Fransche begrooting in evenwicht De Xikvorschenwet Godloozen Nog geen beslissing bij Madrid Nieuwe onrust te Belgrado Vliegtocht over de Zuidpool „Directeur no. 22" gearresteerd Rooscvelt verliest zijn „goede rechterhand" in actie Kranten van sfroo! Schietpartij bij roofoverval SPANJE 48 UUR ONAFGEBROKEN FELLEN STRIJD. VOORDEELEN WOR DEN ER NIET BEHAALD. RE- GEERINGSO VERMACHT TE GROOT. De slag ten Westen van Madrid, een der geweldigste episoden van dezen bloedigen burgerkrijg, duurt na 48 uur nog onverminderd lel voort, zonder dat een der partijen eenig voordeel van beslissende betee- kenis heeft behaald. Toch dringen de nationalistische strijdkrachten langzaam vooruit en zetten zij, in den Brunete-sector, hun Maandag j.L begonnen omsingelingsmanoeu vre voort. Doel der rechtsohen is, do Madrilccnsche militie te dwingen, de terreinwinst prijs te geven, welke dezen verleden week wist Ie behalen, aldus Un. Press. Het hevigst woedt de strijd in den drie hoek tusschen Villa Nueva del Pardillo, Quijorno en Brunete. De stellingen van het Valencia-leger staan daar, vooral in de om geving van Ouiiorna. aan flankaanvallen Moot en de nationalisten trachten deze tactische voordooien zooveel mogelijk te benutten, om den vijand te omsingelen. Volgens de berichten uit Madrid hebben de rechtschên zeer zware verliezen geleden; anderzijds schijnt, het overwicht der natio nalistische arlillerie voor de regccrings- troepen toch wel zeer voelbaar te zijn. Een groote beslissende overwinning ver wachten intussch^n de nationalisten van dit offensief niet. Daarvoor heeft de vijand hier tè veel strijdkrachten geconcentreerd, terwijl ook de terreinmoeilijkheden een snellen opmarsch verhinderen. Het doel van den rechtschon tegenaanval is dan ook veel meer de Madrilccnsche mi litie in een grootcn veldslag te verwikke len, die, naar de rcchtschen hopen, het moreel der Volksfronters zal breken. Verontwaardiging over het op treden der politie. Bisschop van Chabatz bekwam een sche delbreuk. Gisteravond werden in verband met de verhindering der processie te Belgrado dooi de politie op Maandag, demonstraties tegen iiaar gehouden, waaraan ccnigc- honderden personen deelnamen. De politie arresteerde verschillende personen. In den toestand van het hoofd der ortho doxe kerk, den patriarch Barnabas, is een lichte verbetering ingetreden. De verontwaardiging, gewekt dooi de blcwdige incidenten tijdens dc processie der Grieksch-Katholiekcn, is nog gegroeid, nadat bekend werd, dat Simcon, bisschop van Chabatz, ten gevolge van dc hem toegediende slagen met een gummistok een schedelbreuk heeft hekomen en dat Jantitsji, voorzitter der financieele Kamercommissie en oud-minister van eeredienst, in een ernstigen toe stand verkeert. In de Kamcrbijoenkomst van gistermor gen hebben verscheidene afgevaardigden de incidenten besproken en critick geoefend op de politie van Belgrado, omdat die offi cieel heeft medegedeeld, dal er gisteren geen wanordelijkheden zijn voorgekomen et) dat er geen gewonden waren. Dc voorzitter maande de leden aan, zich niet. „door dc straat'' te laten beïnvloeden. Men venvacht, dat dc Kamer het concor daat met den Heiligen Stoel, dat dc oor zaak is van alle onrust, niet een geringe meerderheid zal goedkeuren, doch cenige le den van den senaat, die tot de meerder heid bchooren, hebben verklaard tegen te zullen stemmen. Over het lot van het con cordaat zal dus in den senaat, waar de oppositie sterker is, beslist worden. Amelia's echtgenoot geeft niet op Captain Bill Andcrson zal er nu wellicht op uittrekken. Naar verluidt hebben namens den echtgenoot van Amelia Earhart, George Putman, optredende agontoi^ getracht een overeenkomst aan te gaan met kapitein Bill Anderson, die groote ervaring heeft in het be varen van het midden van den Stil len Oceaan. Zij trachten hem over te halen zich te belasten met hel verdere opsporen van de beroemde aviatrice, die thans reeds sedert 2 Juli j.1. vermist wordt en die officieel reeds is opgegeven. Standbeeld gesloopt Beeltenis van Keizer Franz Jo- seph vernield. Het monument van den laatsten Oostenrijk- schen Keizer Franz Joseph te Hirtenberg (beneden Oostenrijk), dat onlangs gereed is gekomen, is gisterennacht door onbekend gebleven personen vernield. Het horstbeeld van den keizer, dat 40 kg. woog, is verdwe nen. Lincoln Ellsworth, die in 1935 reeds een geslaagden tocht heeft ondernomen over den Atlantischen Oceaan, via de "YVeddell- ELLSWORTH. zee en de Ross-zee, heeft, naar aangekon digd wordt, het plan opgevat in Maart 1938 opnieuw een poging te ondernemen om over het Zuidpoolgebied (e vliegen. Gewone uitgaven niet besnoeid. Fonds voor koersverbetering der staatspapieren. Verminde- Om dc koersverbetering van dc staatsfondsen te verhaasten, hebben wij besloten een fonds in te stellen tot steun van deze waarden Het aan wenden van dit fonds zal in nauwe samenwerking geschieden met het stabilisatiefonds en zal de specula ties tot staan brengen. Het zal te vens de politiek van goedkoop geld, die een eerste vcrcischtc is voor het economisch herstel, bevorderen. In geen enkel opzicht worden de nor male uitgaven van den staat be snoeid, aldus de minister. Aangezien de gewone begrooting geheel in evenwicht is, heeft dc regcering de buiten gewone begrooting onder handen genomen. De lasten van de schatkist zullen dc laatste maanden van dit jaar met ze& milliard franc worden verminderd en het volgend jaar met 25 milliard. Beter dan alle woorden symboliseeren de ze cijfers het werk, door de regeering tot stand gebracht. Indien het land de regee ring zijn vertrouwen zal schenken, en in kalmte en rust zal blijven voortwerken, zal het zonder twijfel de vruchten van deze pogingen plukken. Russisch vliegtuigfabrikant ver dacht van sabotage. Dc „Petit Parisien" publiceert een tele gram van zijn correspondent te Moskou, volgens hetwelk hij uit goede bron verno men zou hebben, dat Morgoline, de direc teur van fabriek nummer 22 gearresteerd is. Fabriek 22 is gevestigd te Fili, een voor stad van Moskou; er worden viermotorige bommenwerpers vervaardigd. Men zou ont dekt hebben dat Morgoline zich heeft schul dig gemaakt aan sabotage op instructie van Pintnkof. Verscheidene leden van hot hoogcr tech nisch personeel der fabriek zouden eveneens gearresteerd zijn. Ook in kringen van letterkundigen wordt volgens den correspondent de ..zuivering" voortgezet. Onlangs werd do schrijver Boris Pilniak gearresteerd, terwijl ten slotte het gerucht in omloop is, dat Mirski, een lid van een hoogadellijk geslacht, die groot en naam heeft gemaakt als letterkundig cri ticus, eveneens gearresteerd zou zijn. Amerikaan over de Noordpool naar Moskou MATTERN START 10 AUGUSTUS. De Amerikaansche vlieger Jimmy Mattern stelt zich voor op 10 Aug. a.s. per vliegtuig uit Californië via de Noordpool naar Moskou te ver trekken. Parijsche hotelstaking verloopen Einde spoedig te verwachten. Leiders zijn humeurig. Te omstreeks middernacht duurden de besprekingen in het hotel Ma- tignon te Parijs, welke ten doel had den een einde tc maken aan de ho tel si aking nog voort. Naar 't scheen zou een definitieve overeenkomst zeer spoedig onderteekend worden, welke gebaseerd zou zijn op de vol gende punten: wederom in dienst ne men van liet ontslagen personeel binnen vijf dagen onder controle der plaatsing-bureaux. Aanvaarden door de werknemers van de verdeeling der werkuren over zes dagen. De staking van het cafépersoneel ziel toogt. Als de lezer deze regelen onder het oog krijgt kan ze geëindigd zijn. Er was scherpe bewaking van agenten en marechaussee, schrijft de N, R. Ct., en aan hen is het te danken, dat de uitspattingen geen ernstiger vorm aangenomen hebben. Want de belhamels, mannen en vrouwen, wer.lcn te kregcliger naar mate ze de actie zagen verflauwen en wreekten dit zoowel op kamera den, die aan het werk gebleven wa ren. als op klanten van enkele ter rassen, die met een kleurstof ge gooid werden. GROOTE TABAKSFABRIEK UITGEBRAND In een groote tabaksfabriek in Horscns (Jutland), waarvan de oudste gebouwen uit 1774 datceren, is een brand uitgebroken waardoor de geheclc fabriek met alle op slagplaatsen, totaal vernield werd. Dc scha de wordt geraamd op omstreeks vijf milli- oen kronen. Gouverneur Lehmann gaat over naar de oppositie. Nieuwe phase in den strijd om de her vorming van het Hooggerechts hof. In den strijd om dc hervorming van het Federale Hooggerechtshof volgens de plannen van president Rooscvelt heeft zich een nieuwe fac tor voorgedaan, doordat de gouver neur van New York, Herbert Leh mann, die door den president vroe ger zijn „goede rechterhand" ge noemd is, zich aangesloten heeft bij de tegenstanders van deze naatre- gelen. Intusschen zijn dc voor- en tegenstanders van het ontwerp gereed voor den strijd. Naar verluidt hebben vrienden van senator Pat Harrison, democraat, dezer dagen hun invloed aangewend bij dc democratische te genstanders van liet wetsontwerp, waarbij zij gedaan zouden hebben weten te krijgen, dat eenig uitstel in de behandeling komt van het voorstel om het ontwerp terug tc zenden naar de juridische commissie. Ver scheidene republikeinen zijn echter voor een zoo spoedig mogelijk in behandeling nemen van dit voorstel. In kringen, die in nauw contact staan met het Witte Huis verklaarde men, dat pre sident Roosevelt en zijn raadgevers vertrou wen, da' de senaat de pogingen om liet wetsontwerp op de hervorming van het Federale Hooggerechtshof terug te doen zen den naar de commissie voor juridische aan gelegenheden zal doen mislukken en hel ontwerp zal aannemen in zijn tegen woordi- gen compromisvorm. De hervormingen van Roosevelt beoogen het Hooggerechtshof 'n moderner samenstel ling te geven, zoodat verschillende sociale hervormingen beter kunnen worden inge voerd. Groot wereldcongres te Moskou in voorbereiding. Negers gas ten der Sovjct-rcgeering. In verband met een decreet van liet. bestuur der godlooze internatio nale, die belast is met de voorberei ding van het wereldcongres der godloozen in 1938, heeft de centrale raad der godloozenbewoging te Mos kou dc volgende besluiten genomen: 1. Voor de organisatie van be doeld wereldcongres zal een bedrag van 100.000 roebel ter beschikking worden gesteld. 2. De Sovjet-Russische delegatie zal uit 40 personen bestaan, die thans te Moskou werkzaam zijn. 3. Er zal een film vertoond wor den, getiteld „Jeugd wordt godloos!" die voor propagandadoeleinden is bestemd. Bedoelde film is reeds in Moskou gedraaid. 4. In 1938 zal te Moskou een inter nationaal congres worden gehouden der godlooze jeugdgroepen van alle landen der wereld. 5. De godloozenbeweging moet op militaire leest geschoeid worden. 6. Er zal een serie postzegels worden uitgegeven, waarvan dc opbrengst geheel ter beschikking zal worden gesteld van het comité, dat met de voorbereiding van het congres is belast. Verder zullen maatregelen worden getrof fen, om bij de propaganda van de godloo zenbeweging, nog meer dan voorheen het geval was, gebruik te maken van de radio. Vooral de radio-stations, die de roode re geering te Valencia in bezit heeft, moesten tot dat doel worden uitgebuit. Volgens een telegram van de Eastern In formation is de Amerikaansche neger Rob- son dezer dagen in Moskou aangekomen, waar hij door den leider der sovjet-Russi- schen bond der godloozen, Jaroslawski in audiëntie werd ontvangen. Nadien ver klaarde Robson aan de Russische journa listen, aldus de Msb., dat hij tot officieel vertegenwoordiger is benoemd van alle god looze afdeelingen in de Ver. Staten en van Zuid-Amerika en dat hij volmachten bezat, om in Moskou onderhandelingen te voeren over de oprichting van speciale afdeelingen voor negers in de internationale godloozen beweging. De afdeelingen, die onder leiding van Robson staan, tellen op het oogenblik 900.000 leden die een zoo fel mogelijke strijd voeren tegen de Katholieke missionarissen en Protes tantsche zendelingen. Robson zal voorloopig enkele maanden in Moskou blijven, om deel te nemen aan den speciale opleidingscursus aan de lioogcschool voor politiek wetenschappen, waar de hoog geplaatste functionarissen der Komintern hun vorming ontvangen. Teneinde den invoer van bul- tenlandschc grondstoffen zooveel mogelijk te beperken worden thans in Duitschland proeven genomen met het drukken van dagbladen op uit stroo vervaardigd papier. Voorts heeft men een methode uitgewerkt om een witten vezel te vervaardi gen uit stroo. Deze. vezel zou tot textielproducten kunnen worden verwerkt. Reeds is men zoo ver gevorderd, dat een gemengde ve zel, beslaande uit 50% .stroowol" industrie verwerkt kan worden. Het gevonden proces, altlus wordt verklaard, werkt zoo economisch, dat. niets verloren gaal. Zelfs liet afval is nog bruikbaar, daar het een goede meststof vormt. den gebouwd en waarvoor door de desbe treffende autoriteiten ook toestemming was verleend. Joschoff motiveert zijn besluit met er op te wijzen, dat „de plaatselijke autoriteiten hun bevoegdheid te huiten zijn gegaan door bedoelde bouwvergunningen te verleenen. Zij hadden moeten weten en bewijzen, dat er in Sovjet-Rusland een groot tekort heerscht aan bouwmaterialen. Deze 19 ker ken moeten binnen drie maanden weer zijn afgebroken. Zoodra deze werkzaamheden beëindigd zijn zal hierover bij dc Gepoe tc Moskou uitvoerig rapport worden uitge bracht." Ernstig voedseltekort bedreigt Australische stad Havenarbeiders te Darwin wei geren schepen te lossen. Tengevolge van een staking onder de havenarbeiders te Darwin in Australië be gint een ernstig voedseltekort te ontstaan. De stad heeft geen voorraden meer en de levensmiddelcnzendingcn, die de voedsel voorziening voor de volgende maand moeten verzorgen, bevinden zich aan boord van 'n stoomschip. Waarschijnlijk zal het garni zoen opgeroepen worden om het schip le lossen Dertien in, het netje... Slechts weinigen zal het bekend zijn, dat ons land een Kilcvorschen- wet rijk is en het dunkt ons, aldus de N. R. Ct., daarom niet oninteres sant, melding te maken van een zaak, welke in verband hiermede voor hel kantongerecht te Alphen aan den Rijn diende. ring der buitengewone begroo ting. De Fransche minister van financien heeft gisteren de vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Hij verklaarde, dat dank zij de jongste fiscale maatregelen de begrooting in evenwicht is. Doch hiermede is nog niet alles geregeld. Sedert jaren zijn buiten de hegrooting om uitgaven gedaan, welke op dc schatkist drukken. Schijnbaar drukten deze uitgaven niet op den belastingbetaler, omdat zij gedekt werden door leeningen, doch deze zijn thans gestegen tot een zeer groote hoogte. Dit kan niet langer voortdu ren en de regeering heeft een programma opgesteld voor dc uitgaven van de schatkist tot einde 1938, waardoor deze aanzienlijk worden verminderd. Alle ministers hebben deze maatregelen goedgekeurd, ook dc mi nister van landsverdediging. Dc uitgaven voor de buitengewone hegroo ting van 1938 zullen vijftien en een half mil liard franc bedragen. Dit bewijst de groote inspanning van Frankrijk voor zijn militaire uitrusting. De maatregelen, welke genomen werden tot gezondmaking van de financiën kunnen niet anders dan op snelle wijze lei den tot een verbetering van het staatscre- diet. Hun verbittering uitte zich te scherper, daar de beweging verkeerd was opgezet en de stakers grootendeels al door andere krachten vervangen zijn. Want de patroons hebben na het gebeurde geen lust de rad draaiers weer in dienst te nemen, dreigen liever te sluiten en beschuldigen de regce ring in gebreke gebleven te zijn. Amerikaansch recordvlieger huwt Amsterdamsche De bekende Amerikaansche record-vlieger, Harold Gatty, is naar uit New York wordt gemeld, gisteren in het huwelijk getreden met mejuffrouw Fenna Boldcrhcij uit Am sterdam. De burgemeester van New York Laguardia, heeft persoonlijk het bruidspaar in den echt verbonden. Zooals men zich zal herinneren, maakte Harold Gatty in Juni—Juli 1931 te zamen met den later zoo tragisch om het leven ge komen vliegenier Wiley Post in een Lock- head Vega-eendekker een vlucht om de we reld in étappes, waarbij zij een totaal af stand van 26549 K.M. aflegden. 200 negers te Moskou. Binnen afzienbaren tijd zullen, te Moskou nog 200 andere negers arriveeren, die als gasten der Russische regeering de feesten ter gelegenheid van het twintigjarig be staan der sovjet-unie zullen bijwonen. Uit Riga wordt aan de K.W.P. geseind, dat de chef van de gepoe, Joschoff, aan ver schillende plaatselijke afdeelingen van de Gepoe opdracht heeft gegeven, om de pas gebouwde kerken onmiddellijk te sluiten en aan den openbaren eeredienst te onttrek ken. Het betreft hier 19 kerken, die onlangs uit de vrijwillige bijdragen der geloovigcn wer- Eden heeft gunstige pers in Italië Frankrijk het zwarte schaap. Dc opmerkingen, die Eden in zijn Maan dag uitgesproken redevoering gemaakt heeft over het Britsch-Italiaansche accoord ten aanzien van dc Middellandsche zee, wor den goed opgenomen door de Noord Itali- aansche bladen. De in Turijn verschijnende „Stampa" verklaart, dat Eden een opmer kelijke redevoering heeft gehouden. 11 ij heeft zich herinnerd, dat tusschen Italië en Enge land een accoord over de Middellandsche zee van kracht is. Het feit, dat men van Engelsche zijde er weder over spreekt kan een niet te overziene beteekenis hebben. De uiteenzettingen van den Engolschon minis ter betreffende leveringen van oorlogsma teriaal naar Spanje in geval van een mis lukken van het Engelsche compromisplan zijn echter door de gebeurtenissen achter haald. De Fransche wapensmokkelarij naar Spanje heeft nooit een zoo grootcn omvang gehad als juist gedurende de laatste weken. Vier ernstig gewonden te Ostende. Gisterenavond is een drietal jongelieden binnengedrongen in een café op dc Vis- scherskade re Ostende in België en trachtten hier dc lade te lichten. Toen zij bemerkten dat zij ontdekt waren, tiok een van hen een revol ver en begon in het wilde weg tc schieten, met het gevolg dat de waar din, twee bezooke-s van het café en een van zijn handlangers ernstig werden gewond. Vervolgens sloegen de beide niet gewonde roovers op de vlucht, doch slechts een hun ner wist te ontkomen. De ander werd even als de gewonde gearresteerd. Het schijnt, dat de jongelieden uit Ant werpen afkomstig zijn. Naar de ambtenaar van het O.M. in zijn requisitoir meedeelde, zou deze wet in het leven zijn geroepen om den uitvoer van een niet nader tc noemen lichaamsdeel des kikkers, dat sinds menschenheugenis in het buitenland als een delicatesse geldt, tc voor komen. Een jongmensch uit Hazerswoudc was door den rijksveldwacht betrapt, toen hij der tien kikkers in een netje vervoerde. I-Iet was met deze kikkers als met hun soortgenoot en in liet bekende kinderliedje: ze kwaakten niet en ze kwekten niet van honger en ver driet, want kikkers voelen zich nu eenmaal niet thuis in een netje en bovendien had den ze misschien een vaag vermoeden van hetgeen hun boven het hoofd hing. Niet, dat ze voorbestemd waren den disch van een of anderen buitenlandschen gastro noom den noodigen luister bij te zetten, geenszins, zei dc jongeman, die zich we gens dit transport te verantwoorden had. Een heer in Leiden, die tot zijn geregelde afnemers behoorde, had hem verzocht ceni ge kikvorschen voor zijn laboratorium te verzamelen en ten bewijze van deze bewe ring legde hij den kantonrechter een brief over, waarin de order aldus was toegelicht: „Niet zulke dikken, maar ook niet zulke dunnen, dus zoo'n beetje tusschen beiden". De ambtenaar informeerde belangstellend naar de marktnoteering van aldus op be stelling geleverde kikkers, en het jong mensch deelde daarop mede, dat deze 4'A a 5 rent per stuk bedroeg. De zaak scheen voor den jeugdigen ver dachte dus nogal gunstig tc staan, toen do majoor van de rijksveldwacht, plotseling roet in het eten dreigde te gooien. Naar verluidde, zou de vader van den verdachte thuis wel eenige dui zenden kikkers in voorraad hebben en derhalve lag de conclusie voor de hand, (Jat het tenslotte toch alleen om de „délicatessen" van deze am- phibieën te doen was, maar dc jon geman daagde de geheele rijksveld wacht en het kantongerecht incluis uit bij hem thuis tc komen zien, of daar één kikker gewelddadig van zijn vrijheid werd beroofd, zoodat deze veronderstelling, waarvan het wettig en overtuigend bewijs op dit oogenblik niet te leveren was, moest worden los gelaten. Edoch, de verdachte had dertien kikkers in het netje gehad, althans meer dan tien, welk maximum de Kikvorschen wet van 15 Dec. 1917 voorschrijft, en de jongeman was dus strafbaar. Dc ambtenaar zei, dat het hem genoegen had gedaan tc vernemen, dat de kikkers niet vanwege hun zitvlakken waren ge zocht, weshalve hij slechts 1 gulden boete subs. 1 dag hechtenis cischte. waarmee do kantonrechter zich vcreenigde. Dc kikkers zullen van dit vonnis echter wel het hunne denken, want au fond maakt het toch eigenlijk niet zoo heel veel uit, of je als kikvorsch zijnde aan de vivisectie dan wel aan de gastronomie wordt geofferd!

Schager Courant | 1937 | | pagina 2