De padvinders op bet Loo Is de Flamingo-brand in olietank ontstaan? KIJKEN is KOPPEN kj CLOECK Het Duitsch-Engelsche journalistieke conflict DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het nationaal-socialisme en de Kunst Spionnage in Duifschland Opnieuw gevechten in Noord-China Dreigementen ie Berlijn WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937. 80e Jaargang. No. 10337. Uilgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Belgisch blad publiceert opzienbarende veronderstellingen DE PLAATS DER BENZINE RESERVOIRS IN DE DOUGLAS TOESTELLEN EEN BELANG RIJKE FACTOR- K.L.M. SPREEKT VAN ZICH AF. De luchtvaartmedewerker van het Belgi sche orgaan „Het Laatste Nieuws" publi ceert, aldus de Msb., over de vermoedelijke oorzaak van de „Flamingo-ramp" het vol gende: Het barogram vertoont een regelmatige stijging tot 500 meter, waaruit blijkt, dat er aan de motoren niets haperde. Maar plots is de naald, die de hoogte aangeeft, beginnen te schom melen en van een normale daling is er geen sprake. Het tweemotorige vliegtuig werd dus blijkbaar plots ontredderd en stortte neer zonder dat de piloot den tijd of de bezin ning heeft gehad om eenige ma noeuvre uit te voeren. Geloofwaardige getuigen hebben verklaard, dat zij vóór het toestel neerstortte, een groote rookwolk aan een der vleugels op merkten. De vraag kan gesteld worden, of een der motoren in brand geraakte en hoe dit geschiedde. Het is mogelijk dat de oliebak, die zich in dit type toestel op een zeer gevaarlijke plaats bevindt, gespron gen is en de olie zich op de vleu gels en op de kajuit verspreidde. Deze olie zou, in brand gestoken door een electrische vonk. afkom stig van de motoren of van den bliksem, in een geweldige vlam mende rookwolk veranderd zijn. De vlammen deelden zich misschien ook aan de stuurvlakken mede. waardoor het toestel ontredderd werd. De verondrstelling van brand, veroor zaakt door warme, dunne olie is aldus het blad veel aannemelijker dan een ont ploffing door gasuitwasemingcn. Verklaring van de reddingspo gingen der passagiers. Door het bovenstaande wordt verklaar baar, waarom de passagiers in de kajuit pogingen deden de ruiten in te slaan en de stewardess die zich gewoonlijk achter aan in het toestel bevindt, met een sleutel de nooddeur, die enkele honderden motets van de plaats van de ramp gevonden werd, opende en wegduwde. Kajuit kan niet in een paar minuten ontploft zijn. Wij gelooven niet. aldus schr., dat er brand door gas in de kajuit ontstaan is. Trou wens tusscben Rotterdam en Brussel had den de passagiers geen last van de lucht ondervonden. De ramp heeft zich natuurlijk zeer snel voltrokken. De snelheid van het vliegtuig bedraagt 4 tot 5 K.M per minuut. In en kele seconden, na de eerste geziene rook wolk sloeg het brandende vliegtuig te plet ter en op den grond heeft zich dan de ge weldige ontploffing voorgedaan. De K.L.M. houdt voet bij stuk. De technische dienst van de K.L.M. acht volgens de Msb., voor bovenstaande veron derstellingen eiken grond afwezig. Het onderzoek der deskundigen, zegt de K.L.M.. heeft zeer beslist uitgewezen, dat de brand is ontstaan in de cabine van het vliegtuig en dat geen der motoren kan worden beschouwd als de oorzaak van de zen ramp. Tegelijk met de motoren van 't vliegtuig zijn ook de oliereservoirs, die. zooals bij elk vliegtuig ook bij de Douglassen zich vlak bij de motoren bevinden onderzocht. Door den schok die het vliegtuig kreeg, toen het tegen den grond sloeg waren de oliereser: voirs weliswaar platgedrukt, maar bij on derzoek is toch wel kunnen blijken, dat geen lek in de reservoirs den brand heeft doen ontstaan. Van een zich verspreiden van do olie over de vleugels en de cabine .van het toestel kan dus evenmin sprake zijn geweest Door het. stukje in „Het Laatste Nieuws" zou de indruk kunnen wor den gewekt, dat de oliereservoirs zich bij de Douglastoestellen op een ietwat ongewone en in elk geval voor de veiligheid van de inzitten den zeer gevaarlijke plaats zouden bevinden. Dit is evenwel, merkt de Techïi. dienst op, imjuist. Bij eiken motor bevindt zich een oliereservoir, dat in den vleugel is inge bouwd, Ook bij de Fokkervliegtuigen is dit het geval. Het eenige verschil tusschen Fokkers en Douglassen bestaat hierin dat bij de eersten de cabine zich onder de vleu gels bevindt en bij de laatsten er boven. De bezwaren van een centrale olietank. Het is overigens niet gebruikelijk, ver klaarde de K.L.M. verder, om in vliegtuigen een centrale olietank te bouwen waaruit al le motoren worden bediend. Men doet dit niet om practische redenen. Wanneer nl. een olietank zou barsten of scheuren komen er metaaldeelen in de olie terecht. De olie, voor zoover deze nog in de tank zou blijven zitten, zou in dit geval niet meer bruikbaar zijn, met het gevolg, dat men den motor die door de oltietank wordt gevóed zou moe ten afzetten. Zou men slechts een enkele olietank aan boord hebben, dan zouden alle motoren automatisch moeten uitvallen en zou het toestel, waar het zich ook zou mo gen bevinden, dadelijk een noodlanding moe ten uitvoeren. De onlangs door Goering bevolen zuive ring der Duitsche musea is toevertrouwd aan den minister van onderwijs. Rust. Een der eerste slachtoffers van het besluit zal zijn dr. Eberhard Hanfstaengel, de direc teur van het museum te Berlijn en broeder der van Ernst Hanfstaengel, den voormali- gen perschef van de nationaal-socialisti- sche partij, die op het oogenblik naar En geland is uitgeweken. Zeven professoren van de academie van kunsten te Berlijn zullen bij de opening van het komende semester hun lessen niet hervatten. Verder heeft het ministerie van onderwijs een lijst gepubliceerd van driehonderd schilders en beeldhouwers, die geen opdrach ten meer van den Staat zullen ontvangen. De particuliere kunsthandel zal eveneens worden gezuiverd. De gedegenereerde kunst zal worden vervolgd tot in de win kels van handelaren in antiquiteiten en bij verzamelaars. Drie kunsthandels te München hebben hun deuren gesloten. Berlijn waarschuwt de Duitsche burgers. Onder het opschrift „Opgepast! er zijn spionnen aan het werk!" waarschuwt een officieus communiqué de Duitsche burgers tegen de werkzaamheden van buitenland- sche spionnage-bureaux. Onder de leiders dezer bureaux worden genoemd een zekere Dobianer, die in Tsjccho-Slowakije verblijf houdt en twee personen in België en Po len. Het communiqué noemt verschillende adressen, waar deze buitenlandsche bu reaux hun correspondentie in ontvangst ne men, en noodigt ieder, die met de spionnen in verbinding zou hebben gestaan, uit, de bevoegde autoriteiten daarvan in kennis te stellen. Men wordt er aan herinnerd, dat hoogverraad met den dood gestraft wordt. Vijandelijkheden op groote schaal op komst Volgens berichten uit Chineesche bron is generaal-majoor Sagaki, de chef van den staf van het Japansche Kwantoeng-leger, te Tientsin aange komen. De Chineezen zijn van opvatting, dat de vijfde Japansche divisie bin nen korten tijd zal volgen. Dat wijst op den aanvang van vijandelijkheden op groote schaal, aldus verklaart men. Japan zal in het geheel 14 divisies voor Noord-China mobiliseereiv Reeds acht divisies zijn op het vaste land aangekomen. In Noord-China wordt weder ge vochten. Uit Paoting wordt aan de Takoeng Pao gemeld, dat de Chineesche troepen een dui zendtal Japansche soldaten hebben terugge drongen, die, gesteund door geschutsvuur, een aanval ondernamen in het gebied van Nankau, in Noord-Tsjahar. Japansche vliegtuigen gaan door met den spoorweg van Peiping naar Soeijoean te bombardeeren. Naar voorts gemeld wordt, worden voortdurend voorpostgevechten gele verd aan den spoorweg ten zuidwesten van H.M. dc Koningin onthaalt de jongelui Reprise van het lichtspel voor het Koninklijk gezin. H. M. de Koningin had den wenseh te kennen gegeven de padvinders, die uit Nederland's overzeesche gewesten voor de wereldjamboree naar het moederland waren gekomen, in haar omgeving te zien. Gisterochtend óm kwart over twaalf arri veerden de verschillende autobussen met het Indische contingent op het Loo. Onder leiding van hopman Ranneft stellen zij zich op en marcheeren onder een marsch van het Ambonneesch fluitorkest het voor plein van het paleis op, het groote vaandel voorop. Het fluitorkest zet het Wilhelmus in en II. M. schrijdt naar buiten, terwijl de groet met vaandel en banieren wordt gebracht en de honderden buiten het hek de Landsvrou we hartelijk toejuichen. Daarna inspecteert H. M. de contingenten- Minzaam onderhoudt Zij zich met enkelen, o.a. met verschillende leiders. ARTISTEN VAN HET SCHE LICHTSPEL INDI- Na een inspectie van zeker een kwartier heeft hopman Ranneft woorden van waardeering van H.M. in ontvangst te nemen, hij roept zijn mannen op tot het saluut en H.M. treedt weder het paleis bin nen. De padvinders marcheeren af om een verfrissching gebruiken, waarna zij onder lei ding van jhr. van Kinschot de tuinen bezichtigen, om dan de lunch in de Wa penzaal te gebruiken voor zij in de groote eetzaal hun demonstraties voor H. M. zul len geven. Prinses Juliana was tegen lunchtijd op HetLoo aangekomen en de Kon. Moeder en Dochter genieten nu van eenige be drijven uit het fantastische Indische licht spel, dat de scouts, wederom met veel gloed en verve, voor Haar opvoeren. Vóór den aanvang van het spel treden drie padvinders naar voren, één uit Oost-Indië één van de West en een van Saba, die H.M. bloemen aanbieden o.a. een schitterende bloemenmand uitgevoerd in rood, wit en blauw. Peiping. Chineesche troepen hebben de Ja pansche elementen, die Sjanghai aanvielen, teruggedreven. Acht Japansche vliegtuigen zijn over Paoting gevlogen en hebben met hun mitrailleurs het vuur op de stad ge opend, zonder evenwel slachtoffers te ma ken. Japansche lezing over den toe stand te velde. Militaire kringen schenken ernstige aan dacht aan de samentrekking der troepen van de Chineesche centrale regeering bij Pei ping en Tientsin. Zij verklaren, dat de concentratie van het Centrale leger bij Paoting en Tsjangsjau langs de spoorlijnen Hankau-Peiping en Tientsin-Poekau in strijd is met de over eenkomst, welke is gesloten tusschen Oemet- soe en Ho Ying Ts.jin, terwijl de samentrek king der centrale troepen langs de grens van de provincie Jehol in strijd is met de overeenkomst van Doihara en Tsjin teh Tsjoen. Men schat de troepenmacht der centrale regeering, die is samengetrokken langs den spoorweg van Soei Yoean naar Peiping met liet. doel een inval te doen in dc provincie Jehol, aldus Domei, op 70.000 man. Incident van Hoengjao wordt langs diplomatieken weg gere geld. Na een onderhoud met Yoei, den burge meester van Sjanghai, hebben de Japansche consulaire en marine-autoriteiten besloten, het incident van IToegjao langs diplomatie ken weg te regelen. Yoei heeft verklaard, dat het incident on getwijfeld veroorzaakt is doordal de Japan ners getracht hebben zich met geweld tot het militair bewaakte vliegveld toegang te verschaffen. Hij herinnerde aan de ver- De Wajang-dansen uit het lichtspel oog sten extra applaus van het Koninklijke gezin Als het spel uit is, staat de Sultan op; zijn vazallen en hovelingen scharen zich om hem heen. De gamelang klinkt sonoor door de zaal en in strenge Javaansche dans nadert men de Landsvorstin om, bij Haar zetel gekomen, Haar een prachtig album met foto's van de overzeesche gewesten te overhandigen. Hare Majesteit is kennelijk verrast en ver heugd door deze hulde De dans heeft Haar zeer geboeid en na afloop complimenteert Zij de spelers minzaam. De padvinders gebruiken hierna dc thee ten paleize om daarna nog een wandeling door de tuinen te maken en dan huiswaarts te keeren. Hun laatste en misschien hun schoonste padvindersdag van de Jamboree, namelijk als genoodigden van de Landsvorstinne, is hiermede ten einde. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Meest zwakke Noordwestelijke tot Zuid westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. barometerstand hedenmorgea 8 oor i 771 Van officieele Duitsche zijde wordt bevestigd, dat men de Britsche regee ring verzocht heeft aan te dringen op terugroeping van Norman Ebbutt, correspondent van de „Times", bin nen den termijn van veertien dagen, daar hem anders de verblijfsvergun ning zal worden ontnomen. Deze maatregelen, aldus verklaart men te Berlijn, zijn noodzakelijk ge bleken, daar Ebbutt sedert jaren zijn berichtgeving over Dnitschland in uitsluitend anti-Duitschen zin redi geert en misbruik maakt van de hem verleende gastvrijheid. Nog meerdere correspondenten zullen worden uitgewezen. In het commentaar op de maatregelen van de Duitsche regeering ten aanzien van den correspondent, van de „Times" te Ber lijn, schrijft de Deutsche Algemeirie Zeitung, dat Duitschland de laatste jaren herhaalde malen het slachtoffer van tendencieuse be richtgeving is geweest. Het blad verneemt, dat deze kwestie thans nauwkeurig wordt onderzocht. Onderzocht wordt, in hoeverre bui tenlandsche correspondenten zich door hun connecties met bepaalde kringen schuldig hebben gemaakt aan inmenging in de Duitsche bin nenlandsche politiek. Op grond van het bestaande materiaal kan men volgens de Deutsche Algemeine Zei tung rekenen op verdere maatrege len tegen eenige buitenlandsche jour nalisten. Nader meldt men uit Berlijn, dat Ebbutt zijn heele werkzaamheid te Berlijn tot nu schillende protesten der Chineesche autori teiten tegen de Japansche spionnage in de omgeving der vliegvelden. Hij gaf niettemin uiting aan zijn leedwezen en bracht hulde aan het optreden der Japansche autoritei ten, die mede helpen de orde en rust te Sjanghai te handhaven. China koopt vliegtuigbenzine. Dat de Chineesche centrale regeering in het kader van haar oorlogstoebereidselen ook maatregelen treft voor een gebruik op groote schaal van het luchtwapen, blijkt wel zegt Un. Press uit de omvangrijke ben- zine-aankoopen, die in opdracht van Nan king in de Vereenigdc Staten worden ge daan. Naar bekend wordt, heeft de Chineesche regeering contracten afgesloten voor de levering van 20 millioen gallons (ongeveer 76 rn.il- Hioen liter) vliegtuigbenzine ten bedrage van 2.077.000 dollar. Twaalf groote tankbootcn zijn noodig, om deze ontzaglijke hoeveelheden benzine over den Stillen Oceaan naar China te vervoeren Russische officieren naar China? Van officieele Japansche zijde is Sovjet- Rusland gisteren openlijk beschuldigd van actieve inmenging in het Noord-Chineesche conflict. De woordvoerder van de Japan sche autoriteiten te Tientsin verklaarde he den namelijk, dat in de provincie Tsahar tweehonderd Sovjet-Russiscche officieren zijn gearriveerd, om de Chineesche commu nistische armee in den strijd tegen Japan aan te voeren. In genoemde provincie zijn ook een groot aantal bolsjewistische agenten aangekomen. toe er op gericht heeft, uitsluitend scha duwzijden te zoeken en met een waarlijk weergaloozen ijver elk kletspraatje en elk gerucht uit te buiten. Hij heeft daardoor reeds lang het hem, verleende gastrecht misbruikt. Van Duitsche zijde heeft men maatrege len, welke reeds lang noodig waren, slechts in het belang der betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland steeds opnieuw uitgesteld. Nu thans evenwel van Engelsche zijde het standpunt juist wordt genoemd in be lang der wederzijdsche betrekkingen dien dagbladcorrespondenten de verblijfsvergun ning te ontzeggen, die de grenzen van het verleende gastrecht niet nauwgezet zijn na gekomen of zouden zijn nagekomen, vervalt ook van Duitsche zijde iedere reden derge lijke maatregelen nog langer op te schorten. Het getuigt van een buitengewone reserve van de Duitsche instanties, dat men niet leer om leer met een termijn van drie dagen drie corres pondenten van Engelsche bladen de verblijfsvergunning heeft ontnomen. Het kan evenwel reeds thans zeker worden geacht, dat maatregelen, welke tegen den heer Ebbutt moesten worden toegepast, ook tegen andere buitenl. correspondenten zullen worden genomen, die zich niet tot hun journalistieke werkzaamheden bepa len, doch zich daarenboven naar wij weten, aldus dc Berliner Boersenzeitung in sterke mate hebben gemengd in de Duit sche binnenlandsche politiek. Sinds lang is het publiek geheim, dat ze kere buitenlandsche correspondenten om zoo te zeggen perschefs zijn van staatsvijandi- ge klieken en groepjes, met deze groepjes en klieken actief samen werken en hun, daar de Duitsche pers hun natuurlijk niet ter beschikking staat, in de pers van hun land een plaats inruimen, welke omgekeerd evenredig is aan de eigenlijke beteekenis dezer groepjes in Duitschland. De zeer nauwkeurige onderzoekingen op dit gebied zouden, naar dit blad verneemt, binnen afzienbaren tijd ten einde loopen. Worden nog meer Duitschers uit Engeland verwijderd? De Evening Standard bevestigt, dat nieu we maatregelen zullen worden genomen om aan zekere politieke handelingen van ver schillende in Engeland verblijvende Duit schers een einde te maken. Het artikel is van de hand van een bij zonderen correspondent, die opmerkt, dat het Britsche ministerie van binnenlandsche zaken weigert eenige aanvulling te geven op de verklaring aangaande de over de grens zetting van Duitsche journalisten. Het ministerie van binnenlandsche zaken zou onlangs nauwkeurige inlichtingen heb ben vergaard over een Duitsche organisatie, welke uit omstreeks vierhonderd personen bestaat, die belast zijn met het toezicht op Duitsche staatsburgers, die in Engeland wo nen en aan de nationaal socialistische au toriteiten inlichtingen verstrekken over de opvattingen en doen en laten van de in Engeland wonende Duitschers. Compromis mogelijk? Ondanks de groote mond, die Berlijn opzet kon het er toch wel eens op uitloopen, dat dit conflict in voor de Engelschcn gunstige zin wordt opgelost. De „Times" is niet de eerste de beste en het is natuurlijk ondenkbaar dat een blad van die standing een niet gewenschte correspondent op bevel vervangt door een meer soepele. Blijft Berlijn op verwijdering van den heer Ebbutt aandringen, dan staat dit bijna gelijk met een diplomatiek conflict en zouden de Britsch-Duitsche betrekkingen ten zeerste zijn geschaad. Te verwachten is dat van beide zijden ten slotte wel wat water in de wijn zal worden gedaan, en het incident niet op de spits zal woeden gedreven.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1