Tientsin een puinhoop De ramp van de „Flamingo" Run naar de Jamboree KIJKEN is KOOPEN^i CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De oorlog in China Nieuwe regeering in Noord- China gevormd Ernstige scheepsramp bij Baltimore Door onveilig sein gereden Onlusten bij begrafenis van Kerkvorst SjJiim VRIJDAG 30 JULI 1937. 80e Jaargang. No. 10327. UHgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. Brand in benzinetank waarschijnlijk oorzaak Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp der Flamingo, wordt seer bemoeilijk door het feit, dat het [vliegtuig zoo geheel vernield is. Eerst als men de motoren grondig zal hebben geinspecteerd, zal het misschien mogelijk zijn zich een voorstelling te maken van de wijze waarop deze tragedie, in de lucht een aanvang heeft genomen. Directeur Plesman sprak als zijn meening Uit, dat hemelvuur de ramp niet kan heb ben veroorzaakt. Hoewel hij de officieele rapporten natuurlijk zal dienen af te wach ten alvorens een conclusie te trekken, meende de lieer Plesman, te mogen zeg gen, dat het hem liet waarschijnlijkst voor komt, dat de brand in de achterste benzine tank is ontstaan, waarna de linkervleugel door het vuur zou zijn aantast. Zoodra de bestuurder dit gewaar werd, heeft hij onge twijfeld getracht een noodlanding te ma ken. Te laat echter! Op wel bijzonder tragische wijze is, zegt 'de corr. van de Msb., het Belgische echt paar Tondrcau aan zijn eind gekomen. Man en vrouw, die beiden 30 jaar oud Waren, bevonden zich op de huwelijksreis. Ze hadden, naar onze Brusselsche corres pondent meldt, de Rijnstreek bezocht en waren vorige week uit Keulen via Amster dam naar Brussel komen vliegen. Tijdens deze luchtreis hadden zij aan boord kennis gemaakt niet een passagier, die naar de Pa- rijsche wereldtentoonstelling vloog. Zij spra ken af dat zij elkaar daar zouden weervin den. Na een paar dagen in België te zijn gebleven is het echtpaar Tondrcau met de „Flamingo" naar Parijs vertrokken. Een tiental minuten later lagen zij verminkt en verkoold tusschen het wraak van de „Fla mingo" neergeveld. Alle slachtoffers geïdentificeerd Zoo juist komt bericht binnen, dat het na veel moeite gelukt is, alle slachtoffers te identificeeren. Begrafenis der slachtoffers. De begrafenis van de Nederlandsche slachtoffers zal vermoedelijk a.s. Maandag plaats hebben. Het stoffelijk overschot van den bestuur der, den heer Stcensma, zal te Wageningen ter aarde worden besteld, terwijl de begra fenis van den mecanicien, den heer Gee ring, te Rotterdam zal geschieden. Duizenden slachtoffers Verraad in Peiping Nadat de Chineezen den vorigen nacht de Japansche concessie te Tientsin hadden aangevallen en de Japanneezen tot den terugtocht hadden gedwongen, hebben gisteren ongeveer twintig Japansche vlieg tuigen den geheelen dag alle op strategische punten gelegen gebou wen gebombardeerd. Het aantal branden nam steeds toe. Men ge looft, dat er veie slachtoffers onder de Chineesche burgerij gevallen zijn. De Japansche generale staf deelde mede, dat het bombardement was gericht op plaatsen, waar zich anti-Japansche elemen ten, hetzij burgers of militairen, bevonden. Deze elementen aldus de staf moeten verwijderd worden om het Chineesche of fensief tegen Tientsin te breken. Voorts werd medegedeeld, dat de staf had geëischt, dat de Chineesche troepen terug trekken tot op 10 km. van Tientsin, zooals het Boxer-protocol dat bepaalt. Naar het officieuze Japansche persbureau Domei uit Tientsin verneemt, is het kantoor van de „Asiatic Petroleum Company', een Britsche onderneming door de Chineezen, bij hun pogingen het Oosterstation te raken, in brand geschoten. De buitenlandsche consuls te Tientsin hebben 's middags een gemeenschappelijk protest ingediend bij de Japansche autori teiten tegen het bombardement der stad. Luitenant-generaal Katsoeki, de opperbe velhebber van de Japansche troepen, ver wierp dit protest evenwel op grond van het feit, dat de aanval van de Chineesche troe pen niet alleen een schending zou zijn van het Boxer-protocol van 1901, doch ook het leven van de bewoners van de Japansche concessie zou bedreigen. Katsoeki zeide de consuls, dat de Japansche troepen handelen uit zelfverdediging en tot verdediging van leven en eigendommen van meer dan 10.000 Japansche onderdanen. 's Avonds zijn de gevechten gestaakt. Het luchtbombardement eindigde om 17 uur. Toen het bombardement was afgeloopen, viel over de stad een doodelijke stilte, wel ke alleen werd verstoord door het geknet ter van het vuur in tal van getroffen hui zen. De stad ligt gedeeltelijk in puin. De brand in de ChineeschJapansche universiteit was op verscheideie kilometers afstand te zien. Toen de Chineezen vroeg in den morgen tot den aanval overgingen, werd daar een Japansch detachement van 200 soldaten omsingeld. Men weet niet of dit detachement heeft kunnen ontsnappen of dat het is vernietigd. Volgens een Ilavas-bericht uit Tientsin wordt de zuidelijke oever van de Peiho nog steeds gebombardeerd door Japansche ka- nonneerbooten, die in de haven van Takoe liggen. Uit Pautingfoe wordt gemeld, dat Japan sche escadrilles verscheidene malen boven den spoorweg Peiping-Hankau hebben ge vlogen en op een trein bommen hebben laten vallen, die niet ontploften. Peiping ontruimd. Aan het front van Peiping is het gister rustig geweest, daar de verslagen Chinee sche troepen zijn teruggetrokken. De Chi neesche banken in Peiping nemen thans geen Chineesch bankpapier meer aan. Vele Chineesche politici hebben hun opwachting gemaakt in het Japansche hoofdkwartier en hun medewerking aangeboden bij het her stellen van de orde. De Japansche reporters berichten, dat de bevolking van Peiping genoeg heeft van 't militair regiem, en een nieuw politiek regiem wensoht. De plotselinge wending in den krijgslkans bij de hoofdstad is te wijten aan het ver raad van Generaal Tsji -Joe Tsjan, de commandant der burgerwacht in Noord- China, die als vriend der Japanners wordt beschouwd, en de spoorlijn PeipingSoe Joean Tsjabo) een op 10 kilometers ten Noorden van Peiping gelegen plaatsje) heeft afgesneden. Tengevolge van dit verraad heeft gene raal Soeng Tsje Yoean, met afdeelingen van het 29ste leger, welke weerstand bo den aan de Japanners, Peiping om half twaalf in den avond verlaten, ongetwijfeld om zich naar Pau Ting Foe te begeven. Het schijnt, dat Generaal Tsji Joe. onder goedkeuring van Japan, het initiatief heeft genomen tot de vorming van een semi- autonoom gebied in Noord-China. De Chi neesche regeering en bevolking zijn sterk onder den indruk van den volslagen om mekeer in den toestand in Peiping. Groote verliezen van het 29ste Chineesche leger. De nieuwe Japansch gezinde burgemees ter van Peiping, generaal Tsang Tsoe Tsjoeng, heeft medegedeeld, dat het 29ste Chineesche leger sedert het uitbreken van de vijandelijkheden vijftienduizend man aan dooden en gewonden heeft verloren. Hij voegde hieraan toe, dat de staat van beleg te Peiping is opgeheven, aangezien de Japansche troepen beloofd hebben de stad niet binnen te rukken. Te Toengtsou zijn de Japanners meester De Ckief-scout Lord Baden Powell aangekomen. Polen heeft ©en eigen muziekcorps. Spoorwegen werken onder hoogdruk. Het eer ste nummer van de kampkrant. Met de Harwich-boot is gisterochtend jvroeg te Hoek van Holland gearriveerd lord Baden Powell, de ohief scout en wereld leider der padvindersbeweging, teneinde de Wereldjamboree te Vogelenzang te komen bijwonen. Hij werd o.m. verwelkomd door den Ne- oerlandschen hoofdverkenner, Staatsraad Rambonnet en vertegenwoordigers van het J a mlboreee-omi t Toen Lord Baden Powell een groepje (padvinders ontdekte, dat zich door 't vroe ge morgenuur niet had laten afschrikken, om hem bij zijn aankomst te begroeten, stapte hij, ondanks het officieuse karakter, dat hun aanwezigheid droeg, op hen toe: „Gaan jullie ook naar de Jamboree?" vroeg hij, „fijn, dat jullie daar komt. Ze zien er •net zoo uit als onze Engelsche meisjes en jongens". In het gezelschap van den Ohief Scout be vinden zich ook zijn vrouw en dochter. Na ■deze begroetinc begaf men zich naar Den ïlaag, waar den wereldleider der padvinders door c.a. 2000 welpen-padvinders en meis- jes-padvindsters een morgengroet werd ge bracht. Van alle kanten Van alle kanten stroomen de deelnemers liu toe. In den loop van den dag arriveer den te Vogelenzang eenige honderden Pool- eclie en Tsjechische padvinders. De Poolsche verkenners organiseeren een conferentie voor alle vertegenwoordigers ■der internationale padvinderspers. Dertig verschillende verkennersorsanisaties meld den zich aan, zoodat, de Polen zelf niet meegerekend, acht en veertig padvinders journalisten deelnemen. De conferentie wordt tijdens de Jamboree öp 4 en 5 Aug. a.s. gehouden. Druppelsgewijze komen de Polen met de ineest uiteenloopend-e verkeersmiddelen. Over land, zee, en door de lucht. Naar Nederland gaan ze over land, over zee en door de lucht. Met kano's zijn 25 jongens onderweg; op 6 Augustus zal in Amsterdam aankomen een padvindersjacht. „Zawisza Czarny" met 50 man. Uit Poolsch Opper-Silezië zijn 21 jongens vertrokken per fiets; met den trein is het kamp uit Siera- kow naar Vogelenzang gekomen; met vier vliegtuigen komt op Ypemhurg aan de groep vlieger-padvinders, die tevens een reeks zweefvliegtuigen medesleept. Deze groep bestaat uit 25 padvinders, piloten, zweefvliegers en modelbouwers. Elk van deze groepen heeft een eigen taak te ver vullen. Maar ook de Nederlandsche padvinders laten zich niet onbetuigd. Gisterochtend heerschte er op het Centraal Station te Am sterdam een enorme drukte door groote groepen verkenners, die naar de Jamboree vertrokken. Toen de Polen en Tsjechen pas seerden, kwam er aan het gejuich en „vell's" geen einde. Het muziekcorps der Polen blies een vroolijk nummertje en zoo hield men de moed erin, wanneer er soms wat lang gewacht moest worden. Ook een contingent Amerikaansche padvinders pas seerde het Centraal Station. Vandaag zullen weer eenige extra-treinen te Amsterdam aankomen, welke Finschc en Groningsche padvinders zullen vervoeren. Gewekt met de „Jamboree-post". Toen wij gistermorgen om 7 uur op het kampterrein te Vogelenzang kwamen,' werd juist reveille geblazen. Bij het ontwaken werd iedere kampbewoner verrast met het eerste nummer van de „jamboree-post", de tijdelijke krant van het kamp, waarin naast artikelen en beschrijvingen de verschillen de gegevens voor den komenden dag zijn opgenomen. Veel tijd voor het lezen van hun krant werd den verkenners nog niet gegeven, want na het ontbijt toog men dra aan het verdere afbouwen van het kamp en den geheelen ochtend was het gehamer en geklop niet van de lucht. Er heerschte onder de jongens de meest opgewekte stemming en het was voor hen een aangename afwisseling, wan neer nieuwe groepen het kamp kwamen binnentrekken, die dan met luide kreten en yell's werden verwelkomd. Er begint dus reeds teekening in de Jam boree te komen, al moeten heden en Zater dag nog duizenden buitenlanders het kamp betrekken. Op het marktterrein heerscht reeds hij de diverse winkeltjes een gezellige drukte, en met man en macht is men nog bezig de laatste hand te leggen aan het groote restau rant, waarvoor twee groote indrukwekkende totempalen zijn opgericht. De groote theatertent, welke eenige weken geleden door het noodweer werd vernield, is weer herrezen en op het oogenblik is men er druk bezig te repeteeren voor te geven voorstellingen. Alles gaat naar wensch en wanneer het weer nu maar wil blijven medewerken, be loven het hier gezellige dagen te worden, In vogelvlucht. Zes uur zou men noodig hebben om het heele kamp te bezichtigen. Interessant is het dus dit uitgestrekte kampterrein ook eens vanuit de lucht te bekijken. Daartoe kwam gisteren de F 36, waarin de Jambo ree-journalisten waren gezeten, boven Vo gelenzang ronken. Nauwkeurig kan men den stand der werkzaamheden waarnemen. Op vele grondstukken schijnen alle tenten, blijkens de rood-wit-blauwe vlaggen van de Nederlaridsche contingenten, reeds te zijn opgeslagen. Men ziet ze in witte en in brui ne kleuren, soms precies gelijkvormig en van dezelfde grootte. Soms in bonte verschei denheid, maar ook dan in volstrekte disci pline en volgens een weloverwogen plan in rij na rij geschaard. Op andere terreinen ziet men op een hoog te van 300 meter duidelijk de lijnen, die de plaatsen aangeven, waar de nog op te zet ten tenten een plaats zullen vinden. Het is zelfs op deze hoogte duidelijk zichtbaar, dat weer tal van nieuwe groepen zijn aangeko men, want er zijn terreinen waar men keu rig op de plaats, die met lijnen voor het neerzetten van tenten is afgebakend, de nog onuitgepakte plunjezakken ziet liggen, ter wijl men ook kleine figuurtjes ziet, die de tentzeilen aan het uitvouwen zijn. Zeeverkenners naar de Kaag. Zaterdag 7 Augustus is de groote Zeever kennersdag. Te 9 uur gaan alle zeeverken ners te Bennebroek aan boord voor het ma- kon van een vaartocht vanaf het Jamboree- waterkamp naar de Kaag. Niet alleen zullen vele zeeverkenners met van den toestand, nadat zij den geheelen dag gestreden hebben tegen een duizend tal miliciens uit Hopei, die aan het mui ten waren geslagen en zich vereenigd had den met het 29ste Chineesche leger. De Chi neezen bieden alleen nog tegenstand te Tientsin, waar op enkele plaatsen nog wordt gestreden. Sovjet-Rusland de eenige vriend van China? De voorzitter van het Chineesche rijks bureau voor wetgeving, Soen Fo heeft gis teren aan vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat Sovjet-Rusland de eenige mogelijke vriend van China is. China moet volgens hem met de Sovjet. Unie een ver drag sluiten. Verder moet China -'olgens hem tegen de Japanners een revolutionnaire oorlogsmethode volgen. De vijand moet overal en ten allen tijde worden aangeval len om een definitieve overwinning te behalen. De 29 ste divisie moet verder te genstand bieden en afwachten dat verster king aankomt. Ten aanzien van deze verklaring van Soen Fo wordt in Chineesche politieke kringen verklaard, dat deze opvatting slechts gedeeltelijk overeenstemt met de meening van de regeering in haar geheel. Tsjang Kal Sjek roept op tot weerstand. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft een verklaring afgelegd over de gebeurtenissen in Noord-China, waarin hij o.a. zeide, dat hij zelf als opperbevelhebber de verant woordelijkheid op zich neemt voor de plot selinge wending in Noord-China. De Chi neesche deskundigen hebben dergelijke te genslagen voorzien. De vijandelijkheden zijn evenwel nog niet geëindigd, de centrale re geering zal niet buigen voor de Ja pansche pressie. Voor de verdere politiek van China venvees de maarschalk naar zijn verklaring van 19 Juli te Koe ling. China kan niets verder dragen De gebeurtenissen van Peiping en Tienstin kunnen niet als plaatselij ke conflicten worden beschouwd. Het geheele land moet thans aan den strijd deelnemen, een plaat selijke regeling is geheel onmoge lijk geworden. Het bestaan van China hangt thans af van het hand haven van de vier minima-eischen. China is vastbesloten nooit een compromis te aanvaarden, geen ge bied mag verloren gaan en de sou- vereine rechten mogen niet worden aangetast. Anti-Japansche actie wordt ook in het zuiden dreigend. De commandant van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, vice-admiraal Hasegawa, heeft gisteren door middel van den Japanschen vlootattache te Nanking, kapitein Honda, het Chineesche ministe rie van marine gewaarschuwd tegen de groeiende anti-Japansche actie in Zuid- en midden China. De Japansche vice- admiraal verklaarde te vreezen, dat de toestand hier even ernstig zal worden als in Noord-China wanneer geen maatregelen worden geno men. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: zwakke noordelij ke tot oostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer in het zuiden, in het noorden weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: afne mende bewolking en iets warmer. Barometerstand bedenmorgea 8 nor 77.1 Ongeveer 50 passagiers omgekomen IN ENKELE MINUTEN STOND HET SCHIP IN LICHTER LAAIE Het Amerikaansche s.s. City of Balti more is vannacht in Chesapeaka Bay, kor ten tijd nadat het uit Baltimore was uitge- loopen, in brand gevlogen. In enkele minu ten tijds stond het geheele schip in lichter laaie. Van de 150 passagiers hebben, naar niet- officieel gemeld wordt, honderd veilig de kust bereikt. Onder de overlevenden be vindt zich de gezagvoerder, kapitein Char les Brooks, die men aan een wand van het schip vond hangen. Brandweerschepen en kustwachtbooten zijn ijlings naar het bran dende schip vertrokken om te trachten nog zoo veel mogelijk te redden. Het D.N.B. meldt nog, dat het schip, toe- behoorende aan de Chesapeake Steamship Company, uit' Baltimore was vertrokken naar Norfolk in Virginia. Op slechts 14 mijl afstand van Baltimore echter ontstond de zoo snel om zich heen grijpende brand. Ver scheidene passagiers zijn verbrand, een groot aantal andere heeft verwondingen van verschillenden aard bekomen. De bewoners van een naburig eiland hebben verklaard, dat zij een vreeselijke ontploffing hebben gehoord en midscheeps vlammen hebben zien oplaaien. Slechts enkele minuten later was van het schip niets meer te zien dan een groote bundel vlammen. Gevolg: vier dooden. Een van Elsterwerda in Duitsch- land, komende goederentrein is gis termorgen op het station Radebeul- Koetzschenbroda door nog niet op gehelderde oorzaak op een stootblok gereden. Hierbij werden vier perso nen gedood, en bekwam een persoon ernstige verwondingen. Naar de persdienst van de directie der rijksspoorwegen te Dresden inzake het ern stige spoorwegongeluk meedeelt, is de goe derentrein door een onveilig sein gereden. hun eigen materiaal aan dezen tocht deel nemen, maar op de ter beschikking ge stelde schepen „Prinses Juliana", „Geisha" •en „P. v. d. Hoog" en vele jachten kunnen nog een 600-tal zeeverkenners dezen tocht meemaken. Na aankomst, op de Kaag wordt een rondvaart gehouden over de plassen, een ieder op eigen gelegenheid. Door den hoofdkwart iercommissaris voor zeeverkenners G. Mante, is de medewer king ingeroepen van de verschillende wa- tersportvereenigingen met veel materieel naar de plassen te komen. Voor de Kaagsociëteit beginnen te 13 uur de verschillende demonstraties en spelen van zeeverkenners' en een demonstratie van den Nederlan-dschen bond tot het redden van drenkelingen in „het redden van dren- i kelingen uit auto's." Politieke demonstraties in Joe goslavië. Gisteren is het stoffelijk overschot van den patriarch Warnaua, het hoofd der Servische GriekschrKa tholieke kerk, die overleed nadat het concordaat met het Vaticaan door de Joegoslavische regeering was aangenomen, ten grave gedra gen. Politieke demonstraties tegen het concordaat kenmerkten deze plechtigheid. Na de begrafenisplechtigheden hebben zich hier en daar te Bel grado vechtpartijen tusschen betoo- gers en gendarmes voorgedaan. Er zouden gewonden zijn, terwijl veel materieele schade is aangericht. In verband met de uitvaartplechtigheden waren alle winkels en kantoren gesloten. Geen enkel lid van de regeering heeft den uitvaartdienst bijgewoond. Nadat de kerkdienst geëindigd was, zette de stoet zich onder het gebeier van alle krekklokken in beweging. Aan den kop liep een priester, die een standaard droeg, welke tijdens de botsingen van 19 Juli door gendarmes gescheurd was. Na een detachement infanterie volgden vierhonderd priesters. Bij het voorbijtrekken van het stoffelijk overschot wierp hert. volk zich weeklagend op de knieën. De stoet, die ongeveer anderhalf uur door de straten trok, werd gevormd door 30.000 personen. Op het centrale plein der stad hield de burgemeester met een door tra nen verstikte stem een toespraak, waarin bij uiting gaf aan zijn toewijding aan de Orthodoxe kerk en Zuid-Slavië. Een oogenblik kwam het tot een paniek, toen de menschen in de Koningsstraat plot seling in alle richtingen uiteenstoven. De oorzaak scheen een misverstand tusschen gendarmerie en enkele andere personen te zijn. De orde was spoedig hersteld, doch eenige menschen bleken lichte verwondin gen te hebben opgeloopen. Nadat de stoet ontbonden was, trachtten eenige honder den personen in het centrum te betoogen, zij uitten kreten van vijandschap aan het adres van de rogeering en het concordaat met de. Roomsche kerk. De politie joeg de betoogers uiteen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1