Nederland blijft superieur op de sprint De Ruyter en Petit beneden de 4 minuten op de 1500 meter Dubbele overwinningen voor Osendarp en Fanny Koen De groote prijs van Duitschland Mej. Rollin-Couquerque kampioen van Duitschland Engelsch overwicht op de middenafstanden Engelsch overwicht op de midden- afstanden. Een Incident by de 1500 meter. By de internationale ahletiekwedtry- den, die Zondagmiddag in het Olympisch Stadion zijn gehouden, is weer eens dui delijk gebleken, welk een belangrijk ver schil er bestaat tusschen de Nederland- eche verrichtingen op de korte afstanden en die op de langere loopnummers. Op de sprint de 100 en de 200 meter sloe gen onze loopers een uitstekend figuur, op de 400, de 800 en de 1500 moesten zij, hoezeer zij ook het laatste jaar vooruit gegaan zijn, voor de buitenlandsche deel nemers de vlag strijken, en het waren steeds de Engelschen, Brown, Stothard en Wright, die ^de overwinning in de wacht sleepten. De tyden waren, hoewel de baan hard was, over het algemeen matig, zeer matig. Alleen op de 1500 meter liepen zoowel De Ruyter als Petit in recordtyd, doch, zooals later zal biyken, kon hun prestatie niet als record erkend worden. Osendarp's revanche. Osendarp slaagde er in, revanche te nemen op den Engelschman Holmes. Nadat men op de 100 meter driemaal te vroeg vertrokken was, lukte het de vierde maal. Holmes was iets sneller weg, doch spoedig was onze kam pioen naast hem. Na dertig, veertig meter wierp hij zich naar voren en de Engelschman kreeg geen gelegenheid zijn kleinen achter stand in te loopen. Osendarp won in 10,6 sec. met een meter vóór Holmes, die met onge veer denzelfden afstand voor Haenni, den Zwitserschen crack, bleef. Het was wel jammer, dat de Zweed Strandberg, die zon der eenig bericht was weggebleven, verstek liet gaan. Ook met hem had Osendarp im mers nog een appeltje te schillen. Op de 200 meter liep Brown in plaats van Holmes, terwijl de plaatsen, opengevallen door het niet starten van Strandberg en Van Beveren door H. Baumgarten en „De Haas" w- len ingenomen. Osendarp had hier dus alleen de concurrentie van Haenni te duch ten. Hij en Brown waren het snelst weg en bij het ingaan van het rechte eind had Osen darp de leiding vóór Brown en Haenni. Toen liet de Zwitser zien, dat hij de kunst van den eindspurt verstaat: hij kwam krachtig op zetten en liep Brown voorbij, doch Osen darp kon zijn voorsprong behouden. Hij won in 21.7 sec. De Engelschman Richardston, die op de 100 meter geen rol speelde, bracht het hier niet verder dan de vierde plaats. De 400 meter werd door K. Baumgarten onoordeelkundig geloopen. Hij begon in een tempo, dat hij blijkbaar niet kon volhouden en 80 meter voor de eindstreep was hij geheel uitgeloopen, zoodat Buehrmann nog de derde plaats aan hem kon ontnemen. D e eerste twee plaatsen waren voor den Engelschman Brown en den Franschman Keiler. Intusschen bewees Buehrmann op nieuw, dat hij in goeden vorm is. Hij liep bin nen de 51 seconden. Op het nummer 800 meter beging Bouman in de eerste ronde de fout door het tempo te drukken in plaats van er naar te streven een zoo goed mogelijken tijd te maken. Hij liep de eerste ronde aan den kop, maar na 600 meter kwam Stothard onweerstaanbaar naar voren. Een oogenblik leek het, of Bouman de tweede plaats nog kon redden, maar die werd hem in de laatste vijftig meter door den Duit- scher Schmidt ontnomen. Stothard werd eer ste in den matigen tyd van 1 min. 58.8 sec. De 1500 meter was het aankijken zeker waard. Het stond vrywel vast, dat Wright de overwinning zou behalen, maar onze bijzon dere belangstelling ging uit naar de prestaties van Petit en De Ruyter, die immers het Ne- derlandsche record op dezen afstand ernstig bedreigden. Na 500 meter had Wright de leiding, Petit lag toen op de tweede, De Ruyter op de vijfde plaats. In de laatste ronde kwam Stieglitz, de Duitscher, naar voren: hy ging als tweede na Wright over de eindstreep. Het incident op de 1500 meter. Ook De Ruyter had zyn positie verbe terd en hg zou zeker op de laatste meters Petit, die zijn krachten verbruikt had, voorbijgegaan zijn, als deze hem niet door een armbeweging teruggehouden had. Nu ging Petit als derde door de finish, met nauwelijks waarneembaar verschil voor De Ruyter. Reeds was door den luidspreker mede gedeeld, dat Petit het Nederlandsch re cord, dat op 4 min. 2.6 sec. staat, had gebracht op3 min. 59.4 sec. en dat ook de tyd van De Ruyter onder de 4 minuten lag. Doch De Ruyter protesteerde tegen het hinderen van Petit, de waarschijnlijk niet meer dan een reflexbeweging had ge maakt. De scheidsrechter kon toen niet anders doen an Petit disqualificeeren, en, daar de tijd van De Ruyter niet opgeno men was, kon er van een recordverbetë- ring geen sprake zyn. Het is wel jammer, dat het zoo geloopen is, veel geoefend heeft en nu moet zien, hoe zijn in de eerste plaats voor De Ruyter, die zoo- keurige verrichting 1500 meter binnen de vier minuten nutteloos was. Finlay stak op de 110 meter horden met hoofd en schouders boven de andere deel nemers uit. Hij nam de horden met een op merkelijk gemak en maakte in den eindstrijd een tijd van 14.6 seconden. Brasser voor wien in zijn serie een tijd van 14,9 sec. genoteerd was, bezette de tweede plaats voor Kaan. De Engelschman Webster was de eenige polsstokhoogspringer, die tot en met 3.80 m bij de eerste poging over de lat kwam, later haalde hij bij een exhibition nog 3.91 m. De Nederlandsche springer Hoven kwam tot 3.75 m, hetgeen de beste nationale verrichting in dit seizoen is. Het speerwerpen waarbij de Hongaar Mak- kay, die geen toestemming van zijn bond had gekregen, ontbrak, leverde een verrassende overwinning van Van Aarem op. Hoewel zyn stijl nog lang niet fraai is, wierp deze athleet over de 60 meter, terwijl hij voor Lutkeveld en Van de Poll bleef.- Wat Osendarp bij de heeren kon bereiken, deed Fanny Koen by de dames; zij won de 100 en de 200 m en dwong de Duitsche deelneem sters haar meerderheid te erkennen. Op het eerste nummer liep zij onmiddellyk uit. Na 60 m kwam mej. Doerffelt in een krachtig tempo opzetten, doch de Nederlandsche bleef vry ge- makkeiyk eerste. Op de 200 m startte mej. Doerffelt zeer snel en bij het ingaan van het rechte eind was zij wellicht iets voor, doch toen stormde Fanny Koen, die op de buitenbaan liep, met onweer staanbare vaart naar voren om in 25,1 sec. te winnen. Het horde.nnummer leverde echter een Duit sche overwinning op. De dames Doorgeest en Ter Braake konden de Duitsche loopsters dit maal niet bijhouden en zoo won mej. Steuer voor haar landgenoote mej. Eckert. De internationale estafette-nummers gingen zoowel bij de heeren als bij de dames voor Ne derland verloren. De wissel tusschen H. Baum garten en De Lange was slecht, zoodat de ploeg op Engeland achter lag. Van Beveren zorgde er echter voor, dat Osendarp gelijk met Holmes aan de laatste 100 m kon beginnen. Maar ditmaal wist de Engelschman onzen kampioen voorbij te loopen, zoodat Engeland won. t By' de dames liep mej. Koen als tweede loop ster een achterstand op de Duitsche ploeg in, doch op de laatste 100 m werd mej. Wijnholds royaal door mej. Kurz geklopt. De Haagsche „Trekvogels" slaagden er in, het Nederlandsche clubrecord voor de Zweed- sche estafette, dat met 2 min, 2 sec. op naam van de A.V. '1-923 stond, te verbeteren. De uitslagen luidden: 110 meter horden (internationaal). Finale: 1. Finlay (Engeland), 14.6 sec. 2. Schmidt (Duitschland), 1 min. 59 sec. 3. Bouman (Nederland), 1 min. 59.1 sec. 4. Coustre (Frankryk). 5. Wernink (Nederland). 6. Herfst (Nederland). 7. Zaal (Nederland). Speerwerpen (nationaal 1. Van Aarem, 61.71 meter. 2. Lutkeveld. 59.32 meter. 3. v. d. Poll, 57.67 meter. 4. Van Meyel, 50.92 meter. 5. Aarts, 47.93 meter. Polsstokhoogspringen (Internationaal) 1. Webster (Engeland), 3.80 meter. 2. Hoven (Nederland), 3.75 meter. 3. Dwiza (Duitschland), 3.70 meter. 4. en 5. Verkes (Nederland) en Lamoree (Nederland), 3.65 meter. 6. Oorschot (Nederland). 200 meter hardloopen (invitatie) internatio naal. 1. Osendarp (Nederland), 21.7 sec. 2. Haenni (Zwitserland), 21.9 sec. 3. Brown (Engeland), 22.1 sec. 4. Richardson (Engeland). 5. H. Baumgarten (Nederland). 6. De Haas (Nederland). 1500 meter hardloopen (internationaal). 1. Wright (Engeland), 3 min. 57.1 sec. 2. Stieglitz (Duitschland), 3 min. 58 sec. 3. Petit (A. V. O. N.), gedisqualificeerd, 3 min. 59.4 sec. 4. De Ruyter (Quick). 3000 meter hardloopen (nationaal). 1. Zeegers (A.A.C. Amsterdam), 9 min. 3.3 sec. 2. Kamps (A.V. 1926 Groningen), 9 min. 14.7 sec. 3. Meyer (De Volewijckers, Amsterdam), 9 min. 18,9 sec. 4 X 100 meter estafette heeren (internatio naal). 1. Engeland (Richardson, Finlay, Brown, Holmes), 42.2 sec. 2. Nederland (Baumgarten, De lange, Van Beveren, Osendarp) 43 sec. De Damesnummers. 100 meter hardloopen (invitatie) internatio naal. 1. Mej. Koen (Nederland), 12.3 sec. 2. Mej. Doerffelt (Duitschland), 12.4 sec. 3. Mej. Albuss (Duitschland), 12.5 sec. 80 meter harden (invitatie) internationaal. 1. Mej. Steuer (Duitschland), 11.9 sec. 2. Mej. Eckert (Duitschland), 12.1 sec. 3. Mej. Doorgeest (Nederland). 4. Mej. Ter Braake (Nederland). 5. Mej. Van Balen Blanken (Nederland). 6. Mej. Baan (Nederland). 200 meter hardloopen (invitatie) internatio naai. 1. Mej. Koen (Nederland), 25.1 sec. 2. Mej. Doerffelt (Duitschland), 25.4 sec. 3. Mej. Kurz (Duitschland). 4 X 100 meter estafette (internationaal). 1. Duitsche ploeg (Eckert, Doerffelt, Al buss, Kurz), 49.9 sec. 2. Nederlandsche ploeg (Ter Braake, Koen, Doorgeest, Wynholds), 50.4 sec. ïïlatoAipaA-t Guthrie doodclijk verongelukt Niet minder dan 120.000 toeschouwers woonden gisteren de races bij om den grooten prys van Duitschland, welk wedstryden op het bekende circuit van Hoi.mstein—Ernstal plaats vonden. Helaas deed zich tijdens deze wedstry den een ernstig ongeval voor, waarvan de bekende Engelsche renner James Guthrie, het slachtoffer werd. Guthrie had in de zware klasse na vijf ronden de leiding genomen en het scheen een zeer gemakkelijke overwinning voor den ook in Nederland zoo bekenden Nor- tonryder te zullen worden. In de laatste ronde, de 40ste, kwam hij op onverwachte wyze met zijn machine te vallen. Zwaar gewond werd Guthrie opgenomen en naar het ziekenhuis te Hohenstein Ernstal overgebracht. Een voorloopig onderzoek, direct na den val ingesteld, had uitgewezen, dat zyn verwondingen geen levensgevaarlijk ka rakter droegen. In het ziekenhuis echter werd vastge steld, dat Guthrie een zwaren schedel breuk had opgeloopen, aan de gevolgen waarvan hy in den loop van den avond is overleden. Brasser Nederland), 15.2 sec. 3. Kaan (Nederland), 15.2 sec. 4. Mokovski (Frankrijk). 5. Jansz (Nederland). 6. Van Leeuwen (Nederland). 100 meter hardloopen heeren (invitatie) in ternationaal. 1. Osendarp (Nederland), 10.6 sec. 2. Holmes (Engeland), 10.7 sec. 3. Haenni (Zwitserland). 4. Van Beveren (Nederland). 5. De Haas (Nederland). 6. Richardson (Engeland). 7. Mokovski (Frankryk). 400 meter hardloopen (invitatie) l atio- al. 1. Brown (Engeland), 48.9 sec. 2. Klupsch (Duitschland), 49 4 sec. 3. Buehrmann (Nederland), 50-8 sec. 800 meter hardloopen (internationaal). 1. Stothard (Engeland), 1 min. 58.8 sec. Osendarp en Petit naar Kopenhagen Hedenavond tegen de Amerikanen. Naar wij vernemen zullen Osendarp en Petit hedenochtend met de K.L.M. naar Kopenhagen vliegen, waar zy des avonds zullen deelnemen aan internatio nale wedstryden. Petit komt op de 1500 meter uit, Osendarp op de sprintnum- Op deze wedstryden zullen ook aan den start verschijnen de Amerikaansche athle- ten, die met zooveel succes hebben deelge nomen aan de driedaagsche wedstrijden te Stockholm. Osendarp komt dus o.m. uit tegen Walker, Petit tegen San Romani. Duitschland-Nederland dames Nél van Balen Blanken naar het Wuppertal. Op Zaterdag 21 en Zondag 22 Augustus wordt te Wuppertal een damesathletieklan- denwedstrijd gehouden tusschen Duitschland en Nederland. De Nederlandsche ploeg is voor loopig als volgt samengesteld: 100 meter: F. Koen (Sagitta), G. Veldman (Bruenhilde, Groningen). 200 meter: F. Koen (Sagitta), J. Wynholds (U.D.A., Utrecht). 80 meter horden: C. ter Braake (A.D.A., Amsterdam), A. Doorgeest (A.D.A.). Discuswerpen: A. Niesink (A.V., Amster dam). T. Koopmans( Atalanta, Groningen). Kogelstooten: A. Niesink (A.V., Amster- Speerwerpen: G. de Koek (A.D.A.). dam), T. Koopmans (Atalanta, Groningen). HoogspringenF. Koen (Sagitta), N. van Balen Blanken (Wlerngerwaard), Verspringen: Mevrouw R. JutteBriejer (Bruenhilde, Leiden), A. Doorgeest (A.D.A.). Estafette 4 x 100 meter: F. Koen, A. Door geest, C. ter Braake, G.Veldman, J. Wijnholds. Deze estafetteploeg zal nader worden vast gesteld, terwijl een tweede speerwerpster nog dient te worden aangewezen. De mogelijkheid bestaat, dat nog enkele wijzigingen in deze ploeg zullen worden aan gebracht. De beroemde Engelsche renner Guthrie, die gisteren een ernstigen val deed en aan de gevolgen daarvan overleed Guthrie is een van de meest beroemde motorrenners van Europa geweest. Ook in Nederland was Guthrie een zeer ge ziene figuur en de laatste jaren ontbrak hy nimmer op de T.T,-races te Assen. In 1935 en in 1936 won hij met Norton den grooten prijs van Nederland in de zware klasse. Dit jaar ontspon zich op het circuit van Drente een felle strijd tusschen B.M.W. met Gall en Ley en Guthrie, die de Engelsche suprematie tegenover de Duitsche merken moest hoog houden. Het is bekend, dat Guthrie ongeveer op de helft van de race den strijd staakte en naar zijn stal reed. Zijn machine had het gewel dige tempo niet kunnen volhouden. Thans is Guthrie zelf het slachtoffer ge worden, waarschynlijk is zijn motor vastge- loopen, waardoor de valpartij plaats vond. Met Guthrie is niet alleen een van de meest beroemde, maar ook een van de meest sym pathieke renners van Europa heengegaan. Na den val van Guthrie had de wedstrijd weinig meer om het lyf. Gall werd winnaar en vestigde een nieuw circuit-record. Ook in de kleine klasse en in de klasse der 350 cc- motoren werden nieuwe klasse-records ge maakt. £auMÜennói Mej. Rollin Couquerque kampioene van Duitschland Gisteren werden de internationale kam pioenschappen van Duitschland beëindigd. Mej. Rollin Couquerque wist met mevr. Sperling als partner op het kampioenschap in het damesdubbelspel beslag te leggen. In het heerenenkelspel behaalde Henkei den titel van een 5-sets wedstrijd tegen den Australiër Mc. Grath. Na Parijs heeft Henkei dus thans ook den kampioenstitel van Duitsch land gewonnen, dank zy ook het falen van zijn landgenoot Von Cramm. De overwinning van mevr. Sperling en mej. Rollin Couquerque in het damesdubbelspel ging zeer gemakkelijk in haar werk. Tegen stand van beteekenis ondervond de Deensch Nederlandsch combinatie niet van mevr. De la Valdene en mej. Zehden en met 62, 61 werd de kampioenstitel behaald. Het heeren-dubbelspel werd gewonnen door Crawford en Mac Grath. Het gemengde dubbelspel op eenigszins ver rassende wijze door Marie Louise Horn en Denker. iP.cfiatxrb Het landentournooi te Stockholm Nederland houdt goed vol. Zaterdag werd de elfde ronde gespeeld, waarbij Nederland tegen de Hongaarsche ploeg uitkwam. De partij EuweLilienthai werd afgebroken, doch Euwe, die met wit speelt, staat op winst. Landau bereikte met zwart remise tegen Szabo, doch Prins ver loor weer, nu tegen Steiner. Van Schel tinga, met zwart spelend, heeft een uitstekende stel ling tegen Vajda en er bestaat goede kans, dat hij de partij nog uit het vuur zal slepen. In dat geval zou Nederland nog met 2%1V4 de ontmoeting winnen, doch een punten-ver- deeling, 2—2, is in in ieder geval zeer wel mogelijk. De belangrijke ontmoeting tusschen Polen en Amerika werd eveneens niet beëindigd. De Amerikanen leidden met 1 winstpunt, drie partijen moesten worden afgebroken. Het gaat er meer en meer naar uitzien, dat de Amerikanen tenslotte toch de beste ploeg hebben, met Polen, Estland, Hongarije, Neder land en Argentinië als ernstigste concurren ten. In de 12e ronde kwam Nederland uit tegen Argentinië. Euwe won met zwart spelend van Piazzini, terwijl de partij LandauGrau af gebroken werd in een stelling, waarin onze landgenoot beter staat. Van Scheltinga Guimard werd remise, terwijl De Groot met wit uitkomend, het tegen Pleci ook niet ver der dan tot remise bracht. Nederland leidt dus met 21 en heeft opnieuw een goede kans deze ontmoeting te winnen. De Vereenigde Staten wonnen met 40 van Denemarken, waardoor de voorsprong der Amerikanen nog vergroot werd. Maar ook Estland en Polen houden de race goed by, evenals Hongarye. De stand na de 12e ronde luidt: 1. Amerika 35 Ys plus 3 afgebr. partyen. 2. Estland 32 plus 4 afgebr. partyen. 3. Polen 32 plus 3 afgebr. partijen. 4. Hongarije 30plus 5 afgebr. partijen. 5. Tsjecho-Slovakije 30 plus 2 afgebr. partijen. 6. Nederland 29 plus 3 afgebr. partijen. $w-emmeit Nieuw wereldrecord Cartonnet legt de 100 m schoolslag in 1 min. 9.8 sec. af. Toulous, 7 Aug. De bekende Fransche schoolslagzwemmer Jacques Cartonnet ver beterde het wereldrecord 100 meter school slag door dezen afstand af te leggen in den tijd van 1 minuut 9.8 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van John Higging (V.S.) met een tyd van 1 mi nuut 10 sec., gevestigd op 4 Maart van het vorige jaar te New Haven. Het Europeesche record stond op naam van Cartonnet zelf met een tyd van 1 minuut 10.6 sec., geves tigd op 6 April van dit jaar te Parijs. Nationale wedstrijden te Winterswijk Overwinning voor de A.D.Z. In het strandbad te Winterswijk werden gisteren ntaionale zwemwedstryden gehouden. Een sterke Damesploeg van de A.D.Z. nam aan deze wedstryden deel. Ali Styi won de 100 meter borstcrawl, Nida Senff de 100 meter rugslag. Jopie Waalberg zegevierde in den zeer goeden tyd van 1 min. 24 2/5 sec. op het schoolslagnummer. Scheffer had bij de heeren, zoowel op de borstcrawl als in het rugslagnummer over 100 meter geen concurrentie van beteekenis. Hij won over beide afstanden zeer gemakke- lyk. Nida Senff bleef overigens slechts 2 se conden boven den tyd van Scheffer op de 100 meter rugslag... Tua^deni^oJil Draverijen te Heerenveen Gisterenmiddag werden te Heerenveen de Nederlandsche Kampioensdraveryen over 800 meter gehouden. De uitslagen luidden: Kampioensdravery. 1. Mc Gregor (780 meter), eig. K. Makken, tijd 1 min, 6 9ec.; 2. Windekind (760 meter), eig. P. Kramer. b-Dravery. 1. Xiphias (760 meter), eig. J. van Twisk, tyd 1 min. 5 sec.; 2. Anlezy (770 meter), eig. P. J. Knor. e.Draverij- 1. Adron b (720 meter), eig, stal Gruno, 1 min, 5.5 sec.; 2. Windekind (760 meter), eig. P. Kramer. Wielrennen ROES—ZWARTEPOORTE «INNEN IN '«•HERTOGENBOSCH. De bekende renners RoesZwartepoorte hebben in 's-Hertogenbosch een koppelwed strijd over 50 km gewonnen. Middelkamp wint te Namen Namen. 7 Augustus. Een wegwedstrijd werd gewonnen door den Nederlander Mid delkamp met een tyd van 3 uur 16 min. 41 sec. In de sprint sloeg hy S. Maes met een halve lengte. Derde was Degreef, 4. Braecke- veldt, 5. Wierinckx, 6. Deloor.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7