel, groenten, bloe men en bloembollen om dit voor ieder onmidellijk duidelijk te doen zijn. Uit uw programma zie ik, 'dat gij vele "de zer producten direct of indirect in uwe zit tingen zult behandelen en tevens zult spre ken over andere artikelen, die voor ons van beteekenis zijn, zooals aardolie, pharma- ceutische producten en verschillende soor ten machines en dat ook geleerden uit deze branches bijdragen voor uwe rapporten heb ben geleverd. De welvaart der wereld een groot goed voor het behoud van den wereldvrede moge door dit congres gediend worden. Hierna verklaarde de minister het congre^ voor geopend. De eerevoorzitter van de internationale commissie van Landbouwindustrieën, de Belgische senator Lucien Beauduin, be antwoordde de rede van min. Steenberghe* Het groote aantal afgevaardigden, aldus spr., getuigt van het belang dat men stelt in het werk en te vens in de fraaie scheppingen op alle gebied, die men in Nederland aantreft, speciaal wat de landbouw industrie betreft, en waarin men het werk kan bewonderen van 'n krach tig volk, dat in een strijd van een eeuw zijn vrijheid heeft bevochten en zijn vaderlandsche grond heeft veroverd op de zee, waaraan het zoo juist nog een nieuwe provincie heeft onttrokken, en om een van de mooi ste koloniale rijken van de wereld te kunnen bewonderen, die de vorst van sprekers land koning Leopold III, tweemaal heeft bezocht. Door een gelukkige combinatie heeft het' Nederlandsche volk altijd de charme van bloemendecoraties weten te paren aan ge waagde scheppingen der techniek. De na tuur van dit land is niet alleen bedwongen door het genie van den mensch, zij is zelfs overwonnen en of het gaat om voortbrengse len van de aarde, vruchten van vruchtba ren arbeid, of om bloemen die er de levende tooi van zijn, het is altijd van de beste soort. Tenslotte voerde de voorzitter van h*et uit* voérend comité, de heer M. G. Wagenaac Hummelinck het woord. 46 Naties hebben aan de uitnoodiging to£ bijwoning van het congres gevolg gegeven. Meer dan 1100 deelnemers, waarvan ruim iwO buitenlanders, lieten zich als lid van het congres inschrijven. Hedenmiddag zullen in 7 van de 22 sec ties de eigenlijke congres werkzaamheden be ginnen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8