■*«nl Kerkstrijd in Duitschland Opwinding te Sjanghai Duitschland nationaliseert zijn ijzerindustrie KIJKEN is KOOPEN li CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Broeder van Ds. Niemöller gearresteerd Godsdiensttwisten in Joegoslavië Socialisten zullen Chautemps steunen „Van der Wijck's" eerste stuurman geschorst Een kwartier lang den dood voor oogen MAANDAG 26 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10323. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Reeds 50 predikanten in arrest. Naar uit betrouwbare bron verno men wordt is gisteren Ds. Nieraoel- ler, de broeder van den reeds gear resteerden dominee, en vroegeren duikbootcommandant, eveneens ge arresteerd, nadat hij in zijn preek zijn broeder had verdedigd. Nader vernemen wij uit Berlijn dat toen werd medegedeeld, dat de broeder van Ds. Niemoeller zou preken in diens parochie te Dahlem, de Anna-kerlc spoedig overvol was. Zij die niet meer in het gebouw konden komen, verzamelden zich in de pastorie, maar ook deze was spoedig gevuld en nog steeds vroeg men om te worden toegelaten. Ds. Niemoeller sprak eerst in de kerk. Hij koos als tekst de verzen 12 en 13 van het tiende hoofdstuk uit Corinthiers I. Tijdens zijn predicatie verdedigde hij verscheidene dominé's, die zich in arrest bevinden, tegen de aanvallen der pers, en verklaarde hij, dat velen van hen zich ernstige opofferin gen hadden getroost voor volk en land en Blijk hadden gegeven van vaderlandsliefde. Vervolgens begaf hij zich naar de pastorie, waar hij op overeenkomstige wijize preek te. Hij verdedigde zijn gearresteerden broeder tegen dc aanklacht- een politieke dominé te zijn én te zijn omgekocht. Naar gemeld wordt, vond zijn arrestatie na deze preek plaats. Intusschen ging de dienst in de kerk, door. Een jonge predikant deelde mede, dat in de afgeloopen week nieuwe aresta- ties van dominé's waren geschied, waar door het totaal der arrestaties tot ongeveer vijftig was gestegen. Verschillende der ge arresteerde predikanten bevonden zich reeds een half jaar in hechtenis. Tot nu toe is. medegedeeld, dat 20 dominé's. het pree- kén verboden is, terwijl 25 hunner uit hun parochies zijn verwijderd. Pater Preysinq verdedigt den bisschop van Berlijn. Pater Preysing, de broeder van graaf Preysing, den bisschop van Berlijn, heeft in zijn preek gister den bisschop, die vaak door de nationaal-socialisten is aangeval len. verdedigd. Een groote menigte, welke voor de St. Hedwig kathedraal was samengestroomd, bracht op het plein voor dit kerkgebouw den bisschop die gisteren den 25sten ver jaardag van zijn priesterwijding herdacht, een spontane hulde. Orthodoxe kerk schorst leden der regeering. Ontslag van premier geëischt. Koort voor het overlijden van het hoofd der Servische Orthodoxe kerk, patriarch Wannawa, is door het Joegoslavische parle ment het concordaat met het Vaticaan goed gekeurd, dat voorziet in de gelijkstelling van de Roomsche met de Grieksche-Katho- lieke kerk, Volgens uit Belgrado ontvangen inlichtingen heeft de Heilige Synode der Servische Orthodoxe Kerk den minister-president Stojadinowitsj en alle leden der regecring, die tot den Orthodoxen godsdienst behooren in hun godsdienstige rechten en plichten, geschorst. Volgens het kanonieke recht der Servische orthodoxe kerk' is dit de eerste stap naar den ban, die weldra zal volgen. Volgens berichten uit Belgrado heeft de synode der Servische orthodoxe kerk den prins regent een telegram doen toekomen, waarin gevraagd wordte dat. het confilcie voor de Verkiezing van een nieuwen patri arch niet zal worden bijeengeroepen, voor Stojadinowitsj zijn ontslag heeft aangebo den. De synode is van mecning, dat de mi nister-president en de andere orthodoxe le den der regeering geen deel van het kies college kunnen uitmaken, oindat zij hei aanzien der kerk zeer geschaad hebben door hun houding in de kwestie van het concor daat met de Roomsche kerk. Wijziging in het Volksfronlpro- gram, Rede van minister Dormoy. De socialistische minister van binnenland- sche zaken Marx Dormoy heeft in een bij eenkomst te Lens de oprechte en loyale sa menwerking van zijn partij met de voortge zette volksfrontregeering Chautemps be vestigd, en de nutteloosheid aangetoond van de praatjes die deden gelooven dat er een scheiding tusschen radicalen en socialisten was ontstaan. Elk der partijen van het volksfront heeft haar eigen voorkomen. Dit kan niemand van ons beletten op loy ale wijze mede te werken aan een gemeen schappelijk opgesteld programma, zooals wij op het oogenblik medewerken in deze regecring aan het werk van het gezond ma ken der financiën, dat wij hebben aan vaard en waaraan wij onze eenstemmige goedkeuring hebben gegeven. Dormoy herinnerde er aan, dat de jongste crisis nieuwe prohlef men stelde, hetgeen de socialist!- Reihswerke Herniann Göring. De Duitsche minister-president Gö ring heeft als gevolmachtigde voor het vierjaren plan den vertegen woordigers van ijzerproduceerende en -verbruikende takken van nij verheid, van den ijzerhandel en het bouwbedrijf medegedeeld, dat hij een maatschappij 'heeft opgelicht, die onder rijksleiding tot, taak heeft de ijzerertsvoorraden van den Duit- schen bodem op te sporen en te ont ginnen in den voor het nationale economische leven noodzakelijke omvang. De maatschappij draagt den naam „Reichswerke A.G. für F.rzbergbau und Eisenhürten Hermann Göring"; zij heeft haar zetel te Berlijn. Zij zal in de eerste plaats installaties inlichten in de ertshou- dende streken van het Salzgittergebied in Baden en Frankenland. Verder heeft Göring een verorde ning uitgevaardigd, volgens welke de tot de exploitatie toegelaten mijn- bouwondernemingen vereenigd kun nen worden ter bevordering van de ontginning. De juridische vorm de zer vereeniging en de richtlijnen voor de rechtspositie der leden worden vastgesteld door den gevol machtigde voor het vierjaarsche plan. In zijn commentaar op de nationalisa tie der ijzerproductie schrijft de „Völkischer Beobachter", dat de ijzervoorziening, cen traal punt van het vierjaarsche plan, door Japansch marinier vermist. Nieuwe incidenten verwacht. Naar men beweert, is een Japansch marinier, die twist had gehad met Chineezen, in 'n auto ontvoerd, het geen een zekere opwinding veroor zaakt heeft. Japansche mariniers doorzoeken in den nacht de Chineesche wijk Sja- pei. Talrijke Chineezen, door een paniekstemming bevangen, vluchten naar de internationale concessie. Naar verluidt zijn de Japansche patrouilles, die naar den vermisten marinier zoeken, driehonderd man sterk. Er is veel wapenvertoon. Men heeft gepantserde wagens en tanks gezien. Autobussen worden aange houden, terwijl voorbijgangers gevi siteerd worden. De Japansche con sul zou een onderhoud met den ma rine-attaché en hooge officieren ge had hebben. De naam van den ver misten Japannees zou nog niet be kend zijn. De vermiste marinier nog niet terecht. Volgens een mededeeling van den staf van de Japansche landingstroepen te Sjanghai is de vermiste matroos Miya Zaki ook Zon dag niet op het ochtendappèl verschenen. Alle pogingen den vermiste te vinden, zijn zonder resultaat gebleven. De Japanners hebben Zondag den geheelen dag gepati'ouil- leerd. Ook de Chineesche autoriteiten heb ben veiligheidsmaatregelen genomen. De bevolking van Sjanghai, in het bijzonder in de stadsdeelen Hongkew en Tsjtapei, welke zich tot nu toe zeer "rustig heeft gehouden, verkeert thans in opgewondenheid. Het terugtrekken der troepen. De Japansche militaire autoriteiten heb ben een verklaring gepubliceerd, waarin zij zich beklagen over de trage vorderingen in het terugtrekken van de Chineesche troepen en in het licht stellen, dat slechts één regiment uit Pciping vertrokken is, terwijl twee andere regimenten zijn aange komen. De Chineesche troepen bij Papaus- jan hebben zich minder dan een mijl terug getrokken en leggen nieuwe versterkingen aan, terwijl andere afdeelingen loopgraven aanleggen tegenover Wangping, in nlaats van zich naar het Zuiden terug te trekken. De politieke situatie in Noord- China zeer verward. De politieke situatie in Noord-China schijnt steeds verwarder te worden. Men weet niet wat men denken moet van de houding van den president van den raad van Ho Pei en Tsjahar, Soeng Tsjeh Yoean, aan wiens goeden wil wél is waar men niet overal twijfelt, doch wien men toch niet als den juisten man beschouwt voor de behandeling van lastige politieke proble men. Van de zijde der Nanking-regeering zijn nu de minister van binnenlandsche zaken Sjioeng Pin. die in 1933 de wapenstil standsovereenkomst heeft geteekend, een vertegenwoordiger van Tsjang Kai Tsjek en een vertegenwoordiger van den Chinee- schen minister van oorlog te Peiping aan gekomen. Voorts bevinden zich twee verte genwoordigers van het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Peiping. Door moeilijkheden, welke zijn gerezen tusschen ondergeschikte bestuursambtena ren in Oost Ho Pei, wordt de situatie nog ingewikkelder. Intusschen heeft de Japan sche militaire attaché te Peiping opnieuw geprotesteerd bij de Chineesche autoritei ten tegen het feit, dat te Peiping meer Chi neesche troepen zijn aangekomen dan is overeengekomen. Ook verder heeft hij veel opmerkingen gemaakt over de wijize, waarop de door China aangegane verplich tingen worden ten uitvoer gelegd. Naar uit Peiping wordt gemeld weigert een deel der Chineesche troepen aan het he vel tot terugtrekken gevolg te geven. In Japansche legerkringen zoekt men ach ter deze weigering de invloed van de Cen trale regeering te Nanking, die al haar in vloed aanwendt om de overeenkomst, met de Noord-Chineesche autoriteiten uit Hopei en Tsjahar te sabotteeren. Gevechten bij Peiping ontbrand Toenemende spanning. Het hoofdbestuur van de Japansche ti'oepen in Noord-China deelt mede, dat de 37ste divisie van de Chinee sche troepen weigert Peiping vol ledig te ontruimen. Ook ten Westen van Peiping hebben slechts kleine gedeelten van de 37ste divisie een aanvang gemaakt met den terug tocht naar den Westelijken oever van de Joengting. Andere afdeelingen dezer troepen zijn be zig met het ontwerpen van nieuwe stellin gen in de nabijheid van Peiping. Het agentschap Domei maakt verder mel ding van toenemende spanning tusschen het Chineesche'29ste leger en het versterkte Ja pansche garnizoen in Noord-China. Bij Lang- fang is het tot botsingen gekomen. Langfang ligt aan de spoorlijn Tientsin —Peiping. Uit Tientsin zijn Japansche ver sterkingen derwaarts onderweg. Een escadrille Japansche vliegtuigen heeft de Chineesche stellingen en kazernes te Langfang gebombardeerd. Een welonderhou den kanonvuur is den geheelen nacht hoor baar geweest uit de richting van Langfang. waar een bataillon Japanners, dat was aangevallen door de Chineezen, zich ver dedigt in afwachting van de komst van versterkingen. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: matige, tijdelijk toen. westelijke tot noordw. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke op klaring, nog regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: aanv. weinig verandering, later op klarend, koel. Barometerstand hedenmorge» 8 uur 76.7 HERMANN GOERING. de nieuwe onderneming verzekerd zal zijn. „Indien het buitenland vreest aldus ver volgt het blad dat zijn ijzeruitvoer naar Duitschland in gevaar komt, heeft het een middel om zich een permanenten afzet te verzekeren: thans leveren. Want die thans levert zal later kunnen leveren Het blad legt voorts den nadruk op het socialistisch karakter der nieuwe onderne ming. „Men zal zeggen: wat wordt er van het beginsel van particulier economisch be drijf, als de staat gaat deelnemen aan de zware industrie?" De „Völkischer Beobach ter" legt dan uit, dat het staatsinitiatief noodig was voor het oplossen van het vraag stuk, Hoe de verhouding zal zijn tusschen de onderneming Hermann Goering en het in ternationaal ijzerkartel, waarvan dc parti culiere Duitsche industrie deel uitmaakt, is niet recht duidelijk. Het is bijna niet aan te nemen, dat Gö ring zich aan de verplichtingen van dit kartel zal houden, daar dan de nationali satie weinig zin zou hebben, omdat het in ternationale schema uit den aard der zaak het nationale streven ondergeschikt maakt aan de wereldvoorziening van ijzer. Een breuk zou echter Duitschland zeer zwaar treffen. sche partij er toe bracht een wijzi ging voor te stellen in het program ma van het volksfront, een wijziging welke echter niet als difinitief mag worden beschouwd voor de aanvaar ding door alle andere partijen van het volksfront. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de redenen, welke de socialistische par tij er toe brachten grondwetswijziging als noodzakelijk te zien, wees Dormoy er op, dat Frankrijk trouw blijft aan zijn ideaal, vrede in vrijheid voor zich en voor alle an deren. Het laatste woord moet niet zijn aan het kanon, maar aan den vrede en aan het recht. Het sluit daarbij niemand uit en richt zich tegen geen enkel volk, noch re giem, doch blijft gehecht aan liet principe der collectieve veiligheid, waardoor h.v. in dien het vroeger zou hebben bestaan, nooit sprake had kunnen zijn van een verdeeling van polen. Het zal een eeuwige eer zijn voor de regeering BI urn zoo goed voor de bewa king van den vrede te hébben gestreden, evenals het een is van de tegenwoordige volksfrontregeering zal zijn op dezen bree- den weg, welke voor alle volken opens'taat voort te gaan. Het openstaan der patrijspoorten als oorzaak der ramp aange merkt. Het schip was op het hachelijke oogenblik aan oner varen personeel overgelaten. De Raad van Scheepvaart te Batavia hield Zaterdag onder groote publieke be langstelling, zitting, waarin uitspraak werd gedaan omtrent het onderzoek in zake de „Van der Wijck' -ramp. De Raad acht geen termen aanwezig voor de toepassing van eenigen tuchtmaatregel op 'den betrokken- gezagvoerder B. C. Ak kerman. Tegen den eersten stuurman II. N. J. Hcrmse, beslist de raad, hem de bevoegdheid te ontnemen om als gezagvoerder of stuurman dienst te doen op een Nederlandsch-Indisch zeeschip buitengaats, gedurende den tijd van drie maanden. De Raad is van oordeel, dat er verband bestaat tusschen het open staan van de patrijspoorten tus- schendeks en het binnenstroomen van groote hoeveelheden zeewater in ruim 2. De Raad meent, dat dit openstaan der poorten uitsluitend en alleen oorzaak is geweest van het vergaan van de „Van der Wijck". De Raad is verder van mecning, dat de ooi-zaak van de scheepsramp uitsluitend ligt bij den eersten stuurman, die, zonder voorkennis van den gezagvoerder, in strijd met het regeeringsvoorschrift, een gebrek aan zeemanschap toonde door dc patrijs poorten tusschendeks te laten openmaken.. Verder heeft, hij zich geen rekenschap gege ven van den vermoedelijken diepgang bij het vertrek naar zee, terwijl hij, in zijn hoe danigheid van eersten stuurman, had moe ten begrijpen, dat het dieper gaan liggen van het schip in nauw verband stond met het openmaken van de poorten. Door deze nalatigheid is het aan zijn onachtzaamheid té wijten, dat het zeewater eerst langzaam, later snel, in groote hoeveelheden in het ruim kwam, waardoor de „van der Wijck" uiteindelijk omsloeg en verloren ging. De tekortkoming van stuurman Hermse is van dusdanigen aard, dat tot toepassing van een tuchtmaatregel behoort te worden overgegaan, welke in verband met het ernstig tekort aan verantwoordelijkheidsbe sef geen andere kan zijn dan schorsing. De raad neemt o.m. in aanmerking, dat de gevolgen bij de „van der Wijck"-ramp misschien minder ernstig zouden zijn ge weest, indien het schip betere stabiliteits- elgenschappen had gehad. Doch dit alles, kan Hermse niet verontschuldigen. De hondenwacht. Ten aanzien van den gezagvoerder Akker man overweegt de raad o.a, 'dat de patrijs poorten niet op zijn order, dan wel met zijn toestemming of medeweten zijn openge maakt, en zijn open blijven staan, ook na het vertrek op 19 October 1936. Dat mitsdien niet kan worden gezegd, dat. het verlorengaan van de „Van der Wijck" aan zijn schuld te wijten is ge weest. Tenslotte merkt de Raad op, dat gezag voerder Akkerman de „hondenwacht" toever trouwde aan een vierden stuurman met minder dan een jaar voor-practijk, in de meening, dat op een open traject na het passeeren van het Wester-loodsschip, toch niets gebeuren kon. Deze opvatting omtrent de „honden wacht" heeft den raad zeer verwonderd, Immers juist een ervaren stuurman krijgt de hondenwacht" teneinde onmiddellijk met zeemanschap handelend te kunnen op treden als iets onverwachts gebeurt gedu rende den tijd, dat het meerendeel van de opvarenden verondersteld wordt te slapen. Ook achtte de raad het minder juist dat de gezagvoerder naar kooi ging, voor dat de eerste wacht aan de „hondenwacht" werd overgegeven. De raad heeft den indruk gekregen, dat de gezagvoerder teveel op zijn eersten stuur man vertrouwde^ waardoor, zijn gezag min der krachtig was. Ten aanzien van den hoofdwerktuigkun dige G. A. Weyhenke, overweegt de raad dat hij de pijpleiding onvoldoende kende en aan het interne bedrijf weinig leiding heeft gegeven. Na 12 uur middernacht op 20 October 1936 werd de „Van der Wijck" .practisch overgelaten op de brug aan een onervaren, althans onvoldoend bevaren, stuurman en in de machinekamer aan den vijfden werk tuigkundige, die niet volkomen bekend was niet hel machinekamerbedrijf, omdat hij zich eerst zeven dagen aan boord bevond. De Raad van scheepvaart kn tenslotte de resultaten van een door de K.P.M. in eigen boezem gehouden onderzoek, niet in beschouwing nemen. Hachelijk zeilavontuur op het Buiten IJ. Twee jongens ter nauwernood aan den dood ont snapt. Twee zeventienjarige jongens uit Schel- lingwoude, T. Timmerman en L. v. d. Brun, waren gisterochtend, ondanks het gure weer en den hevigen wind, met hun ver- groote zeilkano uitgevaren voor een tocht op het IJsselmeer. Op het Buiten IJ kregen zij reeds last van de windvlagen, die het sturen van het vrij ranke vaartuigje bemoeilijkten. Op de grens van het Buiten IJ en het, IJsselmeer was het water nog onstuimiger. Het bootje liep vol en sloeg op ongeveer 1 K.M. van den vuurtoren onder Durgerdam om. Slechts met inspanning van alle krachten wisten de jongens die geen van beiden bui tengewone zwemmers zijn, zich op het ge kapseisde bootje te hijschen en zich zoo bo ven water te houden. Ruim een kwartier lang dreven zij op het woelige buiten IJs rond zonder dat hun hulpgeroep gehoord werd. Visschers uit Durgerdam bemerkten de henarde positie der ongeroutineerde zeilers. Een motorbotter snelde toe. Intusschen had ook dc vuurtorenwachter de jongens opge merkt. Met zijn roeibootje bevrijdde hij het tweetal. Nadat de jongelui op den vuurtoren weer wat op verhaal waren gekomen, hebben zij zich per auto naar huis begeven. Mandsjoekwo protesteert te Moskou Russische autoriteiten molestree- ren consulaire beambten. Uit, Hsingking wordt gemeld: De consu laire autoriteiten van Mandsjoekwo te Tsjita en Blagowcstjensk zijn door plaatse lijke Sovjet autoriteiten gemolesteerd. Volgens uit officieele bron op het con sulaat van Mandsjoekwo in beide plaatsen ontvangen inlichtingen zouden deze ambte naren niet in staat zijn hun werkzaamheden te verrichten. De Sovjet autoriteiten te Tsjita hebben een prikkeldraadversperring doen aanbrengen om het consulaatsgebouw van Mandsjoek wo. De regeering van Mandsjoekwo zou een protest hebben gericht tegen de Sov- jet-regeering.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1