Kanonnade bij Peking Cyaanpsvergiftig KIJKEN is XOOPEN bij CLOECK Frankrijk en het Vaticaan DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Onderhandelingen duren voort ie Den Haag Leider der Br. Indische Congrespartij aangevallen De Russen boven het Amerikaansche vasteland Spaansche toestand in IJmuiden WOENSDAG 14 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10313. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schage«. Buitenlanders moeten de hoofdstad verlaten Ook gisteren is, terwijl het kanon dreunde en de bommenwerpers hun plicht deden, de dag in beslag genomen door onderhandelingen te Peking en Tientsin tusschen de Ja- pansche autoriteiten en de leiding van het 29e Chineesche leger, dat onder aanvoering van generaal Soeng Tsje-Joean bestemd is de eerste stoot op te vangen. Het begint er meer en meer naar uit te zien, dat de generaal nóch het vertrouwen geniet van de Cen trale regeering te Nanking, noch dat van zijn eigen leger. li Dit wordt begrijpelijk, als men weet dat Soeng Tsje voorstander is van een half «utonoom Hopei en Tsjahar, dus deze pro vincies in wezen van het eigenlijke China zou willen losmaken. Zijn overeenkomsten met de Japanners worden onverbiddelijk gevolgd door „ver gissingen" van zijn troepen en door tegen spraken van de Nankingrcgecring. Hoever de aanvoerder van het 29ste leger zelfs gaat, mag men opmaken uit een be richt uit Tokio, dat van een opmerkelijk succes bij de onderhandelingen gewaagde. De Chineezen zegden namelijk toe, dat zij in het gebied van Peking geen troepen meer zouden houden en dat zij hun excuses aan zouden bieden voor het incident. Deze overeenkomst gaat, veel verder dan een van de vorige, na welker totstandkoming China, als het zijn troepen had teruggetrokken, zich het recht kon voorbehouden opnieuw garnizoenen te leggen in het betrokken ge bied. Van langen duur is echter de overeen komst van gisteren niet geweest, trouwens de Japanners zullen zelf ook niet zoo na- ief zijn geweest te veronderstellen, dat deze oplossing een definitieve was. Gisteravond om tien uur is het vechten buiten Peking weer begon nen en te middernacht hoorde men daar het geluid van een heftige ka nonnade ten Zuiden van de stad. Even later werd ook het geratel van mitrailleurs vernomen. Inzake den strijd, welke gistermorgen bij de spoorbrug even ten zuiden der stad is ontbrand, wordt nader gemeld, dat de eer ste botsing ontstond, toen 500 Japansche soldaten met gevechtswagens en geblindeer de auto's op den spoorweg PeipingFengtai Chineesche troepen ontmoetten. Het daar op ontstane gevecht breidde zich uit tot bij de spoorbrug, welke in de nabijheid van de Zuiderpoort is gelegen. Uit alle stadswijken snelden de Chineesche troepen toe om de poortwachten te versterken. Het verkeer in het zuidelijk deel der stad is gestagneerd. De toestand dreigend. Officieus wordt medegedeeld, dat de Chi neesche regeering, daar zij niet voor een toereikende bescherming der vreemdelingen zorg kan dragen, 'tien buitenlandschen di- plomatieken en consulairen vertegenwoordi gers verzocht heeft, hun landgenooten op dracht te geven Peiping te verlaten. De re geering heeft zich oercid verklaard, vlieg tuigen daarvoor beschikbaar te stellen. Geen mobilisatie van het Chi neesche leger? Uit Nanking wordt gemeld, dat de in het buitenland verspreide geruchten over een mobilisatie van het Chineesche leger niet in overeenstemming zijn met de feiten. Wel zijn stappen ondernomen ter bescherming van de van Hankau en Pekau naar het noorden loopende wegen, doch het betreft hier veiligheidsmaatregelen van zeer een- voudigen aard. De Chineesche regeering hoopt nog steeds dat het incident op vreedzame wijze zal kunnen worden beslecht. De sterkte der Japansche strijd krachten. In verband met het ernstiger worden van den toestand in Noord-Cliina heeft de re- geering te Nanking haar ministers en on derministers naar Nanking geroepen. Deze stap wordt gemotiveerd met de verklaring dat het den Japanneezen aan oprechtheid ontbreekt, De Chineesche pers schat de sterkte der Japansche strijdkrachten in Noord-China op ten minste 10.000 man en verwacht, dat dit aantal weldra verdubbeld zal zijn door ver- sterkingen uit Japan en Mandsjoekwo. De Japanneezen, aldus wordt gezegd, heb- ben daarmee de sterkte, die hun bij de Boxerprotocollen is tocgciUaan, overschre- I den. Japansche druk op Zuid-China. Gistermorgen heeft het Japansche garni- I zoen van Sjanghai, versterkt door de lan dingstroepen van in de haven liggende oor- i locrsschepen, in dc wijk Hongkey groote oefeningen met tanks en gepantserde wa gens gehouden. Gisteren zijn nog twee Ja- pansche torpedoboot jagers in de haven van Sjanghai binnengekomen. In die haven liggen thans aan Japansche oorlogsschepen een kruiser, vier torpedoboot jagers en een kanonneerboot. In den vorigen nacht en gistermorgen hebben verschillende Japan sche autoriteiten te Sjanghai vergaderd. Het schijnt, dat zij zeer bezorgd zijn voor de veiligheid van de daar wonende Japanners Meer dan veertig Japanners zijn reeds ver trokken. De politie dor internationale wijk heeft voorzorgsmaatregelen getroffen. In de havens van dc Provincie Foekicn zijn Ja pansche oorlogsschepen aangeokmen. Verklaring van minister Soegiyama. De Japansche minister van Oorlog, Soe- giyma heeft in den kabinetsraad den toe stand in Noord-China uiteengezet en ver klaard, dat het twijfelachtig is of dc voor- loopige overeenkomst, welke is; voorgesteld door vertegenwoordigers der Chineesche troepen door die troepen in acht zal wor den genomen. Het schijnt dat de Chineesche 1 roepen uit Papausjan zijn teruggetrokken, doch, aldus Soegivama, het is noodzakelijk voor de in Noord-China gelegerde Japansche troepen waakzaam te blijven. Het Japansche kabinet beeft besloten vast te houden aan de beslissing, welke is ge nomen in de op 11 dezer gehouden spoed zitting van het kabinet en bij de houding van het waakzaam gade slaan van den toe stand in Noord-China 4e blijven en de on derhandelingen met, het plaatselijke Chi neesche bestuur ten einde het incident te localiseeren en niet te verergeren, voort te zetten. Japansche vliegtuigen bombar deeren Chineesche troepen. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat vijf Japansche vliegtuigen de Chineesche troepen te Nan Joean gebombardeerd hebben. Dit is de eerste maal, dat Japansche luchtstrijd krachten optreden sedert den aanvang der tegenwoordige vijandelijkheden. Internationaal overleg? Eden heeft zich tegenover den Chineeschen ambassadeur te Londen tot tolk van de be zorgdheid der Britsche regeering ten aan zien van de .TapanschChineesche gevechten bij Peking gemaakt. Hij zeidc, dat de regee ring een snelle regeling zeer op prijs zou stellen. In dcnzelfdcn geest heeft Eden zich tegenover den Japanschen ambassadeur, dien hij gistermorgen heeft ontvangen, uit gelaten. I-lij heeft de aangelegenheid ook met den Amerikaanschcn ambassadeur bespro ken. De Amerikaansche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken. Huil, heeft kennis kunnen nemen van het Britsche standpunt inzake de gebeurtenissen in Noord-China. Hij heeft geweigerd hieromtrent mededeelingen te verschaffen, doch te Washington neemt men aan, dat Engeland een internationale raadpleging wcnscht met betrekking tot de ze aangelegenheid. Huil herinnerde er aan, dat de Amerikaansche buitenlandsche poli tiek een onafhankelijke actie eischt ten aan zien van de voornaamste fases van interna tionale kwesties. Concentratie van Japansche troe pen en materiaal. Men verklaart in gezaghebbende kringen, dat de Japansche regeering besloten zou hebben tot een militair optreden van groot formaat in Noord-China waaraan verschei dene legerdivisies, welke daartoe speciaal uit Japan worden gezonden, zouden deelnemen. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat het Japan's streven is een eind te maken aan de toenemende beïnvloeding van Noord-Chi na door de regeering van Nanking, teneinde met dit gebied, na bet van liet overige Chi na te hebben afgezonderd, tot een „economi sche samenwerking" te geraken, welke de Japansche belangen zal dienen. Inzake den strijd wordt nog gemeld, dat de Japansche troepen alle stations tusschen Sjanhaikwan en Tientsin hebben bezet, ten einde den doortocht te vergemakkelijken der versterkingen van het Kwantoeng leger, waarvan gistermorgen 3.000 man door Sjan haikwan zijn getrokken Geleidelijk kwamen zij in den middag te Tientsin aan, met een groote hoeveelheid materiaal, voorafgegaan door een gcblindeerden trein. Bovendien zijn 28 Japansche jacht- en bombardementsvlieg tuigen in Tientsin neergestreken. Aan de Boorlaan te 's-Gravenhago, staat een zeer oud militair gebouw, dat langen tijd buiten gebruik is geweest.. Daar de genie het gebouw weer in ge bruik wil nemen en het onbruikbaar ge worden is door de houtworm, die er zich in genesteld heeft( trad men in contact met den gemeentelijken ontsmettingsdienst, die, zonder een volledig succes te garandeeren, de zuivering ter hand nam. Het vernietigen van houtworm is een zeer moeilijk werk. De ontsmettingsdienst was voornemens, die vernietiging te proboe- ren met cyaangas, waarmede men te voren bevredigende proeven had genomen. In sa menwerking met de genie werd alzoo een plan voor cvaneering opgemaakt, waarbij zeer bijzondere voorzichtigheidsmaatrege len getroffen waren. Gisteren zou dit plan worden uitgevoerd en alles stond dan ook daartoe gereed. Nu onstaat. dit gevaarlijke gas door het dompelen van cyaannatrium in verdunde zwavelzuur. Verscheidene tonnen met zwa velzuur stonden in het gebouw en boven deze vloeistof hing cyaannatrium aan tou wen, die te voren op voldoende sterkte be proefd waren. Men was nu juist van plan cyaan te gaan ontwikkelen, do.ch te voren werd het huis nog even geïnspecteerd. Terwijl zich zeven personen op de bovenverdieping bevonden klonk van beneden de alarmkreet, dat zich reeds gas aan het ontwikkelen was. Hierop liepen de inspecteeren den als hazen naar beneden. Om het terrein te kunnen verlaten moesten zij langs een smallen ladder over een muur klimmen. Men kon natuurlijk niet allen gelijk over dezen ladder. Twee hecren, namelijk dr. Boe lens en de opzichter van Royen liepen terug om te trachten, langs een anderen weg het terrein te verlaten. Zij moesten daarbij een ton passeeren, waaruit gas ontsnapte. Een ontsmetter had namelijk de tegenwoordig heid van geest gehad, deze ton op te ne men om te trachten die naar buiten te dra gen. Door inademing van gas was hij ge noodzaakt geweest, dc ton bij den uitgang neer te zetten. Dr. Boelens en de heer van Reven werden even nadat zij het gebouw verlaten, hadden verlamd neergeslagen. Na een deskundige behandeling kwamen zij echter spoedig bij en zelfs hebben zij daarna weder hun dienst kunnen doen. Dit gevaarlijke avontuur is dus nog zon der groote ongelukken afgeloopen. Het ontijdig ontsnappen van het gas is ontslaan doordat een paar druppels zwavel zuur een touw hebben aangevreten, waar door dit gebroken is. Mohammedanen steenigen Ja- waharlal Nehroe. De leider van de Congres-partij in Britscli- Indië, Pandit Jawaharlal Nehroe, werd, toen hij zich per auto naar Ihansi (Centrale provincies) begaf door een aantal Moham- JAWAHARLAL. medanen overvallen, die stecncn naar zijn wagen wierpen. De ruiten van dc auto wer den vernield, terwijl Nehroe door een steen aan het voorhoofd werd getroffen. Hij werd evenwel niet ernstig gewond. De Poolvlucht verloopt reqclma- tig. De militaire radioberichtendienst in Alas- ka heeft te 17,35 uur G.M.T. een bericht van liet Russische poolvliegtuig opgevangen, wahrin medegedeeld werd, dat het toestel zich boven het Noorden van Britsch-Colum- hia bevond. Men gelooft, dat het binnen en kele uren de grens tusschen de Vereenigde Staten en Canada bereikt zal bobben. De gemiddelde snelheid bedroeg volgens de laatste opgaven sedert het vertrek van Moskou 102 mijl por uur en sedert het pas seeren van dc Pool 115 mijl per uur. Het vliegtuig wordt omstreeks vier uur Green wicht ijd aan de Amerikaansche grens verwacht en te San Francisco tusschen elf en twaalf uur Woensdagochtend. Kerkelijke betrekkingen aange knoopt. Kardinaal Pacelli weer naar Rome vertrokken. Kardinaal Pacelli heeft gisteren drie keer een onderhoud gehad met minister Delbos: eerst na de lunch op het Elysee, vervolgens bij de thee, welke werd aangeboden op Quai d'Orsay en tenslotte eenige minuten voor het vertrek van den kardinaal. De tendencieuse strekking, welke door de Duitsche pers aan het bezoek van den kar dinaal werd gehecht, maakte den kardinaal zeer bezorgd. Ilij vroeg Delbos nadere bijzon derheden en toen hij hoorde, dat de natio- naal-socialistische pers niet schroomde om wegens propagandaredenen te beweren, dat hij op Fransche bodem een onderhoud zou hebben gehad met den Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden, toonde de kardinaal zich zeer verontwaardigd. Na den toestand in Europa in het alge meen te hebben besproken, werden nog de hangende vraagstukken tusschen Parijs en het Vaticaan behandeld. Nogmaals werd vastgesteld, dat de betrekkingen zeer harte lijk zijn. Frankrijk respecteert een concor daat, dat het zelfs niet onderteekend heeft en beide partijen wcnschen geen onderhan delingen te openen om te komen tot het af sluiten van een concordaat, gevol- e f u u g - etaoin schrdlu cm^vijp De eenige kwestie welke nog niet gere geld is, is de vacature van den aartsbis schopszetel van Lyon na den dood van kar dinaal Maurin. Aan dezen zetel is dc titel „primaat der Galliërs" verbonden. Men is op het punt tot overeenstemming te komen en een vooraanstaand prelaat te benoemen, wiens goede gezindheid ten aan zien van de Fransche regcering bekend is. Ten aanzien van de Missiën is men ver langend de uitgebreide medewerking van Frankrijk te handhaven in alle Missiën. Frankrijk zal niets verwaarloózen om de eerste plaats in de missionneerende landen te behouden. Tenslotte dankte de kardinaal-staatssecre taris minister Delbos hartelijk voor dc wij ze, waarop hij door de Fransche autoritei ten werd ontvangen. Pacelli naar Rome vertrokken. Kardinaal Pacelli is gisterenavond uit Parijs naar Rome vertrokken. Ongeregeldheden te Boulogne Dinsdagavond omstreeks half tien trok ken 1500 communisten naar het partijge bouw van de Parti Social Francais (de Fransche fascistische partij) te Boulogne en belegerden dit gebouw. De politie werd on middellijk gewaarschuwd en toen zij, ver sterkt met mobiele garde aankwam, werd zij uitgefloten. De communistische afgevaardigde van Boulogne verzocht dc bctoogers zich te ver wijderen. Hieraan werd gevolg gegeven. Toch hcerschte later opd en avond nog een zekere opwinding. GRAAF VAN COVADOXGA WEER INGESTORT. De secretaris van den graaf van Cova- donga heeft medegedeeld, dat deze opnieuw een bloeduitstorting heeft gehad. De graaf is zeer verzwakt, maar zijn toestand baart geen ongerustheid.. De graaf was de vorige week juist in het huwelijk gelreden. ONZE OOST. Filmexpeditie in nood Geen drinkwater meer. Naar Ancta uit Batavia verneemt, heeft het stoomschip van de K.P.M., „de Klerk" bij het passeeren van het eilandje Komodo (Flores) S.O.S.-lichtscinen opgevangen, af komstig van de filmexpeditie van dr. Fe- joes. Deze expeditie bleek in een noodtoe stand te verkeeren, en niet over drinkwa ter te beschikken, daar men verzuimde een voorraad hiervan mee te nemen. De „de Klerk" nam Dr. Fejoes, die zeer ernstig ziek is, mee, alsmede eenige anderen, die er minder slecht aan toe zijn. Dc expeditie maakte angstige dagen door. Men werd door dorst gekweld en was omgeven door slangen en monster-hagedissen (dc zg. reu ze Varanen), zoodat het ergste wercl ge vreesd. Bubonenpest geconstateerd Eigenaardig qeval. De dienst der volksgezondheid was ge> waarschuwd dat zich in de dessa Tjibogo, boven Lambang, iemand ophield, Vink ge naamd, die reeds sedert eenige dagen zeer ernstig ziek was en als Christian Scientist alle medische hulp weigerde. De gouvernementsarts greep in, ingevolge zijn functie en constateerde bij Vink bubo- nen-pest. De patiënt is naar het zendings hospitaal Immanuel te Bandocng vervoerd. Tijdens het bezoek van den arts kreeg de schoonmoeder van Vink een hartverlam ming en is daaraan overleden. DE BILT SEINT. Verwachting: zwakke tot mati ge westelijke- tot zuidelijke wind; nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Barometerstand bedenmorgea 8 unr i 77.1 Beslag gelegd op de „Sendeja". Kapitein wil den matrozen geen gage uitbetalen. Op het uit Bilbao afkomstige Spaansche schip „Sendeja", dat sinds eenige weken te IJmuiden ligt, heerscht onccnigheid tus schen kapitein en matrozen. Dc kapitein heeft zich nad en val van Bilbao openlijk aan de zijde van Franco geschaard; de be manning bleef echter Baskenland trouw; Dit verschil van gezindheid heeft ernstige moeilijkheden gegeven, toen de kapitein de zer dagen weer wilde afmonsteren voor Bilbao. De Baskische matrozen voelden daar niets voor; wèl wilden zij zee kiezen voor Archangel (waartoe de Baskische Regeering den kapitein oorspronkelijk opdracht had gegeven), doch daar voelde de Franco-man natuurlijk niets voor. De kapitein stelde dc mannen nu voor de keus: Bilbao óf ontslag! De matrozen wilden geen van beide, met het gevolg, dat zij door den sterken (Nederlandschen) arm van het schip werden gezet. Doch zij hadden nog hun gage ten bedrage van ongeveer f 8000.— te goed! De kapitein weigerde de gage uit te betalen en toen ook de tusschcnkomst van den Spaanscben con sul niet hielp, lieten de mannen op het schip beslag leggen. Toen de deurwaarder, in gezel schap van een kleine politiemacht, zich aan boord van de „Sendeja" wilde begeven, werd hij door de of ficieren met revolvers bedreigd. Spoedig echter lieten deze hun kwaadaardige houding varen en de deurwaarder kon tot het beslag overgaan. Men ziet intusschcn nauwkeurig toe, dat dc Sendeja" niet plotseling de IJmuider haven verlaat. Zestig vliegtuigen zoeken Amelia Grootste opsporingstocht in de marine-geschiedenis. Het Amerikaansche vlicgkampschip „Le- xington" is in de nabijheid van het eiland Howland aangekomen en is begonnen deel te nemen aan het zoeken naar Amelia Earhart. Gistermiddag zijn zestig vliegtuigen van de „Lexington" opgestegen en zochten een gebied van 93.240 vierkante kilometer af. Dit is de grootste opsporingstocht in de marine-geschiedenis. Geen Britsche leening aan Spaansche rebellen In welingelichte kringen te Londen wordt, verklaard, dat niets bekend is van een opening van een crediet voor Franco, door zekere financieele.kringen, waarvan eenigen lijd geleden sprake was. Franco krijgt geen antwoord Op zijn vraag om als oorlogvoerende. erkenning Op de vraag in het Engelsche Lagerhuis heeft Cranborne geantwoord, dat de Brit sche regcering niet voornemens is te ant woorden op de nota van Franco van 7 Juli, waarin toekenning van de rechten van oorlogvoerende werd geëischt. GODSDIENSTIGE SECTE IN DUITSCH- LAND ONTBONDEN. Op grond van de verordening lot bescher ming van volk en staat heeft de rijkslei der der S.S. en chef der Duitsche politie, de secte „Apostelkerk van Johannes", ook wel „de wederkomst van Jezus Christus Meester der jongerenscharen" genoemd, voor het goheele Duitsche gebied ontbonden en ver boden. Deze maatregel wordt onmiddellijk van kracht.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1