Om de toekomst der Amerikaansche koopvaardij Engeland, grootverbruiker van onze zuivel Critick op rijtijdenwet Een vriendelijk masker Sociale verbetering in Amerika Geeo geheime zending van Gil Robles Gewapend verzet te Atjeh En tóch zond Frankrijk vrijwilligers Koopvaardijofficieren ia Marinedienst Duitsche Pater veroordeeld NOG GEEN OVEREENSTEMMING TUSSCHEN STAAT EN REEDERS BEREIKT. Tengevolge van dc hooge schecps-bouw- •prijzen en de veel te hooge bedrijfskos ten der schepen, welke ten dcele voort vloeien uit bepaalde wettelijke voorschrif ten ten aanzien van de bemanning, is de Amerikaansche scheepvaart geen loonend bedrijf. Ondanks dc na den oorlog door den staat gegeven aanzienlijke subsidies is het niet gelukt, een op vrij en parti culier initiatief gebaseerde scheepvaart tc scheppen. De slaat moet steeds weer de helpende hand bieden, zoodra de buitcn- landsche concurrentie op een of andere route te sterk wordt. Tengevolge van de vernieuwing en moderniseering der koopvaardij vloten van alle andere naties zien nu ook de U.S.A. zich gedwongen, aan een verjonging hunner voor on geveer 75 verouderde vloot te denken en weer is het de staat, die met aanzienlijke middelen het probleem tracht op te lossen. Zoo als bekend heeft Roosevclt aan het Congres een crediet van 160 milli- oen dollar gevraagd .dat binnen den tiid van 5 innr den houw van 05 nieuwe schepen moet mogelijk maken. De Amerikaansche reeders denken niet zeer gunstig over het plan van Roosevelt. want dil voorziet in de nweihVheïd nieuwe schenen en particuliere reederiien tc verhuren. Dit heteokent in de nractijk, dat de staat do grootste feeder wordt. De overige nieuwe schenen kunnen aan de reederiien worden verkocht en wel op deze wijze, dat de staaf ter boogie van het ver leende crediet aandeelhouder der reederïj wordt en 'lus ook hier zijn invloed kan doen gelden. De reeders zijn dan ook pessimistisch ge stemd, want niet slechts vreezen zij het ge vaar, dat Ie staat op zekeren dag de ge- hcele controle over de zeescheepvaart op zich zal nemen, maar bovendien meenen zij, dat de nieuwe schepen ondanks alles niet tegen dc bultcnlandscho concurrenlic opge wassen zullen zijn. In regeeringskringen ziet men dc dingen natuurlijk geheel anders, want men rekent er niet ten onrechte nn dat de nieuwe sche pen tengevolge van hun zuiniger brandstof- fenverbruik en hun gelijktijdige grootere snelheid in leder geval economischer zullen werken. Van politiek standpunt, uit gezien kan men er wel niet aan twijfelen, dat Roo- sevelt zijn eigen positie door het voorstel aanzienlijk verbeterd heeft, want zijn bouw programma boteokenf werk voor duizenden werkloozen en bovendien heeft hij Engeland en het Brilsche empire duidelijk Ie ver staan gegeven, dat de Yrreenigdr Staten be sloten zijn, htm eigen schcepvaartbclangcn, Jn het bijzonder in den Stillen Oceaan, tegen over het besluit van de Rritsche rijksconfe rentie met nadruk tc verdedigen. Arbeidstijd van beroepschauf feurs dient wettelijk geregeld. Van 1921 Juli kwam te Parijs bijeen het internationaal medisch Automobilistisch Clubs Mediaux, onder patronage van den minister van Buitenlandsche Zaken en Openbare Gezondheid. Op dit congres werd o.m. een voordracht gehouden door onzen landgenoot dr. G. A. Prins, voorzitter van de „Nederlandsche Ver" eeniging van artsen-automobilisten" te Utrecht, over het vermoeidheidsverschijnsel als oorzaak van auto-ongelukken. Sprekers conclusie was, dat na een strikt onafgebroken rit van 4 tot 5 uur een rust tijd van een half uur in het algemeen ge- wenscht is. De onlangs tot stand gekomen, maar nog niet in werking getreden rijtijdenwet in Nederland werd door spreker aan ernstige critiek onder worpen. Het bekend, dat noch over dit wetsontwerp, noch over het thans in dc maak zijnde rij tij den be sluit in het bijzonder de Nederland sche medische wereld is geraad pleegd. Duitsch-Russische betrekkinqen naar den vonn normaal. De „Isvcstia" schrijft, naar aanleiding van dc toespraken, uitgewisseld bij bet over handigen der geloofsbrieven van den nieu wen Russischen ambassadeur in Bcrchtes- Gadcn, dat met bevrediging geconstateerd moet worden, dat I-Iitler zoo'n eenvoudige waarheid bis. het woord, dat de instandhou ding van normale betrekkingen tusschen de USSR en Duitschland in overeenstemming is met dc belangen van beide landen, toe geeft. Hef belangrijkste is echter, dat de betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland slechts naai' den vorm normaal zijn, hetgeen in strijd is met de belangen van den vrede. Het blad wijst dan op de uitlatin gen in de redevoeringen van Hit- Ier en in het bijzonder van Göbbels. Wat de verklaring van Hitier betreft, dat normale betrekkingen tusschen beide landen dc eischen der niet-inmenging kunnen die nen, schrijft dit blad, dat verwacht moet worden, wanneer men de noodzakelijke con sequenties uit deze woorden trekt, dat de Duitsche spionnage in Rusland stop gezet zal worden. Ook zou men kunnen denken, dat deze verklaring dc bereidwilligheid in houdt, de Duitsche troepen uit Spanje terug tc trekken en een einde te maken aan de minder openlijke, maar toch even actieve inmenging in de zaken van verschillende landen, Oostenrijk, Hongarije, Roemenië of zelfs de Vereenigde Staten. Een dergelijk practisch begrip van dc noodzakelijke ei schen der niet-inmenging zou werkelijk in overeenstemming zijn met den algemeenen vrede. Het blad maakt zich echter geen il lusies over de mogelijkheid van soortgelijke practische cónsequenties van de woorden van Hitier en beperkt er zich derhalve toe het eenvoudige feit te constateeren, dat Hitier gedwongen is te erkennen dat het behoud van normale betrekkingen met de U.S.S.R een factor is van den algemeenen vrede en in overeenstemming is met de belangen van beide landen. Wet op loonen cn werktijden. Kankerbestrijding op grootc schaal. De New Deal in ge vaar. Naar uit kringen, die in nauw contact met het Witte Huis te Was hington staan, omtrent de plannen van Roosevclt verluidt, is de presi dent voornemens er met grooten klein op aan te dringen, dat nog in deze zitting van het congres twee belangrijke wetgevende maatrege len behandeld zullen worden, n.1. een reeds uitgewerkt program voor de opruiming van krotwoningen op groote schaal en een wet op de loo nen en werktijden. Een wetsontwerp, waarbij machtiging ge geven wordt tot het inrichten van een fe deraal instituut voor kankeronderzoek, waar mede een bedrag van 750.000 dollar ge paard gaat," en tot. het uittrekken van een jaarlijksche som van 700.000 dollar tot be strijding der ziekte, is door den senaat aan genomen en naar het huis van afgevaardig den gezonden. De beslissing van den senaat ten aanzien van een hervorming van het opperste ge rechtshof is de eerste ernstige politieke Ne derlaag van Roosevclt sinds November van het vorige jaar. Dc gevolgen van dit besluit zijn vol ge varen voor de aanhangers van de New Deal. (do nieuwe sociaal economische koers in Amerika) die van meening zijn, dat het op perste gerechtshof een bedreiging blijft voor de plannen tot oeconomische reorganisatie, daar de jongste arresten, welke gunstig wa ren voor de New Deal slechts werden goed gekeurd niet een stem meerderheid. Het Congres kwam tot de conclusie, dat voor den particulieren automobilist wettelij ke voorschriften ongewenscht moeten wor den geacht. De betreffende, met algemeenc stemmen aangenomen resolutie, stemde voor de dringende noodzakelijkheid, den rnaximalen arbeidsduur van berocpsschauf- fcurs wettelijk te regelen en den automobi listen in het algemeen de noodzakelijkheid bij te brengen, zulks door systematische voorlichting van bet rijdend publick, zich een rustpauze te gunnen, wanneer men vier tot vijf uren onafgebroken heeft gere den. Aardbeving in Alaska Verbindingen verbroken. Het meteorologisch instituut tc Joneau in Alaska deelt mede dat in Alaska een krachtige aardbeving is voorgekomen. De aangerichte schade is aanzienlijk. Nadere bijzonderheden ziin nog niet hekend gewor den. In Fairhanks ziin talrijke venster ruiten door <le schokken versplinterd. Nader wordt omtrent de aardbeving ver nomen. dat in Fairhanks na de eerste he ving. die verscheidene minuten duurde don geheeleo dag schokken van gerinceren om vang waargenomen zijn. De gehouwen schudden. Alle telegraaf- cn telefoonver bindingen zijn verbroken. Donderdagochtend meldden wij, dat men een wijziging in Franco's politiek verwacht te. daar deze een onderhoud gehad zou heb ben met den oud-leider der Spaansche Ka tholieken Gil Robles cn hem met een ge heime zending naar Londen belast had. In een interview met den correspondent van Reuter heeft Gil Robles, die nog steeds in Portugal vertoeft, ronduit ontkend, dat hij met een geheime zending naar Londen ging. De desbetreffende berichten, aldus Gil Robles, zijn volkomen ongegrond. Ik sta met geheel mijn hart aan den kant van de na tionalisten, maar er is niets gebeurd, dat geruchten, volgens welke ik met een bijzon dere missie naar Londen zou komen, zou kunnen rechtvaardigen. DUITSCHE OORLOGSSCHEPEN TE DANTZIG. Zes mijnenvegers van het eerste flottielje mijnenvegers der Duitsche marine, zijn gis termorgen togen negen uur in de haven te Dantzig hifm-engeloopen De flotfielieoorrvman dant wisselde bezoeken uit met den senaats president. den volkenhondscommissaris. den diplomatieken vertegenwoordiger van polen, den president der havencommissie en den gouwleider der N.S.D.A.P., Forster. Vier weerspannigen gedood. Het gerucht, als zouden vier At- jehers, uitgewekenen, van .Gampong Leupong, door een patrouille onder leiding van luit. de Raadt, op 30 ki lometer van Atjeh zijn gedood, wordt bevestigd. De „Dcli Courant" verneemt na der: De vier AtjeherS waren ontevreden we gens een kwestie met hun kamponghoofd. Zij vertrokken toen zwaar-gewapend het bosch in met het voornemen zich door tc vechten tegen de „kompenic". Van bestuurszijde poogde men hen tc overreden hun plan op te geven: het doc- kinhoofd zond een bevolkingspatrouille naar hen toe ter overreding, doch de uit gewekenen bleken niet voor overreding vatbaar te zijn, waarna militaire hulp werd ingeroepen. De militairen troffen de Atjehcrs aan in hun ladinghuisje. Zij werden omsingeld, waarna aan de kwaad willigen werd gevraagd zich over te geven. Als antwoord sprong een gewapend Atjeher naar buiten, die de patrouille aanviel. Hij werd ge volgd door een tweeden Atjeher, Beiden werden neergelegd. De patrouille drong toen het ladinghuisje binnen om tot arrestatie over te gaan van dc overige kwaadwilligen, die zich met blanke wapens hevig verzetten en tijdens het gevecht gedood werden. Ook enkele soldaten werden gewond, doch slechts on beduidend. AUSTRALISCH VLIEGTUIG VER ONGELUKT. Een watervliegtuig van de Australische luchtmacht is Donderdag bij Melbourne in zee gestort en gezonken. De inzittenden, rie vliegerofficieren, kwamen om het leven. Noordpoolstation ia verbinding met Tsjechisch radio-Amateur Zoodra ergens in een uithoek van de wereld een nieuw kortegolfstation in be drijf is gesteld, ontbrandt er dadelijk een wedijver tusschen de vele kortogolf-ama- teurs in alle wcrelddeclcn, om dc eerste tc zijn, met dat station in contact te ko men. Het is bezwaarlijk, een groot eren uithoek van de wereld to bedenken dan de Noordpool en' vele amateurs stelden weken achter elkaar dan oók hardnekkige pogingen in het werk om verbinding te krijgen. Als eerste is het thans aan den Tsjecho-Slovvaakschen zender O.K. 1 P.K. gelukt, in radiotelegrafische verbinding te komen met station Upol. Voor de talrijke korfegolfamateurs zal het wellicht interessant zijn. enkele technische details van den zender te weten. De zen der werkt met Philips „Miniwatt lam pen en had Philips tc 04 10 als eindlamp. De golflengte bedraagt 14.380 kiloherz, de zendschakeling is tri-tot-pa. De ontvangst van station Upol kwam binnen met enn sterkte r6 (d.i. goed hoor baar. zelfs bij storingen) en Q.S.A. 5 (duidelijke signalen). Hardnekkige beschuldiging der Duitschers. De „Völkische Beobaehtcr" schrijft over het ontkennen van Frankrijk betreffende het zónden van soldaten uit het Fransche vreemdelingenlegioen naar Spanje o.m., dat deze tegenspraak geen ernstige weer legging der beschuldigingen, maar slechts een categorische loochening inhoudt. Het blad houdt staande, dat niet alleen de aangevoerde feilen bewezen kunnen wor den. maar dat ook langer geleden gebeur tenissen die in oorzakelijk verband staan met deze „nieuwe interventie in Spanje" ter kennis zijn gekomen van een vrij groo ten kring van personen, o.n. zijn in Ooa- zan en Taza in Fransch Marokko sinds geruimen lijd vrijwilligers aangeworven op groote schaal. Taza zou de eigenlijke cen trale van deze aanwerving zijn, die vol komen openlijk zou geschieden en waarhij uitdrukkelijk hel doel. n.1. optreden aan hef „Spaansch-bolsiewistiscbe front" be kend zou worden gemankt. Het blad ziet hierin een bcwiis. hoe het gesteld is met de ..fictie" van de niet-inmenging, of liever welke „ficties" met zekere Fransche te genspraak in het leven moeten worden geroepen. BANKDIRECTEUR BEWAARDE BOMMEN. Dc politie heeft in het huis van een bank directeur te Amman in Transjordanië een ruimte ontdekt, waar bommen en munitie waren opgeborgen. De politie beeft den on der-directeur van den bank gearresteerd en' de bankzaak gesloten. Dc directeur werd over dc grens gezet. BOMAANSLAG TE ALEPPO. Bij den ingang van het huis van den Sy- rischen minister van buitenlandsche zaken is gisternacht een hom ontploft. Verscheiden kinderen werden ernstig ge wond. Men meent, dat deze aanslag zijn reden vindt in een persoonlijke vijandschap. Prins cn Prinses Chichibu naar ons land Omtrent het bezoek dat de broeder van den Mikado van Japan, Prins Chichibu en diens gemalin in het begin van Augustus PRINSES CHICHIBU. aan ons land zullen brengen, vernemen wij nader, dat de hooge bezoekers op 1 Augustus te Amsterdam zullen aankomen en tot 4 Augustus hier te lande zullen vertoeven. Gevonden goudschat weer zoek Geheimzinnigheden De toch reeds scnsationeele vondst van een aantal gouden baren tot een waarde van drie millioen dollar, in Panama (Mid- dcn-Amerika), heeft een nog geheimzinni ger tint gekregen door een bericht, dat ver spreid werd en volgens hetwelk de enorme goudvoorraad weer verdwenen is. Niemand weet, waar het goud zich bevindt. Daar komt nog bij, dat tegelijk met het bericht over het verdwijnen van de goudschat be kend werd, dat Joanes van Stick, die de autoriteiten in kennis heeft gesteld van de ontdekking getracht heeft de hand aan zich zelve te slaan. Oefenkampen voor nazi's bij New-York? Dc Amerikaansche afgevaardigde Willi- am M. Citron. democratisch afgevaardigde van Connecticut, heeft een dringend ver zoek ingediend nasporingen te doen naar berichten, volgens welke zeventien natio naal socialistische militaire oefenkampen ingericht zijn in An dover in den staat New York cn elders. Ambtenaren van bet staatsdepartemènt en het departement van justitie houden zich thans hiermede bezig. Sensatievlucht verboden Mattern mag niet over de Noord pool vliegen. Het Amerikaansche departement van handel zou den vlieger Mattern geen machtiging hebben verleend op 10 Augustus via de Noordpool naar Moskou te vliegen, daar het van meening is, dat dit plan veel eer een „sensatievlucht" beoogt, en van slechts ondergeschikt belang voor de lucht vaart is. POLITIEK RELLETJE IN FRANKRIJK. Donderdagavond is het ter gelegenheid van een door de Fransche sociale partij heiegde bijeenkomst tot botsingen geko men met 300 personen van andere politie ke opvattingen, die in de huurt van de ver gaderzaal waren samengeschoold. De hetooeers wierpen mete steenen. Dc ruiten der zaalruimte worden vernield en verscheidene personen door scherven ge wond; buiten de zaal werden vijf leden der Fransche sociale partij gewond. Verordening van de Engclschc regcering. De Engclsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat in bet vervolg de officieren der koopvaardij een cursus in militaire we tenschapen moeten volgen, teneinde hen bekend te maken met de plichten, welke zij in tijd van oorlog zullen moeten vervullen. Tot. dit doel zijn verscheidene instructiocen- tra in Londen en Southampton, alsook in andere groote plaatsen, waar de officieren de lezingen en demonstraties kunnen bijwo nen. welke door marine-officieren worden gegeven en waarin hen in groote trekken de maatregelen, welke genomen moeten worden hij een aanval op volle zee, uiteen zullen worden gezet. Vier vijfde van de boter op de wereldmarkt. Nederland de grootste kaasleverancier. Dat Groot-Brittannië de grootste afnemer van bacon ter wereld is, voorts van zuivel producten, eieren en andere pluimveepro ducten, was bekend. Hoe groot, blijkt op nieuw uite en statistisch overzicht, dat door de rijkseconomische commissie is uitgege ven: In het afgeloopen jaar heeft Groot- Brittannië meer dan 4/5 verbruikt van de boter, die op de wereldmarkt werd aangeboden. Meer dan de helft van alle kaas cn eieren cn zoo goed als alle bacon. De verhoogde koopkracht van liet Brit- sche volk blijkt uit het feit, dat de vraag voor zuivelproducten geen invloed heeft on dervonden ten gevolge van de prijsstijging, aldus de Tel. De Invoeren van bacon, zuivel producten en eieren kostten aan Groot Brit- tannie gedurende het afgeloopen jaar bijna 8.5 millioen pond sterling meer dan in het daaraan voorafgaande jaar, doch het ver bruik van boter liep slechts in geringe mate terug cn dat van eieren steeg. De producten uit de rijksgewesten eischen een steeds groeiend aandeel van de importen op. Dé invoer van boter in het Ver. Konink rijk bereikte in 1936 het recordcijfer van. 9.750.000 cwt. een vermeerdering ten opzich te van 1935 van IV2 pet. De waarde bedroeg 44.400.000. Engeland zelf produceerde on- gdveer 10 pet. op 950.000 cwt. Het Empire leverde 53 pet. van liet lotaal in vergelij king met 57 pet. in 1935. Deze inzinking is het gevolg van geringere exporten uit Au stralië waar de weersomstandigheden on gunstig waren geweest. Nieuw-Zeeland, dat de voornaamste leverancier is, zond een re cord hoeveelheid, welke 29 pet. van de to tale importen vertegenwoordigde vergeleken met 27 pet. in 1935. De invoer van boter uit het binnenland bedroeg 740.000 cwt. Het verbruik van boter gedurende 1936 wordt geraamd op 24.8 lbs. per hoofd tegen 25.2 Ibs. in 1935. liet. verbruik van margarine steeg van 8.4 lbs. per hoofd tot 8.7 lbs. De kaasimporten bleven dalen. Zij bedroegen in totaal 2.676.000 cwts., het laagste totaal sedert 1922. Uit het Britsche rijk komt ongeveer 90 pet. der invoeren doch van de bui tenlandsche kazen komt het leeu wendeel op het Nederlandsche pro duct. In 1936 voerde Nederland op de Britsche markt in 197.000 cwts., waarbij de gezamenlijke, invoeren uit alle andere landen buiten het Britsche rijk met nog 12.000 cwts'. werden overtroffen. Het verbruik van kaas was dit jaar lager dan in 1935, n.1. 8.8 lbs. per hoofd tegen 9.1 lbs. De import van eieren in 1936 bedroeg 246.500.000 dozijn. Dit is 25 pet. meer dan in 1935 en het hoogste totaal sedert 1931. Bijnt, 1/3 der importen kwam uit Dene marken en ruim 15 pt. uit Nederland, met 3.800.000 great hun-red. Uit het Britsche rijk kwam slechts 19 pc.t tegen 24 pet. is 1935. Het verbruik per hoofd wordt ge raamd op 159 eieren tegen 150 in 1935. Slechts 3/5 van het verbruik werd door En geland zelf gedekt tegenover 2/3 een jaar te voren. De baconimporten op een totaal van 6.570.000 cwt. waren 5 pet. beneden die van 1935. Van het totaal kwam 24 pot. uit het Britsche rijk, de hoogste proportie die ooit. is bereikt. De productie van Engeland zelf steeg met 18 pet. Nederland stond van de buitenlandsche landen, die bacon op de Brilsche markt invoeren, op de tweede plaats met 485.000 cwt., bijna 10 pet. van het buitcnlandsch totaal. Voor gesuikerde gecondenseerde mellc in het bijzonder gesuikerde gecondenseerde ondermelk blijkt Nederland nog steeds ver reweg de grootste leverancier op de Britsche markt. Zijn verdiensten toerden gewaar deerd Als bezwarend werd echter beschouwd, dat beklaagde reeds eenmaal werd gewaar schuwd, doch zich hieraan niet heeft ge stoord. Reuzenvuurtoren in het Panamakanaal Licht in twee oceanen zichtbaar De Amerikaansche legercommissie heeft het wetsontwerp goedgekeurd voor de op richting in het gebied van het Panama-ka naal van een zeer groot monument voor generaal Goethals, den ingenieur, die belast was met den aanlog van het kanaal. Het monument, dat 166.000 dollars zal kos ten. zal den vonn krijgen van een reusach- tigen vuurtoren, welke zoowel de vliegtui gen als de schepen als gids zal moeien dienen 011 waarvan liet licht in beide ocea nen zichtbaar zal zijn. (De afstand tusschen beide oceanen bedraagt 250 km. Red.) Amerikaansche arbeidersleiders gearresteerd Vier leiders van het comité voor industri- eele organisatie in Amerika zijn gearres teerd, beschuldigd van aanstichting tot rel letjes met. overtreding van een hevel van het federale hof. Deze arrestatie staat in verband met de botsing, die is ontstaan tusschen een honderdtal stakingsposten cn 85 werkwilligen die trachtten den werkplaat sen tc betreden van de Bike Web Manu- facturing Plant, waar een staking heerschte. Gisteren stond voor de bijzondere recht bank te Münc.hen de Jezuitenpater May te recht, beschuldigd van den kansel voortdu rend te hebben opgehitst tegen de leiders van den staat en getracht te hebben het vertrouwen van het volk in de politieke lei ding te ondergraven. Beklaagde bekende de ten laste gelegde uitlatingen te hebben gebruikt en werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van zes weken voorarrest, als mede betaling der kosten. Bij het vonnis is rekening gehou den met de dappere houding van be klaagde gedurende den oorlog en in den strijd tegen het Bolsjewisme.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2