Kust en Usselmeervisscherij De spanning is verdwenen De vierkamp in Duitschland „Vervloekt zij de Volkenbond" De groote prijs van Duitschland Dronken matroos omvergereden Geen beperking van koolzaad-uitzaai Zweefvliegers in den dop Nachtelijke overval Marconi ten grave gedragen Engelsch legervliegtuig verongelukt Denemarken breidt caseïne-productie uit y.cAatxn Euwe wint van Aljcchin en Saemitch. De hangpartij uit de derde ronde tus schen Dr. Euwe en Dr. Aljechin, welke par tij oensdap na 31 zetten werd afgebro ken, werd gisterenmorgen voortgezet cn door den wereldkampioen gewonnen. Voorts won Saemisch de afgebroken partij van DR. MAX EUWE Bognljubov, ondanks het feit dat hij de kwaliteit cn twee pionnen achterstand had, doch daartegenover stond, dat Saemisch een geweldigen aanval bezat. De stand in den vierkamp is thans: 1 Euwe 2A punt plus 1 afgebroken partij., 2 Aljechin 2 pun ten; 3 Bogoljubov 1 Yi punt 1 Saemisch 1 punt, plus 1 ufgebroken partij. Nog een zege van omen landge noot. De partij tusschen Dr, Euwe en Saemisch, welke in de vierde ronde bij don 33sten zet in eon l^etere stelling en oen pion meer voor onzen landgenoot werd afgebro ken, is vandaag door den wereldkampioen gewonnen. Saemisch verloor, doordat bij bij een slechte stelling na den -listen zet den tijd overschreed. De stand in den vierkamp is thans: 1. Dr. Euwe 3)4 punt, 2. Dr. Aljechin 2 punten 3. Bogoljubov VA punt, 4. Saemisch 1 punt. Vera Menschik blijft wereldkampioen In den wedstrijd om het wereldkampioen schap schaken voor dnmes, welke wordt gespeeld in het Grand-hotel „Ranhans" op den Sommering, beeft Vera Menschik haar titel tegen de Duitscho kampioene Sonja Graf verdedigd. Hccds de twaalfde par tij bracht de bcslising ten gunste van Vera Menschik. Na zestien partijen won zij van haar Duitsche tegenstandster met liy2 tegen 1V?. punt. Geldelijke opbrengsten in Jnni beter dan het vorige jaar. De afdeeling vissclierijen van het. depar tement van Economische Zaken deelt liet volgende mede omtrent de kust visscherij en de isscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrek king hebben op de maand Juni 193G. In hot nict-afgcslolen gedeelte van de Zuiderzee werd dc visscherij min der druk uitgeoefend dan in Juni 1036. De geldelijke uitkomsten van deze visscherij, benevens van die in het IJsseltnccr waren heter dan in Juni van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg n.1. volgens voorloo- pige opgave resp. in bet niet-afgeslotcn ge deelte van de Zuiderzee 2.213.121 (2.403.919), Kg. en f GS.812 (f 39.0.77) cn in liet IJssel meer 623.355 (42S.3S3 kg. en f 210.8802 f ISO.8',3) In liet IJsselmeer waren de aalvangsten met kuil- en kornetten zeer bevredigend. Met de aalfuiken werden betere resultaten verkregen dan in Mei, de vangsten langs de Noordhollandsche kust van Medemblik tot Hoorn waren zelfs zoor gunstig. Daarente gen was liet resultaat der hoek want vis scherij niet bevredigend. Dc aal was over het algemeen dun en dc prijs laag. De vangsten der staande botnetvisschers waren gering. Alleen in de nabijheid van Stavoren werden nog eenigszins loonende vangst-en gemaakt. Haring, ansjovis, garnalen, mos selen. In het nict-afgcslotcn gedeelte van dc Zuiderzee waren de firarln'gvangsten met de kommen van weinig beteekenis. In het be gin der maand werd in enkele kommen, voornamelijk bij den Pollondam en benoor den Harlinaen, goed ansjovis gevangen. De prijs van de ansjovis was hoog. De vvonderkuilvisscherii op ansjovis leverde enkele dagen in verband met don hoogen prijs soete besommingen op. Met de zegen werd weinig ansjovis gevangen. Het re sultaat der botvisscherij met schutvvant was niet gunstig. De uitkomsten der bot- visscberii met hoekwant waren wat beter, daarente-en werd met staande netten in den regel niet veel bot gevangen. De vis- scherii op garnalen, welke gekookt werden afgeleverd, was van geen beteekenis. Een 30-tal vaartuigen visehte op garnalen voor de drogerij te Oudeschild. De vangsten waren kleiner dan in Mei.. Het resultaat UÜetiennen Dc wereldkampioenschappen Fransche ploeg samengesteld. Frankrijk zal bij de wereldkampioenschap pen, welke in de tweede helft van Augustus te Kopenhagen worden georganiseerd, door de volgende renners vertegenwoordigd wor den: Sprint professionals: Chaillot, Gérardin en Michard; Stayers: Terreau en G. Wambst. Wegrenners amateurs: Carapezzi, Cou- dere, Lesguillons en Coudrain. Wegrenners professionals: Magne, Lapébie Speichcr cn Le Grevès. DE TOUR DE FRANCE. Anton van Schendel houdt dap per vol. Lapébie en Choque winnen de 18e étappe. Deze achttiende étappe van Lc Rochelle naar Rcnncs is verre van gemakkelijk ge weest en indien de renners gedacht mochten hebben, dat het op deze laatste étappen niet meer zoo zwaar zou zijn, hebben zij de plank toch mis geslagen. De rit tegen het horloge ging van La Ro- chelel naar La Roche Sur Yon, 'n afstand van 81 K.M. Deze 81 K.M. werden met een gemiddel de snelheid van ongeveer 41 K.M. per uur gereden en dat, ondanks liet vroege uur, in een groote hitte. Dc eene jacht volgde de andere op. om beurten namen de renners van een groep den kop, er werd hier strijd geleverd om seconden. Vooral de Fransche cn Italiaansche renners streden een grooten strijd en onze landgenoot was hierbij een van dc besten. De Italianen kwamen, aan gevoerd door Martano, na 1 uur 59 min. 21 sec. binnen. Vlak achter Martano lagen Introzzi, Vicini, Anton van Schendel, Ca- musso en Romanatti. Toen de Franschen, onder leiding van Lapébie, waren binnen gestoven, bleek het, dat zij 11 seconden sneller dan de Italiaansch-Nederlandschc groep hadden gereden. Geen der andere groepen noteerde een korteren tijd. Op het tweede gedeelte van de étappe, van La Roche Sur Yon haar Rennes over een afstand van 172. K.M., welke met massa start werd verreden, kwam de terugslag van van de groote inspanning, welke de renners tijdens den tijdrit hadden moeten ont plooien. Eerst op enkele kilometers afstand van de eindstreep sprong plotseling Chocque weg; een achtervolging be gon, maar de Fransclunan wist toch nog met zes seconden voorsprong op een groote groep als eerste over de finish te stormen. De Fransche individueel Fréchaut won in de sprint voor Puppo, Cloarec en Brae- ckeveldt, terwijl de 39 rijders, die daarna volgden en waaronder zich ook Anton van Schendel bevond, op de zesde plaats werden geklasseerd met denzelfden tijd als Frcchaut. Het totaal klassement: De stand luidt thans: 1. Lapébie, Frankrijk, 126 u. 28 m. 29 sec. 2. Vicini, Italië, idiv., 126 u. 33 min. 24 sec. der visscherij op mosselen voor eendemoe- der was niet gunstig. Van 2 tot 22 Juni wc-xl het gesloten gedeelte van de Wadden zee beoosten den dam van Ameland open gesteld voor de zaadvisscherij door Zeeuw- sclie visschers. Dc visscherij op alikrui ken beperkte zich tot het rapen langs de zee-dijken. Avro-klanken geven aanstoot. Meer dan eens treft men, aldus dc Msb. in do Engelsche radiotijdschriften liet op schrift „Hoor je dat?" aan, waarbij luis- teraars elkaar attent maken op bijzondere uitzendingen. In het programmablad voor buitenland- sche uitzendingen „World Radio" kwam een ingezonden stuk voor, waarin een Londen- sclie luisteraar zijn verwondering uit je gens de uitzending van de AVRO .Pad vinders zingen voor padvinders", Luister wat deze heer, die naar Brasov meende te luisteren, door don acther vernam: Tegen een uur of 9 (Engelschen tijd) hoorde ik Engelsche stemmen liedjes zingen als „Dai- sv Bell" en „Tipperary". Dit werd gevolgd door een toespraak in het Duitsch en daarna zong men een lied waarvan bet re frein was „Danin the league damn the Lea gue". (Vervloekt zij de Volkenbond.) Dc redactie van „W.R." teekent hierbij aan dat dit de A.V.R.O.-uitzending zal zijn geweest, maar men betwijfelt, of liet liedje met bet gewraakte refrein zal zijn gezongen. Redactie en luisteraar kunnen ge rust zijn! Het refrein luidt slechts „Jambo ree. jamboree!" hetgeen misschien bij een niet duidelijke overkomst iets kan zijn ge weest, dat den Londenschen luisteraar deed vermoeden, dat de A V R O zoo snood was om iets leclijks van den Volkenbond te zeg gen. Een en twintig inbraken op zijn geweten Dezer dagen beeft de politie te Amersfoort den 27-jarigen de W. aldaar aangehouden, toen hij in een villa aan dc* Dr. Abraham Kuyperlnan had ingebroken. Gebleken is. dat men met de arrestatie van dezen man een goede vangst heeft ge daan. De W. heeft namelijk bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan niet min der dan 21 inbraken t.w. tien in Amersfoort, vijf in Zeist en zes in de Bilt, Soest en Hoog land Bij deze inbraken werd zoowel geld als goederen ontvreemd. De man zal ter beschikking van de justi tie worden gesteld. 3. Camousso, Italië, 12C uur, 53 m., 46 sec. 4. Am berg, Zwitserland, 127 u., 3 min., 22 s. 5. Marcaillou, Frankrijk, 127 u., 3 m., 36 s. 33. Anton \an Schendel, 129 u., 20 m., 17 s. Het landcnklassement luidt: 1. Frankrijk met 380 uur, 59 min., 33 sec. 2. Ilaiië, 384 uur, 7 sec. 3. Duitschland, 384 uur, 2 min., 6 sec. 4. Zwitserland, 385 uur 5 mili., 35 sec. 5. Spanje, 390 uur, 45 min., 45 sec. 6. Luxemburg, 391 uur, 1 min., 51 sec. Autumatiliimt We# goede tijden bij de trai ning. Gisteren was het dc voornaamste trainings dag voor de autoraces op den Nuerburgring om den grooten prijs van Duitschland, wel ke morgen zal worden verreden. Van de gelegenheid om te oefenen werd druk ge bruik gemaakt cn weer werden er verschil lende uitstekende tijden genoteerd. Zoo ble ven de Mercedes Benz coureurs Lang en von Brauchitsch voor een ronde onder de 10 minuten-grens, terwijl Rosemeyér niet zijn Auto Union bewees, dat zijn nieuw ronderecord, gisteren gevestigd, geen toeval was door thans met een gemiddelde snelheid van 139 km. per uur te rijden. Maar ook Lang boekte een fraai succes door een ron de niet een gemiddelde snelheid van 138.7 km. per uur af te leggen, terwijl Von Brau chitsch toch ook maar even een gemiddelde van 137.9 km. per uur haalde. Tazio NuvolarL Groote belangstelling ging ook uit naar de Italianen met hun Alfa Romeo en Ma- seratie wagens. Nuvolari, Farina, Mari- noni en Del Mundo reden vrij goed, maar zij zullen wel geen ernstige bedreiging voor een Duitsche overwinning zijn, uitge zonderd misschien Nuvolari, die het met zijn twaalf-rylinder Alfa Romeo, welke hij ook het vorig jaar hereed, zeker een eind zal brengen. Hij kwam in de training namelijk gemakkelijk op een gemiddelde snelheid van 134.8 K.M. per uur en men krijgt den indruk, dit dit zeker niet de grootste snelheid is. welke Tazio Nuvo lari uit zijn wagen zal kunnen halen. Een goede prestatie leverde voorts ook Rudolf Caraccio-la, die een ronde met een gemid delde van 135.9 K.M. per uur draaide. Slachtoffer ernstig gewond. Gisteravond omstreeks kwart over zeven is op den Nieuwen Rijksweg ter hoogte van liet kruispunt „De drie witte palen" te Oegstgeest, een 42-jarige varensgezel uit Leiden, die in beschonken toestand ver keerde, aangereden door een personen auto, bestuurd door den luit. ter zee tweede klasse E. II. Vorstcr uit Den Helder. Deze bad nog getracht de aanrijding door naar links uit te halen, tc voorkomen, doch dit gelukte niet. De man werd door den zijkant van de auto gegrepen cn tegen den grond gesmakt. In bewusteloozcn toestand met ernstige verwondingen en inwendige kneu zingen is het slachtoffer, nadat door een dokter de eerste hulp was verleend, naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Een der portieren van de auto werd gehavend, o.a. brak de kruk, terwijl het ruit werd verbrijzeld. Door dc glasscherven kreeg een der inzittenden eenige onbetcc- kenende snijwonden. OUDE MAN VERDRONKEN. Gisteravond om half twaalf is een 73-ja- rigc man, wiens adres nog niet bekend is, in het IJ verdronken. Hij viel van een der steigers aan de De Ruyterkadc en verdween onmiddellijk in de diepte. Voorbijgangers, die het ongeluk za gen, waarschuwden de politie, die geholpen door de havenpolitie, dadelijk pogingen in het werk stelde den man te redden, doch het ontzielde lichaam werd eerst na een half uur dreggen uit het ter plaatse zeer diepe water opgehaald. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt liet niet in de bedoeling de uitzaai van koolzaad (het gewone winterkoolzaal), te oogsten in 1938, te beperken. De telers behoe ven van den uitzaai geen opgave te doen en zijn dus geheel vrij in het bepalen van de te bezaaien oppervlakte. Zooals reeds vroeger is gepubliceerd zul len zoo noodig maatregelen worden getroffen, waardoor de richtprijs van f 14.50 per 100 kg. bereikt wordt. Indien tot het nemen van dergelijke maat regelen zou worden besloten, zal in het voorjaar van 1938 do gelegenheid worden opengesteld om een aanvrage in te dienen tot opneming van liet te velde staande koolzaad in de steunregeling. UaMa£ JAMES NIET MEER ACTIEF. 't Werelds geniaalste voetbal ler gaat het in de poolbedrijven probeeren. Een van de meest fameuze spelers, die 't Engelsche voetbal heeft opgeleverd, Alcc James, gaat het groene tapijt verlaten! James is een oudere kracht, die evenwel het voetbalspel tot in de finesses beheersch- te en nog geregeld voor het befaamde Ar- senal te Londen uitkwam. Bij deze verceniging vervulde hij tevens de functie van coach. Nog maar kort geleden hebben wij James aan het werk gezien in den wedstrijd Feijenoord—Arsenal te Rotterdam en nog nooit van te voren hadden we zoon geni- aien voetballer bewonderd. Door velen zal zijn heengaan dan ook ten zeerste wor den betreurd. Naar verluidt zal James zijn brood gaan verdienen in de pool-bedrijvcn. De eerste oefenvluchten op Wel schap. Daar het van belang geacht wordt, dat de toekomstige verkeersvliegers bekend zijn met het zweefvliegen en dat zij de bij zondere moeilijkheden, dit bij 't beoefenen van deze sport aan den dag treden, onder de knie hebben, zullen de leerlingen van de Rijksopleiding voor verkeersvliegers dit jaar beginnen met hun gewone opleiding ook de motorlooze vliegsport te leeren be oefenen en zich daarin volledig bekwamen De eerste oefeningen hadden gisteren op 't vliegveld Welschap plaats. Omstreeks negen uur kwamen daartoe een twintigtal hunner onder leiding van den motor-vlieginstructeur, den K.L.M.-vlieger Van der Zijde, die zelf een enthousiast zweefvlieger is en onlangs op het vliegveld Teuge zijn C-brevet haalde, met de P.H. A.E.B. en de P.H.A.D.Z,. beiden een Fok ker F 7 A en de P.H.—A.K.C. (de Ci troenvlinder) een Koolhoven taxivliegtuig van het type F. K. 43. De Eindhovensche zweefvliegelub en de Amslerdamsche Club voor zweefvliegen, die de afgeloopen week haar bivak op Welschap heeft opgeslagen en daar druk geoefend heeft, traden tesamen als gastvrouw op en met materieel van deze heide clubs werd spoedig het zweefvliegen aangevangen. In het begin een weinig onwennig op de rus tige zweefvliegtuigen, raakten de verkeers vliegers in den dop hoe langer hoe meer op dreef en aldra bleek, dat de reis naar het voor het zweefvliegen zoo bij uitstek ge schikte Welschap zeker niet tevergeefs was geweest, want toen op het einde van den middag de balans werd opgemaakt bleek, dat nagenoeg allen met succes de proeven voor het zweefbrevct A hadden afgelegd. TEGEN AUTO OPGELOOPEN. Vrouw ernstig gewond. Gisterenavond omstreeks zes' uur stond een vrouw op den Utrechtschen weg te wach ten op een uit Zeist naderenden tramtrein. Voordat deze tram stopte, passeerden nog enkele automobilisten en de vrouw heeft daar vermoedelijk niet voldoende op gelet, met het gevolg, dat zij tegen den laatsten auto van de file is ongeloonon. Zij werd tegen den grond gesmakt en kreeg een sche- delbasisfractuur en een ernstige hersen schudding. In zorgwekkenden toestand is zij naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, overgebracht. Men vreest voor haar leven. ONZE OOST. Jonge Europeaan zwaar ge wond. Moderne meubelen verraden het spoor. Verleden week in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft in kampong Tjiseeng, bij Buitenzorg, een bloedige rampokpartij plaats gehad, waarvan een Europeaan, een zekere M. het slachtoffer werd. Zwaargewond door ltap-wonden werd hij naar het ziekenhuis te Buitenzorg getransporteerd, waar hij het thans naar omstandigheden wel maakt M., die nog maar 22 jaar oud is, had twee maanden geleden eindexamen A.M S te Batavia gedaan, aldus de N.R.C.. Hij is toen in een eenvoudig huisje ,in desa Tji seeng met een jonge inlandsche vrouw gaan samenwonen. Bovendien woonden in het huisje, dat zelfs naar Inlandschen maat staf zeer eenvoudig lijkt, de vader en een broer van de jonge Inlandsche. In den bewustcn nacht, omstreeks twee uur, hebben vier met goloks gewapende ram pokkers een raam van het huisje open geduwd; veel moeite hadden zij daarmede niet. De huishoudster, haar vader en broer werden vastgebonden en ge blinddoekt. De broer, die zich ver zette werd licht gewond. De bewoner verzette zich met de bloote vuist doch moest het natuurlijk tegen de ge wapende indringers afleggen, te meer, daar hij sterk bijziende is en op dat moment zijn bril niet op had. Hij kreeg zware ver wondingen aan hoofd, lichaam en armen. De Inlandsche medebewoner van het huis kreeg eveneens een kap met een golok over het hoofd. Met medeneming van contanten en eenige Gisterenmorgen in alle vroegte is de spe. j ciale trein met liet stoffelijk overschot van Marconi te Bologna, aangekomen. De gou- verneur van Rome, Prins Colonna, had het stoffelijk overschot verzegeld en droeg het uit naam van de regeering over aan de Podestat van Bologna. Om half negen ver trok dc stoet van het station naar de basi liek. In de straten verdrong zich een dichte menigte belangstellenden. De baar werd gevolgd door den Hertog van Genua, die den koning vertegenwoordigde, de minisrters Botfai cn Marsanich en voorts door een reeks militaire politieke en burgerlijke au toriteiten, benevens vertegenwoordigers van de universiteit van Bologna. Onder een regen van bloemen naderde de stoet de ba siliek, waar de Bisschop van Bologna, kar dinaal Nasalli Rocca, een plechtige pontifi- cale mis celebreerde. Na de godsdienstige plechtigheid begaf de stoet zich naar het Karthuizcr klooster. Aan beide zijden van den weg stond een dichte menigte belangstellenden geschaard, die den grooten uitvinder de laatste eer bewees. Bij het Karthuizer klooster was een carré ge vormd door troepen, mitrailleursalvo's brachten een laatsten groet. Na de laatste zegening liet men langzaam den baar af dalen in liet familiegraf terwijl de muziek een compositie van Respighi ten gehoore bracht. Zes dooden, De Engelsche luchtvaart lijdt den laatsten tijd wel zware verlie zen. Opnieuw werd het land gis ter opgeschrikt door een ernstig ongeluk bij Sheffield in Derbyshire, waar een driemotorig vliegtuig van de Royal Air Force (de Engelsche luchtmacht) Donderdagavond bran dend neerstortte. De zes inzitten den kwamen om. Dit is de ernstigste slag, die de Royal Air Force dit jaar is toege bracht. Alsof dit nog niet voldoende was, is een legervliegtuig bij Felixstowe Pier in een vrille geraakt en vervolgens in zee gestort. De piloot, die zich nog met een parachute trachtte te redden, sloeg op het water te pletter en ging naar de diepte. Zijn Jijk werd niet teruggevonden. Dit jaar zijn niet minder dan 78 perso nen, bij ongelukken met Engelsche leger vliegtuigen om het leven gekomen. Boterproductic in ZwedeA neemt toe. Een Deensche firma, „de danske Maelke- kondenseringsfabrikker" in Nakskov waar bij de Oost-Aziatische Compagnie in belang rijke mate is geïnteresseerd heeft het pian opgevat de caseïne-productie uit te breiden. Zij heeft reeds cenigen tijd met een aantal zuivelfabrieken onderhandelingen gevoerd, die er toe hebben geleid, dat een aantal gi-ote ozuivelfabrieken op Lolland dagelijks, ruwe caseïne bereid uit 2000 tot 3000 kg. on- dcrmelk zal leveren aan fabrieken, die de caseïne drogen en persen. Het ligt in de be doeling vooral aan Italië te leveren; echter zal getracht worden ook aan andere indus trie-landen te leveren. Berichten over de verwerking van caseïne tot lanital in De nemarken zelf duiken af en toe op; vaste plannen schijnen echter nog niet te be staan, aldus 't orgaan van den Ned. Zuivel- bond. Dc productie van boter van bij de boter- keuring aangesloten fabrieken in Zweden bedroeg in 1936 55.4 millioen kg., tegen 53.6 millioen kg. in 1935. Van de productie in 1936 werden 19,26 millioen kg. of 35.0% uitgevoerd. Van de totale export ging 54,7% naar Duitschland, 45,2% naar Engeland en 0.1% naar Frankrijk. De totale export van Zweedsche zuivelfabrieken wordt voor het jaar 1936 op 67.0 millioen kg. geschat. In de mededeelingen van de keurmeesters wordt er o.a. op gewezen, dat in het vorige jaar de beste kwaliteit boter in coöperatieve zuivelfabrieken werd bereid. Het gemiddel de watergrthalte van de holer steeg in ge ringe mate: in de laatste 5 jaren werd ech ter in geen enkele zuivelfabriek boter mot een watergehalte van meer dan 16% bereid. sieraden, volgens schatting van de huishoud ster tezamen een waarde van ongeveer f 400 vertegenwoordigende verdwenen de rampokkers in de richting van Tjiseeng. De beide gewonden zijn in het Roode- Kruis-ziekenhuis te Buitenzorg opgenomen. Bevreemdend is, dat M. den desabewo ners verboden heeft op den tong-tong te slaan, zoodat de veldpolitie van dit geval eerst den volgenden morgen iets vernam. Eerst toen het licht werd, werd de vcld- oolitie in kennis gestold van het gebeurde, flet onderzoek in het huisje leverde verras sende resultaten op. Behalve moderne meu belen, was daar een duur radio-toestel, ter wijl in een der Inden van het schrijfbureau een schuldbekentenis van een der grootste ziekenhuizen in Nedorlandsch-In- dië gevonden werd: M. had aan die inrich ting 7'A mille geleend. Blijkbaar hebben de rampokkers dus een fijnen neus gehad. De moderne, gepolijste meubelen hebben in deze criminoole zaak hun nut opgeleverd, wat hij misdaden in de desa anders nooit hot geval is. is hier geschied de mis dadigers hebben duidelijke vingerafdruk ken op do eenigszins stoffige schrijftafel achtergelaten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9