Italië wil wereldvrede handhaven Belgische successen in de elfde étappe Conferentie van Christelijke kerken Ontslag van Belgisch kabinet aangeboden Onrust op 't Franschc socialisten-congres Rusland, Eldorado voor studenten Fransche Spoorwegen onder staatsbeheer Krijgskans keert bij Madrid Britsch controle-ontwerp gereed GEORGES LANSBURY: Mussolini heeft den grijzen oud-Labour-leider groot ver trouwen ingeboezemd. Nieuwe vredesconferentie moet echter goed worden voorbereid. In. een onderhoud met een redacteur van den „Mcssaggcro" heeft Georgcs Lans bury o.m. verklaard, dat zijn reis naar Home teil doel heeft .van gedachten te wis selen met Mussolini en hem een uiteenzet ting te geven van zijn plan tot vestiging van hetere betrekkingen tusschcn de volken in een tijdperk vol onzekerheden en geva ren. Een toespeling makende op zijn onder houd met don Italiaansrhen minister van buitenlandsche zaken. Graaf Ciano, zeide Lansbury o.a.: Iemand heeft tegen mij ge zegd.' dat In een toekomstigen wereldoorlog er geen overwinningen zullen zijn. Voor de eerste maal jn de wereldgeschiedenis zal er een oorlog zijn zonder overwinningen. GEORGES LANSBURY. Ik hen uit liet studeervertrek van Mussolini gekomen met de vol strekte overtuiging, dat Italië bereid is deel to nemen aan een interna tionale conferentie voor den wereld vrede. Mussolini eischt echter, dat een dergelijke conferentie goed voorbereid wordt om een mislukking als die van de Londenschc cconomi- sche conferentie te voorkomen. Naar mijn meening moet men op weg geraken naar een zoo belangrijke gebeurte nis door middel van contact van monsch tot mensrb. Iemand moet beginnen met het. wekken vaii een sfeer van wederzijd- sche sympathie en overtuiging. Daarna zou dan het directe contact beginnen tusschcn de verantwoordelijke mannen en deskun digen. Vooral een psychologische voorbe reiding is noodzakelijk: de volken moeten niet naar do conferentie komen als tegen over elkander staande groepen. Mussolini •heeft mij vele malen de verzekering gege ven, dat Italië alles in het werk zal stel len om den vrede niet te verstoren. Sprekende over de KaliaanschKngelsche betrekkingen zeide Lansbury: Mussolini gaf als zijn meening te kennen, dat het met goeden wil vol strekt mogelijk is tot overeen stemming te komen, aangezien de Italiaanschc stellingen en belangen en die van Engeland in de Middel- landsrhe Zee niet alleen niet tegen over elkander staan, maar elkander aanvullen. Betreffende den Spaanschen burgeroorlog Verklaarde Lansbury: Ook wat dit onder werp aangaat, heeft Mussolini mij beves tigd, dat de houding van Italië die van het DE TOUR DE TRANCE. Bartali zakt meer en meer af. Anton van Schendel nu op de 52e plaats. Dc elfde étappe van Nice naar Marseille over 234 K..V1., werd in twee gedeelten ge reden, n.1. over 109 K..M. van Nice naar Toulon met niassalen start en van Toulon naar Marseille tegen liet horloge over een afstand van 05 K.M. Gistermorgen acht uur .vertrokken 01 renners, waaronder de eeni- ge Nederlander, die nog overgebleven is, Anton van Schendel. Op deze halve étappe naar Toulon hebben Deloor, Wengler, Meulcnberg en Lc Marie zich bijzonder onderscheiden. Vlak hij Tou lon werd Le Marie gelost cn zoo kwamen drie renners hij de finish aan, waarbij Meu- lenberg in de sprint won. Onze landgenoot Anton \an Schendel werd elfde met onge veer t.wee minuten achterstand op Meu- lenherg. In den strijd tegen het horloge hebben .vooral de Belgen schitterend gereden. Een groep van vijf Belgen kwam hot eerst te Marseille, aan met Dannecls aan het hoofd, Sylver Maes als tweede, Vervaeckc als der de, Lowic als vierde cn Disseaux als vijfde. Voor hen allen werd een tijd van 1 uur 41 min. 9 sec. genoteerd. Bartali is vandaag aanzienlijk meer ach ter gekomen. Reeds in de morgenuren kon liij niet goed meekomen ondanks den steun, welken hij van zijn landgenooten ondervond. Anton van Schendel kwam tegelijk met de groep van Bariali te Marseille aan in den tijd van 1 uur 45 min. 48 sec. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Sylver Maes, België, 75 uur 8 min. 51 sec. 2. Lapébic, Frankrijk, 75 u. 11 m. 44 sec. gcntlemcn's agreement blijft, d.w.z. dat Italië geen enkele territoriale bedoeling heeft, noch in Spanje, noch in de Spaan- schc koloniën of op de Spaansche eilanden. Ten slotte zeide Lansbury nog: Na mijn ontmoeting met Mussolini is mijn vertrouwen in mijn persoonlijke onder neming gestegen. Mussolini heeft mij ter illustratie de ItaliaanschTurkschc en de IlaliaanschZuidslavischc vriendschap ge toond als voorbeeld voor het herstel van een betere sfeer in de internationale be trekkingen. Mussolini is er meer dan ooit van overtuigd, dat een wereldoorlog het einde van dc Europeeschc beschaving zou bcteekenen. Afwezigheid van Duitsche gede legeerden betreurd. Mpandag is te Oxford de conferentie ge opend van Christelijke kerken. Op deze conferentie, die een internationaal karakter draagt, zijn de vertegenwoordigers hijeen van alle Christelijke secten, met uitzon dering van de Roomsch-Katholieke kerk. De conferentie stelt zich ten doel een studie te /naken van de voor naamste kwesties welke zich thans aan den Christelijkcn godsdienst voordoen, alsmede na te gaan welke overeenkomst er tusschcn de Chris telijke volken over deze kwesties bestaat cn welke de principieele punten van onderscheid vormen. In de openingsrede welke de aartsbis schop van Canterbury heeft uitgesproken, heeft hij gewezen op de noodzakelijkheid van Christelijke actie in dc verontruste wereld van lieden. De aartsbisschop zeide de afwezigheid van Duitsche gedelegeerden te betreuren en verklaarde dienaangaande o.a.: Wij zullen hen erg missen. Zij wilden komen, maar men heeft hun onoverkomelijke moeilijkheden in <*>n weg gelegd. Het past ons niet over deze moeilijkheden commentaar te leveren, maar wel kunnen wij zeggen dat zij onze sympathie slechts kunnen verhoogon voor onze broeders in Duitschland in hun te genspoeden en hun heldhaftige po gingen om de vrijheid der keflc van Christus tc bewaren. De aartsbisschop voegde hieraan toe, dat het beginsel, aanvaard in de Sovjet-Unie, Duitschland. Italië en Japan, krachtens hetwelk de staat het moreele beheer over de gemeenschap moet uitoefenen, niet kan nalaten in conflict te geraken met de heer schcnde Christelijke beginselen, welke de menschclijke waardigheid en persoonlijk heid waarborgen. Koning weigert het te aanvaarden. De Belgische minister-president Van Zeeland heeft den Koning het ontslag van zijn kabinet aangebo den. De Koning gaf Van Zeeland te kepnon, dat hij onder de huidige omstandigheden dit ontslag niet kon aanvaarden. Delaveleye zal dus de eenige mi nister zijn die vervangen wordt. Gelijk wellicht bekend is, hadden de Bel gische liberalen een campagne tegen hun partijgenoot minister Delavcleve op touw gezet vanwege zijn houding ten aanzien van de amnestie, waaraan hij zijn goedkeu ring had gehecht. Daarbij hebben de libe ralen het onmiddellijk ontslag van Delave leye geëischt en tevens aan Van Zeeland de voorwaarden genoemd, waaronder de libe ralen nog niet zijn kabinet wilden blijven samenwerken. De Belgische individueel Gust Deloor, die in dezen Tour herhaaldelijk van zich doet spreken. 3. Disseaux, België, 75 u. 14 m. 8 sec. 4. Vicini, Italië, individueel, 75 u. 14 m. 39 sec. 5. Vissers (België) individ., 75 u. 16 m. 56 s. 6. Bartali, Italië, 75 u. 25 m. 33 sec. 7. Aniberg, Zwitserland, 75 u. 26 ni. 47 s. 5. Vervaeckc, België, 75 u. 35 ra. 42 sec. Lowie, België, 75 u. 36 m. 40 sec. 52. Anton van Schendel, 78 u. 2 min. 32 sec. In het landenklassemcnt leidt België niet een voorsprong van 50 minuten op Frank rijk. Moties ingediend om het toetre den tot de regeering Chautemps goed te keuren. Fauré dreigt bl] afkeuring met het terug trekken der socialistische mi nisters. Houding tegenover Spanje zelfde als die van het Int. Vakverbond en de G.C.T. Op het groote Fransche socialistencongres dat momenteel te Marseille wordt gehou den, beheerschte de vraag of de socialisten hij de regeeringscrisis de juiste houding hadden aangenomen, de besprekingen. Blum had zich herhaaldelijk te verdedigen tegen de oppositie, die onder leiding stond van zijn tegenstander Pivert. Het congres zal hebben te beslissen over drie moties, welke dc drie stroomingen in de partij weergeven. De motie van dc meer derheid zal door Leon Blum of Paul Fauré worden ingediend. Voor evenwel de moties ter stem ming zullen worden gebracht, zal op verzoek van Blum gestemd wor den over twee belangrijke punten, nl. goedkeuring van het beleid van de eerste regeering van het Volks front en goedkeuring van 't toetre den van de socialisten tot de regee ring Chautemps. Men verwacht dat deze beide goedkeuringen zullen worden verleend. Maandagavond had Paul Fauré reeds gedreigd, dat de socialistische ministers onmiddellijk uit het ka binet zouden worden teruggetrok ken wanneer deze motie werd af gestemd. Gisteravond werd de zifting te half tien geopend. Op voorstel van de commissie van geschillen verwierp de vergadering bij handopsteken het verzoek tot wedcropne- Spoorwegramp in Hongarije Twee dooden en acht zwaar ge wonden. Hulptrein versplinter de boerenwagen. In de nabijheid van Boedapest, bij het station Verses is gisterenmorgen een personentrein met volle vaart op een goederentrein ingereden. De goe derentrein werd in twee stukken ge slagen. Twee personen werden hier bij gedood, acht zwaar gewond. Een hulptrein, die voor het bieden van assistentie uit Boedapest naar de plaats van het ongeluk was gezon den, overreed een boerenwagen, welks twee inzittenden op slag ge dood werden. Ze schijnen allemaal een haan le krijgen. Wij hier in Holland zitten er elk jaar weer mee, hoe de stroom van afgestudeer den, die de Universiteit verlaat, aan werk te helpen. Mogen wij de bron, waaruit het bericht komt, gelooven, dan is dat in Rusland niet het geval. Er wordt n.1. gemeld dat tiendui zenden jonge specialisten dit jaar hun ou dere kameraden te hulp zullen komen. Van liet instituut van het commissariaat voor de zware industrie zullen 22120 mijnbouwingc- nieurs, ingenieurs voor openbare werken, gespecialiseerde electro technici en chemi ci komen. Van het agronomische (landbouw kundige) instituut zullen 9626 agronomen (landbouwkundigen) en andere specialisten hun diploma krijgen. Velen van hen ko men uit de verwijderde republieken Geor gië. Oesbekistan enz. Van de pacdagogische instituten en medi sche faculteiten zullen 42715 studenten ko men. liet. is de .eerste keer, dat in één jaar zoovele jonge artsen en leeraren ineens promoveeren. Men verwacht, dat in dc goheele USSR 90.000 jonge mannen en meisjes hun diplo ma zullen krijgen om daarna in de door hen gekozen beroepen te gaan werken. Hierbij dient te worden afgevraagd, welke levensstandaard door deze menschen wordt bereikt, daar hiermede het werkeloosheids- vraagstuk nauw verhand houdt. Nieuw landbouwprogram van Roosevelt Spoedige afhandeling verzocht. President Roosevelt heeft het congres ver zocht welwillend een nieuw landbouwpro gram in overweging te nemen. Dit program heeft betrekking op behoud van den bebouw baren grond, bescherming van de prijzen voor landbouwproducten e.d. Voorts heeft de president brieven gericht aan Senator F.lli- son D. Smith van Zuid-Cnrolina en aan het lid van liet Huis van Afgevaardigden, Mar vin Jones, uit Texas, voorzitters van de landbouwcommissics van Senaat en Huis van Afgevaardigden, waarin hij aandringt op afhandeling van het voorgestelde nog in den loop van dit jaar met het oog op het feit, dat een mogelijke noodtoestand het volgende jaar ingrijpen nog moeilijker zou maken: ming in dc partij, ingediend door vroegere aanhangers van Trotzky der socialistische federatie van de Seine. Vrienden van Marchaud en Pivert protes teerden hiertegen met klem cn eischten stemming, waaraan de voorzitter der ver gadering een gevolg gaf. Ilicrop ontstonden eenige scher mutselingen. Blum trachtte tever geefs de rust te doen wederkecren en voerde op het podium een leven dig gesprek met Pivert. en Zy- romski. Na een kwartier slaagde hij er echter in, nadat hij 'n beroep had gedaan op de waardigheid der con gresbezoekers, de orde te herstellen. Nadat verschillende moties van onderge schikt. belang door het congres waren aan genomen, werd voorlezing gedaan van de meerderheidsmotie van Blum en Faurc. Alvorens deze motie in stemming werd gebracht nam het congres de motie inzake Spanje aan. Ilierin verklaart hel. congres zich volledig te vereenigen met de laatste beslissingen van de S.A.I. en het I.V.V., die voor het repuhlikeinsche Spanje in den strijd tegen het fascisme volledige vrijheid van wapen- en munitievoorzicning eischen, daar de politiek van niet-inmenging niet de resultaten heeft afgeworpen, welke daar van waren verwacht door hen die het ini tiatief tot deze politiek hebben genomen. Verder wordt in do motie geëischt dat het recht van belligerent niet aan Franco zal worden toegekend, terwijl zij van de socia listische vertegenwoordigers in de regcering eischt, dat zij de Spaansche. kwestie bij den Volkenbond aanhangig maken en pogingen aanwenden, teneinde te verkrijgen, dat de vreemdelingen, die in Spanje strijden, on middellijk worden teruggetrokken. De meerderheids-motie, welke aan het socialisten-congres ter stemming werd voor gelegd, bestaat uit drie deelcn, waarover af zonderlijk werd gestemd. Het eerste deel behelst de goedkeuring van het optreden van de regeering Blum, het tweede deel de ratificatie van de be slissing van den nationalen raad, welke toe stond dat socialistische ministers deel zou den nemen aan de regeering Chautemps en het derde stippelt het programma van de partij uit. Samenzwering tegen Franco? Verscheidene personen zouden ter dood gebracht zijn. Reizigers, die te Gibraltar uit Se- villa zijn aangekomen, maken mel ding van een gerucht, dat aldaar in omloop is, volgens hetwelk een samenzwering tegen het leven van generaal Franco zou zijn ontdekt en een aantal personen ter dood zou zijn gebracht. Het gerucht wordt nog niet beves tigd. Zeven doodvonnissen in Rusland Proces te Tiflis. Naar het Russische blad „Zarja Wosto- ka" meldt, is dezer dagen in Tiflis een politiek proces gevoerd, waarbij zich zeven personen te verantwoorden hadden wegens politieke vergrijpen. De zeven beklaagden werden allen ter dood veroordeeld. Een der veroordeelden, Mdivani, genaamd, is een bekend Georgisch bolsjewist, die vroeger als Russisch handelsvertegenwoordiger in Pa rijs cn Teheran werkzaam is geweest en nog in Januari van 1936 benoemd was tot plaatsvervangend voorzitter van den raad van volkscommissarissen in Georgië. In hot Radekproces was Mdivani door de bekentenissen van Radek en Piatakof zóó ernstig gecompromitteerd, dat reeds toen niemand meer twijfelde aan zijn arrestatie. Het te Swerdlowsk verschijnende dagblad .Uralsky Rabotsji" meldt, dat vier leden van de plenaire executive van het Swerd- Jowsk-gebied, resp. genaamd Litwinoff. Mi- sonko, Pawlowski cn Sjawrin, uit de execu tieve zijn gesloten en gearresteerd zijn als volksvijanden. Alle spoorwegnetten worden in een nationale maatschappij op genomen. In zijn tijdens het. socialistische congres te Marseille uitgesproken redevoering heeft de vicc-premier Blum, sprekende over het fis cale program van de regcering Chautemps, o.m. verwezen naar de verhooging van de spoorwegtarieven. Hij verklaarde: Deze verhooging werd door de socialistische ministers aanvaard onder voorbehoud „dat vóór 31 Augustus 'n decreet zal worden uitgevaardigd tot wijzi ging van het regime der Fransche spoorwe gen en tot het opnemen van de spoorweg netten in een nationale maatschappij, waar van de meerderheid der aandeelen in staats- handen is." Rust in Irak Pers publiceerde icndenticuse berichten over troebelen. De Iraksche minister van Binnenlandsche Zaken, Moeslapha Omari, is na een inspec tiereis te Bagdad teruggekeerd. In een of ficieel communiqué wordt thans verklaard, dat de poging lot opstand bedwongen is en dat volstrekte rust in hot land heerscht. Alle stamhoofden hebben zich aan de re geering onderworpen. In hetzelfde commu niqué wordt spijt geuit over het feit dat de Buitenlandsche pers tendenticuse berich ten heeft gepubliceerd over troebelen in Irak welke geheel van waarheid ontbloot waren, SPANJE Rechtschen hernemen het initia tief. Verlies van Villa Nue~ va del Pardillo ontkend. Uit de rechtsche stad Avila wordt gemeld: Zooals verondersteld werd, heb ben de troepen van Franco het ini tiatief over het geheele front voor Madrid hernomen. Dc aangevalle nen werden weer aanvallers. De regeeringstroepen trachtten nieu we aanvallen te ondernemen op de rechlsche stellingen in de omgeving van Brunete en Villanueva del Pardillo. Deze aanvallen hadden echter geen enkel resultaat. De be wegingen der rechtschen daarente gen leidden tot de bezetting van be langrijke strategische punten. Alles doet voorzien, dat het tegenoffensief nabij is. en dat dc rechtschen wel dra in actie zullen treden om te trachten het verloren terrein te her overen. De luchtmacht van Franco heeft tonnen bommen doen neerkomen op de regeerings- stellingen. Sinds Zondag zijn de rechtschen de meesters der lucht aan het front van Madrid, en voor het eerst zag men, dat re- gecringsvliegers verscheidene malen een ge vecht weigerden. Men kan zeggen, aldus beëindigt de I-Iavas-verslnggever zijn bericht dat. het ofensief der regeeringstroepen op dc stellingen der rechtschen aan het front van Madrid, mislukt is. In gezaghebbende kringen wordt beslist tegengesproken, dat de linksche troepen Vil lanueva del Pardillo bezet zouden hebben. De naasthijzijnde stelling der linkschen, al dus zegt men hier, ligt op 1500 meter ten Noorden van de stad. Zwaar verlies aan vliegtuigen, Naar wordt medegedeeld, heeft de luchtmacht der regcering Maan dag dertien toestellen van Franco neergeschoten. Aan de zijde der re geering gingen drie vliegtuigen ver loren. De radioclub van Teneriffe dpelt mede, dat de vorige week alleen aan het front voor Madrid 37 vliegtuigen der regeering tijdens luchtgevechten zijn neergeschoten. Leden der non-interventie-com missie heden op de hoogte van den inhoud. Controleurs van de FranschSpaansche grens trekken zich terug. Hoewel het Britsche ontwerp be treffende de hervatting van het con trole-systeem in Spanje reeds in een vergevorderd stadium van voorbe reiding verkeert, zal het niémand worden bekend gemaakt, voor het heden ter kennis van de zes-en-twin tig andere leden der Londensche commissie is gebracht. Deze leden kunnen het plan dan bestudeeren alvorens de commissie bijeenkomt. Minister Eden ontving gistermiddag op het Foreign Office achtereenvolgens de am bassadeurs van Frankrijk, Rusland, Italië en Duitschland, die hij, naar men meent te weten, in kennis stelde van de procedure, die de Britsche regeering bij de bekendmaking zal volgen, maar niet van den inhoud van het ontwerp. Wegens' de opschorting der faciliteiten, welke waren verstrekt aan de buitenland-* sche controleurs door Frankrijk, zijn dezen, op order van kapitein Lunn, bijeengekomen in Perpignan, aan de Fransch-Spaanscho grens, teneinde nieuwe instructies af te wachten. Hoewel de opschorting van 'do controle is ingetreden, worden de verplichtingen, welke Frankrijk krachtens de non-interventie op zich heeft genomen, ook verder nageleefd en blijft de bewaking dezelfde, maar het is thans niet meer de taak van de buitenl. controleurs om toe tc zien, dat alle maatregelen geno men worden voor de doeltreffend heid der controle. Aantal hitte-slachtoffers in Amerika stijgt 34 dooden door de warmte. De hittegolf in Amerika heeft onvermin derd aangehouden. Het aantal dooden be draagt thans 341. Bovendien hebben zich vele gevallen van verdrinking cn zonne steek voorgedaan. FRANSCH—ROEMEENSCHE BESPREKINGEN. Delbos bij Koning Carol. De minister van buitenlandsche zaken, Delbos, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan koning Carol van Roemenië. In hun onderhoud, dat een uur duurde, hebben de koning en Delbos van gedach ten gewisseld over don internationalen po liticken toestand en in het bijzonder over de vraagstukken, die op Oost-Europa betrekking hebben.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2