DE DRIE MUSKETIERS Strijd om twee luchtroutes Drie gouden sleutels De vrouw van Tsjiang Kai Sjek Radioprogramma PETIAN Een dappere levenskameraad Ziehier Mei Llng, de lieflijke, die de Chi- neesehe generaal Tsjiang Kai Sjek zich tien jaar geleden tot vrouw koos. De kleine g ener aalsvrouw is haar echtge noot dagelijks behulpzaam bij het volbren gen van zijn zware taak. Zij vergezelt hem op zijn militaire inspectietochten, zelfs naar de legerfronten en de groote veldheer hecht waarde aan de adviezen van zijn dappere vrouw. 301. WRAAK. „Ik verliet Porthmouth vijf uur na haar" deelde Lord Winter mede. „In Boulogne was ik drie uur later dan bet tijdstip waarop zij voet aan wal had gezet, maar in Liriè- res raakte ik haar spoor kwijt. Op goed geluk reisde ik verder en vroeg overal of men haar misschien had gezien. Toen zag ik, hoe U voorbij rende, Ik riep U wel aan, doch kreeg geen antwoord. Nu zie ik echter tot mijn spijt dat ook U ondanks Uw haast, nog te laat bent gekomen." „.Ta, helaas wel!" antwoordde Athos en wees op de doode. Op dat moment keek d'Artagnan op. Hij hief zich op en Athos liep op hem toe en omhelsde hem. Met vaste en overtuigende stem zei hij tot den treurenden jongeman: „Mijn beste vriend, verman je. Vrouwen beklagen dooden, mannen wreken ze." „Ja!" riep d'Artagnan. „ik zal haar wre ken en jou daarbij volgen waarheen je wilt," DE STILLE OCEAAN MOET VERDEELD. ENGELSCHE VOORSTELLEN AAN DE VEREENIGDE STA TEN- Groote en kleine rivaliteiten bij de bezetting van eilanden en ko raalriffen in den Stillen Oceaan hadden naar men weet aanleiding gegeven tot eenige meeningsver- schillen tusschen Engeland en de Vereenlgde Staten. Naar verluidt zullen deze mceningsvcrschillen thans langs den weg van vertrou welijke onderhandelingen uit de wereld geholpen worden. Mag men de verschillende geruchten ge- looven, dan zou men reeds overeengeko men zijn. den Stillen Oceaan tusschen Ame rika en Engeland (natuurlijk met inbegrip van Nieuw-Zeeland en Australië) te ver deden en in het bijzonder het luchtruim boven deze enorme zee voor alle anderen ontoegankelijk te maken. Maar zelfs indien aan belde zijden dit plan bestaat, zullen de onderhandelingen nog niet gemakkelijk zijn, want de kwestie is. dat men zich wederzijds te ver naar voren heeft ge waagd en de Vereenigdo Staten b.v. ei landen bezet hebben, welke Engeland voor zich opeischt en natuurlijk ook omge keerd. En het zijn de daaruit voortvloeien de moeilijkheden, waarvoor men thans een oplossing wil vinden. Begeerig strekt Amerika de hand naar de Zuidelijke route uit Deze geheele politieke verwikkeling vindt haar oorzaak in de luchtvaart. Men heeft in de laatste twee jaren twee routes uitge stippeld en bij wijze van proef bevlogen. De eerste loopt ten noorden van San Francis- co over Honoloeloe, de Midwav-eilanden, Wake en Guam naar Manilla op de Philip- pijnen. Deze lijn noemt men de noordelijke route en zonder twijfel kan de Amerikaan- sche regeering op haar beheersching aan spraak maken. Dat is op het oogcnblik ook de Engelsoho opvatting. De tweede route loopt van San Francisco. resp. van Vancou- ver over Honoloeloe naar Nieuw-Zeeland eenerzijds; resp. over de Christmas-eilan- den en Samoa naar Brisbane in Australië anderzijds. Intusschen kan Australië ook via Auckland en Sidney bereikt worden. Om deze beide routes draait dus de geheele strijd om den Stillen Oceaan, want de Amerikanen, die onze Nedcrlandsch-Indische lucht vaartmaatschappij nog steeds be letten .een dienst tusschen Java en Manilla te onderhouden, hebben zich er zelf geenszins toe beperkt, slechts hun aandacht te besteden aan de noordelijke route over Wake en Guam. Integendeel: de strijd om de Canton-eilanden bewijst, dat zij de hand ook op de zuidelijke route willen leggen en daarin ten deele ook reeds geslaagd zijn. Overigens verkreeg deze strijd om de Canton-eilanden beslist iets lachwekkends, toen eenigen tijd geleden op dit stuk rols. waarom zich vroeger niemand bekommerde, niet minder dan drie verschillende vlag gen (de Amcrikaansche, de Engelsche en de Nieuwzeclandsche) werden geplant. Engeland wenscht geen verras singen. Men kan de meening der Engelschen en Australiërs ongeveer als volgt samenvat ten: Men kan aap de Amerikanen de noordelijke route overlaten. Maar wan neer zij naar het zuiden zouden opdrin gen, moeten wij op onze hoede zijn. Wij kunnen geen uitsluitend Amerikaansch luchtnet boven den Stillen Oceaan laten ontstaan en dat nog wel op routes, welke de Britsche dominions beroeren! Nu gaat het intusschen niet slechts- om Nieuw- Zeeland en Australië, maar vooral ook om Canada. Canada zal. naar men ge looft. binnen afzienbaren tijd een verbin ding over den Stillen Oceaan krijgen. Van Montrcal uit zal deze luchtverbinding aan sluiting aan de transcontinentale route krijgen om van daar uit weer verbinding over den Stillen Oceaan te zoeken. Dit boteekent. dat Vancouver een luchthaven van internationale beteekenis belooft te worden. Daarbij wenscht Canada natuur lijk. dat de verbinding met de andere do minions door zuiver Britsche luchtvaart maatschappijen onderhouden wordt. Daar echter de luchtroute te lang is, kan men geen afstand doen van San Francisco en Honoloeloe als landingsplaatsen en derhalve is men op een vriendschappelijke overeen- Hilversum IL 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest en gramofoonmuziek. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Pianovoordracht. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Orgelspel. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Hobo en piano. 5.40 Gramofoonmuziek. 6.30 „Gebeuren er nog wonderen?" causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Christ. Muziekvereeniging „Vlijt en Vol harding". 8.50 Literaire causerie. 9.20 Vervolg concert. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Orgelspel. II.0012.00 Gramfoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. 302. VOOR DE HERBERG TE BETHUNE. Athos benutte de kracht, welke door de gedachte aan wraak in d'Artagnan was op gevlamd en gaf Porthos en Aramis een wenk de Moeder Overste to halen. De bei de vrienden ontmoetten haar in de gang. Ze was buiten zich zelf van opwinding en vrees. „Waarde Overste", zei Alhos tot haar en narn daarbij d'Artagnan in den arm, wij laten hiermede het lijk onder Uw hoede ach ter. Ze was een engel op aarde. Thans, zal ze hot, naar we hopen ook in den Jicmel zijn. Wilt U haar als een Uwer Zusters be schouwen? Wij zullen terugkomen om bij haar graf te bidden." Met de bedienden, die de paarden bij de teugels leidden, begaven onze vrienden zich nu langzaam naar Bcthune, waar voor de herberg werd halt gehouden. „Maar gaan wc dan die duivelsche vrouw niet achter na?" vroeg d'Artagnan. „Later", antwoordde Athos rustig. „Ik moet eerst nog eenige voorbereidingen tref fen. Laat mij dat nu maar in orde maken." „Ja, maar op die manier ontkomt ze ons immers!" „Ik sta borg voor haar," antwoordde Athos. komst met de Amerikanen aange wezen. De situatie is dus klaarblijkelijk zoo: Men laat aan de Vereenigdc Stalen de noordelijke route over, maar verzet zich met groole hardnekkigheid tegen de Ame- rikaansche eischcn, welke betrekking op de zuidelijke route hebben. Intusschen zal men aan Engelsche zijde tot kleine conces sies bereid zijn, om de Canadecsch-Austra- lische lijn geheel in handen te krijgen. Het wordt langzamerhand tijd, te beslissen. Welk resultaat de onderhandelingen zul len hebben, is nog niet te voorspellen. Strategisch en militair hebben de Ameri kanen alleen in het oosten van den Stillen Oceaan iets in de melk te brokkelen. Australië bouwt juist op het oogcnblik aan een luchtvloot, welke voor het middenge deelte van den Stillen Oceaan bestemd is. Voor het einde van 19-iO zal het groote Amcrikaansche luchtvlootprogramma uitge werkt en ontwikkeld zijn. Men mag wel aannemen, dat voordien ook de laatste beslissingen over het gebruik van het lucht ruim boven den Stillen Oceaan genomen zullen zijn. De thans door Engeland inge leide vriendschappelijke onderhandelingen hebben ten doel, verrassingen voor de toe komst te vermijden DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937. Hilversum I. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Omroeporkest. In de pauze: Declamatie. 12.30 Ensemble Rentmeester en gramofoon muziek. 2.00 Vioolrecital, 2.30 Kovacs Lajos' orkest, orgelspel en gra mofoonmuziek. 4.00 Ziekenhalfuur. 4.30 Mischa Novy's Zigeunerkapel. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Los Argentinos. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Orgelconcert en zang. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 De Twilight Serenaders. 9.00 Vlaamsche schets. 9.30 Het Omroeporkest en solist. IC.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Het Omroeporkest. 1100 Belichten ANP. Hierna Karoly Arpad's ensemble. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON DOOR: „De oude snoeper.** „Het meisje weet ook wel. wat zij doet." „Nou ik beklaag haar hoor. Zoo'n man! Nee, al was hij nog tienmaal rijker." Inez keek haar oogen uit van verbazing. „Het lijkt wel een sprookje uit de duizend en ccn nacht. Wat is hij toch voor een man?" „Niemand weet iets van hem. Alleen heeft hij ons achttien jaar lang voorraden diamanten gestuurd zooals wij ze niet eerder zagen. Hij had met vijf anderen een mijn in het noorden, aan de Madcina. Al zijn compagnons stierven, één voor één." „Hoe?" vroeg Inez plotseling. „Wat bedoel je, kind?" „Waaraan stierven zijn compagnons?" „O. bedoel je dat. Neen, dat behoef je geen seconde te denken. Ik geloof, dat Coelho door en door eerlijk is. Geld interesseert hem niet. Hij weet zelf niet precies hoeveel hij bezit. Als het bedrag in zessen was verdeeld, zou hij nog rijk zijn geweest. Denk erom. dat je daarover nooit spot. Hij zou het je nooit vergeven en wij ook niet." „Ik zal er nooit over spreken." antwoordde Inez. Gongaio Coelho stond op het terras van zijn villa en leidde de gasten binnen. Zijn schreden klonken op de marmeren vloeren van acht zalen. „Woont u hier alleen?" vroeg Inez verbaasd. „Ja, ik heb achttien jaar in een ruimte geleefd van drie bij drie meter. Ik vond het prettig eens door mijn eigen huis te kunnen ijsberen." „Een leeuw die ijsbeert", giebelde zij. Maar in de eetzaal werd zij ernstig. Duizend kaarsen brandden in de kristallen luchters en de spiegels van Venetiaansch glas weer kaatsten de vlammen en hun breking in de roerloos hangende prisma's. Een klein orkest speelde de oude Portugeesche dansen achter een haag van palmen. Een rij van bedienden bracht het eten. en de wijnen waren gekoeld in sneeuw, die door duizenden mijlen van gloeiende steppe hierheen was gedragen van de witte toppen van de Cordilleras de los Andes. „Ik durf u niet meer aan te kijken", fluisterde Inez overweldigd door zooveel pracht. „U bent een maharadjah uit een Indisch sprookjesrijk." „Ik ben een doodgewone man", zei hij ernstig, „dit alles is te koop voor een paar diamanten, die ik vond in den modder van de Amazone. Als ik was gestorven in dc plaats van Joajo, of van Guido, of van Gosé, of van Gabriel, of Jeronymo, zou een ander de sprookjesprins zijn geweest. Als u niet te rechter tijd was gekomen, om te zeggen, dat ik een gewone man was..." „Een aardig man, heb ik gezegd." Zou ik misschien zelf hebben geloofd, dat ik een bijzondere mcnschensoort vertegenwoordigde. De onderdanigheid van anderen heeft de afschuwelijkste gevolgen." Na het eten liet hij zijn gasten den tuin zien. De fonteinen waren verlicht door Bengaalsch vuur, dat diep rood. en blauw en groen rookte in den windstillen tropennacht. Op den achtergrond speelde het orkest een slcepende wijs. Mijlen ver weg, op nog hoogeren heuveltop waaierde een vuurwerk als de staart van een reuzenpauw uiteen. Zwijgend wandelde Gongaio met zijn gasten door de lanen. „Dit alles", zei hij, met diepe stem, „is te koop voor geld. Maar eenzaamheid kan met 'al het goud van de wereld niet worden afgekocht. Guido Boto zei, dat ik zou winnen in het eind. Maar ik heb alles verloren." Hij deed zijn gasten uitgeleide tot den voet van den heuvel. Hij drukte den ouden Luiz Timote de hand. en zag Inez diep in de oogen. ,'Kom nog eens terug", smeekte hij bijna, „bij den gewonen man." „Bij den ijsbeerenden leeuw", trachtte zij te schertsen, maar haar stem klonk ernstig. Alleen liep Gongaio den heuvel weer op: duizend gedachten stormden door zijn hoofd. „Ik ben nog niet oud", juichte hij, „ik heb nog niet verloren, ik kan de eenzaamheid nog verslaan." Dien nacht sliep hij niet; hij keek door de vensters neer op de stad. die donker lag om de zilveren maanlichte baai. „Inez", fluisterde hij, „Inez, ik wil niet verliezen, deze maal." Zij kwam hem nog enkele malen bezoeken, in zijn huis op den heuvel, en hij toonde haar de zeldzame gewassen; orchideeën van de Amazone in kassen, die dropen van het water, giftige felroode bloemen, bleeke waterplanten, die zich met stengels als lianen hechtten aan den bodem van de vijvers. Hij vertelde van zijn leven in de wildernis; hoe zij zoo vol moed waren begonnen, en hoe zij één voor één waren gevallen; Joajo al vóór nog het doel was bereikt, José, de onverschrokken aanvoerder, en Guido, die heimwee kreeg naar het oude Portugal, In het begin van Januari kwam zij om afscheid te nemen; zij ging weer terug naar Sao Paulo, waar haar ouders waren. Hij hoorde haar zwijgend aan, toen schoof zijn trillende hand een stoel voor haar naderbij, en hij begon te spreken: „Inez, ik heb je niet alles verteld. In ben een moordenaar." Zij schrok op, en zag hem met groote oogen aan. „Neen, niet wat je denkt, niet mijn compagnons heb ik vermoord, om meer diamanten de mijne te kunnen noemen. Wil je luisteren naar mijn verhaal?" Zij knikte, te ontdaan om te spreken. En hij vertelde, zonder ophef en zonder pogingen om medelijden op te wekken van Almodorrer, de Coelho's en de Ribeiro's. en hoe hij Francisco had neergestoken, van zijn vlucht naar Aljezur. zijn overtocht met de „Stella Maris", zijn verblijf op de plantage en zijn vlucht naar Hapura. „Verder weet je alles," zei hij, na een uur te hebben verteld, ,,wa{ denk je nu van mij?" „Ik vind je... een aardige man", zei Inez, en haar stem stokte. „Luister Inez", zei hij, „ik hen oud, tweemaal zou oud als jij, ik ben geslagen en ik heb geslagen, misschien ben ik hard geworden, en trotsch op mijn geld. maar ik ben armer dan de armste koelie aan de haven. Ik ben alleen, Inez. en ik ken de eenzaamheid te goed, om er niet bang voor te zijn. Jij bent de eenige, die mij werkelijk rijk kunt maken. Ik kan je weinig daarvoor teruggeven, alleen de dingen die voor geld te koop zijn. Verder zul je genoegen moeten nemen... met een gewone man. Inez. ik houd van je. Wil je mijn vrouw zijn?" Zij keek hem aan met haar groote, eerlijke oogen. „Ja", antwoordde zij, en zij sloeg de armen om zijn hals, en kustte hem, (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6