Plaatselijk Nieuws. OMGEVINGNIEUWS Super-kwaliteit! le Alkmaar. Felle brand in het centrum Maandag 9 Augustus 1937 Tweede blad Uitvoer van tomaten. In een vergadering van de Nederl.-Belgi- Sche Gemengde Commissie voor handels overeenkomsten is overeengekomen dat door •Nederland maatregelen worden getroffen, om den exportprijs der naar België te ver zenden tomaten te verhoogen. Als gevolg dezer overeenkomst is waarschijnlijk de mo nopolieheffing op den uitveoer van toma ten naar België tot f 3 per 100 kg. verhoogd. Wat er doordraaide. Uit de thans bekend geworden cijfers, be trekking hebbende op de hoeveelheid door gedraaide groenten op onze veilingen, blijkt wel, hoe bedroevend de toestand voor de Langendijker producten is geweest, nog veel slechter dan in 1935, toen de hoeveelheid onverkoopbare groenten ook zeer groot was. Aan roode kool draaide door 2.536.000 kg. !(in 1935 slechts 188.000 Kg), gele kool 6.695.000 kg. tegen 1.930.000 kg. in het eerste kwartaal van 1935 en 9.823.000 Kg. Deensche witte kool tegen 3.497.000 kg. in hetzelfde tijdvak van 1935. Voor de doorgedraaide sluitkool was ongeveer f215.000 noodig ter uitbetaling der minimumprijzen, d.i. 88 pet. {van het benoodigdo bedrag. De Electriciteitstarieven. Vanwege de Middenstandsvereenigingen is aan de Commissie van Beheer voor de Licht- ibedrijven v. Langen dijk en St. Pancras een schrijven gericht met de mededeeling, dat een elec.-ingenieur, die de belangen van de middenstandsorganisaties .behartigt, geheel belangeloos (zonder kosten voor de bedrijven en voor de gemeenten) zijn medewerking heeft aangeboden om te komen tot verlaging van de tarieven niet alleen, maar ook voor het verkrijgen van een lager bedrag van stroominkoop bij het P.E.N. Voor den Directeur en de Commissieleden is dit schrij ven niet van bijzonder vleienden aard, daar er uit kan worden afgeleid, dat zij zelf niet in staat blijken te zijn, het aangegeven doel te bereiken. Minimum-prijzen. De minimumprijzen, ten aanzien van naar Duitschland te exporteeren producten, met recht van betaling voor de clearing, zijn voor de volgende tuinbouwproducten vastge steld op f 5.voor roode en gele kool, f 3. voor witte kool, f S.voor bloemkool, f 12 voor zilvernep, f 10 voor gele nep, f 10 voor tomaten en f 10 voor tuinboonen. Bulgarije wordt een machtige concurrent .voor onze tomaten-export. In het afgeloo- pen jaar exporteerde dit land meer dan 4.100.000 Kg., waarvan alleen naar Duitsch land 3.902.000 Kg. gingen. Het vorige jaar bedroeg die uitvoer ongeveer de helft min der. De laatste weken ondervond de ex port van onze tomaten groote moeilijkheden in verband met de Bulgaarsche, in het bij zonder voor Duitschland. NOORDSCHARWOUDÉ. t Hersenschudding opgeloopen Dezer dagen is- het zoontje van den win kelier P. van de trap gevallen. Het kind .viel op de aanrecht en liep een hersen schudding op. Te water gevallen. Mevr. E. alhier viel Zaterdag, toen zij ach ter een schutting om wilde gaan, achter over in de dik met dopjeskroos bedekte Voorburggracht. Zij slaagde er in, zich weer op het droge te werken. Zooals begrijpelijk is verspreid de zij na dit onvrijwillig bad in het stin kende water geen frissche geur, terwijl zij van boven tot onder onder het dopjeskroos zat. MISSIETENTOONSTELLING Zondagmiddag en ook des avonds werd in café „De Burg" alhier de jaarlijkschee Missietentoonstelling gehouden. Voor deze tentoonstelling waar diverse attracties en mooie prijzen beschikbaar ge steld waren bestond groote belangstelling. Op deze tentoonstelling waren ook te be zichtigen de geschenken die de W.E. Heer B. Brügeman bij gelegenheid van zijn H. Priesterwijding heeft ontvangen alsmede de missiekoffer met inhoud welke Z.E. van de parochianen als geschenk ontvangen mocht. SCHAKEN. Th. BruinDr. J. deWit 10 Prom. 2de klas M. KuilmanJ. Bouwens 10 OUDKARSPEL. KOLVEN In de kolfbaan van het Huis De Brede- rode te Oudkarspel zijn 50-slagen werstrij den gehouden ter voorbereiding van de Na tionale Kolfwedstrijden, welke de volgende maand in dezelfde baan zullen worden ge houden. De uitslagen waren de volgende: Gummi: Eerste klasse, 1. P. Molenaar, Zuidschar- woude 493 p. 2. J. Schrieken, Oudkarspel >488 p. 3. A. Berkhout, Zuidscharwoude 4S3 p. Serieprijs P. Goet, Zuidscharwoude 109 punten. Tweede klasse: 1. P. Kist, Noodschanvou- de 451 p. 2. C. Visser, Hoogkarspel 447 p. 3. K. Ruiter, Noordscharwoudé 447 p. Serie- prijs P. van Dam Noordscharwoudé 102 p. Derde klasse: 1 C. Plakman, Oudkarspel 433 p. 2. N. Rijper, Zuidscharwoude 421 p. 3. J. Deutekom, Oudkarspel 412 p. Serie- prijs C. Groot, Krommenie 96 p. Sajet: Eerste klasse: 1. H. Ero, Koog aan de zaan 474 p. 2. D. Blaauboer, Barsingerhorn 441 p. Tweede klasse: J. Dil, Koog aan de Zaan 397 p. 2. J. G. van Tongeren, Krom menie 395 p. D.T.S.Schoorl, 53. Zondag heeft D.T.S. een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld tegen Schoorl, waar in de thuisclub de overwinning behaalde met den uitslag 5—3. 50-slagen wedstrijd. Ter voorbereiding van de Nationale Kolf wedstrijden van den Nederlandschen Kolf- bond, welke dit jaar in de kolfbaan van den heer C. Vis alhier worden gehouden in September, werd een 50-slagen wedstrijd ge houden, waarvan de uitslag als volgt luid de: Gummiballen: le klase: le prijs de heer P. Molenaar, Op Maat, Zuidscharwoude, 493 p.; 2e 'prijs de heer J. Schrieken, Onder Vrienden te Oudkarspel, 488 pnt.; 3e prijs de heer A. Berkhout, Op Maat, Zuidschar woude, 4-S3 p. Serieprijs de heer P. Goet, Op.Maat, Zuidscharwoude 109 p. Tweede klasse: le prijs de heer P. Kist, Vriendenkring, Noordscharwoudé, 451 pnt. 2e prijs de heer C. Visser, Onderl. Genoe gen, Hoogkarspel, 447 pnt. 3e prijs de heer K. Ruiter, Ons Genoegen, Noordscharwou dé, 447 punten, na loting. Serieprijs de heer P. van Dam, Ons Genoegen, Noordscharwou dé, 102 pnt. Derde klasse: le prijs de heer C. Plak man, Volharding, Oudkarspel, 433 punten. 2e prijs de heer N. Rijper, Gez. Samenzijn, Strafzitting van Vrijdag 6 Augustus. O u d o r p. TWEE TRAANOOGENDE SLAGERS ANNO 1937. Het was niemand minder dan onze ge achte gemeente-genoot mr .dr. Buiskool, die heden den kantonrechterlijken scepter voerde en een Sl-tal vacanticzaakjes, waar onder 18 comparanten had uit te kienen De meeste processen hadden echter voor dit ressort geen waarde en beginnen we dus maar met een paar gesjochten slagers, die gesmolten vet zonder crisisheffingsbande- rollcn in voorraad vervoerd hadden. Onder meer het Oudorper slagertje C. D., welke heer zich aan het ontbrekende banderollen- euvel had schuldig gemaakt. De arme kerel klaagde, evenals zijn medeslachtoffer der crisiswetten, steen en been. Het bedoelde vet •koste hem zelf 40 cents inkoop en hij was niet in staat meer dan 40 ets. in rekening te brengen bij zijn klantjes, waar ook schraalhans keukenmeester js. Kees' was al eens veroordeeld en zal nu de volgende week nog eens terecht moeten staan ter zake het vervoer van een pot met vet, die hij voor een dorpsgenoote zonder eenige winst had gesmolten. Het spreekt van zelf, dat een dergelijke onverbeterlijke deugniet het bij den ambtenaar niet lekker had, zoodat zelfs 40 gulden boete of 30 dagen werd gerecjuireerd, doch mr. Buiskool bracht, de weegschaal der gerechtigheid wat meer in evenwicht en legde f 15 boete of 15 dagen op. Maar de slager weet echter nu al, wat hem a.s. week in het meest gunstige geval boven het hoofd hangt. Schagen. EEN GEVAARLIJKE ERFENIS. De heer P. N., te Schagen, 'n zeer braaf buitenmannetje, was na den dood van den vorigen deken van Schagen in het bezit geraakt van een jachtgeweer, welke erfenis hij bezigde om musschen, die z'n doperwtjes opfuifden. te schieten en voor de rest als de doode kat, die de schrik is der muizen, en te Zuidscharwoude, 421 punten. 3e prijs de heer J. Deutekom, Volharding, Oudkarspel, 412 pnt. Serieprijs de heer G. Groot, Onder Ons. Krommenie, 96 pnt. Eerste klasse sajet: le prijs de heer H. Ero, Mik Wis, Koog aan de Zaan, 474 pnt. 2e prijs de heer D. Blaauboer, „Barsinger horn", te Barsingerhorn, 441 pnt.; Tweede klasse sajet: le prijs de heer Joh. Dil, Mik Wis, Koog aan de, Zaan, 397 pnt. 2e prijs de heer J. G. van Tongeren, T.O.G. I.D.O., Krommenie, 395 pnt. Voor deze wedstrijd was een groote be langstelling en veel deelname. ZUIDSCHAKWOtfDE. Schinkel komt niet meer. Men deelt ons mee, dat de Centraal Bi oscoop te Noordscharwoudé voor het eerst op onze kermis zal vershcijnen. Die van Schinkel komt niet meer. Op het terrein van den heer De Boer zal men dus nu een andere inrichting krijgen. De goede repu tatie van de Centr. Bioscoop staat er echter borg voor, dat ze een waardige vervangster van die van Schinkel zal zijn. WIERINGERMEER DE WIERINGERMEER IN OOGSTTIJD. Het is algemeen bekend, dat het oogst- seizoen een zeer drukke tijd is. Werken de we,rsomstandigheden medee, dan moeten „alle hens aan dek" staan. Was eertijds het Landzichten algemeen, thans is het bijzaak. Slechts kanten der ka vels, machinepaden en te sterk legerig graan wat door de machine niet behoorlijk kan worden verwerkt, komt in aanmerking voor de zicht of zeis. Machtige zelfbinders met snijbreedten tot 10 voet nemen allengs meer deze voorheen door mannen gehanteerde handzicht over, en we mogen niet ontken nen met veel succes.. Ook onze particuliere pachters zijn dan ook overgegaan tot aan koop v. graanmachines. Wanneer men weet dat aan den oogst 1937 wordt deelgenomen met: 67 trekkers, 67 zelfbinders, 230 paar den, 11 dorschmachines; de Landb. Cult. Mij. met dito aantal trekkers, 6 gehuurde dorsch machines, 18 trailers voor stroograanver- voer, klaverruiters, enz., enz., 26 elevators met bijbehoorende machines, om het graan ongedorschen op de gewenschtc hoogte te brengen, benevens eenige honderden wa gens, dan duizelt men. Het smederij-bed rijf heeft gedurende den oogsttijd een gewijzigde werkmethode. Bij de vele graanbinders, trekkers en oevrige ma chines. treden wel eens ziekten op. Om de hierdoor optredende stagnaties zooveel mo gelijk te beperken, rijden auto's der smederij, alle bezet met één of meerdere machine-ver plegers-medici regelmatig kavel op en af, met kennersblik spiedend of er nog patiënten zijn. Voor „natte granen" zorgen een tweetal graandrogers, capaciteit 30 en 20 H.L. per uur voor de noodige ontwatering. Deze ma chines staan opgesteld aan de bedrijven in beheer bij den heer Th. List te Middenmeer. Een viertal graanschovers, 2 „Sluis" en 2 „Petkus", capaciteiten varieerencl van 18150 H.L. per uur, zorgen voor de noodige stof- en vuil verdrijving der granen. En werden aan particuliere pachters verdeeld over 156 bedrijven een reeds het niet onbelangrijke aantal van 6205 H.A., waarnaast nog aan los cultuurland 935 H.A., totaal 7140 H.A. De Landb. Cult. Mij. als „groot boer" heeft thans nog 8030 H.A. in cultuur. Voor bebossching zijn hier nog aan toe te voegen 400 H.A. en nog „niet" in cultuur staan nog geregistreerd 2.430 H.A. Het graanoogst-proces 1937 gaat over een oppervlakte van 1925 H.A. Wintertarwe 431 H.A., zomertarwe 2356 H.A. Tarwe. 441 H.A. wintergerst, 1302 H.A. zomergerst is 143 H.A. haver. 30 HA w.rogge, 1194 HA haver. Voorts nog 51 HA boonen, 56 HA als afweergeschut voor eventueele onge- wenschte gasten. Maar het bleek echter, dat een geweer ook nog op andere wijze gevaarlijk kan zijn en wel voor den eige naar zelf, als hij heeft verzuimd aan de voorschriften der verscherpte wapenwet te voldoen en zijn vuurspuit niet heeft aan gegeven ter verkrijging der vereischte machtiging. Ter zake deze overtreding stond de goede Piet thans terecht en ook de ambtenaar stond eveneens klaar om S gulden boete of 8 dagen te vorderen, plus verbeurdver klaring van het in beslag genomen vuur wapen. De waarn. kantonrechter waardeer de het simpele feit echter heel wat minder zwaarlijvig en legde f 2 boete of 2 dagen op, natuurlijk met verbeurdverklaring, op dat de veiligheid van den staat in elk geval geen schade zou 'lijden. Schagen. HET EENIGE SCHAAP, DAT NIET GESCHOREN WERD. Een inwoner van het emigrantenkamp in de Wieringermeer, de jeugdige volontair in het timmermansvak, T. B,, geboren te Chemnitz, had op 27 Juli te Schagen in de Hoep met een auto gereden, waarvan hij niet in staat was een geldig nummer- bewijs te toonen. Brigadier Van Ens had van deze overtreding der motor- en rijwiel- wet ambtelijk werk gemaakt en derhalve verscheen de Chemnitzer heden voor den rechter. Het bleek echter, dat het jonge rnensch er buiten zijn schuld was ingere den met een huurkar, waarvan de noodige papieren niet in orde waren, zoodat mr. Buiskool wel veroordeelde, maar geen straf oplegde. K o e d ij k. DE BROODWINNING WORDT TEGEN WOORDIG NIET GEMAKKELIJK GEMAAKT. De heer Jac. H, uit Koedijk be oefent de branche van kennis-exploitant en bereist die gemeentefeesten met een formi dabele suikergoedkraam. Natuurlijk ver zuimde hij niet ook de nieuw leven ingebla zen Berger kermis met dit. volume zoete lek kernijen te bezoeken en had hij op particu lier terrein zijn kraam opgeslagen. Nu, dat gaf natuurlijk weer een gewcldigifig beroe ring in het Berger gemeenteleven en op grond van woningwet en locale verorde ning was Jac. weldra in het bezit van een welsprekend proces-verbaal, dat hem heden voor, den kantonrechter bracht. Beleefd en bedachtzaam ontwikkelde als- nu het slachtoffer der moderne wetsover- drijving zijn bezwaren en het scheen inder daad, dat zelfs de schriftgeleerden achter de groene tafel het niet eens waren, want de ambtenaar vroeg veroordeeling wegens overtreding van de politieverordening en de kantonrechter veroordeelde wegens de woningwet, doch tenslotte fungeerde de verdachte als het hoofd van Jut en was hij de sigaar voor 2 gulden of 2 dagen. H e ld e r. VERBODEN TERREIN. De jonge expediteur L. A. uit Jutterstad, die ook in de kaasresidentie zijn klantjes had, bereed op 27 Juli aldaar een fiets in de Appelsteeg, die echter voor deze sport is verboden. Ter elfder ure zag hij, welke leelijke bok hij bezig was te schieten en hij wilde nu door direct af te stappen, de fout herstellen. Op grond echter van het feit, dat hij een klein joggie op het achterspat bord als passagier vervoerde, kon hij niet gauw genoeg den vasten grond bereiken én was zijn noodsprong precies zooveel te laat, dat hem een bonnetje kon worden uitge reikt met 'het. onaangename effect, dat hem heden 1 daalder boete of 1 dag brommen werd opgelegd. Oude Niedorp HET WAREN NOTA BENE KERMIS- GANGERS. Door dringende omstandigheden zag de arbeider Piet L. te N. Niedorp op Zondag avond 4 Juli zich niet bepaald tot zijn par ticulier genoegen, genoodzaakt zijn Zondags rust te onderbreken en vervoerde hij om streeks 9 uur in den avond een hoeveelheid hooi. Aan deze schending der Zondagshei liging werd echter aanstoot genomen, niet door eenige conscientieuse Zondagsvierders, maar door een aantal personen, die zich naar de kermis begaven, zoodat aangifte werd gedaan. Voorheen werd gewoonlijk voor dezen Zondagsarbeid uit noodzaak door den burgemeester vergunning ver leend, doch den laatsten tijd gaf het ge meentehoofd geen ontheffing meer. De kantonrechter ad interem scheen ech ter overtuigd te zijn, dat in casu de ver dachte geen grove schuld ten laste kon worden gelegd, en vonniste tot den minste straf op de overtreding gesteld (f 0.50 boe te of 1 dag). erwten, 102 H.A. bieten, 248 H.A. vlas. Gras sen en klavers 968 H.A., lucerne 299 H.A., Roode klaver 67 H.A., Hopperupps klaver 615 H.A., grasland 201 H.A., noodmengsel en 100 H.A. proefvelden. Uit deze cijfers moge de uitgestrektheid van den Polder blijken. MIDDENMEER. Muzikale rondgang. Zaterdagavond bracht onze plaatselijke muziekvereeniging eenige afwisseling in het eentonige dorpsleven, door voortreffelijke muzieknummers ten beste te geven, wat door het publiek zeer op prijs werd gesteld. BARSINGERHORN Ongeval met doodelijken afloop Door tot nu toe onbekende oorzaak ge raakte de alleen-wonende bejaarde man S. Stins uit het Poolland Zaterdagavond omstreeks 10 uur, nabij het Wad in het kanaal. De ter plaatse wonende drijver van het dieselgemaal, de heer Middelbeek hoorde een schreeuw gevolgd door een plons in het water. Onmiddellijk begaf hij zich met zijn schuitje op het kanaal, doch kon niets ontdekken. Een voorbij ganger werd gewaarschuwd, die zoo wel Rijks- als de gemeentepolitie met het geval in kennis stelde. Di rect spoedden beiden zich daarheen met behulp van den heer Middel beek konden zij na VA uur dreg gen het lijk ophalen. Aanwijzingen omtrent het een of het an der ontbreken geheel, zoodat vermoed wordt dat St. vanaf de Wadweg rechtdoor is ge- loopen in plaats van de hoek om naar de brug, met het gevolg, dat hij in het tamelijk diepe water terecht is gekomen. Dr. Werner die direct werd ontboden kon niet anders dan den dood constateeren. Het lijk werd vervolgens opgebaard in het lijkenhuis op de Westerbegraafplaats. D.O.G. In de Bestuursvergandering van de ver- eeniging „D.O.G." werd besloten de tooneel- vereeniging „Rhetorica" te Zaandam uit te noodigen om in de maand October een uitvoering te geven van het mooie tooneel- werk „Kinderen van ons Volk". Dit belooft een goede inzet te worden van het komen de seizoen. Verder zal in de eerstvolgende ledenvergadering worden voorgesteld een huisvlijttentoonstelling te organiseeren. Z1JPE ST. MAARTENSBRUG. Grasbaan-wielerwedstrijden. Goed werk van Jan Smit (Scha gen). Op het terrein van den heer A. v. d. Sluijs werden gisteren grasbaan-wielerwedstrijden gehouden, welke door een vrij talrijk pu bliek werden bijgewoond. De uitslagen waren. Sprint (2 ronden) voor amateurs en onafhankelijken; 1. J. Smit, Schagen; 2. Nijboer, 3. Th. Nijboer, beiden Medemblik. Een afvalrace voor Nieuwelingen werd gewonnen door Huurman, Den Helder. Te vens' werd deze renner winnaar van een klassementrace over 30 ronden met 3 klas sementen. Een aardig nummer was de achtervol gingswedstrijd tusschen de jongste 2 leden van de Wieringer Wielerclub; Piet de Haan bleek ten slotte de sterkste te zijn. Het hoogtepunt van den middag was wel de groote koppelwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken. Er ontketenden zich door loopend jachtpartijen, zoo erg zelfs, dat geen der klassementen kon worden verre den. Jan Smit, Schagen en Manneveld, St. Maartensvlotbrug, zegevierden. Op 1 ronde volgde het koppel J. Boon, Burgerbrug Strijbis, Woudmeer, terwijl de derde plaats werd bezet door Gebr. Fokke en Theo Nij boer, Medemblik Het was een geslaagde wielermiddag, die ongetwijfeld van groote propagandistische waarde is geweest BERGEN Een Nationale Harddraverij. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen organi seert Woensdag 11 Augustus in de prachti ge Hoflaan, die voor dit doel welwillend door het gemeentebestuur werd afgestaan, een Nationale Handicap Draverij, om prij zen van f 250, f 75, f 40 en f 10. Aangezien reeds voor de beste paarden werd inge schreven, mag verwacht worden, dat voor deze harddraverij, waarin met de kleuren van den stal gereden moet worden, bij de duizenden zomergasten, die in Bergen ver toeven, groote belangstelling bestaat. De Harddraverij vereeniging te Beverwijk was zoo welwillend voor deze draverij haar eigen automatisch starttoestel af te staan, waardoor de draverij een vlot verloop is verzekerd. Om 1 uur vertrekken de deelne mende rijders, voorafgegaan door Bergen's Harmonie, die de draverij opluistert, naar de baan. Het belooft een afwisselende mid dag te worden. ALKMAAR VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmiddag heeft aan de Geestersin gel, hoek Spoorstraat een aanrijding plaats gehad met een motorrijder en een auto. De motorrijder Jan Visser uit de Kooi- meerlaan alhier kon toen een auto uit de Spoorstraat met een flinke gang de hoek om reed een aanrijding niet voorkomen. Behalve materieele schade, moest Jan Visser in het Centraal Ziekenhuis worden opgenomen met een gebroken been. f* lO CT. f .IJCT WIT BAND EXTRA LICHT HOOGWOUD UITZENDING VAN KINDEREN Door de afd. Hoogwoud van het Centraal Genootschap van Kinderherstellings- en Vacantiekolonies worden op Zaterdag 14 dezer 4 kinderen uitgezonden naar het Ko loniehuis te Bergen. HET SNOEIEN DER BOOMEN. Daar het gemeentebestuur niet over tech nisch personeel beschikt voor het snoeien van boomen, is aan de Nederlandsche Hei demaatschappij een rapport gevraagd over 't snoeien en aanplanten van boomen langs de wegen. LEK IN DE WATERLEIDING Zaterdagmorgen werd in de Langereis, voor het perceel van den heer Edam, een lek in de waterleiding ontdekt. Het P.W. N. te Hoorn was spoedig ter plaatse om het euvel te herstellen. SINT PANCRAS Inbraak bij dr. Destree, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij dr. Destree, den gemeentege neesheer. De ongenoode gast (en) heeft (hebben) zich waarschijnlijk door het openschuiven van een raam toegang tot de woning verschaft. Een flink bedrag aan geld, pl.m. f340. wordt vermist. Ook hebben de dief (dieven) zich te goed gedaan aan een flesch whisky, welke geheel „soldaat" gemaakt is. De gemeentepolitie heeft zich direct met de rijksveldwacht. te Alkmaar in verbinding gesteld, waarna in samenwerking een nauw gezet onderzoek wordt ingesteld Qjt heeft, ge leid tot de ontdekking van eenige vingeraf drukken, welke werden opgenomen. Uit de omstandigheden kan wel worden afgeleid, dat men hier met geheel vreemden te doen heeft. Tot nu toe is men er nog niet in ge slaagd, de dader(s) óp te sporen. Onnoodige waterschade? - Auto riteiten en politie arriveeren als t bijna afgeloopen is. Gistermiddag ongeveer kwart over drie werd de brandweer gealar meerd voor een felle, uitslaande brand in de schoenmakerswerk plaats van den heer Koomen, ach ter de Heerenstraat. De houten werkplaats met brandbaren inhoud van leerfournituren, brandde direct als een fakkel en was het gevaar niet ondenkbaar, dat het vuur zou overslaan op de belendende percee- len van de heeren Beunder, Kaper en van Rijswijk. In afwachting van de brandweer, die even op zich liet wachten, begonnen omwonen den en andere burgers de inboedel uit het meest bedreigde perceel, dat van den heer Beunder, die met zijn gezin uitstedig is, in veiligheid te brengen. Dat het hierbij niet altijd even oordeelkundig en voorzichtig toe ging, Iaat zich denken. Toen de brandweer verscheen duurde het nogal even voordat, volop water kon worden gegeven, maar toen de spuiten eenmaal zoover waren, dal zij water inplaats van modder gaven, was men het vuur spoedig meester. In de woning van den heer Beun der, waarvan alleen de dakgoot brandde en een deur geblakerd was, werden geweldige hoeveelheden wa ter geworpen, zoodat het huis van binnen al spoedig een ontredderden aanblik bood. De waterschade zal niet gering zijn. Wij laten het oor deel of dit alles noodig was, en men met minder water niet evenveel had kunnen bereiken, gaarne aan meer bevoegden over Een motorrijwiel in de totaal afgebrandde werkplaats gestald, kon nog tijdig in vei ligheid worden gebracht, terwijl de Sparfa- voetballer de brand brak juist, tijdens de rust uit M. Slikker een paar konijnen van den vuurdood wist te redden. Van het. naastbij gelegen schuurtje van den heer Kaper brandde een wand geheel uit. Van de gemeente- en rijkspolitie was aanvankelijk niemand, later al leen de gemeenteveldwachter Flap per aanwezig, om de vele nieuws gierigen 'op een afstand te houden. Tegen vieren, toen men den brand reeds meester was, arriveerde nog de loco-burgemeester, weth. Schoorl. Naar wij vernemen is de inboedel van den heer Beunder wel, en de werkplaats met inhoud van den heer Koomen niet verze kerd. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog in het onzekere.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5