UIT ONZE OOST Linkschen zoeken een uitweg Regeering van alles op de hoogte Ergerlijke gevangenis toestanden in Batavia Engeland maakt het sol- datenberoep aantrekkelijk Het aanstaande Godloozencongres Ontploffing aan boord van Nederl. tankschip Meester zaktet leerling slaagde Reuzen passagiers-schepen Spinnenplaag op Urk De beri-bcri-ziekte zou onder de gedetineerden heerschen. Inbeemsch nationalisme. Het Tweede Kamerlid dc heer Effendi, heeft aan den minister van Koloniën dc vol gende vragen gesteld 1. Is he], betrekking tot in de Slruis- wijkscho gevangenis te Batavia wegens poli tieke delicten gedetineerden juist, dat: a. er verdachten zijn, die maanden in preventieve hechtenis zitten, zonder dat hun zaak voor het gerecht wordt gebracht? b. Zij in cellen moeten verblijven van 1.75 X 3 M. groot, zonder W.C. en venster, waar geen plank, geen mat en kussen is, zoodat. de gevangenen op den konden en vochtigen cementvloer moeten slapen? c. Het gevangenis-eten heel slecht is? d. Bovengenoemde toeslanden er reeds toe hebben geleid, dat de gevreesde beri-bcri- ziekten onder hen heel wat slachtoffers heeft gemaakt, waarbij enkelen aan deze ziekte reeds zijn bezweken, met name Abdoellah en Toelasih? e. Uit de gevangenis wegens gebrek aan bewijs ontslagenen zich in een dusdanigen gezondheidstoestand bevinden, dat opname in een ziekenhuis noodig was, waar enkelen van hen zijn bezweken? 2. Zoo ja, wat denkt de minister te doen om aan deze locstanden onmiddellijk een eind te maken? Voorts heeft de heer Effendi eveneens aan den minister van Koloniën gevraagd: 1. Heeft dc regeering kennis ge nomen van het optreden van den hoofdcommissaris van politic te Bandjarninsin omstreeks eind Juni 1937 tegenover de landelijke confe rentie van de „Parindra" ter plaatse, waarbij door dezen ambtenaar het houden dezer conferentie van een loyale nationalistische partij is bemoeilijkt op een wijze, die als wil lekeurig en krenkend werd be schouwd? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet wor den beantwoord wil de regeering dan me- dedeelen of bedoeld politie-optrcdcn door haai- wordt goedgekeurd? Pensioen na 21 jaar dienst. Zooals bekend, bestaa» er in Engeland geen dienstplicht. Hot Britschc leger rccrutccrt het benoodigde contingent soldaten geheel uit vrijwilligers. Op het oogenblik dienen de soldaten als regel zeven jaar in het leger en vijf jaar bij de reserves en op CO—31-jarigen leeftijd moeten zij dan een nieuw beroep zoeken. De moeilijkheid om dit te vinden is de voor naamste reden dat de dienst in het leger niet de attracties voor jongelieden bezit die dc rc- geei ing gaarne zou zien. Minister Hore Uelisiia heeft nu voor de radio aangekondigd, dat de Kngclsche re- gccring besloten heeft aan bet beroep van soldaat een meer permanent bestaan te ge ven door invoering van pensioen na 21 jaar dienst, dus in het algemeen reeds op 40- jarigen leeftijd. Alle soldaten, die thans in hun zeven jaar periode zijn kunnen 'een verklaring teelte nen dat zij 21 jaar willen dienen, waarna zij automatisch voor oen pensioen in aanmer king komen, dat van 20 tot 34 shilling per week zal bedragen. Bovendien kunnen de ongeveer 98.000 re servisten die hun 12 jaar dienst achter den rug hebben van dit experiment profiteeren door opnieuw dienst te nemen voor negen jaar. De reservisten mogen dan echter op het oogenbiik niet ouder zijn dan 35 jaar. De minister wees er aan het slot van zijn uiteenzetting met cenige zelfvoldaanheid op dat. de Kngelschc regeering dc eerste was dio van het beroep van soldaat een beroep inaaktc met toekomst, want in welk ander beroep kan men reeds op 40-jarigen leef tijd een pensioen verdiend hebben? Brussel mogelijk vergaderplaats. Belgische Katholieken verzetten zich reeds bij voorbaat. Het groote Godloozen-congres, dat in het najaar zal worden gehouden, zal naar be weerd wordt te Brussel plaats vinden. De corr. van de Msb. meldt dat door Ka tholieke bladen met klem wordt geprotes teerd tegen liet voornemen van de Godloo- zen-internationale om in Brussel een con gres te houden. Sovjet-Rusland zou hiervoor een bedrag van honderdduizend roebel beschikbaar stellen en op dit con gres vertegenwoordigd worden door niet minder dan dertig gedelegeer den, allen ambtenaren, die propa ganda voor godloosheid moeten ko men maken. Het zou zelfs in de bedoeling liggen, hier een film te vertoonen, waarin do jeugd te gen den godsdienst wordt opgehitst. De bladen voegen hieraan toe, dal indien het congres met toestemming der Belgische regcerine zou gehouden worden, meteen het bewijs zou geleverd zijn dat in de rcgecring van Zeeland de socialisten werkelijk een overheerschcnden invloed uitoefenen. 3 Is do regeering niet van oordeel, dat dergelijke optreden van een beambte in de buitengewesten, dat een zeer onaangena- men indruk maakt op de Inheemsche na tionalisten, zeer schadelijk werkt op de gezonde, legale ontwikkeling van de natio nale beweging in het land? 4 Wil dc regeering bet er heen leiden, dat de Indische Overheid maatregelen treft, opdat een dergelijk politioneel optreden te genover de nationale partijen niet meer zal plaats hebben? Twee vermisten; verscheidene gewonden. Aneta meldt uit Soerabaja, dat gis tedochtcnd te circa 5 uur in bet Westcr- vaarwatcr. even voorbij het loodsschip, eenontploffing plaats had aan boord van 't onder Xederlanclsche vlag varende tank schip „Manvantara", van dc Stoomvaart maatschappij La Corona. De „Manvantara" is 8327 tons groot en hoort thuis te 's-Gra- venhage. Naar verluidt zijn door dc onplof- fing verscheidene Chineesche leden der bemanning gewond, terwijl twee andere, eveneens Chineesche, be manningsleden worden vermist. De ontploffing, welke in lank 2 plaats bad. vaagde de geheele ach termast van bet schip weg. waarbij een ravage aan dek werd aange richt. Do materieele schade is zeer groot. De sleepboot „de Jong" van dc Nederl.- \ndischc Sleeenkolcnhamlcl Mij is om half negen uitgevaren van Soerabaja naar dc voor anker liggende .Manvantara", om assistentie tc verleonen. De tankboot, welke door de ontploffing niet lek is geslagen, werd in 1931 te Am sterdam gebouwd. Wij vernemen nader, dat bij dit ongeluk s;een Kuropcnacn betrokken zijn De Krakatau werkt weer Xaar de vulcanologische dienst mededeelt, is dc Krakatau de laatste dagen weer in werking waarbij asch en stenen worden uit- gestootcn. Maandag deden zich erupties voor tot een hoogte van 450 meter. De werking van de Tjerimai is thans sta- tionnair en beperkt zich tot matige erupties' in den binnenkrater. Honderden vliegtuigen in den nacht boven Londen Eén verongelukte. O—nvcer 400 vliegtuigen hebben gister nacht aan dc luchioefeningen boven Lon den deelgenomen en ongeveer dertig lucht aanvallen zijn op dc hoofdstad gedaan. Ongeveer 80 procent der aanvallers werd bij nadering in de stralenbundels dor zoek lichten gevangen en op bun beurt door jachtvliegtuigen aangevallen nog voor zij hun doel hadden kunnen bereiken. De oefeningen hebben veel gegevens ver schaft omtrent de luchtverdediging van Londen en zij zijn zoowel voor de grond- organisatie als voor de vliegers van veel practisch nut geweest. Dc manoeuvres' duurden den gcheelcn nacht: honderden vliegtuigen bevonden zich in de lucht. Eén ervan viel te pletter. Dc beide inzit tenden kwamen om het leven. De commandant van de brandweer te Crawley (Sussex), in Engeland, die een er varing van 28 jaar heeft in het besturen van vrachtauto's en die al 12 jaar lang de brandspuit rijdt, is gezakt voor zijn chauf feurscxamen voor bet besturen van zware vrachtauto's. Het zelfde lot trof twee an dere ervaren chauffeurs van de brandweer. Een hulpchauffeur, die leerling was van den commandant, is echter wel gcslaagd- Stanford. zoo beet dc commandant, kreeg van het departement van verkeerswezen de boodschap, dat bij eerst wat meer ervaring op moest doen. Hij krabt zich nu bet hoofd, terwijl hij zich afvraagt: „waar cn hoe?" In den oorlog was bij chauffeur op muni tiewagens en sindsdien heeft hij voortdu rend zware vrachtauto's of brandspuiten ge reden. „Moet ik soms eerst leeren vliegen." heeft hij wanhopig gevraagd. Het deed hem intussehen plezier, dat hij zijn leerling klaar blijkelijk meer had onderwezen dan hij zelf wist. Het gevolg van het falen van de chauf feurs is, dat de motorspuiten van Crawley voortaan uit moeten rukken met een lei ter L. voorzien, als toeken, dat er een leer ling-chauffeur op den bok zit! Het drijvende Poolstation Het drijvende Poolstation heeft medege deeld. dat hot zich heden bevond op 87 gra den 45 minuten noorderbreedte en -3 graden westerlengte. Wat betreft hot afdrijven van de schots beeft Dzerdzeyevski, de leider van den me teorologischen dienst der centrale admini stratie vand en Noordelijken zeeweer ver klaard. dat de schots in 80 dagen 420 kilo meter lijn heeft afgelegd. Zij bevindt zich in rechte lijn op 250 kilometer afstand van de Pool. In de eerste, maand heeft de schots zich 135 kilometer verplaatst, in de tweede 80 en in dc laatste 21 dagen 35 kilometer. Hieruit blijkt een vermindering van de bewegings snelheid van dc schots. Tienduizend man aan boord, Een Amerikaansch plan. Paul W. Chapman, een Amcrikaansche schecpvaartautoriteit, heeft, teneinde ook zijn mïnder-gegoeden landgenooten een tocht naar Europa mogelijk te maken, een plan ontworpen voor den bouw van twee reuzcnpassagiersschepcn. De beide schepen zouden 380 meter lang zijn, een inhoud hebben van 100.000 ton, een snelheid van 34 knoopen bij een maxi mum snelheid van 38 knoopen bezitten en den afstand New York—Lc Havre in precies vier dagen afleggen. De afvaart in beide richtingen zou eenmaal per week plaats vinden. De nieuwe schepen zouden elk plaats bieden aan niet minder dan ongeveer 10.000 mcnsclien. Men zou dit kunnen be reiken, door afstand te doen van de luxe hutten cn de enorme eetzalen. Op deze wijze zou men in een dergelijk schip 5000 tweepersoonshutten, met toilet, wasch- lcgenheid en douche kunnen aanbrengen. Men wijst er op, dat deze beide schepen in tijden van, oorlog 20.000 soldaten zouden kunnen vervoeren. Voor 50 dollar naar Europa. De prijs voor den overtocht zou 50 dollar per persoon bedragen, indien twee personen van een hut gebruik maken en 60 dollar, wanneer de hut slechts door een persoon bewoond wordt. In deze prijzen zijn de maaltijden niet inbegrepen. Men zou deze in een van de drie aanwezige restaurants kunnen bestellen. In het goedkoopste restaurant wil men schotels tegen den prijs van 50 cent beschikbaar stellen. Een dergelijk schip zou 50 millioen dol lar kosten. Het plan stelt voor, dat de rc gecring de schepen bouwt en hen aan een particuliere reederij verpacht. Nadeelen voor de Europeesche zoowel als voor de Amerikaan- sche scheepvaart. Indien dit plan inderdaad wordt uitge voerd, iets wat intussehen nog lang niet zeker is, dan zou dit voor het reizend pu bliek inderdaad oen groot voordeel betee- kenen. Anderzijds mag men echter niet vergeten, dat indien er inderdaad twee van dergelijke schepen in de vaart zouden wor den gebracht, de bestaande reederijen, dc Europeesche even goed als de Amerikaan- sclie, daarvan een enorme schade zouden ondervinden. Dc Amerikaansche regeering zal zich .dan ook nog wel eens bedenker alvorens zij haar goedkeuring aan het plan hecht. Staking in Amerikaansche zijde-industrie Gisteren is in de Amerikaansche Staten Pennsylvania ,New York en New Yersey dc staking in dc zijde-industrie bejjónnen waar toe het comité voor industrieele organisatie had besloten. Te Patterson (New Yersey) zijn 10.000 ar beiders in staking en te Boston 10.000. Er hebben zich tot nu toe geen ernstige incidenten voorgedaan. Voor de fabrieken wordt door de stakers gepost. De politie is versterkt. Nieuwe gift van Lord Nuffield De bekende automobiel-constructeur en edelmoedige weldoener, van een groot aan tal Britschc instellingen, Lord Nuffield, heeft opnieuw een bedrag van 35000 pond sterling geschonken voor het blindenwerk. Zonder rekening tc houden met giften be noden tienduizend pond sterling, heeft het totaalcijfer der giften van Lord Nuffield een bedrag van acht millioen pond sterling overschreden. „Geheime staking" van slagers Vlcesch in Italië wordt duur. Het schijnt, zoo schrijft volgens de N.R.C. de Romcinsche correspondent van de Times dat eenige slagers gisteren te Rome een „geheime staking" hebben gehouden als een protest tegen een te strenge controle van de prijzen, liet is uiteraard moeilijk de feiten te weten tc komen. De slagers hebben hun winkels niet gesloten, maar zij schijnen de beste beetjes niet geëtaleerd Ie hebben, waardoor dc klanten dén indruk moesten krijgen dat de betere soort vleesch srhaarsch was, en men vermoedt, dat de slagers dc betere qualiteit weer verkochten tegen hoogcrc prijzen dan de officieel be paalde. Zooals men weet zijn stakingen in Italië onwettig, doch men kan deze wijze van protest van de slngcrs nauwelijks een „staking" noemen. Intussehen is het pro test interessant als tccken van de stijging van de prijzen. Roosevelt aangevallen door partijgenoot De Amerikaansche democratische sena tor Royal S. Copeland uit New York, een hevige tegenstander van de „New Deal" beeft een aanval gedaan op president Roo sevelt en hem beschuldigd van het stich ten van onennigheid in dc democratische partij, llii diende vervolgens een voorstel in tot wijziging van dc grondwet, teneinde te verhinderen, dat Roosevelt of ieder an der een derde ambtsperiode aanvaardt. Ontploffing bij Belgische kanalen-aanleg Twee dooden, drie gewonden. Er heeft zich een ontploffing voorgedaan in een duiker, welke dienen moet om on der het Belgische Albertkanaal bij Die penbeek het water door te laten van een beek, welke Hasselt van drinkwater voor ziet. Hierbij werden twee werklieden ge dood cn drie gewond» SPANJE Franco slaat hen echter terng. Nu de beruchte tang om Madrid zich na de laatste Franco-successen bij Terucl weer dichter om de stad gaat nijpen, probeeren dc linkschen zich lucht te verschaffen door her haalde tegenaanvallen. Telkens moeten zij echter onverrichter zake terugkecren. Ook trachten de regecringstroepen offen sieven op andere fronten te ontketenen om Franco te dwingen troepen te onttrekken aan het Teruel-front. Gisteren slaagden de nationalisten er in, door zwaar artillerie-vuur de aanvalskracht van dc volksfronters geheel te breken en ze tot den terugtocht te dwingen met zware ver liezen en met achterlating van omvangrijk krijgsmateriaal, meldt Un. Press. Ind en Albarracin-sector is het be trekkelijk rustig, doch Valcncia trekt hier thans een aanzienlijke troepen macht samen, om een verderen op- marsch van dc nationalisten naar Cuenca te verhinderen. Tegelijkertijd ondernemen de Catalanen in het, noorden verscheidene aanvallen, om dc verbinding tusschen Huesca cn Jaca af te snijden. Op het zuidelijk deel van het Arragon- front, bij Hijar hebben de nationalisten de Catalaansche troepen door een hevig artil lerievuur gedwongen. Boadilla te ontrui men. De terugtocht van de Catalanen ging wegens een zwaar lucht bombardement mét buitengewoon groote verliezen gepaard. De nationalisten versterkten terstond Bo- dilla en omgeving, om op evcntueele tegen aanvallen van den vijand voorbereid te zijn Tegelijkertijd belette het luchtwapón door herhaalde bombardementen den Catalaan- schen troepen, nieuwe stollingen in het ge bergte te betrekken. Radio Barcelona (linksch) heeft gister avond medegedeeld, dat de regecringstroe pen in den sector van Barbaslro operaties op touw hebben gezet tegen de stellingen der opstandelingen, vooral bij den Monte Negro. Het eerste deel dezer operatics werd met succes verricht. In den namiddag werd de opmarsch der regeeringstroepen voort gezet, ondanks tegenstand van den vijand, die versterkingen had ontvangen. ONGEREGELDHEDEN TUSSCHEN MUZEL MANNEN EN CHRISTENEN IN SYRIë. Uit Deir Ez Sor in Syrië wordt gemeld, dat zich ongeregeldheden hebben voorge daan in het dorp Amoeda. Mohammedaan- sclio Koerden hebben huizen van Christenen geplunderd, o.a. het huis van het kamerlid Said Ichak. Een aantal demonstranten is gewond. Een escadron lichte troepen, dat in de nabijheid is gelegerd, heeft opdracht gekre gen de orde te handhaven. Wonderlijk goed afgeloopen Amsterdamsch geestelijke kwam onder een tram terecht. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier heeft de Zeereerw. heer pastoor A. A. Meijers O.E.S.A., van de St. Augustinus- kerk aan den Posljeswcg te Amsterdam, een ongeval gehad, dat buitengewoon goed is afgeloopen. Pastoor Meijers kwam met lijn 3 op de Ceintuurbaan uit de richting Hobbemakade bij de halte Ferdinand Bol straat aan. waar hij wilde uitstappen. Voor lijn 3 bevond zich een tram van lijn 24, welke juist het teeken van den ver keersagent kreeg om linksaf op lc rijden. De bestuurder van de bijna stilstaande tram van lijn 3 gaf daarop stroom om ge heel op de halteplaats te komen. Op het zelfde oogenblik slapte pastoor Meijers uit, doch botste daarbij tegen het op den vlucht heuvel staande zuiltje. Hij viel en kwam tusschen de wagens, onder het voorbalcon van den bijwagen terecht. Gelukkig stond de tram dadelijk stil en door de wagens te ontkoppelen, kon men den pastoor wel dra bevrijden. Hij had schaafwonden opge- loopen en vermoedelijk een schouderfrac tuur bekomen. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het O. L. Vrouwe Gasthuis, waar hij in observatie is opge nomen. lieden hoopt pastoor Meijers naar zijn pasloric terug te keeren. Tegen rijdende auto gevallen Tengevolge van duizeling. Gisteravond te ruim kwart over zeven werd een G5-jarigc vrouw, die op den Over toom hij de Schutsluis op een vluchtheuvel een tram afwachtte, door een duizeling be vangen. Zij viel en kwam dientengevolge in hotsing met een juist passeerende auto. De gevolgen waren zeer ernstig. De klap. die zij van den wagen had opgcloopen, was der mate aangekomen, dat. zij een schedelbasis- fractuur opliep. Een ambulance-auto van den G.G. en G.D. heeft het slachtoffer naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. VAN SPRINGTOREN GEVALLEN. De 14-jarige J. de Maat uit de Zwartjan- straat te Rotterdam is in het zwembad te Hillegersberg, door de gladheid van den vloer, van den springtoren gevallen. Met een hersenschudding en een schedelfrac tuur is de jongen naar liet St. Franciscus- gasthuis vervoerd, waar hij in vrij ernstigen toestand is opgenomen. Bouw van Hollandsche schepen in Denemarken Holland-Ajnerika-Lijn kon con currentie niet uitschakelen. De llolland-Amerikalijn verzoekt ons op-, neming van het volgende: Hangende de beantwoording door de re geering van de vragen, die liet Tweede Ka merlid de heer Van den Tempel tot de re geering had gericht aangaande onze be stelling van twee motorvraclitschopen bij een Decnsche werf, hebben wij ons van elk commentaar op de uitingen, die over deze aangelegenheid in de pers zijn verschenen, onthouden. Nu do regeering heeft, geantwoord, zij het ons vergund ter aanvulling cn verduidelij king het volgende te vermelden. liet departement van handel, nijverheid en scheepvaart is vqu meet af aan op de hoogte geweest van onze onderhandelingen om gezien de bouwprijzen en voorwaarden hier te lande gezamenlijk met een andere Nederlandsclie. reederij vier gelijksoortige vrachtschepen in Duitschland te doen hou wen. liet. aantal moest door gebrek aan pas sende hellingen worden teruggebracht tot twee resp. oen, terwijl dc onderhandelingen tenslotte zijn mislukt doordien de verzeke ring tegen nict-levering door politieke om standigheden niet geplaatst kon worden. Het departement was eveneens er van op de hoogte, dat na deze mislukking de vroe gere onderhandelingen met de Deensche werf zijn hervat. Nooit is van eenig bezwaar van de zijde der regeering gebleken, hetgeen trouwens geen oogenblik is verwacht, gezien de vele orders voor nieuwbouw in den laatsten tijd door verschillende groote Nederlandsclie reederijen met medeweten en zelfs ten deelo met medewerking van de Nederlandsche re geering in het buitenland geplaatst. Tenslotte nog een verduidelijkende op merking ten aanzien van den bouw van liet s.s. „Nieuw Amsterdam". Het blijkt hij voortduring, dat hierover bij liet Nederland sche -publiek een misverstand bestaat. De steun der rcgecring voor den bouw van dit schip is niet anders dan steun aan de be trokken Nederlandsclie werven. De H.A.L.. heeft harerzijds om houw in Nederland mo gelijk te maken, een drie a vier ton hooge- ren prijs aanvaard clan dc aanbieding voor houw van hetzelfde schip in Noord-Iorland, met financiering door dc Nederlandsche re geering op denzelfdcn voet cn tegen de zelfde rente als door de Engelschc bankiers dier werf aangeboden. Vanzelfsprekend geniet de Nederlandsclie industrie bij ons voorkeur, doch ons bedrijf is nu eenmaal niet van dien aard, dat wij ons kunnen veroorloven concurrentie ge heel uit tc schakelen. Tramwagen uit de rails gelicht Dwars den wcq over cn een tuintje binnen. Omstreeks 5 uur gisterenmiddag reed te Den Haag een motortramwagen met daar achter drie hijwagens aan de Laan van Mecrdervoort Zij kwamen van de remise en waren op weg naar het Valkenboschplein. In geen der wagens zaten passagiers. Door tot nu toe onbekende oor zaak brak plotseling de trekstang tusschen den motorwagen en den eerste bijwagen. Deze laatste schoot daardoor uit de rails, vervolgde zijn weg over een vluchtheuvel en over den rijweg om eerst tot stilstand te komen in een voortuintje. Het wegdek cn liet tuinhek kregen be langrijke schade. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig ndet plaats. Het tramverkeer ter plaatse was gedurende ruim een uur gestagneerd. Eiken avond vóór het naar bed gaan groote spinnenjacht. Dr. Van der Toren, dc van rcgoeringswc.ee aangestelde deskundige, die verschillende malen het eiland Urk heeft bezocht in ver hand met 'n onderzoeknaar de muggenplaag op liet. IJssolmcer, heeft, aldus liet, IldbhL, indertijd in verschillende plaatsen daarvoor waarnemers aangesteld en voorspelde, een muggenplaag, oneindig grooler, dan dit in vorige jaren hel geval zou zijn geweest. Deze voorspelling is gelukkig voor de be woners der IJsse;lmeerplaatsen niet uil ge komen. Wel waren er veel muggen en vooral op warme zomeravonden was het gezoem der millioenen zwermen niet van de lucht, maar het ging de plaag van vorige jaren niet te boven. Velen zijn van meening, dat de plaag niet eens zoo erg is als het vorige jaar. De spinnen vertoonen zich echter op het eiland Urk in dubbelen getale. Nimmer is het hier voorgekomen, dat een spinnenplaag in zoo grooton om vang zich heeft voorgedaan. Als men des avonds zijn slaapkamer betreedt, behoort het niet lot de uitzonderin gen, dat eerst, voor men zich ter ruste kan hegeven, een 40- of 50-tal spinnen van het leven moet worden beroofd. Verlaat men 's-morgens zijn woning, dan moet men er op bedacht zijn, dat men eerst de deur vrij maakt van webben, die er 's nachts voor langs zijn geweven door de on telbare spinnen, waardoor de bewoners van het eiland veel last ondervinden. De afsluiting dor Zuiderzee zal, naar ver wacht mag worden, in do toekomst vele voordeelcn opleveren, doch een dergelijke plaag moet dan als oen onvoorzien nadeel der afsluiting worden beschouwd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2