Jamboree kampleven De Duitsche minderheden in Polen Duitschland weert de Coloradokever Madrid enPamplona onder vuur Wederopstanding der GPOe - ONHEILBRENGEND INSECT OOK IN LIMBURG GEZIEN. In het geheele westelijke deel van Duitschland worden uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om den gevreesden Coloradokever die uit Frankrijk dreigt binnen te drin gen, af te weren. Daartoe hebben de autoriteiten reeds den invoer van aardappelen, aardappelplanten, tomaten, kool en eenige andere gewassen uit Frankrijk> België, en Luxemburg verboden. Aan de wanden der schoollokalen heeft men groote gekteurdc platen van den co loradokever opgehangen en van de schade Welke elft insect aanricht. Op deze wijze w'l men de schoolkinderen paraat maken om te helpen in den strijd tegen dezen ke ver. De leden der jeugdorganisaties krijgen onderricht in do herkenning en vernieti ging der insecten en maatregelen zijn ge troffen om uit vliegtuigen poeder te Strooien boven de akkers waar de kevers zijn waargenomen. Thans is ook de Coloradokever in Zwit serland gesignaleerd en wel in verschil lende. aardappelvelden op het grondgebied van de gemeente Le I.ieu. dat langs den oever van het meer van Joux, in liet Kanton Vaud. ligt. Dit is dus de eerste inval van het ge vreesde insect in Zwitserland. De Federale Regeering heeft onmiddellijk de noodige maatregeien genomen. Naar verluidt zijn ook cocons van Colo radokevers op een aardappelveld, in Lim burg aangetroffen. De gevaarlijke broei- haard. die van geringen omvang was. kon nog gemakkelijk door den Plantcnziektcn- kundigen dienst vernietigd worden. Het blijft echter mogelijk, dat zich nog op andere velden in Limburg larven van het rampzalige insect bevinden. TURKIJE'S PRESIDENT NOODIGT ROOSEVELT UIT. In een gepubliceerde bricfwissoling tus- schen president Rooseveit en Kemal Ata- turk naar aanleiding van do opvoering in Washington van ecu film over Turkije, geeft dn Amerikannschc president uiting aan de lioop persoonlijk kennis te kunnen maken met don- Turkschen president. Ke mal Ata turk heeft daarop Rooseveit uitgc- noodigd een bezoek te komen brengen aan Turkije. „NORMANDIë" VERBETERT SNELHEIDS RECORD. Hèf mailschip „Normaudië" dat reeds eer der den blauwen wimpel Veroverd had. heeft thans weder het snelheidsrecord voor den overtocht over den Atlantischen Oce aan van Oost naar West, dat door do „Oneen Mary" verbeterd was, op zijn naam gébracht. De „Normandië" heeft den afstand van Bishop's Light naar Ainbrose Light afge legd in 0"» uur 2 minuten, d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 30.58 knoopen. CANADA VERBIEDT WAPENUITVOER NAAR SPANJE. De Ministerraad van Canada heeft een drietal decreten uitgevaardigd, waarhij controle wordt ingesteld op den uitvoer van wapens en deze, wat Spanje betreft, verboden wordt, evenals de dienstneming van Canadeezcn hij de Spaansche troepen. DUITSCHERS MOETEN JUTE ZAKKEN INLEVEREN. De Borlijnsche correspondent van de Daily Tolegraph meldt, dat een bepaling bekend >is gemaakt betreffende inlevering van alle uit jute en soortgelijke vezels ver vaardigde zakken in geheel Duitschland. De zakken, die zich in handen bevinden van' kooplieden, moeten binnen een maand ingeleverd worden bij de officieele inkoop- centra. Het is verboden dergelijke zakken te versnijden, te verscheuren of te herstel len, dan wel ze te gebruiken voordat zij in geleverd worden, voor het bewaren van steenkool, brandhout of cokes. Italiaaosch verkeersvliegtuig verongelukt Gistermorgen is op het vliegveld Wadi- halfa (Soedan) een groot Italiaansch vlieg tuig iu brand gevlogen en volkomen ver nield. De uit vijl' man bestaande bemanning en vier passagiers kwamen om het leven. Overstrooming op de Philippijnen Tengevolge van den aanhoudenden re genval zijn op de Philippijnen groote over stroomingen ontstaan. Op Luzon is een groot deel van den oogst vernield. Vele huizen werdtyi vernield. Tot dusverre zijn vier dobden geborgen. Men vreest datepi demieën zullen uitbreken. In het dal van de rivier Agno in 'le provincie Pangasinan zijn talrijke personen verdronken. Dysenterie heeft ruim 'twintig slachtoffers gemaakt. Geheele plaatsen met duizenden inwoners zijn van de buitenwereld afgesneden. terug Italiaansche journalisten naar Engeland Volgens een officieele mededeeline uit Rome zullen de drie maanden geleden uit Londen teruggeroepen correspondenten der Italiaansche dagbladen in den loop der eerstvolgende dagen hun werkzaamheden in de Engelsche hoofdstad hervatten. „Angriff" dringt op spoedige re geling aan. Onder de kop „Een woord aan Polen" pu bliceert de nationaai-socialistische „Angriff" een artikel over de anti-Duitsche maatrege len, welke de laatste weken van Poolsrhe zijde zijn getroffen, o.a. de onderwerping aan den staat van de evangelisch-gcuni- eerde kerk van Oost-Oppersilczië, de land bouwhervorming* voor Oost-Oppersilezië, de uitschakeling van de Duitscbe taal hij de rechtbanken als officieele taal en liet geval- Pless, waardoor de hij de tot standkoming op 2(1 Januari 1034 van de tusschen Arlolf Hit Ier en maarschalk Pilsoedski gesloten overeenkomst uitgesproken hoop, dat de overeenkomst ook zou leiden tot een vrede tusschen heide volken 011 dat ook de Duit scbe minderheden in Polen voordeel ervan zouden hebben, niet verwezenlijkt is. In plaats daarvan is, zegt D.N.B. gekomen een snel voortgaand economisch en volksch verlies der Duitsche volksgroepen, die bin nen de Poolschc grenzen leven. De klachten van de Duitsche minderheid in Polen wil don niet verstommen en de Duitschers in het rijk kunnen slechts verklaren, dat ook naar hun meening deze klachten maar al te gegrond zijn. „De Angriff" vervolgt dan: „Er is, als men de Duitsch-Poolsche betrekkingen be schouwt, nog slechts de groote kwestie der minderheden te regelen, nadat bijna alle andere vraagstukken door wederzijdsche besprekingen in den geest van het Duitsch- Poolsche accoord opgelost konden worden. Het schijnt ons toe. dot het tijd wordt, thans nok het minderhedenvraagstuk in denzelfdcn geest krachtig ter hand te ne men om ook deze kwestie op te lossen, op dat een aanleiding tot conflicten tusschen beidel andeu en volken uit de wereld wordt geholpen 'n probleem dat hun betrekkingen onnoodig bemoeilijkt. SPANJE Verder stilstand aan de fronten. De actie der rechtschcn aan het front van Teruel was gister weer minder hevig dan Zaterdag en Zondag, zoodat dc „rust" ook daar thans in overeenstemming is met die der overige fronten. I)e rechtschcn zijn be zig de veroverde stellingen in Cuenca, dat zij vanuit Teruel binnenrukten, te verster ken. De volksfronlers zijn koortsachtig bezig maatregelen te treffen, dat. de vijand niet verder op dit gevaarlijke punt doordringt. Door de vorderingen van de laatste drie da gen heeft Franco's tang zich immers weer iets vaster om Madrid gesloten en zou de aanval vanuit Teruel zich nu ook naar het Oosten richten, dan loopt de verbinding MadridValencia ernstig gevaar. Franco ziet zeer goed In, dat voor hem alleen op het Teruel op het oogenblik successen te be halen zijn. Kort na middernacht zijn de bat terijen der opstandelingen een hevig bombardement op de hoofdstad be gonnen. Het schijnt dat de granaten in de wijken in het centrum van de stad neerkomen. Bommenwerpers der linksche luchtmacht hebben gisterochtend de open stad Pamplo- na gebombardeerd. Geweldige brand nabij het Es- coriaal. Gisternacht hebben rechtsche voorposten in de richting van het Escoriaal bij Madrid een grooten brand waargenomen, 's Mor gens laaiden de vlammen nog hooger op. Het vuur strekte zich uit over een lengte van meer dan tien km. ten Zuiden van liet Escoriaal. Alle bosschen zouden in brand staan. TALRIJKE ONDERSCHEIDINGEN VOOR HAAR AMBTENAREN. WAAROM EERHERSTEL DER POLITIEKE POLITIE? Sinds geruimon tijd verschijnen er in de Russische per* weer lange, ge heimzinnig aandoende lijsten van persoonlijkheden, die „wegens uitste kende verdiensten bij de vervulling van belangrijke rcgeeringsopdrach- ten bewezen" met de hoogste tSovjet- orden worden onderscheiden. Eerst bij een nadere beschouwing ontdekt men onder de nieuwe ridders van den „Roo- den Ster of van de „Lenin-orde" bekende namen, n.1. van commissarissen van de vei ligheidspolitie, van gevreesde rechters van instructie en van leden van de geheime „col legen", die in deze maanden tot taak hebben, de plotseling gearresteerde leiders van ver schillende 'akken van dienst te verhooren en te veróordeclen. Onder de geridderde functi onarissen van het „Commissariaat van Bin- nonlandsrhe Zaken" (zoo heet de GPOe thans officieel) vindt men ook een tweehon derd lieden, die zich bij den bouw van het Wolgn-Moskwnkanaal bijzonder onderschei den hebben bij dit waarlijk enorme werk, dat intusschen door tienduizenden dwang arbeiders onder toezicht van de GPOe is ver richt. Het kort geleden bekend gemaakte feit, dat aan 55.000 dwangarbeiders, die zich bij den aanleg van het kanaal in het bijzon der door „stootarbeiri" onderscheiden had den, gratie is verleend, bevestigde slechts het vermoeden, dat het aantal gestraften, dat Kier gewerkt heeft, aanzienlijk meer dan 100.000 bedraagt. Kleinzeerige padvinders? De „Pil" heeft werk. Een Schot in pijnlijke situatie. Voortrekkerskamp 's morgens 6 uur. Woest duin' Een harde por met dc stok van de nacht dienst en eenige vriendelijk toegevoegde woorden van luiwammesscn, die denken dat ze een gat in de dag kunnen slapen, geven het sein aan dat het weer tijd is om aan het werk te gaan. Ook nu tijdens de Jamboree is het voor de voortrekkers hard werken. Ieder heeft zijn bepaalde taak en degenen die niet speciaal ergens bij inge deeld zijn vormen dc Algemeene dienstplocg. Zij zijn de zwarte schapen in het voortrek kerskamp, daar ze voor alle karweitjes klaar moeien staan, wat hun naam „De dekzwabbers" ook aangeeft. 's Morgens om acht uur houdt de dokter spreekuur. In een lange rij staan ze voor de roode kruistent. De dokter die dit keer niet de bekende naam van „Dc Pil" heeft maar die om zijn onafscheidelijke pijp „De Vuurvreter" gedoopt is, is een geweldig ge zellige kerel, die met een oud kampmutsje op zijn hoofd het spreekuur houdt. Geluk kig heeft hij zelden patiënten van ernstige aard daar dc meest voorkomende gevallen wel zijn, brandwondjes, en wonden opge- loopen bij het houthakken. Vooral dit laat ste komt Veelvuldig voor want het schijnt een algemeene kwaal te wezen om bij het houthakken ook een stukje vingertop mee te nemen. De overdrijving bij dergelijke gevallen is echt-er geweldig. Hoe verder een ongeluk bekend wordt, des te grooter wordt de omvang er van. Zoo bleek, dat bij de gehouden reallv een Deensche verkenner die vlak bij de publieke tribune had gestaan een hoofdwond had opgcloopen. Niemand wist echter de jufste oorzaak van dit on geval. Maar de fantasie speelde een groote rol en al spoedig werd er verteld dat een dame op de tribune zoo enthousiost was bij 't zien van dezen Deenschen verkenner, dat zij hem met Eau de cologne wilde besprenkelen, de flesch echter liet glippen en deze zou dan op het on schuldige Deensche hoofd neergeko men zijn en zoo de wond veroor zaakt hebben. En dit verhaal werd dan met de grootste ernst rondverteld. Handleekening en-race 's Avonds is de vrije tijd voor de voor trekkers en deze wordt dan ook benut om eens een kijkje in de andere kampen te gaan nemen. Dc buitenlanders die hier Een der deelnemers aan de We reldjamboree te Vogelenzang geeft ons een kijkje op het bonte, genoeg lijke leven in het internationale padvinderskamp. Deze kampbrief bevat tal van anccdotische gebeurtenissen, waar de buitenwereld onkundig van is, doch die de jamboree-stemming zoo goed weergeven. l aanwezig zijn, zijn vooral voor het bezoe kende publiek uitgezochte personen om handteekeningen te plaatsen. Maar het publick weet niet altijd pre cies het onderscheid tusschen Holland- sche en buitenlandschc verkenners. En zoo gebeurde liet. dan ook dat een aardig bak- vischje op een Hollandsehen voortrekker afkwam en hem beduide dat zij graag zijn handteekening zou willen hebben. De voortrekker vertrok geen spier nam het voor dit doel speciaal vervaardigde boekje ter hand en teekende met sierlijke halen zijn naam op het papier. Een vrien delijk lachje en een „Thank you verv much" was de belooning. Maar eenige passen verder toen dc nieuwe aanwinst bekeken werd en ze zag op het papier staan „Dirk ten Brugge, Haarlem", daalde de vriendelijke stemming plotseling en de ge- noegclijk grinnikende „Dirk" werd vol woede met nijdige halen doorgekrast. Een schot koopt klompen De liegfde van de buitenlanders voor Hol- landschc klompen is geweldig Op het markt plein trad een groote Schot dc klompenwin kel binnen om zich eenige paren te ver schaffen en al spoedig kwam hij de win kel uit met onder iedere arm een paar. Daar hij waarschijnlijk wel eens van Hollandsclie klompendansen had gehoord, wilde hij toch ook wel eens weten hoe dit ging. Dit zou hem wel even voorgedaan worden door één van de damesbezoekers. Deze trok een paar klompen aan. en begon le dansen, onder deskundige muzikale be geleiding van een aantal Hollanders, die het schoone lied brulden van het „peerd van Oome I.oekes dat dood was" en hier bij om de maat te klappen. De Schot vond het prachtig, maar toen men hem vertelde, dat het nu zijn beurt was. betrok zijn gezicht wel eenigszins. Maar hij trok toch de klompen aan, die hem wel wat klein waren, en fungeerde als partner van de dame. De muzikale afdeeling haalde eens extra diep adem en begon. De Schot sprong - dooff de miomen zsjuu dezer 5 KM V V i ^ORIHUELA 4 ^percewse^ vR00EU£6\ rnuAiA r /ALM0H&J& POZODO' 5T EUL&Ufit f E oi BRORCHALES rf M0UTERDE N06UERA o,s.'ëiïs. T0RRE LA CARCEL TORREMOCHA t9 4v GR'EGOfr TRAMACAVTILLl^ TORRES ^VCELLA- IEAO.A. kVllLARQUEMA00 4 CELADA^ j* GUADAIAVIAR V VUUR $jCEU080/ FRIAS ■3 FEPRlSNTE* Rovüela -rc-Y Calomaroe I L_r (mc^S2.°^.b«A5 SALDOM Rubiales VALOECUEHCA* het front van teruel. De meest voorbeeldige commu nist. Het hoogtepunt der wederopstan ding bereikte de GPOe, welker presti ge door de Jagode-affaire zoozeer ge daald was, met cle verleening van de Lenin-orde aan den volkscommis saris van binnenlandche zaken Jcs- jof, den nieuwen chef van de GPOe. De huldebetuigingen voor de GPOe en haar leidei welke naar aanleiding van dit feit in de Russische pers verschenen, over treffen alles, wat niên tot op dat oogenblik op dit gebied gepresteerd had. Alle bladen brachten het portret van Jcsjof (dat b.v. in de Prawda een halve pagina besloeg) en voorzagen -leze gebeurtenis van een commen taar, dat welhaast karakteristiek is voor de op hot. oogenblik in de Sovjet-Unie heor- schcnde atmosfeer. Zoo noemde de Prawda den GPOo-chef den meest voorbeeldigen com munist, wiens „revolutlonnaire waakzaam heid", „scherp bolsjewistisch oog" en „groot proletarisch instinct" in ieder opzicht gepre zen moesten worden. Onder zijn leiding zou den de „spionnen, verraders en Trotzkisten" als Sinofjeff, Kamen°if. Radek, Pjatakoff en „bandieten van het slag van een Toesjat- sjewski en üehorewitsj" vernietigd zijn en bovendien zou hij ook na de ontmaskering van den „verrader" Jagoda het GPOc-appa- raat zelf gezuiverd hebben. Het toppunt der infnmie hereiken echter dc zooals steeds ad hoe bestelde - ..resoluties van arbeiders" die den kleinen man mei den hoozen blik de verzekering van de „innige liefde van het Sovjetvolk" geven en hun vereering uitspre ken voor het „groote meesterschap", waar mede Jesjof „den binnenlandschen vijand ontmaskert"! Waarom rehabilitatie der GPOe? Nu doet men verkeerd te meenen, dat al deze huldebetuigingen in de eerste plaats de persoonlijkheid van Jesjof gelden. In goed ingelichte kringen in Moskou is men liet er over eens, dat Jesjof slechts beperk te capaciteiten bezit en geheel te werk gaat naar de aanwijzingen van zijn meester in het Kremlin. De aangehaalde „stemmen uit het volk" dienen er inderdaad niet toe, Jesjof te bewierooken. De propaganda geldt veeleer de GPOe als het blindelings den wil van het Kremlin volgend apparaat. De val van Jagoda en de daarop volgende zuiveringsactie in den kring van zijn naaste medewerkers hadden hel tot op dat oogenblik al machtige GPOe-appaVaat ernstig gecompromitteerd. Opvallend is, dat Jagoda, die vier maanden geleden wegens „ambtsovertredingen van crimineelen anrd" gearresteerd werd nog steeds niet voor de rechtbank is verschenen. Eerst naar aanleiding van de verleening van de Lenin-orde aan Jesjof noemen de bladen zijn naam weer. waarbij hij even eens voor dc eerste maal als „laffe ver rader", „vijand van het. socialisme" en vriend van spionnen, saboteurs en Trofz- kistische bandieten" betiteld wordt. Mis schien mag men in deze uitlatingen van de officieele Prawda de eerste aanwijzing vVi een nieuw groot proces zien, een pro ces. dat logischerwijs Jagoda naast de overige gevallen grootheden van het regi me, Roedsoetak, Krestinski, Salimoff en vele anderen in de bank der beschuldigden moet brengen. Wij zeggen „logischerwijs,,* want het schijnt nog niet vast te staan, dat het Kremlin nogmaals een voor het prestige van zijn staat zoo gevaarlijk proces zal wa gen te voeren. Maar hoe dit ook zij, in den strijd van Stalin tegen zijn vijanden, die klaarblijkelijk nog steeds voortduurt, is de noodzakelijk heid gebleken, de almachtige politieke poli tie, de GPOe, weer te rehabiliteeren. Dit is de zin van de onderscheiding van Jesjof en zijn getrouwen. Want wat Stalin in zijn strijd om de macht niet missen kan, is het „onverbiddelijk straffende zwaard van de proletarische dictatuur" zooals de GPOe in dc taal van de Sovjetpers genoemd wordt met groote onwennige passen rond. Met luide kreten werd hij door alle om hem heen staande natio naliteiten aangevuurd. De arme kerel. Bij elke sprong deden zijn voeten hem meer pijn, maar hij moest vol houden, daar de dame ook vroolijk door danste. Met een waar martelaarsgezicht danste de Schot door en zuchtte diep van verlichting, toen hetn aar adem happende koor ten slotte vond, dat hij nu wel be merkt zou hebben wat een klompendans was. Zoo is vooral des avonds op het markt plein een verbroedering van alle denkbare rassen bij elkaar. Men kent hier geen rang of-stand, geen verschil van politieke of godsdienstige richtingen. Hier heerscht een kameraadschappelijke geest, die allen in dit uitgestrekte kamp verbindt. Fietser door trein meegesleurd Doodelijk ongeluk op onbe- waakten overweg. Op den onbewaakten overweg op den weg GoudaStolwijk, nabij Stolwijkersluis, onder de gemeente Stolwijk, is de 50-jarige handelsreiziger B. uit Gouda door den trein, die uit Schoonhoven vertrok, gegre pen en op slag gedood. Omtrent de toedracht van het oivgelulc vernemen wij het volgende: Uit de richting Stolwijk kwam de 59-jari- ge reiziger J. G. Bik, wonende in de de la Reviaan te Gouda per fiets aanrijden, op het oogenblik dat de tramtrein uit Schoon hoven naderde, welke trein op dit punt signalen geeft. De wielrijder moet deze trein wel gezien hebben, doch blijkbaar heeft hii getracht nog don overweg te pas- seeren, hetgeen evenwel mislukte. Hij werd door den trein gegrepen en een dertigtal meters meegesleurd en kwam terzijde van de spoorbaan te liggen. De man was op slag dood. Toevallig waren twee leden van het Rnode Kruis in de nabijheid, doch hun hulp mocht niet meer haten. Per auto van den gemeentelijken dienst is het stoffelijk overschot naar het van Itersonziekenhuis te Gouda vervoerd. ITef rijwiel werd geheel in elkaar gedrukt. De trein had zeven minuten vertraging. feilen Prins Bernhard zeilt Z.K.H. brengt een bezoek aan de Holland-week op het IJssekneer Bob Maas wint de starklasse. De zeilwedstrijden van de Holland-week* werden gisteren op het Buiten IJ hij Am sterdam voortgezet. Dezen dag werd wel bijzondere luister bijgezet door de aanwezig heid van Z.K.II. Prins Bernhard, die medezeilde in de Tromp 2 van den heer A. E. Dudok van Heel, toen op het IJsselmeer de gebruikelijke drie- hoeksbaan werd afgelegd. Het betrof hier een voorgiftklasse, waar bij de Tromp 2 na een fraaien en spannen den strijd van de „Noordster" wist te win nen. Tevens zegevierde de Tromp 2 over de Fortuijn, st. C. Noolenlmrgh, van de Kon. Marine Jachtclub, die een goede tweede werd. Onze landgenoot Bob Maas heeft zich als eerste kunnen plaatsen in de internationa le starklasse, waardoor tevens zijn kans op den Hoofdprijs over de vier wedstrijddagen zoo goed als verzekerd is. OM DEN AMERICA-CUP. Do tweede race om den America-cup, wel ke gisteren op een driehoekshaan bij Rhode- Island werd gehouden, werd wederom ge wonnen door het Amerikaansche jacht „Rangcr" van ïlnrold Vnnderbilt. De tijd van de „Ranger" beteekende een record over deze driehoekshaan van 30 mijlen. De „Endeavolir 2" van den heer Sopwith ging 18 min. 32 sec. na de „Ranger" door de finish. De „Ranger" leidt thans met twee overwinningen na twee races. SUCCES VOOR LUITENANT GRETER. Luitenant Gretcr won met „Carina" tegen 35 Duitsche ruiters het barrierespringen klasse S A te Cello (Duitschland). liet was een concours over 0 hindernissen met lOVfe meter afstand van 1 nieter tot 1.50 meter hóóg. Alle paarden met 0 fouten moesten overspringen, waarhij de hindernissen met 10 c.M. werden verhoogd. Tot vier maal toe moesten de hindernissen verhoogd worden. „Carina" die pas 8 jaui- is, was dc eenige, die zonder fouten over de 1.90 meter hoogc hindernissen wist te ko men. Wielrennen, OVERWINNING VAN ZWARTEPOORTE— ROES. De 5-uurs koppehvedstrijd te München— Gladbach, werd gewonnen woor het Amster- damsche koppel ZwartepoorteRoes met 41 punten. Op 3 ronden achterstand lagen op de 8e plaats het NederlandschDuitsche koppel SmitsHeymans met 58 punten. Smits moest bijna 1 uur alleen rijden in ver band met het feit, dat de Duitscher over za delpijn klaagde. OOMS TE MANCHESTER. 4 Een race over 5 mijlen werd gewonnen door Hill in 11 min. 15 2/3 sec. voor Pedersen (Denemarken), Hicks en onzen landgenoot Ooms. In het sprintnummer won Ooms van den Engelschman Hicks. E. Sniith (Australië) werd winnaar bij dd profs voor Cozens en Burl.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2