Cl*f*ON De Jamboree plechtig geopend Rust bij Peiping en Tientsin KIJKEN is XOOPEH tii CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Rechtschen 40 K.M. voorwaarts bij Terucl Het conflict met de Ortho doxe kerk in Zuid-Slavië Het Zangersfeest te Breslau MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 80e Jaargang. No. 10329. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen, Broederschap tusschen alle rassen der aarde Ons volkslied klinkt uit vele internationale kelen H.M. DE KONINGIN VERWED- KOMT DE PADVINDERS. 28.000 JONGENS ONDERNEMEN EEN RALLY OP DE EERETRI- BUNE. VOGELENZANG, 31 Juli. Voge lenzang is zich zelf niet meer. Eigen lijk al sinds eenige dagen, maar van daag is nog een record aan belang stelling geboekt. Van alle kanten stroomen padvinders, genoodigden en andere bezoekers van het kamp toe. De treinen stoppen vandaag alle aan het station Vogelenzang en ze zijn tot berstens toe gevuld met kampeerders in khaki, hooggehoede heeren en lieden van eenvoudiger, voorkomen. Maar ook tal van autobussen, par ticuliere auto's, taxi's en fietsers kwamen over de toegangswegen aan gereden. Klokslag 2 uur rijdt H.M. de Konin gin, vergezeld van een hofdame in een auto, waarvan de kap geopend was, het terrein up. Drie auto's met leden van de hofhouding volgen de koninklijke auto, waaraan een auto van de rijksveldwacht vooraf gaat. De tribunes zijn eivol, als H. M. de Konin gin het terrein oprijdt. Op de genoodigden- tribune ontdekken wij o.a. de ministers Slo- temaker de Bruine, Goseling, en Weiter, Jhr. Mt\ Dr. I-I. A. van Karnebeek, oud-mi nister Deckers, de oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders en de burgemeester van Den Haag, Mr. de Monchy Als de koninklijke auto de groote arena, langs welker zijden de tribunes gebouwd zijn, binnen rijdt, klinkt een daverende wel komstgroet uit duizenden monden, gevolgd door liet. gezang van ons volkslied. Dan bestijgt Hare Majesteit, die op den hoed dezelfde insignes draagt, welke vroeger door Prins Hendrik werden gedragen, de eere-tribune, waar de chief scout en zijn echt- genoote, alsmede eenige der voornaamste au toriteiten, aan haar worden voorgesteld. En hierna kan de piechtigheid een aan vang nemen. Hoort, zegt het voort! Onmiddellijk, nadat de Koningin den voor haar bestemden zetel heeft ingenomen, heffen de drieduizend op 't middenterrein opgestelde jongens het Nederandsche padvinderslied: „Hoort, zegt het voort", aan, welk lied getuigt van den vastberaden wil der Nederiandscne padvinders hun best te zullen doen door woord en daad den Nederlandschen naam hoog te houden en voorts het stre ven naar internationale verbroede ring te bevorderen. Défilé. Nadat het applaus, dat dezen zang onder streepte is verstomd, wordt het sein gege ven voor het défilé. Inmiddels is het half drie geworden, als de kop van den stoet de eeretribunc nadert, en men tot de ontdekking komt, dat het geen bewoners van het kamp zijn, die het défilé openden, doch padvindsters, die tot het kampeeren op het alleen voor verken ners bestemde Jamboree-terrein niet zijn toe gelaten. Toch leven ook de meisjes van bet Neder- landsche padvindersgilde ten volle met de Jamboree mee, en daarom was het een hof felijke geste van den hoofdverkenner, dat hij de mannelijke kampbewoners aan vrou welijke colelga's de eer liet gunnen om hun délilé te openen. Na de meisjes volgen in alphabetische volgorde de büitenlandsche contingenten met een tusschenruimte van telkens onge veer 100 meter. Ieder contingent wordt voorafgegaan dooi de nationale vlag van het land, gevolgd, door de stafleiders van het contingent, ter wijl voorbij gemarcheerd wordt in rijen van twaalf. Bij de eeretribune wordt met de vlag den groet gebracht, terwijl ieder contingent op eigen wijze hulde brengt aan de Koningin, in welke hulde tevens de cliief scout en de hoofdverkenner zijn begrenen. In bonte mengeling trekken de buiten landers voorbij, de Palestijnen met hun wit te hoofddoeken, de Egyptenarcn met hun helmen, de zeeverkenners met hun witte petten, de gebruinde Oosterlingen met hun fez, uiterlijk in uniform verschillend, maar één door hun padvindersbelofte. LORD BADEN POWELL. Voorop ging Amerika; In dit contingent trok een groep Indiaanschc padvinders met hun schitterende veerendos veel belang stelling. Bijzonder treffend was het voor bijtrekken van de z.g. Handicapped Boys, kreupelen, blinden, en met andere gebreken behepte padvin ders uit verschillende landen. Een schitterende gedachte heeft het groote Fransche contingent gehad. Dit mar cheerde in drie groepen, waarvan de eerste blauwe, de tweede witte en de laatste roo- de bloemen aan de stokken had gebonden, aldus weergevende de kleuren van de Fransche vlag. De Polen hebben hun eigen muziekkorps dat zich de laatste dagen reeds zoo vaak over het terrein had doen hooren meegebracht, dat zich tijdens het voorbij trekken van dit kranige contingent voor de ceretribune opstelt en vroolijke mar- schen speelt. Tenslotte trekken de Nedeiiandsche ver kenners in keurige formatie langs de tri bunes. De rally. Na het défilé hebben alle 28000 padvin ders zich op het achter-terrein verzameld en nadat een cordon van verkenners en voortrekkers zich voor de ceretribune heeft opgesteld, wordt het sein gegeven voor de rally en alle deelnemers komen in een stormloop op de eere tribune toegerend, daar mede en met hun yell-s nogmaals lnilde betuigend aan Koningin, Chief Scout en hoofdverkenner. CHINA Spanning in Zuid-China neemt toe Incident tusschen Japansche en Fransche troepen De spanning tusschen Chineezen en Ja panners in Zuid-China neemt toe. De Ja pansche consul te Kanton heeft tot twee maal toe geëischt, dat het Chineesclve gar nizoen uit Swatau teruggetrokken zal wor den. Volgens de Japansche opvatting heb ben de Chineesche troepen de weigering van de havenkoelies om de Japansche schepen te lossen, moreel gesteund. De militaire gouverneur van de provincie Kwantoeng heeft deze eiseh beide keeren van de hand gewezen. De Chineesche autoriteiten vart Groot Sjanghai hebben alle optochten verboden, teneinde alle eventueele anfi-.Tapansche be toogingen te voorkomen. De toestand te Sjanghai is volkomen rustig. Incident tusschen Japansche en Fransche troepen. Het aan de Japansche troepen opgelegde verbod om de internationale brug bij Tientsin over te trekken, heeft geleid tot een vijandige houding van deze troepen' tegenover de Fransche strijdkrachten. Bij het gevecht, dat zich twee dagen geleden ontwikkelde aan het Oostelijke station, werd bet aldaar krachtens het. protocol van 1901 gestationneerdo Fransche detachement door Japansche soldaten aangevallen en ontwapend. De Fransehen wisten zich echter te bevrijden en zih in een der stntionsver- trekken te barricadeeren, wnnro- de Ja panners dit beschoten en twee Fransche soldaten verwondden. Ondanks de protes ten welke ingediend zijn behielden de. Ja panners de Fransche wapenen en uitrus- tingssstukken van dit detachement De Fran sche autoriteiten te Tientsin hebben de Het is een prachtig gezicht, die golvende massa van duizenden padvinders over het terrein, tot zij door het cordon tot staan werden gebracht. Achter de massa komen de vlaggen wel ke zoo een kleurige afscheiding van het geheel vormden. Nu het is ongeveer kwart voor vijf ge worden is het plechtigste moment van den middag aangebroken: Hare Majesteit de Koningin verheft zich van haar zetel en spreekt de jongens ach tereenvolgens in het Nederlandsch, Fransch en Engelsch als voTgt toe: Padvinders, jong en oud, padvin ders van alle landen. Ik heet U allen welkom in Mijn Koninkrijk en hoop. dat U daardoor zult weten lioe zeer ik uw beweging waardeer en er belang in stel. Het is voor Mij een voldoening, te zien, dat na jaren van vruchtbaar streven, deze prachtige organisatie een wereldbeweging is geworden, die jongens omvat van alle klassen en van alle naties en die hen ertoe voorbereid, goede .burgers en goede mannen te worden. Moogt Gij immer, thans zoowel als in Uw later leven, trouw blijven aan den padvindersgeest, welke, om te spreken met de woorden van Uw Chief, dien Wij hier heden met vreugde welkom hceten, geken schetst wordt door zijn breoden. en onzolfzuchtigen kijk, zijn oprechte vriendschap, zijn daadwerkelijke liefde en zin om met vreugde te dienen. Na een specialen groet tot het Neder- landsch-Indische contingent te hebben ge richt, besluit H.M. Haar rede als volgt: Mogen de dagen, dat gij hier bij een zijt, gekenmerkt worden dooi den waren padvindersgeest en mo gen, door Gods zegen, de vriend schapsbanden, die go hier aanknoopt versterkt en verdiept worden tot wa re en trouwe broederschap, die zal blijven bestaan lang nadat gij terug zijt gekeerd naar uw landen over de gehcele wereld. Hiermee verklaar ik de Jamboree voor geopend." De woorden van de Koningin werden door allen met groote belangstelling aange hoord, en aangrijpend is daarop het oogen- blik, als langzaam de Nedèrlandsche vlag wordt geheschen, waarbij alle verkenners het padvinderssaluut brengen. De Jamboree is geopenden alle jon gens uiten hun vreugde hierover dooi' het gezamenlijk zingen van het. Wilhelmus. Nog nimmer zal ons'oude volkslied uit zooveel internationale kelen hebben weer klonken en na het zingen barst dan ook een daverend en langdurig applaus los. Vervolgens spreekt Lord Powell de jon gens toe, waarna Hare Majesteit de Koning in onder het spelen van het Wilhelmus en luide toegejuicht door padvinders en pu bliek, het. terrein verlaat. I-Iiermcdc is de indrukwekkende plechtig heid ten einde, welke vooral voor de büi tenlandsche deelnemers een onvergetelijke herinnering zal zijn. SPANJE Grens TeruelCuenca overge trokken. Zestal dorpen ver overd. Zaterdag heeft den troepen van Franco veel succes gebracht. Op sommige plaatsen rukten zij op de zen eenen dag veertig kilometer op, terwijl het geheele veroverde terrein een oppervlakte van meer dan dui zend vierkante K.M. beslaat. Zes dor pen en zeer belangrijke stellingen zijn veroverd. De vijand, die in vol- ledigen terugtocht schijnt te zijn, bood slechts weinig tegenstand en heeft duizend man aan gevangenen verloren. Uit Albarracin wordt gemeld, dat de troe pen van franco op verscheidene plaatsen de grens tusschen Teruel en Cuenca zijn overgetrokken. Het dorp Val de Cuenca is bezet, nadat de linksche troepen liet ont ruimd hadden. In dit dorp is het hoofdkwar tier der verdedigers in dezen sector geves tigd geweest. De rechtsche troepen blijven naar het Zuiden oprukken. Een van Ter- riente oprukkende afdeelingen heeft het dorp Toril bezet zonder een spoor van den vijand te ontdekken. Dit dorp is een knooppunt van de wegen tusschen Cuenca, Val de Cillo en Bezas. Op deze wegen werden vervolgens eenige afdeelingen linksche troepen versla gen en daarna werden de dorpen Val de Cillo en Masegoso ten westen van Toril ver overd. Men verwachtte, dat Zondag Bezas zou worden bezet. Door een andere afdecling werden de dor pen Villarejo en Arroyofria genomen. Strijd bij Brunete gestaakt. Aan het front van Brunete zijn de krijgs verrichtingen gestaakt. Men verzekert intus- schen, dat de regeeringstroepen de laatste dagen den vijand op verscheidene punten heeft kunnen terugdrijven, zoodat de streek van Brunete niemandsland is geworden. Ten Oosten van Brunete, bij Castillo de Villa- franca en aan den linkeroever van de Gua- darrama hebben de regeeringstroepen hun stellingen gehandhaafd. Fransche ambassade van dit incident op de hoogte gesteld. Verdere wrijving tusschen Ja panners en Franschen. De Japansche militaire autoriteiten hebben niet willen toestaan, dat de Fransche ravi- tailleeringswagens van de büitenlandsche concessies naar het Fransche arsenaal re den en daarmede de verbindingen met de in dit arsenaal gelegen Fransche troepen verbroken. De Japanners geven voor deze verbreking als verklaring op, dat de Fran sche autoriteiten hun geweigerd hebben over de internationale brug «te trekken, ten einde het Oostelijke station te bereiken, dat door Chineesche militietroepen werd bezet gehouden. Havas voegt hieraan toe, dat het consu laire corps en de commandanten dei- büi tenlandsche troepen in Tientsin de Fran sche autoriteil en hadden verzocht ervoor *e Zorgen, dal de internationale brug werd geëerbiedigd en voor de neutraliteit der cancessies werd gewaakt. Bovendien beeft genei-"-' Matsoeki, de commandant der Ja pansche strijdkrachten, den Franseben con sul beloofd, in geval van vijandelijkheden de internationale brug te zullen eerbiedi- digen. Thans hewaken de Japansche troe pen de Chineesche zijde van de brug. na den nederlaag welke de Chineesche militie geleden heeft, en de Fransche troepen blijven hun zijde bewaken, dus op den lin keroever van de rivier te TT*:ho. Geen Chineesche troepen meer bij Tientsin. Volgens' van het Japansche ministerie van oorlog ontvangen officieel© berichten-, heeft het Japansche leger gisteren ten Noorden van Peining 3000 soldaten van de 39e Chi neesche brigade ontwapend. Een deel van de 27e brigade bevindt zich nog binnen het versterkte deel van Pei ping. In de omgeving van Tientsin bevin den zich thans vrijwel geen Chineesche troe pen meer. Poorten van Peiping heropend. Volgens berichten uit Peiping heeft het. leven daar en te Tientsin zijn gewonen gang hernomen. De Kwanganpoort te Pei ping is weer heropend en wordt bewaakt door Japansche soldaten. De boeren bren gen weer groenten en landbouwproducten naar de markt, terwijl ook te Tientsin voor het eerst sinds 29 Juli groentemarkt is ge houden. De onrust te Peiping is verdwenen, doch de gezantschapswijk wordt nog streng bewaakt. Dc treindienst tusschen Tientsin en Sianhaikwan is hersteld. Op het oogenblik rijden militaire treinen tusschen Tientsin en Peiping en binnen en kele dagen zal ook het reizigersvervoer weer kunnen worden verzorgd. Het herstel der telefoon- en telegraafdiensten zal ech ter ongeveer een week eischen. Ando, de correspondent van Domei, die sedert de muiterij der Chineesche gendarme rie te Toengtsjau vermist iverd, is te Pei ping aangekomen. Chineesche regeeringstroepen rukken op. Een brigade der Centrale Chineesche Be geering, afkomstig uit Soetsjau in Kiangsoe, rukt op naar Hopei om het ,29ste leger te hulp te komen, Socng Tsje Joean heeft „we gens gezondheidsredenen" zijn ontslag als commandant van het 29ste- leger gevraagd en verzocht te vervangen te worden door generaal Tong Tsji Han, commandant der 37ste divisie. Na het bombardement van de middelpunten van anti-Japansche actie en de vernietiging van bet grootste deel der Chineesche militietroepen is de rust te Toengtsjau weergekeerd. Volgens Chineesche berichten zijn er bij het luchtbombardement van Paotingfoe veel slachtoffers gevallen: op verscheidene plaat sen brak brand uit. Van een in het station staanden trein werden verschillende wagens vernield, waardoor vijftig reizigers om het leven kwamen of gewond werden» Dit nummer bevat 8 pagina's U/EERBERICHT DE BILT SEINT, Verwachting: zwakke tot mati ge meest noordelijke wind, half tot zw. bewolkt of be trokken, waarsch. droog weer, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering, barometerstand hedenmorgen 8 nnr 77.4 Het conflict met de orthodoxe kerk in Zuid-Slavië. Ofschoon sommigen vernachtten, dat het vonnis der Heilige Synode, waarbij negen regéeringsleden en 125 afgevaardigden vhn hun rechten in de orthodoxe kerk vervallen verklaard werden, gisteren in de kerken zou worden voorgelezen, is dit. niet ge schied. De Heilige Synode erkent thans; evenals men in orthodoxe kringen zulks doet, dat volgens de statuten der kerk de betrokkenen ee.rst gehoord moeten worden alvorens veroordeeld te kunnen woren, en dat er nog wel geruimen. tijd zal verstrij ken, alvorens dit vonnis in het openhaar zal worden voorgelezen en tot uitvoering worden gebracht. Het oordeel van Stojadinovitsj. Bij de inwijding van een aluminium-fa- briek te Losovats heeft Stojadinovitsj een rede gehouden waarbij hij ook kwam te spreken over het conflict met de orthodoxe kerk. Het is een groote vergissing, aldus Stojadinovitsj, te meenen, dat het concor daat op welke wijze dan ook schade kan doen aan de orthodoxe Servische kerk. Lk zou dit nooit toelaten en 't is onmogelijk. De hartstochten van onze politieke vijan den, die zich hebben laten meesleepen door blinde haat jegens mijn regeering hebben den Tempel Gods tot een politieke arena gemaakt. Ik heb gedaan wat ik kon om de kerk tegen haar valsche vrienden te bescher men. Ik zal er naar blijven trachten dat geen enkele godsdienst boven de andere geplaatst zal worden, doch ook dat geen enkele godsdienst boven den Staat worde geplaatst. Politieke demonstratie van Oostenrijksche zangers Zaterdagmiddag is de Fuehrer per vlieg tuig naar Breslau gekomen, om het Duit sche zangersfeest bij te wonen. Minister Goebbels, de beschermheer van het twaalfde zangersfeest hield een toe spraak tot de tien duizenden zangers en honderdduizenden belangstellenden, die te Breslau zijn gekomen. Hij wees er o.a op, dat het feest een groote nationaal-socialis- tische gebeurtenis is. Na ministers Goebbels nam Adolf Hitier het woord. Hij begroette allen, zoowel zij die uit Duitschland, zij die uit het buiten land zijn gekomen. Spreker zeide, dat. het Duitsche lied overal ter wereld waar Duit- schers zijn wordt gezongen en hij ontkende, dat het „Deutschland ueber alles" een im perialistisch lied zou zijn. De bijeenkomst werd gesloten met. het gemeenschappelijk zingen van het lied „Ich heb' mich ergobcn." Volgens berichten uit Breslau aan de Weensche Maandagochtendbla den beeft tijdens het défilé voor Hitier een tamelijk groote groep Oostenrijksche zangers den Duit- schen Rijkskanselier begroet met de kreten: een volk, een land, Oos tenrijk groet den Fuehrer." De meeste zangers onthielden zich ech ter van deelneming aan deze demonstratie, die door de afgevaardigden van enkele zangvereencgingen uit de Oostenrijksche provincie werd gehouden. Nader vernemen wij over deze politieke demonstratie het volgende. Tijdens het défilé der 30.000 Duitsche zan gers uit het buitenland voor Hitier, ver brak een groep Sudeten-Duitschers, hoofd zakelijk vrouwen, de afzetting om tot den rijkskanselier door te dringen en hem bloe men aan te bieden. Van alle büitenland sche groepen, waren de 18.000 Oostenrij kers, die in verband met, de bepalingen van het verdrag van Juli 1936, van hun regeering verlof hadden gekregen aan het zangersfeest deel te nemen, de eenigen, die niet hun nationale vlag meevoerden. 0]i liet oogenblik, dat de vrouwen de tribune naderden, be.gonnen zij te roepen: „Oostenrijk groet, den Fuehrer". „Fuehrer red ons" Er ontstond eenige verwarring. De afzetting werd opnieuw doorbroken en oen dichte massa Oostenrijksche zangers stelde zich voor de tribune op en b-leeJ roepen: „Fuehrer red ons."

Schager Courant | 1937 | | pagina 1