700 jaren Berlijn! Meücongtes te Berlijn Een deserteur kwam zich melden Duitscbland weer boos op Tsjecboslowakije Noordpool Zuidpool Roosevelt's val voorbereid EEN BEELD VAN DEZEN TIJD: Troepen gaan aan boord. EEN STAD ZONDER TRADITIE. AANEENSCHAKELING VAN STE DEN MET EEN EIGEN LEVEN. Van 15 tot 22 Augustus rullen in Berlijn groote feesten gegeven wor- den tor gelegenheid van het 700- jarig bestaan van de stad. Over jubilea van groote en kleine steden leest men meestal zonder verwondering, maar bij het lezen van bovenstaand bericht staat men toch verstomd. Wat hebben de hstorische oorkonden over de steden Berlin en Cölln aan de Spree voor waarde? Men kan eenvoudig niet aan deze 700 jaren ge- 1 ooven, wijl zij nergens in de architectuur van de stad tot uiting komen. Door het enorme gebied van Berlijn wandelend, schat men de stad op een ouderdom van hoogstens 200 jaren. Het is zeer zeker een natuurlijk proces, dat wereldsteden meer dan andere plaatsen hun verleden overwoekeren dat geldt ook voor Parijs en Londen. Maar in de andere hoofdsteden van het continent vindt men toch plaatsen, ja zelfs hcele stadsdee- lcn, waar de oude kern plotseling zicht baar wordt. Berlijn bezit deze kern niet, niet meer: dat is een eigenaardigheid van deze stad. Berlijn is in dezen zin een stad^ zonder traditie. Er laat zich natuurlijk wel een kern be palen: aan de Spreekanalen der binnenstad, bij de Petri- en Nicolaikerk, op het Jüdcn- hof. Men kan, wanneer men door de Eier- gasse naar het hooge gothische koor van de Nicolaikerk kijkt, secondenlang het ge voel in zich opwekken, dat men in een tijd. welke reeds eenige honderden jaren zij het geen 700 jaren achter ons ligt, leeft. Maar dat zijn tenslotte kleine, on organische in een geheel andere omgeving Ingebouwde resten en het is kenschetsend, dat men den kern eerst „bepalen", het gevoel eerst „opwekken" moet. De oude gebouwen vormen geen brug naar het verleden, zulks in tegenstelling met Parijs, waar liet, romaansohe, het gothische, de renaissance en de barok een logische aan eenschakeling in het stadsbeeld vormen. Wanneer men aan Berlijn denkt, spelen de sleencn resten van het verleden in het denken geen rol. Het geloof aan de 700 ja ren van Berlijn moeten wij in de perka menten bronnen vinden, of wel wij moeten naar het Maarkische Museum gaan, waar wij intussehen kunnen vaststellen, dat de geschiedenis van de nederzetting Berlijn veel en veel ouder is dan 700 jaren. Begin eener traditie. 'Aan een 200-iarig jubileum zou men eer der gelooven. Tot zoover terug reikt, de eenige traditie, die Berlijn bezit. Stcenon getuigen van dezen tijd ontbreken niet. De Brandenburger Tor, het Zeughaus, het Khrenmal. Raurh und Schinkel: dat is ook op het, oogenblik nog levendig. Maar ook deze resten van bet verleden bepalen het karakter van de stad niet. Daarvoor zijn zij te weinig in aantal en over een te uit gestrekt; gebied verdeeld. I-Iet is het Berlijn dat. later kwam, dat aan de stad haar bij zonder uiterlijk heeft geschonken. Het Berlijn, dat later kwam: dat is het. Berlijn van het Wilhelminische tijdperk. In een voortdurend en groei degradeerde het datgene, wat aan traditie nog bewaard ge bleven was, tot verloren resten door in de onmiddellijke nabijheid pseudo-liistorische, pseudo-monumentale en pseudo-kunsfzinni- ge bouwwerken op te richten. Desondanks moet, men een ding zeggen, dat misschien ietwat verrassend klinkt: gehouwen zooals de Rijksdag, de Dom, het Markische Muse um en de Gedachtniskirchc doen, hoezeer zij ook uit kunstzinnig oogpunt veroordeeld moeten worden, in het stadsbeeld niet eens zoo bijzonder leelijk aan. Hier wordt het gebrek aan traditie van de stad tot voor deel: het kan zooveel verdragen en is in staat, van den nood der stijlloosheid tot op zekere hoogte een deugd te maken. Een samenvoegsel van steden. Het is moeilijk, ia onmogelijk, iets' over het typische Berlijnsche stadsbeeld te zeg gen, wijl een Berlijnsch stadsbeeld eigen lijk niet bestaat. De omgeving van don Brandenburger Tor is Berlijn in bet bij zonder voor de vreemdelingen. Maar de groote Frankfurlerstrasse, de Ilallcsehe Tor, Steglitz. Alt-Moabit niet minder. Typisch Berlijnsch is 't, om liet, paradoxaal te zeg gen, om geen stad. maar een groot aantal grootere en kleinere, mei elkaar verbonden steden te zijn, die ieder voor zich een eigen leven leiden. Het Bcicrsche kwartier, Steg litz, Dahlem, Pankow en in het bijzonder ook Alt-Moabit zijn steden op zichzelf. Overal hebben zich kleine cellen met een eigen traditie gevormd, wijl de groote, alles omvattende traditie ontbreekt. Berlijn in ombouw. Voor de „stad als kunstwerk" mag het gebrek aan traditie een nadeel zijn. Maar toch heeft het ook zeer positieve zijden. Het maakt een voortdurenden ombouw, nieuwbouw en aanbouw, zooals men juist in de laatste jaren sterk heeft beleefd, mogelijk. Men zou bijna zeggen, dat. het typische van het Berlijnsche' stadsbeeld is, dat het zich steeds in ombouw bevindt. Groote nieuwe gebouwen kunnen in het midden van de stad verrijzen, daar er niets staat, dat wegens zijn historische waarde niet afgebroken mag worden. Het gebrek aan een verleden zorgt er voor, dat niets het heden in den weg staat en maakt van de stad Berlijn in zekeren zin een vorm. die steeds opnieuw en al naar be hoeften gemodelleerd kan worden. Ty pisch Berlijnsch is het, een steeds leven dige stad te zijn. Wegens „een monsterachtige be- leediging van het Duitsche Rijk." Duitscbland heeft een nieuwe campagne tegen Tsjccho Slowakije ontketend naar aan leiding van het verbod voor Sudeten-Duit- sche kinderen, zich naar Duitschland te be geven. Het. Duitsche Nieuwsbureau schrijft naar aanleiding van de verklaring der Tsjechi sche pers, dat dit besluit, is genomen omdat in Duitschland talrijke levensmiddelen schaarsch zijn, dat deze bewering een „mon sterachtige beleediging van het Duitsche Rijk" vormt. Ook de Duitsche bladen pro- testeeren in heftige bewoordingen tegen liet besluit. Eén en twintig jaar in zijn moeder's huis schuil gebleven. Maar hij had gerust eerder te voorschijn kunnen komen. Delcourt, soldaat in het Fransche leger gedurende den wereldoorlog, krijgt verlof. Hij mag voor een paar dagen naar huis. Dol van vreugde verlaat hij met bekwamen spoed de oorlogshel en wordt in zijn dorpje Moyv in het Oise-departement, door zijn moeder ontvangen, op een manier, zooals alleen een moeder dat kan, die haar zoon reeds verloren waant en hem op een goe den dag voor zich ziet staan. Is het niet begrijpelijk, dat het Delcourt thuis heel wat beter bevalt, dan in de loopgraaf? Zijn bruine boonen niet beter verteerbaar dan de blauwe die je aan het front, mag slikken als je je net een indi gestie aan de rats gegeten hebt? En staat of valt de overwinning met de aanwezig heid van milicien Delourt? Onzin je leven weer in gevaar te gaan brengen, als je eenmaal veilig thuis zit, redenecrcn moe der en zoon. De verloftijd verstrijkt. Delcourt ziet met angst en beven den dag naderen, waarop hij weer naar het front moet. Twee jaar heeft hij het vaderland trouw gediend, verwondingen opgeloopen, kortom zijn plicht gedaan. Hij vindt het welletjes en zegt tegen zichzelf: Afzwaaien, Delcourt, voordat er onselukkcn gebeuren, -Veilig is het alleen onder moeder's vleugelen. Inderdaad. Milicien Delcourt heeft goed gezien. Een en twintig jaar lang heeft hij zich verborgen weten te houden voor de naar zijn meening op hem loerende gendarmes. Onophoudelijk foltert, moeder en zoon de angst voor wat er gebeuren zal, wanneer hij wordt ontdekt. Tn een. donkere voch tige schuilplaats onder zijn ouderlijk huis slijt deserteur Delcourt een-en-twintig jaar in vrijwillige gevangenschap, ih het leven gehouden door zijn moeder. Een-cn-twintip jaar loopen de gendarmes liet huis voor bij. Men is Delcourt al lang vergeten. Zooveel soldaten verdwijnen spoorloos in den oorlog. Wellicht was hij de onbekende soldaat onder den Are de Triomphe. Wie weet Op zekeren morgen verschijnt Delcourt's moeder niet bij zijn schuilplaats om hem eten en het laatste nieuws te brengen. De deserteur-gevangene roept zacht haar naam. Geen antwoord. Voorzichtig verlaat Delcourt zijn schuilplaats. In de huiskamer vindt hij zijn oudje dood. Wil hij niet van honger omkomen dan moet hij zich nu wel aan de buitenwereld vertooncn. Dan maar meteen naar de gendarmes. Op het ergste voorbereid, gaat Delcourt zich melden. Niemand herkent hem op straat. Zoo is hij verouderd. Stomverbaasd hoort de dienstdoende korporaal de van angst stotterende en be vende Delcourt geduldig aan. Ah, monsieur Delcourt, zegt hij tenslotte, wanneer de boetedoener zijn verhaal heeft beëindigd en in gedachten het vuurpeleton al voor zich ziet, zooveel moeite had u zich niet hoeven te geven. Allen deserteurs is immers hun straf al ik weet niet hoe lang kwijt gescholden! INVLOED DER SOVJETS NOG STEEDS ZEER GROOT. TSJANG KAI SJEK TUSSCHEN TWEE VUREN. De Japanners trachten hun optre den in Noord-China te rechtvaardi gen door de medcdccling, dat'hun actie hoofdzakelijk als tegen de communisten, die in China onrust zouden stoken, gericht moet wor den beschouwd. Hoewel deze ver klaring natuurlijk geenszins de wa re bedoelingen der Japanners weer geeft, kan toch niet worden ont kend, dat de Sovjets steeds ge tracht hebben, een grooten invloed in China te vestigen en dat zij daarin ten deele ook geslaagd zijn. China, het land van de groote tegenstel lingen, is in de laatste tien jaren van burgeroorlog her- en derwaarts geslingerd en zijn staatslieden hebben zich aan deze permanente omwenteling niet kunnen ont trekken. Tsjang-Kai-Sjek b.v, was eens een overtuigd communist, alle nieuwe ideeën vonden in zijn op idealen gericht streven een sterken weerklank. Zijn tegenstander was indertijd Tsjang Tsoe-liang, de zoon van Tsjang Tso-lin, hcerschcr van Mand- sjoerije. Communist zijn bcteekende voor Tsjang Kai Sjek de stichting van een nationaal, eensgezind China, vrij van iedere inmenging van Europeesche mogendheden. Geheime instructie van Moskou. Tsjang Tso-lin zag de zaak anders in. Door zijn geheime agenten was hem be kend geworden, dat. de Sovjets Wladi- wostock tot eenpropaganda-centrum voor Chineesche communisten gemaakt hadden en dat zij er op rekenden, China onder bun heerschappij te brengen. Tsjang Tso-lin wist ook. dat zijn eigen generaal Yan-sjoe met de Sovjets sympathiseerde. Hij noo- digdc Yan-sjoe tot een conferentie in zijn paleis uit en deze verliet het huis niet meer levend. Maar voor zijn dood werd hij nog gedwongen, belangrijke documen ten af tc leveren. Daaronder bevond zich een instructie van Moskou aan den Rus- sischen militairen attaché in Pciping: „Groote aandacht moet er aan besteed worden, dat de revolutionnai-re beweging in China een uitsluitend nationaal karakter krijgt." Dat de Sovjets achter de nationalistische leuzen der communisten stonden, wist Tsjang Kai Sjek intussehen niet. Inval in de Rnssische ambas sade. Tsjang Tso-lin liet nu de Russische am bassade in Peiping observeeren. Het werk van den Russischon militairen attaché werd daardoor buitengewoon bemoeilijkt. Op deze wijze kwam Tsjang Tso-lin b.v, achter den wapensmokkel vaR het Russi sche schip „Oleg". Dit schip lag voor de Noord-Chineesche haven Takoe, naar be weerd werd met 'n lading visch. 'n Kanon neerboot versperde de „Oleg" echter den toegang tot de haven. Toen echter Russi sche vliegers de kanonneerboot aanvielen, was het geduld van Tsjang Tso-lin ten ein de. De gezantschapswijk stond onder inter nationale bescherming en derhalve wendde Tsjang-Tso-lin zich tot een deken van het diplomatieke corps, den Nederlandschen gezant Oudendijk, die in geheel China in hoog aanzien stond. Deze ervaren diplomaat gaf eerst na ruggespraak met verschillende instanties zijn toestemming tot een onder zoek in de Russische ambassade. Chineezen drongen bij verrassing de ambassade binnen, maar plotseling brak daar op verschillen de plaatsen brand uit. Toch gelukte liet nog een aantal half verkoolde, belastende documenten te redden. Zoo vond men een rapport: „(verbrand)hebben wij het eerste volksleger wapens ter waarde van 6 millioen goudroehel geleverd en wel 21.000 geweren, 21 millioen patronen, 21 kanonnen... (verbrand) 500 lasten, '3 vliegtuigen met bommen en machinegeweren." Zoo vond men een schrijven: „Streng geheim. Afschrift verzon den aan Tsjitsjerm en den ambas sadeur. Ik heb de radio-telegram men en brieven in goede orde ont vangen en ben U zeer dankbaar daarvoor. Er zijn op het oogenblik verschillende zaken, waarbij ik Uw steun behoef: 1. Het volksleger heeft dringend behoefte aan een groote leverantie Russische machinegeweren, daar er groote gevechten te wachten staan. Kunt U ons hieraan helpen. 2. Wij hebben dringend behoefte aan vliegtuigen van het snelste en grootste type. 3. Ilct is zeer belangrijk(het verdere verbrand)." Het belastende materiaal was schier on uitputtelijk. De documenten bewezen voor de eerste maal de inmenging van Moskou en wel de inmenging van de officiëele verte genwoordiging der Sovjet-Unie, in het bij zonder van den militairen attaché in Pei- ping. De documenten konden niet weerlegd wor den. Thans zag Tsjang Kai Sjek het gevaar in, waarin hij geheel China door zijn steun aan de communisten gebracht had. Doorzijn verderen strijd tegen de communisten heeft hij nog groote deelen van zijn land voor den invloed der Sovjets kunnen bewaren. En thans? Ook op het oogenblik nog bevinden zich groote deelen van het land in de handen der communisten, die overigens weer op nieuw met nationalistische leuzen zieltjes winnen. Tot in den allerlaatsten tijd kan men Moskou's activiteit in China volgen. Een vierde deel der menschheid woont in dit land. Wat een succes zou het zijn, dit vierde deel tot het communisme te bekec- ren! Het ware een stap dichter bij liet doel, dat in 1935 door den Russischen pro- pagandachef Stctzky aldus werd omschre ven: „Wij mogen een ding niet vergeten, kameraden, met een omstandigheid moeten wij rekening houden: om aan zijn bestem ming tc voldoen, moet het communisme in de'geheele wereld overwinnen!" En zoo ziet Tsjang Kai Sjek zich op het oogenblik tusschen twee vuren geplaatst: dat van het communisme en dat van het Japansohe imperialisme. Er behooren groo te gaven en een grooten moed toe, China tusschen beide gevaren in naar de plaats te leiden, waarop het gezien zijn groote verleden recht heeft Barricade in een verlaten straat van Madrid. Luguber is de aanblik van de kapot geschoten huizen, waarvan ?e ramen als doode oogen wezenloos de straat mstaren. Groote plannen van Sir Ilubert Wilkins Met onderzeeër naar de Noordpool..Daarna onder zoekingstocht naar de Zuidpool. Sir Hubert Wilkins, de beroemde Austra lische ontdekkingsreiziger, is voornemens een expeditie uit te rusten naar het aan Australië toebehoorende vasteland van het Zuidpoolgebied, met het doel gegevens te verzamelen waarin de regecring van het ge- mcenebest. aanleiding kan vinden, om in het Zuidpoolgebied minstens twee perma nente stations voor wetenschappelijke on derzoekingen te vestigen. SIR HUBERT WILKINS Sir Hubert heeft nog meer plannen.' Hij hoopt eerst nog in het begin van 193S een expeditie per onderzeeboot te leiden naar de Noordpool. In Octóber van dat jaar denkt hij vervolgens uit Kaapstad te ver trekken naar Enderbyland in het Zuidpool gebied, en in Maart 1939 naar Perth terug te keeren. Men ziet groote mogelijkheden in het ver laten Zuidpoolgebied, niet slechts wegens de walvischvangst, maar ook wegens het kwee ken van pelsdieren en vogels. Ook meent men, dat zich in het Australi sche deel steenkool en metalen bevinden. Men streeft naar splitsing in de vakbeweging. Naar te Washington gemeld wordt, streeft men in sommige kringen van de republikeinsche partij naar een splitsing in de gelederen van de American Federation of Labor, met hot doel het bewind van Roosevelt in moeilijkheden te brengen en ver- deeldheid te- zaaien onder do arbei ders mei .het oog op de verkiezingen van 1940. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat leiders der vakbeweging aldaar gedreigd hebben met een algemeene werkstaking van vracht autochauffeurs. Er is daarop een bespreking gehouden tusschen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers, en hoopt thans de staking van 5.000 chauffeurs, waar door de stad in haar voedselvoorziening zou worden geschaad, te verhinderen. Nederland neemt zeer actief deeL Van 22 tot 28 Augustus wordt te Berlijn het Elfde Internationale Melk-Congres ge houden. Dit congres staat onder bescher ming van de Duitsche Ministers Darré, Von Neurath, Frick en Rust. De Ncderlandsche afvaardiging bestaat uit oud-Minister Dr. F. E. Posthuma, Dr. A. J. Swaving, oud- raad-adviseur bij het Ministerie voor Eco nomische Zaken, en den heer G. J. Blink, voorzitter van de Vereeniging voor Melk- industrie en -Hygiëne, Oud-Minister Pos thuma is aanwezig in zijn hoedanigheid van voorzilter van het Nationale Comité en als vicepresident van het Permanente hu reau van het Wereld Zuivel Ver bond. Het congres is verdeeld in vier sec ties. Dr. Pothuma is rapporteur van de derde sectie, die zich bezig houdt met de wettelijke maatregelen ter bevordering van den afzet van melk en melkproducten Hij spreekt over de internationale regeling voor productie en afzet van melkproduc ten, terwijl Dr. Swaving. die voorzitter van de studie-commissie van het Wereld-Zuivel- Verbond is. over de productie en afzet van zachte kaas spreekt. De eerste sectie betreft de melkproduc ten en de tropische melk-economie. De tweede sectie houdt zich bezig met de kwaliteitsverbetering van melk en melk producten, terwijl in de vierde sectie ge sproken wordt over zuivelmachines, zuivel» fabrieken, werktuigen, transportmiddelen, on ander zuiver technische kwesties. Aan' hét congres is een internationale zuivelten- toonstelling verhonden, die van 21 tot 27 Augustus in de Berlijnsche messcstad zal plaats vinden. Het belangrijkste van deze tentoonstelling is de afdeeling, waar de ontwikkeling en de betcckenis der zuivel industrie in de verschillende landen in beeld wordt' gebracht. De leiding van deze tentoonstelling ligt in banden van het internationale werkco mité. Boterkeuring. Bij de boter heeft (aldus vernemen wij uit het officieele orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond.) voor de kwalitcitskeuring een .indeeling in versche en in koelhuisboter plaats gevonden. Bij beide soorten boter moet aan bepaalde verpakkingsvoorschrif ten zijn voldaan, terwijl de versche boter ten minste 14 dagen en de koelhuisboter ten minste 60 dagen van te voren moet zijn ingezonden De beoordeeling geschiedt door internationale keurmeesters, waarvan tel kens een drietal samen de monsters keurt en cijfers toekent. Daar omtrent de kleur cn het zoutgehalte ieder land zijn eigen gewoonten heeft, wordt de boter alleen ge keurd op smaak, reuk, bewerking, uiter lijk, en stevigheid. Hiervoor kunnen in to taal 20 punten worden toegekend, waarbij voor de smaak ten hoogste 10 punten kun nen worden gegeven; voor reuk en voor be werking max. 3 punten, voor uiterlijk (Reinheitschimmer) max. 2 punten en voor stevigheid (Hartegrad und Streich- barkeit) ook max. 2 punten. Voor de kaastentoonstelling van de ver schillende landen zijn toegelaten alle soor ten Emmenthaler, Chester, Tilsiter, Gouda en Edammerkaas, Grana, Edelpilzküse, But- terkase, Gervais, Camenbert cn Brie, Roma- dur en Korstlooze kaas. STAKERS BEZETTEN FRANSCHE FABRIEK. Na met algemeene stemmen tot staking te hebben besloten, hebben de arbeiders van een fabriek van wapens en rijwielen te St, Etienne (Frankrijk) de werkplaatsen bezet.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3