DE DRIE MUSKETIERS Drie gouden sleutels Ronselaar maakt slachtoffers Lindbergh wil vergeten worden! Radioprogramma 10 PETIAN Terwijl sommige menschen op de, door dc verschillende hoogten telkens andere om standigheden, normaal reageeren en zelfs bij zondere hoogten rustig en zonder bezwaren verdragen, zijn anderen niet in staat een ze kere hoogtegrens te overschrijden, zonder te lijden aan ernstige „beklemmingen" en or gaan-stoornissen. Lindbergh nu zou een eenvoudig middel hebben gevonden waardoor deze handicap, die ook door zuurstof apparaten niet wordt opgeheven, uitgeschakeld wordt. Hijzelf ver klaarde aan enkele vrienden, dat hij hoopt er in te slagen het middel te vinden, dat de menschheid een „passepartout in de stra tosfeer" verschaft, althans de mogelijkheid biedt van passagiersvluchten op zeer groo- te hoogte. Levensgevaarlijke proeven. Zijn proeven, die ten deele levensgevaar lijk zijn, temeer waar hij zijn apparaten op zichzelf op aanzienlijke hoogte heeft be proefd, moeten zich reeds in een vergevor derd stadium bevinden. Zijn vriend, Dr. Carrell, over wiens werk de merkwaardigste geruchten de ronde doen, heeft hem op zijn beurt talrijke aanwijzin gen gegeven, die hij ook heeft uitgevoerd. Lindbergh beschouwt de verwezenlijking van zijn proeven als een belangrijke schakel in de ontwikkeling van het wereld-luchtvcr- kcer. Hij is van meening dat de .,Orygen-in- halaties" ofschoon volkomen onschadelijk en juist dezer dagen in Engeland en Amerika bij lange-afstandsvluchten verplicht voorge schreven, niet de. ideale oplossing geven van het bewuste vraagstuk, daar die oplossing veeleer op ander gebied ligt, waarvan hij den aard eerst wil verklappen, zoodra zijn experi menten in het stadium der practische verwe zenlijking zijn gekomen. Het is bekend, dat hij de resultaten van zijn apparaten niet op muizen en konijntjes, maar op menschen wil demonstreeren en juist daarom is zijn streven er op gericht eerst alle détails te vervolmaken, alvorens ze publiek te maken. In zijn landhuis heeft hij intussclien al een aanzienlijke vakbibliotheek ingericht en hij beschikt over honderden werken, waar uit hij de bijzonderheden voor zijn experi menten put. Zijn bibliotheek lijkt op die van een arts en bevat zoo ongeveer alle belang rijke wetenschappelijke werken der wereld. Zijn vrouw, Anne MorrowLindbergh, die hem op zijn laatste vlucht vergezelde, helpi hem bij het onderzoek van het wetenschap pelijk materiaal en weet nog, naast haar huishoudelijke en moederlijke zorgen, tijd te vinden om hem bij te staan bij zijn proe ven. Lndbergh wil zich bij zijn experimenten niet eens verzekeren van de hulp van een secre taris, omdat hij onder alle omstandigheden wil voorkomen, dat er ook maar enkele détails bekend worden, alvorens hij positieve resultaten heeft... Vier jongemannen uit de Zaai], aangehouden. Naar blijkt, wordt de ronselarij voor Span,- je te Zaandam nog steeds ijverig beoefend. Zaterdagmiddag kwam de politie aldaar er achter, dat vier jongeman nen van 21 jaar en ouder van Koog aan de Zaan met een taxi op wegnaar Rotterdam waren, om vandaar, via Parijs naar Spanje te vertrekken. De Zaandamsche politie heeft zich op dit bericht dadelijk in verbinding gesteld met de Rotter dam sche politie, met het verzoek het viertal aan te houden en naar Zaan dam terug te brengen. Reeds Zaterdag werden zij naar huis te ruggebracht. en direct door de politie ver hoord. Zij bleken in het bezit van reisgeld te zijn en van een bewijs van Nederlander schap, Naar zij mededeelden, zouden zij in Spanje werk krijgen. Op de vraag, wie hun dat beloofd had en van wien zij het geld hadden gekregen, hieven zij het ant woord schuldig. Zij konden alleen vertellen dat de man, die zij niet kenden, een plus four droeg. Het is niet uitgesloten, dat. de leider tevens dc ronselaar is. Na verhoor zijn de mannon vrij gelaten. Waaraan de beroemde vlieger werkt. Jacht naar dc „Steen der Wijzen Iindberglïs geheimzinnige vlucht zijn teruggetrokken leven in een Engelsch landhuis en tenslotte zijn stilzwijgen over zijn werk, heb ben den laatsten tijd aanleiding ge geven tot dc zonderlingste geruch ten. Enkele interessante bijzonder heden over het tegenruoordige leven en werken van Charles Lindbergh volgen in onderstaand artikel. dekking. Hij steunde slechts de onderzoe kingen van Dr. Carrell en gaf hem ver schillende aanwijzingen, die dezen onder zoeker er toe brachten, Lindbergh als mede-bewerker van zijn plannen te be schouwen. Lindbergh's speciale studie heeft een beslist practisch en met zijn werkter rein, de luchtvaart, nauw verbonden doel. Hij wil namelijk een middel vinden, dat de menschen in staat zal stellen stratosfeer- vluchten te maken. Hij wil daartoe niet een of ander luchtschip construeeren, maar het. apparaat dat ervoor moet zorgen dat de verandering van den luchtdruk bij hooge vluchten op het menschelijk organisme, wórdt opgeheven. Zijn pogingen en proeven zijn ge baseerd op de overtuiging, dat het toekomstig luchtverkeer met steeds sneller vliegende machines en op steeds grooter hoogte zijn weg moet kunnen vinden en dat men om, zoo als hij het noemt, een „verstopping van de luchtverlceers-aderen" te voor komen er al binnen afzienbaren tijd toe zal moeten komen ook de trans continentale luchtlijnen, voor alles de Amerikaansche, in te deelen op verschillende hoogte-etappen. 299. DE LAATSTE BLIK. Het gezicht van Constance werd nu blauw Ze leed vreeselijk. Haar knappe gezicht was volkomen verwrongen. Haar oogen zagen niets meer. Haar lichaam sidderde kramp achtig en het zweet stond op haar voor hoofd. „Om 's hemels wil, help toch!" riep d'Ar- tagnan. „Het is tevergeefsch!" antwoordde Athos. „Tegen een gift, dat zij iemand toedient is hulp uitgesloten." „Ach ja, help me toch, help me toch!" stamelde mevr.: Bonacieux. Daarna scheen ze echter haar laatste krachten te verzamelen. Ze nam het hoofd van d'Artagnan tusschen haar handen, keek hem een oogenblik aan en gaf hem een kus. Daarna zuchtte ze diep en d'Artagnan hield een lijk in zijn armen. Lindbergh' leeft eigenlijk alleen daarom in zulk een volkomen teruggetrokkenheid, om dat hij door de wereld vergeten wil worden. De man die eens zoo stormachtig en geest driftig gevierd werd, omdat hij de eerste solovlucht over de Atlantische Oceaan suc cesvol had volbracht, de man die in New York feestelijk werd binnengehaald op een wijze die in den regel alleen nieuw ge kroonde koningen of herkozen presidenten te beurt valt. Lindbergh, om wiens ont voerde kind een heel land in actie kwam, heeft genoeg gekregen van beroemdheid en wat dies meer zij. De rust, die hij sinds zijn baanbrekend werk zoo heeft gezocht, hij vond die „over there" niet en daarom nestelde hij zich in een stille Engelsche landstreek, in de hoop dat de wereld hem vroeger of later toch vergeten zal en dat hij eindelijk niet lan ger „voor-pagina-nieuws" is, maar een rus tig en onopgemerkt particulier. Studie van de natuur. Intusschen, hij heeft rondom de wereld gevlogen, is Vader van een derde baby ge worden en heeft hard en vlijtig gewerkt aan de uitbreiding van zijn wetenschappelijke kennis. Kolonel Lindbergh, de wereldrecord vlieger, heeft zich gespecialiseerd in dc bio logie en houdt zich onledig met talrijke physiologische proeven en waarnemingen. Hij heeft zich er altijd ernstig over be klaagd, dat hij sinds zijn succesvolle occ- aanvlucht New YorkParijs, waarvan het 10-jarig jubileum herdacht werd, geen tijd meer voor de studie heeft kunnen vinden, totdat hij in Engeland de rust en vrede vond, die hem in de Vereenigcle Staten werd onthouden. Nu heeft hij in zijn land huis een klein laboratorium ingericht en be studeert de luchtdichtheid en de uitwerking van den luchtdruk op het levende wezen. Wal Lindbergh zoekt. Het „kunstmatige hart", dat hij onlangs demonstreerde, is eigenlijk niet zijn ont 300. DE VREEMDE. Porthos weende, Aramis wrong zijn han den en Athos sloeg een kruis. Op dit oogen blik vertoondp zich een man aan de deur. Zijn gezicht was bijna zoo bleek als dat van onze vrienden. I-Iij ontdekte de doode vrouw en den aan de vertwijfeling ten prooi gegeven d'Artagnan. „Ik vergis me geloof ik niet," begon hij, „voor zoover ik kan zien is de heer daar ginds d'Artagnan en U, mijne heeren, bent zijn vrienden, Athos, Porthos en Aramis." De drie musketiers keken den vreem den man verwonderd aan. Het leek hen alsof ze hem reeds eerder hadden ontmoet. „Mijne heeren." ging hij verder, „ik ziCj dat U evenals ik achter een vrouw aanzit, die beslist hier moet zijn geweest, want ik zie hier een lijk. Ik ben Lord Winter, de zwager van deze ellendige vrouw." De drie vrienden konden een kreet van verbazing niet onderdrukken. Athos echter reikte hem de hand en zcide: „Wees welkom, Mylord. U behoort bij ons." WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937. Hilversum L VAR A-Uitzending. 10.00—10.20 VPRO. 6.30 —7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie over goudproblemen (gr.pl.), declamatie, orgel en gramofoonplaten. 12.00 „Melody Circle", 12.45 Gramofoonplaten. 1.001.45 „De Flierfluiters" en solist. 2.05 Gramofoonplaten. 2.50 „Fantasia". 3.30 Voor de kinderen. 4 30 Gramofoonplaten. 5.45 Orgelspel. 6.30 „Vacantie vieren", causerie. 7.05 Gramofoonplaten. 7.30 „Vrijzinnige Protestanten in de steden, causerie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Groot-orkest. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.0512.00 Gramofoonplaten. Hilversum n. NCRV-Uitzending. 6.30—,7.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie en gewijde mu ziek (Gr.p.1). 8.30 Gramofoonplaten (Om 9.30 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmonium en sopraan. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 1.00 Christelijke Muziekvereen. „Crescendo". 2.00 Tenor en piano. 2.50 Gramofoonplaten. 3.15 Het Haasche Trio. 4.30 Gramofoonplaten. 4?45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Causerie „Drankbestrijding voor en door de schippers". 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Berichten. 8.15 NCRV-Strijkorkest en Dameskoor. 9.00 Causerie „Iets over stotteren en stotteraars". 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3012.00 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. LINDBERGH FEUILLETON. DOOR: Overal zou hij eenzaam zijn. Maar elke drie maanden kwamen de brieven van de bank in Rio de Janeiro, waaruit onrust begon te spreken over den onrustbarenden groei van zijn vermogen. Gongaio bleef onaangedaan zitten op de galerij van zijn huis, en dacht aan zijn jeugd. Hij dacht aan zijn broers, aan de olijventuinen op de hellingen van de Siërra de Monchique, aan de koffieplantage bij Santos, aan Hapura, met vader en moeder Runo en de kleine Juanita. Vage schimmen nu, allen. Hoe had hij eens verlangd om terug te keeren, om wraak te nemen op Alvaro, om Juanita weer te veroveren. Al die lusten waren gedood, al die eens zoo levende herinneringen verbleekt en uitgewischt. Alleen één beeld was met nooit verminderde scherpte gegrift in zijn geheugen: het was Francisco Ribeiro, die voor over lag onder de jasmijn, waar de nachtegaal had gefloten. „Ribeiro", monpelde hij, „Ribeiro. Ik heb nog iets te doen, vóór ik sterf". Maar hij bleef op de mijn, tot de laatste vierkante meter was omgewoeld en de laatste steen zijn weg had gevonden naar Rio de Janeiro. Toen huurde hij een schip, dat hem langs de Madeira en de Ama zone bracht naar Para. Hij keek niet eenmaal om, toen hij het dorp verliet, waar hij achttien jaren had gewoond, en dat hij, veertigjarig en schatrijk verliet. Hij kwam langs Borba, Faro, Obidos, Guruna, Macapa sprookjes namen uit het oerwoud, maar hij hief nauwelijks den blik op. In Para stapte hij over op een zeeschip, dat hem in drie weken naar Rio de Janeiro bracht. Welk een verschil met zijn eerste zeereis. Toen schuurde hij het dek, gehoond, vernederd en getrapt door de geheele bemanning. Nu stond de kapitein hem zijn plaats af aan de tafel, en de andere passagiers stonden eerbiedig ter zijde, wanneer hij naderde. Maar hij wisselde geen tien woorden per dag, en achter zijn rug fluisterden de anderen, dat hij trotsch was en gierig. Toen het schip in de haven van Rio lag, liep hij langs den kruipen den hofmeester heen, maar den scheepsjongen, die de dupe was van de grappen van de overige bemanning, gaf hij duizend milreis. „Als ik erachter kom, dat hem een stuiver ervan is ontnomen, laat ik Uw schip in den grond boren", zei hij terloops tot den kapitein, „ik stel U er persoonlijk voor verantwoordelijk". In Rio ging hij rechtstreeks naar de bank, waar men den klant, die zich nog nooit had laten zien, met veel eerbetoon ontving. Hij keek nauwkeurig de boeken na, en vergeleek ze met de papieren, die hij sinds achttien jaren had bewaard. „Het is in orde", zei hij, „deze stad lijkt mij. Ik denk, dat ik hier ga wonen". Op een heuvel boven de stad, liet hij een marmeren paleis bouwen. In zijn tuinen spoten de fonteinen den geheelen dag. Hij wandelde zwijgend er door, en keek naar de tuinlieden, die voor hem sidderden. Hij ging met niemand om, alleen door den bankier Luiz Timote liet hij zich een enkele maal overhalen, te komen eten en verder den avond door te brengen. Op een warmen avond in December, toen hij weer eens bij Timote te gast was, vond hij daar diens kleindochter, Inez, die de Kerstdagen zou komen doorbrengen in Rio de Janeiro. Zij was de eerste, sinds hij uit het noorden was teruggekeerd, die hem niet behan delde, alsof hij een almachtig despoot was. Zij keek hem integendeel vol opmerkzaamheid aan, zooals men een opperhoofd beziet van een wilden stam, die met z ij n hofhouding op een wereldtentoonstelling te pronk is gezet als rariteit. „Dus U bent de beroemde Gongaio Coelho?" vroeg zij, en een lach liet haar witte tanden zien. „Ik ben Gongaio Coelho", antwoordde hij stug, „ik wist niet dat ik beroemd was". „Berucht is misschien juister uitgedrukt", antwoordde zij luchtigjes, ondanks den bestraffenden blik van haar grootvader. „Uit de be schrijving die van U wordt gegeven, had ik afgeleid, dat U een soort menscheneter was. Maar nu ik zie, dat U zich tevreden stelt met wat wij ook eten, ben ik wat geruster." „Zoo?" antwoordde hij, half geamuseerd, „hadt U zich er al op voorbereid in mijn kookpotten te verdwijnen?" „Het was wel een beetje griezelig, maar ik moet U toch eerlijk zeg gen. dat U me teleurstelt". Hij kroop dadelijk in zijn schulp terug. „Mag ik vragen, waarin de teleurstelling bestaat?" „Och, meneer Coelho, neem haar toch niet au sérieux. Ze is pas twintig jaar, en ze weet nog niet, wat ze kan zeggen". „Toen ik twintig jaar was, nam ik mijzelf wel au sérieux", ant woordde Gongaio, „en ik verwachtte, dat anderen het ook zouden doen.. Laat de jongedame zich dus nader verklaren". „Wel zei Inez, pruilend, „ik had gedacht, dat zoo een rijk man als U, waarvan wordt vérteld, dat iedereen doodsbenauwd voor hem is, er anders moest uitzien dan anderen. Leeuwenmanen, en fonkelende oogen, en een barsche stem. Maar U bent eigenlijk een heele gewone man, een heele aardige man, bedoel ik". Zij ving den ongerusten blik op van haar grootvader, en zweeg plotseling. Maar Gongaio Coelho was in een uitstekende stemming. Hij lachte overluid, iets wat niemand in Rio hem ooit had hooren doen. „Jongedame", antwoordde hij met een hoffelijke buiging, „U hebt gelijk, ik ben een heele gewone man. Maar laat ik U zeggen, dat U een heel ongewoon meisje bent. Inderdaad, U bent de zeldzaamste vrouw, die ik ooit heb ontmoet. Men heeft mij geleerd ikzelf heb geen ervaring in zulke zaken, dat men aan buitengewone vrouwen buitengewone eer moet bewijzen. Welnu, ik zal mijn best doen. Ik noodig U. meneer Timote uit, om morgenavond met Uw kleindochter bij mij op bezoek te komen. Ik zal mijn best doen, U iets ongewoons te laten zien". „Ja", riep zij, „dat moeten wij doen, grootvader, den leeuw in zijn hol opzoeken." Den volgenden dag was Gongaio al vroeg in de weer. Hij reed naar de stad, en deed links en rechts bestellingen. Met ongeduldige woorden zette hij de treuzelende handelaren en handwerklieden tot meerderen spoed aan. Zijn nerveuze vingers krabbelden chéques tot tot fantastische bedragen, en de winkeliers bogen en fluisterden haastige orders aan hun ondergeschikten. In alle kwartieren van de stad gonsden de staten van het nieuwtje. „Coelho gaat een feest geven! Laat ons van avond gaan kijken!" Om zes uur rolde het rijtuig, waarin de oude Luiz Timote en zijn kleindochter zaten, den steden weg op, die naar de marmeren villa voerde van Gongaio Coelho. Als bronzen beelden stonden langs den geheelen weg de fakkel dragers. Een guirlande van walmende toortsen kronkelde tot den top van den heuvel. De paarden snoven en trappelden van onrust, zoodat de dikke koetsier moeite had ze in te houden. Langs den weg dromden de nieuwsgierigen, om niets van het schouwspel te verliezen. „Kijk." fluisterden zij. „de bankier Luiz Timote met zijn kleindochter. Zij gaat zeker trouwen met Coelho." „Geld trekt geld", (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 3