Dc Jamboree De Vierdaagsche Onder bloemen bedolven en met kransen behangen Sergeant klem gereden De Hongaren spreken Nederlandsch Noodlottige vergissing veroorzaakte treinramp Duikboot valt tankschepen aan JU a u z e Een ware zegetocht der tippelaars Enthousiaste menigte begroet de deelnemers. - Vermoeidheid doet zich gelden. liet was vandaag weer uitstekend wandel weer, meest bewolkte lucht en een fiisch windje. Zoo maakt dus ook de vierde dag geen uitzondering. Een groot deel van het parcours gaat van daag door de Maasstreek over Grave naar Cuyck. liet was daar een geweldige drukte. De gcheele bevolking was uitgcloopen en de gemeentepolitie, marechaussee en soldaten hadden de handen vol om voor de wande laars en het verkeer ruim haante maken. Nabij de plaats, waar de monumentale kerk statig als een kathedraal vlak bij den Maasoever omhoog rijst, heeft het corps pon tonniers en torpedisten een pontonbrug ge slagen over de Maas. Zoo kan het vier daagsche leger ongehinderd doortrekken en in eindeloozc opeenvolging overschrijden de groepen en detachementen dc rivier. Stroom op stroom af komen schepen aan varen, maar er zit niets anders op dan het anker te laten vallen. Ilct vierdaagsche le ger trekt over de rivier! Over een smallcn landweg tusschcn hooge doornhagen aan weerszijden trekt de stoet verder. Vlak hij aan de linker hand stroomt de Maas, die als liet ware zorgt voor een weldadige koelte. Na den tocht door het lage land wordt de groote weg Maastricht-Nijmegen bereikt. Dat men in alle vroegte en na drie dagen loopen een beetje sntfig, slaperig en loom kan zijn, iaat zich indenken. De vermoeienis openbaart zich. De vermoeienissen vnn een paar honderd kilometer worden merkbaar. Een burger- wachter, die hij Beers zijn pet verloor en zich bukt, knikt ineens door en zeilt over den grond. Twee kameraden schieten toe, beuren hem op en moeizaam komt hij weer op streek. Als hij den pas weer te pakken heeft, gaat het weer goed. Tegen één uur begint de grootc trek over den weg Nijmegen-Maastricht naar de ka zerne toe. Een belangstelling dat er is Die begint al bij Mook, op 10 K.M. afstand van de stad. Ken dichte haag van menschen staat langs den weg en onder uitbundig ge juich en handgeklap maken de wandelaars hier hun doortocht. Gehuldigd worden zij mot bloemen, als waren zij Olympische kampioenen. En wuilend met hun bouquet- ten slappen zij zegevierend verder. Als van ouds is weer het hotel „De Heu- menscho Molenhij den Molenhoek de groo- :c pleisterplaats. Hier strijken vele neer in den tuin en ne men er hun laatste rust. Ook liet l.r>e regi ment infanterie doet aldus en do meisjes van het hotel komen aandragen met een bloemenhulde. Want het 15e op oefcnmarsch stopt wel meer in den „Hcutnenschen Mo- ien". De jongens zijn hier goede hekenden. En als dan het muziekcorps van dc veld- Op enthousiaste wijze beschrijft onze speciale verslaggever den laatsten dag der vierdaagsche. De triomphalc intocht is in bij gaand artikeltje bijzonder goed weergegeven. artillerie uit Ede komt aangemarcheerd is het pas recht feest in den Molenhoek. De intocht in Nijmegen. De intocht die het Vierdaagsche leger dezen middag heeft gehou den, na het met succes volbrengen van de Vierdaagsche krachtproef, is overweldigend geweest. Al van den Scheindelsweg af ston den, nog verscheidene kilometers voor de kazerne, rijen dik de toe schouwers langs den weg geschaard. Vele tienduizenden juichten de tip pelaars toe. Onder blijden jubel van een enthousiaste menigte, w erden de laatste kilometers afge legd. En bloemen! Geen deelnemer stapte de kazerne binnen of hij voerde een bloe menhulde met zich mede, groote bouquet- ten torsen zij in de armen, anderen waren zelfs kransen omhangen. Als ware triom- phators maakten ijn huz entree. Waar al die bloemen vandaan komen? Onderweg gekregen van vrienden en be kenden, maar even dikwijls ook van volsla gen vreemden, die zoa hun enthousiasme voor de Vierdaagsche toonen. Da kazerne terreinen zijn door duizenden bevolkt. Vroo- lijk wapperen dc vlaggen der deelnemende naties aan de stokken. Het gejuich is niet van de lucht, muziek klinkt volop, daar- tusscbendoor tromgeroffel en trompetge schal, kortom liet is één groot, luidruchtig feest. Zooiets valt alleen bij de Vierdaagsche te genieten. En de wandelaars, al wankelen sommigen bijkans op de beenen, zetten de tanden op elkaar, kweeken een lach op hun gezicht en gesterkt door het uitbundig enthousiasme der duizenden, doen zij een pittige en kranige intrede. Zij worden geluk gewenscht door vrien den en familieleden, die van heinde en ver naar hier gekomen zijn. We zien begroe tingen van allerlei hartelijkheid. Bloemen worden gevoegd bif den onrierwecrTeeds in ontvangst genomene en zielsgelukkig trekken zij door naar liet Molenveld om hun kruisen in ontvangst te nemen. Een eeresaluut. Stram in dc houding komen de militaire detachementen aangemarcheerd. De com mandanten presenteeren het geweer om dan de onderscheidingen in ontvangst te nemen. Alle respect voor onze Hollandsche militairen, die na een viertal zeld zaam afmattende dagen, kunnen paradeeren als bij een parade op Koninginnedag. En een apart eere saluut aan de koloniale reserve, de adelborsten, mariniers en matrozen. Wij hebben met opzet- tijdens de Vier daagsche geen enkel corps, groep of per soon speciaal genoemd om onbillijkheid jegen anderen te vermijden. Want natuur lijk ziet men onder 4000 wandelaars den een of ander over het hoofd, die eveneens gememoreerd diende te worden. Maar een uitzondering past voor de detachementen, die wij zooeven noemden. Zoo correct als zij zich afmeldden, was weergaloos en dat aan het eind van een Vierdaagsche! Ook bij 't uitdeelen van de prijzen aan de burger deelnemers zag men kostelijke en kranige staaltjes. Daar waren twee meisjes die zoo juist haar kruisje ontvan gen iiadden. Vier dagen lang hadden zij er voor gestreden, uiterste vermoeienis daar voor doorstaan, met stalen wilskracht weerstand gehoden aan de inzinkingen, die bij een Vierdaagsche zoo talrijk zijn. N'u was was het volbracht, de onderscheiding zoo juist ontvangen, en opeens barstten de twee meiskes in snikken uit en ze konden hanst niet tot bedaren komen. Zoo uitten zich de zenuwen, die 4 dagen lang zwaar op de proef waren gesteld. Ilct is grootseh. feestelijk, manhaftig zoo'n Vierdaagsche, maar ontroerend dikwijls evenzeer. De uitvallers. Gistcrochlcnd zijn 9 personen niet ge start. terwijl er onderweg nog 8 den strijd «taakten. Zij moeten er wel erg aan toe zijn geweest om zoo dicht bij 't einddoel nog op te moeten geven. Er zijn dus in het geheel 92 personen uitgevallen. Slachtoffer zwaargewond. Gisterenmiddag omstreeks drie uur reed een militaire autocolonne op den Wijker- straatweg in den rirhting van het pont- veer over het Noordzeekanaal bij Velsen toen een vrachtauto van de Alkmaar Packet bestuurd door den chauffeur N. L. uit Be verwijk de colonne trachtte te passecren. Een ordonnans van den motor- dienst, de twintigjarige sergeant M. van der Z. uit Den Haag, die met 't toezicht op de formatie was belast, geraakte met zijn motor be klemd tusschen een der militaire auto's en den vrachtwagen. Hij viel en werd eenige me te I'S voort- gesleurd. Van der Z. kreeg daarbij ernstige kwetsuren inwendige kneuzingen, een dubbele been breuk en verwondingen aan het gelaat. Nadat dr. R. W. Foierstra uit Velsen— Noord de eerste hulp bad verleend, is het- slachtoffer per ziekenauto naar het zieken huis St. Joannes De Deo te Haarlem ver voerd. Padvinders contingenten blijven foestroomen Een Babylonische spraak verwarring in Vogelenzang Nu de grootc dag van de opening van de Jamboree voor de deur staal, neemt dc be drijvigheid in de kampen steeds moer toe. De stroom van Biiitenlandsche contingen ten houdt nog steeds aan, en toen gisteren avond taptoe werd geblazen, mankeerden nog slechts 2400 Engelschen die hedenmor gen zijn aangekomen. Gisterenochtend reeds om 7 uur schalde de vroolijke muziek van de 500 arriveeren- de Hongaren over het terrein juist toen in alle kampen de reveille werd geblazen. De jongens werden dus met muziek van hun stroozak gehaald. Nog verscheidene malen klonken vervol gens de marschtonen van aankomende bui- tenlandsche contingenten over de volden. De Noren kwamen met 315 man, de Denen met 750 verkenners, terwijl ook reeds ver schillende afdeelingen Engelschen onder de JamlK»ree-poorf riool-marcheerden. Zooais men weet vormt Engeland het grootste buitenlandscho contingent, n.1. 8000 man. Of het nu komt vanwege dc grootte van dit contingent, of omdat het hier betreft de vertegenwoordiging van hot geboorte land van den O.hief Scout een feit is, dat dc Engelschen. die over 7 suh-kamnen zijn ver deeld. bij hun aankomst in de kampen door hun medebewoners met bijzonder ent housiaste vcll's werden verwelkomd. Zwitserland zond lieden 500 afgevaardig den terwijl in den loop van den middag nog 1100 Belgen en 2400 Fransche padvinders binnenkwamen. Niettegenstaande het eenigszins druilerige weer, bleef de stemming ongewekt en allen zitn vol verwachting van den dag van vandaag waarop de internationale jeugd in de gelegenheid wordt gesteld onze Ko ningin te mogen begroeten en voor den 0;~f «eont fe kunnen defilceren. De Chief Scout, Lord Baden Powell, is gisterenmiddag, vergezeld van zijn echt- genoote, voor een kort bezoek, dat vrijwel onopgemerkt bleef op het terrein aangeko men en is na een kleine inspectie weer naar zijn verblijf in Bloemcndaal terugge keerd. Over dc drukte in Vogelenzang schrijft de correspondent van het Hsbl. o.a. Vogelenzang is een wereldstad! In nog geen drie dagen heeft zich liet wonder voltrokken en van een onbeduidend dorpje is Vogelenzang een Metropool ge worden, waar een Babylonische spraakver warring heerscht, want na dc duizenden jongens uit Amerika. Polen Tsjechoslowa- kijo. Japan en andere landen zijn de laatste padvinders in dichte drommen het Jambo- reeterrein opgetrokken. Daar kwamen de Engelschen bij duf zen den, de FranscWen, de Belgen, de Denen, de Noren en Zweden, de Roemenen, de Finnen, ja uit alle landen van Europa trokken de jeugdige verkenners bepakt en beladen naar Vogelenzang, waar op het stafiop een drukte heerschte, waarhij die van gisteren en eergisteren nog niets betcekende. Trein na trein rolde binnen dan uit Roosendaal, dan uit Oldenzaal, Ze- venaar en in onafgebroken rijen marcheer den de jongens de Jamhoree tegemoet. Tot de eerste troepen die vanmorgen aan kwamen behoorden de Hongaren. De jon gens zagen er uitstekend uit en hun uni formen waren zoo goed verzorgd, dat het wel leek of ze alle voor deze gelegenheid in splinternieuwe kleeding waren gestoken. Dc troep beschikte over een eigen muziek corps en op de tonen van een opwekkenden marsch trok dc stoet naar het kampterrein. De Nederlandsche verkenners hebben daarbij de gelegenheid op te merken, dat Jan Schaap, de man van het beroemde Jam boreelicdje gelijk heeft gekregen, want in derdaad dragen alle Hongaren pluimen op hun hoed! En bovendien merkten wij ook, dat de Hongaren niet op de veel ge roemde talenkennis van de Neder landers alleen gerekend hadden: Zij hebben zich voorgenomen niet steeds niet den mond vol tanden te staan en... zij hebben Nederlandsch ge leerd! Weliswaar niet veel, maar toch was het een ware verrassing, toen de wuivende en grootendeels Nederlandsche padvinders langs den kant van den weg vriendelijk „goe den morgen" van de Hongaren in ontvangst mochten nemen. Een klei ne maar veelzeggende geste, die zeer op prijs wordt gesteld. Enkele minuten na dezen trein arriveerde de eerste grootc groep Engelschen van 500 jongens. Zooals men weet, is de belangstel ling uit Engeland zoo groot, dat alle deel nemers onmogelijk tegelijk op de Jamboree kunnen worden toegelaten. Daarom komt vandaag een troep van ruim 5000 man, die morgenochtend in alle vreogte wordt aange vuld met 2400 man. Dit Engelsche contin gent wordt dan de volgende week vervan gen door een nieuwe troep Engelschen, eveneens van ongeveer 8000 man. Vroolijk zingend trokken de jongens het terrein op. Vooral het bekende kampliedje „Pack up your troubles" scheen zeer in trek. Ondertusschen werd het restaurant be stormd door de Denen, die allen nog niet hadden ontbeten, en op dezen eersten mor gen in het kamp natuurlijk nog niet in hun tenten iets konden gebruiken. Het blijft den geheelcn dag druk op liet station BennebroekVogelenzang, en de rijen optrekkende padvinders in de Beks- laan worden nauwelijks af en toe ©ven onderbroken. Het is dan ook ondoenlijk het oog te houden op alle buitenlandsche con tingenten, die thans arriveeren. Fransche troepen zijn reeds binnen. De Finnen ko men aan. Een trein Belgen, ruim 1100 man. De laatste groep Amerikanen komt. Siam met negen jongens is op komst, Est land met 15 man en zoo gaat bet maar door. den geheelen dag. Signalen klinken, bevelen worden geroepen in alle talen, dc Jamboree verzamelde de gcheele wereld op het grondgebied van Bloemcndaal rondom het kleine dorpje Vogelenzang. Twee Poolsche luchtverkenners aangekomen. Een troepje Poolsche luchtverkenners ver trok op 28 Juli uit Warschau met dc be doeling om naar dc wereld-jamboree te vliegen. Met vier motorvliegtuigen en twee zweeftoestellen werd de reis aangevangen. De luchtpadvinders hadden pech op hun tocht. Het weer was doorgaans slecht en op het sportvliegvcld Rangsdoff (bij Berlijn) bleef een vliegtuig achter wegens motorde fect. Van Hannover wilden de padvinders gisteren naar Ypenburg vliegen. Ook dit plan kon niet door allen worden uitge voerd. Slechts twee padvinders, de eene be stuurde het motorvliegtuig (een R.W.D. 8) en de andere zat in het zweeftoestel, dat door het motortoestel gesleept werd. kwa men Gisteravond op het vliegveld Ypen burg aan. waar zij. namens den Poolschcn gezant, door den heer Srocvnski. den pers attaché. hartelijk verwelkomd werden. Hun reisgenooten. o.w. de leider, de heer Derengowski, maakten op het vliegveld Twente een landing. Een van de vliegtui gen had een klein motordefect gekregen. Dit toestel blijft, achter, de twee andere zullen hedenochtend van Twente naar Ypenburg vliegen en vandaar doorgaan naar Vogelenzang. Van de lucht uit zul len de Poolsche padvinders de opening van de jamhoree meemaken. Hoe de Fransche sneltrein ont spoorde. De eerste resultaten van het onderzoek, ingesteld door de controlecommissie der spoorwegmaatsch. P.L.M. veroorloven defi nitief dc oorzaak van den spoorwegramp te Villeneuve St. Georges te wijten aan een verkeerde wisselmanoeuvre. Er was aange kondigd, dat trein 511 zou passeeren en de wissel was voor dezen trein overgehaald. Uit Parijs kwam toen het verbeterde be richt, dat trein 1017 zou komen en niet trein 511. Nu schijnt reeds vast te staan, dat enkele seconden te laat de wisselstand verbeterd werd, en dat dc rails nog niet ge heel hun zijwaartsche beweging voltooid hadden toen trein 1017 op den wissel aan kwam. De locomotief wankelde een oogen- blik en ontspoorde toen. De vraag waarvoor men gesteld is, is nu, of de wisselwachter door een verkeerde opvatting enkele oogen- blikken te laat den wissel in werking heeft gesteld, dan wel of hij voor het wijzigen van den wisselstand niet meer den noodigen tijd heeft gehad. Het onderzoek is er op gericht deze kwestie uit te maken. De beide wis selwachters zijn den geheelen nacht ver hoord door den rechter van instructie. Vernomen wordt, dat het aantal dooden 27 bedraagt. Twee ontsnapten, de derde werd getroffen en vloog in brand. Verscheidene dooden. In de buurt van Marseille zijn drie Spaan- sche tankschepen door een duikboot van onbekende nationaliteit aangevallen. Twee der tanks zijn door handig ma noeuvreeren ongedeerd gebleven, maar het vrachtschip Anduntz Mendi werd getroffen. Het schip vloog terstond in brand. De vuur torenwachter van Estinguette, die het ge beurde had gezien, maakte onmiddellijk alarm, zoodat reddingbooten uitvoeren om den opvarenden hulp te bieden. Men tracht te het. schip op sleeptouw te nemen, het geen doordat het schip in brand stond, een uiterst moeilijk werk was. Men slaagde er echter in het schip te meren. Aan boord zouden verscheidene dooden zijn gevallen, o.a. een officier en twee zeelieden. De bei de olietankers, die ontsnapt zijn, zijn door gevaren in de richting van Sete. Elf perso nen, die met een reddingboot van het bran dende schip gegaan waren, zijn er in ge slaagd de kust te bereiken. Verder wordt gemeld: De Andutz Mendi drijft brandende af. De bemanning bestond uit 34 koppen, van wie 20 vermist worden. Tien geredden, onder wie de gezagvoer der zijn opgenomen door den viceconsul te Nimes. Een gewonde bevindt zich in het ziekenhuis te Arles. Ijzererts in ruil voor Franco's erkenning Vorige week publiceerden wij een arti kel, waarin wij concludeerden, dat Enge- land's moeilijkheden met het betrekken van ijzererts uit Spanje nog wel eenigen tijd zouden duren, daar het Franco niet, erkend heeft. Dat wij goed gezien hebben blijkt uit het volgende Reuter-telegram: De regeering van Franro heeft officieel bekend gemaakt, dat het ijzererts uit de mijnen van Bilhao naar de gewone mark ten Engeland, Duitschlanrl en Nederland zal worden gezonden, zoolang geen overwe gende redenen van openhaar belang of bui tenlandsche politiek het noodig maken bij zondere maatregelen te nemen. Welke deze redenen zouden kun nen zijn is niet bekend, doch niet- officieel wordt verondersteld, dat 't erkennen van Franco door Enge land aan Groot-Brittannië waarde volle hoeveelheden ijzererts zou ver strekken. M.a.w. als Franco niet erkend wordt, kon liet wel eens misloopen! En dat, nu Enge land het erts zoo hoog noodig heeft voor zijn herbewapening. Niet met vacantie naar Duitschland Verbod der Tsjechische regee ring. Opwinding In de Dult- sche bladen. Dc Duitsche dagbladen protesteeren hef tig tegen het door de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten uitgevaardigde verbod tot uit zending van 5000 Sudeten-Duitsche kinde ren. die hun vacantie in Duitschland zou den doorbrengen. Dit vacantie-verblijf was georganiseerd door een Sudeten-Duitsche liefdadigheidsinstelling. De beslissing van de regeering te Praag had ten doel iedere politieke opwinding te voorkomen. Dc Duitsche bladen echter zijn van oordeel, dat het. hier om een hatelijke maatregel caat, die tegen het „Dcutschtum" gericht is en die een onvriendschanpelijk gebaar vormt jegens het Duitsche rijk. AUTO-ONGELUK BIJ ANTWERPEN. Een autobus, waarin een groep Tsjecho io waken, die ter gelegenheid van de Olym pische arbeidersspelen naar Antwerpen wa ren gekomen, op weg naar Brussel was, is bij Oude God onder Antwerpen in botsing gekomen met een zwaren vrachtwagen. De gevolgen waren zeer ernstig, een dei- inzittenden is om het leven gekomen, ter wijl zeven personen zwaar gewond wer den. SPANJE De stilstand in den strijd aan de verschil lende Spaansche fronten, na de heftige of fensieven van de vorige week, duurt voort. De grootste actie valt nog te bespeuren aan het front bij Teruel. In het Noorden ver overden de rechtschen hij Santander een drietal dorpen.' liet tempo der krijgsverrichtingen is aan vrijwel alle doelen van het Madrileensche front vertraagd. Bij Bruneta bleven eenige wederzijdsche aanvallen zonder succes. In Avila werd een aanval van de troepen van Franco in den sector Martolomeo de Linares afgeslagen. Van het front ten Zuiden van de Taag wordt slechts een vrij hevig ge schutvuur der regeeringstroepen op Tolcdo on Talavera gemeld. De luchtmacht heeft daar verkenningsvluchten volbracht. Duitschers mogen niet naar den Paus Bedevaarten zouden verbode1} zijn. De „Osservatore Romano" publi ceert een bericht uit Bazel, volgens hetwelk bedevaarten naar Rome in Duitschland verboden zijn. Deze be slissing is volgens dit bericht ter kennis gebracht van de leiders van het bestuur der Caritas-veroeniging te Freiburg. Russisch Amerikaansche vriendschap De tijdelijke commandant vam de Russi sche vloot in den Stillen Oceaan, Kiref, heeft te Wladiwostock een feestmaaltijd aangericht ter ecre van den commandant van het Amerikaansche vlooteskader in de Aziatische wateren, Yamell, alsmede ter e>ere van de officieren van dit eskader. In zijn begroetingsrede, gaf Kiref uiting aan zijn voldoening over het vriendschap pelijke bezoek van het Amerikaansche es^ kader, dat hij van groote beteckenis achtte voor de bevestiging der vriendschap tus schen beide groote volken. In zijn antwoord bedankte Yamell de Russische vioolautori teiten voor de hartelijke ontvangst. Hij verklaarde, dat er geen enkel bezwaar be staat voor een nog inniger bevestiging dér vriendschap tusschcn beide groote volken. Ten slotte werd in het plaatselijke stadion een groot sportfeest georganiseerd. Het stadion was versierd met de vlaggen der Vereenigde Staten en der Sovjet Unie. Nieuwe verkeersvluchten over den Oceaan „Clipper" en „Cambria" overgestoken. '1 De Brifsche vlieghoot „Cambria", die Don derdag vanuit de Iersche haven Foynes is opgestegen voor een tocht over den Oceaan, is gisteren om 17.48 uuf veilig en wel te Bot- vvood gedaald. Ook de American Clipper, het Ameri kaansche watervliegtuig, is behouden den Oceaan overgestoken. Het is gisterochtend na een vlucht van 12 uur 44 minuten uit Botwood te Foynes aangekomen, Geen houten wagons meer Besluit van Franschen minister raad. Naar aanleiding van het spoorwegongeluk van Donderdag heeft de Fransche minister raad het gebruik van houten wagons een stemmig veroordeeld. Besloten werd, dat al le noodzakelijke maatregelen zullen worden genomen ter bespoediging van de vervaar diging van metalen wagons, De volgende bijeenkomst zal over een dag of tien wor den gehouden. Hongerstaking in Indische gevangenis Naar verluidt zijn op de Adamen eilan den Br.-ïndië 187 politieke gevangenen 24 Juli in hongerstaking gegaan omdat de Britsche autoriteiten geweigerd hadden hun verzoek tot de invrijheidstelling of een betere behandeling van de politieke gevan genen in te willigen. Noodlanding op zee Duitsche vlieghoot heeft averij op Oceaanvlucht. Een vlieghoot op weg van Duitschland naar Zuid-Amerika, werd gisteren door motorstoring gedwongen op 300 k.m. van do Afrikaansche kust op zee te dalen. De vlieghoot werd hierbij niet beschadigd en ook de bemanning ondervond geen letsel. Het basisschip „Ostmark" zou gisterenavond hij het schip aankomen. Vermoedelijk zal het vliegtuig een dag later, dan verwacht in Zuid-Amerika aan komen. ARRESTATIES IN NOORD-IERLAND. Het politie onderzoek naar de omstandig heden van de grensincidenten tusschen Ul ster en de Iersche Vrijstaat, tijdens het be zoek der koninklijke familie aan Belfast, wordt met spoed voortgezet. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2