V/phefffings-Uitverkoop 1 SCHENE - Schagen I 11 I van J. H. Schene en daarom zijn de prijzen zeer laag s De nood der Woniogbouwvereenigingen Alle goederen moeten weg ft. ft ft Lacqué Slaapkamer compleet f 45.-- Schagen Aangewezen taak voor het gemeentebestuur Zr> e ->*. ra rs O ft O"*. Katoenen kleurechte JAPONSTOFFEN 14, 21 en 25 ct. Kreukvrije ZIJDEN STOFFEN 50 ct. CREPE DE CHINE, zware kwaliteit 70 ct. TOILE DE SOIE, zuiver zijde 40 ct. NATUREL SHANTUNG, prima 55 ct. TRICOT ONDERGOEDEREN, fabrikaat Jan sen Tilanus, voor Dames, Heeren en Kinderen. Interloclc CAMISOLES en DIRECTOIRS 52 ct. Lange IIEEREN PANTALONS 90 ct. JONGENS HEMDEN 30 ct. DELAMA BADCOSTUMES zuiver wol, met garantie BADMUTSEN f 1.99 10 ct. WOL FLANEL, wit en jaeger en baai, uit sluitend in de bekende beste kwaliteiten. Zoolang de voorraad strekt tegen lage prijzen Moderne WEEFSTOF voor Gordijnen 48 ct. Wollen handweef TAFELKLEEDEN, groote maat, moderne dessins i 7.40 PLUCHE TAFELKLEEDEN 15.50 WOLLEN LOOPERS, per el 45 ct. 2 pers. Ledikant, Kaptafel, Nachtkastje, Tafel en 2 Stoelen, prima, zware kwali teit, wit met zalm, DRAADMATRASSEN, één- en twee-persoons vanaf f 6.met garantie. PITCH PINE NACHTKASTJE met marme ren blad en 2 stoelen f 12.- VITRAGES, MARQUISETTE en MAVESCO, nieuwe patronen, vanaf 9 ct. In MARQUISETTE met geborduurden rand, hebben we nog een groote sorteering. De prijzen zijn zoo laag, dat U volgend voor jaar het dubbele betaalt. Profiteert hiervan ZIJDEN ONDERJURKEN f 1.30 Zijden en georgette DAMES SHAWLS 85 ct. De Woningbouwverenigingen in Schagen hebben vele woningen leegstaan, waardoor de Gemeente jaarlijks een aanzienlijk gel delijk verlies lijdt. Hoewel dit feit op zich zelf bij een zoo krap sluitende begrooting als die van Schagen, al erg genoeg is, komt daar nog bij, dat het sociale doel, dat met den bouw dezer huizen voorzat, niet langer wordt vervuld. Immers toen de particulier in de na-oorlogsche jaren voor zijn geld een veel gunstiger belegging vond, dan dure en daardoor riskante huizenbouw en de woningnood tot een ongekende hoogte was geste gen, beijverde de Gemeentelijke en Rijksoverheid zich om aan dit so ciaal ongewcnschte euvel een eind te maken, door aan Woningbouw- vereenigingen gelden te verstrek ken, teneinde de ergste nood te be strijden. Wie zich nog herinnert hoe in deze moei lijke jaren twee, soms drie gezinnen in dikwijls kleine woningen tezamen hokten, wie aan den tijd denkt van de sleutelgel- den en huurconunissics, die zal begrijpen dat hier met rijksgeld sociaal werk van de allereerste orde is verricht. Men kan over staatsbemoeiing denken zooals men wil, de goede verzorging der volkshuisvesting is een zaak, die ver uit gaat boven het partij-gckrakecl en zij werd dan ook door alle bevolkingsgroepen bevor derd en gesteund. Bijna twintig jaar is sindsdien verstre ken. De woningen, die toen gebouwd wer den, zijn thans èn te duur èn veelal lij dende aan euvels, welke inhaerent zijn aan de grondstoffenschaarschte van die da gen. Het gevolg is dun ook, dat ze de eerste zijn die leeg komen te slaan, nu het zeer goedkoope geld belegging zoekt in steen, in huizen! Wat is nu de taak der overheid? Zeker niet om deze nog goede woningen tot ruïnes te laten verval len, door ze jaar in, jaar uit ledig te laten staan, maar integendeel door ze èn wat bewoonbaarheid èn wat huurprijs betreft, te doen aan passen aan de omstandigheden van dit oogenblik. Deze conclusie is zoo vanzelfsprekend, en voor de hand liggend, dat het zeer te ver wonderen is van het raadslid Van Erp, in de vergadering van de Verhuurdersver- ceniging „de Eendracht" een waarschu wend woord te moeten vernemen, tegen dit door hem vermeend onjuist optreden der Woningbouwvereniging in overleg met het Gemeentebestuur. Wij kunnen in het midden laten of de heer Van Erp goed al dan niet goed ge ïnformeerd is, doch wij willen hier met nadruk vastleggen dat zijn zuiveringseed hem toch verplicht in deze kwestie het algemeen belang te stellen boven dat van enkelingen of groepen. Bleef de gemeente in gebreke om de huizen der Woningbouwvereni gingen weer verhuurbaar te maken, dan zou dit er immers op neerko men, dat jaarlijks een subsidie werd verleend aan de eigenaren der huurhuizen ten laste van de ge meenschap, dus dat de belasting gelden werden gebruikt om een be paalde groep der bevolking te be- voordeelen. Dit is al boel slecht te rijmen met de be vordering van het algemeen belang. Zoo lang de heer van Erp niet kan aantoonen, dat de voorstellen, die mogelijk door de wo ningbouwverenigingen zuilen worden inge diend, een huurprijs noemen, lager clan ge lijksoortige huizen op de vrije markt op brengen, zoolang zal hij onmogelijk kunnen spreken van benadeeling van het bedrijt der verhuurders. Pas als gemeente en Rijk de huurprijzen van hun huizen gingen stellen heneden die welke de huidige bouwprijzen mogelijk ma ken, pas dan was het tijd om de huiseige naren te gaan beschermen. Dan eerst zou immers het gemeenschapsgeld weer worden besteed aan de bevoorrechting van een an dere bepaalde groep, n.1. die der huurders. Daar komt nog iets bij. Nadat de ergste woningnood was bestre den, zijn de woningbouwverenigingen lus tig doorgegaan met houwen, onder goedkeu ring van den gemeenteraad. Torbeckestraat en Lauriestraat zijn daarvan de voorbeelden. Ook het particulier initiatief werd van ge meentewege aangemoedigd. Wij denken hier aan de Kanaalstraat enz., waar facili teiten werden verleend bij den aanleg van de straten. Hierdoor werd de bouw sterk bevorderd, de exploitatierekening gunstig beinvloed, anders zouden hoogere huren moeten zijn gevraagd. Dit teveel aan huizen in Schagen. aan wiens bouw ook het raadslid van Erp zijn stem gaf eri waarvoor hij dus mede verant woordelijk is, gaat thans als een looden last op de huizenmarkt drukken. Bij het overdenken van dezen toestand geve men zich er echter goed rekenschap van, dat juist die latere, onnoodige, bouw'de moeilijkheden van thans veroorzaakt. Daardoor komen de huizen, die tegen ab normaal hooge prijzen zijn gebouwd, leeg te staan, om de eenvoudige reden, dat de huurders terecht weigeren rente en aflos sing over deze bouwkosten in den vorm van hooge huren op te brengen. Er rest de overheid dus niets anders dan aanpassen, waarbij zich echter mooie pers pectieven openen. Het doel van het houwen dezer huizen was immers de bevordering der volkshuis vesting. Welnu, dit schoone doel kan thans beter'dan ooit worden bereikt. Er zijn in Schagen nog krotwoningen te over, die noodig onder sloopershanden moe ten vallen. Worden dé huren der woning bouwhuizen nu .lager gesteld, hetgeen wij van harte hopen, dan zal een verschuiving naar hetere woningen plaats vinden, het geen de sociale omstandigheden van vele onzer medeburgers zal verbeteren en daar enboven de gemeentebegrooting ontlasten. Dat de verhuurders door deze poiitiek on rechtvaardig worden behandeld, is niet juist. Men moet de kwestie precies anders om stellen. Door de huren der Rijks- en gomcenlewo- ningèn te houden boven het huidige niveau, worden de huiseigenaren bevoordeeld ten koste der gemeenschap. En dat de heer van Erp bedenke dit goed is een stand punt, (iat de overheid, waarvan ook hij deel uitmaakt, niet mag innemen. NEBERLANDSCHE TUINDERSBOND. Kring Langendijk. Het Kringbestüur van den Nederlandschon Tuindcrsbond vergaderde Maandagavond in het lokaal van den - heer C. Vis te Oud- karspel. Voorzitter was de heer Jb. de Vries van St. Pancras. De notulen" der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Medegedeeld werd. dat op een indertijd gezonden brief om steun geen antwoord was ontvangen. Hierna ^verd overgegaan tot behandeling van hol voorstel t.a.v. de steunuitkeering. De gelden der aardappelen zijn hij de tuin ders wel weer zoo goed als verdwenen als sneeuw voor de zon. We hebben altijd nog steun tegoed over het koolseizoen vanaf einde Maart. De periodes zijn een maand lang. Wan neer dus in het begin f 1.— wordt ge maakt on later f 3.dan krijgt alle kool een gelijke steunuitkeering. De heer K. Kaan gevoelde er voor, om 'aandrang uit te oefenen om spoedige uit betaling van een voorschotuitkeering op den steun. Er werd op gewezen, dat de achterstand zoo groot is, dat met de steunuitkeeringen alleen nipt van dezen achterstand niets kan worden betaald. De prijzen, aldus de Voorz., zijn weer van dien aard, dat actie moet worden ge voerd. De heer Kaan wilde de actie aan het rollen brengen, door het H.B. er voor te spannen. De heer Hoogland meende, dat het het het beste van den Kring kon uitgaan, al moest het H.B. er wel in gekend worden. De heer A. de Geus wilde het doen uit voeren door menschen uit deze streek, na mens den N.T.B. De secretaris stelde voor, dat door den Bondssecretaris een audiëntie aangevraagd wordt bij den Regeeringscommissaris, voor een paar vertegenwoordigers uit de kool- streek over een vervroegde steunuitkeering. Dit voorstel werd aangenomen. Afgevaar digd zullen worden de heeren Jh. de Vries, A. Hoogland en N. Kaan. Voorzitter vreesde, dat men bij omslaan van het weer, dik op in de luizenplaag zal komen te zitten. Spr. drong er op aan, dat. wanneer iets werd ontdekt van het optre den van de luizen, direct het bestuur er me de in kennis wordt gesteldopdat men er iets tegen zou kunnen doen. Hierna werd het verslag van de II.B.-ver- gadering besproken. De heer Hoogland wees er op, dat de minimumprijs weer is aangeland op de f 1, in verband met de devaluatie was verleden jaar de minimumprijs verhoogd, meende spr., dus vond hij het nu noodzakelijk, dat die vei hooging werd gehandhaafd. Verschil lende artikelen moeten we duurder betalen. Daarop zal hij het onderhoud met den Rc- geeringscommissaris worden 'gewezen. Üp een vraag van den heer Klaver ant woordde de heer Hoogland dat in de L.G.C. geen besluit is genomen om aan de aanvoer ders van goedgekeurde pootaardappelen de ('oor de kooplieden gestorte 20 pet. te doen uit keet-en. Na een korte bespreking over de excur sie naar de ruilverkaveling volgde sluiting. LADING VAN VRACHTAUTO GESLINGERD. Een vrachtauto, hoog beladen met kisten ruit, appels peren aalhessen en groenten ondervond bij het oprijden van de hooge brug tusschen Broek en Heerhugowaard de moeilijkheid van den oprit en de kuilen in den weg in die mate, dat verschillende kis ten van de auto werden geslingerd en op den weg en in de ringsloot terecht kwamen. Een schadepostjc voor den betrokkene. Geen extra-steun voor 1936 aan den tuinbouw. De Commissie van Samenwerking uit de zes organisaties op tuinbouwgebied, heeft, de zer dagen bericht ontvangen op het verzoek van 23 Maart 1.1. om een extra-steunuitkee- ring voor den tuinbouw over 1936. De Mi nister deelt in zijn antwoord mee, dat aan de verhooging van het voor den tuinbouw uit het Landbouw-Crisisfonds beschikbaar gestelde bedrag v. f 6.000.000 tot f 12.000.(KM) in September 1936 het streven der regeering ten grondslag heeft gelegen, om het nadee- lig verschil tusschen de gemiddelde op brengst der voor toeslag in aanmerking ko mende tuinbouwgewasson en de voor die producten vastgestelde richtprijzen in het al gemeen te overbruggen. De regeering tracht de moeilijkheden te lenigen, doch is daarbij aan bepaalde gren zen, waarbij vooral overwegingen van fi- nancieelen aard' van invloed moeten zijn, ge bonden. Daarom kan aan het verzoek niet worden voldaan. ZU1D1SCHARWOUDE DE PROEFPOLDER AAN DE OOSTZIJDE VAN DE BANNE Z.-SCHARWOUDE. Gisterenavond werd ten lokale van den heer Kramer een vergadering gehouden om nogmaals van gedachten te wisselen over den aan de Oostzijde van de Banne Zuid- Scharwoude aan te leggen Proefpolder. Tot deze vergadering waren opgeroepen alle belanghebbenden, eigenaars en huur ders van land in dat deel der banne, erf ze ging uit van de besturen der tuinbouwver- eenigingen te Zuid-Schanvoude en Broek op Langendijk. De heer S. de Boer presi* deerde, als voorzitter van „De Toekomst alhier. Hij was van oordeel dat men de oogen niet sluiten mag voor de voordeelen, die er, al is 't dan niet voor het huidige ge slacht, eventueel voor onze nakomelingen aan verbonden zijn, door de nieuwe wijze van indeeling van het land met zijn moge lijkheden van nieuwe cultures. De heer A. Kout vroeg, hoe het mogelijk zal zij te bewerkstelligen, dat geen der in gelanden schade zal lijden. Geantwoord wordt dat de heer Kooiman zich daarover niet heeft uitgelaten, doch gemeend wordt, dat er wel ecnigen met weinig land zullen uitvallen. De heer C. Kroon wijst nogmaals op de nadoelen, die aan het opeischen van dat beste land voor den Proefpolder verbonden zijn en zou de avtie willen voortzetten den geest, als tot nu toe gevoerd, door al- zoo te trachten te verhinderen dat de Pol der op de aangewezen plaats zal worden aangelegd. De heer IJ. Kaan staat zeer sceptisch te genover het groote plan en vreest, dat bij doorvoering het wel op akkerbouw zou kunnen uitloopen. De heer Groen zegt, dat Ged. Staten graag alle nadoelen zouden ondervangen. Hij wijst er op, dat de heer Kooiman er den nadruk op heeft gelegd, dat niemand er schade mag door lijden. Niemand raakt zijn land kwijt, bij herin- poldcring heeft men weer recht op hetzelf de land Hij adviseert om te adresseeren in dezen zin, dat het voor de betrokkenen zoo gunstig mogelijk zal worden gemaakt. Tenslotte werd als de meening der ver gadering vastgelegd, dat de actie nu verder zoo moet worden geleid, dat bij de te nemen maatregelen in het bijzonder op de belan gen van betrokkenen, eigenaars en huur ders, zal worden gelet, opdat deze geen. schade lijden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3