OPRUIMING Gebr. Kos afwezig Roosjes Succes Ernstig Spoorwegongeluk bij Parijs Arts L. C. J. OLREE Verbinding Madrid- Valencia bedreigd Farock tot Koning van Egypte uitgeroepen Isn Zijdewind Azn., van 31 Juli-15 Aug. Halfjaarlijksche Aanvang Zaterdag 31 Juli Predikbeurten SPANJE Teruel thans middelpunt van rt strijdtooneel. Nu de gevechtsactie op het Ma- drileensche front een weinig is ge luwd, wordt de algemecne aandacht gevestigd op de, krijgsverrichtingen in den sector van Teruel, waar de nationalisten een sterken druk uit oefenen, klaarblijkelijk met het doel Valencia van Madrid af te snijden. De rechtsclien slaagden erin de stad Tos- cardon ten Westen van Teruel in te nemen. Ook ditmaal, evenals bij het offensief in Biscaye, hebben de nationalisten de inne ming van genoemde stad voorbereid met een hevig luchtbombardement van het vij andelijk front. Franco's strijdkrachten rukken op het •ogenblik gestadig voort in de richting van Cuenca. Cuenca, dat op een heuvel ligt, is een stad van 34000 inwoners en bevindt zich in een uit strategisch oogpunt uiterst gunstige positie. Cuenca moeilijk te nemen. Sond de stad liggen zeven diepe ravijnen, waar doorheen de rivieren Gucar en I-Lue- ear loopen. Alle wegen voeren naar boven, terwijl de stad daarenboven door middel- eeuwsche, doch door de regeeringstroepen gemoderniseerde versterkingen wordt be schermd. Voordat met de inneming van de stad kan worden begonnen, moeten allereerst acht bruggen worden veroverd. De taak der nationalisten wordt nog bemoeilijkt door een perfect systeem van sluizen en dijken, dat het den verdedigers mogelijk maakt, de voorsteden en de omgeving van Cuenca onder water te zetten. Tegelijk met de jongste nationalistische ■overwinningen op het Aragon-front heeft Valencia een massa-mobilisatie gelast en in .allerijl versterkingen naar het front Teruel gezonden. De nationalisten verklaren, dat deze ver sterkingen echter voor het grootste deel be staan uit ongeoefende reoruten. De troepen van generaal Franco hebben gisterochtend verscheidene aanvallen op de ■stellingen der regeeringsstrijdkrachten ten Zuiden van Villa Nueva de la Canada ge daan. De luchtmacht. der nationalisten heeft de posities der Volksfronttrocpcn langdurig gebombardeerd, doch geen aan zienlijke schade veroorzaakt. De scheepsramp bij Balfimore AFGRIJSELIJKE TOONEELEN SPEELDEN ZICH AF. Over de scheepsramp bij Baltimore, waar van wij op de eerste pagina van dit num mer gewaagden, vernemen wij nog nader: In hun wanhopige pogingen om te ont komen aan de om zich heen grijpende laaiende vlammen, klemden de passagiers zich aan de zijwanden van het schip vast, tot de groote hitte hun tenslotte dwong los te laten en zich in het water te laten val len. Een draadloos bericht van het s.s. ,Ar- kansan" meldt, dat in zeer korten tijd de City of Baltimore tot aan den zeespiegel in vlammen gehuld werd. DE 48-JARIGE FAROEK Gisterenmorgen is Fa roek met de Koninklijke macht bekleed en uitgeroepen tot Koning van Egypte. Het was de eerste maal sedert den tijd der pharao'j dat in Egypte een plechtigheid van dezen aard plaats had. 25 dooden, 50 gewonden Naar de Parijsche prefectuur van politie mededeelt, is op het grond gebied der gemeente Villeneuve St. Georges gisteravond een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. De snel trein Saint Etienne-Parijs, is in bot sing gekomen met een anderen trein Volgens de eerste berichten zou het aantal dooden ongeveer vijftig be dragen. Nader meldt men ons dat tegen twee uur 's nachts tien dooden cn vijftig gewondep waren geborgen. Vele van deze laatsten verkecren in levensgevaar. Zij zijn naar het ziekenhuis van Villeneuve St. Georges overgebracht. De lichtgewonden werden naar Parijs vervoerd. Het opruimingswerk is in vollen gang. De prefect van het de partement Scinc et Oise heeft zich onmid dellijk na het bekend worden van de ramp naar de plaats van het ongeluk begeven. Volgens later te Parijs ontvangen inlich tingen zou het spoorwegongeluk bij Ville neuve St. Georges ongeveer 25 dooden en 50 gewonden hebben geëischt. De ramp ge schiedde op driehonderd meter afstand van het station van Villeneuve St. Georges, op 25 K.M, van Parijs, De trein Parijs-St. Etienne ontspoorde daar om kwart over elf. Een gezaghebbende persoonlijkheid, die zich op de plaats des onhcils bevond, heeft verklaard, dat de ramp te wijten zou zijn aan een fout in den wissolstnnd. De locomo tief, die door den slecht gestelden wissel héén reed, liep uit de rails. De bagagewagen versplinterde, De postwagen, die rechts van de locomotief doorreed, liep een dertigtal meters verder, waarbij hij een tweede klas se-wagen meetrok, welke vrijwel intact bleef. Daarachter volgde een houten derde klasse-wagen, die totaal ver pletterd en in stukken geslagen werd, doordat hij als in een schroef genepen werd tusschen de twee me talen rijtuigen waar hij tusschen in reed. De slachtoffers zouden pelgrims zijn uit Lisicux en kinderen uit vacantiekoloniën. Het opruimingswerk is druk aan don gang. Om drie uur in don nacht bevonden zich nog ecnige slachtoffers onder de pui- nen. Onmiddellijk nadat het ongeluk geschied was, hebben de-ongedeerde reizigers en per sonen, die zich op het station van Ville neuve bevonden, zich aan het eerste red dingswerk gewijd. Brandweerlieden uit Pa rijs kwamen als eerste hulptroepen aan. Onder de autoriteiten die zich tiaar de plaats des onhcils begeven hebbon, bevon den zich o.m. minister-president Chautcmps, en de ministers Dormoy cn Qucuille. Braziliaansch rivierschip in brand Zeventien dooclcn. Op de Amazonerivier in Brazilië nabij Brcves, op een afstand van honderd en zes tig mijl van Para is brand ontstaan aan boord van den rivierstoomer Jose An tunes. Het Schip was aangekomen nabij het eiland Marajo. Het brandde geheel uit en zonk. Volgens de te Para ontvangen berichten zijn bij dezen ramp zeventien personen verbrand of verdronken. Heden overleed, na een langdurig, doch ge duldig lijden, onze beste Oom, de heer in den ouderdom van 77 jaar. Namens de Familie, A. KUIJPER. Alkmaar, 28 Juli 1937. Wilhclminalaan 1. IN PLAATS VAN KAARTEN Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een Zoon, Gerrit Pieter A. MOOIJ. N. MOOIJStammes. Haringbuizen, 29 Juli 1937. IN PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van onze Dochter, Rosemarie. Jb. ZANDER Lz. R. ZANDERde Vries. Abbekerk, 28 Juli 1937. Anna Paulowna Dr. V E E N I S neemt practijk waar. Eigen spreekuur van Dr. Veenis in plaats van 1 2 nu 's avonds van 8—9 iuur. Dankbetuiging. Ondergetekende betuigt hier door zijn hartelijke» dank aan allen, die hem zowel stoffelijk als onstoffelijk hulde brachten voor zijn succes in de Engel se Motor-Zesdaagse, zome de aan hen, die aan het welslagen van de feestelijke avond hebben megewerkt. JAN MOEJES, Heerhugowaard. Slechts 2 weken Courante artikelen 10 en 20 °|0 korting Anna Paulowna Ouden van dagen van Kol- horn' brengen bij. deze harte lijk dank aan allen, Burgers, Bestuur der afd., Chauffeurs en helpers, die hebben hijgedra gen en geholpen om ons van die mooie autorit van 28 Juli jl. te doen genieten. De gezamenlijke Oudjes van Kolhorn. Te koop: EEN MOTOR, on der de 60 kilo, is slechts een half jaar gebruikt, ziet en loopt als nieuw. Noord A 54. Schagen. EEN STUIT KOEMEST te koop bij A. v. W. v. RIJN, Kleiweg 21, Anna Paulowna. hebben steeds welke uit de richting Amsterdam kwam. Het rijwiel werd bij het achterwiel gegrepen en de berijder smakte tegen de straat. De auto, waarin vier personen zaten, stond eerst negentien meter van de plaats van het ongeluk stil. De bestuurder stapte even uit, doch reed op aandringen van de inzittenden spoedig door, zonder zich om het slachtoffer te hebben bekommerd. De wielrijder, die een hersenschudding en een hoofdwonde had bekomen werd door den geneeskundigen dienst naar het Bur gerziekenhuis vervoerd, waar hij is opge nomen. Het nummer van de aanrijdende auto is bekend. Uit onze Omgeving HEERHUGOWAARD Het samengaan der Fransche socialisten en communisten In een artikel, getiteld „De .eenheidspartij zal er komen", constateert de „Humanité", het Fransche communistische dagblad, dat er „geen enkel meeningsverschil is, dat de verwerkelijking zou kunnen beletten van de politieke eenheid tusschen do socialisti sche en communistische partijen". Derhalve worden volgens de besluiten van het cen traal comité der communistische partij con crete voorstellen voorgelegd aan het comi té voor de overeenstemming tusschen do socialistische en communistische partijen. Volgens deze voorstellen zouden de beide partijbesturen iedere twee maanden geza menlijk bijeen komen. Ook de regionale or ganismen zullen soortgelijke tweemaande- lijksche vergaderingen houden. De gekoze nen der beide partijen zullen in overleg handelen. De propaganda zal in den ver volge gemeenschappelijk georganiseerd wor den in het geheelc land. RUIL VAN KRUISERS TEGEN SALPETER Volgens telegrammen uit Valparaiso aan het bjad „El Mercurio" heeft Italië aan Chili het aanbod gedaan om de kruisers „Pola" en „Zara" elk 10.000 ton groot, uit te ruilen voor leveringen salpeter. Onder zand bedolven en gestikt Ongeluk op Amsterdainsche va- cantieschool. Op het terrein van de christelijke vacan- tieschool an den Watergangschew. in Am sterdam Noord is gistermiddag een negen jarig jongetje uit de v. d. Pekstraat, bij het spelen in een zandkuil onder het zand be dolven geraakt. Nadat men den knaap had uitgegraven, heeft de G.G.' en G.D. met behulp van een zuurstofapparaat pogingen in het werk ge steld om het knaapje, dat het bewustzijn had verloren, hij te brengen. De levensgees ten waren toen evenwel reeds geweken. Plattelandsvrouwen. Vergezeld van een ietwat naargeestig ge stemde weersgesteldheid, die echter geen inbreuk op de goede stemming vermocht uit te oefenen, vertrok de plaatselijke af- deeling Woensdagmorgen ruim 9 uur van het plein voor het lokaal Rus. De tocht ging met twee bussen van de II.A.B.O. naar Hilversum, waar men, na rond het nieuwe raadhuis te zijn gereden, aan de nieuwe studio van dc A.V.R.O. arriveerde. Na door een kopje koffie weer wat. te zijn opge- frischt, weid onder deskundige leiding dé rondgang door de gebouwen aangevangen. Hiermede was ongeveer een uur gemoeid. Uitvoerig werd mededeeling gedaan van de moeilijkheden, die op diverse punten warén te overwinnen gewcestt, terwijl andere interessante wetenswaardigheden de alge- meene aandacht trokken. Verwondering wekten de dikwijls zeer eenvoudige instru niienten, waarmede men de meest woeste of verfijnde geluiden weet te verkrijgen, zeer in tegenstelling met de verfijnde ma nier waarop accoustiek en isolatie moesten worden bewerkstelligd. Een plotseling in het leven geroepen dondei'bui verwekte alge meene sensatie; gelukkig bleef men trots het daarbij behoorende regen- en hagel- gekletter kurkdroog. Nadat men nog rondgeleid was door de groote concertzaal, die plaats biedt aan on geveer 500 personen, en die bekend is dooi de bonte Dinsdagavondprogramma's. verliet men het schitterende gebouw, waarna nog een rondwandeling door de stad volgde. Na een bezoek aan Valkenveen met de bekende Doolhof, werd naar Amsterdam ge reden, waar werd geluncht en nog eenigen tijd in diverse gelegenheden verpoosd. Toen men weer weltevreden over den goedgeslaagden dag in Iiugowaard arriveer de, stond bijna een nieuwe dag op het punt van aanbreken. Dc mazelen, die eenigen tijd uit onze ge meente geweken waren, treden thans weer op. Ook de malaria schijnt, nu de bestrij ding niet meer zoo intensief gevoerd wordt als ecnigc jaren terug, weer op de gelegen heid gewacht te hebben om zich opnieuw te doen gelden. WJER1NGERWAARD Boerderijbrand fe Anna Paulowna Naar wij zoo juist vernemen is om half zes brand uitgebroken in de boerderij van E. Romar aan den Schorweg te Anna Pau lowna. De boerderij brandde geheel af. De mo torspuit snelde spoedig te hulp, doch de hofstede kon niet worden behouden. De oorzaak is hooibroei. De boerderij was gedeeltelijk verzekerd. De brand werd door dc buren ontdekt, die den heer Romar wekten, welke nog in bed lag, zoodat deze overhaast de woning kon verlaten. Om 8 uur was de brand gebluscht OPHEFFING FAILLISSEMENT. Het faillissement van C. Koómen Sz„ te Breczand is wegens gebrek aan actief opge heven. Z1JPE VOETBAL. Samenstelling vierde klasse A Bergen in IV B. De vierde klasse A, K.N.V.B., is voor het a.s. competitie-seizoen als volgt ingedeeld: Andijk, B.K.C. (Anna Paulowna), D.T.S. (Oudkarspel), M.F.C. (Medemblik), Nieuwe Niedorp, Schagen, Strandvogels (Broeker- haven), Alkmaar, Watervogels (Den Hel der) en Wieringerwaard (bij toelating). Bergen is bij toelating ingedeeld in vier B te zamen met K.V.V., Meervogels, Mon nikendam, Q.S.C., Uitgeest, Verkade, West- zaan, Zilvermeeuwen en Zaanlandia. Autobestuurder maakt slachtoffers Gisteravond omstreeks negen uur is een wielrijder hij het overstcekpunt op den Mui- derstraatweg te Dicmen gegrepen door een met groote snelheid rijdende personenauto, Vergadering van de vereeniging „Vrije Liefdadigheid" op Donderdagavond in het lokaal van den heer R. Breed. Voorzitter de heer C. Haringbuizen; secre taris de heer H. Sijbrands. Aanwezig slechts 9 leden. Na opening cn voorlezing notulen welke onveranderd werden vastgesteld, werd het halfjaarsch verslag door den secr. voor gelezen, waaruil we het volgende noteerden Er werd verstrekt 557 L. melk tot een bedrag van f 38.99, middelprijs 7 cent p. L., 30 fleschjes room a 11 cent per fl.; 434 eieren voor f 20.75; middelprijs 4% cent. Aan vleeschwaren f 4.08, terwijl aan 32 gezinnen brandstoffen werden verstrekt tot een be drag van f 25.50. Hieruit blijkt wel dat de vereeniging in een groote behoefte voorziet. I-Iet ledental bleef stationnair. Als bestuursleden moesten aftreden de hoeren C. Haringhuizen en H. Sijbrands, die beiden met alg. stemmen werden her kozen. Rondvraag nihil, waarna sluiting. SCHAGEN ST. MAARTENSBRUG. Woensdag hebben de ouden van dagen van hier en de wijk St. Maartonsvlotbrug een autotocht gemaakt. Een achttal luxe auto's beschikbaar gesteld door ingezete nen, benevens de keurig ingerichte reis wagen van den heer van Scheijen te Groote Keeten waren op lijd present. Het weer liet zich eerst slecht aanzien cn onder een flinken regenbui werd dc reis aanvaard. Eerst ging het over de Stolpe voor bezich tiging nieuwe kanaal werken en verder over Schagen, Winkel, Hoogwoud, Twisk enz. naar Hoorn, alwaar in het café Geel den inwendigen monsch werd versterkt. Vervolgens door de Reemsfeér over Pur- merend naar Amsterdam om een bezoek te brengen aan Schiphol. Hier hingen de vlaggen halfstok als bewijs dat er een ernstige gebeurtenis had plaats gehad. Weldra kreeg men zekerheid omtrent de vreesclijke ramp die dc K.L.M. had getrof fen. Het leven ging echter z'n gewonen gang en het was een komen cn gaan van diverse vliegtuigen welk schouwspel door de oudjes met belangstelling werd gevolgd. Na de rondleiding werd een kop koffie en een brood je gebruikt in het K L M.-restaurant Van hier ging het naar Velserend ter bezichtiging van het mooie natuurbad en omgeving. Toen was het weer tijd om iets te nuttigen. In het hotel Velserend werd een heerlijk diner opgediend en kon men rustig genieten van de heerlijk klaarge maakte gerechten. Ook hier kwam weer een eind aan en word het sein tot instanuen ge geven om de terug! och t te aanvaarden. Te ongeveer 8 uur arriveerde men in het café Horaan opgewacht door vele belangstellen den. Met een opgewekte marsch werd het heele gezelschap verwelkomd door dc be kende Funni Boys van Schagerb.. Door de pittige muziek raakten hij enkelen zelfs dc beencn van de vloer, en bereikte men al dansende de mooi versierde la fels bij de heer Homan, De gezelligheid 'vierde hoog tij. Na het nuttigen van een kop koffie en een gebakje nam de voorzitter dc heer Nierop het woord om hartelijk dank te zeggen aan allen die tot het welslagen had den medegewerkt van deze mooie autotocht die telkens weer met groot verlangen door de oudjcS wordt tegemoet gezien en waar aan men nog dagen- lang met genoegen te rugdenkt. Spreker gaf de verzekering dat het juist daarom ook voor de commissie een mooi en dankbaar werk is een dergelijke tocht te or- ganisceren. Nadat de heer Breed namens de oudjes woorden van dank- en waardeering had gesproken, sluit voorzitter met een hartelijk tot weerziens in. het volgend jaar. NOG BIJTIJDS GEBLUSCHT. Gisterenmorgen ontstond bij mevr. Blaau- boer in de Landbouwstraat een begin van brand doordat de vlam in een pan met vet sloeg. Wat licht, ontvlambaar materiaal be gon te branden. Door tijdig ingrijpen kon erger worden voorkomen. ZONDAG 1 AUGUSTUS. Ned. Herv. Gemeente. Maarten, voorm. 10.30 uur, Ds. Tinholt, EenigciYburg, nam. 8 uur. Ds. Tinholt. Middenmeer, voorm. 10 uur, Ds. de Wil de, van I-linoolvtushoef. Ned. Herv. Evang. Slootdorp, voonm. 10 uur, Ds. H. Lfcnpen, van Apeldoorn. Middenmeer, nam. 2.30 uur, Ds. H. Limpen. Schagen, voonm. 10.30 uur, Ds. Lodder, van Alkmaar. Geref. Kerk. Slootdorp. voonm. 9.30 uur, Cand. A. Douma van Vollenhove. Nam. 2.30 uur, Cand. Douma. Middenmeer. voorm. 9.30 uur, Ds. H. Brink, van Onderdendam. Nam. 2.30 uur, Ds. TI. Brink'. Wicringerwerf, geen opgave. DEN HELDER, eiervciling 29 .Tuli. Aangevoerd: 21235 kipeieren; 55—57 Kg. f 3.20—3.80, 58—GO f 3.20—3.90, 61—63 Kg. f 3.30—4, 6467 Kg. f 3.90—4.30, 270 eend- eieren f 22.40. HOORN, 29 Juli. Aanvoer: 23 stapels, wegende 8673 Kg., o.a. 3 st. kleine fabriekskaas f 22, 18 st. kl. boe renkaas f 21, 2 st. boeren comm. kaas f 23. Handel vlug. WARMENHUIZEN, 29 Juli. Aangevoerd: 87500 Kg. aardappelen: Schot sche muizen f 2.70—3.90, grove f 3.30—4.50, driel. f 1.702.70, eigenheimers f 2.203.60, goedgekeurde pootaardappelen, eersteling letter A, sort. 28-35 f 5—5.10, 750 Kg. zilver uien f 1.20, driel. f 4.40—4.60, nep f 8.30, roo- de kool f 1.80, slaboonen f 6.607.30. MEDEMBLIK, 28 Juli. Schotschc muizen 1.05—1.10, kleine mui zen 80S5 ct., witvleezige aardappelen 1.95, borgers 1.10—1.35, grove muizen 1.952.05, Geldersche 1.S51.90, ronde 90 ct. per 50 Kg. MIDDENMEER, 28 Juli. Eerste officieele noteering in dit seizoen van de Graanbeurs: Wintergerst 7.758.25, witte haver, oude f 7.507.75, kanariezaad f 12—13, karwijzaad f 11.25—11.75. EIERVEILING SCHAGEN, 29 Juli. Aangevoerd: 52.000 kipeieren: 565S Kg. 3.20-3.30. 58—60 Kg. 3.25—3.50. 60-62 Kg. 3.30—3.60. 62—65 Kg. 3.50—4. BROEK OP LANGEN DIJK, 30 Juli. Schotsche muizen 2.50—3.40, grooten 4.30 -4.40, eigenheimers 3.10—3.30, bl. dito 2.20 —2.70, drielingen 1.90—2.40. uien, drielin gen 3.70, gele nep 5.80, peen 2.90—3.40, sperciebooncn 6—6.90, snijboon«en 4.20—5, fuinboonen 3.60. kroten 23.60, roode kool 1—1.80, witte kool 1.10—1.40. gele kool 1.30— 2.40, sla 0.001.10, bloemkool 6.30—6.90, 2e soort 1.902.40. NOORDSCHARWOUDE, 30 JULT. Schotsche muizen f 2.70—3.60, grooten f 4 —4.40, eigenheimers f 3, bl. dito f 2.202.60, drielingen f 22.30, drielingen uien f 3.10 3.20, gele nep f 77.90, zilveruien f 1.50 1.80, drielingen f 3.50—3.80, zilvernep f 7.70 —10, spercieboonen f 6.20—6.90, tuinboonen f 3.40—4.30, kroten f 3.20, roode kool f 1.30 2, witte kool 1 1.40, gele kool f 2.20. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN Berlijn, 29 Juli 1937. Groenten cn fruit: Berlijn: De eerste dag scdei-t weken, dat alleen een kalme handel gemeld wordt. Alleen bloemkool werd vlug verhanded, omdat het weer kouder is ge worden. De aanvoer is nog steeds voldoende en dc prijzen toonen nauwelijks verande ring. Genoteerd wordt: I-Ioll. bloemkool 39— 46 p. 100 stuks, Holl. tomaten 1215 p. 50 kg., Holl. komkommers 1018 p. 50 kg., Holl. druiven 50—72 p. 50 kg. Holl. meloe nen 2527 p. 50 kg. Munchen: Holl. drui ven 5.20 p. kist Essen: Buitenl. prod.: kom kommers 16 p. 50 kg. tomaten 10—15 p. 50 kg. Dusseklorp: Buitenl. prod.: bloemkool 3840 p. 100 stuks, Holl. tomaten 10 p. 50 kg. uien 7.50—9.40 p. 50 kg. Keulen: Holl. druiven 60 p. 50 kg. Holl. Bloemkool 35— 48 p. 100 stuks IIolI. tomaten 15—16 p. 50 kg. Frankfurt a.M.: Holl. tomaten 14—16 p. 50 Kg., Holl. uien 7.80 p. 50 kg. Bonn: Buitenl. prod.: Bloemkool 40—50 p. 100 stuks, komkommers 1520, tomaten 28-30. CONSUMPT7EMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche Zuivelcentrale, 1 Augus tus t.m. 7 Augustus 1937, consurriptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met kwaliteitsafdracht. Overmelk re- geeringsminimumprijs 5,30 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxcmelk 2,50 cent. BOTERNOTEERING. De commissienotoering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op fO.80 per kilogram.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3