Het grasland-vraagstuk De NSB. takelt atl WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Rijk Nederland! Iabraakepidemie te Amsterdam Een mooi vak. Helen Wills, eens een beroemde ster van de tenniscourts, wier idylle met den make laar Moody uit San Francisco indertijd, in 1929, in de Amerikaansche pers met de obligate uitvoerigheid is behandeld, zorgt voor de sensatie, die het onvermijdelijk vervolg daarop is. Helen Moody is gesn „poker face" meer. Men weet nu, wat er in haar omgaat: Helen wil scheiden. En de oorlog tusschen China en Japan, tus- schen Franco en Valencia, tusschen Ford en Lewis, verdwijnen tijdelijk naar de ach terpagina's. Op het punt van echtscheidingen heeft ieder land zijn specialiteiten. In Sovjet-Rusland eischt een echtschei ding- minder formaliteiten dan bij ons het bedanken voor een tennisclub. Voor dat laatste komt men bij ons gewoonlijk net een week te laat, voor een annuleering van zijn huwelijk bq de Sowjets nooit. De matrimoniale ceremonieën in het land van den heer Dzjoegasjwili, alias Stalin, zijn niet ingewikkelder dan bq het koopen van een postzegel. Men kan om 9 uur trouwen, een uur later scheiden men leert elkaar pas in het huwelijk goed kennen, nietwaar? en desgewenscht om 11 uur hertrouwen, als men dan nog niet wijzer is geworden. In Engeland wordt het scheiden be schouwd als een openbare vermakelijk heid. De processen kunnen door iedereen worden bijgewoond, de couranten sturen er haar feuilletonisten heen, en er zijn weekbladen, die behalve de echtscheidings processen alleen nog advertenties hebben en berichten van echtscheidingsprocessen, die voor de volgende week op het program ma staan. Deze toestand heeft zelfs aan leiding gegeven tot wettelijke maatregelen tegen bladen, die hierin te ver gaan. Ze gaan nu net zoover als ze gaan kunnen, en dat is nog altjjd ver genoeg. Bij ons worden dergelqke pijnlijke zaken zeer terecht achter gesloten deuren afge daan. Wij deelen op een dag onzen chef mede, dat we onze schoonmoeder de laatste eer gaan bewijzen (wat niet eens ver van de waarheid af is) en keeren als vrijgezel terug, zonder dat er een haan naar heeft gekraaid. Het gevolg is, dat, als men bij ons na een jaar een ouden vriend ontmoet, I men heeft nooit durven vragen, hoe 't met zijn vrouw is (omdat men nooit kan weten). Maar ten slotte hoeven we niet j naar den welstand van de vrouw te infor- j meeren. En de vriend kan eventueel ant- i woorden met de wedervraag: „Welke"? j Wq beschouwen dan ook dezen gang van j zaken als de normale, en in ieder geval als i Ie meest gewenschte. In Amerika gaat men nog wat verder j dan in Engeland. Men vindt in de Ver- i eenigde Staten, dat ieder burger het recht j heeft, te weten waarom het huwelijk van icderen anderen burger scheef is gegaan, i Een scheiding is een „human interest j story". De man en de vrouw worden, in- dien hun ndmen een bekenden klank heb- ben, geïnterviewd. Ze vertellen, dat hun wederhelft ruw is, geen goede biefstuk kan j bakken, de regels van Culbertson of van het baseball-spel niet kent, snurkt, on- aesthetiselien last van hooikoorts heeft, j niet van bloemen, of te veel van whisky houdt, met geld, of wel met sauskommen j smijt, meer geld uitgeeft dan hq verdient, of dat hq minder verdient dan zij meent te moeten uitgeven. Er zijn Amerikanen, die, als het hun eigen huwelqk betreft, plotseling daarmee een on-Amerikaansche geheimzinnigheid aan den dag leggen. Maar gelukkig heeft Amerika goede journalisten. In Reno, het bekende echtscheidingsoord, kunnen echte lieden van elkander af, als zij er zes weken gevestigd zqn geweest. Het is een plaatsje van eenige duizenden inwoners en er zqn constant160 journalisten. Die hebben niets anders te doen dan uit te zoeken, hoe de nieuw-aangekomenen, die zoo onsociaal zijn om in de hotels onder valsche namen te leven en daardoor de publieke opinie op een dwaalspoor leiden, in werkelijkheid heeten. Deze groote persmannen zijn be vriend met portiers en kamermeisjes, inter viewen de vreemde kindertjes die op straat spelen, en ontlokken hun met chocola en kauwgummi de pikante détails, waarop de j hoogstaande Amerikaansche courantenlezer recht heeft. Zoo is nu ook Helen Wills betrapt. Ze heeft een love-game verloren, en is ge ëindigd met een double-fault: ze heeft eerst gezegd, dat ze alleen maar in Reno was om wat rust te nemen, en vervolgens toegegeven, dat ze er kwam om te scheiden. En wie nu nog niet heeft begrepen, dat in Amerika de journalistiek een prachtvak is, vol menschelijkheid en edele drijfveeren, die weet niet wat mooi is De middelen blijven ruim vloei en. Schuld aanmerkelijk inge- krompen. Conversie van uit staande staatsleeninqen waar schijnlijk. Volgens de cijfers, betrekking hebbende op de kaspositie van het Rijk per 15 Juli blijkt, dat de Neder- landsche schatkist op het oogenblik aardig in haar contanten zit. Het tegoed bij de Nederlandsche Bank bedraagt niet minder dan f 101.170.505. de middelen blijven dan ook ruim vloeien. Uit de dezer dagen in het licht gegeven cijfers blijkt, dat 's lands inkomsten de ra mingen overtreffen. Reeds maanden ach tereen zijn geen inschrijvingen op schat kistpapier ter voorziening in middelen voor het rijk gehouden en de vlottende schuld is aanmerkelijk ingekrompen. Aan schat kistpromessen stond per 15 Juli niet meer uit dan f 3.200.000, terwijl de uitstaande schatkistbiljetten een bedrag vertegenwoor digen van f 299.414.000. Wanneer in aan merking wordt genomen, dat bij het be gin van het jaar de totale vlottende schuld f 674.653.645 beliep, dan ziet men, dat deze schuld in de eerste helft van het loopende jaar aanmerkelijk is geslonken. Het Nederlandsche staatscrediet geniet een groot vertrouwen. Ben en ander wijst er duidelijk op, dat de financieele positie van ons land veel be ter is geworden en het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat het ver trouwen in het Nederlandsche staatscre diet zeer groot is. Dit wordt trouwens hel der weerspiegeld door het koersverloop over staatsobligatien waarvan de verschillende 3 pet. typen zich langzaam maar zeker in de richting van de pari koers bewegen. In verband hiermede is de mee ning post gaan vatten, dat de regee- ring.binnen niet te langen tijd een aanvang zal maken met de conversie van de uitstaande obligatien met een rentevoet van 4 pet en hooger. Van deze obligatien stonden per 31 De cember 1936 uit f 1.870.000.000. Dat een der- ge! ;k bedrag in eenmaal zal worden ge converteerd, lijkt niet waarschijnlijk en al gemeen houdt men dan ook rekening met een operatie, die in etappes zal worden af gewerkt. Dat onmiddellijk zal worden over gestapt naar 3 pet. schuldbrieven wordt op het oogenblik, gezien de verhoudingen op de kapitaal- en beleggingsmarkt en de be weging van den rentestandaard, als van zelfsprekend beschouwd. JAPANSCHE PRINS IN ONS LAND. Naar wij vernemen wordt de broeder van den Mikado van Japan, Prins Chichibu, met zijn gemalin in het begin van Augustus in ons land verwacht VOLGEND INTERNATIONAAL GRASLANDCONGRES IN NE DERLAND. In het kleine Engelsche kust- plaatsje Aberystwyth aan de schil derachtige Westkust van Wales zijn dezer dagen een groot aantal delegaties tezamen gekomen ter be spreking van de vraagstukken, die met de productie, den aanleg, de bemesting en behandeling van het grasland samenhangen. Bijna veertig landen zijn vertegenwoordigd, waarbij uit den aard der zaak Engeland en de dominions wel het sterkst naar vo ren treden. Ook uit de Vereenigde Staten zijn een groot aantal mcnschen van proefstations en voorlichtingsdienst over gekomen om kennis te maken met de in zichten, die in Europa op het gebied van het graslandvraagstuk worden gehuldigd. Nederland is behalve door twee officieele afgevaardigden, ir. D. S. Iluizinga, inspec teur van den landbouwvoorlichtingsdienst on het landbouwonderwijs en dr. C. K. van Daalon, rijkslandhouwconsulent, vertegen woordigd door een inspecteur van de Heide Mij., twee heeren van het Rijkslandbouw proefstation te Groningen en twee van de Kunstmestindustrie. Met groote instemming werd be sloten het volgende congres in 1940 in ons land te houden, een onder scheiding, die zeer de aandacht verdient en een reden mag zijn om het grasland-onderzoek en de toepas sing in de praktijk in ons land op de meest voordeelige wijze aan de deelnemers te laten zien. te meer, omdat niemand minder dan inspec teur Huizinga. met groot enthousi asme van alle deelnemers tot voor zitter van het volgend congres is' gekozen. Er zal in de komende drie jaren voor de organisatie van het congres, waar er thans reeds meer dan 400 deelnemers zijn, veel werk verzet moeten worden, waarbij dc voorlichtingsdienst, de landbouwhoogeschool en de proefstations in eendrachtige samen werking hun diensten moeten verlcencn. Uit de publicaties van ons land heeft men in andere landen een zeer gunstige opvat ting over het peil van onzen landbouw, de verwachtingen zijn hoog gespannen en wij mogen deze verwachtingen niet beschaamd maken. Reeds op dit congres werd naar aanleiding van een voordracht van dr. H. J. Frankena te Groningen opgemerkt, dat ons land aan vele andere landen wat kon loe ren op het gebied van den weidebouw, ter wijl ook uit de belangstelling die de voordrach ten van dr. C. K. van Daalen en dr. D. M. dc Vries trokken, mag worden afgeleid, dat het volgend congres door alle landen met groote belangstelling wordt tegemoet gezien. Onthullingen over den achter uitgang der beweging. Ook het aantal lezers van Volk en Vaderland" gehalveerd? Het gaat na de verkiezingen snel bergaf waarts met de N.S.B. Enkele mededeelingen, dit het VsbL daaromtrent ontving en die volgens dit blad bij controle bevestigd wer den, geven daarvan een indruk. Met ingang van 1 Juli zijn bij het kranten- bedrijf en de uitgeverij te Leiden en in Den Haag 28 personen ontslagen, ongeacht de beide verslaggevers, die naar „De Javabode" zijn overgegaan en die niet vervangen zul len worden. Voorts zijn van de 81 agenten die „Het Nationale Dagblad" in Nederland had er 40 aan den dijk gezet en niet ver vangen. De oplage van „Het nationale Dagblad "is sterk ingekrompen, die van „Volk en Vaderland" is terug gebracht tot minder dan de helft van de oude oplage. Na de verkie zingen kwamen de onverkochte exemplaren iedere week in zakken vol te Leiden terug. Hoe groot de oplage van „Het Nat. Dag blad" thans is kon niet met zekerheid wor den vastgesteld, zij is in elk geval opnieuw met duizenden teruggeloopen. In Den Haag was verleden week het aantal abonne's nog slechts 864. In een bijeenkomst van de S.K., de voormalige W.A., in Den Haag, die ongeveer veertig leden telde, hebben 26 leden hun onderschei- dingsteeken, een band met doods kop, ingeleverd en zijn boos ver trokken. De oorzaak van deze mas sale uittocht vlak na de verkiezin gen, lag, aldus het blad, in onder- lingei ruzie tusschen de bestuurs leden. De kwaliteit der leden. De S.K. heeft n.1. een soort besturend college, waarin o.a. een departementsamb tenaar zou zitten, wiens lidmaatschapskaart op naam van z'n broer staat. In een vergade ring van de N.S.B. te Voorburg heeft de heer Nije mededeeling gedaan van een order van den heer Mussert, houdende het besluit, dat. geroyeerde leden zich weer voor het lidmaatschap kunnen opgeven. De gelederen zijn zoo gedund, dat. men zich niet meer kan veroorloven naar de kwali teit der leden te kijken. Het ledental loopt voortdurend terug, doch men is met de cijfers zeer geheimzin nig. De verschillende groepen kennen al leen hun eigen ledental. Teekenend is het, dat van een der groepen in Amsterdam, die 42 leden telde, onmiddellijk na de ver kiezingen 12 leden bedankten. In tal van andere groepen is het niet beter, in vele slechter. Het geld vloeit, na de nederlaag ook veel minder ruim in de kassen van de N.S.B. dan vóórdien. TUINHOEKJE SALVIA SCLAREA ALS TWEEJARIGE PLANT. De Salvia's zqn in het algemeen zeer be kende planten. Dit is geen wonder, als men let op het groote aantal soorten, dat over de geheele wereld verspreid is. Een heele reeks er van zijn zeer bruikbare, zelfs buitengewoon geliefde planten. Denk slechts aan onze veel gekweekte Salvia splendens, de prachtige roodbloeiende potplant, of aan de Salvia patens, die ons een tint blauw in zijn bloemen voor oogen toovert en werkelijk uniek is, om niet te spreken van de verschillende vaste planten Salvia's, waarvan er zijn, die uit stekend bordermateriaal leveren. De sclarea is een tweejarige plant, ook al weer als met zoovele planten niet zuiver, want het gebeurt wel, dat ze drie of meer jaren leven. Echter is de plant in het tweede jaar van zijn bestaan voor ons het mooist, waarom we dan ook verstandig doen ze in het najaar na hun eersten bloei weg te doen. Als ik zoo zeg in het najaar, heb ik daar een speciale bedoeling mee, die ik u straks zal verduide lijken. Zijn we van plan Salvia sclarea te kwee ken, dan zorgen we er voor zaad in ons bezit te hebben uiterlijk in begin Juli. Dit zaaien we op een licht beschaduwd plekje in den vollen grond, of wat voor liefhebbers mis- sch gemakkelijker is, in een platte zaaipan, die we dan met papier afdekken, totdat de jonge plantjes den grond lichten. Zijn ze een maal boven den grond verschenen, wat meestal binnen veertien dagen na het zaaien geschiedt, dan zien we ook al vlug de karak teristieke ruw generfde wollige blaadjes te voorschijn komen. Wq laten ze dan nog even wat doorgroeien, maar verspenen ze toch, zoodra ze goed vast te houden zijn. Nu kan het verder opkweeken op tweeërlei manieren gebeuren. Men kan ze in potjes zetten wat naar mqn meening de beste manier is, omdat ze dan een vast kluitje vormen, dat bij latere verplantingen van veel voordeel is of men zet ze op bedden op een onderlingen afstand van minstens 25 cm. Dit lijkt heel ruim, maar de planten maken groote bladerrozetten. Ze hebben dus ruimte noodig. In beide gevallen doen we goed de planten in den winter licht te beschutten met wat rijshout. Niet voor de vorst, want ze zijn hard genoeg, maar ze dro gen dan niet zoo uit. In het vroege voorjaar planten we ze dan uit op de plaatsen, waar we ze in bloei willen zien. Dan is het oppassen om geen grove fouten te maken. Men maakt vaak fouten, waar heel wat planten mee wor den bedorven. Ik zei het al eerder, dat de sclarea veel ruimte noodig heeft, zelfs heel veel ruimte. Geven wij die niet, dan wordt ze genomen ten koste van anderen. Bovendien worden ze hoog, soms wel 1% m. Zie dus goed toe, waar u ze zet. U plant er b.v. tien bij elkaar in een groep, waar ze dan met hun lange stengels, waar de lichtlila, fraai ge vormde bloemen aan zitten, ieders aandacht zullen trekken. Zij is een zeer elegante ver schijning deze Salvia en zij weet zich te kleeden! A. v. d. L. Candidaluur Paul Kiès Het gewest Friesland der S.D.A.P. in bintengewone vergadering bij een. Discussie niet beëindigd. Men zal zich herinneren de actie, welke Friesland voor de dit jaar gehouden Tweede Kamerverkiezingen in soc.-dem. kringen werd gevoerd in de Noordelijke provincies ten gunste van een candidatuur Paul Kiès. Bij het referendum, dat de plaats aangeeft welke de candidaten op de lijst zullen in nemen en waaraan elk lid kan deelnemen, werd getracht dit referendum te beïnvloeden. Een actie, die den vorm van een georgani seerde actie aannam. Het resultaat van het reefrendum in de drie Noordelijke provin ciën was echter, dat Paul Kiès als nummer 19 bleef. Hoewol Kiès als elke andere candi- daat vooraf had verklaard te zullen bewilli gen in de plaats welke het referendum aan wees, verklaarde hij niet openlijk, dat hij de actie voor voorkeurstemmen afkeurde. Het partijbestuur royeerde in verband hiermede vier leden van het bestuur der af- deelingcn Ileerenveen, Boombergen, Appel scha en Gorrodijk, toen bekend was gewor den, dat van da 47.555 stemmen in Friesland uitgebracht op dc S.D.A.P. Paul Kiès er 10.265 voorkeurstemmen had verkregen. Deze kwestie is naar de N. R. Crt. meldt, gisteren in een speciaal daartoe belegde bui tengewone vergadering van gewest Friesland der S.D.A.P. in de zaal Schaaf te Leeuwarden behandeld in tegenwoordigheid van den heer Kiès, tegen wiens toelating het gewestelijk bestuur geen bezwaar had. De discissies lie pen voor ?en belangrijk deel over persoon lijke aangelegenheden. De organisatorische zaken kwamen in den laten middag aan de orde. De discussie hierover werd niet be ëindigd. Besloten werd de vergadering 8 Au gustus voort'te zetten. Seizoen opruiming. Regeering geeft nog f 5000.- voor restauratie van Alkmaar's kerk Het gemeentebestuur van Alkmaar; heeft namens den minister van on derwijs een telegram gekregen, waar in de minister toezegt het crediet voor de allernoodzakelijkste her- zieningswerken met f 500.- te ver- hoogen. Deze verhooging staat in verband met het aanbrengen van steigerwerk aan de zij de van het postkantoor. De architect van der Kloot-Meijburg heeft de kerkvoordij laten weten, dat de begroo ting der algeheele voltooiing van de restau ratie van 1934 van f 429.000 tot f 495.000 moet worden verhoogd, wegens prijsstijging van materiaal en slechteren toestand van de kerk. Men zal tevens een onderzoek instel len naar den toestand van verschillende fundeeringen. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot de woning en de zaak van een grossier in toiletartikelen in de Frans van Mieris straat te Amsterdam. Uit een muurkast in een der monsterkamers werd een geldkistje waarin zich ongeveer f 2.75.- bevond, gesto len. Het kistje werd later in een tuin van een leegstaand perceel aan de Sarphati-i kade terugevonden. Een perceel aan de Alberdinck Th ij mi stra at heeft eveneens een bezoek gehad van inbrekers. Uit een kast op den zolder wer den twee colbertcostuums en een pantalon: ontvreemd. Voorts werd ingebroken in een woning aan de Prins Hendrikkade. Uit een sigaren kistje, dat op een lessenaar stond, werd een bedrag van 55 gulden gestolen. Door opensluiting hebben inbrekers zichi toegang verschaft tot een woning aan de Weesperzijde. De buit bestond uit eenige zilveren voorwerpen en een kristallen room- stel. Ter gelegenheid van de opening van het Huis der Duitsche kunst te München, werd een groote optooht gehouden, wel ke een beeld gaf van de Dultsehe kuituurgeschiedenis van de laatste 2600 jaar. Hierboven enkele figuren nit den stoet. Noord-Holland gaat weer jagen Bq de openstelling der jacht. De jacht staat voor de deur. Nog slechts korten tqd en de lief- hebber wordt weer in staat gesteld zich te wijden aan de sport, die den I waren jager niet alleen geeft de zoo fel begeerde spanning, doch die tevens j eischt een groote mate van geduld en..., kennis van zaken. i Nog korten tqd en in de duinen en bosschen van onze provincie zullen de scherpe knallen weer klinken. Zal het j onbeschermde wild opgejaagd worden, i en zal jagend Noord-Holland weer de vreugde smaken van een der alleroud- ste sporten die dit land kent. De jacht... op patrijzen, eenden, ha- zen. De jacht, waarvoor de belang- stelling weer groeiend is en die velen ook dit jaar spannende uren zal be- zorgen. De jacht in Noord-Holland is als volgt geopend: Klein wild: Patrijzen van 28 Aurg. '37 t.m. 31 Deo. 1937. Korhanen van 2 Oct. '37 t.m. 29 Jan. '38. Korhennen van 2 Oct. '37 t.m. 6 Nov. '37. Fanzantenhanen van 2 Oct. '37 t.m 29 Jan. 1938. Fazantenhennen van 2 Oct. '37 t.m. 31 Dec. 1937. Houtsnippen van 2 Oct. '37 t.m. 29 Jan. 1938. j Hazen van 2 Oct. '37 t.m. 31 Dec. 1937. Waterwild: Watersnippen van 2 Aug. '37 t.m. 9 April 1938. I Eenden, alle soorten, behalve bergeen- l den en eidereenden van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 1938. Ganzen van 2 Aug. '37 t.m. 9 April '38. Meerkoeten van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr. S 1938. Goudpluvieren van 28 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 1938. De jacht op wilde eenden (anas pla- j tyrhyncha) zal op de eilanden Texel en Ameland geopend zijn van 26 Juli 1937 t.m. 5 Februari 1938, Eendenkooien. Het vangen van de bieronder genoem- de waterwildsoorten door middel van eendenkooien zal in de provincie Noord- holland zijn toegestaan als volgt: Eenden, alle soorten, behalve berg- eenden en eidereenden, van 2 Aug. '37 t.m. 26 Febr. 1938. Netten. Het vangen van de hieronder genoem- j de waterwildsoorten door middel van i netten, waarvan het gebruik geoor- loofd is, zal in de provincie Noordhol- j land toegestaan zijn als volgt: Watersnippen van 2 Aug. '37 t.m. 9 j April 1938. Eenden, alle soorten, behalve bergeen- den en eidereenden van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 1938. j Ganzen van 2 Aug. '37 t.m. 9 April '38. Meerkoeten van 2 Aug. '37 t.m. 5 Febr. 1938. Goudpluvieren van 28 Aug. '37 t.m. 2 j April 1938. In het geheele Rjjk zal de jacht niet worden geopend op: Zwanen, bergeenden, eidereenden, duikers, kamphanen, wulpen, schol- eksters, grutto's, tureluurs en water- hoentjes.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8