„China heeft den sleutel tot een regeling in handen" Japanners bedreigen Peiping IIERTELS DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Fleurige inzet van de vierdaagsche De „Piet Hein" loopt 14 Augustus van stapel Landbouw- ordeningswet Prinses Juliana eert soldatentrouw KIJKEN is KOOPEN CLOECK Hertogin van Kent aan groot gevaar ontsnapt «viVmMnl DINSDAG 27 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10321. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. I Minister Hirota zegt: Met Rusland zijn nog enkele kwesties te regelen Bij de opening van de zitting van het Japansche parlement heeft de minister van buitenlandsche zaken, Hirota, het woord gevoerd. Deze zeide o.a.: Een der doeleinden der nationa le politiek van Japan is dit land een positie te verzekeren, welke het in staat stelt in Oost-Azië een stabili- seerende kracht te zijn en bij te dra gen tot de vestiging van een wer- kelijken vrede in de wereld. Tenein de deze politiek goed te voeren moe ten wij de betrekkingen van Japan met Mandsjoekwo, China en Sovjet- Rusland beschouwen. Onze regeering betreurt diep te moeten constateeren, dat in China het anti-Japansche gevoel werd aan gewakkerd en op systematische wij ze geëxploiteerd met het doel de openbare meening tot eenheid te brengen en het nationale bewust zijn te doen geboren worden. De Japansche regeering heeft verleden jaar bij het incident van Sjen Toe van de gelegenheid gebruik gemaakt China te ver zoeken de houding jegens Japan te wijzi gen en bewijs te geven van oprechtheid in concrete vragstuklcen, welke verbonden zijn met de verbetering der betrekkingen tusschen de beide landen. Ongelukkiger wijze liepen deze onderhandelingen dood ten gevolge van den kwaden wil van China. De Japansche regeering hoopt vurig, dat China geheel en al en zoo spoedig mogelijk de lijnen, welke aan de Japansche politiek ten grondslag liggen, zal begrijpen. Men constateert echter op het oogenblilc in China niet alleen de afwezigheid van een derge lijk begrijpen, doch tevens een toenemen der anti-Japansche gevoelens, waarvan het incident van Loe Koe Tsjau van 7 Juli het logisch gevolg is geweest. Het incident van Loe Koe Tsjau. Ten opzichte van dit incident handhaaft de Japansche regeering de in haar verkla ring van 11 Juli aangekondigde politiek: het zoeken van een regeling ter plaatse en Imt niet verergeren van den toestand. Elk oogenblik kan echter een gevaarlijke toestand aan don dag treden. Wij hebben reeds vaak de aandacht der centrale Chi- neesche regeering gevestigd op de nood zakelijkheid de anti-Japansche drijverijen te doen ophouden en hebben onze landge- nootcn in China gewaarschuwd. Teneinde de veiligheid dezer laatste te verzekeren is de .Tanansche regeering vast besloten alle middelen toe te passen in verband met de ontwikkeling van den toestand, in één woord: „China heeft den sleutel tot een regeling in handen." Dfi betrekkingen met Sovjet- Rusland. Sprekend over de betrekkingen met. Sovjet-Rusland verklaarde Hirota: Aan de grens tusschen Sovjet-Rusland en Mand sjoekwo blijven zich» incidenten voordoen. Het is daarom zeer noodzakelijk prac- tische maatregelen te treffen ter voorko ming van grens-incidenten. Daarom moet de commissie, tot afbakening der grenzen en regeling der geschillen, tot wier instel ling besloten is, spoedig tot stand komen. Wij kunnen er niet genoeg bij de Sovjet- Russische regeering on aan dringen, dat zij hij deze zaak vrijwillig en zonder reserve met ons samenwerkt,. Japan zou gaarne willen weten of zijn onderdanen,d ie in de noorde lijke wateren visschen en zij die petroleum- of steenkolenconcessies bezitten in Noord-Sachalin al dan niet noodzakelijke garanties zullen ontvangen voor een wettige uitoefe ning van hun bedrijven. Wij zijn vast. besloten geen enkele omstan digheid te laten ontgaan, welke zou neerkomen op een feitelijke vernie tiging dezer ondernemingen, wier bestaan door verdragen is goedge keurd. In het kort, er blijven tus schen Japan en Sovjet-Rusland nog een aantal kwesties hangende, voor de oplossing waarvan Japan al het mogelijke zal doen. De betrekkingen met Groot- Brittannië. Wat betreft de betrekingen met Groot- Rrittannië herinnerde Hirota er aan, dat, Prins en Prinses Tsjistsjiboe namens den Keizer de kroning van koning George VI bijwoonden, op deze wijze getuigenis afleg gende van de traditionecle vriendschap, wel ke beide landen verbindt. HIROTA. De betrekkingen met de Ver- eenigde Staten. Hirota legde er den nadruk op, dat de betrekkingen van Japan met de Vereenigde Staten den laatsten tijd inderdaad zeer goed waren geweest en gekenmerkt werden door steeds toenemende vriendschap en goeden wil. Vervolgens zeide de minister, dat de eco nomische commissie, welke voor enkele we ken de Vereenigde Staten bezocht, in de meest uiteenloopende kringen doelmatig werk verrichtte voor het tot stand komen van een nauwer contact tusschen de beide volleen op economisch en ander gebied. Tenslotte bracht Hirota het verdrag met Duitschland tegen de Komintern in herin nering, „hetwelk wij op ons nemen daad werkelijk toe te passen en tegelijkertijd de vriendschappelijke en intieme betrekkingen tusschen Japan en Duitschland te ontwik kelen", aldus de minister. Bijna 4500 deelnemers. De eerste tippelaars heden vertrok ken! Gisterenmiddag om half vijf wa ren reeds duizenden op het Molen- veld te Nijmegen verzameld en vormden een bijna onafzienbaren kring om de carree, opgesteld rondom de witte standaards. Kapi tein Breunese, algemeen leider van de vierdaagsche, had daar de bur gerlijke en militaire autoriteiten om zich verzameld, terwijl de mu ziek van de Kon. Ned. Marine, onder kapelmeester Leistikow, gereed stond om straks de nationale hymnen te spelen, ter eere van de deelne mers aan de vierdaagsche uit de verschillende landen. Luitenant van den Heuvel commandeerde de groep van het Kon. Ned. Ind. Leger, dat het eere escorte vormde. De vlaggen worden gehesclien. De algeheele leiding van de plechtigheid was bij kapitein Ed. C. van Heeckercn van Brandsenburg. In alphabetische volgorde werden de vlaggen der verschillende naties in den mast geheschen. Eerst Denemarken, toen Duitschland, daarop Engeland en Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland. Aan het slot werd de Nederlandsche driekleur en de oranjevlag onder het plechtige spe len van hot Wilhelmus, dat door velen werd medegezongen, ontplooid. En toen de N. B. L. O.-marsch met zijn prettige cadans werd ingezet, ging het Oranje kruis op groen veld in top. Met deze even eenvoudige, als altijd ernstig stemmende plechtigheid, werd de vierdaagsche officieel geopend. Défilé. Met de muziek der marine voorop, ge volgd door het kranige corps van de kolo niale reserve, werd nu een défilé gemaakt door deputaties van de militaire en burger lijke groepen. Langs de autoriteiten, waar onder werden opgemerkt Jhr. Mr. G. von Weiier, voorzitter van het hoofdbestuur van den N.B.L.O. de burgemeester van Nijmegen, J. Steinweg, en de hoofdofficieren van het elfde en vijftiende reg. infanterie en van de koloniale reserve. De duizenden gasten van den N.B.L.O. verspreidden zich vervolgens over de uitgestrekte terreinen en brachten al terstond overal een opge wekte stemming. Naar wij Vernamen was het aan tal ingeschrevenen gestegen tot 4490 en steeds nog meldden zich deelnemers aan. Gisterenavond concerteerde de koninklij ke marine in den tuin van „de Vereeniging" onder groote belangstelling. Hedenochtend om 4.50 uur zijn reeds do eerste deelnemers naar Groesbeek, Mook, Middelaar, Heumen, Nijmegen getrokken. De stad is geheel met vlaggen getooid, hetgeen een f eestelij ke-n aanblik biedt. Prinses en Prins wonen hoogst waarschijnlijk de plechtigheid bij Naar wij vernemen, zal het mo torjacht „Piet Hein" dat op de Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lensch Jr. te Amsterdam voor het Prinselijk Paar in aanbouw is, op Zaterdag 14 Augustus a.s. wor den te water gelaten. Het ligt in het vornemen van H. K.H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard zoo mogelijk bij den stapelloop tegenwoordig te zijn. Met den bouw van het jacht is men thans zoover gevorderd, dat men tot de afwer king genaderd is. De machinekamer is na genoeg gereed, slechts moeten wat de technische installatie betreft de noodige pijpleidingen nog worden aangebracht. In het inwendige van het schip is de be timmering ook reeds voor het grootste ge deelte klaar. Daaraan wordt thans de laatste hand gelegd. De schilders zijn thans op 't jacht aan het werk en 't laat zich aanzien, dat op den dag der te waterlating het jacht nagenoeg gereed zal zijn. De plechtigheid der tewaterlating zal een eenvoudig karakter dragen. Zoodra de „Piet Hein" geheel gereed zal zijn, zal het jacht door het „Comité tot aanbieding van een nationaal huwelijks geschenk" van den bouwer worden overge nomen om vervolgens op een nader vast te stellen tijdstip aan H.K.H. Prinses Ju liana en Z. K.H. Prins Bemhard te worden overgedragen. De arbeid aan het voorontwerp wordt voorloopig gestaakt. Onlangs hebben wij bericht, dat het voorontwerp Landbouw-orde- ningswet door den minister van Eco nomische Zaken zou zijn teruggeno men. Van bevoegde zijde deelt men ons thans mede, dat dit bericht in dezen vorm niet geheel juist is. De minister heeft zijn standpunt ten aanzien van dit voorontwerp nog niet bepaald, maar aan de advisee- rende instanties verzocht haar ar beid voorloopig op te schorten, ten einde te voorkomen, dat mogelijk onnoodig werk zou worden verricht. Opnieuw gevechten bij Wangping De Chineesche autoriteiten te Pei ping hadden Japansche troepen toe gestaan de stad binnen te trekken. Toen de eerste afdeeling van 150 man door de poort was, opende zij onmiddellijk het vuur op de Chi- neezen. Dezen beantwoordden het vuur en wierpen handgranaten. Het Japansche contingent werd ingeslo ten. Hierdoor en door het incident van Lang- fang, waar Japansche genietroepen door de Chineezen in het herstellen van telegraaf lijnen werden gehinderd, is de toestand in China zeer ernstig geworden. De Japanneezen blijven versterkingen aanvoeren, terwijl ten noorden van den grooten Chineeschen muur Japansche troe pen worden geconcentreerd. Naar verno men wordt zijn alle Japansche posten langs de spoorwegen in Mandsjoekwo vervangen door reservisten In Oost Ilopei zijn alle spoorwegstations onder Japansche leiding geplaatst, terwijl ook het lagere personeel met Japanners is versterkt. Chineezen vernielen drie Ja pansche militaire auto's. Over den strijd bij Peking wordt nog ge meld, dat de Chineezen drie Japansche ie- gerauto's in de lucht lieten springen, ten gevolge waarvan 20 Japanners het leven verloren. De Japanners die zich in de stad bevinden hebben hun intrek in de binnen- Door onthulling van het Chris- toffel Pullman monument. Heden is het anderhalve eeuw ge leden, dat de grenadier Christoffel Pullmann, schildwacht voor bet pa leis te Soestdijk, als „Ehrlicher Kerl" den dood boven de ontrouw verkoos. Het eenvoudige houten gedenktee- ken bij het paleis Soestdijk, dat de nagedachtenis aan deze heldendaad levendig heeft gehouden, is thans door een waardiger monument ver vangen. Hedenochtend heeft H.K.H. Prinses Juliana, het nieuwe bronzen standbeeld van den trouwen grena dier, dat door Mej. I. A, van Beeck Calkoen in opdracht van de Konink lijke vereeniging „Ons Leger" is ver vaardigd, in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bemhard en vele auto riteiten onthuld. PRINSES JULIANA. Alvorens de Prinses tot onthulling van het monument overging, huldigde de^ waar nemend voorzifter van „Ons Leger", gep. kolonel K. E. Oudendijk, de nagedachtenis van den ecnvoudigen grenadier Christoffel Pullman, die 150 jaar geleden, juist op de plek waar thans het monument is opge richt, een eervolle dood verkoos boven ontrouw aan het Huis van Oranje. Tijdens de felle strijd tusschen Oranje- gezinden en patriotten in 1787 stond deze eenvoudige soldaat voor de keus zijn strijd makkers, die het Prinselijk paleis verde digden, te waarschuwen. Hij aarzelde niet en onder het uiten van de woorden: „Ich bin ein Ehrlicher Kerl", loste hij het alarmschot, dat het paleis voor bezetting behoedde maar hemzelf het leven kostte. Die verheven soldatendeugd van den ge- stad genomen. De muren van de stad zijn geheel bezet door Chineesche troepen en duizenden Chineesche politie-agenten. De telefoonverbindingen tusschen Nan king cn Peiping werden te middernacht plotseling verbroken. Men vreest, dat de vijandelijkheden te Peiping hervat zijn. De Chineezen verkla ren. dat de Japanners het vuur op de muur en de poorten hebben geopend, waar na de Chineezen met handgranaten zijn gaan werpen. De Japanners daarentegen verklaren, dat de Chineezen zijn begonnen met het gooien van handgranaten. Ernstige verliezen der Chinee- zen. Ten gevolge van de zware verliezen, welke de Chineesche troepen hebben gele den door 't bombardement van Lang Fang door de Japansche vliegtuigen, zijn de troe pen naar Wang Soend teruggetrokken. Ook de burgerbevolking der stad heeft verliezen geleden. De Japanners hebben thans het station van Lang Fang geheel bezet en versterking uit Tientsin is aangekomen. Van Chineesche zijde wordt vernomen, dat de Japansche troepen bij Wang Ping aanzienlijke versterkingen hebben ontvan gen aan artillerie en munitie, hetgeen doet vreezen, dat een nieuwe aanval op Loe Koe Sjau en Wang Ping wordt voorbereid. Het optreden van de Japanners schijnt er op gericht te zijn volledige controle te ver krijgen van den spoorweg MoekdenPei ping. Het spoorwegverkeer en de telefoon verbindingen tusschen Peiping en Tientsin, is verbroken. Nader wordt gemeld dat. hevige gevechten zijn ontbrand bij Wang Ping, waar de Ja panneezen slaags zijn geraakt met versche Chineesche troepen, welke door de Nanking- regeering uit het binnenland zijn aange voerd. In verband met het ernstige incident bij de Kwang Gan Menpoort van Peiping wordt van Japansche zijde gemeld dat Japansche troepen, die op auto's naar de kazerne te rugkeerden, do poort bezet vonden door Chi neesche troepen, die weigerden hen door te laten, hoewel de Japansche officieren van te voren toestemming hadden ontvangen van den burgemeester van Peiping. De Chi neezen op den stadsmuur en op het poort gebouw openden plotseling geweer- en mi- trailleurvuur op de Japansche soldaten, waarop deze terugschoten-. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: meest matige wes telijke tot n.-westelijke wind, half tot zw. bewolkt, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: gedeel telijk bewolkt, droog koel weer. Barometerstand hedenmorgea 8 uur i 76.9 Doet Uw jonge hennen uitgroeien tot krachtige en goede legsters door Bertels' Kunstkorrel Volledig dagrantsoen. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar geschiedt levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KG Bertels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f. 0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloopende kippen) f. 5.20 Oliefabrieken Afd. Kunstkorrel, Amsterdam wonen plichtsgetrouwen soldaat, is het., die wij hier willen eeren, zeide spr. Christoffel Pullmann stierf hier voor 150 jaar den heldendood in dienst van het Huis van Oranje. Onthulling, Spr. verzocht tenslotte eerbiedig H. K. H. Prinses Juliana de onthulling van het ge denkteeken te willen verrichten. Prinses Juliana gaf aan dit verzoek ge hoor en ontdeed het nieuwe gedenkteeken van zijn omhulsel. Hierna legde een afvaardiging van den „Bond van Ridders der Militaire Willems orde beneden den rang van officier" een krans op bet nieuwe gedenkteeken. Na deze plechtigheid klonken commando's en begon het défilé der troepen voor de beide vorstelijke personen langs den beton weg naar Bilthovcn. Achter de troepen sloten zich de deputa ties van de plaatselijke oranjevereenigingen aan, welke bij het passperen het Prinselijk Paar enthousiast toejuichen. De plechtigheid had ruim een uur ge duurd, toen de beide vorstelijke personen zich in het palcis terugtrokken. Het nieuwe gedenkteeken stelt een schildwacht voor in de uniform van 1787, in verdedigende houding met den vinger aan den trekker om het waarschuwend schot af te geven, dat naar hij weet hem het leven zal kosten. Haar auto bij een botsing ern stig beschadigd. Zij zelf en de kinderen ongedeerd. Uit Londep wordt gemeld, dat eeni auto, waarin de hertogin van Kent en haar twee kinderen zaten te Wrotham in Kent in botsing is ge komen met een andere auto. Beide wagens werden beschadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd. De hertogin was op weg van Londen naar sandwich en zat met haar kinderen en twee dienstmeisjes achterin. De auto reed Wrotham Hill in Kent af, aldus het Hlsbld. toen zij in hotsing kwam met een groote auto, die van den anderen kant -kwam. De zijkant van de Koninklijke auto werd ern stig beschadigd. De ruiten werden gebro ken, maar niemand kreeg letsel. Politie en beambten van de „Automobile Association" kwamen te hulp en uit Mairl- stone werd een andere auto naar de plaats van de botsing gestuurd, waarin de her togin en haar kinderen de reis voortzet ten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1