Plaatselijk Nieuws fa.Schmalz K.ACKEMA geen spreekuur praktijk hervat. De Koningin van den Nacht Vossenjacht in den aether Dr. W. F. I. van Waveren Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. Zeldzame bloei in Henneman's kassen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft zich in de cacteënkas van den heer Henneman aan het Noord alhier een wonder uit de tropische plantenwereld voltrokken: de Ko ningin van den Nacht bloeide. Slechts enkele kostelijke uren vertoonde zich het binnenste der exotische bloem in zijn wondere pracht; om 6 uur des avonds was de reuzenknop, waarbinnen bladeren, meeldraden en stampers, verborgen lagen, nog roerloos, doch na een half uurtje speurde het scherpe oog van den heer Hen neman leven in de forsche kelkbladeren en langzamerhand begonnen deze te wij ken. Eindelijk lichtte een crême-gele stra lenkrans op boven het stugge groen van het vreemdsoortige, cactuslichaam. Binnen dezen krans een dubbele rij breede witte bloembladeren en toen werd het hart der Koningin zichtbaar: talrijke tengere licht gele meeldraden rond een witten stamper. De broosheid van dezen bloei heeft iets ontroerends. De menschen, die het wonder meemaakten, beseften het: een ont loken-zijn, een weelde-glans, van een paar luttele uren; dan sluiten de eerst beloftevolle, windselen zich in onverbiddelijken greep om de nachtschoonheid toe: een hand met geelgroene vingeren lïj*kt het, waar uit, verleefd en kachteloos, de nu goorwitte bloemtinten neerdrui- pen En nu is deze knop merkwaarig in over eenstemming gekomen met het overig deel der plant: een armoedig, smal, groen bruin lichaam, dat in hoefijzervorm in de aarde staat opgericht; midden op den hoog van het hoefijzer ontsproot het zeldzaam bloe menhoofd. De heer Henneman vertelt ons, dat de Koningin van den Nacht (de Cereus gran- diflorus) die hier reeds jaren in haar gla zen huis vertoeft, er gewoonlijk nóg fraai er uitziet; de weersomstandigheden wa- ron dit keer niet gunstig genoeg voor een volmaakt ei bloei. Wij kunnen de verleiding niet weerstaan ook de andere schoonheden uit het cacteën- rijk aan het Noord even te bewonderen; direct valt ons de geweldige zuilcactus op; een plant als een boom; tot een hoogte van 6, 7 meter reiken de forsche stamvormige aranen; ze hebben zelfs de ruiten van de reeds uitgebouwde kas doorgedrukt en ste ken hun be-doornde en be-wrattc „takken" naar buiten. Indien de kweeker niet af en toe de teugellooze kracht van dit tropen- monster aan banden legde. van tijd tot tijd worden de al te grocilustige uitwas sen gesnoeid dan zouden de groene cactusarmen als een wonderlijke toren mate!*s boven het kasdak uitsteken. En aan die krachtige, bijna 30 jaar oude zuil de Ceracus Peruvianus ontluiken tientallen tcere bloemen. In bet tijdvak van Juli tot October ont vouwt elk dier bloemen gedurende één nacht van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens haar blaadjes. Als licht oranje, naar crêmig-rose zweemende sterren han gen de bloemen tusschen de machtige ver takkingen van den groenen reus. De „nachtkoninginnetjes" of zijn dit maar prinsesjes? wier beurt van tooi het nog niet is, wachten in haar nauwe, groene kokertjes stil haar beurt af: zij, die haar Wijde incomste reeds gemaakt hebben, lig gen tanend op den grond Staan wij nog even stil bij de passiebloe men. Langs ettelijke vierkante meters glas slingeren zich lichtgroene lianen, waaraan talrijke eironde knoppen. Een paar van die knoppen zijn al opengebroken en toonen ons den zeldzamen inhoud. Wij begrijpen hoe men dezen als symbool van de Christus passie heeft kunnen zien. Want de krans van spitse, zeer smalle bloemblaadjes, die van rouwpaars via spierwit in een diep paarsblauw uitloopen, wekken inderdaad de gedachte aan doornenkroon en aureool. Wij weten niet, welke uitleg aan de overige bloemdeelen verbonden is, doch beseffen le vendig, dat zij aanleiding kunnen geven tot fantastische vergelijkingen.. Hoog richt zich de driedeelige wijnroode stamper uit het hart der bloem op; daarom heen scharen zich vijf bijzonder groote, hel dergele meeldraden. Een sterke lelieachtige geur verspreidt zich. Het geheel is aller merkwaardigst, zoowel wat kleur als vorm betreft; een zeer expressief bloeisel aan ran ke slingerplanten. Verrassend, die voorkeur van Hollanders voor de exotische gewassen uit het warme midden-Amerika. Wij ondergaan de beko ring van de hevige kleuren en grillige vor men, den boei der taaie levenskracht èn van den luchtigen levensbloei; zij schenken een ander genot dan de mild-eenvoudige lieflijkheid van een Hollandschen bouquet. Liefhebbers van cacteën kunnen hun hart bij den heer Henneman ophalen. R.V.S. APPèLWEEK. Zoo wij verleden verleden week reeds me dedeelden zal de revuevereeniging Schagen op een originocle wijze haar donatieactie houden. De burgemeester heeft toestemming gegeven tot het houden van een muzikalen rondgang. Dinsdagavond a.s. zal het volle dig revueorkest onder leiding van Jo Stip- riaan gezeten op een groote vrnchtauto door Schagens straten trekken en hier en daar de nieuwste schlagers laten hooren. Giste ren. Zondag is vrijwel huis aan huis een aardige folder verspreid waarin men wordt opgewekt de actie te steunen. Aan de fol ders is een strook, welke Dinsdagavond weer wordt opgehaald. Inderdaad, de ac tieve R.V.S. zet haar propaganda flink in! BEVORDERD. Onze plaatsgenooten de heeren Jb. de Boer en P. Schoorl leerl. aan den R.H.B.S. te Alkmaar zijn bevorderd van de 4de klasse B. naar de 5de klasse B. Tot de vierde klasse werd bevorderd de heer P. C. Timmerman. CHRISTELIJK—NATIONAAL SCHOOLFEEST. Vrijdagmorgen reeds vroeg stonden een •1-tal bussen van de heer v. Scheijen met eenige luxe auto's voor de school. Nadat alle kinderen hadden plaats geno men in de leslokalen en gezamelijk gezon gen was Psalm 73:1 en gebeden, werden de plaatsen in de bussen opgezocht en ging het via Winkel Nieuwe Niedorp Heerhugowaard naar de Alkmaarsche Hout, daarna werden de bedriegertjes te Bergen bezocht waar al len zich naar hartelust vermaakten; deze speeltuin is dan ook door de jaarlijksche plaatshebbende uitbreiding een lustoord voor kinderen. Hierna trokken de kinderen het bosch in waaronder de hooge boomen een aardig plaatsje werd opgezocht om te pic-niccen. De zeer groote bus met melk waar de voorz. der vereeniging voor had zorg gedragen was dan ook zeer spoedig leeg. Dreigend liet de lucht zich aanzien maar bij aankomst te Camperduin wilde de zon zich weder ver- toonen en konden de kinderen onder toe zicht van het onderwijzend personeel en geleiders(sters) zwemmen, pootje baden en aan verschillende andere strandvermaken deelnemen. Hierna ging de reis naar Schoorl om den speeltuin van den heer Timmerman op te zoeken, waar allen zich opnieuw vermaak ten, echter even voor den aangegeven tijd van vertrek begon het te regenen, waar door een halfuur eerder dan oorspronkelijk was bepaald de terugtocht aanvaard werd, wat echter geheel bij de jeugd geen afbreuk aan de feeststemming heeft gedaan. Een bijzonder woord van dank is hier wel op zijn plaats aan hen, die zoo mild heb ben gegeven dat dit schoolfeest voor zoo een groot aantal kinderen zoo ruim kon plaats hebben en tevens een woord van dank aan de chauffeurs voor hun aangena me medewerking. Uit onze omgeving ANNA PAULOWNA „Hallo, hallo, vossejagers, hier iks-pe-a- nul-ge-a! Een kleine storing is opgeheven; we draaien een plaatje. Zoek het vossehol. Doe je best en je komt in het nest! Hallo, hier x P.A. o G.A., daar komt het plaatje!" Het was dit abracadabra, dat ons tegen- klonk, toen we Zaterdagmiddag de zaal van de Vlas- en Korenbeurs, het stationskof fiehuis, binnenstapten. Voor zooiets als een op z'n kant gezette sinaasappelenkist, die volgepropt zat met allerhande „dingetjes" en lampjes, zat een mijnheer te keuvelen, terwijl voor z'n ge zicht een ijzeren doosje hing, dat u wel eens meer gezien heeft, 't Was van een tele foon van de voorlaatste mode, het deel waar men in spreekt, maar waarvan het horentje was atgeslagen. Het overschot, dat ijzeren doosje, met een gat er in, was opge hangen aan een touwtje, dat gebonden was aan een tegen genoemde kist gespijkerde lat. Verder was er nog een luidspreker die, als er niet tijdig aan een knopje gedraaid werd, soms hevig kon gillen en dan dra den en nog eens draden, die ons vertelden, dat wc hier te doen hadden met iets, dat men „draadlooze telefonie noemt. Ja, hoe moet nu een leek aan u, lezers, die dat grootendeels ook zullen zijn, vertel len, wat iiier nu eigenlijk aan de hand was? Nou, laten we het eens probeeren. U weet, dat de muziek, die u uit uw ra diotoestel hoort, komen, afkomstig is van een ander toestel, dat hetgeen u hoort, zij het dan in anderen vorm, de lucht, den aether inslingert. U heeft een ontvanger; het andere toestel is de zender. Nu mag wel iedereen een ontvanger hebben, maar niet iedereen een zender. Toch is er behalve de eigenaars van de groote zenders, waar naar wij in den regel luisteren, aan ver scheidene personen in ons land vergunning verleend ook te mogen uitzenden (niet op lange- of korte golf, maar op de zgn. ultra korte golven). Wie den groei van de radio heeft meegemaakt, weet, dat deze heel veel te danken heeft gehad aan personen, die vaak met allereenvoudigste middelen hun toestelletjes bouwden en allerlei ontdekkin gen deden, die „de radio" steeds meer ver beterden. Dat waren de echte radio-ama- tours. Juist om hun verdiensten voor de ra dio, heeft men ze niet alle werk op het ge bied van zendon willen verbieden, doch een bepaald gebied, het zgn. ultra-korte-golfge- bied staat voor hen open, om te expenmen- toeren. Misschien dat uit hun proeven en bevindingen nog meer voordeden zijn te behalen, leder die verlof krijgt van P.T.T. (de post-, telefoon- en telegraafdienst houdt toezicht op de amateur-zenders), krijgt be paalde letters toegewezen, waarmee hij het zonden van zijn toestel vooraf moet aan kondigen, dat is de naam van den zender en zoo was dat in de Vlas- en Korenbeurs de zender van den hoor Van Braak uit Varsseveld, die als visite-kaartje in den aether afgeeft: P.A. o G.A. Nu riep hij om x P.A. o G.A., dejar hij voor dezen middag speciale vergunning had gekregen om in plaats van te Varsseveld in Anna Paulowna uit te zenden. Zijn toestel werkte op de 77 M. golf. Dat zenden maakten we mee en toon we binnenkwamen, was de heer van Braak dus juist iets aan het omroepen. Maar wat was er nu verder aan de hand? Vele van die echte, die ras-amateurs, heb ben een vereeniging gesticht en tot een van hun „sporten" behoort ook deze, dat ge tracht moet worden, zoo'n eonvoudigen zen der als we hierboven „beschreven" en die op een voor hen onbekende plaats staat op gesteld, op te sporen. Hoe zij dat doen? Wel, u heeft bij uw toestel een antenne, een draad gespannen boven het huis aan een ▼VTVTTTTTTT Allee n- verkoop Schagen Tandheelkundige houdt 28 Juli, 4 en 11 Augustus te Winkel Keel-, Neus- en Oogarts Den Helder R.V.S.-Appèl In de folder staat biljet in leveren bij P. BALK, moet zijn K. Balk, N.-Laagz. Alleen staand persoon, 50 jaar, zoekt HUISHOUDSTER, ongeveer denzelfden leeftijd, tegen kost en inwoning, liefst zonder vergoeding. Brieven on der letter M21 Bur. van dit blad. EEN WONING te huur te Lutjewinkel. Té be vragen bij W. ROGGEVEEN, Lutjewinkel. Te huur gevraagd: EEN TREKKER, voor het maaien van pl.m. 25 H.A. graan (met of zonder be stuurder) Adres: J. VETH- MAN, Groetpolder, Winkel. Direct gevraagd: EEN NET MEISJE, niet ouder dan 20 jaar, Ncd. Hcrv., in klein gezin, goed kunnende werken, loon nader overeen te komen, bij J. SLEU TEL, Den Haag. Brieven aan A. SLEUTEL Jz., N. Laagzijde, Schagen. Te koop: 40000 K.G. TARWESTROO (pas gedorschen), bij Jb. GEER- LIGS, Grasweg 16, Anna Pau lowna. ALKMAAR Oadeflracbt 297 HOORN. Dal 8. SCHAGEN. Torenplein E 76. Aan- en verkoop van Eiiecten. Verzilvering van Coupons. Safe-inrichting. ALLE BANKZAKEN. N.V. De Heldersche Graan- en Kunst mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 6t TeL 106. DEN HELDER. Vrljblijv. noteering af magaz. op onze bekende condities Laplatamais N.O. 17.— Maismeel 7.25 Gerstemeel van zware gerst f 9.20 Groene Erwtenmtel 8- Maisglutenmeel „DE BYENKORF" f 7.80 Voertarwe, Inlandsche C f 9.20 Haver 8.10 Chevaliergerst geschoond I 9.50 Voerrijst (Paddie geschoond f 7.30) f 8.70 Gemengd Kippenvoer 8.60 OCHTENDVOER C.R.K. f 10.- Varkensmeel A f 8.65 B f 8.30 C f 8.— Kalvermeel met mineralen A f 10.— B f 9.50 Koeienmeel. 20-22°/. z.v. eiwit, 5-7 vet f 8.45 Koeienbrokjes 20-22"' z.v. eiwit, 5-7"/. vet f 8.35 Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto f 10.30 Gem. KOEKIES „WESSANEN" f 8.70 Victorie koekje Pijl 27—29°/ e. en r. met mineralen f 8.80 Paardenbrokjes Pijl. met mineralen f 8.60 Gebr. Amerikaansche Lijnkoek f 8.80 Gebr, Zaansche Voorslaglijnkoek (vette f 9.45) f 8.80 Lijnzaadschilfers SYPESTEYN e.a. f 8.90 Gebr. Grondnotenkoek 55°/g f 8.45 Grondnootschilfers 55% f 8.55 Gebr. Cocoskoek, blanke f 8.75 Soyaschroot Inlandsch f 8.50 Gebr. Palmpitkoek f 7.65 Tarwezemelen f 6.90 Tarwegrind f 6.90 Vleeschbeendermeel ca. 40% eiwit, ca. 9% vet f 8.20 Vischmeel „Hollandia" f 12-50 Diermeel SCHAGEN f M.— Carnarina N.S. v 12. Delftsche Voederkalk (geslibd krijt f 1.70) f 7.— Landbouwzout voor het hooi f 2.— TURFMOLM per pak f 1.35 OPFOKVOER A f 12.25 B f 11.25 C f 10.75 KUIKENZAAD A f 13.50 B 11.50 C f 9.30 Per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. MAAL- EN PLETLOON van granen t 0.30 per 100 K.G. Vraagt bij ons prijzen van Kunttmeit, Zaalwikken, Gras* en Klaverzaden. 26 Juli 1937. paar paaltjes of tusschen de schoorsteenen. Zij hebben op hun toestel, dat speciaal voor de kortegolfontvangst is ingericht, ook een antenne, maar die draad is gespannen op een raam en dat raam is draaibaar. Zij luis teren met koptelefoon en wanneer nu het toestel goed staat afgesteld, blijkt het ge luid in de koptelefoon toch harder of zach ter te worden als men de raamantenne draait. Uit dat hard of zacht zijn van het geluid, kunnen zij afleiden, in welke rich ting de zender staat ten opzichte van hun raam, dus ten opzichte van de plaats waar zij zich bevinden. U kunt niet hooren of uw radiomuziek komt van een zender, die in het Oosten, of in het Westen staat. Zij kunnen dat met hun raamantenne wel. Nu krijgen de deelnemers „jagers" een kaart, waarop een kring is aangegeven, waarbuiten zij moeten beginnen en waar binnen de zender, de „vos", ergens staat. Hier was dit in het gebied, dat tot grens heeft: StolpenCallanlsoogGroote Keeten duinkant tot paal 4-Middenvlief—De Kooij Van EwijcksluisZwinweg-Wicringerwaard Het Wad-Westfriesche dijkDe Kcins LagedijkStolpen. Iemand, die aan De Kooij begon en goed „peilde" merkte dus, dat de zender moest liggen in Zuidoostelijke rich ting. Hij trok dan een lijn op de kaart van af De Kooij naar het Zuid-Oosten. Nu ging hij bij het Westeinde b.v. weer eens peilen en bevond, dat de zender Oostelijk van dit punt moest staan. Weer trok hij zijn lijn op de kaart en als alles juist was gedaan moest in het snijpunt van de lijnen de zender staan. In de practijk is het echter heel moeilijk om zoo zuiver te werken en dus kwamen de meeste jagers wel in de buurt, maar moes ten dan al luisterende nog verder beproeven de juiste plaats te vinden. Hoe moeilijk dat kan zijn, bleek uit wat een van hen, onzen plaatsgenoot Joh. Groneman, overkwam. Precies 35 minuten nadat men aangevangen was stond hij al voor de Vlas- en korenbeurs met zijn toestel. De zendinstallatie was ech ter verborgen in de zaal en nu hij zoo vlak bij was, bleek liet. heel moeilijk uit te ma ken in welke richting hij verder moest zoe ken. Hij vertrok weer om van een verderen afstand nog eens te peilen, probeerde nog eens en nog eens en pas na 100 minuten wist hij de plaats precies terwijl hij er een uur eerder al vlak bij was. Dat kostte hem den eersten prijs, want nu waren al voor hem do heeren lc L. II. Rimini, Amsterdam, die in 50 minuten den zender had opge spoord, 2e P. J. Schaffels, Amsterdam, 55 minuten: 3e C. J. Bakker, Eomnes 60 minu ten; 4e II. Erkelcns, Den Helder, 65 minu ten en 5e Van Dool Den Helder 81 minuten. Joh. Groneman werd zesde in 100 minuten en W. van Dam Den Helder zevende in 127 minuten. Ook waren er nog enkelen, die niet slaag den in het vinden van den zender en toch in de Vlas- en Korenbeurs kwamen. Hoe? Wel, elke deelnemer had te voren ook een verze gelde enveloppe toegezonden gekregen, waar in op een briefje stond, waar hij moest wezen, als hij de plek niet met zijn ontvan ger kon vinden. Bij het bepalen van den tijd van binnenkomst werd rekening gehou den of men per fiets motor of auto zocht. Voor motor en auto werd 20 minuten handi can gegeven. Toen allen binnen waren deelde de heer Duzee van Den Helder de prijzen uit, die geschonken waren door Tungsram, Amroh (Muiden), Besra, De Zeeuw (Den Helder) en Verstegen (Den Helder). De gi'oep Am sterdam kreeg daarbij den zilveren vos, een wisselprijs. Na de uitreiking dankte de heer Duzee den heer Daalder en. échtgenoote voor de gastvrije ontvangst in de Vlas- en Korenbeurs. De heer Rimini," den eersten prijswinnaar, dankte het afdeelings'bestuur van den Hel der voor het organiseeren van den wed strijd en vertelde, hoe hij den zender had gevonden. Van te voren waren nog proeven geno men met zenden en ontvangen tusschen den hier opgestelden zender en dien van den heer Blankenvoort aan de Molenvaart Ook daarover zou nog het een en ander te vertellen zijn evenals van de ervaringen langs den weg van de jagers en van de geestige manier, waarop de omroeper, de heer Van Braak, de jagers aanspoorde, om vol te houden met speuren. Ons verslag zou dan echter te uitgebreid worden. Een interessante jachtpartij maakten we mee, zeker niet minder opwindend dan het vervolgen en heldhaftig dooden van een haasje of konijntje, een jacht op hooger plan, waarhij handvaardigheid en vinding rijkheid den deelnemers de beste wapens in handen geven. De studeerende jeugd. Op de R.H.B.S. in Den Helder zijn be vorderd: M. Zuiddijk naar de 3e klas; M. Wissekerke en A. de Wilde (Breezand) naar de 4e klas; A. Blik, Joh. Groneman en J. Kommer (Breezand) naar de 5e klas. Op de vakschool voor meisjes te Den Helder is L. van Zandwijk (Breezand) be vorderd naar het tweede leerjaar van den voorbereidenden cursus; S. de Schipper naar het 2e leerjaar van de opleiding voor huis naaister en zijn A. van der Goes en M. van Lierop (Breezand) bevorderd naar het 2e leerjaar van de opleiding voor hulp in de huishouding. R. K. Voetbal. De wedstrijd Z.A.P. 1Vios 1 (Warmen- huizen) moest wegens het ongunstige weer een kwartier na de rust gestaakt worden. De ruststand was 11. Een der „Driebruggen open gesteld. Hoewel het wegdek nog niet geheel ge reed is. is een van de twee nieuwe brug gen aan de Molenvaart, n.1. die over de Krommetocht, toch voor het verkeer open gesteld. Vischlust. De vereeniging Vischlust hield Zondag een visch wedstrijd in de Molenvaart. In 't geheel werden 75 stuks gevangen. Mw. Daalder—Rezel won, door het vangen van den grootsten baars den eersten prijs; 2e prijs II Blom, die 12 stuks ving: 3e prijs J. ter-Burg 11 st.; io prijs P. Winnubst 7 st.; 5e prijs W. Muntjewerf 7 st.; 6. J, Kalter 7 st.; 7. .T. Daalder 4 st.; 8. D. Stins 4 st.; 9. K. Verver 3 st.; 10. N. Rikking 3 st. 11. Meeuwisse 3 st.; 12. J. de Wit 2 stuks. Missie-collecte. De collecte,, die Zondagmorgen werd ge houden, voor het R.K.. missiewerk op Flo- res (Ned. O. Indië), bracht f 106 op. Te koop: stuift mest, ongeveer 120 kubieke meter, bij I. LAKEMAN, Blokkerweg, Stom- petoren. BREEZAND. Bewaarschoolavond geslaagd. De feestavond, die ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der bewaarschool werd ge organiseerd en ten doel had aan de midde len te komen om nieuwe schoolmeubelen te koopen, heeft aan dat doel beantwoord. Het batig saldo is f 265. Er zullen nu 40 stoel tjes en tafeltjes en een groote tafel met nog 6 stoeltjes aangeschaft worden ter vervan ging van het oude ondeugdelijk meubilair. Bloemententoonstelling. De reeks bloemententoonstellingen in het R.K. Gezellenhuis wordt voortgezet. Thans zijn gladiolen en dahlia's aan de beurt. De inzendingen van Zaterdag cn Zondag waren nog niet uitgebreid. Toch was er wel wat moois te zien. We noemen b.v. van den heer J. de Goede de gladiolen: Poolijs, Coperni- cus, Parmentier (die een getuigschrift le klas op de Haarlemsche keuring verwierf) en Sweetheart. Gebr. Langelaan zonden Na- nus-soorten, de heeren G. A. Preijde en P. van Kooten, gladiolen en dahlia's, waaron der „Willy den Ouden", terwijl van den heer H. de Groot de Rubini-gladiool aanwezig was. Een vacantie op de fiets? Dan Purol meenemenDit voorkomt, verzacht eit geneest doorzitten en zonnebrand: Doos 30 ct. WIERINGERWAARD Met ingang van 1 October 1937 is tot Heemraad van den Polder Wieringerwaard benoemd de heer K. Zijp, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij ze ventig jaar zal zijn geworden, NIEUWE NIEDORP Bij de deze week te Haarlem afgenomen examens voor de hoofdakte slaagde o.a. on ze plaatsgenoot, de heer J. Zwagexunan. ORANJE Rpoo AAMDUIOIM8 VOORRAfiaSWESEfj

Schager Courant | 1937 | | pagina 8