Rook TRÏUMPH Spit Moderne practische economie Een recreatieoord in Schagen Economische beschouwing Benauwd? WDUSJE w in den rug -- de 1 cent sigaret die blijft triomfeeren Een plaats die leeft, werkt aan zijn toekomst Lotharingsch erts en Roerkolen Zaterdag 24 Juli 1937 Tweede blad Door organisatie en dwang wordt getracht de gevolgen van verkeerde maatregelen op te heffen Moderne economie is er natuurlijk niet, Hoewel de grootsche experimenten van de laatste decenndeën ons getuige hebben doen zijn van uiterst interessante proefnemingen is het toch sterk de vraag of de economische wetenschap daar zoo heel veel profijt uit heeft getrokken, voor zoover dit neerkomt op het openen van nieuwe, tot dusver on bekende perspectieven. Eerder mag men de zaak omkeeren en zeggen, dat de mannen van de practijk zich meer dan voorheen heb ben laten leiden door de theorie. Echter de den ze die met oen zeer bijzonder oogmerk. Wanneer we enkele vrij gelukkige landen, zooals bijvoorbeeld het onze, uitzonderen, dan ontdekt men vaak een streven dat er niet zoozeer op is gericht om door een juist gebruik maken van de theorie te ko men tot een grootere welstand van het volk, dan wel om middelen te vinden die de na- deelige gevolgen van een totaal verkeerde politiek moeten wegnemen en verzachten. Bij voorkeur duurzaam. Dit komt neer op het zoeken van een methode, waardoor ongestraft economische maatregelen kunnen worden getroffen, die de tendens hebben het welstandspeil te ver lagen. In werkelijkheid bestaat zulk een metho de natuurlijk niet en, aangezien onder „moderne practische economie" dit. streven werd bedoeld, zou mexi kunnen zeggen, dat deze laatste neerkomt op een pogen om de economische wetten te ontduiken. Hoewel dit streven op den duur natuur lijk slechts spaak kan loopen, moet. men er zich toch over verwonderen, dat, niettegen staande de enorme kapitaalvernietiging welke in sommige landen wordt bedreven landen overigens, waarvan men reeds voor eenige jaren aannam, dat de reserves on geveer moesten zijn verteerd alles nog blijft marcheeren op een manier, welke de niet al te nauwlettende toeschouwer ge neigd is als goed te cpialificeeren. Dit resultaat is bereikt door een zoo uit stekende organisatie, dat ze een betere zaak waardig mag worden genoemd. De organi satie alleen echter zou vermoedelijk nog niet doeltreffend zijn, indien daarnaast niet in ruime mate dwang werd uitgeoefend, die maakt, dat degenen, die zeker ontevreden zouden zijn met de_ stoffelijke goederen, wel ke hem door het systeem van brood-, vet- en andere kaarten worden toegesmeten, zich welwijselijk stil houden. Zoo goed is alles georganiseerd, dat zelfs de vreemdelingen, die in groote scharen een land als Duitschland plegen te bezoeken, niet, eens merken, wat er precies aan de hand is. Voor hen bestaat geen schaarschte aan levensmiddelen, de steeds toenemende armoede gaat aan hen voorbij. En wanneer ze straks' naar huis terugkeeren, weten ze te vertellen, dat de toestand in de streken, die ze hebben bezocht, uitstekend is. Om dit oordeel was het de Duitsche orga nisatoren slechts te doen en men moet toege ven, dat ze over het algemeen in hun opzet sla gen. Toch verandert dit aan de eigenlijke situa tie niets. Die is slecht en die zal slechter blijven worden, totdat zelfs de dwang niet meer bij machte zal zijn het volk rustig te houden. Tenzij de regeering van tactiek verandert en minder wenscht op te offeren aan oor logsuitrusting en bewapening. Een volk kan, gelijk dit met een particulier het geval is, zijn inkomen slechts verdoelen over zijn verschillende behoeften. Een particulier kan duur wonen, maar hij zal de extra uitgaven, die hij daarvoor doet, moeten inhalen op voeding en kleeding Een volk kan een groot deel van zijn inkomen bestemmen voor oor logsdoeleinden, maar het zal daar door onherroepelijk minder kunnen besteden aan die zaken, welke het welstandspeil bepalen. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akkers Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma AKKER"* Hoe ongewenscht zulk een gang van zaken ook mag zijn vóór het Duitsche volk zelf zoowel als voor zijn buren, toch zijn de kiemen van beterschap zeker aanwezig. De kracht, die noodig is om iets in een bepaal de richting te blijven stuwen moet voortdu rend toenemen, omdat de tegenkracht, die de evenwichtstoestand wil hei-stellen, groo- ter wordt. Hoe lager het welstandspeil daalt, hoe sterker de behoefte aan stoffelijke goederen wordt gevoeld en hoe grooter de drang daarnaar zal worden. Dit houdt voor ons Nederlanders de belofte in, dat onze land bouwproducten, die thans zoo weinig wor den begeerd, zich straks wel eens in een veel grooter belangstelling zouden kunnen verheugen. Daarnaast zal militaire uitrusting door het volk geregeld meer als een last wor den gevoeld, die het ten slotte zal wenschen af te schudden. Hoezeer aan bewapening nog andere ge varen verbanden zijn, dan alleen die van een dalende welvaart, begint in Duitschland meer en meer te blijken. Wapenen toch worden door menschen gedragen en bediend. Het begint meer en meer onzeker te worden of de Duitschers deze ten allen tijde vóór Hitier en niet tegen hem zullen gebruiken, indien ze er de beschikking over krijgen. We hebben zoo iets vaker gezien en juist in den regel bij volkeren, die er economisch slecht aan toe waren. Indien de geruchten in deze richting slechts bij benadering juist zijn, dan zou het kunnen zijn, dat het oorlogsgevaar daalt, naarmate Hitier voort gaat het land verder uit* te rusten. Men komt dus langzamerhand tot de con clusie, dat met de organisatie en de dwang, dlie de kapitaalverspilling en de daaraan verbonden welstandsverlaging hebben mogelijk gemaakt, langzamerhand het uiterste is bereikt en dat we zoover zijn gekomen, dat in Duitschland een kente ring te wachten is. Zoo heel plotseling zal die nog wel niet komen, want de regeering hoopt het altijd nog verder in de door haar gewenschte richting te kunnen sturen. Waar bij ze echter moet doodloopen, omdat, daar door de harmonie in te groote mate wordt verbroken. We mogen slechts hopen, dat de bewe ging zich in alle rust zal voltrekken. Een hevige schok in den vorm bij voorbeeld van een revolutie, zou zoowel voor het Duitsche volk als voor zijn buren slechts van nadeel zijn. Of het nog mogelijk is, dat is iets anders. Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. onmiddellijk verdwijnen de pijnen omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er door worden verdreven. met AKKER's KLOOSTERBALSEM Doosje 35 ct. Potten 62'/2 ct. en f. 1.04 De trotsche spreuk, gebeiteld in den ge denksteen op Nêerlands grootste Water bouwkundige werk, de Afsluitdijk Holland- Friesland: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst", is in niet mindere mate van toepassing op een gemeente, die als levend organisme eveneens steeds moet arbeiden aan haar toe meien als een otter te duiken in het koele water van plas of zee. Lucht, zon en water. Gezondheid! Levenslust! Reinheid! De moderne mensch voelt ze als een behoefte. Een nieuw geslacht groeit op, een generatie die kan zwemmen en roeien, die het genot kent van het zonnebad, zich. de huid laat bruinbakken en met bekwame hand de ranke kano voortjaagt over de zil veren waterplas. Een geslacht, dat niet alleen zal profi- teeren van de gemakken, welke de snelle verkeersmiddelen bieden, maar dat ook zich wil verheugen in de rustige rust van het stx-and of het binnenbad. hier een fraai beeld geschapen, dat als t ware de 'nieuwe tijd symboliseert. Dwars over de inham, welke door de bocht in den dijk wordt begrensd, loopt een breede dam, welke het eigenlijke zwembad afsluit van de groote plas. Aan de eene zijde een gekrioel van menschen, die zich oefenen in de zwem- sport of zich vermaken met een balspel. Aan de andere zijde van den dam dó wijde plas, waarop een bonte mengeling van snelle kano's en andere lichte vaar tuigjes. En daartusschen de hoofden van de goe de zwemmers, die 'n zilveren spoor trekken door het koele water en zich in onderlinge strijd spoeden naar het aardige eilandje in het midden, dat met zijn dicht gebla derte een idylische rustplaats belooft. Rechts, daar in dien hoek, geflankeerd door die groote bloeiende bouquet van ro dodendrons, zien wij de zonnebaders, uitge strekt op schoon wit zand of heerlijk geu rend hooi, dat een zorgzaam bestuur uit spreidde, en even verder, waar oen kunst matig strand is gemaakt merken wij de ou deren op, gezeten aan gezellige tafeltjes, onder de schaduw van hoornen en kleuri ge tuinparasols, rustig genietend van 't spel en de jacht naar gezondheid der jeugd. Een droombeeld, hoor ik U zeggen. Zeker! Maar een droombeeld, dat werkelijkheid kan worden en moet worden. Men zie slechts naar Winkel, dat straks door het lofwaardig initiatief van slechts enkele enthousiastelingen een zwembad komst en niet moet ophouden eiken dag opnieuw bouwsteen aan te dragen, waar uit het gebouw harer toekomst wordt op getrokken. Waar versaagd wordt, waar een geest van Jan Salie heerscht, daar laten de steenen van het gebouw, dat bet voorge slacht optrok, onherroepelijk los. Alle tijden immers stellen eigen cischen en van onze voorvaderen is moeilijk te ver langen, dat zij de nooden hunner nazaten in volle omvang zouden hebben voorzien. Zij konden niet vermoeden, welk een voorname plaats frissche lucht, zon en water in het leven van de modernen mensch zouden gaan innemen en hadden er niet het flauwste idee van, dat hun kin deren en kleinkinderen hun lichaam, slechts beschut door een dun tricotje, nog eens zouden gaan blootstellen aan de brandende zon of er zich in zouden ver- HET TOEKOMSTBEELD. En nu wil ik een toekomstbeeld voor U oproepen. We begeven ons langs den Menisweg in de richting van „de Wiel". Maar U kent ze niet meer, die stille plas, die eeuwenlang daar door riet om zoomd, rustig heeft geslapen te midden van de grazige weidevelden. Eindelijk heeft de mensch begrepen, dat de Zuid westerstorm, die eeuwen geleden de zwakke dijk beukte en doorbrak en als een bloedrood lidteeken „de Wiel" achterliet als een diepe, waardelooze plas daarmede aan ons tegenwoordig geslacht een kostbare gave heeft geschonken. De oevers zijn met boomen en heesters begroeid en een jonge kunstenaar heeft EEN BRUG TUSSCHEN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. RONDOM HET NIEUWE HANDELS VERDRAG. Het Verdrag van Versailles gaf aan Frank rijk Lotharingen weer terug. Duitschland verloor zijn belangrijkste erlsmijnen en Frankrijk werd tot net rijkste ertsland van Europa. Maar aan Frankrijk ontbreken de kolen om deze ertsrijkdommen binnen de ei gen grenzen in voldoende mate te verwerken. Weliswaar bezit Frankrijk kolenmijnen in het noorden en eenige andere gebieden, maar de eigen behoefte kan toch slechts voor 60 gedekt worden en de qualiteit van de Fran- sche kolen is bovendien niet al te best. In het bijzonder voor de hoogovens zijn de Fransche kolen zoo goed als niet te gebrui ken. Frankrijk moet dus kolen invoeren en als leveranciers van dit product komen Bel gië, Engeland en vooral Duitschland in aan merking. Deze kolenleveranciers zijn landen arm aan erts, zoodat zi| er waarde aan hech ten, hun kolen slechts tegen erts in te rui len. Zoo ontwikkelde zich een levendige erts kolen-ruilhandel, tusschen Frankrijk, België en Duitschland. In 1936 beliep Frankrijk's ertkuitvoer ongeveer 18 millioen ton, waar van 10,1 millioen ton naar België en 7.8 mil lioen ton naar Duitschland ging. Bij een koleninvoer van 2.6 millioen ton stamde 1.6 millioen ton uit Duitschland, 0.5 millioen ton uit België en ongeveer eenzelfde hoeveelheid uit Engeland. De erts uit Lotharingen en de ko len uit het Roergebied moeten on danks alles steeds weer samenko men. Zelfs wanneer de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland nog zoo troosteloos waren, bestond hier een belangrijke brug, welke niet afgebroken kon worden. Voor Duitschland heeft deze verbinding intusschen iets aan waarde verloren, wijl een deel van de Duitsche in dustrie zich op andere ertsen heeft ingesteld, maar desondanks blijft deze erts-kolen-ruil voor de Duit schers toch nog van groot belang. Zoo bestaan er dus zeer sterke banden tus schen de Fransche en de Duitsche zware in dustrie en in den loop van de jaren heb ben zich daaruit dank zij een vertrouwelijke samenwerking vriendschappelijke betrekkin gen ontwikkeld, welke voor de beide landen dikwijls van de grootste beteekenis zijn ge weest. Het nieuwe handelsverdrag. Dit bleek ook weer bij de laatste onderhandelingen over een Fransch- Duitsch handelsverdrag, dat gelukki gerwijs dezer dagen gesloten kon worden, zoodat na een verdragloozen toestand van twee jaren weer een ge zonde basis voor de verbetering in de Fransch— Duitsche handelsbetrek kingen kon worden belegd, een feit, dat natuurlijk ook in politiek opzicht van groot belang is. Het belangrijk ste onderdeel van dit verdrag vormt de overeenkomst over den erts-kolen- ruil. Deze overeenkomst gaat uit. van den ruil in het jaar 1935 en bepaalt, dat de Duitsche ertsinvoer van 490.000 tot tot 600,000 ton ver hoogd wordt, terwijl dc Duitsche kolenuit- voer naar Frankrijk zelfs van 116.000 ton tot 275.000 ton zal stijgen. Merkwaardig is daar bij, dat de grootste der Fransche ertsleveran ties, onmiddellijk met kolen verrekend wordt, zoodat de Duitsche deviezenbalans niet belast wordt. Wijziging in het betalings verkeer. Overigens is er in het geheele betalings verkeer een verandering gebracht en wel op deze wijze, dat de Fransche importeurs hun verplichtingen niet meer door betaling aan het Parijsche bureau nakomen, maar onmid dellijk in deviezen aan de Duitsche rijks bank betalen, waarbij geen bureaucratische formaliteiten vervuld behoeven te worden. Anderzijds heeft de Duitsche rijksbank eenige tegemoetkomendheid ten aanzien van het gebruik van deviezen betoond. Bij het tegenwoordige goederenverkeer kan men er op rekenen, dat de Duitsche rijksbank per jaar ongeveer voor 2.5 milliard aan deviezen zal overhouden. Tien procent daarvan komen ter vrije beschikking van de rijksbank te staan. Een bijna even hoog bedrag gaat naar de Duitsche firma's, die in Frankrijk verte genwoordigingen hebben en dus deviezen be hoeven. Verder zijn eenige honderden mil- lioenen, noodig, om schulden uit de vroegere clearing voortvloeiend te dekken en tot be taling van renten van rijksleeningen, enz. Voor de goederenuitvoer uit Frankrijk houdt Duitschland dan ongeveer 1.6 milliard francs over. Hiervoor kan het hout uit de Fx-ansche koloniën en kamgai'ens van de Noordfx~an- sche tetxielindustrie koopen, teiwvijl er boven dien nog iets overblijft om in beperkten om vang producten van den Fransc'hen land bouw, den wijnbouw en de luxe-industrie af te nemen. Perspectieven voor het toeristen verkeer DuitschlandFrankrijk. Zoo is er dus een nieuw uitgangspunt ver kregen, waarbij Frankrijk nog het voordeel heeft, dat Duitschland nog een crediet van 110 millioen francs ter beschikking heeft ge steld voor reizigers, die de Parijsche wereld tentoonstelling willen bezoeken. Weliswaar is dit geen hoog bedrag, maar het is toch een vooruitgang dat na vele jaren, waarin liet toeristenverkeer van Duitschland naar Frankrijk practisch gelijk nul was, er ook in dit opzicht thans weer grootere mogelijkhe den gegeven zijn. gaat openen, dat tot de fi'aaiste in Hollands Nooi'den zal gaan behooren. Hier heeft men begrepen, dat arbeid brengen aan wexkloozen zich kan paren aan 't scheppen van levensvreugde voor 't huidige en komende geslacht. Welnu, de weg is gewezen! Ook wij hebben wérkloozen! Ook hier vraagt men werk! Waarom geen ernstige poging gedaan om de vrijwel waardelooze' Wel om te tooveren in een recreatie-oord van den allereex-sten rang? Bezwaren, zeker, ze zijn ei'. Te over zelfs. Maar die waren er ook in Winkel en elders. Wij, hier in Schagen, hebben het groote voorrecht over een mooie, wijde plas met goed, zuiver water te beschikken; elder§ moet men duizenden uitgeven om een konx van nog geen tiende gi*oot.te te gi-aven* Deze voorsprong hebben wij alvast. Daarom: Wie pakt deze zaak aan? De tijd van plannen maken is de dag van heden! Straks komen weé-r tallooze werkloozen om steun bij de gemeente aankloppen. Geef deze menschen werk. Schagen! begint nog vandaag te bouwen aan Uw toekomst. Nu is het tijd. Het Rijk hoeft Winkel gesteund, het zal ook zeker Schagen steunen bij zijn poging om een oord te scheppen, waar de mensch door schoonheid en sport tot ware lerens- vreugde wordt gebracht. Kon haar been nauwelijks gebruiken door rheumatische pijn in de knie „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheumatische pijnen. Eén knie was zoo pijn lijk, dat ik mijn been nauwelijks gebi'uiken kon. Op aanx-aden van een vriendin pro- beei-de ik de kleine dagelijksche dosis Kru- schen Salts en vond hierbij beslist baat. Ik voelde mij over het geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheumati sche pijn gehad". Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen woi'derx meestal vex*- oorzaakt door een overmaat van uiinezuur in het organisme. De zes zouten in Kru- schen Salts zoi-gen er voor, dat dit gevaai*- lijke urinezuur, alsmede alle andex-e scha delijke afvalstoffen langs natuuxiijken weg zacht en volkomen worden venvijdex'd, zoo dat de oorzaak van Uw pijnen wordt weg genomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende di'ogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam voorkomt. den helder

Schager Courant | 1937 | | pagina 5