Een Hindoe-jongen vertelt n SPORTNIEUWS „Foto-mitrailleur" op de „Avia" Euwe verliest wederom Nederlandsche équipe wint springwedstrijd Ik houd er een kamerdienaar op na Bapoe is gauw tevreden. Voor een groote stad als Bombay, een stad van ongeveer een millioen inwoners, staat men, ook al is men tientallen jaren reizen en trekken gewoon, toch wel eenigszins vreemd, als men er voor het eerst aankomt. Een plan had ik reeds gemaakt: indien mogelijk wilde ik vanaf den eersten dag in een privaat, huis en niet in een hotel wonen. Eenigen tijd zal ik te Bombay moeten blij ven. Ten eerste is het thans, in den regen moesson, niet de goede tijd te reizen en dan, een roizend journalist is geen toerist. Overal waar hij komt moet hij studeeren, trachten zich zooveel mogelijk op de hoogte te stel len van de werkelijke toestanden. De uiter lijke schijn der dingen mag hem niet vol doende zijn. Te Bombay zijn bibliotheken, die het bestudeeren der talïooze vraagstuk ken gemakkelijk en goedkoop zullen maken. Er wonen vele Europeanen, wier toelichtin gen en meeningen van waarde kunnen zijn en bovendien is Bombay een der centra van het politieke leven in Britsch-Indië. Bij een langer vertoeven in een stad geef ik verre de voorkeur aan een kamer in een pension of bij privaat-menschen, boven een verblijf in een hotel, waar steeds weder nieuwe vreemdelingen komen en gaan, waar men zich nog immer min of meer „op reis" ge voelt en waar men minder „thuis" is. Nadat ik afscheid had genomen van mijn reismakker den Nederlandschen voetballer, op wien te Bombay een vriend wachtte, reed ik met al mijn reisgoed in een klein rijtuig je de stad in door tien immer neerstroomen- den regen. De tijd verstrijkt Ik had eenig adressen, waar kamers te huur waren. Een daarvan, bij miss Fergu- son, was me bijzonder aangeraden door een Zwitserschen doctor in de scheikunde, met wien ik jaren geleden te Bagdad kennis maakte en dien ik te Teheran weder had ontmoet. Deze Zwitser heeft vroeger te Bombay gewoond, maar ook hij had bij zijn zwerven over deze schoone aarde er geen acht op gegeven, dat de tijd vergaat en dat er sodert zijn verblijf te Bombay jaren verloopen waren. Toen ik na een langen rit was aangeko men bij het huis, waar miss Ferguson moest wonen, en er had aangebeld, vertelde men mij. miss Ferguson niet te kennen. Toen verscheen echter een bejaarde dame, die verwonderd zeide: „Miss Ferguson, ja die heeft hier vroeger gewoond, maar dat is al jaren geleden. Had u een boodschap voor haar?" Ik vertelde, dat ik bij haar een kamer had willen huren en de oude dame deelde me daarop mede, dat drie huizen verder een kamer te huur was. Mijn eerste thuis in lndië. Drie huizen verder kwam ik bij een En- gelsche familie, waar reeds twee andere Kngclschcn inwoonden. Ik kon er een ka mer met pesion krijgen en, indien ik dit wilde, de kamer dadelijk betrekken. Bij den onophoudelijk neerstroomenden re gen verlangde ik niet beter. Door eenige dragers liet ik mijn reisgoed naar boven sleepen. Ik had voor het eerst in lndië een thuis. Aan boord reeds had ik overlegd, dat ik het liefst zou hebben een ka mer met een balcon en uitzicht op groen, een „fan" zoo'n electrische waaier in de vorm van een schroef van een vliegmachine, en dan een eigen badkamer. Ook moesten er in mijn kamer zijn minstens twee tafels, een om aan te werken en een om aan te eten. Het toeval had me geholpen. Al deze wen- schen werden vervuld. Met een verkeerd adres in do hand had ik het uitstekend ge troffen. En na een week reizen als dekpas sagier. gedeeltelijk bij slecht weder, was het me een aangenaam denkbeeld dien avond mijn leden weder eens te kunnen uitstrek ken in een goed bed. Hindoeknaap snelt me te hulp Ik had mijn koffers geopend om er enkele noodzakelijke dingen uit te nemen en had het voornemen het verder uitpakken uit te stellen tot den volgenden dag. Toen kwam er een ongeveer twaalfjarige Hindoe-knaap in een wijde lange broek en een rose hemd binnen, die me in het Engclsch begroette en zonder verder een woord te zeggen mijn koffers begon uit te pakken. Zwijgend keek jk toe, me afvragend, wat de jongen ervan terecht zou brengen. In laden van een kast borg hij mijn pa pieren en boeken, in een andere kast mijn kleederen. Hij bleek goed Engelsch te ken nen en vroeg me alleen nu en dan iets: „Sir kan ik uw witte pakjes opgevouwen op een plank in de kast leggen? Uw donkere pokken hang ik dan op." Ik knikte toestemmend. Even later was het: „Sir, wat is voor de wasch? Ik kan het dan dadelijk naar de wasscherij brengen Wat wilt u in 2 dagen terug hebben en wat kan een week duren? Het snelle wasschen kost echter veel duur der." Ik had geen hand uit te steken en binnen een uur waren mijn koffers leeg. Alleen wist ik niet, waar de knaap alles had op geborgen en ik vroeg het hem. Hij ant woordde: „O, dat weet ik, sir. U heeft mij slechts te zeggen wat u hebben wil." Ik nam de proef en vroeg hem. waar het groote pak schrijfpapier lag en hij antwoord de; „Dat ligt hier in de Iade, daarnaast het blauwe papier en erbij de enveloppen." Inderdaad, de kleine Hindoe-knaap had mijn geheelen inventaris en de plaats, waar alles lag, in zijn hoofd. Gedaanteverivisseling. Toen mijn erste maaltijd in mijn nieuwe woning werd opgedragen', geschiedde dit geruischloos door een kleine Hindoe-knaap in witte broek en een wit kellnersjasje. La ter ontdekte ik, dat deze twee Hindoe-kna pen één en dezelfde waren. Men had mij verteld, dat elke Europeaan in Britsch-Indië, ook als hij ergens op ka mers of in een hotel woont, zijn eigen be diende dient te hebben, dien hij apart moet betalen. Ik sprak er eens over met mijn Engelsche huisdame en deze zeide me: „Ja wel, maar daar ik bemerkt heb, dat u voor het eerst in lndië komt heb ik den knaap, die u bediend heeft reeds als uw eigen be diende genomen. Bent u tevreden over hem, dan behoudt u hem, zoo niet, dan neemt u een ander. Ik ken den jongen; hij is zeer opmerkzaam en betrouwbaar." Wat hij verdienen moest? De Engelsche dame meende, dat tien roepies per maand (bijna zeven gulden) ruim voldoende zou den zijn voor zoo'n kleinen knaap. Ik was het daarin met haar niet eens en besloot den jongen vijftien roepies te geven per maand. Toen ik hem dat vertelde, zette hij een gezicht, als had hij den grooten prijs in de loterij getrokken. Eten en slapen kosten den knaap bijna niets. Hoe echter moest de jongen gevoed worden en waar moest hij slapen? Ik vroeg het weder de huisdame en deze antwoordde: „O, dat weten we niet zoo precies. Dat brengen ze zelf in orde. Daarom heeft u zich niet te hekommeren. „Zoowel uit men- schelijk als uit journalistiek oog punt was me dit antwoord niet vol doende en ik nam den kleinen Hin doe-knaap een soort gemoedelijk verhoor af. Het hoofdstation te Bombay ziet er uit als een paleis. Besparing van munitie bij het proefschieten. De niet-deskundige bezoeker, die de hallen van het tentoonstellingsge bouw „Houtrust" te 's-Gravenhage, waar de luchtvaarttentoonstelling Avia" gehouden wordt, binnentreedt, wordt dadelijk geïmponeerd door machtige vliegtuigmodellen, die daar geëxposeerd staan, door groote sta tistieken van de ontwikkeling van het luchtvervoer en door blinkende draaiende vliegtuigonderdeelcn, die voor hem een mysterieuze aan trekkingskracht bezitten. Buitengewoon belangwekkend is het, de „foto-mitrailleurs" op den stand van het departement van Defensie eens nader in oogcnschouw te nemen, die bij de mili taire luchtvaart worden gebruikt. Uiterlijk zijn het gewone mitrailleurs, waarmede men kan richten en schieten, doch men kan er niemand mee treffen, omdat er geen kogels uit den loop van het apparaat te voorschijn komen. Men maakt er slechts foto's mee, waarop duidelijk te zien is, of men een bepaald doel geraakt zou heb ben. wanneer men een werkelijke mitrail leur bediend had. Zoo spaart men bij het proefschieten munitie. De luchtvaart in plantkunde. dienst der Op velerlei gebied werkt de Luchtvaart met andere takken van Nijverheid of We tenschap samen. Men bekijke bijv. maar eens den stand van den topografischen dienst. Voorts is er een inzending van het plantkundig laboratorium te Leiden, waar- gedemonstreerd wordt, hoe met behulp van de luchtvaart nagegaan kan worden tot op welke hoogte zaden van planten, stuifmeel enz. kunnen stijgen, zoodat men een goed beeld kan krijgen van den weg, die deze stoffen door het luchtruim afleg den. Interessant zijn ook de lampen voor luchtbeschermingsdoeleinden, n.1. bij ver duisteringen. Deze lampen zijn aan den bovenkant geheel zwart en werpen slechts licht naar beneden. De lampen, die buiten gebruikt worden, reflecteeren zelfs op nat asfalt, enz. Grootere stljgkracht hij het starten. Bij de Havilland Aircraft Cv., de groote Engelsche vliegtuigenfabriek. ziet men een even eenvoudig, als vernuftig en doeltref fend systeem om de helling van de schroeven te varieeren. Het resultaat daarvan is. dat men een veel grootere stijgkracht bij het starten kan produceeren. hetgeen vooral op kleine vlieg velden van belang is en ook, wanneer een vliegtuig zwaar belast is. Eenmaal in de lucht kan men de schroef weer in nor malen stand terugzetten. Een kinderlijkje dreef in het water Het was in kranten gewikkeld. Zondag j.1., des morgens om half negen, vond een courantenlooper het in couranten gewikkeld lijkje van een pasgeboren kind in het water van de Broeksloot in de nabij heid van de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg. De politie stelt een onderzoek in. Inbrekers gingen rustig hun gang In den vorigen nacht hebben onbekenden zich toegang weten te verschaffen tot het „Lingeriehuis" aan de Hoogstraat te Rot terdam. Uit de brandkast, welke in het kan toor stond, is een bedrag van ongeveer f 1800 in bankbiljetten van f 10 en f25 ge stolen. De ongewenschte gasten hebben aan den steigerkant een'deur geforceerd, waardoor zij in het fietsenhok kwamen. Via dit hok konden zij in den kelder komen en langs de keldertrap kwamen zij in den winkel. Daar is in een afzonderlijk gedeelte het kantoortje ondergebracht, waar de brand kast staat. De inbrekers hebben hier rustig het slot uit de brandkast geboord en het geldkistje, dat zij er in aantroffen, openge broken. Met medeneming van den inhoud ongeveer f 1800, zijn de dieven langs den zelfden weg weer verdwenen. Tot dusver ontbreekt elk spoor. Bapoe heet hij, een echte Hindoe-naam. En hij vertelde: „Mijn moeder is dood, o zoo lang geleden. Dat weet ik niet meer. Mijn vader stierf, toen ik drie jaar oud was. Daarna woonde ik bij een oom en bij hem woon ik nog. 's Avonds, als mijn ■werk is afgeloopen, ga ik in zijn huis sla pen en 's morgens kom ik dan weer hier. „Goed", zeide ik, „maar heb je dan te eten?" „O yes sir", antwoordde de kleine Bapoe. „Mijn oom geeft me ook te eten." „Maar daarvoor heb je dan ook zeker te betalen", merkte ik op. De kleine Bapoe zette groote oogen op en zeide: „Maar ik betaal ook voor het slapen en het eten." „Hoeveel?' 'vroeg ik weder. „Vijf roepies per maand", luidde het antwoord. Vijf roepies, nog geen drie-en-een-halve gulden per maand voor kost en inwoning! De oom van Bapoe heeft geluk. Ik liet den kleinen Bapoe verder vertel len. „Mijn oom," zoo zeide hij, „heeft een heel goede betrekking. Hij is ook bediende bij een Europeaan, maar hij is een groote be diende en geen klein zooals ik. Hij verdient, heel goed, veertig roepies per maand (27 gulden). Hij heeft een vrouw en twee kin deren en kan er heel goed komen. Ik, die mijn Europeesche opvoeding en er varingen maar niet vergeten kan, verbaasde me en overlegde: „En de huishuur dan?" Daarbij vergat ik, hoewel ik dat toch lang zamerhand kan weten, dat de menschen in het Oosten geen „huis" verlangen, maar alleen een „onderdak" voor enkele maan den van het jaar en voor de rest niet hou den van „beslotenheid". Ik stelde Bapoe de vraag betreffende de huishuur en hij vertelde verder: „O, mijn oom heeft altijd geluk. Hij heeft een broe der, een anderen oom van mij, en die is in dienst bij de Engelsche militairen. Daarvoor heeft hij vrij woning Hij is niet getrouwd en wij wonen allen in zijn huis." Als ik dit alles hier mededeel, is het niet om de geschiedenis te vertellen van een der vele millioenen Hindoe-knapen, die in ln dië rond loopen, maar om op grond van ge gevens, welke men niet vindt in boeken, een indruk te wekken van het leven der men schen hier. J. K. BREDERODE. De moordaanslag te Amsterdam Omtrent de moordaanslag, welke Maan dagmorgen in de Roerstraat is gepleegd, ver nemen wij nader, dat niet de man van de vrouw, waarop de revolverschoten waren gelost, doch haar oom de dader was. Deze man, een zekere S., was zeer verbe ten op zijn familieleden, omdat hij meent, dat zij belangrijke bedragen uit de erfenis van zijn vader hij was buitenlands toen zijn vader stierf hadden verduisterd. In verband met deze kwestie heeft de politie reeds geruimen tijd geleden een broer en een zwager van S. gearresteerd, welke bei de mannen thans nog in voorarrest zitten. S. was werkloos en genoot geen onder steuning, zoodat het verklaarbaar is, dat hij een wrok tegen zijn familieleden koesterde, vooral omdat de kwestie over een zeer be langrijk bedrag liep. Zooals gemeld heeft S. eenige revolver schoten op zijn nicht gelost, welke echter geen doel troffen; de man heeft zich zelf bij de politie gemeld. Het Recht blijve vrij van politiek Geen straf zonder wet De sectie van het strafrecht, afdeeling van het internationaal congres voor verge lijkend recht, heeft met groote meerderheid van stemmen een resolutie aangenomen, welke werd voorgesteld door den voorzitter van deze sectic, prof. Pel la, Roemeensch gezant te 's-Gravenhage Het congres spreekt zich daarmede uit voor het handhaven van den regel „nulla poena sine lege" (geen straf zonder wet). Uitvoerige discussies gingen hier aan voor af, waarbij door prof. Pel la betoogd werd, dat het voor het congres niet juist is zich uit te spreken over een juridische ideologie, welke in enkele staten overheerscht en welr ke met betrekking tot het strafrecht haar fundament vindt in de tradities, in de ze< den en in het politieke leven van die nai ties. Duitsch flottieljcNijmegen gepasseerd Gistermorgen omstreeks half elf !s eem Duitsch flottilje van acht mijnvegers, waar onder het moederschip, komende van de Duitsche Rijnhaven en op weg naar Hoek van Holland, Nijmegen gepasseerd. De acht Duitsche schepen werden voorafgegaan door de Nederlandsche torpedoboot G 16. De sche pen voeren in langzaam tempo voorbij de stad. Honderden stonden langs de kade en sloegen het schouwspel gade. Diefstal uit postauto Twee mannen gearresteerd. Verdacht aan medeplichtigheid aan den diefstal van een geldsbedrag van zesduizend gulden, op 1 October jl. uit een postauto, staande op het handelsterrein aan de Rose- straat, te Rotterdam, gepleegd, zijn gister twee mannen gearresteerd, beide chauffeurs te Rotterdam, De politie had reeds eerder de hand weten te leggen op den dader, een he ler en een medeplichtige. Het geld is echter nooit gevonden. De kans, dat het terecht komt is door de aanhouding van de twee chauffeurs, die het geld na den diefstal eer* eind weegs hebben vervoerd, vergroot. Ongeluk in paardenstal Vrachtrijder te Hoorn doodelijk gewond. Gistermorgen is op de Dubbele Buurt in' Hoorn een ernstig ongeluk gebeurd in den stal van den heer Kwantes. De ongeveer zestigjarige vrachtrijder C. Berkhout uit Ooster-Blokker had zijn paard in bovengenoemden stal gebracht en moest bij het verlaten van den stal langs twee paarden, die naast den uitgang waren vast gebonden. Zonder dat iemand er iets van merkte, heeft een der paarden den heer Berkhout tegen den borst getrapt, waardoor zijn borstkas geheel werd ingedrukt. De heer Berkhout was evenwel nog in staat zich naar buiten te sleepen, waar hij dooi; voorbijgangers werd opgemerkt. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer; kon echter slechts den dood constateeren, Het stoffelijk overschot is in een van de om liggende woningen binnengebracht. WielAennui Slaats sterker dan Pijnenburg De Wieringer Klink is er weer uitstekend in. Piet van Kem pen jubileert. De Graaf wint bij de stayers. In hel vrijwel uitverkochte Utreclitsche Stadion zijn gisteravond wielerwedstrijden gehouden onder den naam „revanches der nationale kampioenschappen". Inderdaad hebben deze wedstrijden dezen naam eer aangedaan. Alleen Slaats toonde zich de wer kelijk sterkste achtervolger. Hij ver sloeg Pijnenburg gedecideerd met 90 M. verschil over 5 K.M. in den tijd van 6 min. 21 3/5 sec., hetgeen een nieuw baanrecord over dezen af stand beteekende. In de sprintwedstrijden bij de amateurs hield Ooms, de nationale kampioen, zijn ri vaal Peperkamp te veel in de gaten, waar door Smits op verrassende wijze kon winnen. In de tweede serie ging het evenzoo bij Kropman, die het te druk had met Buchly, waardoor Derkscn de overwinning in de wacht kon sleepen. Alleen Van der Vijver liet zich niet op deze manier verschalken. De achtervolging tusschen Klink en Pellenaars was al bijzonder span nend. Slechts met de grootste moeite wist Pellenaars 8 meter op zijn te genstander in te loopen. De ploegachtervolging tusschen Pijnen burg—Klink en SlaatsPellenaars, gaf een duidelijke meerderheid van de laatste ploeg te zien, welke dan ook met 110 M. verschil zegevierde. Tenslotte was de beurt aan den wedstrijd achter groote motoren over 100 K.M., te ver rijden in drie manches. Piet van Kempen, die vandaag het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden aan zijn roemrijken wielerloophaan begon, werd door den N.W.U.-godelegeerde, den heer Hoogenkamp. toegesproken, waar na hij onder stormachtige toejuichingen zijn eereronde reed. Snoek kreeg in den stayerswedstrijd niet veel kans, zich zijn kampioenstitel waardig te toonen. Hij kon zich alleen in den eersten rit doen gelden, maar moest de overwinning toch aan Wals overlaten, het eenige verdien stelijke wat van dezen renner te vermelden valt. Piet van Kempen moest er kennelijk nog een beetje inkomen. In de tweede manche werd Snoek zooveel mogelijk in den hoek gedreven door de Graaf, die uitstekend reed. Wals was er hopeloos uit, evenals van Hoek. Van Kempen reed nu veel beter en eindigde op de tweede plaats achter de Graaf. In de derde manche had de jubilaris al spoedig den kop genomen, en hoewel hij voortdurend aangevallen werd door de Graaf en Snoek en ook door van der Wulp, de Zesdagenkoning, hij bleef onvermurwbaar en stond de leiding niet meer af. In het totaalklassement werd de Graaf eerste met 8 pnt. Wel had Piet van Kempen evenveel punten, maar hij had 100 M. min der afgelegd. tfcAallen Thans van den Fin Gauffin. In de 14e ronde van het landen- tournooi te Stockholm speelde Ne derland tegen Finland. Euwe verloor, met zwart spelend van den Finschen meester Gauffin, hetgeen na de onverwachte en on begrijpelijke nederlaag tegen Lilien- thal, opnieuw een teleurstellend re sultaat van den wereldkampioen is. Prins won evenwel van Falo, terwijl de beide andere partijen remise werden, zoo dat tegen Finland nog 2—2 gelijk gespeeld werd. In de vijftiende ronde tegen België speelde Euwe niet mee. Aan bord 1 en 2 maakten Landau en Prins remise, terwijl Van Schel- tinga en De Groot met 2 winstpunten er voor zorgden, dat België met 3—1 verslagen werd. De afgebroken partijen tegen de Amerika nen uit de dertiende ronde werden alle re mise, zoodat tegen de Vereenigde Staten een zeer verdienstelijk resultaat 2—2 werd be haald. "Nederland aan de spits. Nederland heeft thans de leiding genomen in het algemeen klasse ment met 3S>2 pnt., maai; men dient niet te vergeten, dat deze stand geflatteerd is, daar ons team 1 wedstrijd meer speelde dan Polen Hongarije en Amerika, terwijl deze landen bovendien nog enkele liang- partijen hebben loopen. De stand na de vijftiende ronde luidt: 1 Nederland 38 M 2 Polen 36/^r 3 afgebroken partijen. 3 Hongarije 36^ -+- 2 afgebroken partijen 4 Amerika 30 6 afgebroken partijen 5 Tsjecho Slowakije 35 2 afgebr. p. 6 Estland 33 4 afgebroken partijen. De overige landen volgen met 31 en min der punten. $ivemmen\ De tournee door Scandinavië Hoving zwemt 1 minuut 1 se* conde te Kopenhagen. De Nederlandsche zwemmers van de S.V.H. en de R.Z.C., zijn op hun tournee door Scandinavië gisteren te Kopenhagen uitgekomen. Onze landgenooten zetten hun zegetocht voort door den waterpolowed- strijd tegen een Dcensch zevental met 7—2 te winnen. De Nederlandsche combinatie was verre de meerdere. Met de rust was reeds een 31 voorsprong verkregen. Op de 100 meter borstcrawl was Hoving weer onbetwist de sterkste. Hij won in den prachtigen tijd van 1 minuut 1 sec., terwijl de Deen Petersen de tweede plaats bezette. Het internationaal concours hippïque Te Brasschaet is gisteren voortgezet met een springwedstrijd voor équipes om den prijs van het derde reg'ment lanciers, uitge loofd ter gelegenheid van het 110-jarig be staan van dit regiment. De Nederlandsche équipe wist op den prijs beslag te léggen, na zeer fraai rijden. Tn den individuooien wedstrijd werd de Belgische luit. de Vogel op la Beguinge eerste. Ritmeester Pahud de Mortanges werd op Icarus derde, terwijl res.-luit. Gruppelaar op Poacock de vierde plaats bezette. Kap. Portheine eindigde met Lest Best op de twaalfde plaats.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8