Grondwetsherziening Jij den dood van de Witte Adelaar Sport Slagers gaan gebukt onder het juk der crisislasfen Heetgeloopen spoorwagen veroorzaakt stagnatie Doodelijke Val in liftkoker Het nnt van politieke richtingen. Ons volk wars van dictatuur. Het ontwerp betreffende revolution- naire vertegenwoordiging niet tegen de N.S.B. gericht. Ontleend is aan de memorie van ant woord op de wetsontwerpen, tot %et. bren gen van verandering in de grondwet: Dat het feitelijk motief voor deze herziening zou zijn het streven van de regeering om van den angst van de S.D.A.P. voor een zoogenaamde fascistische dictatuur gebruik te maken om voorgoed de dictatuur van de regeerende partijen, in de eerste plaats van de R.K. Staats partij, te vestigen, is een bewering, zoo ios daarheen geworpen, zoozeer ontdaan van zelfs iedere schaduw van argumentatie, dat van dc re geering niet kan worden gevraagd, daarop nader in te gaan. Ons volk is wars van alles wat zweemt naar dictatuur, de laatste stembus uit slag heeft het nogmaals zonneklaar bewezen, en de regeering vleit zich met de gedachte, dat zij hetgeen ten deze leeft in de ziel van ons volk heter verstaat dan de loden, die genoemde opmerking maakten. De stelling, dat onderhavige voorstellen een ernstige inbreuk zouden vormen op de historische vrijheden van het volk. zooals deze in de grondwet gewaarborgd zijn. acht de regeering onbewijsbaar en derhalve on houdbaar. De regeering staat op het standpunt, dat artikel 7 der grondwet niet in den weg staat aan een wet, waarbij een lijdelijk ver schijningsverbod van een bepaalde uitgave wordt geregeld. Dit standpunt zou typee rend zijn voor den revolutionnaircn geest van het huidige régime. De leden, ook hier weer aan het woord, hebben blijkbaar een opvatting van révolutionnaire gezindheid, zoo diametraal tegenovergesteld aan de gangbare, dat de regeering de gedachtenlijn niet kan volgen. Be Tweede Kamer onmisbaar. In verband met de meening van oenige leden dat de Tweede Kamer overbodig is en het daarmee in verband staand bezwaar dezer leden tegen de honoraria der Tweede Kamerleden, merkt de Regecring op. dat zij critiek en controle op bestuursdaden door middel van een in vrijheid gekozen volks vertegenwoordiging onmisbaar acht voor ons staatsbestel en hiervoor op de bres zal blijven staan. Eenige leden verklaarden zich tegenstanders van ons geheele kiesstelsel, zij wenschten kiesrecht voor alle mannelijke en vrouwelijke Nederlanders boven 21 jaar, waar ok gevestigd. Bij gebreke aan een nadere motiveering zoowel van hun tegenstand als van hun wen- schen, meent de regeering zich ver schoond te mogen achten, daarop te dezer plaatse nader in te gaan. De in het ontwerp, betreffende de révolutionnaire volksvertegen woordigers belichaamde regeling steunt op de overweging, dat zij, die uitdrukking geven aan oen streven om met onwettige middelen de be staande rechtsorde omver te wer pen. van de vertegenwoordiging des volks geen deel behooren uit te maken. De beginselen behooren niet te worden verwezenlijkt met geweld dadige doorbreking der bestaande orde. De voorgestelde bepalingen zouden ken nelijk tegen de N.S.B. gericht zijn, getuige liet feit, dat gedurende de 40 jaar, dat de S.D.A.P. in het parlement optreedt en ge durende de bijna 20 jaar. dat de commu nistische partij daar zitting heeft, bepalin gen vuu dezen aard niet noodig zijn ge weest. Deze voorstelling van zaken is niet juist, Reeds eerder werd op een voorziening ter zake aangedrongen. Gewezen wordt op de instelling van de commissie-Kooien; uit het rapport dezer commissie blijkt duidelijk, dat aan een geheel andere richting dan de N.S.B. is ge dacht. Eenige leden hebben een ordeningsge dachte ontwikkeld, die afwijkt van die der regeering. De regeering aarzelt niet, haar ook niet in harmonie te noemen met den geest, le vend in het Nederlandsche volk. Naar het oordcel van dc regeering zullen de leden, hier aan het woord, indien zij den stern- busuitslag van 20 Mei j.1. hebben verstaan, ten deze niet in twijfel verkeeren. De regeering zou niet gaarne de politieke partijen opgeheven zien; onze volksgemeen schap zou daardoor armer worden. Niet allen kunnen over principieele vraagstuk ken van staatsbeleid gelijk denken. Het is beter, dit verschillend inzicht uit te wis selen, in een geest van elkaar wederkee- rig willen begrijpen en waardceren, dan alle staatkundig en sociaal denken te wringen in een keurslijf. Van de yele ldeon, ;die zich met de ge deeltelijke opheffing van de immuniteit zeer wel konden vereènigen, verklaarde een deel verder te willen gaan en de immuni teit. feitelijk een verouderd begrip, geheel te willen afschaffen. De regeering acht een algéhcele opheffing der immuniteit niet noodig; zij is van oordeel, dat de ophef fing, waarvan vooral een groote preventieve werking mag worden verwacht, in het ont werp terecht, is beperkt tot die delicten waarvan 'de, wellicht ernstige, consequen ties ni.ct meer zijn te .achteshalcn. APOSTEL VAN EEN UITSTERVEND RAS. Met VELE GROOTE MAN- NEN ROOKTE HIJ DEN VREDES PIJP. De Witte Adelaar, het beroemde opperhoofd van de Ossaga-Indianen, is op 115-jarigen leeftijd overleden. Daarmede heeft een bijna reeds le gendarisch geworden figuur het tijdelijke met het eeuwige verwis seld. In het jaar 1822 werd de „koning aller roodhuiden" geboren. Reeds zeer jong be reed hij don wilden mustang (Ameri kaansch wild paard) meesterlijk en spoe dig werd hij de schrik van alle vijanden an zijn stam. Wanneer hij aan het hoofd an zijn stam-genootcn ten strijde trok, sloeg zelfs den blanken mannen de schrik om het hart. Met welk een moed de Witte Adelaar in zijn jeugd gestreden moet hebben, blijkt uit het feit, dat hij er zich op beroemen kon, 89 scalpen te hebben buitgemaakt. Ook in l^ter jaren, toen dit roode opperhoofd reeds lang een wereldberoemd man ge worden was, droeg hij in zijn gordel nog steeds eenige scalpen van verslagen vijan den. Men noemde hem indertijd niet voor niets den „schrik van de prairie". Verzoening met de bleekgezich- ten. In het, jaar 1876, toen de Witte Adelaar dus reeds 54 jaar oud was, scheen hij te hebben ingezien, dat zijn roode krijgslie den op den duur niet tegen de vuurwapens van de blanken opgewassen zouden zijn. Met heldenmoed had hij om het behoud van zijn jachtvelden gestreden, maar nu reed hij op zekeren dag in volle oorlogs uitrusting naar Washington. In zijn gezel schap bevonden zich de „koningin" Wa- The-Na van geboorte overigens een Ame ri kaansche alsmede eenige stamgenoo- ten. In een plechtige en symbolische handeling, welke op allen, die haar bijwoonden, een groot en indruk maakte, begroef hij den strijdbijl, verzoende zich met de bleekgczich- tcn en besloot, van dezen dag af Van elke kilogram panklaar vleesch moet ongeveer 30 cents aan heffingen af! Men schrijft ons van de zijde van den Nederlandschen Slagershond Dezer dagen bevatten verschillende dag bladen een artikel van het A.N.P., geschre ven door een landbouwdeskundige, waarin betoogd werd, dat liet huidige prijspeil, voor rundvee en varkens niet te hoog is en mits dien afschaffing der crisisheffing op rund- vleesch niet urgent is. Uit de geheele strekking van dit arti kel spreekt duidelijk, dat de schrijver van een verkeerde veronderstelling uitgaat, n.l. deze, dat momenteel van slagerszijde actie gevoerd wordt tegen het niveau der rund- veeprijzen. Deze opvatting is echter onjuist. Wanneer de schrijver van liet bewuste artikel zegt. dat de rundveeprijzen op dit oogenblik al lerminst abnormaal hoog moeten worden genoemd, dan stemmen wij onzerzijds daar mede volkomen in. De strijd van slagerszijde gaat echter tegen de absurd liooge las ten, die op liet artikel rundvleesch worden gelegd. Alleen aan accijns, crisisHefiing, omzetbelasting, en slachlhuisrechtcn moet dc slager momenteel bij slachting van een be hoorlijke koe zeker ecu bedrag van f 65.— tot f 70.neertellen. Dit komt neer op ongeveer 29 a 31 ets. p. Kg. panklaar vlcesch. De tijdsomstandigheden zijn thans dus danig, dat de consument, dit bedrag aan overheidslasten niet meer kan opbrengen. De praktijk heeft uitgewezen, dat een da ling der koopkracht zicii mede het eerste wreekt in de vleeschconsumptie. Iedere opslag der vlccschprijzcn wordt prompt gevolgd door een consumptiedaling. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de slager slechts zeer noode tot prijsverhooging die voor lictn immers debiet-vermindering beteekent, overgaat. De cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert, om trent liet verloop van groot- en kleinhandelsprijzen van vleesch tootien dan ook duidelijk aan. dat de stijging der groothandelsprijzen van vleesch slechts zeer aarzelend en langzaam door een stijging der detailprijzen wordt gevolgd. Het gevolg is. dat de distributiemarge het bedrag dat de slager op zijn verkoops prijzen moet zetten om belasting, loonen, huren. etc. etc. te betalen en waarvan hij zelf met zijn gezin ook eten moet vol komen In de knel raakt en inplaats van met een bescheiden bedrijfswinst met ver lies gewerkt wordt. Wanneer de slagers-organisaties vechten voor a'schaffing dor crisisheffing op rund vleesch dan is dit in de eerste plaats met de bedoeling den slager in staat te stellen lot een weer eenigszins loonend bedrijf te komen en een sterken teruggang van het vleesch verbruik te voorkomen. liet is tenslotte een zeer ongezonde en ook absoluut met het algemeen belang strijdige toestand, dat een belangrijk mid denstan dshedrijf als het slagersbeclrijf is, practisch over de geheele linie noodlijdend is. De oorzaken der mistoestanden dienen ook elders n.l. hij een tot onzinnige hoogte opgevoerde concurrentie gezocht moeten worden. Dc organisaties laten niet na te trachten hierin verbetering te brengen. Het feit, dat hot slagersbedrijf 't eerste bedrijf is. dat na de aanvaarding der vestigingswet kl.bedrijf oen verzoek tot het stellen van vestigings oischon bij de regeering hooft ingediend, zegt in dit opzicht voldoende. Afschaffing der crisisheffing cn sanec ring van hetxbedrijf kunnen don slagers weder een behoorlijk vleeschdebiet bezor gen. Dit is mede het belang van consu ment en producent (vcomesterV, .welke laatste hel immers ook hebben moet van de opbrengst zijner vleeschproductie. VARKENSPR1.17.EN IN VIJF JAREN TIJDS VERDUBBELD. Het verloop van de Groninger veemarkt. Naar aanleiding van een dezer dagen ge publiceerd overzicht van het prijsverloop van rundvee en varkens op de veemarkt tc Rotterdam, dat ons van deskundige zijde werd verstrekt, doet men ons ter vergelij king het volgende staatje toekomen, dat betrekking hoeft op de grijzen, welke sinds 1932 op de markt te Groningen over de maanden Juli voor de vette varkens wer den bedongen over den tijd van zes jaren 2ü Juli 1932: Vette varkens f 0.26—0.2' per kg. levend gewicht. 25 Juli 1933: Vette varkens f 0.29—0.30 per kg. levend gewicht. 21 Juli 1931: Vette varkens f 0.270.2S per kg. levend gewicht. 23 Juli 1935: Vette varkens f 0.320.33 per kg. levend gewicht. 21 Juli 1936: Vette varkens f 0.330.34 per kg. levend gewicht. 27 Juli 1937: Vette varkens f 0.560.5S per kg. levend gewicht. Hieruit blijkt, dat sinds 1932 de thans meer dan verdubbeld is. Men wacht voor Groningen nog hoogere prij zen, aangezien dc vraag naar varkens nog toeneemt. prijs Shell-vloot met een schip verrijkt Rufina maakt geslaagde proef tocht op de Noordzee. Het door de N.V. Scheepsbouw Mij. te Am sterdam voor rekening van de Koninklijke Shell gebouwde stoomtankschip Rufina heeft gisteren juist op den bij contract nog slecht^ voor de zaak van deni vrede te leven. Reeds lang had den alle Indianen hem als hun op perhoofd erkend. Hij was hun ko ning en gedurende zijn geheele le ven zijn zij hem als zoodanig blij ven eeren. „Alle menschen zijn mijn broe ders en zusters". Van Abraham Lincoln af tot op den hui dige n dag is er eigenlijk geen president van de Verccnigdc Staten geweest, waarmede de Big Chief White Horso Eagle dc vre despijp niet gerookt heeft. Ja, zelfs "met nie mand minder dan koningin Victoria heeft hij dit gedaan. De Witte Adelaar was in later jaren een echte man des vredes. Hij leerde don Indi anen, niet langer vijanden in de blanken te oden, ondanks al 't leed, dat de bleekge- zichten aan het roode volk hadden berok kend. Moe ver zijn liefde voor den vrede ging en hoe edel hij dacht, wordt het best bewezen cl dor zijn verklaring: „Alle men schen zijn mijn broeders en zusters!" De Witte Adelaar bereisde de geheele wereld en maakte overal vrienden. Overi gons won de regeering te Washington den raad van dezen koning der Indianen in bij alle vraagstukken welke betrekking hadden op Indiaansche reservaatsrechten. En Big Chief White Horse Eagle was steeds tot een onpartijdig oordcel bereid. De laatste eer. De koning der roodhuiden maakte ook in zijn uiterlijke verschijning een waarlijk koninklijken indruk. Hij was groot, en krachtig en uit zijn heldere oogen straalde moed tri energie, maar ook smart en rouw over het lot van zijn volk. Door zijn edele handelingen heeft hij de blanken meer dan eens beschaamd doen staan. Ilij was do werkelijke leider van zijn ongelukkig, den on dergang gewijd ras. De groote opperhoofden der Indianen wer den steeds niet bijzondere ceremonieën be graven. Hun lijk werd gebalsemd en in volle wapenrusting ter aarde besteld. Ook de Witte Adelaar is nu den weg naar de eeuwige jachtvelden gegaan, met alle eer bewijzen, welke aan deze grooten koning toekomen. Met Big Chief White Ilorse Eagle is in- derdaad het laatste groote Indianen-opper* hoofd heengegaan. Het opperhoofd der Os» sage-Indianen heeft oneindig veel voor zijn volle gedaan. Zoo liecft hij b.v. een boek geschreven. „Wij Indianen", waarin hij over den ondergang van zijn volle vele in teressante bijzonderheden geeft. Tevens verdedigt hij echter in dit werk de levens» rechten der Indianen. Nog slechts weinige jaren geleden maakte de Witte Adelaar in zijn prachtig gewaad, dat rijk met goud en edelstoenen bezet was, een reis door Europa. Ilij was een wereldreiziger in de beste beteckenis van het woord, want hij kwam als apostel van den vrede, waaraan hij meer dan de helft van zijn rijk leven gewijd liccft. 4 Wantrouwend kijkt de leeuwin naar onzen fotograaf, die haar moederweelde op de gevoelige plaat wil hebben. vastgestelden dag van aflevering, met gun stig gevolg zijn officieelen proeftocht op de Noordzee volbracht. Tijdens den tocht naar Rotterdam werd de Rufina in volle zee aan. verschillende tech nische groeven .onderworpen,, waurvan ook de door'Werkspoor N.vi gebouwde machine- installatie, welke een vermogen heeft van 2400 P.K. en het schip een dicnstsnelheid kan geven van elf knoópen, in ruime mate haar deel kreeg. Dc proefnemingen slaag den naar wensch cn zoo geschiedde dan ook, kort voor drieën, toen de loods aan boord en de Nieuwe Waterweg in zicht was, de plechtigheid der overdracht van het schip. Nadat gasthccren, gasten cn een deel der opvarenden zich op het middendek ver zameld hadden, ging dc in de top van een der masten wapperende vlag van de Ned. Scheepsbouw Mij. omlaag, om vervangen te worden door die der Koninklijke Shell, met welke handeling een nieuw schip was toegevoegd aan dc tot dit machtige lichaam bchoorendc vloot. Zaterdag a.s. zal het. schip naar Curacao vertrekken, 0111 zich bij het zusterschip Ro saura tc voegen, dat een week geleden heeft proefgevaren en reeds naar Curagao op weg is. Pech met Jamboreetrein. Groo te vertraging op baanvak Am sterdam—Haarlem. In den treinenloop tusschen Haarlem cn de hoofdstad is gisterenavond ernstige stag natie ontstaan door het heetloopen van een rijtuig van een Duitschen trein, welke deelnemers aan de Jamboree naar Yoge lenzang had gebracht en van Haarlem— goederenstation naar Bentheim terug keerde. Tusschen Halfweg en Amsterdam liep van de 21 rijtuigen tellende trein liet middelste rijtuig warm, zoodat herhaaldelijk moest worden stilgehouden en hot afleggen van den afstand Halfweg-Amsterdam, niet minder dan drie kwartier vorderde. Hot gevolg was een geweldige stagnatie op het druk bezette baanvak. Verschillende trainen ihadden zooveel vertraging dat een extra trein moest wor den ingelegd. Het heetgeloopen rijtuig van den leegen Duitschen trein is op het westelijk empla cement uitgerangeerd, waarna deze trein om 23.29 uur naar Bentheim is vertrok ken. Motorrijder vliegt op bus in Aan zijn leden. verwondingen over- Gistermorgen is onder de gemeente Veld hoven een ernstig motorongeluk voorgeval lcn. De ruim 28-jarige J. van O., wonende tc Veldhoven, kwam van zijn woning met zijn motorrijwiel den straatweg oprijden. Hij iad echter te laat opgemerkt, dat uit de Achting Eindhoven een autobus nader de. Er was geen gelegenheid meer om uit te wijken, met het gevolg, dat van O. recht op den bus inreed. De man werd tegen den grond geslingerd en liep een zware hersen schudding en een heenfractuur op. In zeer ernstigen toestand werd liet slacht offer naar het Binnen-Gasthuis te Eindho ven vervoetd. waar hij gisteravond aan zijn verwondingen is bezweken. Tusschen maaimachine geraakt Klein .kind een been afgesneden. Gistermiddag is te Baarle het vierjarig dochtertje van den heer Th. D., dat bij het tarwemaaien op den akker speelde, door de maai machine gegrepen. Het kind werd een der beentjes .afgesneden, het an dere been werd zwaar verwond. In hoogst zorgwekkenden toestand is liet kind naar het ziekenhuis tc Venlo overgebacht. Ondanks uitdrukkelijke waar schuwing gevaarlijke sprong ge daan. In dc magazijnen dor Philips Gloeilam penfabrieken te Eindhoven is gistermiddag de 33-jarige gehuwde arbeider D. in een liftkoker verongelukt. D. bevond zich in de lift, toen deze opeens tusschen de vijfde en dc zesde verdieping bleef stilstaan. D. wilde toon op de vijfde verdieping springen, doch dc liftbediende zeide hem, dut hij in dc cabine moest blij ven. Ondanks de uitdrukkelijke waar schuwing waagde D. den sprong, met het noodlottig gevolg, dat hij in den liftkoker terecht kwam en van een groote hoogte neerstortte. Hij werd dood opgenomen. Omtrent het ongeluk vornemen wij' nader, dat het geschiedde in de glasmagazijnen te Strijp. In de lift. bevonden zich de bestuur der, diens plaatsvervanger en een employé der glasmagazijnen, de heer I). Toen de lift tusschen dc zosde cn de vijf de verdieping bleek, steken bevat de lifibc- stuurder de twee andere inzittenden te blij ven waai* zij waren. Zelf klom hij door het veiligheidsluik op liet dak van dc kooi en verliet dc schacht door dc deur van de zes de etage. De heer D. klom daarna, hoewel hem nog maals dringend gezegd was in dc lift te blij ven, eveneens op liet dak van de kooi, deed oen misstap en viel door de ruimte tusschen kooi en schacht naar heneden. Hij overleed spoedig daarna. aantal van 75 deelnemers van de partij zjjn en... de besten waren gelukkig beschikbaar. Deze kringwedstrijd heeft in zwemkringen de volle belangstelling. Immers, het is de eerste groote ontmoeting in open water dit jaar. Omtrent de krachtsverhoudingen kreeg men 11 April j.1. in de Alkmaarsche Overdekte maar een scheef beeld, daar een deel der zwemmers wel en een ander deel niet den heelen winter door had gezwommen. Alle reden dus voor Winkel en omgeving om dit evenement, dat het kringbestuur ter wille van de propaganda aldaar organiseerde, bij te wonen. Van de zeven aangesloten clubs zal er niet een ontbreken: ook Oudkarspel zal weer van de partij zjjn. De Bruinvisschen uit Den Helder komen weer met hun beste krachten. De Frissche Morgen zal toonen steeds vooruit te zijn ge gaan in haar jonge loopbaan als sportclub. Heer Hugowaard brengt menschen als H. v. d. Meer C. de Waard, C. Wagenaar en mej. Goudsbloem aan de start. Schagen komt met F. Koning en Klasien Blaauboer etc. De heer Leek komt met zijn clubje uit O. Niedorp, Anna Paulowna komt met een heele autobus vol, kortom alles spitst zich op een nieuw sportief treffen van den heelen Noordkop, zooals de kring dat in haar jonge bestaan al zoo dikwijls mocht beleven. Wil het zonnetje present zyn, dan belooft Winkel een mooien zwemdag. Het programma uitvoerig te bespreken zou weinig zin hebben omdat, naar wij reeds op merkten, dit dt eerste wedstrijd in open water is van dit jaar. Toch is de verleiding te groot om te zwij gen over de 100 m borstcrawl heeren, een nummer dat ieder buitenstaander tot wed strijdbezoeker maakt. Van der Meer (Heer Hugowaard) zal zijn superioriteit wel weer bewijzen, maar de strijd om de 2e, 3e 'en 4e prijs zal ongemeen spannend worden. Van Zuurmond, Van der Water, Kraan en Mulder (allen Bruinvisschen), Sinke (Anna Paulow na). Frits Koning (Schagen) en C. de Waard (Heer Hugowaard) staat vast, dat zij tus schen 1 min. 15 en 1 min. 20 zwemmen. En dan het slotnummer, 10 X 50 m borst crawl-estafette tusschen een ploeg van 5 da mes en 5 heeren van de Bruinvisschen eener- zijds en een ploeg van gelijke samenstelling gevormd uit de overige vereenigingen. Welis waar zullen de Bruinvisschen met hun dames een flinken voorsprong kunnen krijgen, de heeren van ..de Rest" kunnen zeker heel wat van hun afstand inhalen. ^memmen Wedstrijden te Winkel Nadat hedenmiddag de nieuwe inrichting officieel zal zjjn geopend, waarbij enkele van de beste zwemmers van het Noorderkwartier de aanwezigen op een demonstratie van hun kunnen zullen vergasten, zal de Kring Noor delijk Nrd. Holland Zondagmiddag een wed strijd laten verzwemmen. Weliswaar is de deelname door vacantie eenigszins gedrukt. Toch zal het respectabel NED. KAMPIOENSCHAPPEN. Hedenavond en morgen worden in Amster dam de Ned. kampioenschappen Athletiek gehouden. Uit onze omgeving dingen mede mej. Nel van Balen Blanken, die met mej. Fannie Koen een gooi doet naar den titel b\j het hoogspringen. Onze Des*3 wenschen ver gezellen haar. U/ielientien GROOT PROGRAMMA TE WIERINGEN. Het is water naar de zee dragen om voor onze lezers de wielerwedstrijden, die Zondag te Wieringen worden gehouden, nog meer aan te bevelen. Welke wielerenthousiast wil het buitenkansje overslaan Detme Klink in de achtervolging te zien tegen Pijnenburg, tegen wien hij vorige week op de Ned. kam pioenschappen zoo buitengewoon reed! En dan de koppelcourse tusschen PynSlaats en KilianVo^el!

Schager Courant | 1937 | | pagina 6