Van Brug tot Brug Snoek kampioen achter groote meteren D*E IN DE PIJP/ Botsing tusschen wielrijdsters Legeroefeningen in September De aanbieding van het Prinselijk jacht West-Friesland en Fries land weer één geheel ■9 De Vierdaagsche Hartelijke ontvangst te Arnhem Voor de tweede maal is het traject van de Vierdaagsche naar Arnhem afgelegd en hebben de Arnhemmers de deelnemers aan deze sportieve gebeurtenis in hun eigen stad kunnen begroeten. Hoog van den toren wapperde de drie kleur en het voorbeeld van de overheid, die van alle gemeentegebouwen deed vlag gen, hebben vele particulieren gevolgd. Üp tal van plaatsen werden de wande laars gelaafd aan grootc tafels, waarop een enorme hoeveelheid glazen met ranja. Iloe- ra-geroep klonk uit de duizendkoppige me nigte, het was een spontane, warme ont- .vangst, die goed deed. De tweede dag 25 uitvallers. De tweede dag heeft 25 slachtoffers ge- eischt. Van de 4277 wandelaars, die Woens dagochtend op stap gingen, zijn er nog 424*2 over. Dit is geen slecht resultaat. Ook van morgen zijn er wederom 13 deelnemers thuis gebleven, waarbij ook de bekende Texel- sehe tippelaar, de heer J. Boon, die zich onwel voelde en liet daarom maar beter .vonrl thuis te blijven. Vandaag is het. de dag van de twee brug gen, het gevreesde en veel gesmade traject van vorig jaar. Door de Betuwe guat de marsch naar Arnhem en omgeving en ver volgens weer langs den zelfden weg terug. Het is een frissche ochtend. Een dichte ochtendmist hangt over Nijmegen en om geving en in de Betuwe zijn alle boom gaarden in een waas gehuld. De weg is vrij eentonig en het verkeer is buitengewoon druk. Toch valt het traject niet tegen en is men er in 't algemeen beter over te spreken dan verleden jaar. Van het verkeer hebben de wandelaars haast geen last gehad, daar op groote doeken bij hel begin en einde van de route aan de automobilisten was ver zocht de loopers zoo weinig mogelijk te hin deren. Aan dit verzoek werd spontaan vol daan. liet is merkwaardig op te merken, hoe ieder tijdens den Vierdaagsche een rol speelt, zoowel de deelnemers als de toe schouwers. Loopen de tippelaars in een lan delijke omgeving, dan zijn zij een beetje buitenmensch. Sommigen pappen met t volk aan en praten over den oogst of over de weersgesteldheid, zij schijnen van alles wat af te weten. In de stad worden zij dan opeens weer stedeling. Dan is het alsof hun houding verandert met de straat, waar zij doorheen komen. En de toeschouwers spelen hun rol, met evenveel gretigheid. Er staan heel wat familieleden en kennis sen langs den weg. Van heinde en verre zijn ze vaak gekomen met don trein, per bus, per auto en ook wel per fiets. Met ge rekte halzen staren zij in de verte. Eemge bezorgdheid begint zich op hun gelaat af te tcckencn, wanneer de veravacflte niet spoe dig genoeg langs marcheert. Met overtui ging wordt over uitvallers gesproken, alsof reeds jaren zelf de marschcn zijn meege maakt. Na een periode van optimisme en ver maak in het zien passeeren van al die wan delaars breek een periode van twijfel aan. Zal hij of zij misschien zijn uitgevallen? Over de dag van gisteren schrijft ons een deelnemer een interessan te brief, welke wij hier onverkort laten volgen. Zij geeft een aardig beeld van de sfeer, waarin liet Vierdaagsche leger optrekt. Zou er misschien iets gebeurd zijn onder weg? vraagt een ongeruste moeder zich af. Langzamerhand begint zich op 't. gelaat van sommigen een diepe neerslachtigheid af te teekenen. Dan plotseling sloot een der wachtenden een juichkreet uit: „Daar komt- ic". De gezochte liep misschien wel een beetje te strompelen, maar nu op deze juichkreet verandert de iooper als bij too- vcrslag. De pas wordt vederlicht, noncha lant haast, een glimlach verschijnt op het gelaat, alles om aan te toonen dat 't. loopen toch eigenlijk maar een peulenschilletje is. En dan die typen, die langs den weg staan. Kijk eens die heer van middelbaren leeftijd, prachtig zomersch uitgerust, die met bijna wilde kreten de wandelaars aanvuurt. En dan die „fraaie" jongeling, die ingespan nen in de verte tuurt en de voorbijtrekken de mannen geen blik gunt. ^t Is hem te doen om de damesgroepen. Dan richt hij zich op uit zijn indolente houding en komt er een trek van groote belangstelling op zijn ge laat. Bij Arnhem. In de buurt van Arnhem hcersclit een ge zellige drukte: wandelaars op de terug reis passeeren hun lippelgcnoolen, die nog niet zoo ver gevorderd zijn en zich nog op den heenweg bevinden, wedcrzijdsche toe juichingen weerklinken, terwijl ook menige kwinkslag gewisseld wordt. Honderden Am hemmers staan hier reeds langs het par cours geschaard om het vierdaagsche leger aan den arbeid te zien. Doch eerst in Arnhem zelf heersoht de bekende en reeds veel beschreven Vier daagsche stemming. Het plein is geheel met toeschouwers overstroomd, terwijl de Marinekapel uit de muziektent vroolijke marschmuziek de wereld in blaast. Politic-agenten hebben de uiterste moeite het verkeer te regelen maar zij slagen er uitstekend in en een woord van lof is hier wel op zijn plaats. Schitterend spuiten de prachtige fonteinen langs een der Singels. Hier gaan de 40 K.M. loopers weer naar Nijmegen terug, maar de 50 en de 55-ei'S moeten nog een omweg maken. Langs den Ronsendaalschen weg vertrekken zij. over heuvels en door prachtige lanen. Aan natuurschoon is hier geen gebrek en het is een genoegen in deze omgeving op z'n gemak te wandelen. Ook wij karnen tcn- slolte weer in Arnhem terug en via den drukken verkeersweg gaat het weer naai de Oude Keizersstad terug, waar we moe, maar tevreden met onszelf arriveeren. MAAR Doime Egbert-s Echte friesehe Hteren-Baai en Baai -TabakNederlands geurigste pijptabak. 13 Uitvallers. Den derden dag hebben een 13-tal deelne mers den strijd tegen blaren enz. moeten opgeven, zooflat zich momenteel nog 4215 wandelaars voor het halen van de Vier daagsche 1037 in aanmerking kunnen ko men. Of deze allen het begeerde einddoel zullen bereiken, is de vraag. Ook morgen zullen er wel ecnigc uitvallers komen. We zijn benieuwd. Gisterenmiddag omstreeks kwart over drie zijn aan de Waalhaven (O.Z.) ter hoog te van den Spido-Stcigcr te Rotterdam, vier wiclrijdende personen met elkaar in botsing gekomen, waarbij een meisje vrij ernstig is gewond. Uit tegenovergestelde richting naderden twee naast elkaar rij dende onbckencl gebleven wielrijdsters en de 22-jarige J. Roobol uit de Wolphaerts- straat, die samen reden met het 22-jarige meisje C. Buitermans, wonende aan den Slotsche dijk. Bij het passeeren kwam R. in botsing met een van de onbekende wiel rijdsters, waardoor hij tegen mej. B. aanviel Deze werd van de fiels geslingerd en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat zij, vermoe delijk met een schedelbreuk, per auto van den geneeskundigen dienst, naar het zieken huis, aan den Coolsingel is gebracht, waar zij is opgenomen. De beide wielrijdsters zijn aanvankelijk afgestapt, maar later doorge reden. In verband daarmede verzoekt de waarnemend commissaris van hot bureau Cbarlois deze beide dames, alsmede evcn- tucele getuigen van dit ongeluk zich tot het geven van nadere inlichtingen te willen wenden tot het politiebureau aan den Charloischen kerksingcl. WielAennen Verrassend goed rilden van Piet van Kempen. Wals geeft op. Het stayerskampioenschap van Nederland over 100 K.M. is gister avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam door Snoek gewonnen na feilen strijd, waarbij de 39-jarige Piet van Kempen, die voor 't eerst een 100 K.M.-wedstrijd in één man che reed, na een uiterst tactischen rit achter Pasquier do tweede plaats bezette. Aan den start verschenen van Hoek (van den Bosch). Domhof (Slcsker), Gramser (Luvken), Alkema (Ceurromnns). van dei- Wulp (Kneser), de Graaf (Bustraan). Wals (Vorniandel), Snoek (Wiersma) en Piet van Kempen (Pasquier). Na 73 ronden verwisselde Wals van fiets, hetgeen hem twee ronden achterstand be zorgde. 36 ronden voor het einde veroverde van der Wulp na een vinnig duel mot van Hoek de leidersplaats en de laatste kreeg zoo'n inzinking, dat hij vele plaatsen afzakte en 7e1 fs kort daarna zijn eersten lap te pak ken kreeg. Piet van Kemnrn profiteerde er weer van en schoof een plaatsje op, zoo dat 25 ronden voor het eind de volgorde was: Van der Wulp. Snoek. Alkema. de Graaf. Piet van Kempen, de anderen een of meer ronden achter. Wals sloot de rij met zes ronden achterstand en gaf even latei- op. De groote verrassing. Enkele ronden daarna kreeg van dor Wulp. die vermoeid was. een nieuwe in zinking. waardoor van Keinnen naar de vierde plaats steeg en Snoek de leiding over nam, gevolgd door Alkema en de Graaf. En in de nog resteerende vier ron den legde Pasquier er een schepje op. Piet van Kempen volgde schit terend en in de voorlaatste ronde slaagde hij er in de Graaf en Alke ma te passeeren cn daarmede de tweede plaats te bezetten, achter Snoek, een uitzonderlijk fraaie pres tatie voor van Kempen, die...... nog nimmer een 100 K.M. wedstrijd ach ter den motor in één ril had gere den cn dit jaar eigenlijk voor het eerst achter den motor was uitgeko men. Snoek kreeg de kampioenstruï, maar Van Kempen werd niet minder enthousiast bij zijn eercrondc toegejuicht. De einduitslag werd: 1. Snoek (Ned. kampioen) tijd 1 u. 19 m. 50 sec,; 2. Piet van Kempen; 3. Alkema; 4. de Graaf; op één ronde: 5. van der Wulp; op twee ronden: G. van Hoek; op vier ron den: 7. Gramser; op vijf ronden: 8. Domhof. Wals opgegeven. Revanche sprintkampioenschap pen amateurs. Rond het stayerskampioenschap van Ne derland was eelt bijprogramma samenge steld, waarbij de belangrijkste nummers waren de wedstrijdên om het clubkampi oenschap van Nederland en de revanche dor sprintkampioenschappen voor amateurs De beslissing van het cluhkampioenschap achtervolging werd door Olympia gewon nen, vóór de Haarlcmschc vcrceniging „de Kampioen". De revanche der sprintwedstrijden voor amateurs mislukte, omdat de kampioen, II. Ooms, niet was opgekomen, terwijl ook Pe perkamp cn Bernard Leenc verstek lieten gaan. Vanzelfsprekend werd van der Vijver nu winnaar, die in de finale tweemaal den Nij- megenaar Kropman op besliste wijze sloeg. Het eindresultaat was: 1. van der Vijver; 2. Kropman; 3. Buchly; 4. Derksen (Alk maar). De wereldkampioenschappen Wie er naar Kopenhagen gaan. Naar wij vernemen heeft de Nederland- sche Wiel ren Unie de volgende renners aan gewezen om ons land te vertegenwoordigen bij de wereldkampioenschappen, welke van 21 tot 29 Augustus a.s te Kopenhagen wor den gehouden: Sprint amateurs: II. Ooms, Chr. Krop man cn J. J. van der Vijver^ Sprint Professionals: A. van Vliet Wegrenners amateurs: H. de Iloog en G. Schulte. Wegrenners professionals: J. Braspen- ninx Jr., J. Verveer cn A. Stuyts. Indien de financiën het zullen toelaten, zullen voorts één of twee stayers worden afgevaardigd, in welk geval de kampioen J. J. Snoek en P. van Kempen voor uitzen ding in aanmerking komen. U/xdeApa&o Wie wordt Ned. kampioen? Het IJ wint den eersten ivedstrijd. Voor een vrij talrijk publiek is gisteren avond in het sportfondsenhad te Amsterdam de eerste waterpolowedstrijd om het kampi oenschap van Nederland tusschen het IJ en H. Z. cn P. C. gespeeld. Na een spannenden strijd slaagden de Amsterdammers er in een 42 overwinning te bevechten, nadat met de rust de stand nog 11 gelijk was geweest. Woensdag wordt te Den Haag de return wedstrijd gespeeld. AJMdieJk Er ontbraken twee meter En dus zal Woodruffs nieuwe wereldrecord 800 M. niet wor den erkend. Het fantastische „wereldrecord" dat John Woodruff op 17 Juli j.1. tijdens de Pan Ame- rikaansche spelen te Dallas in Amerika over de 800 nieter met een tijd van 1 min. 47.8 sec. heeft gevestigd, zal zeer waar schijnlijk niet als wereldrecord kunnen wor den erkend. Men heeft namelijk de baan nage meten en daarbij bleek hef, dat er bijna 2 meter aan de 800 meter ont braken. De aanvrage om erkenning als wereldrecord is daarom ook nog niet door de Vereenigde Staten verzonden. Elroy Robinson zal nu wel wereldrecord Houder op dezen afstand worden. Hij liep op 12 Juli te New York de S00 meter in 1 min. 49.6 sec. V&Mal Om hef wereldkampioenschap LetlandLitancn 4—2. Terwijl in de meeste landen de voetbal sport van een welverdiende rust geniet, is gisteren te Riga als voorwedstrijd voor het wereldkampioenschap de landcnontmoeting Letland—Litnuen gespeeld. Letland won ver diend met 4—2, nadat de rust met een 10 voorsprong was ingegaan. Oostenrijk als derde land in deze groep, is nu de vol gende tegenstander van do Letten. Voor het eerst zal een arlille- rie-meetcompagnie deelnemen. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar in September a.s. weder een oefening onder leiding van den commandant van liet veld leger plaats hebben, nadat tevoren van 16 September af oefeningen van de lichte bri gade zijn gehouden onder leiding van den inspecteur der cavalerie (tevens comman dant van de lichte brigade.) De sterkte der deelnemede troepen zal ongeveer dezelfde zijn als die van het vo rige jaar. Als een belangrijk onderdeel van de manoeuvre staat op het pro gramma het overtrekken onder gevechtsomstandigheden van vrij aanzienlijke weteringen en ande re wateren, waarvoor het vervaar digen van licht overgangsmateriaal noodig is. Commandant van het veldleger generaal- majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst De oefening duurt dit jaar een dag langer dan vroeger. Op 20 September concen treert de blauwe partij zich op het Noord- Oostelijk gedeelte van de Veluwe, terwijl de roode partij aankomt in haar legerings- gebied in Overijssel, dat het uitgangsgebied vormt voor bet. optreden dier brigade op den 21en September. De eigenlijke oefening duurt van den vroegen morgen van 21 September tot 23 September 12.00. Dienzelfden dag en nacht keert reeds een groot deel van cle troepen naar de garnizoenen terug, terwijl de ove rige in den morgen van 21 September te- rugkeeren. Alle troepen zijn dan op Vijdag 24 September te ongeveer 12.00 weder in hunne standplaatsen, hetgeen noodig is, «laar de herhalingslicfitingcn on 25 Septem ber weer met groot verlof vertrekken. Aan de manoeuvre zal ook wor den deelgenomen door een artille- rie-mcetcompagnie. Een dergelijke compagnie moet door middel van den geluid- en lichtmeetdienst ge gevens trachten te verkrijgen om trent de opstelling van vijandelijke batterijen. Het is de eerste maal, dat een zoodanige compagnie in het ver band van een groote oefening op treedt. Er kan van weerszijden krachtige actie in de lucht worden verwacht, aan Blauwe zijde, met het doel, de lucht vrij te houden van vijandelijke vliegverbanden, die b.v. den ITsselovergang zouden willen bemoei lijken, aan Roode zijde juist met het doel. dezen overgang te bemoeilijken door het uitvoeren van aanvallen op de overgangs punten cn ovcrgangsmiddclen, bruggen e.d. Overdracht 28 Augustus a.s. Vlootrevue van pleziervaartui* gen. Omtrent het gereedkomen van het voor H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard als onderdeel van -t nationaal huwelijksgeschenk gebouwde jacht „Piet Hein" verne men wij thans, dat de overdracht van het schip aan het prinselijk paar zal geschieden op Zaterdag 28 Augustus a.s. Zoodra het jacht op 14 Augustus a.s. zal zijn te water gelaten, zal het voor den te houden technische» proeftocht in gereedheid worden gebracht. Deze proeftocht zal op diep water, waarschijnlijk in de buurt van het eiland Texel, worden gehouden. Vervolgens zal op Zaterdag den 28sten Augustus de aanbieding aan liet prinselijk paar geschieden. Het programma in voor- loopigen vorm luidt als volgt: H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. prins Bernhard zullen zich met gevolg te vier uur des middags te Muiden aan boord van de „Piet Hein" begeven. Daarna zal het jacht uit de haven varc Muiden vertrekken. Buitengaats zullen de Prinses en cle Prins het gehccle schip be zichtigen. Hierop zal de officieele aanbie ding van het "huwelijksgesclvcnik plaatsvin den. Onmiddellijk na de overdracht, welke te ongeveer kwart voor vijf in den namiddag zal geschieden, zal het jadht bij den vuur toren van het Bui ten-I J aankomen, alwaar aan de Prinses en den Prins, die zoo juist eigenaren van een jacht zijn geworden, door de Noderlandsche watersportwereld een grootsche hulde zal worden gebraeht.- Do Koninklijke Verbonden Ncderlandsche Watersportverenigingen n.1. namen het initiatief tot het organiseeren van een revue van pleiziervaartuigen. Honderden zeil- cn motorjachten zullen gepavoiseerd ten anker liggen op hot Buiten-IJ tusschen don vuurtoren on de Oranjesluizen om daar het Prinselijk Paar te begroeten. De ..Piet Hein" zal eenige malen langs de revue der jachten varen on vervolgens schutten in de Oranjesluizen. Op het Binnen-IJ zal do wereld van rooiers het prinselijk paar begroeten. ITet. Prinselijk jacht zal vervolgens varens naar de jachthaven van do Kon. Ncderland sche Zeil- en Roeivereeiriging, waar ge meerd zal worden en waar het permanente li"nlaats krijgt. De overdrachtsplechtigheid van het natio naal geschenk zal per radio worden uitge zonden. terwijl ook van de reis, te begin nen te Muiden, en van de vloot-revuc een radio-reportage zal worden gegeven. De oude band nauwer haald. Het Grootfriesche con gres te Medemblik. Gistermorgen is in dg stemmingsvolle zaal van het kasteel Radboud te Medem blik het vierde Grootfriesche wetenschap pelijk Congres onder voorzitterschap van den lieer P. Sipma, lector in het Friesch aan de Rijksuniversiteit te Groningen ge opend. De eerste spreker, dr. G. Karaten te Am sterdam hield, aldus de Msb., een inleiding over „De Westfriesche taal, voorheen en thans". De naam „Westfriesland" roept in onze herinnering, aldus spr., den tijd op, toen ook dit kleine land deel uitmaakte van een Grooter-Friesland. Het volk, dat toenmaals hier woonde, was sterk gehecht aan eigen vrijheid en eigen grond, niet min der dan de Friezen van de andere zeelan den. Doch de zee heeft aan de nauwe ver binding met het overige Friesland een ein de gemaakt. De overwinning van graaf Flo- ris V in 1289 brak Westfriesland's zelfstan digheid, zoodat de nivelleering in Franki- sehen geest onbelemmerd voortgang kon vinden. En toch na zoovele eeuwen van scheiding is de aard van dit volk nog geheel en al Friesch en zijn er in het Westfriesche dialect nog heel veel sporen aan te wijzen, die de oeroude verwantschap blootleg gen. In dit verhand stelde spr. de vraag: Heeft het Wcstfriesch van onze dagen nog iets met het Friesch uitstaande? Sommige schrijvers beantwoordden die vraag in ontkennenden zin. Ook de oude schriftelijke bronnen geven weinig, waaróp men kan bouwen. En toch, wie de „West friesche Stadsrechten' met. aandacht door leest en <le liederen hoekjes, kluchten en kronieken uit de 17c eeuw ernstig bestu deert, zal nog heel veel van zijn gading vinden. Niet alleen zoogenaamde „losse friczismen", maar ook bepaalde klankwijzi gingen, die voortleven tot in onzen tijd, cn die. ook in het Friesch worden aangetroffen, In de 18e en 19c eeuw lijkt het alsof er geen dialeet meer bestaat, totdat in 1924 liet ..Historisch Genootschap Oud-Westfries land" wordt opgericht en de jaar op jaar verschijnende Westfriesche jaarboeken vol zitten van dialect in rijm on onrijm. Was er een vonk van het kleine Westfriesland overgewaaid? In 1932 werd de Wcstfriczc Styk opgericht, een organisatie van jongeren. Nieuwe be langstelling voor Friesland en zijn verleden ontstaat. Het resultaat daaraan is het houden van dit congres op Westfrieschen grond. Als men hierbij bedenkt, dat de afsluitdijk West friesland opnieuw met het „Heitehin" verhonden hooft, dat over ettelijke jaren door de drooggelegde Zuiderzeepolders Weslfries land weer een aaneengesloten gebied met Friesland zal vormen, dan komt cle vraag naar voren: Wat zal van dit alles de ge volgen zijn? Wij weten het niet. Maar dit staat vast, aldus spr., als Friesland met dezelfde geest drift en met nog meer eendracht zijn strijd doorzet voor onze eigen cultuur, dan zullen wij, Westfriczen, daarin niet achterblijven.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2